Jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa??

Jak poradzić sobie z procesem wychowawczym. Psychologia, pedagogika, nasze doświadczenia.

Jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa??

Postautor: niesia2708 » 18 lut 2017, 17:03

Nie wiem czy to właściwy dział i nie kojarzę takiego tematu :)
Kiedy poinformowaliście dziecko że pojawi się rodzeństwo?
Jak je do tego przygotowaliście??
U nas Karolcia jeszcze nie wie, ale jakby coś przeczuwała. Już dwa razy powiedziała że"mama ma w brzuszku dzidziusia". A zapytana kto jej tak powiedział odpowiada że Ola (jej przedszkolna koleżanka) tak jej mówiła.
Karolcia 19.07.2013
Misia 10.09.2017
Awatar użytkownika
niesia2708
SuperMama
 
Posty: 9157
Rejestracja: 28 lis 2012, 17:38
Has thanked: 62 times
Been thanked: 119 times

Re: Jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa??

Postautor: malinka1984 » 18 lut 2017, 20:05

Kacper jest jeszcze mały ale od początku rozmawiamy na temat braciszka w brzuchu,jak tylko było słychać serducho na detektorze to razem słuchamy serca i często mówi że "Tito jest w brzuchu" .
Tłumaczymy mu że łóżeczko jest dla Wiktora,gryzaki,małe ubranka.Zaczęliśmy czytać też książeczki o tematyce relacji z rodzeństwem hitem jest "Kicia kocia ma braciszka Nunusia"
Myślę ze nie unikniemy scen zazdrości itd ale jakoś tak chciałam żeby już relacja budowała się od czasów brzucha.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
malinka1984
SuperMama
 
Posty: 2339
Rejestracja: 11 cze 2013, 20:15
Has thanked: 972 times
Been thanked: 81 times

Re: Jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa??

Postautor: 19anioleczek92 » 18 lut 2017, 21:39

Igor dowiedział się po pierwszym Usg :) Dla Nas to była tak cudowna wiadomość,że nie mogliśmy się powstrzymać tym bardziej,że Igor bardzo chciał mieć rodzeństwo (siostrę) i jego marzenie się spełniło i pokazuje to codziennie <3
Awatar użytkownika
19anioleczek92
SuperMama
 
Posty: 4962
Rejestracja: 22 kwie 2013, 8:57
Has thanked: 22 times
Been thanked: 49 times

Re: Jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa??

Postautor: caixa » 18 lut 2017, 22:27

My powiedzieliśmy córce w ramach prezentu na urodziny (marzyła o siostrze ;) ). To był chyba 9 tydzień czyli po pierwszym USG. Na USG genetycznym byliśmy razem i była bardzo szczęśliwa , że wszystko widzi.
My czytaliśmy książeczki, dużo rozmawialiśmy. Miłość jest obustronna i mam nadzieję, że tak zostanie.
Awatar użytkownika
caixa
SuperMama
 
Posty: 10674
Rejestracja: 16 lis 2012, 20:33
Has thanked: 40 times
Been thanked: 222 times

Re: Jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa??

Postautor: Kurczak » 18 lut 2017, 22:51

Dianka dowiedziała się bardzo wcześnie, w 7 tc. Chodziliśmy razem na wszystkie USG. Tłumaczyliśmy jak zmieni się Jej życie na przykładzie książeczek. Angażowaliśmy w przygotowania - uczestniczyła w zakupach, szykowała ubranka dla Tadzia do szpitala, pomagała urządzić pokój. Na każdym kroku zapewniamy Ją o naszej miłości, podkreślamy jaka jest ważna i jak bardzo Tadzio Jej potrzebuje. Póki co nie było scen zazdrości. Tadzio piszczy z radości jak tylko usłyszy Nulkę, a Dianka uwielbia się młodszym bratem zajmować i pokazywać Mu świat. Jest cudowną siostrą. Mam nadzieję, że zawsze będą się tak kochać :)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Kurczak
SuperMama
 
Posty: 4258
Rejestracja: 17 lis 2012, 11:14
Has thanked: 21 times
Been thanked: 54 times

Re: Jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa??

Postautor: niesia2708 » 19 lut 2017, 15:29

U nas Karolcia dowiedziała się dzisiaj :) :) :)
Cóż za radość :) Mówi tylko o tym :) Absolutnie musi być siostrzyczka ;) ;)
Za nami też czytanie pierwszych książeczek. Mój hit:
Obrazek

Przedstawiona jest ciąża po kolei, skąd się biorą dzieci, jak się rodzi dzidziuś. Oczywiście wszystko w sposób dostosowany dla dziecka.
Karolcia 19.07.2013
Misia 10.09.2017
Awatar użytkownika
niesia2708
SuperMama
 
Posty: 9157
Rejestracja: 28 lis 2012, 17:38
Has thanked: 62 times
Been thanked: 119 times

Re: Jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa??

Postautor: niesia2708 » 19 lut 2017, 15:29

U nas Karolcia dowiedziała się dzisiaj :) :) :)
Cóż za radość :) Mówi tylko o tym :) Absolutnie musi być siostrzyczka ;) ;)
Za nami też czytanie pierwszych książeczek. Mój hit:
Obrazek

Przedstawiona jest ciąża po kolei, skąd się biorą dzieci, jak się rodzi dzidziuś. Oczywiście wszystko w sposób dostosowany dla dziecka.
Karolcia 19.07.2013
Misia 10.09.2017
Awatar użytkownika
niesia2708
SuperMama
 
Posty: 9157
Rejestracja: 28 lis 2012, 17:38
Has thanked: 62 times
Been thanked: 119 times

Re: Jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa??

Postautor: gohnia » 19 lut 2017, 21:02

niesia2708 pisze:skąd się biorą dzieci


U nas, o dziwo, ani razu nie padło pytanie skąd właściwie siostrzyczka wzięła się w brzuchu ;;)

Jeśli o nas chodzi, to chłopaki dowiedzieli się po usg genetycznym, pokazaliśmy zdjęcia, opowiedzieliśmy co i jak. Na początku zbytnio ich to nie wzruszyło, ale z każdym dniem coraz bardziej nie mogą się doczekać. Łuki zawsze jak przytula się do mnie, to przytula też brzuch z westchnieniem "och, siostrzyczko". Dzisiaj pomagali skręcić łóżeczko, szykowali miejsce na przewijak- generalnie angażujemy ich na ile to możliwe w przygotowania. Ustalili już, że oni będą rycerzami, ona ich księżniczką <3
Tłumaczymy im w czym będą mogli pomagać. Z ich zapałem musimy mieć się na baczności, bo z tego co mówią, to my nie będziemy w ogóle Klarze potrzebni :lol:
Zazdrości raczej się nie spodziewam, bo oni są już dość duzi i są tak bardzo z sobą zżyci, że siostra to będzie raczej ktoś "osobny" kto i tak nie będzie miał wpływu na ich wspólny świat.
W 2011 Ł 2013 K 2017

Szczęście to skutek uboczny postępowania zgodnie ze swoimi wartościami.
Awatar użytkownika
gohnia
SuperMama
 
Posty: 4776
Rejestracja: 13 lis 2012, 22:01
Has thanked: 86 times
Been thanked: 84 times

Re: Jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa??

Postautor: kangurek » 19 lut 2017, 21:13

niesia2708 pisze:Mój hit:
Obrazek

Potwierdzam! Ta książeczka jest genialna. Adi za pierwszym razem czytał ją z otwartą buzią, a później chętnie do niej wracał. To jego ulubiona "ciążowa" pozycja.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
kangurek
SuperMama
 
Posty: 839
Rejestracja: 06 mar 2014, 12:23
Has thanked: 5 times
Been thanked: 21 times


Wróć do Wychowanie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość