Przedszkolak niejadek

Rozszerzanie diety, alergie, nietolerancje. Zdrowe odżywianie

Przedszkolak niejadek

Postautor: mamusiarenusia » 16 lis 2016, 12:07

Witam,
mam ogromny problem z synkiem - nie chce dosłownie nic jeść (poza słodyczami).
Gdy go zmuszę albo namówię to do jednej łyżki! zupy czy obiadu... co mam robić?
Nic nie pomaga, ani krzyki, ani groźby ani prośby...
mamusiarenusia
 
Posty: 1
Rejestracja: 16 lis 2016, 12:03
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: Przedszkolak niejadek

Postautor: PolubiłamGotowanie » 16 lis 2016, 12:42

Przede wszystkim nie dawać słodyczy. Nie są dziecku do życia potrzebne, nie musi dostawać ich codziennie, ani co drugi dzień, ani co trzeci... Skoro, jak mówisz, nie je nic poza nimi to przestań mu je dawać. Nawet ich nie kupuj, żeby Cię czasem nie korciło. I niech nie będą też nagrodą za zjedzony obiad.
Nie można też robić z każdego posiłku wielkiego halo, bo będzie je z czasem źle kojarzyło, a jedzenie ma być przecież przyjemnością.
Zdrowe dziecko nie da się zagłodzić, więc je przetrzymaj, tak długo aż postanowi zjeść choćby łyżkę tego co dla niego przygotowałaś. Nic mu się też nie stanie, jeśli przez kilka dni będzie jadło posiłki, które już 10 razy zdążyły wystygnąć albo będzie jadło naprawdę mało. Detoks od słodyczy jest niezbędny, żeby nauczyć dziecko na nowo prawidłowego odżywiania.
Cukier uzależnia, więc na pewien czas wyłącz go całkowicie z diety dziecka (chociaż tydzień).

Mój syn co prawda ma dopiero 13 miesięcy, nie dostaje słodyczy i nie miałam z nim podobnych problemów, ale ten sposób został sprawdzony na córce mojej kuzynki. Przez 5 albo 6 dni trwała wielka batalia o każdą łyżeczkę, ale się udało. Teraz mała je to co jej się poda, słodycze dostaje w ograniczonych ilościach i też nie codziennie. Oczywiście, jeśli czegoś nie lubi to nie zje, ale każdy z nas tak ma :)

Może inne mamy mają inne/lepsze sposoby na niejadków. To był mój :)
PolubiłamGotowanie
 
Posty: 123
Rejestracja: 31 sie 2016, 20:55
Has thanked: 0 time
Been thanked: 3 times

Re: Przedszkolak niejadek

Postautor: caixa » 16 lis 2016, 13:32

PolubiłamGotowanie, popieram :).
Awatar użytkownika
caixa
SuperMama
 
Posty: 10674
Rejestracja: 16 lis 2012, 20:33
Has thanked: 40 times
Been thanked: 222 times

Re: Przedszkolak niejadek

Postautor: Paulinka » 16 lis 2016, 17:51

Ja tez popieram :) moja ma 16m i słodycze zna pod postacią owoców albo domowych muffinek bananowych (bez żadnego cukru oczywiście), wszystko zależy tak naprawdę od nas - dziecko je to, co mu podajemy. Polecam książkę Gonzaleza Moje dziecko nie chce jeść, wiele wyjaśnia, to absolutny must have w tym temacie. Więcej Ci nie poradzę bo moja Hela uwielbia jesc wszystko ;)
ObrazekObrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Paulinka
SuperMama
 
Posty: 2282
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:51
Has thanked: 42 times
Been thanked: 60 times

Re: Przedszkolak niejadek

Postautor: Blue » 16 lis 2016, 20:30

PolubiłamGotowanie-tylko weź pod uwagę,że co innego dziecko 13 miesięcy,a co innego starsze dzieci.Moje w wieku 13m chyba znały smak tylko biszkoptów,bo na pewno nie była to czekolada,batoniki(!) czy żelki,także problem słodyczy nie istniał jako problem.A dziecko starsze,np w wieku przedszkolnym,czy powiedzmy wczesnoszkolnym,zna już te wszystkie "smakołyki".Problem jest mały,jak dziecko małe (lub wogóle nie ma problemu),potem niektóre kwestie mogą urosnąć wraz z dzieckiem.Także to podobnie jak z tym chorowaniem w innym wątku było-dopóki dziecko małe i siedzi przy mamie z dala od wpływów innych dzieci (i zarazków),to wszystko można ułożyć sobie po swojemu,a jak jest starsze,to ma styczność z większą ilością bodźców i pokus (oraz zarazków w przypadku chorób) i naśladuje inne dzieci.Rozsądek rozsądkiem u starszych dzieci,ale pokusa pokusą.Nawyki opisałaś bardzo dobre,warto się ich trzymać bez względu na wiek dziecka.Podejrzewam właśnie,że dziecko autorki ma więcej niż kilkanaście miesięcy.
Blue
SuperMama
 
Posty: 18363
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Przedszkolak niejadek

Postautor: Kurczak » 16 lis 2016, 20:35

Blue, mogę się pod tym podpisać. Jacy my byliśmy dumni, kiedy Dianka mając półtora roku odmawiała czekoladki i prosiła o jabłko :lol: potem było przedszkole i tam poznała smak słodyczy, bo na każdą okazję jednak są jakieś poczęstunki. Ale że ogólnie apetyt ma dobry, to my Jej nie zabraniamy.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Kurczak
SuperMama
 
Posty: 4258
Rejestracja: 17 lis 2012, 11:14
Has thanked: 21 times
Been thanked: 54 times

Re: Przedszkolak niejadek

Postautor: Blue » 16 lis 2016, 20:43

Kurczak:)

mamusiarenusia-spróbuj może ułożyć z dzieckiem "Super Jadłospis dla..." czyli taki spisany kolorowymi kredkami,gdzie najpierw będą rzeczy które dziecko chętnie chciałoby zjeść.Oczywiście poza słodyczami.Małymi kroczkami,nawet jak 3 dni pod rząd będzie chciało naleśniki.Powieście w kuchni w widocznym miejscu.Może tak w formie zabawy jakoś.
Blue
SuperMama
 
Posty: 18363
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Przedszkolak niejadek

Postautor: PolubiłamGotowanie » 16 lis 2016, 21:44

Blue pisze:PolubiłamGotowanie-tylko weź pod uwagę,że co innego dziecko 13 miesięcy,a co innego starsze dzieci.


Blue gdybyś doczytała mój wpis do końca zauważyłabyś, że odnoszę się do historii mojej kuzynki, która miała problem ze swoją córką. Nie pisałam tego wszystkiego na podstawie swoich doświadczeń z moim synem. Zaznaczyłam nawet, że takich przygód jeszcze nie miałam, bo ma on dopiero 13 miesięcy.
Tu cytat:
"Mój syn co prawda ma dopiero 13 miesięcy, nie dostaje słodyczy i nie miałam z nim podobnych problemów, ale ten sposób został sprawdzony na córce mojej kuzynki."
PolubiłamGotowanie
 
Posty: 123
Rejestracja: 31 sie 2016, 20:55
Has thanked: 0 time
Been thanked: 3 times

Re: Przedszkolak niejadek

Postautor: Blue » 16 lis 2016, 22:13

PolubilamGotowanie-racja,racja.Jakos z góry przyjęłam,to co przyjęłam;)

mamusiarenusia-przeczytajcie też może "Basia i słodycze", albo nawet przygotowanie wspólnie posiłku razem,zdrowe ciasteczka (np.owsiane) itp.
Blue
SuperMama
 
Posty: 18363
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times


Wróć do Żywienie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości