Ratujmy Maluchy - sześciolatki do szkół

Ratujmy Maluchy - sześciolatki do szkół

Postautor: MamaŻaby » 08 lis 2012, 22:03

Większość mam na forum ma małe dzieciaczki ale rodzice tych nieco starszych "za moment" mogą mieć poważny problem bo od 1 września 2014 r. wszystkie rocznikowe 6-latki mają zostać skierowane do I klasy szkoły podstawowej a być może 5-letnie dzieci do szkolnych zerówek by zwolnić miejsca dla dwu i trzylatków w przedszkolach.
Obrazowo: moja Żaba w wieku 5 lat i 9 miesięcy będzie musiała iść do szkoły, razem z 7-latkami, czyli dziećmi, które będą miały skończone 6 lat i skończone 7 lat (czyli w jednej klasie mogą się spotkać dzieci w sumie z 3 roczników). Mnie to przeraża.

A co Wy o tym myślicie?

http://www.rp.pl/artykul/19,947213--Prz ... a.html?p=1
http://www.rzecznikrodzicow.pl/ratujmy- ... tki-raport
http://ratujmaluchy.pl/
MamaŻaby
SuperMama
 
Posty: 4496
Rejestracja: 08 lis 2012, 20:40
Has thanked: 0 time
Been thanked: 107 times

Re: Ratujmy Maluchy

Postautor: malaJu » 08 lis 2012, 22:11

Warto wtedy wybrać szkołę, która oddzieli mniejszych od większych. W mojej podstawówce tak wlaśnie jest, jesli dzieci jest dość w danym roczniku, czyli np mozna utworzyć 4 klasy. Wtedy jedna jest cała złożona z młodszych sześciolatkow i oni idą własnym programem koncentrując się głównie na dojrzałości szkolnej. No i to nie jest szkoła w takim sensie jak my to pamiętamy. Dzieci nie mają przerw co 45min tylko "na zyczenie". Obiad jedzą osobno,bez starszych klas. Zajęcia opierają się głównie o te dywanowe, żeby zminimalizować szok ławkowy.
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: Ratujmy Maluchy

Postautor: agnieszka19 » 15 lis 2012, 17:57

Dokładnie.
Zgadzam się z tym co napisała MalaJu. Widziałam jak to wygląda w szkole "od kuchni"- z racji praktyk.
Ta obowiązkowa "O" w szkole na prawdę wygląda inaczej. Dzieci tak jak w przedszkolu- mają kącik do zabawy i stoliki. Przerwy są jak pisała Ju- zazwyczaj "na życzenie", obiady te dzieci też jedzą osobno niż inne.
ObrazekObrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
agnieszka19
SuperMama
 
Posty: 4175
Rejestracja: 28 paź 2012, 23:10
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 13 times
Been thanked: 52 times

Re: Ratujmy Maluchy

Postautor: Patrycja11 » 11 sty 2013, 15:29

Ja co prawda mam jeszcze sporo czasu do pójścia do zerówki czy pierwszej klasy mojego dziecka, ale uważam że świetnym rozwiązaniem jest to o czym pisze Ju. Tyle tylko, że u większości z Was, w Łodzi jest większe pole manewru niż u mnie. Nie wiem nawet czy jest tak w któreś z naszych podstawówek że właśnie dzieciaki są oddzielone od starszaków. :-s
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Patrycja11
Moderator
 
Posty: 9186
Rejestracja: 30 paź 2012, 13:47
Lokalizacja: Konstantynów
Has thanked: 198 times
Been thanked: 117 times

Re: Ratujmy Maluchy

Postautor: caixa » 11 sty 2013, 15:42

Ja to się nie mogę nadziwić. Najpierw pozamykali przedszkola bo nie potrzebne, nie ma pieniędzy, potem pakują maluchy do szkół bo, o dziwo, brakuje miejsc w przedszkolach, a teraz znów słyszę, że będą otwierać nowe przedszkola. Normalnie groch z kapustą w tym naszym kraju. :roll:
Awatar użytkownika
caixa
SuperMama
 
Posty: 10674
Rejestracja: 16 lis 2012, 20:33
Has thanked: 40 times
Been thanked: 222 times

Sześciolatki do szkół ????

Postautor: Piaska » 04 mar 2013, 12:58

Witam.
Wraz z wieloma rodzicami postanowiliśmy wystąpić do rządu w sprawie
referendum i sami zadecydować, czy nasze dzieci mają iść do szkoły jako
sześciolatki, czy nie. Jeśli i Was ta sprawa dotyczy, albo będzie dotyczyła,
proszę przyłączcie się do naszego apelu o referendum.
Zdecydujmy sami:

http://www.ratujmaluchy.pl/
http://rzecznikrodzicow.pl/
http://www.facebook.com/pages/Stowarzys ... raw-Rodziców/149382998448489

Monika Frydrych.
Piaska
 
Posty: 2
Rejestracja: 04 mar 2013, 12:54
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: Sześciolatki do szkół ????

Postautor: malaJu » 04 mar 2013, 14:33

Witam na forum.
Jako że ten temat już był poruszany, proszę moderatorki o odnalezienie (chyba MamaŻaby o tym pisała) i połączenie wątków. Dzieki :)
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: Ratujmy Maluchy - sześciolatki do szkół

Postautor: Blue » 20 mar 2013, 11:44

Blue
SuperMama
 
Posty: 18392
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Ratujmy Maluchy - sześciolatki do szkół

Postautor: malaJu » 20 mar 2013, 12:09

Dziś mnie natchnęło.
A nie można by zrobić tak, że w jednym roczniku idą sześciolatki z pierwszej połowy roku razem z siedmiolatkami, a w drugim druga połowa z sześciolatkami?
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: Ratujmy Maluchy - sześciolatki do szkół

Postautor: Deco-Ania » 20 mar 2013, 12:53

malaJu pisze:Dziś mnie natchnęło.
A nie można by zrobić tak, że w jednym roczniku idą sześciolatki z pierwszej połowy roku razem z siedmiolatkami, a w drugim druga połowa z sześciolatkami?
Założę się, że wyszłaby z tego taka sama burza jak z wydłużonym macierzyńskim, podniosły by się krzyki, że jedne dzieci z tego samego rocznika mają odbierane dzieciństwo, itp...
Obrazek
Obrazek
Deco-Ania
SuperMama
 
Posty: 10551
Rejestracja: 31 paź 2012, 11:07
Has thanked: 97 times
Been thanked: 194 times

Re: Ratujmy Maluchy - sześciolatki do szkół

Postautor: Malwina » 20 mar 2013, 12:57

Zgadzam się z Deco-Ania :)
Zaraz by było "a dlaczego moje dziecko skoro urodziło się 30.06 o godzinie 22 ma być gorsze od tego co urodziło się 01.07 o godzinie 00:02" =))))
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Malwina
SuperMama
 
Posty: 3804
Rejestracja: 29 paź 2012, 14:02
Has thanked: 29 times
Been thanked: 68 times

Re: Ratujmy Maluchy - sześciolatki do szkół

Postautor: evelinka » 20 mar 2013, 13:41

Ja jestem za tym, żeby pozostawic wybór rodzicom. O ile w większych miastach bywają szkoły, które podzielą dzieciaki na młodsze i starsze, a 6latki będą się więcej bawić niż siedzieć w ławkach, o tyle na wsiach czy małych miejscowościach raczej tak nie będzie. Najpierw tworzone są molochy łączące podstawówki-gimnazja-licea, a potem do tego wszystkiego wtłacza się przedszkolaki. Każdy powinien mieć wybór i możliwość podejmowania decyzji indywidualnie, bo nie każde dziecko będzie na to gotowe.
Awatar użytkownika
evelinka
SuperMama
 
Posty: 792
Rejestracja: 28 paź 2012, 11:05
Has thanked: 13 times
Been thanked: 21 times

Re: Ratujmy Maluchy - sześciolatki do szkół

Postautor: Deco-Ania » 20 mar 2013, 16:17

evelinka pisze:o tyle na wsiach czy małych miejscowościach raczej tak nie będzie.
Evelinka - na wsiach to nawet tak nie ma teraz, kiedy niby jeszcze wszystko jest wg starych zasad.
Mamy znajomych w górach - totalna wieś, droga kończy się u nich na podwórku. Mają dwie córeczki - rok po roku. Chodzą do dwóch różnych klas - ale bardzo często lekcje maja łączone, na zasadzie np klasa IV + klasa V. nauczyciel musi podzielić swoje 45 minut pomiędzy dwie klasy - a przecież materiał musi zrealizować w takim samym zakresie co nauczyciel z miasta.
Obrazek
Obrazek
Deco-Ania
SuperMama
 
Posty: 10551
Rejestracja: 31 paź 2012, 11:07
Has thanked: 97 times
Been thanked: 194 times

Re: Ratujmy Maluchy - sześciolatki do szkół

Postautor: malaJu » 18 kwie 2013, 19:29

Jako że już pięć lekcji za mną mogę podzielić się spostrzeżeniami z pracy z klasą IIc czyli 25 dzieciaków, które poszły do szkoły mając 6 lat.
Czyli teraz mają siedem.
Pracują, jakby mieli osiem.
Uczą się dzielnie, są fantastycznie zdyscyplinowani, potrafią opowiadać o sobie, swoich zainteresowaniach.
Jest to niewątpliwie zasługa ich wychowawczyni (już sobie "zaklepałam" ją dla Ulki ;) ), która od samego poczatku profesjonalnie podchodzi do wyzwania jaką jest klasa sześciolatków. Reasumując - jesli szkola ma człowieka, ktory umie i chce, a klasa składa się z rówieśników, jak ta tutaj - duza szansa, że dzieci sobie poradzą jak ich starsi koledzy.
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: Ratujmy Maluchy - sześciolatki do szkół

Postautor: klarysa » 18 kwie 2013, 20:25

Jestem przeciwna temu, żeby rodzice mieli wybór, bo wtedy w klasach będą ciągle różnice nawet 2 lat między dziećmi. Wolałabym, żeby dzieci były posyłane do szkół pełnymi rocznikami, jak do tej pory. ALE pod warunkiem, że szkoły, i to nie tylko budynki, będą do tego gotowe. Nie podoba mi się ten wielki eksperyment na dzieciach i nauczycielach.
Awatar użytkownika
klarysa
SuperMama
 
Posty: 899
Rejestracja: 02 lis 2012, 16:35
Has thanked: 21 times
Been thanked: 16 times

Re: Ratujmy Maluchy - sześciolatki do szkół

Postautor: agnieszka19 » 18 kwie 2013, 20:36

Rodzice zdecydowanie nie powinni mieć wyboru.
Bo na jakiej podstawie mają ocenić czy dziecko nadaje się do szkoły?
Żadni z nich eksperci, nie mają pojęcia co się sprawdza u dziecka żeby zbadać jego gotowość szkolną, a poza tym nie są obiektywni. Takie oceny w mojej opinii powinni wystawiać tylko fachowcy.
ObrazekObrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
agnieszka19
SuperMama
 
Posty: 4175
Rejestracja: 28 paź 2012, 23:10
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 13 times
Been thanked: 52 times

Re: Ratujmy Maluchy - sześciolatki do szkół

Postautor: Blue » 18 kwie 2013, 21:24

a jak jest z wyzywieniem w szkolach?Moja panna to ciagle z tych glodnych (na siatkach miedzy 75 a 90 centylem wiec dramatu nie ma jakby co) i w przedszkolu ma 4 posilki.Jak jest w szkolach?Tylko to co rodzic spakuje + obiad jak wykupi?Oczywiscie pytam o tych najmlodszych uczniow.
Blue
SuperMama
 
Posty: 18392
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Ratujmy Maluchy - sześciolatki do szkół

Postautor: malaJu » 18 kwie 2013, 21:25

Blue pisze:Tylko to co rodzic spakuje + obiad jak wykupi?

no tak - w szkołach w zasadzie już nie ma stołówek z kucharką w komplecie tylko wszędzie kateringi (ręka do góry, u kogo jeszcze szkolna kuchnia dziala?). Plus durne sklepiki. Dlatego polecam plecaki na kólkach i wszystko z domu w pojemnikach sniadaniowych.
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: Ratujmy Maluchy - sześciolatki do szkół

Postautor: agnieszka19 » 18 kwie 2013, 21:31

W szkole w której miałam praktyki ( SP 64 na Anczyca) stołówka jest i kucharki są :) Dzieci obiad jedzą w swoich salach- mówię o maluchach. Poza obiadem to co dadzą rodzice.
A w 44 na retkini nie ma już stołówki? malaJu orientujesz się?
ObrazekObrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
agnieszka19
SuperMama
 
Posty: 4175
Rejestracja: 28 paź 2012, 23:10
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 13 times
Been thanked: 52 times

Re: Ratujmy Maluchy - sześciolatki do szkół

Postautor: malaJu » 18 kwie 2013, 21:34

agnieszka19, nie wiem, Mam wiedze tylko o sp41 (tu pracuję) - stołówki brak.
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: Ratujmy Maluchy - sześciolatki do szkół

Postautor: agnieszka19 » 18 kwie 2013, 21:46

W SP 44 stołówka była olbrzymia i na pewno była jeszcze 5 lat temu. Teraz nie wiem, ale mam nadzieję, że jest bo młodą tam chce wysłać ...
ObrazekObrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
agnieszka19
SuperMama
 
Posty: 4175
Rejestracja: 28 paź 2012, 23:10
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 13 times
Been thanked: 52 times

Re: Ratujmy Maluchy - sześciolatki do szkół

Postautor: Kasia » 14 wrz 2013, 7:30

odświeże lekko wątek - bo lekko się sytuacja zmieniła. na tn moment w senacie jest projekt ustawy i podzieli ona właśnie rocznik 2008 na pół... mi to rybka, bo Młody i tak ze stycznia..ale już się odezwała do mnie sąsiadka - jej córka jest z grudnia 2009 "jak to to moja będzie z dziećmi półtora roku starszymi w jednej klasie :?: " .. do końca tak nie będzie - a raczej nie powinno być, bo w nowalizacji jest też zapis o dzieleniu oddziałów wg. roczników. i z tego co pamiętam jest też zapis, że klasa nie moze liczyć wiecej niz 25 osob...
Pracująca mama 2 smyków i autorka bloga kulinarnego Gotuj z rodzinką
Kasia
 
Posty: 74
Rejestracja: 02 lis 2012, 20:23
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: Ratujmy Maluchy - sześciolatki do szkół

Postautor: mietka » 14 wrz 2013, 9:50

Kasia, mój syn też ze stycznia 2008, szkołę już ma wybraną, rozmawiałam z rodzicami kolegów z grupy Frania i chcemy "stworzyć" im klasę, tak, żeby byli razem w podstawówce. I nie mam najmniejszych wątpliwości, że powinien za rok już iść do szkoły. Ale.. Helenka jest z listopada 2009 i jak pójdzie w 2015 do szkoły, nawet 6 lat nie będzie miała. Dobrze, że będzie miała starszego brata w klasie wyżej..
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
mietka
SuperMama
 
Posty: 660
Rejestracja: 12 sty 2013, 19:20
Has thanked: 1 time
Been thanked: 16 times


Wróć do Edukacja i Sztuka dla dzieci

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości