Dwujęzyczność/wielojęzyczność u dzieci.

Jak poradzić sobie z procesem wychowawczym. Psychologia, pedagogika, nasze doświadczenia.

Dwujęzyczność/wielojęzyczność u dzieci.

Postautor: Paulina S. » 06 lip 2015, 7:57

Czy są wśród nas mamy dzieci dwu(lub więcej)języcznych? :) (Marta, dobrze kojarzę?:) Jeśli tak, to skąd się wzięła konieczność wychowania dziecka dwujęzycznego? Ojciec dziecka jest obcokrajowcem, mieszkacie poza Polską a może mimo, że jesteście Polakami mieszkającym w Polsce postanowiliście nauczyć dziecko drugiego języka? Ciekawa jestem Waszych historii, tego jak wygląda życia z dzieckiem dwujęzycznym. Kiedy Wasze dzieci zaczęły mówić, jakie mieliście problemy, na co warto zwrócić uwagę?

Strategii językowych jest kilka:

OPOL (one parent one language) - jeden rodzic, jeden język, czyli oczywiście ojciec mówi do dzieci w swoim języku a matka w swoim

MLAH (minority language at home) – język mniejszości w domu, metoda często używana w rodzinach emigrantów

T&P (time and place) - czas i miejsce, stosowana np.w szkołach dwujęzycznych

strategia mieszania języków - używamy raz jednego a raz drugiego języka

Oczywiście strategie mogą być modyfikowane w zależności od potrzeb.

U nas sytuacja póki co wygląda tak (wiem, że jeszcze sporo wody upłynie, nim nasza Kicia zacznie mówić, ale lepiej się przygotować;)): mieszkamy aktualnie w Polsce, więc póki co tym językiem córka jest otoczona i to on będzie dominujący. Ja mówię do niej po polsku. Mąż mówi do niej po włosku. Między sobą jednak rozmawiamy głównie po hiszpańsku. Czyli córka słyszy najczęściej: polski, później hiszpański a na końcu włoski. Tak się zastanawiam czy 3 języki w jej otoczeniu to nie będzie przesada? Niby czytałam, niby studiowałam, niedawno znalazłam kolejny artykuł potwierdzający to, że dzieci do bodajże 4 czy 5 roku życia mogą się bez problemów nauczyć i 4 języków... Hmm...

Ciekawe informacje dla zainteresowanych tematem można znaleźć m.in. tutaj: http://dwujezycznosc.info/?q=pl
Awatar użytkownika
Paulina S.
SuperMama
 
Posty: 2740
Rejestracja: 04 lis 2013, 21:30
Has thanked: 80 times
Been thanked: 57 times

Re: Dwujęzyczność/wielojęzyczność u dzieci.

Postautor: Deco-Ania » 06 lip 2015, 8:16

Paulina S. pisze:Ja mówię do niej po polsku. Mąż mówi do niej po włosku. Między sobą jednak rozmawiamy głównie po hiszpańsku.
ja już zazdroszczę znajomości trzech języków na stracie :-)
Obrazek
Obrazek
Deco-Ania
SuperMama
 
Posty: 10551
Rejestracja: 31 paź 2012, 11:07
Has thanked: 97 times
Been thanked: 194 times

Re: Dwujęzyczność/wielojęzyczność u dzieci.

Postautor: caixa » 06 lip 2015, 8:23

Deco-Ania, właśnie miałam to samo napisać. ;;))
Awatar użytkownika
caixa
SuperMama
 
Posty: 10674
Rejestracja: 16 lis 2012, 20:33
Has thanked: 40 times
Been thanked: 222 times

Re: Dwujęzyczność/wielojęzyczność u dzieci.

Postautor: malaJu » 06 lip 2015, 8:45

Paulina S., nasza wspolna znajoma, moja i Marty, sama jest Polką, ma męża Francuza, mieszkają w UK. Dzieci mają dwoje, z czego jedno już odchowane i mogę tylko napisać, ze późno zaczął mówić. Ale z mamą rozmawia mieszaniną polskiego i angielskiego. Jednak jezykiem wiodącym chyba jest ten ze szkoły póki co. Może Marta napisze więcej i o nich i osobie.
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: Dwujęzyczność/wielojęzyczność u dzieci.

Postautor: Kurczak » 06 lip 2015, 10:37

Jak jest w praktyce, to nie wiem. Ale moja kuzynka Polka ma męża Francuza i mieszkają w Belgii. Ula mówi do córki po polsku, Toma po francusku, a rodzice między sobą mówią po angielsku. Mała ma w tej chwili rok, więc jeszcze nie mówi, ale sama jestem ciekawa, jak to u nich wyjdzie, który język będzie wiodący.
Zgadzam się z Dziewczynami - zazdroszczę wielojęzycznym dzieciom, że tak bezproblemowo chłoną na starcie kilka języków.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Kurczak
SuperMama
 
Posty: 4258
Rejestracja: 17 lis 2012, 11:14
Has thanked: 21 times
Been thanked: 54 times

Re: Dwujęzyczność/wielojęzyczność u dzieci.

Postautor: Deco-Ania » 06 lip 2015, 13:06

malaJu pisze:mogę tylko napisać, ze późno zaczął mówić.
Bylam kiedyś na zajęciach "Migusiach" - jedna z uczestniczek tez była własnie w dwujęzycznym małżeństwie i martwiła się o rozwój mowy. Usłyszłąa odpowiedź, że córeczka najprawdopodobniej zacznie:
a) mówić nieco później niż inne dzieci w jej wieku (bo musi sobie nieco więcej ułożyć w główce)
b) początkowo będzie mieszać języki i mówić pól zdania po polski i angielsku, np. Daj mi ball.
Ale z czasem wszystko ma się poukładać i rozdzielenie języków ma przyjść "z automatu".
Obrazek
Obrazek
Deco-Ania
SuperMama
 
Posty: 10551
Rejestracja: 31 paź 2012, 11:07
Has thanked: 97 times
Been thanked: 194 times

Re: Dwujęzyczność/wielojęzyczność u dzieci.

Postautor: hatifnatka » 06 lip 2015, 13:27

T 2011 <3 A 2013 <3
Awatar użytkownika
hatifnatka
SuperMama
 
Posty: 3995
Rejestracja: 04 lut 2013, 11:07
Has thanked: 94 times
Been thanked: 92 times

Re: Dwujęzyczność/wielojęzyczność u dzieci.

Postautor: Paulina S. » 08 lip 2015, 7:46

Liczę się z tym, że córka może zacząć później mówić. Mam nadzieję, że w przyszłości będziemy potrafili jej pomóc w rozgraniczeniu dwóch (czy więcej) języków i nie zniechęcimy jej do używania żadnego z nich :)
Awatar użytkownika
Paulina S.
SuperMama
 
Posty: 2740
Rejestracja: 04 lis 2013, 21:30
Has thanked: 80 times
Been thanked: 57 times

Re: Dwujęzyczność/wielojęzyczność u dzieci.

Postautor: Marta » 29 wrz 2015, 20:33

Nadrabiam zaległości i dopiero dokopałam się do tego tematu.
No więc u nas jest tak, że jesteśmy oboje Polakami ale chwilowo mieszkamy w Wielkiej Brytanii, Filip urodził się tutaj. Problemy językowe towarzyszą nam od początku, w domu rozmawiamy tylko po polsku, ale językiem otoczenia jest angielski- wiadomo sklepy, angielska telewizja, angielska opiekunka. Młody późno zaczął mówić, a właściwie to on nadal kiepsko mówi, często śmieję się, że Filipek mówi po polsku, angielsku i po swojemu :lol: Ogólnie rozumie w obu językach, a mówi pół na pół np mama/ mummy, daj ball, no dźwi daddy (co oznacza nie idź do drzwi tato :lol: ). Śmiesznie było jak pojechaliśmy w sierpniu na prawie 3tygodniowe wakacje do Łodzi i Młody zobaczył Cbeebies po polsku, stanął jak wryty i krzyczy 'mama, mama', biegnę jak na złamanie karku a on ze zdziwioną miną pokazuje na telewizor i pyta 'no inglisz?' Musiałam tłumaczyć dziecku dlaczego w Polsce w telewizji mówią po polsku >D Ostatnio coraz więcej słów łapie po angielsku, chociaż jak była tu mama Adama i dużo czasu z nią spędzał to sporo po polsku było. Jak będzie w przyszłości- zobaczymy. Myślę, że dopóki będziemy za granicą to angielski będzie wiodącym językiem, ale ja bardzo chcę, by Filipek mówił dobrze i pisał (co w przypadku polskich dzieci wychowywanych w Anglii wcale nie jest łatwe).
Ju wspomniała o naszej wspólnej znajomej- ojciec Francuzo-Hiszpan, ona Polka, a mieszkają w Anglii. Ich pierwsze dziecko miało kocioł w głowie bo ona po polsku, ojciec po francusku, wokół po angielsku, a jak teściowa przyjeżdżała to po hiszpańsku :roll: Magda musiała w pewnym momencie tupnąć nogą i powiedzieć- żadnego hiszpańskiego. Młody późno zaczął mówić, w zasadzie mówi tylko po angielsku, rozumie polski i francuski, ale bardzo ciężko mu idzie mu komunikacja w tych językach.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Marta
SuperMama
 
Posty: 3482
Rejestracja: 28 paź 2012, 14:34
Has thanked: 2 times
Been thanked: 56 times

Re: Dwujęzyczność/wielojęzyczność u dzieci.

Postautor: Paulinka » 05 paź 2015, 4:11

Ja mam szwagierkę,która mieszka w UK (córka się tam urodziła obecnie ma 7 lat),ojciec jest Marokańczykiem. Mama mówi do Młodej po polsku,ojciec po angielsku (choć z tego co wiem zna też francuski,ale nie używa w ogóle tego języka), rodzice między sobą po angielsku. Otoczenia,szkoła,telewizja,no i wiadomo,ze naturalnie pierwszym językiem dziecka jest angielski (ma taki słodki akcent :)), ale dzięki wakacjom spędzanym u dziadków w PL mówi tez bardzo dobrze po polsku (czasami jedynie wtrąca angielskie słówka). Na pewno dużo tez jej dala polska opiekunka,kiedy miala 3-4 lata.
ObrazekObrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Paulinka
SuperMama
 
Posty: 2282
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:51
Has thanked: 42 times
Been thanked: 60 times

Re: Dwujęzyczność/wielojęzyczność u dzieci.

Postautor: koksowa » 08 kwie 2019, 10:42

Nasze dzieci chodzą tylko na zajęcia z języka angielskiego. W Łodzi jest świetna szkoła Berlitz i tam je zawozimy na lekcje. Rodzice, którzy zainteresowani są również ich ofertą to polecam zajrzeć na stronę: [link].
koksowa
 
Posty: 17
Rejestracja: 25 paź 2017, 11:52
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: Dwujęzyczność/wielojęzyczność u dzieci.

Postautor: Paulina S. » 09 kwie 2019, 8:06

Aktualizacja. Przez ostatnie lata sporo się wydarzyło. Mała rozumie polski i włoski. Jednak mówi przede wszystkim po polsku. Nie chce odpowiadać tacie po włosku. Mąż mówi coś do niej po włosku. Ona bezbłędnie tłumaczy mi to na polski. W drugą stronę już nie chce ;)
Awatar użytkownika
Paulina S.
SuperMama
 
Posty: 2740
Rejestracja: 04 lis 2013, 21:30
Has thanked: 80 times
Been thanked: 57 times

Re: Dwujęzyczność/wielojęzyczność u dzieci.

Postautor: Marta » 09 kwie 2019, 9:06

Paulina S., sa takie etapy, pewnie przyjdzie taki dzien ze zacznie odpowiadac tacie po wlosku, niech sie tata nie zraża.
u nas obecnie dwa jezyki uzywane wymiennie u mlodego, mala wciaz niewiele mowi, tylko pojedyncze slowa.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Marta
SuperMama
 
Posty: 3482
Rejestracja: 28 paź 2012, 14:34
Has thanked: 2 times
Been thanked: 56 times

Re: Dwujęzyczność/wielojęzyczność u dzieci.

Postautor: Paulina S. » 09 kwie 2019, 11:09

Marta, mam taką nadzieję. :) Mówię mężowi, by zawsze powtarzał wszystko małej po włosku - jej pytania, odpowiedzi itd. Kiedyś chętniej mówiła po włosku, powtarzała słowa, chciała poznawać nowe, czytała z tatą książki. Teraz ograniczyła się do słuchania i śpiewania piosenek (najlepiej, by nikt na nią nie patrzył wtedy) i liczenia. Na wszelkie inne aktywności po włosku trzeba ją namawiać.
Awatar użytkownika
Paulina S.
SuperMama
 
Posty: 2740
Rejestracja: 04 lis 2013, 21:30
Has thanked: 80 times
Been thanked: 57 times

Re: Dwujęzyczność/wielojęzyczność u dzieci.

Postautor: caixa » 10 kwie 2019, 17:31

Paulina S., moi znajomi mieli taki sam problem (rozumiały ale nie chciały z tatą po angielsku rozmawiać) i wyjechali do stanów. Tam dzieci szybko się przestawiły.
Awatar użytkownika
caixa
SuperMama
 
Posty: 10674
Rejestracja: 16 lis 2012, 20:33
Has thanked: 40 times
Been thanked: 222 times

Re: Dwujęzyczność/wielojęzyczność u dzieci.

Postautor: Paulina S. » 10 kwie 2019, 20:16

caixa, ale wyjechali na stałe czy na wakacje? >D
Awatar użytkownika
Paulina S.
SuperMama
 
Posty: 2740
Rejestracja: 04 lis 2013, 21:30
Has thanked: 80 times
Been thanked: 57 times

Re: Dwujęzyczność/wielojęzyczność u dzieci.

Postautor: caixa » 10 kwie 2019, 20:19

Na stałe 8-) .
Awatar użytkownika
caixa
SuperMama
 
Posty: 10674
Rejestracja: 16 lis 2012, 20:33
Has thanked: 40 times
Been thanked: 222 times

Re: Dwujęzyczność/wielojęzyczność u dzieci.

Postautor: Paulina S. » 10 kwie 2019, 20:25

caixa, o, to tego sposobu wolałabym nie próbować :lol:
Awatar użytkownika
Paulina S.
SuperMama
 
Posty: 2740
Rejestracja: 04 lis 2013, 21:30
Has thanked: 80 times
Been thanked: 57 times

Re: Dwujęzyczność/wielojęzyczność u dzieci.

Postautor: JustynaLogopeda » 05 lut 2020, 19:27

Z logopedycznego punktu widzenia warto, aby Rodzice wykorzystali jedną z 3 strategii
1. Oboje posługują się językiem mniejszościowym, a język większościowy jest poza domem (np. w szkole)
np. Rodzice mieszkają w Anglii, więc w domu po polsku, a w szkole po angielsku
2. Jeden rodzic posługuje się językiem mniejszościowym, a drugi większościowym, który jest używany np. w szkole
3. Trójjęzyczność rodzice posługują się swoimi językami mniejszościowymi (np. mama polka, tata francuz, mieszkają w Anglii), a językiem większościowym poza domem.
Zapraszam na mój blog logopedyczny
Awatar użytkownika
JustynaLogopeda
 
Posty: 12
Rejestracja: 17 paź 2018, 8:26
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: Dwujęzyczność/wielojęzyczność u dzieci.

Postautor: Paulina S. » 20 lut 2020, 10:59

https://naszswiat.it/edukacja/naturalme ... -rodzicow/ Krótki poradnik dostępny w języku polskim, włoskim i niemieckim.
Awatar użytkownika
Paulina S.
SuperMama
 
Posty: 2740
Rejestracja: 04 lis 2013, 21:30
Has thanked: 80 times
Been thanked: 57 times


Wróć do Wychowanie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron