Zakaz organizowania zajęć dodatkowych w przedszkolu

Pani Agnieszka Grusiecka, na co dzień pracująca w jednym z łódzkich przedszkoli jako wychowawca grupy.

Re: Zakaz organizowania zajęć dodatkowych w przedszkolu

Postautor: Kasia » 12 wrz 2013, 19:00

dziewczyny jestem po zebraniu - przedszkola nadal nic nie mają na piśmie od wydz. edukacji. więc zajęć nie będzie. natomiast u nas zrodził się pomysł, że skoro wycieczki do zoo, teatru czy inne poza teren placówki możemy finansować, to czy na tej samej zasadzie nie potraktować zaj. dodatkowych ( np. plastykę mieliśmy w domu kultury -czyli poza placówką przedszkola )
Pracująca mama 2 smyków i autorka bloga kulinarnego Gotuj z rodzinką
Kasia
 
Posty: 74
Rejestracja: 02 lis 2012, 20:23
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: Zakaz organizowania zajęć dodatkowych w przedszkolu

Postautor: malaJu » 12 wrz 2013, 19:59

no tak, tylko co zrobić, jeśli dzieci miały angielski codziennie? Kasiu, a czy wiadomo, kiedy w końcu zapadnie jakakolwiek wiążąca decyzja?
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: Zakaz organizowania zajęć dodatkowych w przedszkolu

Postautor: Kasia » 12 wrz 2013, 20:51

decyzja nie zapadną szybko - miasto cały czas nie wie ile dostanie pieniędzy z budżetu, nie wie jak je rozdzielić ( logiczne skoro nie wiedzą ile dostaną - są tylko szacunkowe kwoty ) . podobno w poniedziałek ma być kolejna porcja wiadomości dla przedszkoli.

PS - tak samo jak umowy między przedszkolem będa aneksowane ale nikt nie wie kiedy...
Pracująca mama 2 smyków i autorka bloga kulinarnego Gotuj z rodzinką
Kasia
 
Posty: 74
Rejestracja: 02 lis 2012, 20:23
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: Zakaz organizowania zajęć dodatkowych w przedszkolu

Postautor: Emi » 13 wrz 2013, 7:08

U nas w przedszkolu pani dyrektor podała pomysł aby co miesiąc, dobrowolnie wpłacać na komitet rodzicielski np 30 zł i wtedy zajęcia by się odbywały na zasadzie "spotkań z językiem angielskim", "spotkań z rytmiką" itp - rada rodziców nie podpisywałaby żadnej umowy ze specjalistami tylko dostawałaby rachunki. No i czekają z decyzją do października czy będą jakieś pieniądze z budżetu
ObrazekObrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Emi
Administrator
 
Posty: 3344
Rejestracja: 28 paź 2012, 9:18
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 19 times
Been thanked: 41 times

Re: Zakaz organizowania zajęć dodatkowych w przedszkolu

Postautor: AgaGrusiecka » 13 wrz 2013, 8:41

Obrazek
Obrazek
AgaGrusiecka
Ekspert
 
Posty: 3867
Rejestracja: 29 lip 2013, 12:55
Has thanked: 60 times
Been thanked: 176 times

Re: Zakaz organizowania zajęć dodatkowych w przedszkolu

Postautor: Malwina » 13 wrz 2013, 13:14

Mnie z kolei naszła inna refleksja.
Jak ja chodziłam do przedszkola, to z zajęć dodatkowych był tylko angielski i korekcyjna (na którą chodziliśmy całą grupą)
Nauczycielki uczyły nas piosenek, organizowały nam zajęcia sportowe, dużo się bawiliśmy, czytały nam książki, wychodziliśmy do parku, uczyły nas liczyć i pisać itd.
Teraz wymaga się rytmiki, angielskiego, szachów, baletu, piłki nożnej, tańca, karate i wielu innych.
Już od przedszkola zaczyna się wyścig szczurów. Rodzice zapisują dzieci na zajęcia dodatkowe.
Wielu jednak zapomina o tym, że to są dzieci, że powinny mieć dzieciństwo, beztrosko się bawić i jednocześnie uczyć przy tym.
Moim zdaniem jeszcze będzie czas, żeby miały stałe obowiązki i ułożony harmonogram na cały tydzień.
W końcu i tak będą pracować do 67. roku życia, więc może warto pozwolić im być po prostu dziećmi i nie narzucać im zbyt wielu zajęć dodatkowych.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Malwina
SuperMama
 
Posty: 3804
Rejestracja: 29 paź 2012, 14:02
Has thanked: 29 times
Been thanked: 68 times

Re: Zakaz organizowania zajęć dodatkowych w przedszkolu

Postautor: Emi » 13 wrz 2013, 14:10

Malwina pisze:warto pozwolić im być po prostu dziećmi i nie narzucać im zbyt wielu zajęć dodatkowych.

dlatego mi zależy włącznie na języku angielskim, który moje dziecko lubi i gimnastyce korekcyjnej bo nadal ma wadę stóp.
ObrazekObrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Emi
Administrator
 
Posty: 3344
Rejestracja: 28 paź 2012, 9:18
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 19 times
Been thanked: 41 times

Re: Zakaz organizowania zajęć dodatkowych w przedszkolu

Postautor: agnieszka19 » 13 wrz 2013, 14:37

Malwina pisze:Wielu jednak zapomina o tym, że to są dzieci, że powinny mieć dzieciństwo, beztrosko się bawić i jednocześnie uczyć przy tym.
Moim zdaniem jeszcze będzie czas, żeby miały stałe obowiązki i ułożony harmonogram na cały tydzień.


Ja tego tak nie widzę. Zajęcia dodatkowe które są w przedszkolu mają być dla dzieci zabawą, która może pomóc im znaleźć to co lubią, co im się podoba. To zazwyczaj są zajęcia ruchowe, które rozwijają sprawność fizyczną, integrują dzieci. Nie chodzi o to, żeby nie wiadomo czego się nauczyły, ale żeby zobaczyły, że jest dużo ciekawych rzeczy które można robić w wolnym czasie :)
ObrazekObrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
agnieszka19
SuperMama
 
Posty: 4175
Rejestracja: 28 paź 2012, 23:10
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 13 times
Been thanked: 52 times

Re: Zakaz organizowania zajęć dodatkowych w przedszkolu

Postautor: Kasia » 13 wrz 2013, 18:10

http://men.gov.pl/images/stories/List/l ... ydenci.pdf zwróćcie uwagę na ostatni akapit - mówiłam, że tak łatwo nie będzie.... wydział edukacji w Łodzi ma po weekendzie rozsyłać do dyrektorów pismo odnośnie zajęć dodatkowych. i tutaj np. co mnie bardzo zdziwiło - o wynajem sali firmy nie zawsze będą zwracały się do przedszkola - jeśli to znajduje się w bloku wspólnoty ( tak jak nasze ) to firma podobno ma najmowac pomieszczenie od wspólnoty, ew. za jej zgodą - na pewno wspólnota jest w to zaangażowana ( więc teraz kwestia co to za ludzie - u nas podobno masakra i na pewno będą robić problem :( )
ja pytałam się w wydz. też o zajęcia na które cała grupa by wychodziła poza teren przedszkola ( analogicznie do wycieczek, na które jest zgoda , żeby były finansowane przez rodziców ) i tutaj prawdopodobnie nie będzie tak łatwo - wydział stwierdził, że rodzice mogą płacić za jednorazowe a nie cykliczne wyjścia ;(
i kwestia darowizn - podobno lepiej robić na RR i ona przekaże pieniążki dyrekcji czy zakupi usługę u firmy. podobno pieniądze jakie my wpłacamy do przedszkola ( nawet jeśli jest zaznaczone, że to darowizna to w całości ) idą do miasta. tutaj może Agnieszka jako NAUCZYCIELKA :P mnie poprawi albo rację przyzna ;)
Pracująca mama 2 smyków i autorka bloga kulinarnego Gotuj z rodzinką
Kasia
 
Posty: 74
Rejestracja: 02 lis 2012, 20:23
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: Zakaz organizowania zajęć dodatkowych w przedszkolu

Postautor: AgaGrusiecka » 13 wrz 2013, 18:11

Malwina pisze:Nauczycielki uczyły nas piosenek, organizowały nam zajęcia sportowe, dużo się bawiliśmy, czytały nam książki, wychodziliśmy do parku, uczyły nas liczyć i pisać itd.

Ale tak jest nadal. Zajęcia dodatkowe są rozszerzeniem oferty programowej. My nadal uczymy dzieci śpiewać, bawimy się instrumentami perkusyjnymi, tańczymy, prowadzimy gimnastykę, czytamy dzieciom, pracujemy różnymi technikami plastycznymi, przygotowujemy teatrzyki dla dzieci i z dziećmi, wychodzimy na spacery, jeździmy na wycieczki, bawimy się w liczenie, segregowanie, piszemy, rysujemy szlaczki.
Nikt rodziców nie zmusza do posyłania dzieci na zajęcia dodatkowe. Przedszkole nie ma prawa żądać od rodzica, by płacił za jakieś zajęcia. Wiem, że jeśli chodzi o rytmikę,bywa różnie. W przedszkolu mojego dziecka sama usłyszałam, że rytmika jest "obowiązkowa, dodatkowo płatna". W moim przedszkolu rodzice sami decydowali czy chcą posłać dziecko na rytmikę, czy nie. I oczywiście u nas wszystkie zajęcia były po 13. Rytmicy pomagali nam w przygotowaniu imprez przedszkolnych, dbali o oprawę muzyczną. Ale to nie oznacza, że jeśli rodzic nie chce zapisać dziecka na rytmikę, to ono nie będzie uczestniczyło w przedstawieniu. Jeszcze raz podkreślam, że zajęcia dodatkowe są rozszerzeniem pracy nauczycielek, są po to, by rozwijać zdolności dzieci. To rodzice zaczęli traktować te zajęcia, jako coś, z czego dziecko musi lub powinno korzystać. Czasem jak pytałam rodziców, na które zajęcia posyłają dziecko, słyszałam odpowiedź: "A niech chodzi na wszystko, zobaczymy co się w życiu przyda". Albo zapisują na dodatkową plastykę, bo dziecko nie lubi rysować, to może się przekona. Nie! Zajęcia plastyczne są dla dzieci uzdolnionych w tym kierunku, takich które lubią to robić, są ciekawe nowych technik. A uwierzcie mi, że już u 3-4 latków można zdolności i predyspozycje artystyczne zauważyć (plastyczne, muzyczne, aktorskie).
Obrazek
Obrazek
AgaGrusiecka
Ekspert
 
Posty: 3867
Rejestracja: 29 lip 2013, 12:55
Has thanked: 60 times
Been thanked: 176 times

Re: Zakaz organizowania zajęć dodatkowych w przedszkolu

Postautor: AgaGrusiecka » 13 wrz 2013, 18:16

Kasia pisze:podobno pieniądze jakie my wpłacamy do przedszkola ( nawet jeśli jest zaznaczone, że to darowizna to w całości ) idą do miasta. tutaj może Agnieszka jako NAUCZYCIELKA :P mnie poprawi albo rację przyzna ;)

Kasiu, ja nie zajmuję się stroną finansową przedszkola, więc nie bardzo wiem, jak rozliczane są pieniądze z darowizny. Jeżeli chcesz, dopytam w poniedziałek moją Dyrekcję. Wydaje mi się, że jeśli pieniądze są wpłacane na konkretny cel, konkretne przedszkole, to powinny pozostać w budżecie przedszkola...
Obrazek
Obrazek
AgaGrusiecka
Ekspert
 
Posty: 3867
Rejestracja: 29 lip 2013, 12:55
Has thanked: 60 times
Been thanked: 176 times

Re: Zakaz organizowania zajęć dodatkowych w przedszkolu

Postautor: mietka » 13 wrz 2013, 18:17

Malwina, a myślisz, że Helena na balecie jest katowana przez jakąś emerytowaną baletnicę, bo ja chcę, żeby została primaballeriną? A nad Frankiem stoi facet ze srogą miną i krzyczy wieża na A3!!
no raczej nie tak to wygląda... u nas na zajęcia teatralne z Panem Jarkiem chodzi 150 dzieci, czyli wszystkie. Cały tydzień dzieciaki czekają na te zajęcia, Helena uwielbia zakładać swoją tiulową sukienkę i baletki i pląsać z innymi różowymi baletniczkami. A piłka nożna? Znasz jakiegoś chłopca, który nie lubi kopać piłki z kolegami?
Jaki wyścig szczurów? Coś Ci się chyba pomieszało.....
Poza tym te zajęcia kosztują 30 zł miesięcznie i nawet jak za dwójkę płacę 300 (angielski, rytmika, korekcyjna, szachy, teatr, balet i piłka) to wydaje mi sie, że robię interes życia, bo przynajmniej nie muszę ich nigdzie wozić, a czas po przedszkolu mamy dla siebie.

Wrócę jeszcze do szachów. Mój brat chodził do tego przedszkola, w wieku Franka zaczął grać w szachy. Mając 7 lat był mistrzem juniorów Łodzi i jeździł po całej Polsce na turnieje szachowe, które nie raz wygrywał. Uwierz mi, nie wyrósł z niego żaden mutant....
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
mietka
SuperMama
 
Posty: 660
Rejestracja: 12 sty 2013, 19:20
Has thanked: 1 time
Been thanked: 16 times

Re: Zakaz organizowania zajęć dodatkowych w przedszkolu

Postautor: mietka » 13 wrz 2013, 18:18

Z tego co wiem, tylko 1/4 z darowizny trafia do przedszkola, resztę "przejmuje" miasto....
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
mietka
SuperMama
 
Posty: 660
Rejestracja: 12 sty 2013, 19:20
Has thanked: 1 time
Been thanked: 16 times

Re: Zakaz organizowania zajęć dodatkowych w przedszkolu

Postautor: Kasia » 13 wrz 2013, 18:19

AgaGrusiecka pisze:
Kasia pisze:podobno pieniądze jakie my wpłacamy do przedszkola ( nawet jeśli jest zaznaczone, że to darowizna to w całości ) idą do miasta. tutaj może Agnieszka jako NAUCZYCIELKA :P mnie poprawi albo rację przyzna ;)

Kasiu, ja nie zajmuję się stroną finansową przedszkola, więc nie bardzo wiem, jak rozliczane są pieniądze z darowizny. Jeżeli chcesz, dopytam w poniedziałek moją Dyrekcję. Wydaje mi się, że jeśli pieniądze są wpłacane na konkretny cel, konkretne przedszkole, to powinny pozostać w budżecie przedszkola...

Agnieszko jeśli możesz to dowiedz się i ew. jeśli pieniądze zostają u Was to na podstawie jakich przepisów. Dyrekcja u Młode twierdzi, że musi się rozliczyć z każdej kwoty - nawet darowizny na konkretny cel... jeśli była by to prawda, że miasto nawet nad darowiznami ma kontrolę to de. blada ;(

mietka - które przedszkole miało taką super ofertę :?:
Pracująca mama 2 smyków i autorka bloga kulinarnego Gotuj z rodzinką
Kasia
 
Posty: 74
Rejestracja: 02 lis 2012, 20:23
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: Zakaz organizowania zajęć dodatkowych w przedszkolu

Postautor: mietka » 13 wrz 2013, 18:22

Kasia, państwowa 125-tka na Małachowskiego. Oprócz tego jest karate, tenis, koszykówka i plastyka, na którą zamierzam w tym roku wysłać Frania, bo podobno jest wyjątkowo uzdolniony...
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
mietka
SuperMama
 
Posty: 660
Rejestracja: 12 sty 2013, 19:20
Has thanked: 1 time
Been thanked: 16 times

Re: Zakaz organizowania zajęć dodatkowych w przedszkolu

Postautor: mietka » 13 wrz 2013, 18:24

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
mietka
SuperMama
 
Posty: 660
Rejestracja: 12 sty 2013, 19:20
Has thanked: 1 time
Been thanked: 16 times

Re: Zakaz organizowania zajęć dodatkowych w przedszkolu

Postautor: Kasia » 13 wrz 2013, 18:25

mietka oj to nie nasze trasy :) ale zazdroszczę takiej oferty - u nas był taniec, rytmika, angielski, plastyka i korekcyjna...
Pracująca mama 2 smyków i autorka bloga kulinarnego Gotuj z rodzinką
Kasia
 
Posty: 74
Rejestracja: 02 lis 2012, 20:23
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: Zakaz organizowania zajęć dodatkowych w przedszkolu

Postautor: Malwina » 13 wrz 2013, 19:01

mietka, nie bierz tego do siebie :)
Ja napisałam, że moim zdaniem część rodziców przesadza zapisując dzieci na wszystko co się da, bo może wychowają dzięki temu geniusza.
Sama znam osoby, które już do opieki nad dzieckiem zatrudniają osoby po pedagogice z perfekcyjnym angielskim, żeby do dzieci w domu tylko w tym języku mówiły, żeby dziecko się od pieluchy uczyło. Dla mnie to przegięcie jest.
Tak, znam chłopców, którzy nie lubią kopać piłki z kolegami.

I znam też osoby, które już chcą, żeby w przedszkolu ich dzieci były najlepsze we wszystkim. I piszę głównie o tych rodzicach.

Aga, ja wiem, że tak jest nadal :)
\
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Malwina
SuperMama
 
Posty: 3804
Rejestracja: 29 paź 2012, 14:02
Has thanked: 29 times
Been thanked: 68 times

Re: Zakaz organizowania zajęć dodatkowych w przedszkolu

Postautor: AgaGrusiecka » 13 wrz 2013, 20:05

Malwina pisze:dzieci, że powinny mieć dzieciństwo, beztrosko się bawić i jednocześnie uczyć przy tym.

To jest właśnie idea przedszkola - bawić się i uczyć poprzez zabawę. I na zajęciach dodatkowych też tak jest. Dzieci rozwijają swoje zainteresowania poprzez zabawę. Chodzi o to, żeby zaszczepić pasję i radość z danej aktywności czy to balet, czy szachy.
Malwina pisze:część rodziców przesadza zapisując dzieci na wszystko co się da, bo może wychowają dzięki temu geniusza.

Niestety, to często idzie w drugą stronę. Może nie w przedszkolu, ale kiedy dziecko już od podstawówki chodzi po szkole na milion dodatkowych zajęć, najczęściej nie ma czasu na podstawy. Jest też przemęczone. Co w konsekwencji prowadzi do zniechęcenia. We wszystkim trzeba mieć umiar. Wsłuchać się w dziecko, obserwować je, poznać jego zainteresowania i te rozwijać.
Jeśli chodzi o języki obce, to trochę inna sprawa. Dobrze, by dziecko miało kontakt z językiem od najmłodszych lat, choć też bez przegięć w postaci wykwalifikowanej niani. Jednak w dzisiejszych czasach znajomość języka obcego to podstawa.
Obrazek
Obrazek
AgaGrusiecka
Ekspert
 
Posty: 3867
Rejestracja: 29 lip 2013, 12:55
Has thanked: 60 times
Been thanked: 176 times

Re: Zakaz organizowania zajęć dodatkowych w przedszkolu

Postautor: lmyszka » 17 wrz 2013, 11:28

<3 Wiktor <3 14.06.2009
<3 Kacper <3 14.08.2013
Awatar użytkownika
lmyszka
Moderator
 
Posty: 11299
Rejestracja: 27 paź 2012, 20:02
Has thanked: 77 times
Been thanked: 104 times

Re: Zakaz organizowania zajęć dodatkowych w przedszkolu

Postautor: Kasia » 17 wrz 2013, 14:02

wiedziałam, że tak łatwo to nie przejdzie... a wczoraj się dowiedziałam, że dobrze jednak czytam przepisy i to samo ma zastosowanie do przedszkoli niepublicznych. podobno ich własciciele sobie w brodę plują ( Ci co wiedzą i chcą działać zgodnie z prawem, bo część nie wie, lub udaje że nie o nowych przepisach )
Pracująca mama 2 smyków i autorka bloga kulinarnego Gotuj z rodzinką
Kasia
 
Posty: 74
Rejestracja: 02 lis 2012, 20:23
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: Zakaz organizowania zajęć dodatkowych w przedszkolu

Postautor: malaJu » 17 wrz 2013, 20:52

Kasia, no to już w ogóle mogiła z przedszkolami. I kto zyska? Najgorszy typ opieki, czyli kluby malucha ;)
A ja się cieszę, bo moje przedszkole zostaje ze mną. Tylko muszę udawać, że zarabiam, bo ma być "dostępnie". Luzik. Nie pierwszy raz :twisted:
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: Zakaz organizowania zajęć dodatkowych w przedszkolu

Postautor: AgaGrusiecka » 18 wrz 2013, 13:45

Kasia pisze:podobno pieniądze jakie my wpłacamy do przedszkola ( nawet jeśli jest zaznaczone, że to darowizna to w całości ) idą do miasta. tutaj może Agnieszka jako NAUCZYCIELKA :P mnie poprawi albo rację przyzna ;)

Udało mi się dziś podpytać dyrekcję. Jeżeli darowizna jest celowa, to jest w całości przeznaczona na ten cel. Czyli jeśli jest wpłacona z zaznaczeniem, że jest na teatrzyk, to musi być wydana na teatrzyk. Jeśli zaś mamy do czynienia ze zwykłą darowizną, w której nie ma określonego celu, to można ją przeznaczyć na różne paragrafy, część idzie np. na media.
Przepraszam, że tak długo to trwało, ale w poniedziałek i wtorek nie miałam możliwości się dopytać. I mam nadzieję, że dobrze zrozumiałam co mówiła dyrekcja i dobrze przekazałam. Bo na rachunkach to ja się nie znam... :oops:
Obrazek
Obrazek
AgaGrusiecka
Ekspert
 
Posty: 3867
Rejestracja: 29 lip 2013, 12:55
Has thanked: 60 times
Been thanked: 176 times

Re: Zakaz organizowania zajęć dodatkowych w przedszkolu

Postautor: Kasia » 18 wrz 2013, 16:14

AgaGrusiecka dziękuję za informację. Choć na razie w darowizny się bawić nie będziemy. Mam informację z wydz., edukacji - będzie przegląd kadr we wszystkich przedszkolach. o angielski dla każdego walczą dzielnie - czekają na decyzję Zdanowskiej.
Do tego w tym roku ma kuratorium dokładnie przeglądać realizację podstawy - okazało się, że nie tylko moje przedszkole pobierało opłaty za rytmikę. Kuratorium podobno do tej pory na totalnym luzie podchodziło do kontroli a wydz. edukacji tego nie sprawdza - bo oni są od $$
Pracująca mama 2 smyków i autorka bloga kulinarnego Gotuj z rodzinką
Kasia
 
Posty: 74
Rejestracja: 02 lis 2012, 20:23
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: Zakaz organizowania zajęć dodatkowych w przedszkolu

Postautor: AgaGrusiecka » 18 wrz 2013, 17:19

Też dostałyśmy taką informację :) Dyrektorzy mają podać kwalifikacje nauczycieli zatrudnionych w placówkach. Kuratorium zacznie sprawdzać realizację podstawy pod kątem prowadzenia gimnastyki, plastyki, rytmiki itp. Kontroli się nie boję, bo takie zajęcia są u nas na porządku dziennym. Płatna rytmika była również u nas, ale odbywała się po 13 i była nieobowiązkowa. W wielu przedszkolach zajęcia z rytmiki, płatne, były od rana i do tego rodzice dostali komunikat: "rytmika jest zajęciem dodatkowym, płatnym i obowiązkowym". Sama jako rodzic też tak usłyszałam :)
Obrazek
Obrazek
AgaGrusiecka
Ekspert
 
Posty: 3867
Rejestracja: 29 lip 2013, 12:55
Has thanked: 60 times
Been thanked: 176 times

Re: Zakaz organizowania zajęć dodatkowych w przedszkolu

Postautor: AgaGrusiecka » 18 wrz 2013, 17:21

Obrazek
Obrazek
AgaGrusiecka
Ekspert
 
Posty: 3867
Rejestracja: 29 lip 2013, 12:55
Has thanked: 60 times
Been thanked: 176 times

Re: Zakaz organizowania zajęć dodatkowych w przedszkolu

Postautor: Kasia » 18 wrz 2013, 18:24

AgaGrusiecka pisze:
że od zawsze. a od 3 lat ( bodajże ) jest opinia i MEN i NIK, że nie powinno się tak dziać ...

a ten wywiad widziałyście :?: http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34 ... ietny.html
Pracująca mama 2 smyków i autorka bloga kulinarnego Gotuj z rodzinką
Kasia
 
Posty: 74
Rejestracja: 02 lis 2012, 20:23
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: Zakaz organizowania zajęć dodatkowych w przedszkolu

Postautor: malaJu » 18 wrz 2013, 20:16

"To nie jest normalna sytuacja, że nauczyciel zatrudniony przeze mnie zarabia kilka razy mniej niż instruktor opłacany przez rodziców."
Zgadzam się. Nauczyciele w szkole/przedszkolu powinni więcej zarabiać.
Zgadzam się, że niektórzy już nie wiedzieli ile brać. Niektórzy nie płacili podatków. niektórzy dawali "w łapę" dyrekcjom, żeby tylko dalej zajęcia prowadzić. Był przecież już przypadek dyrektorki z Bemowa, która dorabiała niemal 5 tys (!!) miesięcznie właśnie na zajęciach. W wielu placówkach część pieniędzy zostawała jako darowizna na rzecz przedszkola. Teraz to się skończy. Znowu stracą dzieci, bo gmina na niektóre rzeczy nie da pieniędzy. 103zł/mcznie na dziecko wystarczy max na angielski 2x tyg ze studentką. Bo to nie jest tak, że 103zł jest na zajęcia dodatkowe! to jest na wspomożenie przedszkolaka, czyli również na "kredki i chusteczki".
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: Zakaz organizowania zajęć dodatkowych w przedszkolu

Postautor: Kasia » 19 wrz 2013, 15:13

wg informacji Dziennika będą dodatkowe pieniądze na zajęcia dodatkowe http://www.dzienniklodzki.pl/artykul/99 ... ,id,t.html
Pracująca mama 2 smyków i autorka bloga kulinarnego Gotuj z rodzinką
Kasia
 
Posty: 74
Rejestracja: 02 lis 2012, 20:23
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: Zakaz organizowania zajęć dodatkowych w przedszkolu

Postautor: AgaGrusiecka » 19 wrz 2013, 15:22

Kasia pisze:a ten wywiad widziałyście :?: http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34 ... ietny.html

Wcale się nie dziwię, że pani dyrektor wolała pozostać anonimowa. Nie wiem jak jest w Warszawie, w Łodzi opłata za rytmikę kształtuje się w przedziale 6-15 zł za dziecko. Po odliczeniu podatku, ZUSu i opłaty za wynajem sali faktycznie kokosy ;) Choć tak jak pisze malaJu, niektórzy omijali prawo. Jak w każdym zawodzie i tu znajdują się ludzie nieuczciwi, kombinatorzy nastawieni na swój zysk. Szkoda tylko, że wszystkich mierzy się jedną miarą: instruktorów traktuje się jak naciągaczy, dyrektorki przedszkoli jak złodziejki, dorabiające się na zajęciach, a nauczycielki-złodziejki biorą pieniądze za leżenie z nogami do góry, podczas gdy dzieci są na zajęciach dodatkowych. A wystarczy po prostu korzystać z dobrych praktyk i wdrażać takie rozwiązania, jakie były u nas w przedszkolu.
Ciekawe czy ta "godzina" tygodniowo, za którą ma zapłacić miasto, to godzina dla całego przedszkola czy godzina dla każdego dziecka. Bo jakoś sobie nie wyobrażam angielskiego z grupą 100 dzieci :p
Obrazek
Obrazek
AgaGrusiecka
Ekspert
 
Posty: 3867
Rejestracja: 29 lip 2013, 12:55
Has thanked: 60 times
Been thanked: 176 times

Re: Zakaz organizowania zajęć dodatkowych w przedszkolu

Postautor: malaJu » 19 wrz 2013, 17:03

AgaGrusiecka, jesli miałby to być angielski raz w tygodniu to nawet grupa 25 jest nieporozumieniem. Jedyne, co bym zrozumiała, to właśnie rytmika. Ale jej przecież nie będzie...
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: Zakaz organizowania zajęć dodatkowych w przedszkolu

Postautor: klara76 » 19 wrz 2013, 17:27

AgaGrusiecka pisze:w Łodzi opłata za rytmikę kształtuje się w przedziale 6-15 zł za dziecko

my do płaciliśmy 70 zł za pół roku; rytmika dodatkowo płatna ale "obowiązkowa" bo pani od rytmiki przygotowywała ogólnoprzedszkolne występy dzieciaków, tzw "ruch sceniczny"
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
klara76
SuperMama
 
Posty: 4678
Rejestracja: 02 lis 2012, 8:28
Lokalizacja: łódź-bałuty
Has thanked: 104 times
Been thanked: 43 times

Re: Zakaz organizowania zajęć dodatkowych w przedszkolu

Postautor: Kasia » 24 wrz 2013, 15:58

za chwilę koniec miesiąca i nadal nic nie wiadomo ( oficjalnie i na pismie ) . powiem Wam, że ja zastanawiam się nad zapisaniem Młodego do zerówki w szkole.. będzie problem bo podobno miejsc już nie ma ( 25 osób ) ale może coś się da zrobić....
Pracująca mama 2 smyków i autorka bloga kulinarnego Gotuj z rodzinką
Kasia
 
Posty: 74
Rejestracja: 02 lis 2012, 20:23
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: Zakaz organizowania zajęć dodatkowych w przedszkolu

Postautor: kochecka » 24 wrz 2013, 19:30

u nas będzie angielski - Urząd Miasta będzie finansował. Co do rytmiki podobno też jest jakiś pomysł ale póki co cisza.
Awatar użytkownika
kochecka
SuperMama
 
Posty: 3432
Rejestracja: 27 paź 2012, 21:03
Lokalizacja: Zd-Wola
Has thanked: 43 times
Been thanked: 42 times

Re: Zakaz organizowania zajęć dodatkowych w przedszkolu

Postautor: malaJu » 24 wrz 2013, 19:46

Jutro ma być wiadomo. Póki co wiem tyle, że gmina ma kasę na angielski 2x tyg o ile przedszkole znajdzie lektora. Wymagania? Banalne =)))) studia pedagogika wczesnoszkolna lub przedszkolna, uprawnienia do nauczania języka (kurs metodyczny?) oraz certyfikat lub tytuł filologa.
Takich są miliony.
Szczególnie takich, co chcą pracować na kartę nauczyciela.
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: Zakaz organizowania zajęć dodatkowych w przedszkolu

Postautor: Kasia » 25 wrz 2013, 8:55

dziewczyny no zobaczymy.. na razie jestem umówiona na spotkanie z dyr. szkoły ... pogadać zawsze mogę :) tym bardziej, że właśnie się dowiedziałam od Młodego, że Jego ukochana koleżanka zmieniła grupę na starszą - bo nasze 5-latki są z 4-latkami, a Ona poszła do 6-latków z 5-latkami :) obawiam się czy zostawiając Młodego dotychczasowej grupie nie zmarnuję szansy - wszak 4-latki i 5-latki mają różne programy do realizacji i nie widzę tego, żeby w mieszanej grupie przy 2 nauczycielkach zrealizować dobrze program dla jednych i drugich ...
Pracująca mama 2 smyków i autorka bloga kulinarnego Gotuj z rodzinką
Kasia
 
Posty: 74
Rejestracja: 02 lis 2012, 20:23
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: Zakaz organizowania zajęć dodatkowych w przedszkolu

Postautor: AgaGrusiecka » 25 wrz 2013, 20:54

Kasia pisze:wszak 4-latki i 5-latki mają różne programy do realizacji i nie widzę tego, żeby w mieszanej grupie przy 2 nauczycielkach zrealizować dobrze program dla jednych i drugich ...

Bez obaw. Ja mam w grupie dzieci od 3 do 6 lat i jesteśmy z koleżanką w stanie zrealizować program dla wszystkich grup wiekowych :) W naszych grupach są również dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, mimo, że nie jesteśmy przedszkolem integracyjnym. Po prostu prowadząc zajęcia różnicuję stopień trudności zadań do wykonania, ale nie według programów, a według możliwości i potrzeb danego dziecka. Jeżeli 4-latek zna już wszystkie litery, potrafi czytać krótkie wyrazy, to dlaczego mam mu na to nie pozwolić? A pięciolatkowi, który z trudem rysuje linie pionowe i poziome, nie dam zakręconych szlaczków.
Obrazek
Obrazek
AgaGrusiecka
Ekspert
 
Posty: 3867
Rejestracja: 29 lip 2013, 12:55
Has thanked: 60 times
Been thanked: 176 times

Re: Zakaz organizowania zajęć dodatkowych w przedszkolu

Postautor: Kasia » 26 wrz 2013, 5:20

AgaGrusiecka pisze:
Kasia pisze:wszak 4-latki i 5-latki mają różne programy do realizacji i nie widzę tego, żeby w mieszanej grupie przy 2 nauczycielkach zrealizować dobrze program dla jednych i drugich ...

Bez obaw. Ja mam w grupie dzieci od 3 do 6 lat i jesteśmy z koleżanką w stanie zrealizować program dla wszystkich grup wiekowych :) W naszych grupach są również dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, mimo, że nie jesteśmy przedszkolem integracyjnym. Po prostu prowadząc zajęcia różnicuję stopień trudności zadań do wykonania, ale nie według programów, a według możliwości i potrzeb danego dziecka. Jeżeli 4-latek zna już wszystkie litery, potrafi czytać krótkie wyrazy, to dlaczego mam mu na to nie pozwolić? A pięciolatkowi, który z trudem rysuje linie pionowe i poziome, nie dam zakręconych szlaczków.
Aga ja już wiem, że Ty to wszystko możesz :) wiesz też, że wiele zależy od chęci :) jak na zebraniu nieśmiało powiedziałam - po co kupować gotowe książki z kartami prac ( 2 różne komplety na grupie - dla 5 i 4-latków ) to usłyszałam, że tak już jest wybrane od kwietnia i trzeba ... kurcze - skoro sposób odpłatności za przedszkola się zmienił, zasady prowadzenia zajęć ( jak by nie było ustawa jakieś swoje piętno na podstawie programowej też odcisnęła ) to nie rozumiem, czemu nie zmienić programu nauki na początku września :?: ale może jak jestem nadgorliwy rodzic i za dużo pytań zadaję :?:
Pracująca mama 2 smyków i autorka bloga kulinarnego Gotuj z rodzinką
Kasia
 
Posty: 74
Rejestracja: 02 lis 2012, 20:23
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: Zakaz organizowania zajęć dodatkowych w przedszkolu

Postautor: AgaGrusiecka » 26 wrz 2013, 9:17

Kasiu, jesteś rodzicem, Ty decydujesz o swoim dziecku i masz prawo pytać, a nawet domagać się pewnych rzeczy.
Kasia pisze:tak już jest wybrane od kwietnia i trzeba

To znaczy kto wybrał? Wielu rodziców nie orientuje się w tej kwestii, ale to nie nauczycielki, a właśnie rodzice wybierają podręczniki dla swoich dzieci. Tzn, może nie tyle, jaki to ma być podręcznik, ale czy W OGÓLE ma być.
Obrazek
Obrazek
AgaGrusiecka
Ekspert
 
Posty: 3867
Rejestracja: 29 lip 2013, 12:55
Has thanked: 60 times
Been thanked: 176 times

Re: Zakaz organizowania zajęć dodatkowych w przedszkolu

Postautor: AgaGrusiecka » 26 wrz 2013, 9:22

Kasia pisze:kurcze - skoro sposób odpłatności za przedszkola się zmienił, zasady prowadzenia zajęć ( jak by nie było ustawa jakieś swoje piętno na podstawie programowej też odcisnęła ) to nie rozumiem, czemu nie zmienić programu nauki na początku września

Ustawa przedszkolna nie ma związku z realizacją podstawy programowej. Nadal robimy to, co robiłyśmy do tej pory. Program nauczania wybiera Rada Pedagogiczna przed rozpoczęciem roku szkolnego. A sposób realizacji tego programu zależy od nauczyciela, od specyfiki przedszkola i grupy, w której jest realizowany. Ważne, żeby zrealizować zamierzone cele, a jak to zrobię, tego żadna ustawa nie określa. Karty pracy w postaci książki, to według mnie, niepotrzebny wydatek dla rodziców.
Obrazek
Obrazek
AgaGrusiecka
Ekspert
 
Posty: 3867
Rejestracja: 29 lip 2013, 12:55
Has thanked: 60 times
Been thanked: 176 times

Re: Zakaz organizowania zajęć dodatkowych w przedszkolu

Postautor: Deco-Ania » 26 wrz 2013, 9:31

AgaGrusiecka pisze:to nie nauczycielki, a właśnie rodzice wybierają podręczniki dla swoich dzieci. Tzn, może nie tyle, jaki to ma być podręcznik, ale czy W OGÓLE ma być.
Hmmm - jak dla mnie brzmi to jak sytuacja idealna. Niestety obawiam się, że w wielu przedszkolach wygląda to inaczej.
U nas na szczęście bez książek, ale u mojej znajomej - już 4-latki mają książki .
Obrazek
Obrazek
Deco-Ania
SuperMama
 
Posty: 10551
Rejestracja: 31 paź 2012, 11:07
Has thanked: 97 times
Been thanked: 194 times

Re: Zakaz organizowania zajęć dodatkowych w przedszkolu

Postautor: Malwina » 26 wrz 2013, 14:08

Moja siostrzenica ma 3 lata i też ma książkę :)
Byłam w lekkim szoku :)
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Malwina
SuperMama
 
Posty: 3804
Rejestracja: 29 paź 2012, 14:02
Has thanked: 29 times
Been thanked: 68 times

Re: Zakaz organizowania zajęć dodatkowych w przedszkolu

Postautor: caixa » 26 wrz 2013, 19:43

Dziewczyny czy ktoś mi może wytłumaczyć co w końcu postanowiono? Bo ja nadal nic nie rozumiem.
W naszym przedszkolu dowiedziałam się, że u małej w grupie (ze względu na fakt, że jest grupą unijną) będzie rytmika. Inne grupy mogą mieć do wyboru tylko angielski lub gimnastykę. Koniec.
Rozmawiałam z mietka i u nich wszystkie zajęcia będą. A jak jest u was?
Awatar użytkownika
caixa
SuperMama
 
Posty: 10674
Rejestracja: 16 lis 2012, 20:33
Has thanked: 40 times
Been thanked: 222 times

Re: Zakaz organizowania zajęć dodatkowych w przedszkolu

Postautor: AgaGrusiecka » 26 wrz 2013, 19:50

Sprawa z zajęciami wygląda następująco:
zajęcia może prowadzić nauczyciel zatrudniony w przedszkolu w ramach godzin nadliczbowych;
ponadto gmina daje 10 zł na każde dziecko na realizację zajęć dodatkowych. Co oznacza, że dyrektor może zatrudnić dodatkowego nauczyciela do prowadzenia zajęć dodatkowych lub podpisać umowę z firmą zewnętrzną, jednakże osoba ta nie sprawuje opieki nad dziećmi. W praktyce oznacza to tyle, że nauczyciel musi być obecny na tych zajęciach i sprawuje opiekę nad dziećmi.
Warunkiem jest jednak to, iż nie mogą to być zajęcia, które realizują treści zawarte w podstawie programowej, czyli taniec, rytmika, plastyka.
Obrazek
Obrazek
AgaGrusiecka
Ekspert
 
Posty: 3867
Rejestracja: 29 lip 2013, 12:55
Has thanked: 60 times
Been thanked: 176 times

Re: Zakaz organizowania zajęć dodatkowych w przedszkolu

Postautor: malaJu » 26 wrz 2013, 19:52

Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: Zakaz organizowania zajęć dodatkowych w przedszkolu

Postautor: caixa » 26 wrz 2013, 19:58

AgaGrusiecka pisze:taniec, rytmika, plastyka

Ale może być zamiast tańca - kółko teatralne, rytmiki - balet, plastyki - kółko garncarskie? Może to kwestia nazewnictwa?
Awatar użytkownika
caixa
SuperMama
 
Posty: 10674
Rejestracja: 16 lis 2012, 20:33
Has thanked: 40 times
Been thanked: 222 times

Re: Zakaz organizowania zajęć dodatkowych w przedszkolu

Postautor: AgaGrusiecka » 26 wrz 2013, 20:10

caixa pisze:Ale może być zamiast tańca - kółko teatralne, rytmiki - balet, plastyki - kółko garncarskie? Może to kwestia nazewnictwa?

Nie do końca. W podstawie programowej znajdują się trzy obszary dotyczące wychowania przez szukę:
7. Wychowanie przez sztukę - dziecko widzem i aktorem.
Dziecko kończące przedszkole i rozpoczynające naukę w szkole podstawowej:
1) wie, jak należy się zachować na uroczystościach, np. na koncercie, festynie, przedstawieniu, w teatrze, w kinie;
2) odgrywa role w zabawach parateatralnych, posługując się mową, mimiką, gestem i ruchem; umie posługiwać się rekwizytami (np. maską).
8. Wychowanie przez sztukę - muzyka i śpiew, pląsy i taniec.
Dziecko kończące przedszkole i rozpoczynające naukę w szkole podstawowej:
1) śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe; chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, w tańcach i muzykowaniu;
2) dostrzega zmiany dynamiki, tempa i wysokości dźwięku utworu muzycznego, wyraża je, pląsając lub tańcząc;
3) tworzy muzykę, korzystając z instrumentów perkusyjnych (oraz innych przedmiotów), a także improwizuje ją ruchem;
4) w skupieniu słucha muzyki, w tym także muzyki poważnej.
9. Wychowanie przez sztukę - różne formy plastyczne.
Dziecko kończące przedszkole i rozpoczynające naukę w szkole podstawowej:
1) przejawia, w miarę swoich możliwości, zainteresowanie wybranymi zabytkami i dziełami sztuki oraz tradycjami i obrzędami ludowymi ze swojego regionu;
2) umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt i barwa) w postaci prostych kompozycji i form konstrukcyjnych;
3) wykazuje zainteresowanie malarstwem, rzeźbą i architekturą (także architekturą zieleni i architekturą wnętrz).

A zatem nie ma mowy o kółku teatralnym, balecie czy kółku garncarskim.
Obrazek
Obrazek
AgaGrusiecka
Ekspert
 
Posty: 3867
Rejestracja: 29 lip 2013, 12:55
Has thanked: 60 times
Been thanked: 176 times

Re: Zakaz organizowania zajęć dodatkowych w przedszkolu

Postautor: MamaŻaby » 26 wrz 2013, 20:14

AgaGrusiecka pisze:to nie nauczycielki, a właśnie rodzice wybierają podręczniki dla swoich dzieci. Tzn, może nie tyle, jaki to ma być podręcznik, ale czy W OGÓLE ma być.

fakt, nie ma przymusu. Jako że moje dziecko trafiło z grupy I do IV to nie miałam wyboru i musiałam się dostosować. Większość dzieci z tej grupy to 6-latki które idą do szkoły więc rodzice jak by im powiedzieć, że dzięcki temu będą mądrzejsze i sobie lepiej radziły - zapisali by i na tai chi. Więc przystali na podręcznik "zaproponowany" przez nauczycielki bez szemrania (w promocji - tylko do końca dnia za drobne 97 zł). Zapytałam czy też muszę kupować. Usłyszałam, że nie a w czasie gdy tamte dzieci będą się uczyć moja będzie robiła "COŚ INNEGO". Czyli żadnych zajęć edukacyjnych, tylko idź dziecko pobaw się samo bo my tu pracujemy na podręcznikach których nie masz. Takie postawienie sprawy zmusiło mnie do kupienia narzuconego podręcznika.
MamaŻaby
SuperMama
 
Posty: 4496
Rejestracja: 08 lis 2012, 20:40
Has thanked: 0 time
Been thanked: 107 times

Re: Zakaz organizowania zajęć dodatkowych w przedszkolu

Postautor: AgaGrusiecka » 26 wrz 2013, 20:29

Ubóstwiam takie nauczycielki. U mojego dziecka na pierwszym zebraniu usłyszałam, że karty pracy są już zamówione i możemy je zakupić u pań lub we własnym zakresie Nie było kwestii "czy chcecie podręczniki". Nie chciałam robić dymu, bo i tak sporo się odzywałam w innych sprawach :roll: zresztą, gdy Łukasz był w 3 latkach rodzice ochoczo przystali na podręczniki, więc zapewne teraz byłoby tak samo.
MamaŻaby pisze: Zapytałam czy też muszę kupować. Usłyszałam, że nie a w czasie gdy tamte dzieci będą się uczyć moja będzie robiła "COŚ INNEGO".

A poprosiłaś o doprecyzowanie tego? Ja bym drążyła temat. Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której dziecko nie uczestniczyłoby w zajęciach z powodu braku książki.
Obrazek
Obrazek
AgaGrusiecka
Ekspert
 
Posty: 3867
Rejestracja: 29 lip 2013, 12:55
Has thanked: 60 times
Been thanked: 176 times

Re: Zakaz organizowania zajęć dodatkowych w przedszkolu

Postautor: mietka » 26 wrz 2013, 22:22

u nas też są podręczniki, czy karty pracy. zwał jak zwał. u Franka kosztuje mnie to 110 (gdyby chodził na religię - dodatkowe 15zł) u Helci 70.
a zajęcia będą... uff
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
mietka
SuperMama
 
Posty: 660
Rejestracja: 12 sty 2013, 19:20
Has thanked: 1 time
Been thanked: 16 times

PoprzedniaNastępna

Wróć do Nauczyciel wychowania przedszkolnego

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości