Sanatoria i uzdrowiska

Sanatoria i uzdrowiska

Postautor: malaJu » 25 gru 2013, 22:05

Mam pytanie do mam dzieci czesto chorujących. Czy myślałyście nad tym, żeby wyjechać do sanatorium? Wiem, że Emi tak, bo czytałam w innym wątku.
Ja bym chętnie pojechała, ale to musiałoby być miejsce o baaardzo wysokim standardzie ze względu na Uli choroby i alergie. W końcu, ona musi być na specjalnej diecie... Sama nie wiem, od czego zacząć poszukiwania takiego miejsca.
No i termin. Wiadomo, że jesienią nikt nie chce, a u nas dochodzi jeszcze problem z moją dyspozycyjnością, czyli marne szanse, byśmy dostali termin w czasie, kiedy jestem wolna, czyli w wakacje.
Sama jako dziecko jeździłam - dwa razy po miesiącu w Sokolnikach (było super!) i raz w ciągu roku do Kolumny (tuz już mi się nie podobało). Kiedyś też na miesiąc pojechałam do Rabki, ale nie do sanatorium, tylko do jakiejś tam rodziny. To w połączeniu z Bronchovaxonem spowodowało, że przestałam chorować.
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: Sanatoria i uzdrowiska

Postautor: Misiak » 25 gru 2013, 22:25

Moja mama jezdzila z bratem zimą do Kołobrzegu. Tak na szybko nazwy pamietam tylko San i Wistom ale to bylo prawie 20 lat temu (Boże jak ten czas leci), więc pewnie sporo się pozmienialo. Wiem, że mu bardzo pomogło takie zimowe nadmorskie powietrze. Wcześniej chorował prawie cały czas.
5.12.2012 Polunia <3
7.07.2023 Rodzina <3
Awatar użytkownika
Misiak
SuperMama
 
Posty: 4009
Rejestracja: 19 lis 2012, 10:33
Has thanked: 39 times
Been thanked: 67 times

Re: Sanatoria i uzdrowiska

Postautor: MamaŻaby » 26 gru 2013, 13:38

my w maju tego roku byliśmy w Dąbkach w Dukacie http://www.dukatspa.pl/
wyjazd na NFZ. Polecam to miejsce. Dużo zabiegów, czysto, przytulnie, standard zależny od ceny za pokój. Fajne miejsce dla dzieci.
MamaŻaby
SuperMama
 
Posty: 4496
Rejestracja: 08 lis 2012, 20:40
Has thanked: 0 time
Been thanked: 107 times

Re: Sanatoria i uzdrowiska

Postautor: caixa » 26 gru 2013, 14:21

malaJu, myślę nad tym od jakiegoś czasu. I też nie wiem jak ugryźć temat.
MamaŻaby, jak można zorganizować taki wyjazd na NFZ?
Awatar użytkownika
caixa
SuperMama
 
Posty: 10674
Rejestracja: 16 lis 2012, 20:33
Has thanked: 40 times
Been thanked: 222 times

Re: Sanatoria i uzdrowiska

Postautor: MamaŻaby » 26 gru 2013, 17:30

caixa pisze:MamaŻaby, jak można zorganizować taki wyjazd na NFZ?

http://www.nfz-lodz.pl/index.php/dlapacjentow/krok-po-kroku/1596-jak-uzyska-skierowanie-do-uzdrowiska
http://www.nfz-lodz.pl/index.php/dlapacjentow/jak-sie-leczyc/1446-leczenie-uzdrowiskowe#7

1. uzyskać skierowanie od pediatry,
2. wykonać podstawowe badania,
3. wysłać skierowanie z wynikami badań do NFZ,
4. czekać ok. 8 miesięcy (dla dzieci),
5. uzyskać potwierdzenie wyjazdu z NFZ - od razu zadzwonić do przydzielonego sanatorium i zarezerwować pokój,
6. mieć pieniądze na pokrycie kosztów pobytu opiekuna.

Trzeba pamiętać, że jeśli dziecko w czasie oczekiwania ukończy 7 lat to dostanie przydział samo - bez opiekuna. Z opiekunem wyjeżdżają dzieci między 3 a 6 rokiem życia
MamaŻaby
SuperMama
 
Posty: 4496
Rejestracja: 08 lis 2012, 20:40
Has thanked: 0 time
Been thanked: 107 times

Re: Sanatoria i uzdrowiska

Postautor: MamaŻaby » 26 gru 2013, 17:31

jeszcze jedno - opiekun nie ma wpływu na lokalizację wyjazdu. Sanatorium przydziela NFZ i żadne wnioski rodziców o miejsce pobytu nie są uwzględniane.
MamaŻaby
SuperMama
 
Posty: 4496
Rejestracja: 08 lis 2012, 20:40
Has thanked: 0 time
Been thanked: 107 times

Re: Sanatoria i uzdrowiska

Postautor: malaJu » 26 gru 2013, 17:36

Wczoraj pół wieczora czytalam o sanatoriach dla astmatyków/alergików i wyszło na to, że najlepsza Rabka Zdrój. Skierowanie swoją drogą, bo i tak nie wiadomo ani kiedy dostaniesz przydział, ani dokąd. Niby można zaznaczyć, zasugerować miejsce, ale mogą przyznać inne. I tak np. w Rabce jest kilka ośrodków, ale o róznym standardzie. Zawsze można prosić o przełożenie wyjazdu i liczyć na to, że nowy termin=nowe miejsce, ale nie ma pewności. Odrzucić nie wypada, przecież... Poczytałam o warunkach i zdarzają się (ale to raczej nie w Rabce) miejsca z grzybem i pleśnią, gdzie wiadomo, jak to wazne, by tego unikać przy schorzeniach górnych dróg oddechowych. Że o jelitówkach, zapaleniach oskrzeli i całej reszcie nie wspomnę, wszak dzieci w grupie chętnie się zarażają wszystkim.
Postanowiliśmy na własną rękę poszukać apartamentu, mieszkania do wynajęcia i pojechać tam na wakacyjny rekonesans na dwa i pół tygodnia. Szarpnie po kieszeni, ale nie ma wyjścia. W tamtym roku udało nam się zaoszczędzić, ale w tym roku wakacje w lesie w drewnianym domku z psem przy boku moga nam wyjść nie na dobre...
I właśnie nie wiem, jak sie zabrac za szukanie kwatery. Po zdjęciach niewiele się dowiem (tak zaliczylismy wtopę ze Stegną, gdzie zdjęcia sobie, a w pokoju syf i smród, bo ktoś wcześniej był z psem, a włascicielom nie chciało się posprzątać, więc zaczeliśmy pobyt od sprzątania po nocach, a po tygodniu zwialiśmy).
Gdyby ktoś z Was wiedział o znajomych znajomych, co byli i wrócili zadowoleni - dzieki za każdą pomoc!
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: Sanatoria i uzdrowiska

Postautor: MamaŻaby » 26 gru 2013, 18:07

MalaJu najlepiej by było gdybyście zarezerwowali pobyt w sanatorium na cały jeden turnus. Wtedy dzieciaki miałyby zabiegi a wy cały pobyt sanatoryjny ze wszystkimi udogodnieniami. Więc jeśli wiesz które sanatorium w Rabce jest najlepsze to po prostu tam zadzwoń i zarezerwuj pokój komercyjnie.
MamaŻaby
SuperMama
 
Posty: 4496
Rejestracja: 08 lis 2012, 20:40
Has thanked: 0 time
Been thanked: 107 times

Re: Sanatoria i uzdrowiska

Postautor: Bian » 26 gru 2013, 19:37

malaJu ja do Rabki jeździłam co roku z mamą jak byłam mała właśnie na turnusy sanatoryjne. To ratowało mnie na jakiś czas przed seriami chorób, a u mnie było chyba jeszcze gorzej niż u Uli - dwa tygodnie angina, tydzień ok, dwa tygodnie zapalenie gardła/krtani etc. Non stop coś. Także myślę, że moja mama poleciłaby Rabkę w ciemno, aczkolwiek to było ponad 20 lat temu, więc warunki w sanatoriach na pewno się już zmieniły kilka razy.
Bian
SuperMama
 
Posty: 7849
Rejestracja: 04 lis 2012, 20:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 9 times
Been thanked: 103 times

Re: Sanatoria i uzdrowiska

Postautor: lmyszka » 26 gru 2013, 20:12

Ja jako dziecko jeździłam z mamą do Ciechocinka :) Ale to byłam właśnie malutka miałam tak z 3-4 lata. Ja miałam problem z wiecznym zapaleniem uszu.
<3 Wiktor <3 14.06.2009
<3 Kacper <3 14.08.2013
Awatar użytkownika
lmyszka
Moderator
 
Posty: 11302
Rejestracja: 27 paź 2012, 20:02
Has thanked: 77 times
Been thanked: 104 times

Re: Sanatoria i uzdrowiska

Postautor: niesia2708 » 26 gru 2013, 21:27

malaJu, moja siostra była w Polanicy Zdrój w Sanatorium Leśny Ludek http://www.sanatoria.com.pl/zespol-sana ... zdroj.html i w Kołobrzegu w Słoneczku. Niestety z tego co spojrzałam, to w Słoneczku nie ma możliwości pobytu rodzica. Generalnie mówi,że w Polanicy było lepiej, chociaż to było 15 lat temu więc nie wiadomo jak jest teraz :)
malaJu pisze:No i termin. Wiadomo, że jesienią nikt nie chce, a u nas dochodzi jeszcze problem z moją dyspozycyjnością, czyli marne szanse, byśmy dostali termin w czasie, kiedy jestem wolna, czyli w wakacje.

Nie wiem nie znam się, ale wydaje mi się,że jeśli chodzi o astmę to korzystny jest pobyt nad morzem i wdychanie jodu. A najwięcej jodu jest między listopadem a marcem więc może ferie zimowe nad morzem??
Karolcia 19.07.2013
Misia 10.09.2017
Awatar użytkownika
niesia2708
SuperMama
 
Posty: 9161
Rejestracja: 28 lis 2012, 17:38
Has thanked: 62 times
Been thanked: 119 times

Re: Sanatoria i uzdrowiska

Postautor: Blue » 26 gru 2013, 23:43

Ju-wg mnie lepszy taki prywatny pobyt niż w sanatorium.W grupie łatwiej coś podłapać i od nowa choroby,wiesz jak to z dzieciakami jest,niektóre mogą przyjechać na turnus niedoleczone.Moja koleżanka jak chodzi do groty solnej,to dziecko zawsze chore potem i od nowa infekcja-bo dzieci zasmarkane wspólnie sól przewalają,niktóre w trakcie leczenia i zarażają.To taki przykład tych grupowych kuracji;)Prywatnie wybierzesz sobie zarówno lokalizację,miejsce,jak i termin jaki Wam odpowiada,łatwiej wszystko zgrać.No i będzie fajny rodzinny wyjazd,bo w sanatorium to chyba tylko 1 opiekun może być w pokoju a drugi gdzieś indziej zakwaterowany?Chyba bym się nie skupiała na typowo sanatoryjnych miejscowościach,tylko tak jak niesia napisała-albo morze w okresie gdy jest jak najwięcej jodu (akurat zbliża się taki okres),a ten Ciechocinek też wcale nie jest zły bo blisko (jakies wypady do Torunia i okolic żeby nudno nie było),no i leczą tam drogi oddechowe.Podejrzewam też,że w sanatorium trzeba się dostosować do rytmu zabiegów,posiłkow itp,a jadąc prywatnie sami możecie decydować całkowicie o rozkładzie dnia,także ja jestem za swobodą,brakiem "schematu dnia", i własnemu decydowaniu o tym co,gdzie,jak i z kim.A na NFZ swoją drogą też bym spróbowała-a może trafi się fajna miejscowość i fajne warunki?Z odrzucaniem chyba muszą się liczyć,bo jak dziecko np jest chore to pewnie i tak nie powinno jechać.Tylko jeśli trzeba czekać ok. 8 miesięcy to tak czy siak,wyjechałabym w okresie dużego natężenia jodu prywatnie,szkoda tracić czas,może taki jednorazowy pobyt sporo Uli pomoże.
Blue
SuperMama
 
Posty: 18392
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Sanatoria i uzdrowiska

Postautor: Justinaa » 27 gru 2013, 0:01

malaJu, my jedziemy do Rabki jutro do domu świeżo wybudowanego, ponoć z myślą o alergikach, dam znać co i jak po powrocie
Awatar użytkownika
Justinaa
SuperMama
 
Posty: 1485
Rejestracja: 21 paź 2012, 21:08
Has thanked: 51 times
Been thanked: 16 times

Re: Sanatoria i uzdrowiska

Postautor: malaJu » 27 gru 2013, 8:11

Blue, dokładnie mam takie same przemyślenia ;)
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: Sanatoria i uzdrowiska

Postautor: niesia2708 » 27 gru 2013, 8:32

Tyle że jakby dało się wykupić Uli pakiet zabiegów to byłoby super. Bo w sumie to jest istotą sanatoriów.
Karolcia 19.07.2013
Misia 10.09.2017
Awatar użytkownika
niesia2708
SuperMama
 
Posty: 9161
Rejestracja: 28 lis 2012, 17:38
Has thanked: 62 times
Been thanked: 119 times

Re: Sanatoria i uzdrowiska

Postautor: Deco-Ania » 27 gru 2013, 10:47

malaJu pisze:Mam pytanie do mam dzieci czesto chorujących. Czy myślałyście nad tym, żeby wyjechać do sanatorium?
No jakby watek dla mnie!
Walczę z tym od... marca. Bo ciągle nie możemy zrobić odpowiedniej morfologii, która pozwoliłaby nam na złożenie wniosku. A wniosek mamy, tyle, że już pewnie nieaktulany. Teraz zmieniliśmy filozofię: najpierw badania OK, a później pediatra wypisze nam wniosek.
Obrazek
Obrazek
Deco-Ania
SuperMama
 
Posty: 10551
Rejestracja: 31 paź 2012, 11:07
Has thanked: 97 times
Been thanked: 194 times

Re: Sanatoria i uzdrowiska

Postautor: Marta » 27 gru 2013, 12:35

Ju, a znasz uzdrowisko Swieradow Zdroj? Lecza tam dzieci ciepiace na
- choroby dolnych i górnych dróg oddechowych
- dychawicę oskrzelową
- alergie wziewne i pyłkowe
- astmę oskrzelową
- atopowe zmiany skórne
Ja jak mialam 6-7 lat to tam bylam przez miesiac, bo rodzice nie mogli sobie poradzic z moimi ciaglymi chorobami. Chyba pomoglo, bo nie pamietam, zebym pozniej tak czesto chorowala
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Marta
SuperMama
 
Posty: 3482
Rejestracja: 28 paź 2012, 14:34
Has thanked: 2 times
Been thanked: 56 times

Re: Sanatoria i uzdrowiska

Postautor: Justinaa » 28 gru 2013, 19:23

tak na szybko
domek w Rabce wygląda tak
http://www.pokoje.qp.pl/index.php?go=1-domek

i jest dla alergików moim zdaniem super, czyściutki, bez zasłon, dywanów i wykładzin, oddany do użytku w maju br więc naprawdę czysty
koszt wynajmu całego domu (max. dla 6 osób) w wakacje to ok 250 zł jest całkowicie wyposażona kuchnia, można sobie gotować, więc póki co polecam, nie jest najbliżej centrum, ae z drugiej strony Rabka nie jest duża więc można przejść się spacerkiem (na oko jest ok. 3 km)
Awatar użytkownika
Justinaa
SuperMama
 
Posty: 1485
Rejestracja: 21 paź 2012, 21:08
Has thanked: 51 times
Been thanked: 16 times

Re: Sanatoria i uzdrowiska

Postautor: malaJu » 28 gru 2013, 21:30

Dla mnie bomba :) Jeszcze tylko muszę dograć terminy, przespać się z ideą i najlepiej znaleźć kompanów do wspólnego wakacjowania :)
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: Sanatoria i uzdrowiska

Postautor: caixa » 29 gru 2013, 11:51

malaJu, ja znalazłam takie domy nad morzem
1. http://www.fajnewczasy.pl/noclegi/swarz ... kowe/53910
2. http://www.pensjonatbasia.com/alergicy.htm
3. http://www.lokalo.pl/darlowko-sztorm-mo ... zs_id30543

Ten z nr 1 wygląda ciekawie ale... drewniane domy dla alergików? :?
Awatar użytkownika
caixa
SuperMama
 
Posty: 10674
Rejestracja: 16 lis 2012, 20:33
Has thanked: 40 times
Been thanked: 222 times

Re: Sanatoria i uzdrowiska

Postautor: Patrycja11 » 29 gru 2013, 12:22

Zdecydowanie nr. 1 najciekawszy :)
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Patrycja11
Moderator
 
Posty: 9186
Rejestracja: 30 paź 2012, 13:47
Lokalizacja: Konstantynów
Has thanked: 198 times
Been thanked: 117 times

Re: Sanatoria i uzdrowiska

Postautor: Patrycja11 » 29 sty 2014, 11:55

Byłam dzisiaj z Gabryniem u pediatry i przy okazji zapytałam o sanatorium. Moja pediatra jest zdecydowanie ZA, wiec dostałam skierowanie na podstawowe badania, jak je zrobimy, to wypisze mi skierowanie do sanatorium. Złożę w NFZcie i zobaczymy co z tego wyjdzie.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Patrycja11
Moderator
 
Posty: 9186
Rejestracja: 30 paź 2012, 13:47
Lokalizacja: Konstantynów
Has thanked: 198 times
Been thanked: 117 times

Re: Sanatoria i uzdrowiska

Postautor: malaJu » 29 sty 2014, 12:11

Ja rozmawiałam z Ulki pulmonologiem i też jest w zasadzie ZA, ale tylko w sezonie letnim. W innym przypadku wyjazd jest niemal zawsze związany z zachorowaniem na miejscu. Dzieci się zarażają jedno od drugiego. I zgodziła się ze mną, że nie wszystkie placówki są odpowiednio przygotowane dla dzieci z problemami oskrzelowymi (stare meble, roztocza, grzyby na ścianach). Stąd pomysł Kołobrzegu w sezonie letnim. Taaaaa.... Póki co, na pewno to Ula pojedzie z moją mamą na dwa tygodnie nad morze do moje cioci. Co dalej, to się okaże.
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: Sanatoria i uzdrowiska

Postautor: Deco-Ania » 29 sty 2014, 12:30

Patrycja11, powodzenia.
U nas złożenie wniosku trwa już prawie rok. Ale jakiś czas temu przestałam Antosia męczyć ciągłym kłuciem, żeby morfologia wyszła OK. Może wiosną wrócę do tematu.
Obrazek
Obrazek
Deco-Ania
SuperMama
 
Posty: 10551
Rejestracja: 31 paź 2012, 11:07
Has thanked: 97 times
Been thanked: 194 times

Re: Sanatoria i uzdrowiska

Postautor: malulu » 29 sty 2014, 12:32

Jest jeszcze jedna możliwość skorzystania z usług NFZ. Zakwaterowanie i wyżywienie samemu się załatwia oraz pokrywa koszty, a za zabiegi płaci NFZ. Wtedy można samemu wybrać termin wyjazdu oraz miejsce.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
malulu
SuperMama
 
Posty: 4263
Rejestracja: 22 sty 2013, 20:09
Lokalizacja: Łowicz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 76 times

Re: Sanatoria i uzdrowiska

Postautor: Patrycja11 » 29 sty 2014, 12:47

malulu pisze:Zakwaterowanie i wyżywienie samemu się załatwia oraz pokrywa koszty, a za zabiegi płaci NFZ.
dokładnie tak. Moja mama w lipcu tego roku jedzie w to samo miejsce co była w zeszłym roku w sanatorium, tyle że z koleżankami i właśnie w taki sposób jak napisała Marta :)
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Patrycja11
Moderator
 
Posty: 9186
Rejestracja: 30 paź 2012, 13:47
Lokalizacja: Konstantynów
Has thanked: 198 times
Been thanked: 117 times

Re: Sanatoria i uzdrowiska

Postautor: szaraczarownica » 11 mar 2016, 19:28

Postanowiłam "upnąć" watek, bo w międzyczasie Deco była z dziećmi i teraz wiolancia jedzie, to może coś skrobną ;)
Awatar użytkownika
szaraczarownica
Moderator
 
Posty: 14787
Rejestracja: 27 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 187 times
Been thanked: 200 times


Wróć do Dziecko chore

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

cron