Urlop macierzyński- petycja rodziców rocznika 2013

Wszelkie tematy związane z prawem od narodzin dziecka. Formalności urlopowe, przepisy prawne dotyczące mam.

Re: Urlop macierzyński- petycja rodziców rocznika 2013

Postautor: Fionka » 17 sty 2013, 13:53

Poczekajcie. Zaraz się z tego wycofają, zawieszą projekt na dwa lata, bo "jest wiele nieścisłości i należy go ponownie skonsultować społecznie". Za dużo szumu czasem może zrobić kuku. I dopiero mamy się oburzą (tu mi się przypomina artykuł o "wózkowych").

btw. oczywiście jestem po stronie dobra mamy i dziecka - żeby nie było ;)
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Fionka
SuperMama
 
Posty: 684
Rejestracja: 01 lis 2012, 8:25
Has thanked: 13 times
Been thanked: 16 times

Re: Urlop macierzyński- petycja rodziców rocznika 2013

Postautor: Fuente » 17 sty 2013, 14:03

Fionka, ja wychodzę z założenia że powinni wprowadzić albo od stycznia 2013 albo od stycznia 2014 wtedy byłby to sprawiedliwy podział dla dzieci które rodzą się w jednym roczniku i tak jak pisza psycholodzy oraz postulujące mamy wspólnie będą chodziły do jednych przedszkoli i do jednych szkół...
A prawda jest taka że faktycznie tym mamom z 1 kwartału zabrano przywileje mam 2012 roku a nie dano przywilejów mam 2 kwartału 2013... Mamy 1 kwartału nie dostaną więc nic...
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Fuente
Moderator
 
Posty: 6317
Rejestracja: 27 paź 2012, 22:20
Has thanked: 42 times
Been thanked: 91 times

Re: Urlop macierzyński- petycja rodziców rocznika 2013

Postautor: juta79 » 17 sty 2013, 14:13

petycje podpisałam ::)
ObrazekObrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
juta79
SuperMama
 
Posty: 883
Rejestracja: 01 lis 2012, 21:33
Has thanked: 19 times
Been thanked: 5 times

Re: Urlop macierzyński- petycja rodziców rocznika 2013

Postautor: Malwina » 17 sty 2013, 14:26

No i finał będzie taki, że otwiera się im (posłom) drogę do przyjęcia ustawy z czasem obowiązywania od 1 stycznia 2014 roku.
I wtedy matki trzech kwartałów będą mogły podziękować matkom pierwszego kwartału. :)

A tak poważnie, nie do końca rozumiem argument o: równym starcie i rzutowaniu na dalsze życie dziecka.
To tak samo mogę powiedzieć, że ustawą pokrzywdzili moje pierwsze dziecko i dadzą fory drugiemu. To znaczy, że to pierwsze będzie głupsze, bo miało mnie krócej w domu?

Mnie roczny macierzyński podpasuje ze względu na to, ale nie wiem czy z niego skorzystam.
1. Gdy będę wracała do pracy moje jedno dziecko będzie szło do przedszkola (jak się dostanie), a drugie będzie miało rok i będę spokojniejsza o to, że poradzi sobie w żłobku - za babcię dziękuję. Nie chcę nikomu dziękować i wysłuchiwać marudzenia, że "ona też chce mieć swoje życie".
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Malwina
SuperMama
 
Posty: 3804
Rejestracja: 29 paź 2012, 14:02
Has thanked: 29 times
Been thanked: 68 times

Re: Urlop macierzyński- petycja rodziców rocznika 2013

Postautor: caixa » 17 sty 2013, 14:52

Malwina pisze:A tak poważnie, nie do końca rozumiem argument o: równym starcie i rzutowaniu na dalsze życie dziecka.


Ja też tego nie rozumiem. Nie wiem co ma wspólnego równy start z macierzyńskim. Pani Zawadzka nie podała żadnego argumentu. Napisała jedynie, że się zgadza. :roll:
Awatar użytkownika
caixa
SuperMama
 
Posty: 10674
Rejestracja: 16 lis 2012, 20:33
Has thanked: 40 times
Been thanked: 222 times

Re: Urlop macierzyński- petycja rodziców rocznika 2013

Postautor: Fuente » 17 sty 2013, 15:12

Dziewczyny ja tylko przypominam, że petycję można podpisać przeciw!
Nie musicie być za, możecie wyrazić swój sprzeciw wobec akcji matek 1 kwartału...
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Fuente
Moderator
 
Posty: 6317
Rejestracja: 27 paź 2012, 22:20
Has thanked: 42 times
Been thanked: 91 times

Re: Urlop macierzyński- petycja rodziców rocznika 2013

Postautor: Malwina » 17 sty 2013, 16:03

Fuente, ale nie bierz tego do siebie. My po prostu dyskutujemy i wymieniamy poglądy. :)
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Malwina
SuperMama
 
Posty: 3804
Rejestracja: 29 paź 2012, 14:02
Has thanked: 29 times
Been thanked: 68 times

Re: Urlop macierzyński- petycja rodziców rocznika 2013

Postautor: Fuente » 17 sty 2013, 16:07

Malwina, ja tego nie biore do siebie bo ja akurat mam REALNĄ szansę żeby się załapać na bycie mamą po 17 marca ;)

Uważam jednak że jest to wielce krzywdzące dla tych mam które już urodziły w tym roku albo urodza za dni kilka... One tez powinny mieć możliwość wyboru czy chcą i mogą sobie pozwolic na to by być ze swoim dzieckiem rok czy wrócic do pracy po pół roku i tyle...

Wychodze z założenia że żyjemy w wolnym kraju, każdy ma prawo wypowiedzi i głosu i dlatego jeśli jestem za- chcę to wyrazić, gdybym była przeciwna pewnie tez chciałabym swój sprzeciw wyrazić gdyby wokół tematu zrobiła się taka nagonka medialna ;)
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Fuente
Moderator
 
Posty: 6317
Rejestracja: 27 paź 2012, 22:20
Has thanked: 42 times
Been thanked: 91 times

Re: Urlop macierzyński- petycja rodziców rocznika 2013

Postautor: klara76 » 17 sty 2013, 17:13

a ja uważam, że skoro ustawa wchodzi w życie w jakimś konkretnym dniu, nie zależnie czy to będzie 1 września, 15 maja czy 8 sierpnia to powinna obejmować te kobiety, które w tym dniu korzystają z tego urlopu; inaczej sobie tego nie wyobrażam
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
klara76
SuperMama
 
Posty: 4678
Rejestracja: 02 lis 2012, 8:28
Lokalizacja: łódź-bałuty
Has thanked: 104 times
Been thanked: 43 times

Re: Urlop macierzyński- petycja rodziców rocznika 2013

Postautor: caixa » 17 sty 2013, 19:40

Fuente, jak już wspomniałam dla mnie to jest równie krzywdzące dla kobiet które urodziły 31 grudnia... ;;) A znam kilka takich kobiet.
A jak również już wcześniej wspomniałam- absolutnie się nie dziwię wam- matkom z I kwartału, ale z perspektywy matki, która ma już 2,5 latka troszkę inaczej wyglądają pewne sprawy, obietnice etc. 8-)
Awatar użytkownika
caixa
SuperMama
 
Posty: 10674
Rejestracja: 16 lis 2012, 20:33
Has thanked: 40 times
Been thanked: 222 times

Re: Urlop macierzyński- petycja rodziców rocznika 2013

Postautor: klarysa » 17 sty 2013, 20:25

klara76 pisze:a ja uważam, że skoro ustawa wchodzi w życie w jakimś konkretnym dniu, nie zależnie czy to będzie 1 września, 15 maja czy 8 sierpnia to powinna obejmować te kobiety, które w tym dniu korzystają z tego urlopu; inaczej sobie tego nie wyobrażam
caixa pisze:Fuente, jak już wspomniałam dla mnie to jest równie krzywdzące dla kobiet które urodziły 31 grudnia... ;;)

Nie zgadzam się. Nowe przepisy podatkowe, nowe stawki podatku czy składek, nowy wymiar urlopu macierzyńskiego, itp. zawsze wchodzą od 1 stycznia. Dlatego data 1 września jest tu od czapy. (choć mnie osobiście jest wszystko jedno, bo 1. niewiele w mojej sytuacji zmienia, a po 2. nie wierzę, że to w tym roku wejdzie ;) ).
Awatar użytkownika
klarysa
SuperMama
 
Posty: 899
Rejestracja: 02 lis 2012, 16:35
Has thanked: 21 times
Been thanked: 16 times

Re: Urlop macierzyński- petycja rodziców rocznika 2013

Postautor: klara76 » 17 sty 2013, 22:56

klarysa pisze: Nowe przepisy podatkowe, nowe stawki podatku czy składek, nowy wymiar urlopu macierzyńskiego, itp. zawsze wchodzą od 1 stycznia

pozwolę sobie się nie zgodzić - ustawa "chorobowa" też weszła w życie od 1 września 1999r.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
klara76
SuperMama
 
Posty: 4678
Rejestracja: 02 lis 2012, 8:28
Lokalizacja: łódź-bałuty
Has thanked: 104 times
Been thanked: 43 times

Re: Urlop macierzyński- petycja rodziców rocznika 2013

Postautor: Blue » 18 sty 2013, 10:47

Ja nie bardzo rozumiem o co chodzi w tym ze jak dziecko bedzie dluzej z matka to bezie mialo lepszy start niz to ktore bedzie krocej???To co,wszystkie dzieci ktorych mamy od razu po polrocznym macierzynskim wrocily do pracy maja czuc sie pokrzywdzone a ich mamy miec poczucie winy?To jakis absurd.W mysl tego,zeby byc sprawiedliwa i rowno traktowac swoje corki,musialabym dokladnie tyle samo przebywac w domu z druga co i z pierwsza.Ten argument mam z 1 kwartalu jak i komentarz Zawadzkiej wydaja mi sie malo logiczne,nie wiem o co chodzi.A jak nie wiadomo o co chodzi to pewnie chodzi o kase.Bo przeciez mozna pobyc z dzieckiem jak dlugo sie chce biorac po urlopie macierzysnkim urlop wychowawczy.Tylko ten jest bezplatny,tudzien 400zl dodatku jesli ktos sie lapie.Tak wiec chcac byc z dzieckiem w domu przypuscmy rok (nie liczac zalegluch urlopow wypoczynkowych),mamy z pierwszego kwartalu 2013 i wczesniejszych rocznikow beda pol roku 100% platnie + pol roku bezplatnie (ewentualnie 400zl dodatku na wychowawczym),a mamy ktore urodza po 17 marca beda pol roku 100% platne i pol roku 60% platne (w skrocie rok 80% platne).Moze taki argument bylby logiczniejszy (i taki rozumiem i popieram ze mamy moga czuc sie pokrzywdzone) niz zaslanianie sie "lepszym startem?"
Blue
SuperMama
 
Posty: 18363
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Urlop macierzyński- petycja rodziców rocznika 2013

Postautor: Martha_ » 18 sty 2013, 12:02

Ja już jakiś czas temu podpisałam petycję. Nie rozumiem tylko, czemu becikowe potrafili zabrać od 1 stycznia a urlopy dopiero od 17 marca....
Martha_
 
Posty: 71
Rejestracja: 27 lis 2012, 13:23
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: Urlop macierzyński- petycja rodziców rocznika 2013

Postautor: Fuente » 18 sty 2013, 13:43

Blue pisze: "lepszym startem?"


Ja uważam że sformułowanie lepszy start jest faktycznie do bani i mnie osobiście sie on nie podoba...

Ale czytając wypowiedzi psychologów min. na portalu fb mam 1 kwartału, chodzi o to, że według badań psychologicznych dziecko które jest dłużej z rodzicami (tzn. nie jest posyłane do żłobka albo nie przebywa z obca osobą np. nianią) - rozwija się szybciej i sprawniej, bo ma ciągły kontakt z rodzicami, ma okazywaną czułość i bliskość rodziców...I błagam nie róbcie na mnie nagonki, bo to jest zdanie psychologów nie moje :) Ale takie badania psychologowie prowadzili min. na dzieciach które przebywały z mamami dłuższy czas, tymi które po 5 miesiącach zostały posłane do żłobków oraz dziećmi z domów dziecka (czyli tymi które zupełnie zostały pozbawione bliskości rodziców)
Mamom 1 kwartału chodzi więc o to, że dzieci które będa wspólnie chodziły do szkoły będą w jednym wieku, zostaną podzielone na te które rozwijały się w żłobkach wśród obcych ludzi oraz na te które będa mogły przebywac z mamą i tatą mając ciągły kontakt z najbliższymi stale czując bliskość i czułość rodziców przez rok. Chodzi tylko o to, że taki podział jest po prostu krzywdzący, zwłaszcza że mamom 1 kwartału w większości odebrano becikowe i odebrano ulge podatkową na dziecko... Te zmiany mogły wejść z dniem 1 stycznia bo było niekorzystne dla nas prawda? Ale to co jest korzystne wchodzi 3 miesiące później...
Dlaczego?
Czemu w takim razie te zmiany z ulgą podatkową oraz z becikową tez nie zostały wprowadzone od 17 marca? Byłoby sprawiedliwiej prawda? No ale po co :)

Generalnie po mału zaczyna mnie to wszystko bawić... Rozumiem zarówno przeciwników jak i zwolenników tych zmian... Tak jak pisałam wcześniej ja mam przynajmniej realne szanse, by się "załapać" na te zmiany... część mam została pozbawiona jednak wszystkiego, więc niech każda z was spróbuje się postawić na ich miejscu... Tez pewnie czułybyście się pokrzywdzone tym, ze wam i waszym dzieciom nagle odebrano wszystkie przywileje

I prosze was nie kłóćcie się, bo chyba nie o to chodziło. To miał być wątek o samej petycji, nie wymianie argumentów (bo o tym problemie jest osobny wątek dotyczący dłuższego mecierzyńskiego. Tu miała być w zamierzeniu tylko petycja, którą może podpisac każdy... Każdy może wyrazic swój głos zarówno na tak jak i na nie :)
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Fuente
Moderator
 
Posty: 6317
Rejestracja: 27 paź 2012, 22:20
Has thanked: 42 times
Been thanked: 91 times

Re: Urlop macierzyński- petycja rodziców rocznika 2013

Postautor: agnieszka19 » 18 sty 2013, 13:57

Fuente pisze:mamom 1 kwartału w większości odebrano becikowe


O czymś nie wiem? Becikowe chyba nadal jest o ile dochód nie przekracza 2 tys na osobę... Czy się mylę?
ObrazekObrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
agnieszka19
SuperMama
 
Posty: 4175
Rejestracja: 28 paź 2012, 23:10
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 13 times
Been thanked: 52 times

Re: Urlop macierzyński- petycja rodziców rocznika 2013

Postautor: Malwina » 18 sty 2013, 14:01

Ale to jest chyba tak, że:
"Zgodnie z ustawą ograniczona zostanie ulga na pierwsze dziecko - z odliczenia nie będą mogły skorzystać rodziny z jednym dzieckiem, które uzyskują dochody ponad 9,3 tys. zł miesięcznie, czyli 112 tys. zł rocznie. Jeżeli ich dochody będą mniejsze, to od podatku będzie można odliczyć 92,67 zł miesięcznie."

Moim zdaniem mało która rodzina uzyskuje dochody ponad 9,3 tys zł miesięcznie...
Czyli tak naprawdę niewiele się zmieni w tym zakresie.

To samo tyczy się becikowego:
"Od 2013 r. tzw. becikowe przysługiwać będzie jedynie rodzinom o miesięcznych dochodach nieprzekraczających 1922 zł na osobę. Będzie ono jednak wynosić 1200 zł, a nie 1000 zł jak obecnie."

Tutaj też jestem zdania, że większość matek I kwartału też z tego skorzysta.
Gdyby zaczęło to obowiązywać od 17 marca, to matki "I kwartału" płakałyby, czemu one miały becikowe 200 zł niższe.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Malwina
SuperMama
 
Posty: 3804
Rejestracja: 29 paź 2012, 14:02
Has thanked: 29 times
Been thanked: 68 times

Re: Urlop macierzyński- petycja rodziców rocznika 2013

Postautor: Fuente » 18 sty 2013, 14:04

Malwina pisze:Tutaj też jestem zdania, że większość matek I kwartału też z tego skorzysta.


a ja sie nei zgodzę... Większośc matek nie skorzysta z becikowego w tej sytuacji i tyle :)
Malwina pisze:czemu one miały becikowe 200 zł niższe.
Prosze Cię nie bądźmy śmieszne... Postawcie się w sytuacji gdybyście to wuy rodziły w lutym tego roku. macie to szczęście że rodzicie po 17 marca dlatego tak piszecie. Ja całkowicie rozumiem mamy ze stycznia i lutego oraz marca. Jest to dla nich krzywdzące... Czy wejdzie czy nie. Jedne ustawy moga wchodzic z dn, 1 stycznia (głónwie te które sa niekortzystne) a te które cos dobrego mają wnieść już niekoniecznie
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Fuente
Moderator
 
Posty: 6317
Rejestracja: 27 paź 2012, 22:20
Has thanked: 42 times
Been thanked: 91 times

Re: Urlop macierzyński- petycja rodziców rocznika 2013

Postautor: Fuente » 18 sty 2013, 14:06

jeszcze mi sie nasunęło bardzo mądre przysłowie: "punkt widzenia zależy od punktu siedzenia"

W tej sytuacji niesamowicie się to zaznacza :)
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Fuente
Moderator
 
Posty: 6317
Rejestracja: 27 paź 2012, 22:20
Has thanked: 42 times
Been thanked: 91 times

Re: Urlop macierzyński- petycja rodziców rocznika 2013

Postautor: lmyszka » 18 sty 2013, 14:08

Fuente pisze:I prosze was nie kłóćcie się, bo chyba nie o to chodziło.


Przypomnę twoje słowa.
<3 Wiktor <3 14.06.2009
<3 Kacper <3 14.08.2013
Awatar użytkownika
lmyszka
Moderator
 
Posty: 11299
Rejestracja: 27 paź 2012, 20:02
Has thanked: 77 times
Been thanked: 104 times

Re: Urlop macierzyński- petycja rodziców rocznika 2013

Postautor: Fuente » 18 sty 2013, 14:09

lmyszka, ja jeszcze tylko przypomnę ze to nie było miejsce do takich dyskusji, bo był do tego osobny temat: viewtopic.php?f=12&t=304

Ten przypominam dotyczy petycji.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Fuente
Moderator
 
Posty: 6317
Rejestracja: 27 paź 2012, 22:20
Has thanked: 42 times
Been thanked: 91 times

Re: Urlop macierzyński- petycja rodziców rocznika 2013

Postautor: agnieszka19 » 18 sty 2013, 14:15

Ja tam podchodzę do takich rzeczy w taki sposób- mają szczęście...
Po prostu. Nie roztrząsam dlaczego nie ja, dlaczego ta data a nie inna. Po prostu. Komuś się uda a komuś nie i tyle.
A moim zdaniem te wypoiedzi o nierównym starcie są przerysowane,lepiej byłoby się zająć lepszą organizacją obowiązku szkolnego dla dzieci 6cio letnich- bo to moim zdaniem jest ważniejsze- niż roztrząsaniem tegodlaczego aurat 17 marca.
Ja faktycznie załape się na rok macierzyńskiego- o ile ustawa wejdzie,ale nawet gdybym miała rodzić w lutym to do głowy by mi nie przyszło, żeby protestować... po prostu.
Gdyby macierzyński roczny mnie nie objął to trudo i tak bym siedziała w domu z dzieckiem do momentu aż przynjmniej skończy rok- bo ja uważam że tak trzeba.
Zdaję sobie jedak sprawę, że nie każdy może sobie na to pozwolić.
Musimy jednak pamiętać, że życie nie jest sprawiedliwe i tyle.

A co do becikowego to uważam, że powinien być on zależny od dochodów, bo moim zdaniem ktoś kogo miesiączny dochód wynosi np. 10 tys. spokojnie poradzi sobie z zakupami dla dziecka.
ObrazekObrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
agnieszka19
SuperMama
 
Posty: 4175
Rejestracja: 28 paź 2012, 23:10
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 13 times
Been thanked: 52 times

Re: Urlop macierzyński- petycja rodziców rocznika 2013

Postautor: Malwina » 18 sty 2013, 14:28

Ooo... może jestem w błędzie, ale zawsze myślałam, że społeczeństwo nasze za bogate nie jest.
Ja z mężem mamy niezłe dochody, w naszym otoczeniu mało kto ma takie na starcie, a mimo wszystko na becikowe i na ulgę się łapiemy.
2000 netto na osobę, daje 6000 zł do ręki miesięcznie na 3 osobową rodzinę.

I przypominam Ci Fuente, że ja już jedno dziecko mam i ze względu na prace (gdyby firma chciała mnie z powrotem) to musiałabym wrócić, gdy ono miało 2 miesiące. Moja firma mnie nie chciała, więc bez dochodów byłam przez 9 miesięcy, dopóki nie poszłam do pracy.
Kuzynka mojego męża musiała wrócić do pracy po 2 tygodniach od urodzenia dziecka. Miała umowę śmieciową tak jak ja. Gdyby nie wróciła, to mogła już się nie pokazywać.
Nasze dzieci mają się dobrze i rozwijają się nieźle. :)
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Malwina
SuperMama
 
Posty: 3804
Rejestracja: 29 paź 2012, 14:02
Has thanked: 29 times
Been thanked: 68 times

Re: Urlop macierzyński- petycja rodziców rocznika 2013

Postautor: Fuente » 18 sty 2013, 14:49

Malwina, powiem Ci tak.
Rozumiem racje wasze, rozumiem racje mam które rodzą wcześniej/
Nie uważam, ze wszystko co robia mamy 1 kwartału jest diobre bo nie jest...
Śledzę cała sprawę bo jednak ona mnie dotyczy, bo mam byc matką tego rocznika.
Śledzę tez portal na fb matek I kwartału i uważam, że jest wiele elementów w których Panie przeginają. Np dzisiaj ruszyła wielka akcja, wysyłania maili do wszystkich ... WSZYSTKICH posłów RP przez matki 1 kwartału. Nie po jednym mailu łącznie... każda matka ma wysyłaś odrębne maile...
I po co? Skoro wszystko zostało powiedziane? Skoro matki juz się wypowiedziały stworzyły petycję, pokazały że sa przeciw. Teraz to wyglada dosłownie jak wojna.
Ale najbardziej dziwi mnie to, że walczą kobiety w końcówce ciąży. Mnie szkoda energii... po co mi stresy dodatkowe? Niepotrzebne.
Ja może się załapię... Jak Amelka postanowi przyjśc na świat wcześniej trudno. mam płakać że moje dziecko przyszło na świat? Nie! Będe się cieszyć że będe mogła ja juz przytulić. oby była zdrowa...

Tyle że u mnie sytuacja wygląda tak, ze ja nie musze się martwić o żłobek... o nianię... Nie musze. jak wróce do pracy z Mała zostaną Teściowie, bo nie pracują. Więc akurat ten probklem mnie nie dotyczy zupełnie. Więc to nie jest tak, że wypowiadam się, bo MUSZĘ skorzystać z rocznego macierzyńskiego... Nie wiem czy bym z niego skorzystała. Chciałabym miec taki sam wybór jak mamy 2 kwartału.
tyle, ze ja mam naprawdę wymarzona sytuację. Część z mam niestety musi stanąc przed wyborem żłobek niania cvzy wychowawczy. Każdy z tych wyborów jest kosztowny, każdy pewnie w jakims stopniu będzie bolesny.

Malwina, mnie najbardziej irytuje sytuacja, że pieniądze nasz budżet ma... Tylko ma na totalne bzdety jak np ratowanie LOTu, którego i tak nie uratujemy. Na to ida równiez moje pieniądze, bo tak samo jestem podatnikiem. Skoro tak, to ja nie chcę żeby moje pieniądze szły na źle zarządzana spółkę, której i tak sie nie uratuje. Wole żeby moje pieniądze poszły na roczny urlop dla jakiejś mamy która juz urodziła albo urodzi za dni kilka...

Niestety jak słusznie zauważono nie ma sprawiedliwości. A już na pewno nie w Polsce. Ale każdy z nas ma prawo głosu. Dlatego moim głosem jest... nie dla pomocy LOTu, TAK dla mam 1 kwartału... Na jedno pieniążki sa na drugie nie ma?

Nie mniej, kończąc moje zdanie w tej kwestii... Postawa większości mam 1 kwartału mnie dziwi... Bo czasem odnoszę wrażenie, ze żałują, ze ich dzieci mają sie urodzić... A nagonka jaka się wokół tego zrobiła, jest rzeczywiście nieprzyjemna i zupełnie nie rozumiem czemu te mamy narażają się na takie stresy... bo jakby nie patrzec jeśli tak się tym emocjonują narażają siebie i swoje dzieci na niepotrzebne stresy. Wg. mnie wystarczyłaby petycja, w której wszystko zostało napisane i tyle.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Fuente
Moderator
 
Posty: 6317
Rejestracja: 27 paź 2012, 22:20
Has thanked: 42 times
Been thanked: 91 times

Re: Urlop macierzyński- petycja rodziców rocznika 2013

Postautor: caixa » 18 mar 2013, 19:45

No to mamy 18 marca. Czy widziałyście w prasie co się działo na porodówkach? Matka mówi, że się czuje rozczarowana. No bo zamiast się cieszyć, że właśnie pomyślnie przeszła poród myśli o tym, że ominie ją jakiś przywilej... :roll:

Ludzie sami się nakręcili:
" Dotychczas przepisy dotyczące urlopów macierzyńskich obejmowały rodziców dzieci urodzonych dopiero po ich wejściu w życie. Tym razem rząd postanowił, że z nowych przepisów skorzystać mają wszystkie osoby przebywające na urlopie w momencie ich wejścia w życie. ".
Wniosek jest jeden. Trzeba wszystkich trzymać krótko. ;;))
Awatar użytkownika
caixa
SuperMama
 
Posty: 10674
Rejestracja: 16 lis 2012, 20:33
Has thanked: 40 times
Been thanked: 222 times

Re: Urlop macierzyński- petycja rodziców rocznika 2013

Postautor: Malwina » 18 mar 2013, 19:59

caixa, ja dzisiaj czytałam wypowiedź matki:
- Jestem zawiedziona i zła - mówi kobieta, której dziecko przyszło na świat wczoraj przed godziną 22. Dla niej urlop macierzyński będzie trwał, tak jak do tej pory, pół roku.

Dla mnie to jest chore, zamiast się cieszyć z narodzin własnego dziecka, to jęczy, że tylko pół roku macierzyńskiego...
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Malwina
SuperMama
 
Posty: 3804
Rejestracja: 29 paź 2012, 14:02
Has thanked: 29 times
Been thanked: 68 times

Re: Urlop macierzyński- petycja rodziców rocznika 2013

Postautor: klara76 » 18 mar 2013, 20:14

tym bardziej, że to nadal jest projekt zmian w kodeksie pracy; nie ma żadnego rozporządzenia ani ustawy
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
klara76
SuperMama
 
Posty: 4678
Rejestracja: 02 lis 2012, 8:28
Lokalizacja: łódź-bałuty
Has thanked: 104 times
Been thanked: 43 times

Re: Urlop macierzyński- petycja rodziców rocznika 2013

Postautor: Fuente » 18 mar 2013, 20:14

Ale wiecie co dziewczyny, jak tak słucham sobie tych wypowiedzi w TV, to często Ci dziennikarze sami nakłaniaja kobiety do użalania się nad sobą. Np dzisiaj w TVN24, dziennikarz pyta mamę, co czuje teraz, kiedy urodziła na kilka godzin przed godziną zero. Kobieta spokojnie odpowiada, że jest szczęśliwa, że jej dziecko przyszło na świat, po czym pada pytanie dziennikarza czy w takim razie nie ma Pani żalu do premiera i rządu o to że nie będzie mogła być Pani ze swoim dzieckiem dłużej...

Takie wredne naprowadzanie na to co chca usłyszeć. kobieta w końcu faktycznie powiedziala, ze wewnętrznie odczuwa pewnego rodzaju żal, że będzie pominieta, ale ponownie podkresliła, że dla niej najwazniejsze jest, ze jej dziecko przyszło na świat całe i zdrowe i że może mieć je juz przy sobie.

Więc tak sobie myślę ile wypowiedzi tych kobiet zostało wycietych z kontekstu na potrzeby montażu "dobrego, chwytliwego" materiału. Na pewno nie wszystkie, ale sądzę że większość...
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Fuente
Moderator
 
Posty: 6317
Rejestracja: 27 paź 2012, 22:20
Has thanked: 42 times
Been thanked: 91 times

Re: Urlop macierzyński- petycja rodziców rocznika 2013

Postautor: caixa » 18 mar 2013, 21:20

Fuente pisze:Więc tak sobie myślę ile wypowiedzi tych kobiet zostało wycietych z kontekstu na potrzeby montażu "dobrego, chwytliwego" materiału. Na pewno nie wszystkie, ale sądzę że większość...

Fakt, sporo w tym racji.
Awatar użytkownika
caixa
SuperMama
 
Posty: 10674
Rejestracja: 16 lis 2012, 20:33
Has thanked: 40 times
Been thanked: 222 times

Re: Urlop macierzyński- petycja rodziców rocznika 2013

Postautor: Martha_ » 19 mar 2013, 11:54

Telewizja jak zawsze trochę koloryzuje, ale niestety mamy I kwartału mają rację...

Dlaczego becikowe zostało "zabrane" od 1 stycznia? ulga prorodzinna dla rodzin wychowujących jedno dziecko też została zmieniona od 1 stycznia. Czemu te obie rzeczy nie uległy zmianie od 18 marca?!

To ma być rok rodziny... dziękuje bardzo!
Martha_
 
Posty: 71
Rejestracja: 27 lis 2012, 13:23
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: Urlop macierzyński- petycja rodziców rocznika 2013

Postautor: malaJu » 24 mar 2013, 23:11

Martha_ pisze:To ma być rok rodziny... dziękuje bardzo!

zależy czyjej;)
Obrazek
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: Urlop macierzyński- petycja rodziców rocznika 2013

Postautor: Martha_ » 25 mar 2013, 12:07

:) >D nie wiadomo czy śmiać się czy płakać
Martha_
 
Posty: 71
Rejestracja: 27 lis 2012, 13:23
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: Urlop macierzyński- petycja rodziców rocznika 2013

Postautor: Patrycja11 » 25 mar 2013, 14:32

malaJu, :))
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Patrycja11
Moderator
 
Posty: 9186
Rejestracja: 30 paź 2012, 13:47
Lokalizacja: Konstantynów
Has thanked: 198 times
Been thanked: 117 times

Re: Urlop macierzyński- petycja rodziców rocznika 2013

Postautor: Fuente » 12 kwie 2013, 9:12

Ja przepraszam, ale jak czytam wypowiedzi niektóych matek to mi sie autentycznie scyzoryk otwiera w kieszeni... cyt: "Babcia parzyła mi jakieś dziwne ziółka i obie walczyłyśmy o termin. Z każdym dniem czułam się gorzej. Przenosiłam ciążę o 10 dni. Gdy urodziłam Julkę 20 marca była sina i miała problemy z oddychaniem. Wody były już zielone, a gdy lekarz to zobaczył, powiedział, że mało brakowało, a zamordowałabym własne dziecko dla głupiego przepisu – opowiada Zuzanna."

Ja naprawdę rozumiem wszystko... Sama czekałam z niecierpliwością czy uda nam się dotrwac do naszego terminu porodu, czy urodzimy wcześniej... Ale do glowy by mi nie przyszło cokolwiek opóźniać, jakkolwiek ryzykować życiem MOJEGO dziecka... Po co? Żebym mogła sobie posiedzieć 26 tygodni dłużej w domu? Życia dziecka nic nie zwróci...

A tu link do całego artykułu:

http://biznes.onet.pl/matki-pokrzywdzone-przez-czas,18563,5463565,1,news-detal
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Fuente
Moderator
 
Posty: 6317
Rejestracja: 27 paź 2012, 22:20
Has thanked: 42 times
Been thanked: 91 times

Re: Urlop macierzyński- petycja rodziców rocznika 2013

Postautor: grafitowa » 12 kwie 2013, 10:38

chore :(
Awatar użytkownika
grafitowa
SuperMama
 
Posty: 3696
Rejestracja: 25 lis 2012, 16:35
Has thanked: 22 times
Been thanked: 34 times

Re: Urlop macierzyński- petycja rodziców rocznika 2013

Postautor: Sybel » 12 kwie 2013, 15:26

Ale czytając wypowiedzi psychologów min. na portalu fb mam 1 kwartału, chodzi o to, że według badań psychologicznych dziecko które jest dłużej z rodzicami (tzn. nie jest posyłane do żłobka albo nie przebywa z obca osobą np. nianią) - rozwija się szybciej i sprawniej, bo ma ciągły kontakt z rodzicami, ma okazywaną czułość i bliskość rodziców...I błagam nie róbcie na mnie nagonki, bo to jest zdanie psychologów nie moje


Tak tylko sie odniose do przytoczonej przez Fuente opinii biegłych - moje dziecko od 5 miesiąca bywa w żłobku, jest wesołym, otwartym facecikiem, raczkuje, staje, gaworzy, uwielbia inne dzieci, nie boi się ludzi. Nie wiem, czy ja bym zdołała w domu zapewnić mu taką różnorodność doświadczeń - wątpię prawde mówiąc.

Jesli chodzi o samo wprowadzenie przepisu - nie rozumiem, dlaczego polskie ustawodawstwo nie moze działać normalnie, czyli np. dzieci urodzone po 01.01.2013, czy już w ramach oszczędnosci 2014 mają prawo być pod opieką mam rok, a nie tak dziwacznie.
Inna sprawa - mi by pasował inny układ z tym drugim półroczem, tak w ramach wspierania rozwoju zawodowego mam - nie czarujmy się, rok przerwy z powodu macierzyńskiego plus ileś tam z powodu L4 przed porodem to zawodowo sporo czasu. Czy nie można by tych 26 tygodni "bonusowych" zastąpić stopniowym powrotem do pracy - np. na początku 1/2 czy 1/3 etatu, przepracowane godziny opłaca firma, resztę ZUS, potem godziny stopniowo wzrastają. Tyle, z e to pod warunkiem, ze polskie żłobki gwarantowały by miejsce każdemu dziecku. Taka mi się utopia marzy.
Sybel
 

Re: Urlop macierzyński- petycja rodziców rocznika 2013

Postautor: monika » 12 kwie 2013, 17:18

Oto nasza chora polityka prorodzinna ::( Ja też czuję się poszkodowana bo 8 lat temu nie było becikowego, a macierzyński wynosił...16 tygodni. Nie było urlopu ojcowskiego i wielu innych dzisiejszych przywilejów.Nikt nie wyrówna mi i nie wypłaci świadczeń jakie obowiązują teraz. Zawsze na przełomie wejścia jakichkolwiek ustaw będą poszkodowani, jest to po prostu nie od uniknięcia. Chcąc być dłużej z dzieckiem, które miało anemię bo nie chciało nic jeść oprócz mojego mleka musiałam wziąć niepłatny wychowawczy. Nie żałuję, byłam z nim równo do skończenia 2 lat, ponieważ chciałam aby mówił zanim zostawię go z obcą osobą. Jakoś żłobka nie brałam pod uwagę. Miałam pełnoetatową, mobilną opiekunkę. Przez te przywileje kobiety będą miały gorzej na rynku pracy. Zniknięcie pracownika na 2 lata generuje nie lada problem. To trochę niestety strzał w kolano. Trzeba uważać aby nie wylać dziecka z kąpielą. Rozumiem rozżalenie mam rodzących 16.03 ale wstrzymywanie wszelkimi sposobami porodu, narażanie dzieciaczka to już przesada.Takie moje skromne zdanie.
Awatar użytkownika
monika
SuperMama
 
Posty: 2576
Rejestracja: 26 lis 2012, 22:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Poprzednia

Wróć do Formalności

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości