Dziecko a obowiązki

Jak poradzić sobie z procesem wychowawczym. Psychologia, pedagogika, nasze doświadczenia.

Dziecko a obowiązki

Postautor: kasieńka 85 » 12 lut 2016, 9:56

Czy Wasze dzieci mają obowiązki?

Moje dziewczyny wynoszą do kosza na pranie swoje ubrania, odnoszą naczynia po posiłku, piżamy na łóżka. Sprzątają po sobie, oczywiście tutaj wymagają zewnętrznej motywacji (czyli mnie) i pomocy. Bardzo lubią odkurzać.


Jak to jest u Was?
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
kasieńka 85
SuperMama
 
Posty: 7297
Rejestracja: 28 sty 2013, 17:37
Has thanked: 58 times
Been thanked: 142 times

Re: Dziecko a obowiązki

Postautor: lmyszka » 12 lut 2016, 10:06

kasieńka 85 pisze:Moje dziewczyny wynoszą do kosza na pranie swoje ubrania, odnoszą naczynia po posiłku, piżamy na łóżka. Sprzątają po sobie, oczywiście tutaj wymagają zewnętrznej motywacji (czyli mnie) i pomocy. Bardzo lubią odkurzać.


Dokładnie tak.
Wiktor w weekend robi nam śniadanie przy naszej pomocy.
<3 Wiktor <3 14.06.2009
<3 Kacper <3 14.08.2013
Awatar użytkownika
lmyszka
Moderator
 
Posty: 11299
Rejestracja: 27 paź 2012, 20:02
Has thanked: 77 times
Been thanked: 104 times

Re: Dziecko a obowiązki

Postautor: kochecka » 12 lut 2016, 10:34

kasieńka 85 pisze:Moje

dzieciaki
kasieńka 85 pisze:wynoszą do kosza na pranie swoje ubrania, odnoszą naczynia po posiłku, piżamy na łóżka. Sprzątają po sobie, oczywiście tutaj wymagają zewnętrznej motywacji (czyli mnie) i pomocy

oprócz tego Maks ścieli swoje łóżko (tu też jest potrzebna motywacja). Segregują śmieci na papier, plastik i pozostałe. Laura zazwyczaj pomaga mi przy wycieraniu kurzu.
Awatar użytkownika
kochecka
SuperMama
 
Posty: 3432
Rejestracja: 27 paź 2012, 21:03
Lokalizacja: Zd-Wola
Has thanked: 43 times
Been thanked: 42 times

Re: Dziecko a obowiązki

Postautor: agnieszka19 » 12 lut 2016, 12:18

Oprocz tego co juz napisalyscie to Natalka jeszcze co sobote sprząta gruntownie swoj pokoj. Sama ściera kurze, uklada rzeczy na biurku, w szufladach, ksiazki na półkach. Sklada tez codziennie swoje ubrania, które są czyste i nie tzeba ich prac. Wieczorem zawsze zanosi bielizne do prania i ewentualnie inne brudne ciuchy. Rano ścieli łóżko.
ObrazekObrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
agnieszka19
SuperMama
 
Posty: 4175
Rejestracja: 28 paź 2012, 23:10
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 13 times
Been thanked: 52 times

Re: Dziecko a obowiązki

Postautor: MamaŻaby » 12 lut 2016, 12:36

To ja muszę swoją zmotywować do ścielenia łóżka :lol: A poza tym moje dziecko zmywa po sobie, np. łyżeczkę po zjedzeniu jogurtu czy talerzyk po zjedzeniu jabłek; pomaga mi przynosić zakupy ze sklepu, no i bardzo pomaga przy Młodszej (choć oczywiście tego nie traktuję jako obowiązku ale miło mi gdy ją proszę o pomoc a ona pomaga <3 ). Chcę ją też wdrożyć w wyjmowanie i chowanie do szafek czystych naczyń ze zmywarki.
MamaŻaby
SuperMama
 
Posty: 4496
Rejestracja: 08 lis 2012, 20:40
Has thanked: 0 time
Been thanked: 107 times

Re: Dziecko a obowiązki

Postautor: Pepsi » 12 lut 2016, 20:53

kasieńka 85 pisze:Moje dziewczyny wynoszą do kosza na pranie swoje ubrania, odnoszą naczynia po posiłku, piżamy na łóżka. Sprzątają po sobie, oczywiście tutaj wymagają zewnętrznej motywacji (czyli mnie) i pomocy. Bardzo lubią odkurzać.

ostatnio dołożyłam segregowanie własnego prania ;) w końcu swoje majtki odnajdzie i dwie takie same skarpetki połączy w parę :p
Obrazek

Dziecko może nauczyć dorosłych trzech rzeczy: cieszyć się bez powodu, być ciągle czymś zajętym i domagać się ze wszystkich sił, tego czego sie pragnie.
Awatar użytkownika
Pepsi
Moderator
 
Posty: 4032
Rejestracja: 02 lis 2012, 20:17
Has thanked: 12 times
Been thanked: 61 times

Re: Dziecko a obowiązki

Postautor: Blue » 12 lut 2016, 21:37

U nas podobnie jak u Was,chociaż wybiórczo po trochu z każdego postu wyżej.
Blue
SuperMama
 
Posty: 18363
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Dziecko a obowiązki

Postautor: Blue » 24 wrz 2016, 10:33

Rozluźniło się przez wakacje z obowiązkami,dziewczyny pieszczą się ze sobą,także temat wdrażania obowiązków do odświeżenia...
Blue
SuperMama
 
Posty: 18363
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Dziecko a obowiązki

Postautor: Blue » 30 paź 2016, 9:36

Starsza młoda wreszcie regularnie sama z siebie całkowicie sprząta swoje biurko.I to tak naprawdę sprząta,nie że przekłada z miejsca na miejsce.Przegląda co do wyrzucenia,więc po każdej takiej akcji biurko i jego zawartość ładnie pustoszeje z niepotrzebnych papierów/rzeczy.Plus taki,że młodsza ją naśladuje i też porządkuje swoje biurko.Przeważnie robią to wcześnie rano,po obudzeniu się w weekendy.Tak też było i dziś:)
Męża biurko jest ascetyczne,więc ma porządek w miarę,a moje hmm,no tak sobie wygląda :lol:
Blue
SuperMama
 
Posty: 18363
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Dziecko a obowiązki

Postautor: gohnia » 24 lut 2018, 19:47

Odświeżę temat.
Jeśli o chłopaków chodzi, to są odpowiedzialni za porządek w swoich pokojach, ścielenie łóżek, dbanie o porzadek na swoich wieszakach i półkach z butami, odnoszenie talerzy po posiłkach, nakrywanie do stołu i obieranie warzyw typu marchew, pietruszka. Oprócz tego Wojtek wkłada i wyjmuje pranie z pralki.
Myślę nad nowymi obowiązkami, ale nie wiem jeszcze co to mogłoby być. Może gruntowne sprzątanie ich pokoju w każdą sobotę łącznie z kurzami i odkurzaniem.
W 2011 Ł 2013 K 2017

Szczęście to skutek uboczny postępowania zgodnie ze swoimi wartościami.
Awatar użytkownika
gohnia
SuperMama
 
Posty: 4776
Rejestracja: 13 lis 2012, 22:01
Has thanked: 86 times
Been thanked: 84 times

Re: Dziecko a obowiązki

Postautor: mery3sery » 04 lip 2018, 10:54

Najważniejsze jest dawanie dobrego przykładu bo jeśli my nie trzymamy sie obowiązków to dziecko też nie będzie, nie można też za często nagradzac takiego zachowania bo dziecko będzie oczekiwało nagrody za swoje zachowanie a ma to od niego wypływać naturalnie
:ymhug:
Awatar użytkownika
mery3sery
 
Posty: 3
Rejestracja: 03 lip 2018, 7:04
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: Dziecko a obowiązki

Postautor: Agnieszka87 » 15 maja 2020, 17:06

Moje córki lubią pomagać w domowych obowiązkach czy też w kuchni :) trudniej jest je zmotywować do posprzątania zabawek :) zawsze słyszę różne wymówki. Jednak najważniejsze by się nie poddawać i uczyć dzieci samodzielności i odpowiedzialności za swoje rzeczy i działania :)
podpis usunięty jako niezgodny z regulaminem
Agnieszka87
 
Posty: 2
Rejestracja: 15 maja 2020, 16:53
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time


Wróć do Wychowanie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

cron