Bycie ECO - co i jak?

Wszelkie porady dotyczące bycia panią domu. Porady z serii: "Jak zadowolić siebie i teściową, i nie zwariować" :)

Bycie ECO - co i jak?

Postautor: Misiak » 04 wrz 2022, 11:15

Hej, nie wiem czy mamy na forum temat podobny do tego, jak coś to proszę o połączenie.
W dobie pogłębiającego się kryzysu klimatycznego, każdy próbuje robić coś, co jest bardziej ekologiczne niż wcześniej. Nie mówię tu tylko o sortowaniu, bo to podstawa. Jakie macie pomysły, aby być "less waste"?
Przekażę kilka swoich:
1. Zabieranie torby na zakupy. Nie tylko tej dużej, ale także siatki na warzywa i owoce, bułki, chleb. Jeśli akurat wpadłam do sklepu spontanicznie i nie mam przy sobie torby, nie kupuję jej- biorę z półki puste pudełko (najlepsze po pieluchach lub płatkach;)) i tam pakuję reczy.
2. Szczoteczki mamy elektorniczne, więc wymieniamy tylko główki. Jednak mam szczoteczkę do czyszczenia aparatu, i jest ona bambusowa. Tak samo patyczki do uszu- w pełni biodegradowalne. Słomki, talerze i sztućce jednorazowe również biodegradowalne.
3. Nie kupuję wszystkich ciuchów nowych. Staram się większość rzeczy kupować z drugiej ręki, na Vinted lub w second handach. Jeśli czegoś już nie używamy - sprzedaję dalej.
4. Nie kupujemy wody butelkowanej, mamy dzbanek z filtrem.
5. Ratowanie jedzenia przez apki jedzeniowe, oddawanie jedzenia którego nie przejemy zamiast wyrzucania.

Rzeczy, do których jeszcze się nie przekonałam, to kubeczek menstruacyjny, pieluchy wielorazowe (w sumie nie było okazji hehe), i eko pranie (słyszałam, że używa się do tego orzechów).

Jak jeszcze coś mi się przypomni, dopiszę. Podzielcie się swoimi poradami.
5.12.2012 Polunia <3
7.07.2023 Rodzina <3
Awatar użytkownika
Misiak
SuperMama
 
Posty: 4008
Rejestracja: 19 lis 2012, 10:33
Has thanked: 39 times
Been thanked: 67 times

Re: Bycie ECO - co i jak?

Postautor: martonia » 04 wrz 2022, 11:58

dla mnie to się łączy trochę minimalizm z zero waste, swego czasu czytałam tego typu książki np.
Obrazek
ale w sumie muszę sobie odświeżyć te pomysły
ja w 2019 wpadłam na pomysł "rok bez kupowania ubrań" założyłam tutaj taki temat, chyba od lipca do kwietnia nie kupiłam wtedy nic nowego, później zaczęła się pandemia i praca zdalna, więc nie kupowałam znowu, później byłam w ciąży, więc tylko niezbędne typu biustonosze do karmienia, a teraz rok z dzieckiem w domu, to znowu w sumie nie kupuje, ale startowałam z pełnymi szafami ponad 400 rzeczy, muszę teraz znowu przejrzeć, co się nie nadaje to wyrzucić i dalej nie kupować tylko znosić te rzeczy, teraz wiem, że nie ma co robić takich ciuchowych zapasów, bo jak coś było z "eko"skóry to i tak zmurszało i popękało, albo nawet skórzane sandały, niewiele noszone, to podeszwa pękła ze starości.. nieużywane rzeczy też niszczeją

ps. aha, autorka książki ponoć generuje tylko słoik śmieci rocznie ;)
ps2. ja mam jeszcze takiego trochę patriotycznego hopla, że staram się wybierać polskie marki (nawet rodzinę przekonałam np. do kupna choinek na rynku, a nie np. pod castoramą ;) w sensie, niech środki trafią do polskich sprzedawców, a nie za granicę itp.), sporo jest stron na ten temat :) kiedyś śledziłam bloga M3 po polsku (nie mogę tego teraz znaleźć), ludzie kupili mieszkanie od polskiego dewelopera i w całości urządzali polskimi materiałami wykończeniowymi i urządzili też polskimi meblami/dodatkami, zero Ikei itd. :)
Nasze Serduszko <3 2017
Nasza Niespodzianka <3 2021
Awatar użytkownika
martonia
SuperMama
 
Posty: 3103
Rejestracja: 02 wrz 2016, 15:07
Has thanked: 88 times
Been thanked: 33 times

Re: Bycie ECO - co i jak?

Postautor: brodka53 » 10 paź 2022, 14:44

Świetny pomysł na temat :) ja sama miałam postanowienie na ten rok, żeby żyć bardziej eko i opróćz tego, co już wymieniłyście, to rezygnuje (na tyle, na ile to możliwe) z kupowania produktów w plastikowych opakowaniach. Wybieram te w papierze lub szkle :)
link usunięty jako niezgodny z regulaminem
brodka53
 
Posty: 3
Rejestracja: 10 paź 2022, 13:03
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time


Wróć do Porady Idealnej Pani Domu

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

cron