Kompleks Edypa, kompleks Elektry

Kompleks Edypa, kompleks Elektry

Postautor: malaJu » 27 gru 2013, 23:30

Jako że własnie dowiedziałam się od mojej niemal 3-letniej córki, że Jej ojciec ma nas dwie za żony, przypomniało mi się, co miałam na studiach...

http://www.edziecko.pl/przedszkolak/1,7 ... 63086.html

Tu o kompleksie Elektry:
http://spec.pl/zdrowie/psychologia/na-c ... ks-elektry

A tu o Edypa:
http://3dno.pl/pyrrusowe-zwyciestwo-czy ... eks-edypa/

I co Wy na to?
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: Kompleks Edypa, kompleks Elektry

Postautor: caixa » 28 gru 2013, 8:50

malaJu, nie miałam okazji poznać tego zagadnienia. Bardzo ciekawy temat. U nas tego nie zaobserwowałam... jeszcze. Przynajmniej będę wiedzieć jak reagować. My jesteśmy małżeństwem, które bardzo często okazuje sobie uczucia. Mała nas spotyka w sytuacjach kiedy się po prostu przytulamy czy dajemy buziaki. Nie zauważyłam, żeby była zazdrosna w takich chwilach o któreś z nas.
Awatar użytkownika
caixa
SuperMama
 
Posty: 10674
Rejestracja: 16 lis 2012, 20:33
Has thanked: 40 times
Been thanked: 222 times

Re: Kompleks Edypa, kompleks Elektry

Postautor: Patrycja11 » 28 gru 2013, 14:55

caixa pisze: My jesteśmy małżeństwem, które bardzo często okazuje sobie uczucia. Mała nas spotyka w sytuacjach kiedy się po prostu przytulamy czy dajemy buziaki.
jak już nie warczę i nie jestem obrażona na mojego męża to my też :lol: , aczkolwiek Gabryś jest o mnie zazdrosny.
Wczoraj nawet powiedział, że mamy zakaz przytulania się, bo mamusia jest jego :geek:
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Patrycja11
Moderator
 
Posty: 9186
Rejestracja: 30 paź 2012, 13:47
Lokalizacja: Konstantynów
Has thanked: 198 times
Been thanked: 117 times

Re: Kompleks Edypa, kompleks Elektry

Postautor: agnieszka19 » 28 gru 2013, 20:53

malaJu pisze:przypomniało mi się, co miałam na studiach...


Też o tym miałam choć niewiele... podobno każde dziecko to "przechodzi", choć ja u Natalki jakoś tego nie zaobserwowałam szczególnie mocno... Może jakieś niewielkie przejawy są/były, ale raczej bardzo subtelne...
ObrazekObrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
agnieszka19
SuperMama
 
Posty: 4175
Rejestracja: 28 paź 2012, 23:10
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 13 times
Been thanked: 52 times

Re: Kompleks Edypa, kompleks Elektry

Postautor: mietka » 29 gru 2013, 20:53

jak my się przytulamy z mężem to dzieciaki krzyczą "fuuuuuj" i się śmieją :) ale nigdy nie były zazdrosne
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
mietka
SuperMama
 
Posty: 660
Rejestracja: 12 sty 2013, 19:20
Has thanked: 1 time
Been thanked: 16 times

Re: Kompleks Edypa, kompleks Elektry

Postautor: malaJu » 06 sty 2014, 11:51

U nas już dwa razy padło z ust Uli stwierdzenie, które potwierdzałoby etap, przez który przechodzi.
1. Przy ubieraniu do wyjścia - "Mamo, jak będę duża, to będę miała siusiaka jak Leoś i tata wiesz?" Pytam dlaczego tak mówi, a ona że chce, bo siusiaki są fajniejsze.
2. Dziś rano, przy przewijaniu Leosia. "Mamo, wiesz, Leoś ma takiego śmiesznego siusiaka, ale tata ma lepszego. (Moja mina... no cóż...) Pytam spokojnie dlaczego, a ona że tata jest duży i silny to i siusiak lepszy.
Jak nic fascynacja i zazdrość o fakt posiadania siusiaka. Elektra moja kochana ;)

Dobrze, że po lekturze tamtych artykułów plus wiedzy z zajęć o psychoanalizie wg Freuda już nic mnie za bardzo nie zdziwi. Biorę na przeczekanie.
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: Kompleks Edypa, kompleks Elektry

Postautor: AgaGrusiecka » 06 sty 2014, 17:54

No to u nas książkowy przykład. Łukasz kocha mnie najbardziej na świecie, ciągle przytula, głaszcze, całuje. Tatę od pewnego czasu traktuje wrogo. Mówi mu, że jest brzydki, a nawet głupi, że taty głowa wygląda jak jabłko, a moja jest śliczna. Ja podchodzę do tego na luzie, cieszę się z jego wyznań i je odwzajemniam, ale z rozsądkiem oczywiście (nie traktuję ich jak kobieta wyznań mężczyzny, a jak matka syna żeby było jasne). Z mężem jesteśmy zgodnym małżeństwem, często okazujemy sobie uczucia i Łukasz to widzi. Do tej pory jak się "wcinał" między nas, to było to dla nas zabawne, bo on po prostu też chciał się z nami przytulać. A teraz odpycha tatę bo mama jest "tylko jego" i to już przestaje być miłe. Mężowi tłumaczę, że musi przeczekać, być cierpliwy, ale widzę, że czasem mu ciężko. Ale ja też mówię Młodemu, że tata jest dla mnie ważny, że go kocham itp. Kiedy powiedział, że wyprowadzimy się z naszego domu do bloku obok, bo on chce mieszkać tylko ze mną i się ze mną ożenić, to odpowiedziałam mu spokojnie i z uśmiechem, że nie może się ze mną ożenić, bo już mam męża, jego tatusia. I wiecie co? Żadnego buntu, żadnej złości. Stwierdził: w takim razie będziemy mieszkać też z tatą.
Obrazek
Obrazek
AgaGrusiecka
Ekspert
 
Posty: 3867
Rejestracja: 29 lip 2013, 12:55
Has thanked: 60 times
Been thanked: 176 times

Re: Kompleks Edypa, kompleks Elektry

Postautor: Fuente » 26 gru 2014, 11:20

Od jakiegoś tygodnia Amelka przeżywa fascynację Tatusiem... Tatuś jest jej, kocha go miłością absolutną i w związku z tym jest zazdrosna, ale tylko o mnie :O Nie mogę się do Krzyśka przytulić, nie mogę go pocałować, bo jest histeria, odpycha mnie i sama pakuje mu się na kolana i się przytula. Z Tatusiem się bawi, Tatusia całuje, Tatusia przytula, z Tatusiem je, z Tatusiem chodzi spać, choć usypiać na noc muszę ją ja, bo inaczej płacz...

I nie wiem czy to ww. kompleks, czy tęsknota za tatą, którego ciągle nie ma w domu... Nie mniej nie wiem co z tym zrobić za bardzo, bo ona jest jeszcze za mała na to żeby zrozumiała moje tłumaczenia, że ja tez kocham Tatusia i też chcę się do niego przytulić, choć staram się jej to tłumaczyć.

malaJu pisze:Biorę na przeczekanie.


Chyba muszę to zastosować,.. :roll:
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Fuente
Moderator
 
Posty: 6317
Rejestracja: 27 paź 2012, 22:20
Has thanked: 42 times
Been thanked: 91 times

Re: Kompleks Edypa, kompleks Elektry

Postautor: agnieszka19 » 26 gru 2014, 11:29

Fuente ale z tego co pamietam- z zajęć- Twój mąż musi też Amelce tłumaczyć że kocha ją bardzo, ale to Ty jesteś jego żoną i że Ciebie też kocha i że chce się do Ciebie przytulać... Nie można zostawiać tego bez tłumaczeń...
ObrazekObrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
agnieszka19
SuperMama
 
Posty: 4175
Rejestracja: 28 paź 2012, 23:10
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 13 times
Been thanked: 52 times

Re: Kompleks Edypa, kompleks Elektry

Postautor: Fuente » 26 gru 2014, 13:40

agnieszka19, tłumaczymy oboje, nie mniej powiem Krzyśkowi żeby faktycznie tłumaczył jej to. Tyle ze ona jest jeszcze tak mala ze dla niej jeszcze zwroty: kocha, mąż, żona - to trochę takie pojęcia abstrakcyjne :roll:
Właściwie to nie wiem czy to kompleks Elektry (bo wydaje mi się ze jest na to trochę za mała), czy raczej silna tęsknota za Tatusiem- bo ona od początku jest córeczką Tatusia, a Krzysiek ciągle albo w pracy, albo szkole... :(
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Fuente
Moderator
 
Posty: 6317
Rejestracja: 27 paź 2012, 22:20
Has thanked: 42 times
Been thanked: 91 times


Wróć do Wychowanie w rodzinie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość