Żłobek. Czy okres adaptacyjny to dobry czy zły pomysł?

Dział o problemach i radościach dzieci w wieku szkolnym.

Żłobek. Czy okres adaptacyjny to dobry czy zły pomysł?

Postautor: PolubiłamGotowanie » 13 paź 2016, 20:36

Cześć Dziewczyny.

Kilka dni temu poszłam podpytać i przy okazji zapisać mojego syna (12 m.) do żłobka. Przybliżę temat.

Nowy, dopiero co otwarty, połączony z równie nowiutkim przedszkolem. W dodatku 10 minut spacerkiem od naszego domu. Zapisałam syna od razu tylko dlatego, że nie pobierają wpisowego, a przyprowadzić mogę go nawet i za 3 miesiące.

Wszystko super, ale jedna rzecz mnie zaniepokoiła. Kiedy parę miesięcy wcześniej rozglądałam się wśród publicznych żłobków, w każdym wspominano o okresie adaptacyjnym, który nie dość, że darmowy to jest nawet wskazany. Natomiast we wspomnianym żłobku taki czas nie jest przewidziany. Pani kierownik stwierdziła nawet, że z własnego doświadczenia zawodowego wie, że najlepiej jest przyprowadzić maluszka, pożegnać się z nim i wyjść. "Bo dziecko popłacze i mu przejdzie, a poza tym innym dzieciom będzie przykro, że z kolegą mama siedzi, a ich mamy nie ma". Oczywiście, jeśli tylko będę chciała mogę z dzieckiem zostać i go przyzwyczajać do otoczenia itd., ale to niewskazane.

Wiadomym jest, że każde dziecko jest inne i każda mama jest inna i ja już swoją opinię na ten temat mam, ale chciałabym poznać Wasze zdanie. Z pewnością nie jedna z Was przechodziła to co mnie wkrótce czeka, więc chętnie poznam Wasze historie, opinie i wspomnienia z pierwszych dni w Żłobku. Może w porę przestrzeżecie mnie przed jakimś błędem, który nieświadomie mogę popełnić. A może brak okresu adaptacyjnego to jednak dobry pomysł? Chętnie poznam zdanie zwolenników i przeciwników.
PolubiłamGotowanie
 
Posty: 123
Rejestracja: 31 sie 2016, 20:55
Has thanked: 0 time
Been thanked: 3 times

Re: Żłobek. Czy okres adaptacyjny to dobry czy zły pomysł?

Postautor: niesia2708 » 14 paź 2016, 5:27

PolubiłamGotowanie, u nas okres adaptacji wyglądał tak, że po prostu przez pierwszy tydzień odbierałam Karolcie wcześniej- gdzieś po 3 godzinach. Ale u nas nie było nawet mowy o tym żeby rodzic wszedł na sale z dzieckiem.
Karolcia 19.07.2013
Misia 10.09.2017
Awatar użytkownika
niesia2708
SuperMama
 
Posty: 9157
Rejestracja: 28 lis 2012, 17:38
Has thanked: 62 times
Been thanked: 119 times

Re: Żłobek. Czy okres adaptacyjny to dobry czy zły pomysł?

Postautor: Misiak » 14 paź 2016, 6:38

PolubiłamGotowanie, też martwilam się tak jak Ty. Ale właścicielka miała takie samo podejście jak Twoja dyrektorka. Brzmiało strasznie, ale okazało się, że to się sprawdza. Po rozstaniu Pola chwilę poplakała i zaraz zajęła się zabawą. Najpierw zostawiałam ją na godzinę, potem na dwie itd. I jakoś poszło. Tylko była starsza niż Twój Smyk, bo miała 2,5 roku.
5.12.2012 Polunia <3
7.07.2023 Rodzina <3
Awatar użytkownika
Misiak
SuperMama
 
Posty: 4002
Rejestracja: 19 lis 2012, 10:33
Has thanked: 39 times
Been thanked: 67 times

Re: Żłobek. Czy okres adaptacyjny to dobry czy zły pomysł?

Postautor: PolubiłamGotowanie » 14 paź 2016, 8:52

Kurcze. Trochę mnie zaskoczyłyście swoimi odpowiedziami. A powiedzcie mi proszę czy Wasze dziecko nie bało się obcych w tym okresie swojego życia, w którym wysyłałyście je do żłobka?
PolubiłamGotowanie
 
Posty: 123
Rejestracja: 31 sie 2016, 20:55
Has thanked: 0 time
Been thanked: 3 times

Re: Żłobek. Czy okres adaptacyjny to dobry czy zły pomysł?

Postautor: niesia2708 » 14 paź 2016, 9:01

PolubiłamGotowanie, Karolcia miała 9 miesięcy. Wiadomo- byl płacz na początku, ale w sumie adaptacja poszła nam w miare szybko.
Karolcia 19.07.2013
Misia 10.09.2017
Awatar użytkownika
niesia2708
SuperMama
 
Posty: 9157
Rejestracja: 28 lis 2012, 17:38
Has thanked: 62 times
Been thanked: 119 times

Re: Żłobek. Czy okres adaptacyjny to dobry czy zły pomysł?

Postautor: Misiak » 14 paź 2016, 9:42

PolubiłamGotowanie, moja córka jest bardzo "mamowa" i bałam się jak to będzie, nie zostawała wtedy wlasciwie z nikim innym poza mną. Umówiłam się z właścicielką że będziemy w kontakcie smsowym, pisała mi na bieżąco że Pola jest spokojna, bawi się itp. Dzięki temu ja czułam się pewniej. Właściwie pojście do przedszkola bardziej przeżyłam ja niż moja córka.
5.12.2012 Polunia <3
7.07.2023 Rodzina <3
Awatar użytkownika
Misiak
SuperMama
 
Posty: 4002
Rejestracja: 19 lis 2012, 10:33
Has thanked: 39 times
Been thanked: 67 times

Re: Żłobek. Czy okres adaptacyjny to dobry czy zły pomysł?

Postautor: PolubiłamGotowanie » 14 paź 2016, 18:25

Misiak No właśnie - przedszkola. To jakieś 2 lata po żłobku. A mnie interesuje właśnie pierwszy dzień Waszych dzieci w żłobku właśnie.
W każdym razie trochę mnie uspokoiłyście odnośnie tego ewentualnego braku czasu na posiedzenie z mamą w pierwszym dniu.
PolubiłamGotowanie
 
Posty: 123
Rejestracja: 31 sie 2016, 20:55
Has thanked: 0 time
Been thanked: 3 times

Re: Żłobek. Czy okres adaptacyjny to dobry czy zły pomysł?

Postautor: Paulina S. » 19 paź 2016, 20:41

PolubiłamGotowanie, zerknij też tutaj: viewtopic.php?f=11&t=3933 U nas był okres adaptacyjny (prywatny żłobek). W naszym przypadku się sprawdził, był potrzebny.
Awatar użytkownika
Paulina S.
SuperMama
 
Posty: 2740
Rejestracja: 04 lis 2013, 21:30
Has thanked: 80 times
Been thanked: 57 times

Re: Żłobek. Czy okres adaptacyjny to dobry czy zły pomysł?

Postautor: MamaŻaby » 27 paź 2016, 8:22

PolubiłamGotowanie, moja starsza córka poszła do żłobka w wieku 9 miesięcy, od razu na 7 godzin (nie było innej możliwości) i poszło gładko.
Młodsza zaczęła żłobek w wieku 10 miesięcy i zaczynaliśmy stopniowo od 30 minut co kilka dni wydłużając. Też poszło gładko.
Myślę, że wiele zależy od dziecka i jego wieku rozpoczęcia przygody ze żłobkiem. Mam znajomą, która ma dziecko w wieku mojej Młodszej (2 lata) i posłała mała dopiero od tego roku (czyli rok później niż ja swoją) i u nich się nie udało. Był tak wielki płacz przez cały czas pobytu w żłobku że w końcu zrezygnowali bo był za duży koszt emocjonalny dla tej dziewczynki.
MamaŻaby
SuperMama
 
Posty: 4496
Rejestracja: 08 lis 2012, 20:40
Has thanked: 0 time
Been thanked: 107 times

Re: Żłobek. Czy okres adaptacyjny to dobry czy zły pomysł?

Postautor: PolubiłamGotowanie » 27 paź 2016, 10:48

MamaŻaby
Myślę, że nie tyle wiek dziecka ma tu znaczenie co po prostu jego gotowość do rozłąki z mamą i zostanie pod opieką kogoś obcego. Mój syn, na widok nieznajomych zaczyna się bać, a jeśli ktoś nachalnie chce się do niego zbliżyć i np. wziąć na ręce to zaczyna aż drżeć z przerażenia. Dlatego właśnie nie podoba mi się pomysł rzucenia dziecka na głęboką wodę, skoro już w wieku 8 miesięcy pojawił się u niego lęk przed obcymi. Nie wyobrażam sobie tego, dlatego cieszę się, że mogę przeczytać jak to było u mam,które już przez to przechodziły.
PolubiłamGotowanie
 
Posty: 123
Rejestracja: 31 sie 2016, 20:55
Has thanked: 0 time
Been thanked: 3 times

Re: Żłobek. Czy okres adaptacyjny to dobry czy zły pomysł?

Postautor: caixa » 29 paź 2016, 22:59

PolubiłamGotowanie, właśnie wiek ma bardzo duże znaczenie. To my na początku nie wyobrażamy sobie, że moglibyśmy zostawić dziecko z obcą osobą. Dla dziecka w wieku 6 miesięcy nie jest to traumą. Zaczyna być dopiero powyżej roku. A dla nas? Nigdy nie ma odpowiedniego czasu. Zawsze już będziesz drzala o własne dziecko. Ja mojej 6-o latce zmieniłam szkołę. Dla mnie to był wielki stres.
Awatar użytkownika
caixa
SuperMama
 
Posty: 10674
Rejestracja: 16 lis 2012, 20:33
Has thanked: 40 times
Been thanked: 222 times

Re: Żłobek. Czy okres adaptacyjny to dobry czy zły pomysł?

Postautor: Blue » 30 paź 2016, 9:09

PolubilamGotowanie-może na jakies zajęcia mama+dziecko zapisz młodego,żeby się oswoił trochę z nieznajomymi.

Często wczesne posłanie dziecka wcześnie do żłobka to nie wybór tylko konieczność,więc nie zawsze można wybierać.
Z tym lękiem separacyjnym to różnie bywa.Starsze dziecko dobrze się zaaklimatyzowało (był tydzień adaptacyjny w żłobku z rodzicami na sali),młodsze jeszcze lepiej bo było już starsze i naśladowało chęć chodzenia do przedszkola przez starsze dziecko (przez kilka miesięcy były w tym samym przedszkolu).
Blue
SuperMama
 
Posty: 18363
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Żłobek. Czy okres adaptacyjny to dobry czy zły pomysł?

Postautor: PolubiłamGotowanie » 30 paź 2016, 14:19

caixa pisze:Dla dziecka w wieku 6 miesięcy nie jest to traumą. Zaczyna być dopiero powyżej roku. A dla nas? Nigdy nie ma odpowiedniego czasu. Zawsze już będziesz drzala o własne dziecko.

Tylko, że mój syn nie ma 6 miesięcy, a właśnie już ponad rok, stąd te wszystkie moje pytania. Nie bałabym się zostawić go pod czyjąś opieką, gdybym wiedziała, że nie będzie przerażony, a niestety jest inaczej. Z tym drżeniem to bez przesady, chodzi o zwykłe zostawienie dziecka w żłobku - dla mnie jedynym problemem jest tu fakt, że on się boi.
Blue pisze:PolubilamGotowanie-może na jakies zajęcia mama+dziecko zapisz młodego,żeby się oswoił trochę z nieznajomymi.

Takie zajęcia są super, tylko, że dla nas nieprzydatne. Chodzi o to, że na takich zajęciach pozna mamy A, B, C ze swoimi dziećmi a, b, c, a jak pójdzie do żłobka to będą tam nieznanemu panie D, E, F i nieznane mu dzieci d, e, f. I znowu będzie musiał się oswajać.

Nie jest tak, że siedzę z synem non stop w domu, nigdzie nie wychodzimy i nie poznaje innych ludzi. Chodzi o to, że przy każdym pierwszym spotkaniu bardzo, ale to naprawdę bardzo się boi. Kolejne spotkania są mniej stresujące, ale nadal nie ma mowy o jakimś wzięciu na ręce, przewinięciu czy nakarmieniu.

Zaczęło się w okolicach 8 miesiąca i być może powoli to mija. W ten weekend widziałam to dość wyraźnie, bo przyjechała do nas znajoma, której syn wcześniej nie widział. Jej obecność zniósł wyjątkowo dobrze, nawet chwilę pobawili się sami, więc liczę na to, że ten lęk przed obcymi stopniowo będzie mu przechodził :)

Są jeszcze jakieś mamy, które mogłyby opowiedzieć o swoich początkach ze żłobkiem? :)
PolubiłamGotowanie
 
Posty: 123
Rejestracja: 31 sie 2016, 20:55
Has thanked: 0 time
Been thanked: 3 times

Re: Żłobek. Czy okres adaptacyjny to dobry czy zły pomysł?

Postautor: Malwina » 30 paź 2016, 16:48

Myślę, że moje doświadczenie Ci nie pomoże :D

Ja moich Synów dwa razy wrzuciłam na głęboką wodę.
Nie wchodziłam z nimi do grupy. Żegnaliśmy się przed salą i wchodzili z Panią.
Najpierw zostali 3 godziny, później 5, później cały dzień.

Jeden oswoił się w tydzień, drugi w ok. półtora miesiąca :)
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Malwina
SuperMama
 
Posty: 3804
Rejestracja: 29 paź 2012, 14:02
Has thanked: 29 times
Been thanked: 68 times

Re: Żłobek. Czy okres adaptacyjny to dobry czy zły pomysł?

Postautor: klara76 » 30 paź 2016, 16:59

PolubiłamGotowanie, moje pewnie też nie ;;) Hania do życia żłobkowego przyzwyczaiła się bardzo szybko - 3 dni była tam w skróconym wymiarze a później już cały dzień
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
klara76
SuperMama
 
Posty: 4678
Rejestracja: 02 lis 2012, 8:28
Lokalizacja: łódź-bałuty
Has thanked: 104 times
Been thanked: 43 times

Re: Żłobek. Czy okres adaptacyjny to dobry czy zły pomysł?

Postautor: PolubiłamGotowanie » 30 paź 2016, 17:48

Malwina, klara76 wasze doświadczenia bardzo mi się przydadzą. Dzięki Wam mam pogląd na "pierwszy dzień w żłobku" oparty na różnych dzieciach, które różnie przechodziły początki w placówce. To pozwala mi zdecydować jak chcę by wyglądały pierwsze dni w żłobku mojego syna. Od każdej trochę zaczerpnę, u każdej znajdę coś czego być może będę chciała u siebie uniknąć, do tego dodam fakt znajomości własnego dziecka i otrzymam "złoty środek", który chociaż trochę ułatwi mu nadchodzące nieuniknione :)
PolubiłamGotowanie
 
Posty: 123
Rejestracja: 31 sie 2016, 20:55
Has thanked: 0 time
Been thanked: 3 times

Re: Żłobek. Czy okres adaptacyjny to dobry czy zły pomysł?

Postautor: caixa » 30 paź 2016, 17:59

Moja mała miała 1,5 roku jak dałam ja do klubu malucha. Najpierw na 3 godziny. Po tygodniu już na pełen wymiar . Pamiętam ten wiek. O tym drżeniu pisałam bo ja tak mam. Tak było z przedszkolem, szkołą. ..
Awatar użytkownika
caixa
SuperMama
 
Posty: 10674
Rejestracja: 16 lis 2012, 20:33
Has thanked: 40 times
Been thanked: 222 times

Re: Żłobek. Czy okres adaptacyjny to dobry czy zły pomysł?

Postautor: PolubiłamGotowanie » 30 paź 2016, 19:49

caixa pisze:Moja mała miała 1,5 roku jak dałam ja do klubu malucha. Najpierw na 3 godziny. Po tygodniu już na pełen wymiar . Pamiętam ten wiek. O tym drżeniu pisałam bo ja tak mam. Tak było z przedszkolem, szkołą. ..


To wszystko jeszcze przede mną. Jak o tym myślę to wydaje mi się, że będę przygotowana i nie będzie tak strasznie. Ale też czuję, że właśnie tylko mi się tak wydaje :D
PolubiłamGotowanie
 
Posty: 123
Rejestracja: 31 sie 2016, 20:55
Has thanked: 0 time
Been thanked: 3 times

Re: Żłobek. Czy okres adaptacyjny to dobry czy zły pomysł?

Postautor: ava » 30 paź 2016, 20:02

PolubiłamGotowanie pisze:Jak o tym myślę to wydaje mi się, że będę przygotowana i nie będzie tak strasznie
PolubiłamGotowanie, wiesz, nie chcę Cie straszyć, ale jak mój syn w tym roku miał mieć swój debiut w przedszkolu to też mi się wydawało, że jestem przygotowana. Cóż... tylko mi się wydawało :lol: Ale myślę, że z dwojga złego lepiej jak matka się stresuje niż dziecko ;)
Awatar użytkownika
ava
SuperMama
 
Posty: 8866
Rejestracja: 13 lis 2012, 20:32
Has thanked: 37 times
Been thanked: 109 times

Re: Żłobek. Czy okres adaptacyjny to dobry czy zły pomysł?

Postautor: Kurczak » 30 paź 2016, 20:34

PolubiłamGotowanie, Dianka poszła do żłobka (a raczej została zawieziona ;)) jak miała pół roku. Pierwszego dnia byłam non stop z Nią, drugiego też, ale już panie Ją karmiły i położyły na drzemkę, trzeciego została sama na kilka godzin, następnego już na pełen wymiar. Nie było żadnych problemów. No ale nie oszukujmy się, dziecku w tym wieku jeszcze wiele rzeczy zwisa ;)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Kurczak
SuperMama
 
Posty: 4258
Rejestracja: 17 lis 2012, 11:14
Has thanked: 21 times
Been thanked: 54 times

Re: Żłobek. Czy okres adaptacyjny to dobry czy zły pomysł?

Postautor: lollekk22 » 14 gru 2016, 13:58

Okres adaptacyjny jest konieczny - i dla dziecka, i dla rodzica. Jedne dzieci łatwiej go przechodzą, inne trudniej. Moje pociechy na szczęście szybko się przyzwyczaiły do cioć:)
lollekk22
 
Posty: 3
Rejestracja: 13 gru 2016, 18:39
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time


Wróć do W szkole

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości