zabawy z dzieckiem

Jak poradzić sobie z procesem wychowawczym. Psychologia, pedagogika, nasze doświadczenia.

zabawy z dzieckiem

Postautor: kari » 30 paź 2012, 14:32

dziewczyny jakie macie pomysły na zabawy ze swoimi dziećmi?
jak można dostosować zabawę do wieku dziecka?
mój młody ma teraz 8 miesięcy i zupełnie nie mam pomysłu jakby się z nim bawić, oprócz dania mu zabawki czy włączeniu jakiegoś przycisku w zabawce, czasem go biorę na ręce i robię samolot czy kołyskę, wykształcenia pedagogicznego nie mam, wcześniej nie miałam kontaktu z małymi dziećmi, chciałabym młodego rozwijać tylko how?
pomożecie?
Awatar użytkownika
kari
SuperMama
 
Posty: 10256
Rejestracja: 28 paź 2012, 12:26
Has thanked: 64 times
Been thanked: 146 times

Re: zabawy z dzieckiem

Postautor: agnieszka19 » 30 paź 2012, 14:48

Ja z młodą uwielbiam robić wszystko co plastyczne...
Robimy wydzieranki, przyklejamy włóczkę do kartek, bibułę.
Ostatno z młodą odciskałam rączkę w masie solnej , robiłyśmy odciski z listków pomalowanych farbami i znalazłam fajny pomysł na rysowanie farbami po oknie...
Lubie z nią robi ciasteczka czy babeczki, a Natalka uwielbia wprost zabawe w sklep, co łączymy z nauką liczenia :)
Poza tym gramy w figalrne małpki i układamy puzzle :)

Jak była młodsza to dawałam jej różne kuchenne przybory i sama się nimi bawiła- na razie nie mogę sobie przypomnieć co tam jeszcze robiłyśmy, ale jakbym na coś wpadła to odezwe się jeszcze.
ObrazekObrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
agnieszka19
SuperMama
 
Posty: 4175
Rejestracja: 28 paź 2012, 23:10
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 13 times
Been thanked: 52 times

Re: zabawy z dzieckiem

Postautor: lmyszka » 30 paź 2012, 18:08

Nie wiem jak się bawić z małym dzieckiem ale z moim:
- rysujemy, kolorujemy
- układamy puzzle
- gramy w gry
- wycinamy i naklejamy :)
<3 Wiktor <3 14.06.2009
<3 Kacper <3 14.08.2013
Awatar użytkownika
lmyszka
Moderator
 
Posty: 11302
Rejestracja: 27 paź 2012, 20:02
Has thanked: 77 times
Been thanked: 104 times

Re: zabawy z dzieckiem

Postautor: kakonka » 30 paź 2012, 19:03

-Wrzucamy kasztany, orzechy włoskie (umyte oczywiście) do miski blaszanej ale ma radochę jak jest bum :P
-Jak gotuję Młody siedzi w kuchni w krzesełku do karmienia i pomaga :P uderza łyżeczką w garnki :)
- siadam z nim przy stoliku edukacyjnym i on moim palcem kieruje dotykając, np kolorowe klawisze a ja mówię jakie to kolory :P
- oczywiście robimy samoloty
- ostatnio mało pedagogicznie robimy "cacy cacy bach po glacy :P" albo "baran tryk "
Awatar użytkownika
kakonka
SuperMama
 
Posty: 4139
Rejestracja: 27 paź 2012, 22:27
Lokalizacja: Aleksandrów Łodzki
Has thanked: 109 times
Been thanked: 34 times

Re: zabawy z dzieckiem

Postautor: Audiolka » 30 paź 2012, 20:25

U nas w tej chwili jest na topie zabawa z pudełkami po butach. Robimy z nich domek, przyklejając kilka do siebie, tak że każde pudełko tworzy osobne pomieszczenie/pokój. W środku dom "wyposażony" jest w ludzi i meble z papieru kolorowego i plasteliny.
Uczę też małego alfabetu migowego, i traktuje to raczej jako formę zabawy, chociaż wiadomo że jest także elementem edukacji.
Gdzie są kobiety, tam jest zamieszanie
Obrazek
Awatar użytkownika
Audiolka
Administrator
 
Posty: 3001
Rejestracja: 27 paź 2012, 21:33
Lokalizacja: Uć/Łagiewniki
Has thanked: 41 times
Been thanked: 57 times

Re: zabawy z dzieckiem

Postautor: Emi » 30 paź 2012, 20:31

Ooo, super temat. Ania (5,5 mies) na razie jest trochę mała na zabawy, lubi jak się nią "rzuca", wszelkie podrzucania, samoloty, łaskotki. Zauważyłam też, że coraz bardziej podoba jej się "macanie" mojej twarzy.
Jeżeli chodzi o 3,5 rocznego Adasia to tu mam większe pole do popisu: budujemy namiot pod stołem, czytamy, ryzujemy, malujemy farbami, układamy wieże z klocków, bawimy się autkami, układamy puzzle...
ObrazekObrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Emi
Administrator
 
Posty: 3344
Rejestracja: 28 paź 2012, 9:18
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 19 times
Been thanked: 41 times

Re: zabawy z dzieckiem

Postautor: kochecka » 30 paź 2012, 20:50

Z domowych zabaw to najczęściej budujemy coś z klocków, układamy tory, budujemy mosty i inne budowle. Ostatnio też budowanie domków z poduszek jest "modne". Wieczorem czytamy i oglądamy książeczki. Czasami rysujemy lub malujemy, choć artystą to moje dziecko chyba nie będzie - nie przepada za rysowaniem.
Z tatusiem Maksio najbardziej lubi się bawić w chowanego lub ganiają się po pokojach :)
A z zabaw podwórkowych to oczywiście gra piłką na różne sposoby, ganianie się ciężarówkami, doglądanie wszystkich pająków na włościach (inwencja Maksia rzecz jasna :lol: )
Awatar użytkownika
kochecka
SuperMama
 
Posty: 3432
Rejestracja: 27 paź 2012, 21:03
Lokalizacja: Zd-Wola
Has thanked: 43 times
Been thanked: 42 times

Re: zabawy z dzieckiem

Postautor: malaJu » 30 paź 2012, 20:54

My z Ulą bawimy się w czytanie, opowiadanie zmyślonych historyjek na podstawie obrazków, w tańczenie z misiami, budowanie domków z koca i poduszek, w gotowanie. To ostatnie uwielbia! Ostatnio urządzamy urodziny misiom ;) Ale i rysujemy na wielkich kartonach.
A Leoś lubi zabawy "logiczne" - jak damy mu cokolwiek, to musi to dokładnie zbadać. czasem mam go z głowy na 15 minut. Z Ulą jest inaczej... usiedzi 4 sek max!
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: zabawy z dzieckiem

Postautor: kochecka » 30 paź 2012, 21:12

Aa i oczywiście zapomniałam o gotowaniu. Wszelkie garnki, łyżki to pasja Maksia od najmłodszego :) Na gwiazdkę dostanie kuchenkę i wszelkie akcesoria więc zaczniemy również zabawy w przyjęcia, urodziny itp ;)
Awatar użytkownika
kochecka
SuperMama
 
Posty: 3432
Rejestracja: 27 paź 2012, 21:03
Lokalizacja: Zd-Wola
Has thanked: 43 times
Been thanked: 42 times

Re: zabawy z dzieckiem

Postautor: kari » 31 paź 2012, 13:46

Awatar użytkownika
kari
SuperMama
 
Posty: 10256
Rejestracja: 28 paź 2012, 12:26
Has thanked: 64 times
Been thanked: 146 times

Re: zabawy z dzieckiem

Postautor: Mirasek » 02 lis 2012, 15:41

Jak córka miała 8 miesięcy to uwielbiała klocki!! ma tak do tej pory. Obecnie uwielbia pomagać mi we wszystkim. Tak więc gotując obiad bawimy się razem. Młoda na swojej kuchni gotuje i powtarza to co ja.Oprócz tego to tańczymy,czytamy,bawimy się w mistrzynie makijażu:-) Maja uwielbia oglądać Hanie na TLC:-) i to co cieszy mamę najbardziej lubi bawić się sama ze sobą. Bierze maskotki i potrafi przez godzinę wymyślać im zajęcia.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Mirasek
SuperMama
 
Posty: 1274
Rejestracja: 02 lis 2012, 12:36
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: zabawy z dzieckiem

Postautor: EduBea » 07 lis 2012, 19:45

Po doświadczeniach z córkami, oraz obserwując zajęcia dla Berbeci u mnie w pracy zdecydowanie polecam zwykłe domowe przedmioty i rzeczy.
Rolki po papierach czy ręcznikach i znikające w niej przedmioty, butelki po jogurtach pitnych z grochem robiące za grzechotkę,pudełka i znikające w nim przedmioty itd.

Ostatnio dzieciaki, właśnie ok. 8 m-czne oddały się zabawie stymulującej zmysł dotyku bawiąc się galaretką, kiślem i lodem....ich radość i zaciekawienie oraz radość z zabawy były bezcenne :D

Pamiętam tez jak robiłam córce "skrzynię skarbów". Wielkie pudło z ogromem różnych rzeczy ( bezpiecznych ale nie zabawek) , z dziurą z boku i moją córkę na długo to zajmowało, to wyciąganie tego, doświadczanie i oglądanie różnych rzeczy.
Mam trójki dzieci:
Karina, zwana Jagodą, lat 20
Rozalka, zwana Rozii, lat 11
Spełnione marzenie, zwane Edukatorkiem, ma już ponad 6 lat ;)
http://www.edukatorek.com.pl
Awatar użytkownika
EduBea
Firma
 
Posty: 34
Rejestracja: 07 lis 2012, 6:56
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: zabawy z dzieckiem

Postautor: Deco-Ania » 07 lis 2012, 22:23

mam w wersji elektronicznej:
Obrazek
Dajcie znać na PW jeśli chcecie
Obrazek
Obrazek
Deco-Ania
SuperMama
 
Posty: 10551
Rejestracja: 31 paź 2012, 11:07
Has thanked: 97 times
Been thanked: 194 times

Re: zabawy z dzieckiem

Postautor: Justinaa » 07 lis 2012, 23:00

z moich obserwacji na różnych zajęciach etc wynika, że najprostsze rozwiązania są najlepsze, no i poza tym przede wszystkim trzeba włączać dziecko do swoich czynności :)
a poza tym to na pewno zależy od dziecka, Hanka np. uwielbia "malowanie", ostatnio ją zafascynowało na "Picasso w Pampersie" malowanie na mleku i zabawa ... pipetami :D poza tym, ostatnio robimy "teatrzyk" z Hani ulubioną lalką Kasią, której "podkładam" głos, a Hanka jest wniebowzięta
Awatar użytkownika
Justinaa
SuperMama
 
Posty: 1485
Rejestracja: 21 paź 2012, 21:08
Has thanked: 51 times
Been thanked: 16 times

Re: zabawy z dzieckiem

Postautor: Pepsi » 08 lis 2012, 20:57

Deco-Ania pisze:Dajcie znać na PW jeśli chcecie
Deco-Ania,
ideeeeee ;)
Obrazek

Dziecko może nauczyć dorosłych trzech rzeczy: cieszyć się bez powodu, być ciągle czymś zajętym i domagać się ze wszystkich sił, tego czego sie pragnie.
Awatar użytkownika
Pepsi
Moderator
 
Posty: 4032
Rejestracja: 02 lis 2012, 20:17
Has thanked: 12 times
Been thanked: 61 times

Re: zabawy z dzieckiem

Postautor: Bian » 10 lis 2012, 22:36

kari dla Filipka, jako że nasze dzieciaki dzielą chyba tylko dwa tygodnie albo i nawet nie, polecam pacynki, np. takie z Ikei.
Obrazek
Ja wygrzebałam owcę ostatnio u moich rodziców, pewnie bratanica zostawiła, i Hania miała ubaw po pachy. Śmiała się i piszczała, a ja tą pacynką poruszałam, wydawałam odgłosy, łapałam paszczą za nosek Młodej.

Oczywiście u nas hitem są wszelkie podrzucanki, kontrolowane upuszczanie i zabawa pod tytułem "Jedzie Hania na wielbłądzie", czyli po prostu "patataj" :)

kakonka pisze:"baran tryk "

U nas się to nazywa "baran buc" :lol: Hancia najczęściej robi to z dziewczynką z lustra :P

A mój mąż wymyślił zabawę "iiii bum" :P Sadza Hanię tyłem do siebie na łóżku, a ona na jego komendę "iiii bum" leci do tyłu :P Oczywiście z radością i piskami :)

No i bawimy się też różnymi edukacyjnymi zabawkami, np. szczeniaczkiem-uczniaczkiem, garnuszkiem-klocuszkiem.

Ostatnio na topie jest też ganianie za piłeczkami, rozwalanie wieży (takiej, na którą nakłada się plastikowe obręcze), a dziś szał ciał sprawił balonik :lol: Ooo i darcie gazet :twisted:
Bian
SuperMama
 
Posty: 7849
Rejestracja: 04 lis 2012, 20:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 9 times
Been thanked: 103 times

Re: zabawy z dzieckiem

Postautor: Madeleine » 19 lis 2012, 19:16

Z kilkumiesięcznym dzieckiem świetnie sprawdzają się zabawy paluszkowe :) Mój Nikodem woli je na stopach niż dłoniach ;)

Sroczka
Ważyła sroczka kaszkę, ważyła (palcem wskazującym robimy kółeczka na wewnętrznej stronie dłoni dziecka)
Temu dała na miseczce, (łapiemy kciuk dziecka)
Temu dała na łyżeczce, (łapiemy palec wskazujący)
Temu dała na spodeczku, (łapiemy palec środkowy)
Temu dała w kubeczku, (łapiemy palec serdeczny
A temu nic nie dała, (łapiemy mały palec)
tylko frrrr poleciała (unosimy swoją ręką - udajemy odlatującego ptaka)

Rodzinka

Łapiemy kolejne palce dziecka recytując:

Ten paluszek to jest dziadziuś, (kciuk)
a ten obok to babunia, (wskazujący)
Ten paluszek to jest tatuś, (środkowy)
a ten obok to mamunia. (serdeczny)
A ten to dziecinka mała (mały palec)
I jest rodzinka cała (rączkę dziecka zamykamy w piąstkę).
Madeleine
 

Re: zabawy z dzieckiem

Postautor: gebka » 19 lis 2012, 19:27

U nas teraz na topie są lalki, malowanie, plastelina.

A z takich wierszyków dla maluchów mogę polecić takie które u mnie w pracy dzieci bardzo łatwo zapamiętują.

Tu paluszek, tam paluszek,
Kolorowy mam fartuszek.
Tu jest rączka, a tu druga,
A tu oczko do mnie mruga.
Tu jest buźka, tu ząbeczki,
Tu wpadają cukiereczki.
Tu jest nóżka i tu nóżka,
Chodź, zatańczysz jak kaczuszka.

Rączki robią klap, klap, klap!
Nóżki robią tup, tup, tup!
Tutaj swoją główkę mam,
a na brzuszku bam, bam, bam!

Tutaj swoje uszka mam,
oczki patrzą tu i tam.
Buzia robi am, am, am,
a na nosie sobie gram!

1. Świeci gwiazdka, jedna, druga, główką kręci, oczkiem mruga.


Chodź gwiazdeczko, chodź gwiazdeczko – zabawimy się w kółeczko.
2. Tańczą gwiazdki, tańczą obie, czasem nóżką tupną sobie, czasem główką pokiwają
i mrugają, wciąż mrugają.
3. Wszystkie gwiazdki zaświeciły, wszystkie razem zatańczyły.
Chodź gwiazdeczko, chodź gwiazdeczko – zabawimy się w kółeczko.
gebka
 
Posty: 123
Rejestracja: 08 lis 2012, 21:28
Has thanked: 6 times
Been thanked: 0 time

Re: zabawy z dzieckiem

Postautor: Marcka » 19 lis 2012, 20:35

my jesteśmy na etapie ganiania piłki, walenia z ogromną radsością łapkami w stoliczek edukacyjny, mała bawi się łyżkami kuchennymi
a dziś zrobiłam jej zabwakę-grzechotkę : poprostu do pustej buletki od Tymbarku 0,5l wsypałam 2/3 kaszy gryczanej. I teraz ma zabawe, albo turlac po podłodze, albo grzechotac w powietrzu :mrgreen: choc jeszcze niekiedy próbuje z niej coś wypic hehe :lol:
ObrazekObrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
Marcka
SuperMama
 
Posty: 2485
Rejestracja: 27 paź 2012, 21:15
Lokalizacja: okolice Zd-W.
Has thanked: 64 times
Been thanked: 49 times

Re: zabawy z dzieckiem

Postautor: Madeleine » 21 lis 2012, 22:41

Nikodem też uwielbia butelkę grzechotkę - a korek świetnie się sprawdza jako gryzak na swędzące dziąsła ;)

Marcka pisze:my jesteśmy na etapie ganiania piłki, walenia z ogromną radsością łapkami w stoliczek edukacyjny:lol:

my nauczyliśmy Młodego, że jak nam siedzi na kolanach i usłyszy pytanie "kto tu rządzi?" uśmiecha się szeroko i uderza rączką o stół. nie wiem, czy to się nie obróci przeciwko nam :P
Madeleine
 

Re: zabawy z dzieckiem

Postautor: Fionka » 30 lis 2012, 13:19

U nas nieustannie jest pasja czytania 3-4 nawet 5 godzin dziennie.
Wszelkie gry w kolory i oparte na liczeniu - po prostu hit !
Samochody, samochody, samochody - ustawianie, przestawianie itp.
Puzzle maści wszelkiej.
Kolorowanki i naklejanki :)
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Fionka
SuperMama
 
Posty: 684
Rejestracja: 01 lis 2012, 8:25
Has thanked: 13 times
Been thanked: 16 times

Re: zabawy z dzieckiem

Postautor: malaJu » 26 mar 2013, 9:57

Ciekawy tekst o tym, jak można nabrać dziecko 1 kwietnia. Niestety, po angielsku.
http://www.education.com/magazine/artic ... cid=50.300
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: zabawy z dzieckiem

Postautor: lmyszka » 26 mar 2013, 10:01

malaJu pisze:Niestety, po angielsku.


Przetłumacz :P
<3 Wiktor <3 14.06.2009
<3 Kacper <3 14.08.2013
Awatar użytkownika
lmyszka
Moderator
 
Posty: 11302
Rejestracja: 27 paź 2012, 20:02
Has thanked: 77 times
Been thanked: 104 times

Re: zabawy z dzieckiem

Postautor: malaJu » 26 mar 2013, 10:33

lmyszka, =)))) =)))) =))))
google translator ;P
Mam inne rzeczy na głowie, niestety.
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: zabawy z dzieckiem

Postautor: Patrycja11 » 26 mar 2013, 13:45

Szczerze powiem, że jak moje dziecko miało kilka- kilkanaście miesięcy to też nie miałam pomysłu na zabawę, która interesowałaby go dłużej niż 17 sekund.
Teraz jest o tyle łatwiej, że potrafi zabawić się już sam.

Ale u nas króluje:
:arrow: malowanie. Nie ma znaczenia, czy to malowanka, czy na karteczce, byleby były mazaki i kredki.
:arrow: układanie wieży z klocków wszelakich
:arrow: układanie klocuszków drewnianych, o takich
Obrazek
:arrow: granie w piłkę z tatusiem
:arrow: czytanie książeczek, uwielbia to :)
:arrow: razem również w formie zabawy gotujemy obiad, sprzątamy, wywieszamy pranie ( ja wieszam na suszarce, Gabuń podaje) myjemy podłogę, ja mam swoją ścierę, Gab ma swoją.

Generalnie pomysłów na zabawę może być mnóstwo...
Tyle tylko, że my zdecydowanie bardziej wolimy poznawać świat, dlatego mamy już dosyć zimy i bardzo chcielibyśmy wiosnę ;)
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Patrycja11
Moderator
 
Posty: 9186
Rejestracja: 30 paź 2012, 13:47
Lokalizacja: Konstantynów
Has thanked: 198 times
Been thanked: 117 times

Re: zabawy z dzieckiem

Postautor: gohnia » 26 mar 2013, 20:39

Patrycja11 pisze:razem również w formie zabawy gotujemy obiad, sprzątamy, wywieszamy pranie


U nas to też powoli staje się hitem. Chyba muszę kupić Wojtkowi odpowiedni dla niego rozmiar akcesoriów do sprzątania, bo ostatnio jak podniósł miotłę i się zamachnął to zgarnął połowę zawartości półki :twisted:
W 2011 Ł 2013 K 2017

Szczęście to skutek uboczny postępowania zgodnie ze swoimi wartościami.
Awatar użytkownika
gohnia
SuperMama
 
Posty: 4787
Rejestracja: 13 lis 2012, 22:01
Has thanked: 86 times
Been thanked: 84 times

Re: zabawy z dzieckiem

Postautor: tulipan87 » 27 mar 2013, 16:29

Mateusz uwielbia bawić się z kimś. Trochę gorzej jak musi zająć się sam sobą, żebym ja mogła coś zrobić. Generalnie staram się poświęcać mu każdą wolną chwilę. Często oglądamy i czytamy razem książeczki, oczywiście Mat pokazuje paluszkiem, a ja opowiadam co to jest. Hitem u nas są takie książeczki z różnymi fakturami,futerkami zwierzątek.
Poza tym podczas przewijania/przebierania bawimy się w rajtuzowego potwora, a wieczorem obowiązkowo robimy "cieniowe" zajączki na ścianie.
Jakbym zapomniała o którejś zabawie to moje dziecko głośno się jej dopomina.
Bawimy się też w tulenie misia - Mateusz tuli, daje buziaka i daje mi, ja robię to samo i oddaję jemu i tak w kółko - oczywiście jak ma to robić sam to się nie liczy :evil:
Oprócz tego to standardowo - budujemy wieże i domki z klocków, bawimy się sorterem, rysujemy itp. Mam wrażenie, że mojemu dziecku wszystko jedno w co się bawi, najważniejsze, żeby mama była obok.
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
tulipan87
SuperMama
 
Posty: 2579
Rejestracja: 01 gru 2012, 22:35
Lokalizacja: okolice Łodzi
Has thanked: 12 times
Been thanked: 26 times

Re: zabawy z dzieckiem

Postautor: Pepsi » 27 mar 2013, 17:14

U nas na chwilę obecna hitem jest zabawa Wiktorem i Wiktorią. A kim oni są? Prawa ręka to Wiktoria, lewa to Wiktor :lol: Wszyscy mamy przy tym masę śmiechu, a widzę że Młoda coraz bardziej rozwija dzięki temu wyobraźnie. Do tego bardzo lubi ciastolinę, wycinaki i zabawy stworzone z najprostszych rzeczy. Wymyśla sobie, ze np. dywan jest jej statkiem, wsiada, zamyka drzwi, pływa, ładuje itp.
Obrazek

Dziecko może nauczyć dorosłych trzech rzeczy: cieszyć się bez powodu, być ciągle czymś zajętym i domagać się ze wszystkich sił, tego czego sie pragnie.
Awatar użytkownika
Pepsi
Moderator
 
Posty: 4032
Rejestracja: 02 lis 2012, 20:17
Has thanked: 12 times
Been thanked: 61 times

Re: zabawy z dzieckiem

Postautor: Misiak » 28 mar 2013, 9:24

Ja co prawda wykształcenie pedagogiczne mam, ale zabawy wymyślam sama. Trzeba zobaczyć co dziecko śmieszy, raczej to wybadać. Jeśli chodzi o mojego niemowlaczka, lubi bawić się w odkopywanie kocyka (gdy jest w samej pieluszce i przykrywam ją po szyję i zaraz zaczyna wesoło wierzgać póki się go nie pozbędzie. Rozmawia z dzidzią w lustrze. Masuję ją od dołu do góry mówiąc każdą część ciała np stópku stópki, łydki łydki... w ogóle mówię do niej niemal non-stop bo lubi słuchać. Śpiewam i tańczę z nią na rękach. Trzymam maskotkę nad nią: lata osa koło... nosa (i zabawką dotykam nosek). Standardowo też idzie rak...ważyła sroczka kaszkę, noski noski... albo udaję że ją zjadam.;) Robię też takie trrr trrr, nie wiem jak to nazwać, młoda tak się ztego śmieje, że dostaje czkawki. Mówię samogłoski, pokazuję język, papuguję to co mówi czy robi. Masuję brzuszek ale mówię wtedy : Pani Pola lubi masAAAAAAŻŻŻŻ... Też się z tego chichra... pewnie jeszcze coś mi się przypomni to dopiszę, ogólnie staram się póki mogę cieszyć się zabawami z córką, bujaczek czy karuzelę włączam gdy muszę coś zrobić w domu, ale staram się być dla córki główną atrakcją.

Jeśli chodzi o starsze dzieci, bawiłam się sporo z chrześniakiem męża. Ustawialiśmy np do góry dnem wiaderka, miski, garnki, kubki i patykiem w nie uderzaliśmy, każdy wydawał inny dźwięk. Przez szczebelki łóżka przeciskaliśmy maskotki- sprawdzaliśmy które przejdą, a które są za duże i nie damy rady. Albo brałam chusteczkę i rzucałam w powietrze, a potem dmuchałam tak, by nie spadła na ziemię - młody miał ze mnie ubaw i sam próbował dmuchać. Jeszcze ence-pence w której ręce... albo turlał się po kocu na podłodze tak, że zawijał się w niego jak naleśnik...o albo śpiewałam i tańczyliśmy, gdy nagle krzyczałam STOP i oboje na chwilę nieruchomieliśmy, by zaraz znów tańczyć.
5.12.2012 Polunia <3
7.07.2023 Rodzina <3
Awatar użytkownika
Misiak
SuperMama
 
Posty: 4009
Rejestracja: 19 lis 2012, 10:33
Has thanked: 39 times
Been thanked: 67 times

Re: zabawy z dzieckiem

Postautor: kakonka » 28 mar 2013, 10:02

U nas hitem od kilku dni jest bujanie i "jeżdżenie" w kocu (froterowanie podłóg :p)
- łapanie baniek mydlanych
- tańczenie z rodzicami którzy graja w gry na xboxie :p aż piszczy jak widzi siebie na ekranie :)
- mycie i zamiatanie podłóg ewidentnie jest zabawą dla mojego syna.
- inscenizujemy ruchem i wokalizujemy podczas wierszyka "w pokoiku na stoliku..."
- oglądamy książeczki i naśladujemy odgłosy zwierzątek :)
- rysujemy na tablicy i ścieramy
- kolorujemy kolorowanki
- układamy magnesy
- budujemy zamki z klocków, burzymy je...
- bawimy się w chowanego.

dużo się bawimy ale cieszy mnie, że potrafi zająć się sam wymyśloną przez siebie zabawą :)
Awatar użytkownika
kakonka
SuperMama
 
Posty: 4139
Rejestracja: 27 paź 2012, 22:27
Lokalizacja: Aleksandrów Łodzki
Has thanked: 109 times
Been thanked: 34 times

Re: zabawy z dzieckiem

Postautor: Szizel » 28 mar 2013, 10:41

U nas na topie są kredki i malu malu nimi oraz hit ostatnich czasów malowanie po tablicy zrobiliśmy w pokoju Dżuli tablicę na ścianie z karton gipsu, która została pomalowana specjalną farba tablicową, która po wyschnięciu ma strukturę jak tablica szkolna i kreda poszła w ruch. I ostatnio hitem jest zabawa w kawiarnie pijemy herbatkę, jemy coś z talerzyków, karmimy misie, lalki. Uwielbiamy tańczyć i oglądać książeczki :)
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Szizel
SuperMama
 
Posty: 776
Rejestracja: 27 paź 2012, 21:49
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 9 times

Re: zabawy z dzieckiem

Postautor: agnieszka19 » 28 gru 2013, 17:27

Wczoraj pierwszy raz zrobiliśmy kino w domu :) ( jeden z pomysłów super niani).
Powiem Wam, że rewelacja. Młoda była zachwycona. Przygotowała bilety, zrobiłyśmy popcorn. Było to kino piżamowe, więc seans zaczął się o 20:00 (jak Martyna już spała). Zgasiliśmy światło, przygotowaliśmy wygodne miejsca. Natalka wybrała film.
Polecam! Dzisiaj już pytała kiedy znowu zrobimy sobie kino w domu ... Chyba wprowadzimy to jako stałą rodzinną rozrywkę- tak raz na miesiąc...
ObrazekObrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
agnieszka19
SuperMama
 
Posty: 4175
Rejestracja: 28 paź 2012, 23:10
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 13 times
Been thanked: 52 times

Re: zabawy z dzieckiem

Postautor: patilu » 16 sty 2014, 12:32

Z tym kinem super pomysł. Wykorzystam jak mój Konradek podrośnie. Na razie cieszy się z głupich min i kukania męża >D
patilu
 
Posty: 5
Rejestracja: 16 sty 2014, 12:28
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: zabawy z dzieckiem

Postautor: Deco-Ania » 16 sty 2014, 18:01

agnieszka19 pisze:Wczoraj pierwszy raz zrobiliśmy kino w domu
Też czasami robimy. Z rzutnika na ścianie, albo w stylu: Stare kino - bajki z projektora.
Obrazek
Obrazek
Deco-Ania
SuperMama
 
Posty: 10551
Rejestracja: 31 paź 2012, 11:07
Has thanked: 97 times
Been thanked: 194 times

Re: zabawy z dzieckiem

Postautor: Misiak » 16 sty 2014, 21:45

U nas na tapecie zabawa w ganianego. To nr 1. Zaraz potem łaskotki. No i czytanie, czytanie, czytanie... Ale to chyba nie zabawa.:P Przed snem pokazuję Poli cienie na ścianie które robię z lampki nocnej. Lubi tez akuku, odgłosy zwierzątek, zwierzątka w sorterze (ją muszę wkładac), burzenie wieży z kockow które ukladalam. Czesto bawi się sama ale ja muszę być w okolicy. Musimy kupić więcej magnesów na lodówkę, bo mamy tylko dwa, a Młoda bardzo je lubi.
5.12.2012 Polunia <3
7.07.2023 Rodzina <3
Awatar użytkownika
Misiak
SuperMama
 
Posty: 4009
Rejestracja: 19 lis 2012, 10:33
Has thanked: 39 times
Been thanked: 67 times

Re: zabawy z dzieckiem

Postautor: misia-misia » 16 sty 2014, 22:12

U nas faza od dłuższego czasu na kosmetyczkę.
Sadzam Maję na fotelu do zabiegów, robimy sobie hennę na niby, zabiegi na twarz. Dzisiaj Maja robiła mi brwi, potem coś w rodzaju farbowania włosów. Przez 30 minut byłam obsługiwana że ho ho. Czasem jest zmiana.
Była jeszcze depilacja wąsika.
Wczoraj np domagała się pedicure. Musiałam znowu posadzić na leżance, zdjąć rajtki, obciąć pazurki, posmarować oliwka i pomasować pięty :lol:
Ciekawe jakie jutro zabiegi będą.
Potem Maja to wszystko powtarza na lali.
ObrazekObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
misia-misia
SuperMama
 
Posty: 1755
Rejestracja: 28 paź 2012, 13:32
Has thanked: 1 time
Been thanked: 24 times

Re: zabawy z dzieckiem

Postautor: malaJu » 16 sty 2014, 22:13

misia-misia, widzę, że Maja idzie w mamę, jak moja Ulka w swoją ;) Dobrze mieć w domu następczynię, prawda?
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: zabawy z dzieckiem

Postautor: tulipan87 » 17 sty 2014, 15:30

Misiak pisze:Przed snem pokazuję Poli cienie na ścianie które robię z lampki nocnej.

Mateusz też lubi :)
U nas ostatnio jest szał na zabawę produktami typu kasza, bułka tarta, ryż, groch czy fasola jaś. Mati szykuje sobie swoje miseczki, kubki i łyżeczki a potem siedzi i przekłada/przesypuje.
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
tulipan87
SuperMama
 
Posty: 2579
Rejestracja: 01 gru 2012, 22:35
Lokalizacja: okolice Łodzi
Has thanked: 12 times
Been thanked: 26 times

Re: zabawy z dzieckiem

Postautor: tinka » 31 sty 2014, 8:53

Mój Krzyś lubi gdy mu czytam przed snem. Powiem szczerze, że niektóre bajki są tak wciągające, że mnie też wciągają :) W związku z tym, że Krzyś ma ferie mamy zwiększoną ilość wolnego czasu. Dużo mu czytam, gramy też w gry planszowe, ściągnęłam trochę bajek z internetu. Wykorzystuje także tablet męża - ściągnęłam kilka gier edukacyjnych (zapoznałam się wcześnie z recenzjami na http://yourapps.info/gry-na-tablet). Zainstalowałam Chińczyka. Świetna gra planszowa na tablet - prosta w obsłudze, można zagrać w maksymalnie 4 osoby (gdyby zaszła taka potrzeba). Ciekawą grą jest również Lokomotywa - Julian Tuwim. Jest to multimedialne przedstawienie tego słynnego utworu. Świetnie sprawdza się gdy czyta się ten wiersz oraz jednocześnie pokazuje się o co w nim chodzi. Jest również masa interesujących gier wspomagających naukę języka angielskiego jak MyKoala, w którym to trzeba wychowywać małego misia Koalę (bez znajomości prostych słóek nie jest to możliwe), jest więc motywacja do nauki. Muszę powiedzieć, że mój Krzyś lubi spędzać czas przy tego typu gadżetach :) Bardzo go to wciąga.
Awatar użytkownika
tinka
 
Posty: 85
Rejestracja: 26 sty 2014, 16:53
Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times

Re: zabawy z dzieckiem

Postautor: Blue » 19 mar 2014, 12:02

temat jakby dla mnie bo od poltora tygodnia siedze w domu z 2 zagilonych dzieci i trzeba je jakos zająć.

Ogólnie to poza TV:

- ciastolina (co tydzien nowy kubek bo badziewie wysycha obojetnie jakiej firmy kupie...)
-farby (z negatywnym skutkiem dla scian i dywanow w postaci dziecka prawie 2 letniego)
-kredki,flamastry + kolorowanki
-ksiazeczki z naklejkami
-zadania z teczek (teczka dwulatka)
-zabawy ruchowe (domowy rowerek-jezdzik,mala zjezdzalnia ogrodkowa przytargana z garazu do pokoju,"mata do tańca pod TV,treningi" z ojcem :lol: czyli pompki,sklony itp)
-piosenki z you tube i z CD na boomboxie
-słuchowiska,bajki czytane z CD
-bajki czytane przeze mnie glownie wieczorem
-kolorowe stempelki (z Pepco za 7zl :lol: )
-gry (dla dwulatkow polecam np Kot w worku,dla starszych grzybobranie,Przedszkolak,Tesco Line Up 4,Figuraki i zrecznosciowe)
-wycinanki z papieru kolorowego i naklejanie na kartke
-mozaika dla 2+ Quercetti Fantacolor
-malowanki 3d do skladania i malowanki 3d z okularami trojwymiarowymi
-Mata madra główka do nauki literek i cyfr dla przedszkolaka
-oczywiscie klocki,puzzle,ukladanki,domino itp
-banki mydlane (starsza je puszcza,mlodsza je łapie)
-zabawy tematyczne np w sklep,w szkołę
-kręgle

no i bardzo je obie kreci rozpakowywanie zakupow spozywczych i wkladanie w szafki itp,jak rowniez pomoc w czynnosciach
domowych w sensie rozwieszanie ze mna prania,wyjmowanie naczyn ze zmywarki i takie tam >D

macie jeszcze jakies pomysly?co jeszcze mozna robic?
Blue
SuperMama
 
Posty: 18392
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: zabawy z dzieckiem

Postautor: tulipan87 » 21 mar 2014, 12:55

Blue pisze:no i bardzo je obie kreci rozpakowywanie zakupow spozywczych i wkladanie w szafki itp,jak rowniez pomoc w czynnosciach
domowych w sensie rozwieszanie ze mna prania,wyjmowanie naczyn ze zmywarki i takie tam >D

Skąd ja to znam :) Mateusz wszystko wyciąga i kładzie na stole, a ja rozkładam do szafek/lodówki.
Blue, oprócz tego co wymieniłaś, to my robimy jeszcze namiot ( z mebli i koca), oglądamy albumy ze zdjęciami( Mati ciągle pyta "a kto to?", także się nagadam, budujemy tory przeszkód dla pojazdów mojego dziecka.
Aaa w ogóle to mój syn od klocków woli kartony z mlekiem/sokiem :lol: Kiedyś mieliśmy z mężem ubaw, jak cały wieczór dziecka nie było, bo ojciec zrobił "ciężkie'' zakupy. Aż byłam zdziwiona jakie konstrukcje powstawały.
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
tulipan87
SuperMama
 
Posty: 2579
Rejestracja: 01 gru 2012, 22:35
Lokalizacja: okolice Łodzi
Has thanked: 12 times
Been thanked: 26 times

Re: zabawy z dzieckiem

Postautor: Blue » 21 mar 2014, 13:55

tulipan-super pomysl z albumami na zdjecia-dzieki:)
Ten namiot z koca i krzesel tez wyprobujemy po poludniu:)
Blue
SuperMama
 
Posty: 18392
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times


Wróć do Wychowanie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości