Woda do przyrządzania mieszanek

Rozszerzanie diety, alergie, nietolerancje. Zdrowe odżywianie

Woda do przyrządzania mieszanek

Postautor: semper » 25 lip 2013, 20:21

Może to głupie pytanie, ale sama spotkałam się z nim parę razy w tv, więc i zapytałam naszej pani doktor - czy można przyrządzać mieszankę dla dziecka z butelkowanej wody źródlanej (z atestem oczywiście), ale bez jej gotowania? I ku mojemu niedowierzaniu pani doktor powiedziała, że tak, tylko trzeba taką butelkę zużyć w przeciągu doby. Powiedziała, że albo gotowana kranówka, albo woda źródlana, opcjonalnie przegotowana, lecz niekoniecznie. I mam teraz zagwozdkę, bo zauważyłam, że woda, którą do tej pory dawałam małemu (a gotowałam zarówno kranówkę, jak i źródlaną) ma bardzo dużo kamienia, który nie zawsze osiada na dnie dzbanka... No i już sama nie wiem. Macie jakieś zdanie w tym temacie, a najlepiej konkretne argumenty ZA lub PRZECIW?
Szukam winowajcy naszych brzuszkowych problemów, które na szczęście trochę maleją (przetestowałam multum leków, zmieniłam mleko, zmieniłam smoczki i technikę karmienia) i na ostatni strzał została mi właśnie woda. O wadliwych szczepionkach staram się nie myśleć...
Obrazek
Awatar użytkownika
semper
 
Posty: 149
Rejestracja: 15 lut 2013, 13:48
Has thanked: 14 times
Been thanked: 0 time

Re: Woda do przyrządzania mieszanek

Postautor: malaJu » 25 lip 2013, 20:36

semper, nie wiem, jaki wpływ ma woda na brzuszek, ale odpowiem na pierwszą część pytania - zgadzam się z pediatrą. Sama przy drugim już jestem odważniejsza i Leoś od początku CZASAMI dostawał wodę źródlaną np. Mama i ja. Powód? Prozaiczny. On nie wypije ciepłej wody, a czasem zimnej w czajniku nie miałam. Tyle że ja taką wodę często trzymałam w lodówce i faktycznie zużywałam w ciągu 24h. Zatem albo mała buteleczka, albo duża dla wszystkich.
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: Woda do przyrządzania mieszanek

Postautor: kasia_m85 » 25 lip 2013, 20:43

semper u nas na co wszystko wskazuje woda była powodem problemów brzuszkowo- kupkowych. Przeszliśmy na wodę źródlaną i problemy się skończyły.Tyle tylko,że my nawet tą butelkową przegotowujemy chociaż pediatra nam powiedziała,że nie trzeba. Teraz robimy to z przyzwyczajenia, bo myślę że już spokojnie mogłyby pić kranówkę z Brity.
My postawiliśmy na Mama i ja i zawsze do niej wracaliśmy (i to właśnie po niej problemy ustały). Próbowałam też Aquarel czy jakoś tak,ale już w garnku była biała:/ Potem oczywiście w dzbanku się oczyszczała,ale to nas skutecznie zniechęciło. No i Zwykły Żywiec też był ok. Ale tak jak piszę wszystkie wody i tak filtrujemy w Bricie.
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
kasia_m85
SuperMama
 
Posty: 778
Rejestracja: 03 gru 2012, 21:20
Has thanked: 12 times
Been thanked: 21 times

Re: Woda do przyrządzania mieszanek

Postautor: semper » 26 lip 2013, 7:36

malaJu pisze:semper, nie wiem, jaki wpływ ma woda na brzuszek
Otóż ponoć ma. Akurat nasza łódzka kranówa ma bardzo dobrą opinię, ale gdzie indziej, np w Warszawie jest na tyle podła, że nie nadaje się nawet do gotowania na "dorosłą" herbatę... Ponadto kamień - jak się okazuje wytrąca się nawet podczas gotowania wody z butelki, a słyszałam/czytałam, że może ból brzuszka powodować. A na koniec kwestia składu wody i minerałów - odradza się podawanie dziecku wody mineralnej, ze względu na zawartość minerałów, a zaleca wodę źródlaną, która posiada ich dużo mniej. I tutaj moja wiedza się kończy, bo nie wiem ile minerałów dziecko może "dostać" i czy coś się z nimi dzieje podczas gotowania, co byłoby ewentualnym wskazaniem do gotowania takiej wody. I w zasadzie o to mi chodziło w moim pytaniu.
malaJu pisze:Tyle że ja taką wodę często trzymałam w lodówce.
O, a to druga kwestia - czy to jest konieczne? Mój syn też nie pije podgrzewanego mleka, tylko w temperaturze pokojowej, ale taką wodę wyjętą z lodówki raczej należałoby podgrzać, stąd pytanie czy to niezbędne.
Chciałabym dbać o odpowiednią sterylność podczas przygotowania posiłków, ale jak widzę, że Eryk co chwilę pakuje rączki do buzi i liże wszystko, co znajdzie się w zasięgu jego pyszczka, to zastanawiam się czy te moje starania mają jakikolwiek sens... ;)kasia_m85, ja ostatecznie zakupiłam Primaverę - też ma atest, a jest tańsza od Mama i ja. Zaś o Żywcu tyle złego się nasłuchałam, że nie chcę go na oczy widzieć ;) No i to chyba mineralka, a ta raczej niewskazana... Aczkolwiek ekspertem nie jestem, więc jak ktoś się zna, to chętnie posłucham ;)
Obrazek
Awatar użytkownika
semper
 
Posty: 149
Rejestracja: 15 lut 2013, 13:48
Has thanked: 14 times
Been thanked: 0 time

Re: Woda do przyrządzania mieszanek

Postautor: kakonka » 26 lip 2013, 22:05

my od urodzenia Filipka używamy wody Żywiec Zdrój na zmianę z Mama i ja :) butelkę zużywamy szybko bo i mleczko dla Filipa jest na niej robione i ja ją piję :)
Aquarel raz został kupiony ale nie dało się tego pić- butelka miała taki zapach, ze odrzucało mnie więć dzieku tego nie podałam.
semper, a czego o Żywcu się nasłuchałaś?
Awatar użytkownika
kakonka
SuperMama
 
Posty: 4139
Rejestracja: 27 paź 2012, 22:27
Lokalizacja: Aleksandrów Łodzki
Has thanked: 109 times
Been thanked: 34 times

Re: Woda do przyrządzania mieszanek

Postautor: taja » 27 lip 2013, 7:11

my też na początku dawaliśmy kranówką gotowaną ok 5minut. usłyszałam, że może to powodować bóle brzuszka i zaczęłam podawac nie gotowana Aquarel. podczas gotowana wytrącają się minerały. nie zauważyłam aby woda była mętna, lub zostawiała kamień. butelka starcza nam na ok 2 dni i nie trzymam jej w lodówce po otwarciu.
na szczęście nic nam złego się po niej nie dzieje :)
"...a po nocy przychodzi dzień, a po burzy spokój..."

Obrazek
Obrazek
taja
 
Posty: 272
Rejestracja: 28 sty 2013, 14:25
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Woda do przyrządzania mieszanek

Postautor: semper » 27 lip 2013, 15:41

kakonka, na temat Żywca swego czasu chodziły słuchy, że w testach na skład i jakość zajął ostatnie miejsce i że nie różnił się nimi wiele od kranówki. Moja kumpela na studiach też miała w ramach jakichś tam zajęć takie testy i potwierdziła tą opinię... Aczkolwiek nie wiem ile w tym prawdy, a ile marketingu (choć testy na UŁ trochę uwiarygadniają tą teorię...), a że ja koneserem od wody nie jestem i jak suszy to nawet kranówą nie pogardzę, to się jak do tej pory nie przejmowałam ;) Tylko dziecku nie chcę dawać czegoś, co może mu szkodzić, stąd moje żywe zainteresowanie tematem. No i poza tym Żywiec to chyba mineralka, a ta nie jest wskazana ze względu na dużą zawartość minerałów, których ponoć nie powinno dostawać dziecko, bo to jak dodatkowa suplementacja. Ponoć.
taja, to mnie pokrzepiłaś, bo ewidentnie podoba mi się ta teoria i pomimo mojego zdziwienia reakcją mojej pani doktor ucieszyłam się, że mogę podawać dziecku wodę z butelki. Cieszę się, że teoria ma potwierdzenie w praktyce ;)
Obrazek
Awatar użytkownika
semper
 
Posty: 149
Rejestracja: 15 lut 2013, 13:48
Has thanked: 14 times
Been thanked: 0 time

Re: Woda do przyrządzania mieszanek

Postautor: Ams85 » 27 lip 2013, 17:40

no właśnie moja mama, która pracuje na UŁ i była przy tych testach nad Żywcem kategorycznie zabroniła mi go pić.
Ams85
 
Posty: 42
Rejestracja: 25 mar 2013, 15:00
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time


Wróć do Żywienie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości