Szybsza zmiana grupy na starszą wiekowo - tak czy nie?

Pani Agnieszka Grusiecka, na co dzień pracująca w jednym z łódzkich przedszkoli jako wychowawca grupy.

Szybsza zmiana grupy na starszą wiekowo - tak czy nie?

Postautor: agunia » 29 cze 2016, 14:27

Nie wiem do jakiego watku to wrzucic,jak vos poprosze o przeniesienie.
Mialam dzis telefon od wychowawczyni Kornelki z przedszkola i Pani sugeruje zeby Kornelka poszla do drugiej grupy,wg nij jest bardzo madra,rewelacyjnie skupia uwage,chetnie sie uczy i zapamietuje i niby da sobie swietnie rade.
Bijemy sie myslami mezem no bo ona dopiero teraz powinna do tego przedszkola pojsc.Bedzie powtarzac predzej czy pozniej ktoras grupe,lepiej pozniej niz teraz?
agunia
SuperMama
 
Posty: 5111
Rejestracja: 30 sty 2013, 13:21
Has thanked: 15 times
Been thanked: 93 times

Re: Szybsza zmiana grupy na starszą wiekowo - tak czy nie?

Postautor: szaraczarownica » 29 cze 2016, 15:10

agunia, zrobiłam z tego nowy temat, bo to ciekawy problem.

Z jednej strony dziecko wśród starszych ciągnie "do góry", ale z drugiej widzę jak bardzo Staś się zmienił w ciągu tego roku. Zresztą widać to było również w Smykawce - jak zaczynał i jak kończył. Po prostu przepaść. Staś trzylatek, to zupełnie inne dziecko, niż Staś czterolatek. A przecież w zeszłym roku tez miał zajęcia 2 razy w tygodniu. Może nie tak intensywne, ale miał, więc też się rozwijał.
No i jest różnica w mentalności takich dzieci. Jak dla mnie czterolatki to czysta fantazja. Nie myślałam, że moje dziecko będzie miało tak bogata wyobraźnię i będzie wymyślało takie historie.
I teraz pytanie: czy Kornelka rzeczywiście daje sobie radę jak typowe czterolatki, czy jednak jest to sytuacja taka, że tu trochę nie nadąża, a tam z kolei już odstaje.

Ja osobiście bym zostawiła dziecko teraz. Bo rozwój wiedzy to jedno, a rozwój emocjonalny to drugie, a nie sądzę, żeby Kornelka w tej sferze nadgoniła aż rok.

Ale czekam na opinię specjalistek :)
Awatar użytkownika
szaraczarownica
Moderator
 
Posty: 14783
Rejestracja: 27 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 187 times
Been thanked: 200 times

Re: Szybsza zmiana grupy na starszą wiekowo - tak czy nie?

Postautor: lmyszka » 29 cze 2016, 16:05

agunia, stoję przed tym samym dylematem.
Ale ja skłaniam się ku temu aby został, bo lepiej teraz niż w ostatniej grupie, wtedy się po prostu nudził by.
Teraz jeszcze nie pamięta, że już coś robił. A jako 5 czy 6 latek już tak, i co wtedy ma rok "powtarzać"?
<3 Wiktor <3 14.06.2009
<3 Kacper <3 14.08.2013
Awatar użytkownika
lmyszka
Moderator
 
Posty: 11299
Rejestracja: 27 paź 2012, 20:02
Has thanked: 77 times
Been thanked: 104 times

Re: Szybsza zmiana grupy na starszą wiekowo - tak czy nie?

Postautor: misiao1983 » 29 cze 2016, 16:58

Jestem zdania, że jeśli zostać to teraz.
Obrazek
[/url]Obrazek
Awatar użytkownika
misiao1983
SuperMama
 
Posty: 1097
Rejestracja: 04 cze 2013, 19:21
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Szybsza zmiana grupy na starszą wiekowo - tak czy nie?

Postautor: malulu » 29 cze 2016, 19:34

A Kuba idzie dalej ze swoją grupą i swoimi wychowawczyniami. Z tym, że Kuba w niedługim czasie zmieniał 3 razy placówkę i teraz chcemy mu dać trochę stałości. Wolę, żeby cały czas dociągał (a powinien dociągnąć, bo w niektórych sferach jest trochę do tyłu) do znajomych dzieci niż serwować mu zmiany co chwila. W ostatniej grupie powtórzy i utrwali materiał do szkoły.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
malulu
SuperMama
 
Posty: 4263
Rejestracja: 22 sty 2013, 20:09
Lokalizacja: Łowicz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 76 times

Re: Szybsza zmiana grupy na starszą wiekowo - tak czy nie?

Postautor: agunia » 29 cze 2016, 19:40

Rozmawialambz kolezanka-nauczycielka w przedszkolu i ona jesy zdania ze absolutnie ma isc do przodu o ona mi gwarantuje ze nawet jak bedzie zerowke powtarzac to nudzic sie nie bedzie.To czym mnie przekonala to to ze znow nie unikne chorob ktorych nie oszukujmy sie jest w maluchach najwiecej,znow kolejne miesiace placzu z tesknoty u nowych maluchow.No i u nas w przedszkolu az 17 dzieci z obecnej grupy Neli idzie dalej
agunia
SuperMama
 
Posty: 5111
Rejestracja: 30 sty 2013, 13:21
Has thanked: 15 times
Been thanked: 93 times

Re: Szybsza zmiana grupy na starszą wiekowo - tak czy nie?

Postautor: martula_87 » 29 cze 2016, 20:26

agunia, jeżeli aż tyle dzieci idzie dalej to nie miałabym wątpliwości. Dominik jest w grupie integracyjnej więc wiekowo tam jest w cały świat ale ja sobie chwalę naprawdę dużo mu to dało. Jeżeli ma się w przedszkolu pojawić kolejna grupa maluszków płaczących i mocno chorujących to lepiej żeby Kornelka szła dalej. Tym bardziej że w tym przedszkolu to chyba dłużej się siedzi właśnie w tej 2 grupie niż w 1 bo pierwsza to same Maluchy. Bo do grupy 3 to przechodzą tylko dzieci idące do szkoły.... Ale to wszystko Wasza decyzja.
Dominik zostaję w nowym roku szkolnym w tej samej grupie bo u nas dzieci jakoś specjalnie grup nie zmieniają chyba że na życzenie rodziców. Ma być w tej samej grupie do końca przedszkola ale wiadomo dzieci będą się zmieniały bo w tym roku czworo dzieci odchodzi do szkoły.
Obrazek
Awatar użytkownika
martula_87
SuperMama
 
Posty: 8644
Rejestracja: 28 paź 2012, 6:39
Has thanked: 242 times
Been thanked: 93 times

Re: Szybsza zmiana grupy na starszą wiekowo - tak czy nie?

Postautor: Misiak » 29 cze 2016, 20:32

Ja tego dylematu nie mam, bo grupa jest mieszana (2-5lat), ale patrząc teraz na Polkę chyba dałabym ją dalej w takiej sytuacji. Nie wiem jakie standardy powinno spełniać dziecko 3,5 ale ja widzę że Młoda bardzo podłapuje wiedzę od starszych. Dziś mi szczęka opadła jak podeszła do kosza i przeczytała każdą literkę p-l-a-s-t-i-k i powtórzyła że to plastik. Nie wiem czy gdzieś to kiedyś podsłuchała czy podpatrzyła, a może faktycznie już literuje? Jej pasją jest właśnie aktualnie pisanie liter, wszędzie się podpisuje, pisze listy, każe literować imiona żeby zapisywała, i jeśli już jest ten temat na topie to ja go ciągnę, bo czemu hamować.
Koleżanki bliskie też ma starsze i raczej się ich trzyma, gdy pytam o te młodsze mówi że raczej się z nimi nie bawi bo jeszcze dobrze nie mówią i ona nie wie o co im chodzi.
Nie wiem natomiast jak z innymi rzeczami by musiała sobie radzić i czy by potrafiła.
5.12.2012 Polunia <3
7.07.2023 Rodzina <3
Awatar użytkownika
Misiak
SuperMama
 
Posty: 4002
Rejestracja: 19 lis 2012, 10:33
Has thanked: 39 times
Been thanked: 67 times

Re: Szybsza zmiana grupy na starszą wiekowo - tak czy nie?

Postautor: szaraczarownica » 29 cze 2016, 20:34

martula_87 pisze:Tym bardziej że w tym przedszkolu to chyba dłużej się siedzi właśnie w tej 2 grupie niż w 1 bo pierwsza to same Maluchy. Bo do grupy 3 to przechodzą tylko dzieci idące do szkoły....

Jeśli tak to wygląda, to jestem za zmianą grupy. Wtedy po prostu dłużej posiedzi w tej grupie przejściowej i tyle.
Myślałam, że każda grupa jest oddzielna i idzie jakimś tam programem tak, jak jest u nas. Wtedy może rzeczywiście sensowniej było by ją zostawić. Ale jeśli jest tak, jak opisuje martula_87, to nie ma się co zastanawiać. Odseparowanie Kornelki od "świeżynek" dobrze jej zrobi ;)
Awatar użytkownika
szaraczarownica
Moderator
 
Posty: 14783
Rejestracja: 27 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 187 times
Been thanked: 200 times

Re: Szybsza zmiana grupy na starszą wiekowo - tak czy nie?

Postautor: Blue » 29 cze 2016, 21:06

Agania-puściłabym ją chyba dalej (wnioskuję z opisu jedynie Twojego),bo jeśli zdolna to może iść do szkoły w wieku 6 lat i wcale nie musi powtarzać zerówki (może ale nie musi).Nawet teraz statystycznie co 4ty sześciolatek idzie do szkoły z woli rodziców,mimo że wiek jest szkolny od 7 lat.W pracy też mam takie mamy.A jak w razie powtórzy zerówkę to utrwali materiał,co też ma znaczenie.Poza tym od nowa wśród obcych płaczących dzieci to tak sobie,teraz pójdzie z koleżankami a na nową grupę (z którą będzie miała styczność w przedszkolu) będzie dojrzała później,mniejszy stres później z "nowymi" koleżankami gdyby miała zerówkę powtarzać.
Blue
SuperMama
 
Posty: 18363
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Szybsza zmiana grupy na starszą wiekowo - tak czy nie?

Postautor: niesia2708 » 01 lip 2016, 5:41

Ja dopytałam wczoraj naszej pani- Karolcia zostaje w swojej grupie. Tylko kilkoro dzieci idzie wyżej. Tyle że u nas było sporo dzieci, które przyszły do przedszkola wcześniej.
Karolcia 19.07.2013
Misia 10.09.2017
Awatar użytkownika
niesia2708
SuperMama
 
Posty: 9157
Rejestracja: 28 lis 2012, 17:38
Has thanked: 62 times
Been thanked: 119 times

Re: Szybsza zmiana grupy na starszą wiekowo - tak czy nie?

Postautor: ola » 29 sie 2016, 20:25

Miało być w grudniu, ale dostałam propozycję aby Hanię przenieść do przedszkola. Ponoć jest na tyle rozwinięta że z tymi mniejszymi dziećmi się nudzi ;) O ile to że woli bawić się ze starszymi dziećmi to wiem, to jednak zmora nocnikowa nadal trwa. To jednak ponoć nie jest przeszkodą, tworzą grupę ok. 2,5 - 3 latków.
W naszym budynku nie ma miejsc w przedszkolu, ma być to w filii.
Grupa 13 dzieci. Na pewno na plus że przedszkole ma większą przestrzeń niż w naszym obecnym mają dzieci na górze w przedszkolu. Kolejny plus ale to taki mniej istotny to że będzie przedszkole tańsze niż żłobek.
Tak najbardziej obawiam się że znowu nowe otoczenie, nowe ciocie, kilkoro dzieci tych samych co w żłobku bo wiem że przechodzą ze żłobka.
Obrazek ObrazekObrazek
ola
SuperMama
 
Posty: 3340
Rejestracja: 10 lis 2012, 14:41
Has thanked: 5 times
Been thanked: 44 times


Wróć do Nauczyciel wychowania przedszkolnego

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości

cron