Chrzest w sobotę/chrzest bez mszy

Chrzciny, pierwsze urodziny, oprawa uroczystości - wszystko, co pomoże te dni uczynić pięknymi.

Chrzest w sobotę/chrzest bez mszy

Postautor: baila » 18 lip 2013, 13:59

Dziewczyny,
Będę wdzięczna za pomoc. Proszę napiszcie czy wiecie, w którym kościele w Łodzi organizują chrzty w sobotę (wiem, że w Łagiewnikach na pewno). I jeżeli znacie szczegóły to czy chrzty sobotnie są organiozwane bez mszy? I czy wiąże się to z dodatkowymi kosztami, jeżeli tak to jakimi.
Pytam bo chciałabym już mojego urwisa pozbyć diabełka, ale patrząc na jego temperament to jestem przekonana, że nie wytrzyma na całej mszy, wśród tylu ludzi, stąd moje pytanie o możliwość bardziej kameralnej uroczystości.
Awatar użytkownika
baila
 
Posty: 128
Rejestracja: 17 gru 2012, 21:42
Has thanked: 11 times
Been thanked: 0 time

Re: Chrzest w sobotę/chrzest bez mszy

Postautor: szaraczarownica » 18 lip 2013, 14:09

baila, u nas w kościele chrzest jest zawsze po mszy. Ksiądz nawet sam mówi, żeby goście przyszli na mszę, a rodzice z dzieckiem doszli już po mszy, bo mało które dziecko tyle wytrzyma.
http://www.mbpocieszenia.c0.pl/
Awatar użytkownika
szaraczarownica
Moderator
 
Posty: 14783
Rejestracja: 27 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 187 times
Been thanked: 200 times

Re: Chrzest w sobotę/chrzest bez mszy

Postautor: malaJu » 18 lip 2013, 14:21

baila, to samo u mnie - Parafia Chrystusa Króla. Msza mszą, ale chrzest jest po nabożeństwie.
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: Chrzest w sobotę/chrzest bez mszy

Postautor: Audiolka » 18 lip 2013, 14:49

Co do Łagiewnik to sa w soboty i w niedziele. Nie wiem jak z sobotą, ale w niedziele był chrzest tak jakby po mszy. Bo przez całą msze rodzice byli w kosciele, ale oczywiście mogli wyjść z maluszkami na zewnatrz. Jak skończyła sie msza, to ksiądz poprosił rodziców i chrzestnych, aby podeszli bliżej i odbył się chrzest.

Wszystki twało ok 20-30 minut.
Gdzie są kobiety, tam jest zamieszanie
Obrazek
Awatar użytkownika
Audiolka
Administrator
 
Posty: 3001
Rejestracja: 27 paź 2012, 21:33
Lokalizacja: Uć/Łagiewniki
Has thanked: 41 times
Been thanked: 57 times

Re: Chrzest w sobotę/chrzest bez mszy

Postautor: Deco-Ania » 19 lip 2013, 8:10

malaJu pisze:Msza mszą, ale chrzest jest po nabożeństwie.
a dla mnie to jest bez sensu. To tak jakby każdy inny sakrament (ślub, komunia) był po mszy.
Dlatego właśnie nie chcieliśmy ochrzcić Antka w naszej parafii, za co później od jednego z księży usłyszałam, że jesteśmy "zdrajcami".

Ale z drugiej strony wiem, że wielu rodziców docenia taką właśnie opcję.
Chyba w każdym kościele można to zorganizować, bo co do tego nie ma żadnych wytycznych. Wszystko zależy od woli księży.
Obrazek
Obrazek
Deco-Ania
SuperMama
 
Posty: 10551
Rejestracja: 31 paź 2012, 11:07
Has thanked: 97 times
Been thanked: 194 times

Re: Chrzest w sobotę/chrzest bez mszy

Postautor: malaJu » 19 lip 2013, 8:32

Deco-Ania, a ja właśnie ceniłam fakt, że po pierwsze, nie muszę siedzieć w kościele dłużej, gdy inne dzieci są chrzczone, a w przypadku naszych, że jest bardziej rodzinnie, bez tłumów przypadkowych ludzi.
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: Chrzest w sobotę/chrzest bez mszy

Postautor: Deco-Ania » 19 lip 2013, 9:05

malaJu, mimo, że dla mnie to trochę "dziwne" (tak jak ślub bez mszy) i osobiście bym się nie zdecydowała, to jednak rozumiem.
Na pewno duże znaczenie ma też kwestia samego podejścia do wiary i kościoła. Może ja jakoś specjalnie nie biegam codziennie do kościoła, nie ma tragedii jak nie pójdę w niedzielę. Ale sakramenty są dla mnie ważne i nie wyobrażam sobie inaczej. Dla mnie to jest fajne, ze jest ma mszy.

Pewnie także ma znaczenie to jak duże jest dziecko - rzeczywiście im starsze tym trudniej mu wytrzymać. Ja jestem zwolenniczką chrztu kiedy dziecko jest maluszkiem i właściwie jeszcze większość dnia przesypia. Antek miał niecałe 3 miesiące i spisał się super - nawet na polanie główki się nie obudził.

I nie przeszkadzają mi chrztu na mszy - bo to wcale nie trwa dłużej niż zwykła niedzielna msza (przynajmniej u nas, tu gdzie chodzimy): nie ma dodatkowych modlitw (są nieco inne), zwykle krótsze kazanie (aby właśnie wykorzystać te trzy minuty na chrzest). Jest nieco inaczej.

Ale to prawda, że czasami wchodząc do kościoła, słyszę głosy: [i]O Boże, chrzest będzie[/] I co ciekawe, najczęściej od starszych osób, które gdyby ktoś nie zdecydował się na chrzest piętnowałyby to dość ostro.

Natomiast nie ma dla mnie znaczenia dzień tygodnia, w którym odbywa się chrzest. Łącząc oba argumenty
1)
malaJu pisze:jest bardziej rodzinnie, bez tłumów przypadkowych ludzi.

2) żeby jednak był na mszy
Sobota wydaje się fajnym dniem (tłumy w kościele są najczęściej w niedzielę). Ale w środku tygodnia też byłoby oryginalnie (tylko mało praktycznie ze względu na pracę zawodową innych).
Obrazek
Obrazek
Deco-Ania
SuperMama
 
Posty: 10551
Rejestracja: 31 paź 2012, 11:07
Has thanked: 97 times
Been thanked: 194 times

Re: Chrzest w sobotę/chrzest bez mszy

Postautor: martula_87 » 19 lip 2013, 9:25

Deco-Ania, u nas jak są chrzty i jest ich np 16 to msza potrafi trwac około 2 h i więcej.Miałam kilka razy przyjemnośc tyle siedziec. Więc teraz jak widzę chrzty to potrafię z mężem wrócic się do domu i iśc na kolejną mszę.
Dlatego też nie chrzciliśmy Młodego w naszej parafii bo to naprawdę wygląda średnio i mam wrażenie jakbym była w jakieś fabryce a nie w kościele.
Obrazek
Awatar użytkownika
martula_87
SuperMama
 
Posty: 8644
Rejestracja: 28 paź 2012, 6:39
Has thanked: 242 times
Been thanked: 93 times

Re: Chrzest w sobotę/chrzest bez mszy

Postautor: Deco-Ania » 19 lip 2013, 9:57

martula_87 pisze:u nas jak są chrzty i jest ich np 16 to msza potrafi trwać około 2 h i więcej
Ło matko! W takiej sytuacji się nie dziwię.
Ale to tylko potwierdza, że wszystko zależy od kościoła i organizacji księży. Chociaż znam tez kościoły, gdzie msza bez chrztu trwa po 1,5 godziny
Dlatego m.in. nie zdecydowałam się na chrzest w katedrze (chociaż ją uwielbiam bo ma "swój" klimat), bo tam zawsze hurtowo.
U nas zdarzają się chrzty, gdzie jest kilkoro dzieci (max chyba czworo było), ale naprawdę nie trwa to dłużej niż zwykła msza. Ale co się dziwić, skoro niedzielna msza odprawiana przez proboszcza trwa 35-40 minut :-) Jak jest 45 minut to już długo.
Obrazek
Obrazek
Deco-Ania
SuperMama
 
Posty: 10551
Rejestracja: 31 paź 2012, 11:07
Has thanked: 97 times
Been thanked: 194 times

Re: Chrzest w sobotę/chrzest bez mszy

Postautor: Misiak » 19 lip 2013, 12:55

U nas w parafii w sobotę chrzest mógł się odbyć o 7:30 lub 8:00 hahaha. Darowaliśmy sobie. W niedzielę była jeszcze dwójka dzieciaszków do chrztu, chrzest był podczas mszy i to bardzo długiej, ale Młoda dała radę (większosć przespała)
5.12.2012 Polunia <3
7.07.2023 Rodzina <3
Awatar użytkownika
Misiak
SuperMama
 
Posty: 4002
Rejestracja: 19 lis 2012, 10:33
Has thanked: 39 times
Been thanked: 67 times

Re: Chrzest w sobotę/chrzest bez mszy

Postautor: kochecka » 19 lip 2013, 13:19

u nas w kościele jesli dziecko zaczyna płakać to ksiądz każe wyjść na zakrystię aż do momentu chrztu...no to bez sensu. Maksa chrzciliśmy w sobotę i Laurę tez tak bedziemy chrzcić.
Awatar użytkownika
kochecka
SuperMama
 
Posty: 3432
Rejestracja: 27 paź 2012, 21:03
Lokalizacja: Zd-Wola
Has thanked: 43 times
Been thanked: 42 times

Re: Chrzest w sobotę/chrzest bez mszy

Postautor: kasia_m85 » 19 lip 2013, 15:54

U nas w Kościele jest w sumie do wyboru. Be problemu chrzczą w sobotę (nie wiem ile kosztuje taki chrzest), ale wiadomo bez mszy. W niedzielę natomiast na zmianę jest chrzest w czasie mszy,albo po mszy. My trafiliśmy na drugą niedzielę miesiąca,więc miał być po mszy, jednak ksiądz zapytał przed czy mozemy zrobić w czasie mszy, skoro jesteśmy (bo mówił nam,że jak dzieci byłby nie w sosie to możemy podjechać pod koniec mszy dopiero) i ok. Dla nas było bez różnicy, bo msze u nas są krótkie (z chrztami, była oprócz naszej 2 jeszcze jedna dziewczynka) trwał 45 min.
martula_87 pisze:jest ich np 16

Ło matko, w życiu bym tak nie chciała ::)
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
kasia_m85
SuperMama
 
Posty: 778
Rejestracja: 03 gru 2012, 21:20
Has thanked: 12 times
Been thanked: 21 times

Re: Chrzest w sobotę/chrzest bez mszy

Postautor: Hekate » 23 lip 2013, 11:42

Ja bywałam na chrztach poza Łodzią i wszystkie były w niedzielę na mszy, która przez to trwała dłużej o jakieś pół godziny, więc nie dziwię się zrzędzącym "ło matko chrzciny" bo sama jestem typem nie mogącym wytrzymać na mszy godzinę, a co dopiero dłużej. Na szczęście zazwyczaj chrzciny się robi jak jest ciepło, więc zawsze mogę podziwiać walory przyrodnicze wokół kościoła na zewnątrz ;) Gdybym miała wybierać, to wolałabym, żeby chrzest był po mszy (albo bez mszy), bo wtedy rodzina może wejść do środka i zobaczyć przynajmniej ceremonię, a tak są rozsiani po całym kościele i wokół i nic nie widzą.
Obrazek
Awatar użytkownika
Hekate
 
Posty: 147
Rejestracja: 12 kwie 2013, 10:31
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times

Re: Chrzest w sobotę/chrzest bez mszy

Postautor: wiolancia » 29 lip 2013, 21:17

U mnie z chrztem w sobotę ksiądz nie robił problemów.Specjalnie dla nas otworzył kościół na uroczystość,msza była ale taka jakby skrócona.Nie dopłacałam za tę przyjemność.....Tyle,że ja jestem z Lutomierska.
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
wiolancia
SuperMama
 
Posty: 1837
Rejestracja: 01 lis 2012, 15:31
Lokalizacja: Lutomiersk
Has thanked: 44 times
Been thanked: 35 times

Re: Chrzest w sobotę/chrzest bez mszy

Postautor: mls » 18 lut 2014, 12:18

My będziemy chrzcić w środę :) nie będzie mszy tylko sam sakrament chrztu :) w kościele na ul. Ogrodowej :) Nic nie trzeba więcej płacić :) zgodnie z prawem KK można chrzcić w każdy dzień, choć niedziela jest najodpowiedniejsza.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
mls
 
Posty: 64
Rejestracja: 28 lut 2013, 12:56
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: Chrzest w sobotę/chrzest bez mszy

Postautor: szaraczarownica » 30 sie 2014, 18:57

mls pisze:My będziemy chrzcić w środę :)

My też :D Ksiądz nie robił żadnych problemów, szczegolnie że mamy ważny powód.
Chrzest będzie po mszy, ale my musimy być wcześniej, bo musimy przyjąć komunię. Więc albo na mszy bedziemy wszyscy, albo Staś zostanie z dziadkami, którzy go dowiozą. Zobaczymy jaki będzie miał w środę humor.
Awatar użytkownika
szaraczarownica
Moderator
 
Posty: 14783
Rejestracja: 27 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 187 times
Been thanked: 200 times

Re: Chrzest w sobotę/chrzest bez mszy

Postautor: fifa » 31 maja 2018, 7:30

A robiłyście chrzest w tygodniu. Mi chodzi generalnie o piątek bo w weekendy często pracujemy.
fifa
 
Posty: 3
Rejestracja: 31 maja 2018, 7:07
Lokalizacja: katowice
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time


Wróć do Uroczystości

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

cron