L4, urlop macierzyński, rodzicielski a likwidacja pracodawcy

Wszelkie tematy związane z prawem od narodzin dziecka. Formalności urlopowe, przepisy prawne dotyczące mam.

L4, urlop macierzyński, rodzicielski a likwidacja pracodawcy

Postautor: Hekate » 04 paź 2013, 9:19

Piszę ten wątek, bo może komuś się kiedyś to przyda i niech się dowie, że w dzikim kraju są dzikie przepisy uderzające w osoby pod ochroną.

Osoby będące na L4 ciążowym, urlopie macierzyńskim czy rodzicielskim mogą zostać pozbawione prawa do odprawy i odszkodowania za skrócony okres wypowiedzenia podczas likwidacji pracodawcy mimo, że inni pracownicy te świadczenia dostaną. Sprawa dotyczy zakładu pracy zatrudniającego ponad 20 osób i kiedy pracodawca składa wniosek do sądu o upadłość likwidacyjną to może zwolnić pracowników i wówczas podlegają oni pod zwolnienie grupowe i dostają odprawy. U mnie w firmie tak było - zwolnili większość (która dostanie odprawy i odszkodowania) zostawili tylko kobiety chronione. Teraz w zakładzie jest poniżej 20 osób zatem odprawy już się nam nie należą. Podobnie nie dostaniemy odszkodowania za skrócony okres wypowiedzenia, ponieważ nie ma jasnych przepisów, a odnosząc się do celowości takiego odszkodowania - jest po to, by mieć pensję należną zgodnie z okresem wypowiedzenia z umowy w sytuacji braku dochodów. My mamy zasiłki macierzyńskie, zatem nie dostaniemy nic.

Prawo tak pięknie chroni ciężarne i na zasiłkach macierzyńskich, że dzięki tej ochronie są pozbawione świadczeń, które inni pracownicy dostaną. W mojej sytuacji jest to 5 pensji... :(((((
Obrazek
Awatar użytkownika
Hekate
 
Posty: 147
Rejestracja: 12 kwie 2013, 10:31
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times

Wróć do Formalności

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron