Jak zdyscyplinować dziecko?

Jak poradzić sobie z procesem wychowawczym. Psychologia, pedagogika, nasze doświadczenia.

Jak zdyscyplinować dziecko?

Postautor: Justinaa » 18 sie 2013, 19:29

Hania jest uroczym i kochanym dzieckiem :D ALE, co jescze bardziej mi uświadomiły 4 dni sam na sam :D jest mało zdyscyplinowana
nie jestem przekonana co do skuteczności klapsów, więc ich nie daję, stawianie do kąta - czasem niby skutkuje, ael generalnie mam wrażenie, że Hania ma to w nosie

a jakie Wy macie metody na wprowadzenie dyscypliny? I nie mam tu na myśli tresury :) ale uświadamianie dziecku, że pewne jego zachowania, jak np wylewanie wody, gryzienie książeczek, czy rzucanie przedmiotami nie są akceptowalne?

Domyślam się, że łatwo nie będzie, jeśli np. dziadkowie pozwalają jej na wszystko, ale mimo wszystko, może macie jakieś swoje sposoby?
Awatar użytkownika
Justinaa
SuperMama
 
Posty: 1485
Rejestracja: 21 paź 2012, 21:08
Has thanked: 51 times
Been thanked: 16 times

Re: Jak zdyscyplinować dziecko?

Postautor: caixa » 19 sie 2013, 10:28

Justinaa, ja od siebie chyba tylko napiszę, że metoda zdartej płyty. Konsekwencja i powtarzanie ZA KAŻDYM razem, że dane zachowanie jest niewłaściwe.
U nas sprawdziło się również liczenie do 3. Dwa razy spełnienia gróźb i teraz do 2 doliczam tylko.
Zdarza mi się małą zostawić również w pokoju, żeby się uspokoiła (bo zwrócenie uwagi na niewłaściwe zachowanie kończy się aferą). Mówię wtedy wyraźnie, że jak to zrobi to z nią porozmawiam. Po fakcie wyjaśniamy choć teraz jest łatwiej bo ona doskonale rozumie o co chodzi i przychodzi sama, przytula się, przeprasza i mówi: "juź się uśpokoiłam" ;;)) .
Awatar użytkownika
caixa
SuperMama
 
Posty: 10674
Rejestracja: 16 lis 2012, 20:33
Has thanked: 40 times
Been thanked: 222 times

Re: Jak zdyscyplinować dziecko?

Postautor: Bian » 19 sie 2013, 11:33

A to ja z innej beczki... W jakim wieku dziecko tak naprawdę rozumie, że się źle zachowuje? Czy fakt, że moja Hanka teraz np. rzuca kubkiem zamiast go położyć obok wynika z tego, że nie rozumie jak mówię, że kubek trzeba odłożyć, że nie wolno rzucać rzeczami? Czy raczej powinnam to zwalić na bunt dwulatka?
Bian
SuperMama
 
Posty: 7849
Rejestracja: 04 lis 2012, 20:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 9 times
Been thanked: 103 times

Re: Jak zdyscyplinować dziecko?

Postautor: gohnia » 19 sie 2013, 12:03

Wojtuś już od dłuższego czasu kiedy zamierza albo robi coś zakazanego to sam sobie macha paluszkiem nu nu. Oczywiście nie przeszkadza mu to zbójnikować 8-) Tak więc on dobrze wie czego nie wolno, ale chyba nie umie się powstrzymać
W 2011 Ł 2013 K 2017

Szczęście to skutek uboczny postępowania zgodnie ze swoimi wartościami.
Awatar użytkownika
gohnia
SuperMama
 
Posty: 4776
Rejestracja: 13 lis 2012, 22:01
Has thanked: 86 times
Been thanked: 84 times

Re: Jak zdyscyplinować dziecko?

Postautor: malaJu » 19 sie 2013, 12:46

Justinaa, niestety, tu nie ma złotego, natychmiastowego środka. Wiesz, że mnie się zdarza, iż puszczają mi nerwy, więc wrzask i bicie po łapach to u mnie zdarzenia mające nieraz miejsce :-s Jak radzi Caixa - zdarta płyta. Mnie tylko czasem szkoda czasu na gadanie. Ale i tak jestem cierpliwsza niż moja mama, gdy mnie chowała.
Bian, u mnie już Leoś wie, że wielu rzeczy nie wolno, np. ciągnąć za włosy, ale się zapomina, sprawdza, czy zakaz nadal obowiązuje. Natomiast po złości to Ula zaczęła działać, jak miała dwa lata mniej więcej. Dziś z premedytacją cisnęła sztućcami o podłogę.
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: Jak zdyscyplinować dziecko?

Postautor: AgaGrusiecka » 20 sie 2013, 9:56

Dziewczyny, "zdarta płyta" jak to nazywacie jest OK. Ja to nazywam konsekwencją :) Dziecko dużo szybciej pojmie zasadę "nie wolno", jeśli jest ona przez Was zawsze przestrzegana (np. rzucanie zabawkami). Jeżeli natomiast zdarza się, że czasem nie zwracacie na to uwagi,to zasada nie zostanie utrwalona (bo raz wolno, a innym razem nie). Najważniejsze, żeby nie przegadywać dziecka. Krótkie, proste komunikaty. Jak zapyta dlaczego, krótka, logiczna odpowiedź, nie na zasadzie "nie bo nie wolno" albo "nie, bo ja tak mówię" :)
Mój syn jest bardzo rozmowny i to on próbuje mnie przegadać =)))) A do tego jest straszna zadziora. Widzę jak mnie czasem sprawdza, jak z premedytacją, złośliwie robi to, czego mu zabraniam i patrzy na moją reakcję. Dzieciaki to małe cwaniaki :)
Obrazek
Obrazek
AgaGrusiecka
Ekspert
 
Posty: 3867
Rejestracja: 29 lip 2013, 12:55
Has thanked: 60 times
Been thanked: 176 times

Re: Jak zdyscyplinować dziecko?

Postautor: mamakasia » 11 wrz 2013, 11:28

Ja również do znudzenia powtarzam "nie wolno", choć zdarza mi się oczywiście stracić cierpliwość i zdrowo się wydrzeć :? , na szczęście niezbyt często- jesteśmy tylko ludźmi. Czasem sadzam Szymona na swoich kolanach albo na krześle, kiedy nie słucha albo np. uderzy kogoś, tłumacząc że nie może się dalej bawić bo zachowuje się niegrzecznie.
Obrazek

Obrazek
mamakasia
 
Posty: 28
Rejestracja: 10 wrz 2013, 14:37
Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time

Re: Jak zdyscyplinować dziecko?

Postautor: Misiak » 11 wrz 2013, 12:48

Bian pisze:A to ja z innej beczki... W jakim wieku dziecko tak naprawdę rozumie, że się źle zachowuje?

Ostatnio nad tym myślałam. Polę bardzo interesowały kontakty w ścianach. Nie mamy zabezpieczeń więc nie ma żartów. I za każdym razem gdy próbowała się do niego dostać mówiłam głośno i stanowczo "nie wolno", tonem, którym nigdy się nie odzywałam. Za pierwszym razem się przestraszyła i rozpłakała, odsunęłam ją od tego kontaktu i powiedziałam łagodnie że to niebezpueczne, że prąd kopnie itp. (nie szkodzi że nie rozumie, chodzi o ton głosu). Później jeszcze próbowała sięgać i za każdym razem zakazywałam a ona włączała swój płacz-wymuszacz, więc ją odsuwałam od ściany. Po jakimś czasie podchodziła do kontaktu i przy nim siadała i patrząc na mnie marudziła/biadoliła... i szła dalej. Teraz raczkuje po domu, patrzy chwilę na kontakt, i idzie gdzie indziej. Więc myślę, że zrozumiała.:)
5.12.2012 Polunia <3
7.07.2023 Rodzina <3
Awatar użytkownika
Misiak
SuperMama
 
Posty: 4002
Rejestracja: 19 lis 2012, 10:33
Has thanked: 39 times
Been thanked: 67 times

Re: Jak zdyscyplinować dziecko?

Postautor: Malwina » 11 wrz 2013, 13:06

Misiak, co nie znaczy, że nie będzie próbowała. :)
Jak będzie starsza, to będzie okres, że nie wolno będzie miała gdzieś. :)
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Malwina
SuperMama
 
Posty: 3804
Rejestracja: 29 paź 2012, 14:02
Has thanked: 29 times
Been thanked: 68 times

Re: Jak zdyscyplinować dziecko?

Postautor: misiao1983 » 11 wrz 2013, 13:16

Malwina pisze:Jak będzie starsza, to będzie okres, że nie wolno będzie miała gdzieś. :)
to mój już chyba ma ten okres, bo kompletnie się nie słucha. Na początku jeszcze było tak jak u Misiaka, a teraz nic sobie nie robi z "nie wolno".
Obrazek
[/url]Obrazek
Awatar użytkownika
misiao1983
SuperMama
 
Posty: 1097
Rejestracja: 04 cze 2013, 19:21
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Jak zdyscyplinować dziecko?

Postautor: Malwina » 11 wrz 2013, 13:18

misiao1983 pisze:
Malwina pisze:Jak będzie starsza, to będzie okres, że nie wolno będzie miała gdzieś. :)
to mój już chyba ma ten okres, bo kompletnie się nie słucha. Na początku jeszcze było tak jak u Misiaka, a teraz nic sobie nie robi z "nie wolno".


Właśnie o tym mówię. :D
Ja też się cieszyłam w pierwszym roku, że Maksio taki grzeczny i posłuszny >D
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Malwina
SuperMama
 
Posty: 3804
Rejestracja: 29 paź 2012, 14:02
Has thanked: 29 times
Been thanked: 68 times

Re: Jak zdyscyplinować dziecko?

Postautor: tulipan87 » 11 wrz 2013, 13:29

misiao1983 pisze:
Malwina pisze:Jak będzie starsza, to będzie okres, że nie wolno będzie miała gdzieś. :)
to mój już chyba ma ten okres, bo kompletnie się nie słucha. Na początku jeszcze było tak jak u Misiaka, a teraz nic sobie nie robi z "nie wolno".

Mój też :evil: No chyba, że sobie palce przytrzaśnie to do szuflady już nie podchodzi. Tylko dlaczego nauczka musi być zawsze bolesna :roll:
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
tulipan87
SuperMama
 
Posty: 2579
Rejestracja: 01 gru 2012, 22:35
Lokalizacja: okolice Łodzi
Has thanked: 12 times
Been thanked: 26 times

Re: Jak zdyscyplinować dziecko?

Postautor: szaraczarownica » 11 wrz 2013, 14:33

To ja się boję co u nas będzie, bo "nie wolno" do tej pory nigdy nie odniosło efektu. Już go nawet lekko klepię po rączkach, ale też nie działa. Może ktoś ma jakiś pomysł? Bo ani metoda zdartej płyty, ani "dawanie po łapkach" nie działa. Bić nie zamierzam, więc kończą mi się pomysły.
Awatar użytkownika
szaraczarownica
Moderator
 
Posty: 14783
Rejestracja: 27 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 187 times
Been thanked: 200 times

Re: Jak zdyscyplinować dziecko?

Postautor: ppola » 11 wrz 2013, 15:01

tulipan87 pisze:No chyba, że sobie palce przytrzaśnie to do szuflady już nie podchodzi.
moja sobie przytrzasnęła, popłakała się i nadal to robi :/ Marysia jest małym rozrabiaką, niewolno ma gdzieś. Ale jeśli mogę to znajduje jej substytuty np. tej szuflady nie wolno otwierać bo... (jest wysoko, są tam ważne rzeczy, są rzeczy nie dla niej itd) ale tu jest druga szuflada w której masz swoje skarby i tą możesz otwierać i bałaganić.
Zdarzają się oczywiście histerie bo chce się pobawić np szczotką do kibelka i po setnym nie wolno, potrafi mi sie rzucić na podłogę. Więc pogłaszczę mówię żeby sie uspokoiła i wychodzę - po 10 sekundach juz jest ok. A no i zauwazyłam ostatnio że podczas histerii - poszło o jedzenie - sama chciała sie uspokoić to poszła do swojego łóżeczka i się położyła. Połkała, popłakała - ja byłam cały czas obok, po jakiś 2 minutach wyszła z zdecydowanie lepszym humorze :)
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
ppola
SuperMama
 
Posty: 4824
Rejestracja: 01 lis 2012, 9:30
Has thanked: 13 times
Been thanked: 124 times

Re: Jak zdyscyplinować dziecko?

Postautor: tulipan87 » 11 wrz 2013, 18:05

ppola pisze:Ale jeśli mogę to znajduje jej substytuty np. tej szuflady nie wolno otwierać bo... (jest wysoko, są tam ważne rzeczy, są rzeczy nie dla niej itd) ale tu jest druga szuflada w której masz swoje skarby i tą możesz otwierać i bałaganić.

Też tak mamy :) Ale kiedy ja mówię, że TEJ szafki ruszać nie wolno, to moje dziecko podchodzi do każdej szafki, otwiera ją i pyta " a ta?" :evil:
szaraczarownica pisze:Już go nawet lekko klepię po rączkach, ale też nie działa.

O właśnie. A propos bicia po łapkach. U nas w domu się tego nie robi - ani ja, ani mąż. A co ostatnio zrobił mój syn kiedy pisałam na laptopie? Strzelił mi po łapach :evil: . Bo on chciał pisać. Nie mamy pojęcia skąd mógł podłapać takie zachowanie, skoro nikt w stosunku do niego nie zachowuje się w ten sposób :roll: .
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
tulipan87
SuperMama
 
Posty: 2579
Rejestracja: 01 gru 2012, 22:35
Lokalizacja: okolice Łodzi
Has thanked: 12 times
Been thanked: 26 times

Re: Jak zdyscyplinować dziecko?

Postautor: szaraczarownica » 11 wrz 2013, 19:26

tulipan87, ale to "dawanie po łapkach" to w moim wypadku takie klepnięcie, że czasami ktoś mocniej przyjaźnie klepnie po plecach (klepnie, a nie walnie). Takie ledwo muśnięcie i może dlatego nie przynosi efektu :lol:

ppola, no to widzę, że nie nauczę Stanisława reagować na "nie wolno", bo zachowuje się dokładnie tak samo. Musi mieć coś w zamian. Ma swoją szafkę i szufladę i głównie tam się bawi. Ale nie mam substytutu pokręteł od kuchenki i to mnie martwi. Ostatnio godzinę bawiliśmy się w przepychanki "nie wolno" - Staś udaje głuchego - "nie wolno" - dalej udaje. W końcu obiad się ugotował, więc wyszliśmy z kuchni :roll:
Awatar użytkownika
szaraczarownica
Moderator
 
Posty: 14783
Rejestracja: 27 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 187 times
Been thanked: 200 times

Re: Jak zdyscyplinować dziecko?

Postautor: Malwina » 11 wrz 2013, 19:58

Proponuję nie wolno, bo będziesz miał karę np. Pójdziesz do kąta. U nas działa liczę do trzech albo kara. Zwykle przy dwóch kończę liczyć, bo wykonuje to, o co Proszę.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Malwina
SuperMama
 
Posty: 3804
Rejestracja: 29 paź 2012, 14:02
Has thanked: 29 times
Been thanked: 68 times

Re: Jak zdyscyplinować dziecko?

Postautor: ppola » 11 wrz 2013, 20:12

Malwina pisze:Proponuję nie wolno, bo będziesz miał karę np. Pójdziesz do kąta
ja swoją ostatnio postawiłam, bo wylewała picie z bidonu na podłogę - była tak uhahana jak już dawno jej nie widziałam...
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
ppola
SuperMama
 
Posty: 4824
Rejestracja: 01 lis 2012, 9:30
Has thanked: 13 times
Been thanked: 124 times

Re: Jak zdyscyplinować dziecko?

Postautor: mamakasia » 11 wrz 2013, 20:13

tulipan87 pisze:O właśnie. A propos bicia po łapkach. U nas w domu się tego nie robi - ani ja, ani mąż. A co ostatnio zrobił mój syn kiedy pisałam na laptopie? Strzelił mi po łapach . Bo on chciał pisać. Nie mamy pojęcia skąd mógł podłapać takie zachowanie, skoro nikt w stosunku do niego nie zachowuje się w ten sposób


U nas jest podobnie, ani ja ani mąż nie stosujemy żadnych kar cielesnych, a nasz syn już od jakiegoś czasu nas oklepuje. I nie tylko nas, bo jak go coś napadnie (ma wtedy takie charakterystyczne kurwiki w oczach, po tym łatwo poznać, że zaraz coś zbroi) to klepie każdego kto mu stanie na drodze. Powtarzamy mu do znudzenia że nie wolno, że to boli. Łapiemy go za ręce uniemożliwiając klepniecie, ale to na nic. Nie mam pojęcia skąd mu się to wzięło, może zobaczył w jakiejś bajce albo na filmie przypadkiem...
Obrazek

Obrazek
mamakasia
 
Posty: 28
Rejestracja: 10 wrz 2013, 14:37
Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time

Re: Jak zdyscyplinować dziecko?

Postautor: Misiak » 11 wrz 2013, 20:29

Malwina pisze:Misiak, co nie znaczy, że nie będzie próbowała. :)

Możliwe- wszystko przed nami... Ale już się cieszę z tego pierwszego sukcesu wychowawczego. :lol:
5.12.2012 Polunia <3
7.07.2023 Rodzina <3
Awatar użytkownika
Misiak
SuperMama
 
Posty: 4002
Rejestracja: 19 lis 2012, 10:33
Has thanked: 39 times
Been thanked: 67 times

Re: Jak zdyscyplinować dziecko?

Postautor: kangurek » 21 wrz 2016, 15:04

Odkopuję temat, bo właśnie zdałam sobie sprawę ze swojej bezsilności. Nie uderzę, nie będę krzyczała. Liczenie do 3 skutkowało krótko, stanie w kącie to fantastyczna zabawa :evil: Wyprowadzam łobuza do jego pokoju, proszę żeby przemyślał swoje zachowanie. Zawsze wie co źle zrobił, obiecuje, że nie będzie tak robił, przeprasza i ...często powtarza swój wyczyn. Któraś z Was może odkryła jakiś skuteczny, magiczny ;;) sposób zdyscyplinowania łobuziaka?
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
kangurek
SuperMama
 
Posty: 839
Rejestracja: 06 mar 2014, 12:23
Has thanked: 5 times
Been thanked: 21 times

Re: Jak zdyscyplinować dziecko?

Postautor: misiao1983 » 21 wrz 2016, 16:40

kangurek pisze:Któraś z Was może odkryła jakiś skuteczny, magiczny ;;) sposób zdyscyplinowania łobuziaka?
nie :lol:
Obrazek
[/url]Obrazek
Awatar użytkownika
misiao1983
SuperMama
 
Posty: 1097
Rejestracja: 04 cze 2013, 19:21
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Jak zdyscyplinować dziecko?

Postautor: caixa » 21 wrz 2016, 20:43

kangurek, metoda zdartej płyty. Kiedyś załapie .
Awatar użytkownika
caixa
SuperMama
 
Posty: 10674
Rejestracja: 16 lis 2012, 20:33
Has thanked: 40 times
Been thanked: 222 times

Re: Jak zdyscyplinować dziecko?

Postautor: Blue » 24 wrz 2016, 10:47

Trudna sztuka i wymaga pracy nad sobą-np.stosowanie konsekwencji,a nie odpuszczania.
Blue
SuperMama
 
Posty: 18363
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Jak zdyscyplinować dziecko?

Postautor: rapapa » 28 cze 2018, 15:47

Jak dziecko zaczyna histerię to uzbroić się w zatyczki i przeczekać nie odzywać się, trenować cierpliwość, działa :D
link w podpisie usunięty jako niezgodny z regulaminem - Emi
Awatar użytkownika
rapapa
 
Posty: 3
Rejestracja: 27 cze 2018, 12:47
Lokalizacja: Konin
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: Jak zdyscyplinować dziecko?

Postautor: Tarzyna_06 » 21 sty 2022, 16:12

Blue pisze:Trudna sztuka i wymaga pracy nad sobą-np.stosowanie konsekwencji,a nie odpuszczania.

I myślę, ze to jest właśnie sedno wszystkiego. czasem tylko trudno być takim mega konsekwentnym.
Awatar użytkownika
Tarzyna_06
 
Posty: 3
Rejestracja: 21 sty 2022, 16:05
Lokalizacja: Tarnów
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: Jak zdyscyplinować dziecko?

Postautor: walis » 30 maja 2022, 10:59

ja mam wrażenie, że w obecnych czasach jest coraz trudniej... dzieciaki są bardzo ciekawskie i rozpieszczone. moja jest jeszcze maleńka więc ten problem mnie póki co jeszcze nie dotyczy ale widzę po dzieciach u brata... naprawdę mają ciężko żeby je okiełznać i aby zwyczajnie były grzeczne, totalnie nikogo nie słuchają w żadnej kwestii a są dopiero w podstawówce
walis
 
Posty: 1
Rejestracja: 30 maja 2022, 10:28
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time


Wróć do Wychowanie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości

cron