autor: niesia2708 » 09 lut 2017, 14:31
Fajny artykuł wpadł mi dzisiaj w ręce na Gofinie- mianowicie można częściowo wrócić na etat i częściowo korzystać z urlopu rodzicielskiego. Jest to fajnie wytłumaczone więc wklejam:
Po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi takiego urlopu, pracownik ma prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze do:
•32 tygodni (w razie urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie) lub
•34 tygodni (w przypadku urodzenia przy jednym porodzie więcej niż jednego dziecka) - art. 1821a § 1 K.p.
Sformułowanie powołanego przepisu pozwala na korzystanie z urlopu na równych prawach zarówno przez matkę, jak i ojca dziecka. Co więcej, mogą się oni także nim dzielić oraz wykorzystywać jednocześnie, z uwzględnieniem jedynie liczby i minimalnej długości poszczególnych części, a ponadto maksymalnego wymiaru tego uprawnienia.
Korzystanie z urlopu rodzicielskiego można łączyć z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. Urlopu udziela się wówczas na pozostałą część wymiaru czasu pracy, a jego okres ulega wydłużeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy wykonywanej przez pracownika w trakcie korzystania z urlopu lub jego części. Z wydłużenia korzysta jednak tylko ten rodzic, który łączy urlop z pracą.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Tak wynika ze stanowiska Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej udostępnionego naszemu Wydawnictwu 28 października 2016 r. Jak czytamy w piśmie resortu pracy: "(...) Na podstawie art. 1821f K.p. w sytuacji łączenia przez pracownika korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu, wymiar urlopu rodzicielskiego ulega wydłużeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy wykonywanej przez pracownika w trakcie korzystania z urlopu lub jego części, nie dłużej jednak niż do 64 tygodni albo 68 tygodni (w zależności od urodzenia jednego lub więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie). Jeżeli łączenie korzystania z urlopu z wykonywaniem pracy, odbywa się przez część urlopu rodzicielskiego, to proporcjonalne wydłużenie wymiaru tego urlopu, następuje wyłącznie w odniesieniu do tej części urlopu rodzicielskiego. Należy zaznaczyć, że we wniosku o łączenie korzystania z urlopu rodzicielskiego lub jego części z wykonywaniem pracy, pracownik musi określić sposób wykorzystania części urlopu rodzicielskiego, o którą urlop zostanie proporcjonalnie wydłużony. Oznacza to, że wydłużona część urlopu rodzicielskiego nie wchodzi do puli wymiaru tego urlopu a zatem z pozostałej, wydłużonej części urlopu rodzicielskiego może skorzystać tylko pracownik łączący urlop rodzicielski (lub jego część) z pracą.
Zatem, zdaniem Departamentu Prawa Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, oboje rodzice dziecka nie mogą jednocześnie korzystać z wydłużonej części urlopu rodzicielskiego, powstałej w wyniku proporcjonalnego wydłużenia tego urlopu w związku z łączeniem z pracą. (...)".
Przykład
Pracownica, która 12 kwietnia 2016 r. urodziła dziecko, do 29 sierpnia 2016 r. przebywała na urlopie macierzyńskim, a następnie od 30 sierpnia 2016 r. rozpoczęła 16-tygodniowy urlop rodzicielski. Jednocześnie z nią z urlopu rodzicielskiego w wymiarze 16 tygodni (od 30 sierpnia do 19 grudnia 2016 r.) korzysta ojciec dziecka.
Na ostatnie 4 tygodnie urlopu (od 22 listopada do 19 grudnia 2016 r.) pracownica zawnioskowała o łączenie urlopu z pracą na 1/2 etatu, deklarując jednocześnie, że powstałe w wyniku tego wydłużenie także będzie łączyć z pracą na 1/2 etatu. W świetle tego faktu jej urlop wydłużył się o 4 tygodnie [4 tyg. łączenia urlopu z pracą x 1/2 etatu = 2 tyg.; 2 tyg. wydłużenia : (1 - 1/2 etatu) = 4 tyg.]. Wydłużenie urlopu przysługuje wyłącznie pracownicy.
Karolcia 19.07.2013
Misia 10.09.2017