Pierwsza zupka niemowlaka- czyli mama gotuje

Rozszerzanie diety, alergie, nietolerancje. Zdrowe odżywianie

Pierwsza zupka niemowlaka- czyli mama gotuje

Postautor: Fuente » 07 sie 2013, 21:13

Mamy tematy o słoiczkach, ale nie znalazłam tematu o gotowaniu dla Maluchów... Zakładam więc nowy temat, żeby się was poradzić, bo u mnie to bardzo aktualny temat jest obecnie. Jak gotowałyście pierwszą zupkę dla Malucha? Amelka 23 sierpnia kończy 5 miesięcy i planuje wprowadzić jej wtedy zupkę. Tylko jak się do tego zabrać? :?
Na pewno zaczniemy od przecierowej marchwiowej. Podzielcie się, jak przygotowywałyście taką zupkę dla waszych Maluszków? Czy dodawałyście do zupki oliwę? Czym zagęszczałyście zupkę jeśli była zbyt rzadka? Co po kolei wprowadzałyście Maluchom i w jakich ilościach?

No i jeszcze pytanie: od kiedy zaczęłyście wprowadzać do diety zupki dla dzieci karmionych piersią, a kiedy dla dzieci będących na mleku modyfikowanym?
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Fuente
Moderator
 
Posty: 6317
Rejestracja: 27 paź 2012, 22:20
Has thanked: 42 times
Been thanked: 91 times

Re: Pierwsza zupka niemowlaka- czyli mama gotuje

Postautor: kasia28 » 08 sie 2013, 6:58

Moje dzieci były krótko na cycu ,już od3miesiąca były na mleku modyfikowanym.Ja pierwsze zupy zaczęłam próbować im dawać zaraz po4miesiącu życia ukonczonym,na początek w małych ilościach po kilka łyżeczek dziennie.Na samym początku była to tylko zupka z marchewką i ziemniaczkiem,potem po troszku wprowadzałam inne warzywa ale to już w piątym miesiącu.I tak dodawałam troszke oliwy do zupki,i oczywiście miksowałam ją blenderem na papke.
kasia28
 
Posty: 439
Rejestracja: 15 sty 2013, 11:17
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Re: Pierwsza zupka niemowlaka- czyli mama gotuje

Postautor: szaraczarownica » 08 sie 2013, 8:00

My dietę zaczęliśmy rozszerzać po 4 miesiącu, bo Staś oczywiście leci na mm. Próbowałam mu sama gotować, ale nijak ładna konsystencja nie chciała mi wyjść, więc Staś nie chciał jeść. Samo zmiksowanie blenderem nie rozdrobni tego tak, jak zrobią to maszyny do produkcji obiadków. Trochę ratowało sytuację przecieranie przez sitko, ale było to za mało wodniste, a jak dolałam wodę, to była zawiesina w wodzie. Nijak nie chciało mi się to ładnie wymieszać. Dlatego Staś jadł jedzenie ze słoiczków.

Pierwszym jedzeniem, które naprawdę zaakceptował były gruszki - akurat domowe, robione przez moją mamę. Oprócz tego jadł zupki warzywne (marchewka, ziemniaki, pietruszka, seler), jabłko i wiele innych owoców ze słoiczków. Oprócz brzoskwini, na którą miał chwilowe uczulenie.

Wprowadzałam po 1/3 słoiczka na raz, bo nie chciało mi się bawić po łyżeczce.
Awatar użytkownika
szaraczarownica
Moderator
 
Posty: 14784
Rejestracja: 27 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 187 times
Been thanked: 200 times

Re: Pierwsza zupka niemowlaka- czyli mama gotuje

Postautor: kari » 08 sie 2013, 8:05

szaraczarownica, to tak jak ja na drugi dzień dostał chyba pół słoiczka ;)

ja czasem gotowałam sama, garść marchewki pokrojonej w kostkę, garść innego warzywka (dynia, cukinia, ziemniak i inne zależy co miałam i co mógł jeść) ok szklanki wody, gotowałam do miękkości do tego masło lub trochę oliwy
na początek osobno kawałek mięska, bądź rybki
wszystko blenderowałam, jak było za rzadkie to zagęszczałam kaszą manną lub kleikiem
no i młody na mm, więc rozszerzanie diety nastąpiło parę dni po skończeniu 4 miesięcy
Awatar użytkownika
kari
SuperMama
 
Posty: 10254
Rejestracja: 28 paź 2012, 12:26
Has thanked: 64 times
Been thanked: 146 times

Re: Pierwsza zupka niemowlaka- czyli mama gotuje

Postautor: taja » 08 sie 2013, 14:23

ja pierwsze zupki, każde warzywo po kolei wprowadzałam w słoiczkach. jak już mały dostał wszystko z czego można ugotować zupkę/obiadek spróbowałam zrobić sama. ze wszystkiego co pod ręką. marchew, por, seler, pietruszka, mięsko. później zaczęłam dorzucać kalafior, brokuł, buraka, dodawałam ryż. wszystko gotuję jak najkrócej, blenderuję i już :)
moje obiadki jednak nie zadowalają podniebienia małego, więc wróciłam do słoiczków
"...a po nocy przychodzi dzień, a po burzy spokój..."

Obrazek
Obrazek
taja
 
Posty: 272
Rejestracja: 28 sty 2013, 14:25
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Pierwsza zupka niemowlaka- czyli mama gotuje

Postautor: ppola » 08 sie 2013, 15:02

Ma też zaczęłam od słoiczków, nie mam swojego ogródka a pewności że rynkowa marchewka nie rosła przy drodze nie mam. Te słoiczkowe ze względu na rygorystyczne badania wydawały mi się pewniejsze. A druga sprawa to nie potrafiłabym ugotować pół słoiczka ;)
jak się okazało że w zasadznie na nic oprócz selera nie jest uczulona i zaczeła jeść wiecej niż kilka łyżeczek to zaczęłam gotować sama. Podstawą zwykle była marchewka, por i pietruszka a reszta co było w domu ziemniak, cukinia, brokuły, kalafior, groszek, fasolka, ryż, jajko, koperek, natka, kaszka manna, kasza krupnikowa ;), drobny makaron itd. Mięso na początku gotowałam oddzielnie i samo dodawałam do zupy. Jak już była starsza zaczęłam dodawać jeszcze przyprawy sól, pieprz, bazylię, oregano itd W zależności co mi w duszy grało ;) Dania ze słoiczków też jadła i czasem nadal je bo do niektórych produktów się nie dotykam np dynia czy królik ;)
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
ppola
SuperMama
 
Posty: 4831
Rejestracja: 01 lis 2012, 9:30
Has thanked: 13 times
Been thanked: 125 times

Re: Pierwsza zupka niemowlaka- czyli mama gotuje

Postautor: taja » 08 sie 2013, 15:09

ppola pisze:groszek
ppola pisze:drobny makaron
a ja tego własnie nie potrafię naszykować. groszek ?? jak to się kupuje ?? :D :D dla mnie groszek to tylko ten z puszki :P a jaki makaron podajesz ??
"...a po nocy przychodzi dzień, a po burzy spokój..."

Obrazek
Obrazek
taja
 
Posty: 272
Rejestracja: 28 sty 2013, 14:25
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Pierwsza zupka niemowlaka- czyli mama gotuje

Postautor: klarysa » 08 sie 2013, 15:38

Dla mnie zrobienie zupki dla dziecka to żadna filozofia. Zajmuje mi tyle co zrobienie sobie kanapki. Kilka dni temu zaczęłam gotować dla młodszego. Wrzuciłam marchewkę do wrzątku, ugotowałam, zmiksowałam i dodałam trochę wody i odrobinę masła. Potem było jabłko (ze słoiczka, bo byliśmy na wyjeździe). Od wczoraj cukinia. Wszystko jest ok, więc od jutra gotuję zupki, czyli 2-3 warzywa po ugotowaniu miksuję (za miesiąc już tylko rozdrobnię widelcem), potem dodam trochę tłuszczu. Jak będzie czas, to będę gotować obok trochę mięsa i dorzucać przyprawy. Gotuję zawsze na dwa dni. Mrożenie całych zupek czy poszczególnych składników mi nie wychodzi, za dużo roboty. Nie zagęszczam, bo kasze będzie dostawał na oddzielny posiłek, więc na obiad lepiej jak najwięcej warzyw.

Tu jest rozpiska co i jak dla dzieci karmionych piersią: http://bi.gazeta.pl/im/6/6853/m6853416.jpg Ja sobie wydrukowałam i przykleiłam na lodówce.
Awatar użytkownika
klarysa
SuperMama
 
Posty: 899
Rejestracja: 02 lis 2012, 16:35
Has thanked: 21 times
Been thanked: 16 times

Re: Pierwsza zupka niemowlaka- czyli mama gotuje

Postautor: AnnaMaria » 08 sie 2013, 20:41

kari pisze:ja czasem gotowałam sama, garść marchewki pokrojonej w kostkę, garść innego warzywka (dynia, cukinia, ziemniak i inne zależy co miałam i co mógł jeść) ok szklanki wody, gotowałam do miękkości do tego masło lub trochę oliwy
na początek osobno kawałek mięska, bądź rybki
ja robiłam podobnie do dziś moje dziecko nie zje obiadku ze słoiczka. Jeśli chodzi o warzywa to albo gotowałam je na parze albo w wodzie i blendowałam póki były gorące bo miałam wrażenie że lepiej się wszystko z sobą łączy i papka jest lepsza. Na początku nie dodawałam tłuszczu wprowadzałam każdy składnik pojedynczo (np 3 dni sama marchewka jak po tych 3 dniach nic nie było to dodawałam do marchewki np ziemniaka ) w odstępach 3-4 dniowych.
Radzę na początku nie dodawać masła bo jeśli dziecko ma skazę białkową to go może uczulić. Bardzo uczula też seler więc trzeba na niego również uważać.
Awatar użytkownika
AnnaMaria
SuperMama
 
Posty: 1188
Rejestracja: 01 lis 2012, 10:11
Has thanked: 4 times
Been thanked: 36 times

Re: Pierwsza zupka niemowlaka- czyli mama gotuje

Postautor: Patrycja11 » 08 sie 2013, 20:52

AnnaMaria pisze:ja robiłam podobnie do dziś moje dziecko nie zje obiadku ze słoiczka
to tak jak u mnie.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Patrycja11
Moderator
 
Posty: 9186
Rejestracja: 30 paź 2012, 13:47
Lokalizacja: Konstantynów
Has thanked: 198 times
Been thanked: 117 times

Re: Pierwsza zupka niemowlaka- czyli mama gotuje

Postautor: ppola » 08 sie 2013, 21:16

taja pisze: naszykować. groszek ??
kupowałam mrożony, bo nigdy nie mogę trafić świeżego. Poprostu wrzucałam go do wody razem z innymi warzywami.
taja pisze:jaki makaron podajesz ??
np. taki Obrazek te muszelki są bardzo drobne
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
ppola
SuperMama
 
Posty: 4831
Rejestracja: 01 lis 2012, 9:30
Has thanked: 13 times
Been thanked: 125 times

Re: Pierwsza zupka niemowlaka- czyli mama gotuje

Postautor: AnnaMaria » 08 sie 2013, 21:24

ppola pisze: te muszelki są bardzo drobne
mój młody lubi jeszcze taki malutki makaron co jak ryż wygląda
Awatar użytkownika
AnnaMaria
SuperMama
 
Posty: 1188
Rejestracja: 01 lis 2012, 10:11
Has thanked: 4 times
Been thanked: 36 times

Re: Pierwsza zupka niemowlaka- czyli mama gotuje

Postautor: kari » 08 sie 2013, 21:27

ja w tesco znalazłam makaron dla dzieci bardzo małe kokardki Obrazek
Awatar użytkownika
kari
SuperMama
 
Posty: 10254
Rejestracja: 28 paź 2012, 12:26
Has thanked: 64 times
Been thanked: 146 times

Re: Pierwsza zupka niemowlaka- czyli mama gotuje

Postautor: klarysa » 08 sie 2013, 21:37

Lubella ma też małe kokardki pełnoziarniste.
Awatar użytkownika
klarysa
SuperMama
 
Posty: 899
Rejestracja: 02 lis 2012, 16:35
Has thanked: 21 times
Been thanked: 16 times

Re: Pierwsza zupka niemowlaka- czyli mama gotuje

Postautor: szaraczarownica » 09 sie 2013, 5:30

Ja mam literki Melissy
Obrazek
Awatar użytkownika
szaraczarownica
Moderator
 
Posty: 14784
Rejestracja: 27 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 187 times
Been thanked: 200 times

Re: Pierwsza zupka niemowlaka- czyli mama gotuje

Postautor: taja » 09 sie 2013, 6:28

ppola, na mrożony nie wpadłam :-D hahahaha aż mi się śmiać chce ale faktycznie jest takie cudo jak mrożonki :-)

Makaron też super. Tylko moje standardowe pytanie-jak obliczyć wartość glutenu?
"...a po nocy przychodzi dzień, a po burzy spokój..."

Obrazek
Obrazek
taja
 
Posty: 272
Rejestracja: 28 sty 2013, 14:25
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Pierwsza zupka niemowlaka- czyli mama gotuje

Postautor: szaraczarownica » 09 sie 2013, 6:41

taja pisze:Makaron też super. Tylko moje standardowe pytanie-jak obliczyć wartość glutenu?

Wyjdę na wyrodną matkę, ale po co? Po 2 miesiącach ekspozycji na gluten ja bym się nie przejmowała. Zwłaszcza, że Staś szybko przeszedł na coś, co literatura fachowa nazywa pełnym posiłkiem glutenowym, bo nie może jeść ani kleiku ryżowego, ani kukurydzianego, więc został nam wielozbożowy, czyli glutenowy.
Awatar użytkownika
szaraczarownica
Moderator
 
Posty: 14784
Rejestracja: 27 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 187 times
Been thanked: 200 times

Re: Pierwsza zupka niemowlaka- czyli mama gotuje

Postautor: taja » 09 sie 2013, 7:00

Całej torebki mu nie ugotuję i nie podam :-P więc chyba mogę założyćtmd taka porcja jaką zrobie będzie ok ;-) szczególnie że mały uwielbia sloik hippa z makaronem :-P wczoraj mu dałam sloik z płatkamg owsianymi. Kupic normalne w sklepie,otworzyć torebkę,wsypać łyżka do dania i już? Czy najpierw coś się z tym robi?
"...a po nocy przychodzi dzień, a po burzy spokój..."

Obrazek
Obrazek
taja
 
Posty: 272
Rejestracja: 28 sty 2013, 14:25
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Pierwsza zupka niemowlaka- czyli mama gotuje

Postautor: ppola » 09 sie 2013, 7:02

taja, ja poprostu wsypywałam, jedynie ryż przepłukiwałam ale to też na początku ;)
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
ppola
SuperMama
 
Posty: 4831
Rejestracja: 01 lis 2012, 9:30
Has thanked: 13 times
Been thanked: 125 times

Re: Pierwsza zupka niemowlaka- czyli mama gotuje

Postautor: taja » 09 sie 2013, 7:47

ppola, :D
"...a po nocy przychodzi dzień, a po burzy spokój..."

Obrazek
Obrazek
taja
 
Posty: 272
Rejestracja: 28 sty 2013, 14:25
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Pierwsza zupka niemowlaka- czyli mama gotuje

Postautor: kakonka » 09 sie 2013, 9:53

ppola pisze:Ma też zaczęłam od słoiczków, nie mam swojego ogródka a pewności że rynkowa marchewka nie rosła przy drodze nie mam. Te słoiczkowe ze względu na rygorystyczne badania wydawały mi się pewniejsze. A druga sprawa to nie potrafiłabym ugotować pół słoiczka ;)

pierwszą zupkę - całe dwie łyżeczki zjadł w przedszkolu :) była to zupa wiosenna z kaszą.
A później gotowałam sama zupelnie tak jak klarysa. Nawet moja przyjaciółka która z kuchnią jest totalnie na bakier gotuje swojemu synkowi, po tym jak powiedziałam Jej co i jak :)

a teraz... Filip je to co my. Jest to co prawda lżejsze i nieco delikatniejsze niż zawsze bo my możemy sobie doprawić nasze porcje na talerzach.
Awatar użytkownika
kakonka
SuperMama
 
Posty: 4139
Rejestracja: 27 paź 2012, 22:27
Lokalizacja: Aleksandrów Łodzki
Has thanked: 109 times
Been thanked: 34 times

Re: Pierwsza zupka niemowlaka- czyli mama gotuje

Postautor: Blue » 10 sie 2013, 18:40

Przy nabraniu wprawy gotowanie zupki jest naprawde latwe:)
Starsza corke wychowalam na sloiczkach + drobne gotowanie od czasu do czasu a mlodsza w 99% na wlasnej kuchni.
Okres rozszerzania diety przypadl nam na jesien wiec po kilku dniach zupki marchewkowej,ziemniaczano-marchewkowej i ziemniaczano-marchwkowo-pietruszkowej weszly w zycie zupy z dyni i brokulow.Warzywa byly gotowane i dodawalam olej rzepakowy.Szybko doszla tez cebula bo gotowana jest slodka w smaku oraz por i seler ktore mlodej nigdy nie uczulaly.Zoltko rowniez dodawalam na zmiane z miesem-przewaznie mieso do zupek skorelowane bylo z naszym obiadem-jak my piers to i do dziecinnej zupki kawalek piersi,jak my udko to i dla niej kawalek udka po odciagnieciu skory,jak my mielone to i dla niej miesne klopsiki do zupy (mielone drobiowe lub mieszane).Jak my obiad bez sztuki miesa np makaron,to dla niej skrzydelko.Na poczatku gotowalam mieso osobno ale ostatnio juz gotuje razem z warzywami.Potem zima kupowalam warzywa mrozone (najrozniejszej masci) od hortexowych po tescowe,mloda przejadla kilogramy tego.A wiec 1/3 paczki warzyw mrozonych wrzucalam na wode,do tego zoltko lub mieso.Pozostale 2/3 paczki zuzywalismy my do obiadu,zup lub salatek.Zupy gotuje co 2 dzien.Jak wyszla zupa za rzadka to najpierw dodawalam kleik kukurydziany a potem po wprowadzeniu glutenu (do dzis tak robie) troche kaszki manny Lubelli.Mloda zawsze jadla duzo takiej mojej zupki.Na poczatku po kilka lyzeczek a potem po calym kubku Avent Via.a aktualnie to cala miche Tomiee Tippie wpiernicza.Teraz oczywiscie skladnikow dodaje wiecej np natke pietruszki czy szczypiorek ale tu mowa o pierwszych zupkach wiec nie bede sie rozwodzic.Ogolnie duzo jej przyrzadzam sama-rozne deserki owocowo-jogurtowe,koktaile,kompoty z jablek,porzeczek czy wisni.
Blue
SuperMama
 
Posty: 18390
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Pierwsza zupka niemowlaka- czyli mama gotuje

Postautor: klarysa » 11 sie 2013, 7:39

Blue pisze:Przy nabraniu wprawy gotowanie zupki jest naprawde latwe:)

Dokładnie. Najważniejsze to znaleźć swój sposób. Ja np. niepotrzebnie słuchałam znajomych, które radziły mi mrozić zupki czy pojedyncze warzywa. W pewnym momencie moja kuchnia wyglądała jak laboratorium, bo miałam pełno pojemniczków i ciągle gdzieś coś przelewałam. ;) Z zupką dla dziecka jest jak z całym gotowaniem - im prościej, tym lepiej. Ale pamiętam, że rozszerzanie diety mnie przerażało. zanim się zaczęło, to spać po nocach nie mogłam. ;) A jak już się zaczęło, to poszło. :)
Awatar użytkownika
klarysa
SuperMama
 
Posty: 899
Rejestracja: 02 lis 2012, 16:35
Has thanked: 21 times
Been thanked: 16 times

Re: Pierwsza zupka niemowlaka- czyli mama gotuje

Postautor: malaJu » 17 sie 2013, 21:03

dla tych, co mrożą, to dziś znalazłam.
http://www.przydajesie.pl/pl/p/Silikono ... zania-/494
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: Pierwsza zupka niemowlaka- czyli mama gotuje

Postautor: Hekate » 19 sie 2013, 10:21

To ja mam inne pytanie - skąd macie warzywa dla dziecka? Nie mam ogródka ani warzyw ze wsi, a zdaję sobie sprawę jaki syf jest w supermarketach. Chciałabym już sama gotować córce zamiast dawać słoiczki, ale nie mam sprawdzonego źródła warzyw. Kiedyś dałam jej do polizania kawałek jabłka z warzywniaka i od razu miała wokół ust czerwone plamy :shock: Na targu to każdy sprzedawca powie, że jego są niesypane, a gdzie leży prawda tego się nie dowiem... ::(
Obrazek
Awatar użytkownika
Hekate
 
Posty: 147
Rejestracja: 12 kwie 2013, 10:31
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times

Re: Pierwsza zupka niemowlaka- czyli mama gotuje

Postautor: Fuente » 19 sie 2013, 10:39

Hekate, ja akurat część warzyw mam ze swojego ogródka, a to czego nie mam, kupuję od Pani która ma gospodarstwo na Krzywcu.
Warto poszukać właśnie jakiegoś gospodarstwa rolnego w podmiejskich miejscowościach, okolice Aleksandrowa, Pabianic, Tuszyna etc i po prostu zapytać czy nie mają na sprzedaż ekologicznych warzyw :) Czasem te same osoby wystawiają się na rożnych targach w Łodzi ze swoimi produktami np na rynku Bałuckim ;;)
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Fuente
Moderator
 
Posty: 6317
Rejestracja: 27 paź 2012, 22:20
Has thanked: 42 times
Been thanked: 91 times

Re: Pierwsza zupka niemowlaka- czyli mama gotuje

Postautor: malaJu » 19 sie 2013, 12:41

Hekate, to ja zapraszam na Eko Targ w OFF Piotrkowska. Przyjeżdża np. pani Mrowińska z Gospodarstwa Ekologicznego "Mrowisko".
https://www.facebook.com/GospodarstwoEk ... ko?fref=ts
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: Pierwsza zupka niemowlaka- czyli mama gotuje

Postautor: Hekate » 19 sie 2013, 18:50

MalaJu dzięki! Zaciekawił mnie ten Eko Targ :) Znalazłam też w necie sklep Kurier Warzywny, ale strona im tymczasowo nie działa, więc nie wiem jakie mają ceny.
Obrazek
Awatar użytkownika
Hekate
 
Posty: 147
Rejestracja: 12 kwie 2013, 10:31
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times

Re: Pierwsza zupka niemowlaka- czyli mama gotuje

Postautor: Blue » 19 sie 2013, 22:55

Ja mam z warzywniaka lub od rodziny ze wsi,aczkolwiek rodzinke mam 120km od Lodzi wiec jezdze tam raczej okazyjnie.
Blue
SuperMama
 
Posty: 18390
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Pierwsza zupka niemowlaka- czyli mama gotuje

Postautor: ppola » 20 sie 2013, 7:15

Hekate pisze:Na targu to każdy sprzedawca powie, że jego są niesypane,
tyle że obecnie niepryskanych jabłek w zasadzie nie ma ;) Mam w rodzinie kilka osób które mają duże sady - pytalismy więc o to pryskanie. Bardziej chodzi o to żeby było pryskane w odpowiednim momencie czyli przed pojawieniem się owoców. Niepryskane jabłka sa na ogół malutkie, ze zdrewniałymi fragmentami często z robaczkiem. Czasem na rynku tez da radę takie kupić ale czy wiadomo że nie rosły koło drogi i nie są pełne ołowiu - niestety nie.
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
ppola
SuperMama
 
Posty: 4831
Rejestracja: 01 lis 2012, 9:30
Has thanked: 13 times
Been thanked: 125 times

Re: Pierwsza zupka niemowlaka- czyli mama gotuje

Postautor: Misiak » 20 sie 2013, 8:08

A skąd brać dobre, pewne mięsko? Pola nie lubi kurczaka/indyka więc szukałabym wołowiny i królika.
5.12.2012 Polunia <3
7.07.2023 Rodzina <3
Awatar użytkownika
Misiak
SuperMama
 
Posty: 4008
Rejestracja: 19 lis 2012, 10:33
Has thanked: 39 times
Been thanked: 67 times

Re: Pierwsza zupka niemowlaka- czyli mama gotuje

Postautor: kari » 20 sie 2013, 8:15

Misiak, ja królika miałam od risoni, może jeszcze ma jakieś na sprzedaż
Awatar użytkownika
kari
SuperMama
 
Posty: 10254
Rejestracja: 28 paź 2012, 12:26
Has thanked: 64 times
Been thanked: 146 times

Re: Pierwsza zupka niemowlaka- czyli mama gotuje

Postautor: malaJu » 20 sie 2013, 8:15

Misiak, tu również polecam Eko Targ, w dni, gdy jest Zagroda Łącka:

"Zagroda Łącka oferować będzie świeże mięso (głównie różnego rodzaju drób), w sam raz na smaczny i zdrowy sobotni obiad. Pan Roman zalicza się do kolejnych w naszych szeregach osób z ekologicznym i certyfikowanym produktem."
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: Pierwsza zupka niemowlaka- czyli mama gotuje

Postautor: Hekate » 26 sie 2013, 7:41

Byłam na Eko Targu i kupiłam pyszne i świeże warzywa, z których mam obiadków na 2 tygodnie :) Po przeliczeniu cenowo jest dwa razy taniej niż słoiczki (a kupuję słoiczki Babydream, które są najtańsze). Jestem zachwycona i bardzo zaskoczona, bo z takich prawdziwych warzyw wychodzi w potrawach naprawdę "prawdziwy" smak tzn. są pyszne bez przypraw mając w sobie esencję smaku warzyw. Jak gotowałam to mąż stwierdził, że czuje zapach obiadu z dzieciństwa :)
Szkoda tylko, że ekomięso jest tak kosmicznie drogie (np. pierś z kurczaka 55 zł/kg). Na szczęście indyk ze zwykłego sklepu, jako najszlachetniejszy gatunek z drobiu, też się nadaję :)
Obrazek
Awatar użytkownika
Hekate
 
Posty: 147
Rejestracja: 12 kwie 2013, 10:31
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times

Re: Pierwsza zupka niemowlaka- czyli mama gotuje

Postautor: malaJu » 26 sie 2013, 18:43

Hekate, też jestem zachwycona ostatnimi zakupami. Marchewka eko smakuje i pachnie nieziemsko! Jajka tak świeże, że jakby dopiero kura zniosła. Mam zatem kilka miłych doświadczeń, sprawdzonych towarów i za tydzień znowu uderzam.
Dla zainteresowanych - pęczek marchewek, ok 500g - 2zł
12 jaj od "szczęśliwych" kur - 7zł
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: Pierwsza zupka niemowlaka- czyli mama gotuje

Postautor: Fuente » 26 sie 2013, 18:59

No to ja też mam za sobą pierwszy stały pokarm dla Amelki. Póki co marchewka z domowego ogródka, ugotowana na parze, z dodatkiem oliwy z oliwek i rozcieńczone wodą, oczywiscie zblenderowane. Od jutra wprowadzam gluten w postaci odrobiny manny do marchewki, a za 2-3 dni dodaje ziemniaczka.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Fuente
Moderator
 
Posty: 6317
Rejestracja: 27 paź 2012, 22:20
Has thanked: 42 times
Been thanked: 91 times

Re: Pierwsza zupka niemowlaka- czyli mama gotuje

Postautor: Misiak » 28 sie 2013, 8:00

Wkurzyłam się i gotuję sama. Pola zjada 3 łyżeczki obiadku i dalej grymasi. Ciągle wyrzucam pół słoiczka niezjedzonego. Dalej tak być nie może, bo pójdziemy z torbami. Teraz nawet jak zje troszkę tego co ugotuję to nie żal wyrzucić,bo gotowanie dla niej aktualnie to groszowe sprawy.
5.12.2012 Polunia <3
7.07.2023 Rodzina <3
Awatar użytkownika
Misiak
SuperMama
 
Posty: 4008
Rejestracja: 19 lis 2012, 10:33
Has thanked: 39 times
Been thanked: 67 times

Re: Pierwsza zupka niemowlaka- czyli mama gotuje

Postautor: Deco-Ania » 31 paź 2014, 12:51

Odgrzebuję, bo potrzebne mi pomysły na II dania dla malucha.
Co prawda dwudaniowy obiadek funkcjonuje u nas zaledwie od dwóch dni, ale mam totalną pustkę w głowie.

Na pierwszy ogień poszły:
- pulpeciki w sosie pomidorowym z ziemniakiem
- potrawka z kurczaka (znów z ziemniakiem)
- dorsz w sosie greckim z kaszą kuskus (to będzie dziś)

W planie na przyszły tydzień mamy:
- klopsiki w sosie koperkowym
- słodki kurczak z jabłuszkiem i kaszą jaglaną
- makaron z sosem bolońskim

I dalej sama nie wiem co.
A przyznam, że chwilowo szkoda mi czasu na szukanie w necie.

MalaJu - liczę na Ciebie
Obrazek
Obrazek
Deco-Ania
SuperMama
 
Posty: 10551
Rejestracja: 31 paź 2012, 11:07
Has thanked: 97 times
Been thanked: 194 times


Wróć do Żywienie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości