Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia

Wszelkie porady dotyczące bycia panią domu. Porady z serii: "Jak zadowolić siebie i teściową, i nie zwariować" :)

Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia

Postautor: Bian » 17 lis 2012, 12:19

Ok, wiem, że do Bożego Narodzenia jeszcze nieco ponad miesiąc, ale...

Pierwszy raz będziemy gospodarzami kolacji wigilijnej i w ogóle organizatorami całych świąt. Na samej Wigilii będzie nas 11 osób dorosłych plus czworo lub pięcioro dzieci (w zależności czy mój brat przyjedzie z córką, czy jego od wczoraj była żona się na to zgodzi), także będzie to wyzwanie. Do tego sześć osób dorosłych plus troje dzieci to osoby przyjezdne z Białegostoku, więc to nie będzie tak, że przyjadą na samą kolację i później pojadą :P

W związku z tym rozpoczęłam już plan pod tytułem "przygotowania". Póki co wysprzątałam wnętrza szaf i szafek wszędzie oraz zrobiłam remanent i powyrzucałam dużo zbędnych rzeczy.

No i teraz do sedna - jakie są wasze patenty na to, żeby w święta nie paść na twarz? Co można zrobić wcześniej, a co zostawić na ostatnią chwilę? W co się wczuwacie bardziej, a co można "olać"? Jak ważne są dla was dekoracje świąteczne (ew. rzucajcie pomysły na nie)?

Wszelkie pomysły, patenty mile widziane :)
Bian
SuperMama
 
Posty: 7849
Rejestracja: 04 lis 2012, 20:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 9 times
Been thanked: 103 times

Re: Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia

Postautor: klara76 » 17 lis 2012, 14:06

myślę, że sprzątanie można zacząć już teraz żeby przed samymi świątami tylko zetrzać kurze i odkurzyć; można np zrobić już kapustę (z grochem czy grzybami) i zamrozić;
mnie narazie ten problem nie dotyczy bo święta z zasady spędzamy u mojej mamy lub u teściowej
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
klara76
SuperMama
 
Posty: 4680
Rejestracja: 02 lis 2012, 8:28
Lokalizacja: łódź-bałuty
Has thanked: 104 times
Been thanked: 43 times

Re: Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia

Postautor: caixa » 17 lis 2012, 15:23

Bian, my organizowaliśmy Wigilię w 2010 roku. Wszystko było posprzątane wcześniej. Poszłam trochę na łatwiznę bo przygotowanie ryb i pierogów zleciłam mamie (czyli wszystkiego co było pracochłonne). Pomimo przygotowania, wsparcia męża i drobnej pomocy byłam wykończona i cieszyłam się jak zostaliśmy sami w trójkę. :D
Dekorację stołu podpatrzyłam w IKEA i nieskromnie napiszę, że niedużym kosztem wyszła rewelacyjnie. ;)
Awatar użytkownika
caixa
SuperMama
 
Posty: 10674
Rejestracja: 16 lis 2012, 20:33
Has thanked: 40 times
Been thanked: 222 times

Re: Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia

Postautor: kakonka » 17 lis 2012, 20:34

caixa pisze:Bian, my organizowaliśmy Wigilię w 2010 roku. Wszystko było posprzątane wcześniej. Poszłam trochę na łatwiznę bo przygotowanie ryb i pierogów zleciłam mamie (czyli wszystkiego co było pracochłonne). Pomimo przygotowania, wsparcia męża i drobnej pomocy byłam wykończona i cieszyłam się jak zostaliśmy sami w trójkę. :D


i zapowiedziałam, że kolejną kolację wigilijną zrobię jak będę miała wnuki :P
Awatar użytkownika
kakonka
SuperMama
 
Posty: 4139
Rejestracja: 27 paź 2012, 22:27
Lokalizacja: Aleksandrów Łodzki
Has thanked: 109 times
Been thanked: 34 times

Re: Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia

Postautor: kochecka » 17 lis 2012, 23:36

W tym roku Wigilia bedzie u nas (już drugi raz). Będą moi rodzice, babcia i teściowa. No i my naturalnie :)
Pamiętając poprzednia Wigilię (u nas) - porządki robiliśmy stopniowo tak, że dzień przed mąż ogarnął tylko powierzchnie płaskie, toaletę i łazienkę (całe sprzątanie jest jego w tej sytuacji). Dzień przed rozstawiliśmy stół, krzesła, naszykowałam obrus, naczynia i sztućce.
Ciasta (makowce) piekłam na 2-3 dni przed Wigilią. Zakupy oczywiście też kilka dni wstecz żeby później móc zająć się tylko gotowaniem. Kompot z suszu, śledzie, makiełki robiłam dzień przed a resztę chyba od rana w Wigilię. Trochę pomogła mi teściowa, trochę mama i jakoś się udało :)
Byłam padnięta ale uwielbiam ten gwar, bieganinę mimo wszystko i z miłą chęcią to powtórzę w tym roku :)
Awatar użytkownika
kochecka
SuperMama
 
Posty: 3432
Rejestracja: 27 paź 2012, 21:03
Lokalizacja: Zd-Wola
Has thanked: 43 times
Been thanked: 42 times

Re: Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia

Postautor: yuna » 18 lis 2012, 7:23

U nas Wigilia w tym roku u mojej mamy. Nie znaczy to jednak, że wszelkie gotowanie i pieczenie należy do niej.
W zeszłym roku przykładowo to my zabijaliśmy karpie - znaczy mąż zabijał.
W tym roku po mojej stronie na pewno leży zrobienie pierniczków (nieskromnie dodam, że w zeszłym roku robiły furorę). Obiecałam sobie jeszcze marynowane pieczarki. Z resztą to zobaczymy.

Ale i tak domowe sprzątanie nas nie ominie. Powoli przymierzam się do większych rzeczy tak, żeby przed samymi świętami było jak najmniej. Jak zdarzy się jakiś w miarę pogodny dzień to zabieram się za okna, które w zeszłym roku zostały potraktowane po macoszemu, z racji tego, że chodziłam z brzuchem.
No i czeka mnie porządek w biurku i pudłach z notatkami, ale to po obronie zaraz.

Generalnie nie mam jakiś specjalnych patentów na to, by "nie paść na ryjek". Na "swoim" jestem dopiero drugi rok. Może z czasem coś wymyślę.
Obrazek Obrazek

http://papierowy-stosik.blogspot.com/ - recenzje książek
http://robotki-yunki.blog.pl/ - rękodzieło - czapki, szaliki, opaski i inne

http://allegro.pl/listing/user.php?us_id=6184165 Allegro - licytacje od 1 zł, kolczyki i inne
Awatar użytkownika
yuna
 
Posty: 318
Rejestracja: 03 lis 2012, 7:24
Lokalizacja: Brzeziny
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia

Postautor: misia-misia » 18 lis 2012, 10:17

u nas Wigilia i święta u rodziców. Choinkę tak czy siak dla nas ubierzemy.
Pierwsze święta w pełnym już składzie - czyli z Majkosem. Już czuję jak zobaczy choinki.
Byliśmy w Porcie a tam już są dekoracje świąteczne i ... wiszące pod sufitem renifery i bałwany. Nie muszę chyba mówić, jak Majka reagowała... Cały czas jechała w wózku z głową zadartą do góry. A gdy mijaliśmy renifera piszczała.
Z racji braku czasu pewnie niewiele co przygotuję. Zamierzam zrobić sałatkę z serem feta i roladki z łososia na szybko.
ObrazekObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
misia-misia
SuperMama
 
Posty: 1755
Rejestracja: 28 paź 2012, 13:32
Has thanked: 1 time
Been thanked: 24 times

Re: Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia

Postautor: martula_87 » 18 lis 2012, 11:12

A u nas w tym roku nie wiadomo jak będzie chyba wigilia objazdowa w tamtym roku zorganizowała moja mama i zaprosiła również rodzinę męża ale w tym roku powiedziała że na pewno nie bo za dużo przygotowań chodź jej pomagaliśmy nie ma na to ochoty.U nas też raczej nie bo ja już nie wiem kiedy bym miała czas na cokolwiek bo ciągle rehabilitacja z Dominikiem sprzątanie już zaczęłam na raty ale słabo to idzie.
Dominik 8.05.2012
Awatar użytkownika
martula_87
SuperMama
 
Posty: 8645
Rejestracja: 28 paź 2012, 6:39
Has thanked: 242 times
Been thanked: 93 times

Re: Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia

Postautor: Bian » 18 lis 2012, 19:01

caixa pisze:Dekorację stołu podpatrzyłam w IKEA i nieskromnie napiszę, że niedużym kosztem wyszła rewelacyjnie.
caixa, masz jakieś zdjęcia?

kochecka super plan, właśnie tak bym chciała u siebie wdrożyć, żeby dzień przed i w samą Wigilię zostało niewiele do roboty.

misia-misia pisze:Byliśmy w Porcie a tam już są dekoracje świąteczne i ... wiszące pod sufitem renifery i bałwany. Nie muszę chyba mówić, jak Majka reagowała... Cały czas jechała w wózku z głową zadartą do góry

Też byliśmy - Hania była zachwycona :D Ale co tu się dziecku dziwić, skoro mnie też się podobało :)

martula_87 pisze:powiedziała że napewno nie bo za dużo przygotowan

heh... no właśnie ja od swojej mamy usłyszałam, że kombinuję z Wigilią i sobie biorę za dużo na głowę. Ale z drugiej strony nie ma szans w inny sposób, żeby obie rodziny się spotkały.

klara76 pisze:można np zrobić już kapustę (z grochem czy grzybami) i zamrozić;

Świetna myśl, na pewno wykorzystam :)
Bian
SuperMama
 
Posty: 7849
Rejestracja: 04 lis 2012, 20:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 9 times
Been thanked: 103 times

Re: Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia

Postautor: Meerkat » 18 lis 2012, 19:25

U nas Wigilia to temat drażliwy. Rok temu jedzenie mieliśmy od rodziców jednych i drugich, a samą kolację jedliśmy we 3kę, bo "objazdówka" nie wchodziła w grę (Bartek za mały, marudny, śpiący itd), nikt nie chciał ustąpić, mój mąż z moją mamą zabronili mi brać na siebie takiego przedsięwzięcia i było jak było. W tym roku spróbujemy być jak zwykle i u jednych i u drugich. I tak już męża babcia zdążyła się obrazić... Także Bian, podziwiam Cię :) Jak chcesz, to mam 2 książki Perfekcyjnej Pani Domu i tam są opisane strategie, jak nie dać się zarżnąć , więc mogę Ci pożyczyć ;) Tak czy siak, powodzenia! 8-)
Meerkat
 
Posty: 45
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:54
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia

Postautor: klara76 » 18 lis 2012, 20:09

u nas była Wigilia raz - jak Hanka miała pół roku; sama zrobiłam kapustę, karpia, czerwony barszczyk, śledzie, ciasto; mama przyniosła pierogi a teściowa jakąś sałatkę;
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
klara76
SuperMama
 
Posty: 4680
Rejestracja: 02 lis 2012, 8:28
Lokalizacja: łódź-bałuty
Has thanked: 104 times
Been thanked: 43 times

Re: Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia

Postautor: Deco-Ania » 19 lis 2012, 9:05

Meerkat pisze:W tym roku spróbujemy być jak zwykle i u jednych i u drugich. I tak już męża babcia zdążyła się obrazić... Także
O ie - ja się na to nie piszę od samego początku naszego małżeństwa. Przyjęłam zasadę - jednego roku Wigilia u moich rodziców, Wielkanoc - u teściów / w kolejnym roku - odwrotnie. Bez "objazdów" - bo to tylko męczące dla wszystkich. Nie oznacza to, że w święta się nie widzimy - bo przecież Boże Narodzenia to jeszcze dwa dni, a Wielkanoc: jeden (jeśli śniadanie u teściów - to w drugi dzień obiad u mojej mamy)
Moja mama to zaakceptowała - bo przez długi czas sama takiej objazdówki doświadczała - i dochodziło do takich paranoi, ze kolacja wigilijna u babci zaczynała się o 16:00.
Teściowie - średnio sobie z tym radzą, ale nie mają wyjścia. Ostatnio byliśmy na imieninach teściowej - rozmawialiśmy coś o świętach i z ust mojego T. padło triumfalne: W tym roku nasza kolej!

Ale i tak nie lubię takiego rozwiązania. Ogromnie żałuję, że nie mam dużego domu (albo chociaz ogromnego pokoju) - tak, żeby pomieścić wszystkich razem.

Bian, jeżeli chodzi o gotowanie, to u moich teściów panuje zasada: każdy coś przynosi. Potrawy są rozdzielone pomiędzy wszystkich (mi najczęściej przypada kapusta z grzybami i sałatka śledziowa). Dzięki temu teściowa nie spędza całych dni w kuchni.
Obrazek
Obrazek
Deco-Ania
SuperMama
 
Posty: 10551
Rejestracja: 31 paź 2012, 11:07
Has thanked: 97 times
Been thanked: 194 times

Re: Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia

Postautor: Emi » 19 lis 2012, 15:23

Deco-Ania pisze:Bian, jeżeli chodzi o gotowanie, to u moich teściów panuje zasada: każdy coś przynosi.

I to jest chyba najlepsze rozwiązanie. Fajnie jest przygotowywać Wigilię, ale nie kosztem spędzenia tygodnia na sprzątaniu i trzech dni w kuchni.
U nas Wigilia i Wielkanoc są wymiennie, u moich rodziców lub teściów.
ObrazekObrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Emi
Administrator
 
Posty: 3344
Rejestracja: 28 paź 2012, 9:18
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 19 times
Been thanked: 41 times

Re: Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia

Postautor: Fuente » 19 lis 2012, 22:48

My w tym roku też robimy Wigilię u siebie, co mnie niezmiernie cieszy bo po:
1. to nasza pierwsza Wigilia po slubie
2. Z racji mojej ciąży nie usmiechało mi się odbebnić 2 spotkań rodzinnych.

Robimy Wigilię koszyczkową. Juz podzieliłam pracę, każdy chętnie przystał na moje propozycje potraw, tak więc problemu nie będzie. Dom wysprzątamy wspólnie z Mężem i Teściową, ozdoby na stół porobię sama bo lubię. U mnie zawsze robię świeczniki z jabłek, ozdoby z goździków i pomarańczy, może porobię też jakieś ozdoby w Decoupagu (w czym zapewne wspomoże mnie moja mama- bo w tej dziedzinie to ona jest mistrzynia nie ja). W ubiegłym roku robiłam bombki na choinkę właśnie metoda decoupage, więc, pewnie w tym roku odkopię to co robilam rok temu albo pobawię się na nowo. Tu przykładowa bombeczka:

Obrazek

Jak uda mi się znaleźć gdzieś wśród zdjęć z ubiegłorocznej Wigilii zdjęcia stołu to wrzuce żeby pokazać jak przystrajam stół :)
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Fuente
Moderator
 
Posty: 6317
Rejestracja: 27 paź 2012, 22:20
Has thanked: 42 times
Been thanked: 91 times

Re: Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia

Postautor: Deco-Ania » 20 lis 2012, 9:48

Fuente pisze:ozdoby w Decoupagu
a ja właśnie planuję zafundować sobie taki kursik :-)
Obrazek
Obrazek
Deco-Ania
SuperMama
 
Posty: 10551
Rejestracja: 31 paź 2012, 11:07
Has thanked: 97 times
Been thanked: 194 times

Re: Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia

Postautor: Sybel » 20 lis 2012, 9:57

U nas jest zwyczaj, że wcześniej kupujemy rybę, dzielimy na porcje, a potem mrozimy tak, zeby wyjąć to, co potrzebne, przygotować i następne.
Zupa jest grzybowa, z suszonych z własnego zbioru, więc idzie szybko. Ciasta pieczemy wcześniej. W tym roku pewnie podzielimy wszystko na 3 domy - mamy, mój i siostry. Teściowie radzą sobie sami, teściowa jest adwentystką, więc w sumie tam się wigilii prawie nie obchodzi. Ja jestem niewierząca, ale lubię to święto, więc zawsze staram się jak najwięcej zrobić. Stołu szczególnie nie ozdabiamy - mamy zastawę we wzory kaszubskie, którą bardzo lubię, do tego tylko kilka świeczek i już.
Sybel
 

Re: Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia

Postautor: Bian » 20 lis 2012, 10:06

Deco-Ania też mnie taki kurs kusi :)

Fuente ale ekstra ta bombka :) I liczę na zdjęcia z przystrojenia :)

Ja właśnie też staram się jakoś podzielić kuchenne prace z mamą i teściową, bo raz, że sama pewnie nie podołam, a dwa, że one są mistrzynami w niektórych potrawach :)
Bian
SuperMama
 
Posty: 7849
Rejestracja: 04 lis 2012, 20:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 9 times
Been thanked: 103 times

Re: Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia

Postautor: Fuente » 20 lis 2012, 12:30

Deco-Ania pisze:
Fuente pisze:ozdoby w Decoupagu
a ja właśnie planuję zafundować sobie taki kursik :-)


Jeśli kurs decoupagu to mogę z całą odpowiedzialnością polecić właśnie Malowany Kufer na Piotrkowskiej.http://www.wmalowanymkufrze.pl/index.php?dzial=glowna Moja mama była u nich na kilkunastu kursach oprócz tego była też na Plenerze (super sprawa swoja drogą). Ja uczę sie od mamy, jest niesamowita w tej kwestii, później porobię troche zdjęć tego co robilyśmy wspólnie i wzruce w temat o decoupagu, bo z tego co kojarze to kiedyś taki był :).
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Fuente
Moderator
 
Posty: 6317
Rejestracja: 27 paź 2012, 22:20
Has thanked: 42 times
Been thanked: 91 times

Re: Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia

Postautor: Deco-Ania » 20 lis 2012, 12:32

Fuente, znam, znam , ale mam inny na oku. czekam tylko jak mąż spłaci aparat, który mu potrzebny do pracy i będzie nieco "luźniej" finansowo. Jestem umówiona pod koniec listopada. Na pewno jeszcze w tym roku chcę zrobić.
Obrazek
Obrazek
Deco-Ania
SuperMama
 
Posty: 10551
Rejestracja: 31 paź 2012, 11:07
Has thanked: 97 times
Been thanked: 194 times

Re: Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia

Postautor: Fuente » 28 lis 2012, 13:27

Zdjęć mojego stołu niestety nie mogę znaleźć, ale będę nadal szukać.
Natomiast znalazłam w Internecie ozdoby które robiłam w ubieglym roku na stole wigilijnym.
1. Przecudnie wyglądają jabłuszka jako świeczniki z podgrzewaczami, dają niesamowity cieplutki klimat i są po prostu urocze a w dodatku bardzo proste w wykonaniu. http://1.bp.blogspot.com/-HFiCDTyB3Ag/UKqcvEup11I/AAAAAAAACYA/ARn_2vPC96I/s1600/DSC_3721.JPG Tyle, że ja je jeszcze przewiązywałam złotą kokardką.
2. Do jabłuszek slicznie wyglądają też pomarańcze z goździkami. Goździki można powbijać w różne wzorki, jak któaś ma nieco wieksze dzieci to super frajda dla maluchów :)
Obrazek
Obrazek

Na choinkę robiłam tez łańcuch z suszonych plastrów cytryny, pomarańczy i grejfrutów połączonych sznurkiem sizalowym, a owoce suszyłam na kaloryferze. Będę jeszcze szukać zdjęć więc jak znajde to wrzucę :)
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Fuente
Moderator
 
Posty: 6317
Rejestracja: 27 paź 2012, 22:20
Has thanked: 42 times
Been thanked: 91 times

Re: Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia

Postautor: agnieszka19 » 28 lis 2012, 13:44

To ja poproszę o jakieś jeszcze inspiracje. Z racji tego, że Nati jest na tyle duża by móc ze mną pobawić się w robienie dekoracji, to chętnie w tym roku ubiorę drzewko w własnoręczne ozdoby :)
ObrazekObrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
agnieszka19
SuperMama
 
Posty: 4175
Rejestracja: 28 paź 2012, 23:10
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 13 times
Been thanked: 52 times

Re: Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia

Postautor: Deco-Ania » 28 lis 2012, 14:07

agnieszka19, a może taka mini choinka:
http://bea.cafeart.pl/2012/11/choinka-r ... -kurs.html
Może być ozdobą, a można tez wykonać ja w kilku egzemplarzach i dać np. dziadkom w prezencie.
Obrazek
Obrazek
Deco-Ania
SuperMama
 
Posty: 10551
Rejestracja: 31 paź 2012, 11:07
Has thanked: 97 times
Been thanked: 194 times

Re: Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia

Postautor: agnieszka19 » 28 lis 2012, 14:30

Super. Na pewno zrobię taką z Natalką :)
ObrazekObrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
agnieszka19
SuperMama
 
Posty: 4175
Rejestracja: 28 paź 2012, 23:10
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 13 times
Been thanked: 52 times

Re: Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia

Postautor: mala_mk » 28 lis 2012, 14:33

Bian, u mnie jest bardzo podobnie. Ponieważ mój mąż to Poznaniak, więc też na Święta mam gości przyjezdnych. Odkąd staliśmy się posiadaczami własnego domu, organizujemy Święta u nas, tak aby nie trzeba było wybierać u kogo w tym roku je spędzimy.
W tamtym roku na Wigilii było nas 16 osób dorosłych i 5 dzieci. Jeśli chodzi o gotowanie to każda rodzinka coś przynosiła. Z pierogami mojej babci nawet nie próbuję konkurować :) Ja robiłam zupę, kompot, śledzie w śmietanie... coś co trudniej przewieźć. Reszta potraw przyjechała razem z gośćmi.
Mimo całej pomocy od innych, padnięta byłam totalnie, ale podobnie jak kochecka lubię to i w tym roku powtórka :)

Bian pisze:Ja właśnie też staram się jakoś podzielić kuchenne prace z mamą i teściową, bo raz, że sama pewnie nie podołam, a dwa, że one są mistrzynami w niektórych potrawach :)
i to jest już połowa sukcesu :)
Obrazek Obrazek
mala_mk
 
Posty: 357
Rejestracja: 23 lis 2012, 13:13
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 5 times
Been thanked: 5 times

Re: Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia

Postautor: Emi » 10 gru 2013, 19:10

No to przygotowania do świąt uważam za rozpoczęte >D
Dziś umyłam dwa okna, w czwartek planuję dwa kolejne. Przed Wigilią nie będę miała na to czasu więc myję wcześniej. W weekend czeka mnie trzepanie i pranie dywanu oraz poduszek z kanapy. Sprzątać nie będę, dzieciaki i tak roznoszą wszystko jak tornado więc sprzątanie nie ma sensu.
W weekend przed Wigilią zmienię jeszcze pościel, przepiorę wszystko co znajdę :lol: i postaram się wyprasować łącznie z zaległościami :oops:
ObrazekObrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Emi
Administrator
 
Posty: 3344
Rejestracja: 28 paź 2012, 9:18
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 19 times
Been thanked: 41 times

Re: Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia

Postautor: agnieszka19 » 10 gru 2013, 20:04

Emi pisze:Dziś umyłam dwa okna, w czwartek planuję dwa kolejne


U nas panuje zasada, że okna myje mój mąż 8-)
Ja sprzątam całe mieszkanie a on myje okna...
W tym roku jeszcze nie zaczęłam, ale po weekendzie już(a może dopiero :shock: ) się za to biorę...
ObrazekObrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
agnieszka19
SuperMama
 
Posty: 4175
Rejestracja: 28 paź 2012, 23:10
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 13 times
Been thanked: 52 times

Re: Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia

Postautor: caixa » 10 gru 2013, 20:31

U mnie już prawie Święta. Zostało jedno okno w kuchni, jedna szafka w kuchni i standardowe ogarnięcie mieszkania z myciem podłóg, łazienki etc. W weekend przed zmienię pościel tylko. ;;)) No i czekam na choinkę, żeby już tak ładnie pachniało. ;;))
Awatar użytkownika
caixa
SuperMama
 
Posty: 10674
Rejestracja: 16 lis 2012, 20:33
Has thanked: 40 times
Been thanked: 222 times

Re: Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia

Postautor: Bian » 04 gru 2014, 8:12

Odkurzam temat :) Jak tam u Was z przygotowaniami? Już kilka z Was pisało, że porządki rozpoczęte.

Muszę przyznać, że u mnie w tym roku wyjątkowo szybko poszło i można powiedzieć, że z grubsza jestem przygotowana - lodówka umyta, remanent w szafkach zrobiony, w środku szafki pomyte, okna umyte, firanki uprane.

Miałam takie marzenie, żeby w tym roku spędzić święta w czwórkę, nie ruszać się nigdzie, ale chyba niestety znów wyjdzie na to, że sprzątam i będę dekorować dla idei, bo już teściowa pytała kiedy przyjeżdżamy. Żeby nie było - uwielbiam swoich teściów, ale nie mam ochoty na pakowanie i prawie czterogodzinną podróż. Chciałabym usiąść na kanapie i rozkoszować się czystym, świątecznym domem.

A jak u Was w tym roku? Już ustalacie świąteczny harmonogram?
Bian
SuperMama
 
Posty: 7849
Rejestracja: 04 lis 2012, 20:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 9 times
Been thanked: 103 times

Re: Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia

Postautor: caixa » 04 gru 2014, 8:38

Bian pisze:A jak u Was w tym roku? Już ustalacie świąteczny harmonogram?

O tak. :)
U mnie porządki rozpoczęte ale ze względu na pracę jeszcze trochę ich zostało. :roll: Weekend przed nami więc mam zamiar nadrobić. :D
Plan Świąteczny ustalony, prezenty kupione więc tu jestem spokojna.
Awatar użytkownika
caixa
SuperMama
 
Posty: 10674
Rejestracja: 16 lis 2012, 20:33
Has thanked: 40 times
Been thanked: 222 times

Re: Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia

Postautor: AnnaMaria » 04 gru 2014, 8:45

U nas plan świąt również ustalony wigilia u cioci 1 dzień świąt u teściowej a w 2 dzień świąt moja mama ma do nas przyjechać.
W temacie sprzątania to tylko tak z wierzchu bo muszę się oszczędzać więc mycie okien pranie firanek itp odpada zresztą nie opłaca się dokładnie sprzątać bo jesteśmy w trakcie remontu jak się skończy to wtedy poproszę mamę i teściową i mi pomogą ogarnąć bałagan
Awatar użytkownika
AnnaMaria
SuperMama
 
Posty: 1188
Rejestracja: 01 lis 2012, 10:11
Has thanked: 4 times
Been thanked: 36 times

Re: Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia

Postautor: malulu » 04 gru 2014, 9:53

U nas Święta zaplanowane, prezenty w 90% zakupione, także można na spokojnie cieszyć się z nadchodzących Świąt. Powstają jeszcze ozdoby świąteczne, wianki, ale to sama przyjemność :)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
malulu
SuperMama
 
Posty: 4263
Rejestracja: 22 sty 2013, 20:09
Lokalizacja: Łowicz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 76 times

Re: Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia

Postautor: Szizel » 04 gru 2014, 10:46

U nas Święta Wigilia kolejny rok z rzędu u nas tu w Łodzi najprawdopodobniej u moich rodziców. Wigilia połączona z siostrą mamy, tata rodzeństwa nie ma my i mój brat z rodziną. Co roku Wigilia odbywa się w innym miejscu u moich rodziców, u cioci, u rata i raz była w 2009 u nas. A teściowa mieszka 100 km więc o łączonej Wigilii nie ma mowy, kiedyś była wymienna, ale mój mąż powiedział, że woli Wigilię u moich rodziców, niż u swojej mamy atmosfera bardziej świąteczna, tak więc od dwóch lat Wigilia u nas w Łodzi, a w drugi albo pierwszy dzień świąt do teściowej. I każdy zadowolony może teściowa mniej. Co do przygotowań to zawsze mama, albo ciocia coś zlecają do zrobienia ja zazwyczaj śledzie robię, zobaczymy jak w tym roku. Kiedy będziemy już mieszkać w swoim wymarzonym domu może przyszłe Święta urządzimy u nas.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Szizel
SuperMama
 
Posty: 776
Rejestracja: 27 paź 2012, 21:49
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 9 times

Re: Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia

Postautor: malaJu » 04 gru 2014, 10:52

Jestem w proszku. I tyle w tym temacie.
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia

Postautor: kari » 04 gru 2014, 11:02

my jutro stroimy choinkę, z większego sprzątania to mam w połowie ogarniętą kuchnie, bo było myte okno i część szafek, jak się uda to w przyszłym tygodniu ruszę salon - książki, witrynkę i tą moją nieszczęsną szafę, okien nie myję, może zrobimy z Filipkiem kartki świąteczne ewentualnie ozdoby z masy solnej
Awatar użytkownika
kari
SuperMama
 
Posty: 10256
Rejestracja: 28 paź 2012, 12:26
Has thanked: 64 times
Been thanked: 146 times

Re: Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia

Postautor: AgaGrusiecka » 04 gru 2014, 12:26

malaJu pisze:Jestem w proszku. I tyle w tym temacie.

O to tak jak u mnie ;)
Obrazek
Obrazek
AgaGrusiecka
Ekspert
 
Posty: 3867
Rejestracja: 29 lip 2013, 12:55
Has thanked: 60 times
Been thanked: 176 times

Re: Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia

Postautor: ppola » 04 gru 2014, 12:34

U mnie jak co roku ( jedynie 3 lata temu był wyjątek bo się juz toczyłam ;) ) najpierw Wigilia u babci mojego męża, potem w samochód i 140 km do mojej mamy, pierwszy dzień u mamy a w drugi wracamy z powrotem, tym razem jeszcze w sobotę 27 mamy impreze bo idziemy na ślub i wesele ;)
Więc u mnie tylko:
Bian pisze:sprzątam i będę dekorować dla idei,
ale co tam, może dzisiaj weźmiemy się za pierniczki bo przeciez czymś trzeba Mikołaja w sobotę nakarmić ;)
A no i rok rocznie nikt nie chce mojej pomocy :roll: więc od dwóch lat poprostu pieke ciasta bez pytania :D
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
ppola
SuperMama
 
Posty: 4832
Rejestracja: 01 lis 2012, 9:30
Has thanked: 13 times
Been thanked: 125 times

Re: Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia

Postautor: klara76 » 04 gru 2014, 12:35

malaJu pisze:Jestem w proszku. I tyle w tym temacie.

o to, to właśnie ...
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
klara76
SuperMama
 
Posty: 4680
Rejestracja: 02 lis 2012, 8:28
Lokalizacja: łódź-bałuty
Has thanked: 104 times
Been thanked: 43 times

Re: Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia

Postautor: kasieńka 85 » 04 gru 2014, 13:47

Przygotowania do Świąt? Hm...
Robimy kartki z Karolcią. Wczoraj zrobiłam ozdoby z masy solnej, może dzisiaj pomalujemy z Karolcią. W planach pierniczki, tylko muszę pamiętać o pisakach do ozdabiania (są teraz w promocji w Biedronce =)))) ).
W kwestii sprzątania to nie szaleję. W sumie porządki u mnie systematyczne, chociaż są strefy, których nie ruszam ;;) i nie zamierzam =))))
U nas dwie Wigilie. O 14 u teściów. Później do mojej rodziny. I zawsze jeden dzień Świąt spędzaliśmy u jednych rodziców, drugi u drugich. Ale, ale w tym roku będzie zmiana. Teściowie pierwszego dnia wyjeżdżają w góry i tym sposobem Święta u mnie :D
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
kasieńka 85
SuperMama
 
Posty: 7297
Rejestracja: 28 sty 2013, 17:37
Has thanked: 58 times
Been thanked: 142 times

Re: Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia

Postautor: ava » 04 gru 2014, 14:12

Bian pisze:Jak tam u Was z przygotowaniami?
Hmm, chyba to zdanie
malaJu pisze:Jestem w proszku
najlepiej obrazuje sytuację 8-)

Prezent mamy tylko dla mojej siostrzenicy.
Porządków jeszcze nie zaczęłam (ale wczoraj zrobiłam listę co muszę zrobić), zamierzam zacząć w poniedziałek. Na szczęście mamy mały metraż, więc nie mam jakoś bardzo dużo do roboty.

Dokładnego planu świąt też jeszcze nie mamy. Wigilia jak co roku, najpierw u teściów, potem u Rodziców (choć Mama coś przebąkiwała, że może w tym roku zaprosi teściów do siebie). W jeden dzień zapewne obiad u teściów, a w drugi spotkanie u mojej Babci (albo jak znam życie to będzie to w ten sam dzień :roll: ).

Jeśli chodzi o gotowanie to Mama zleciła mi kapustę z grochem, ale pewnie coś jeszcze zrobię (na pewno jakąś sałatkę, zapewne jarzynową, dla mojego Męża święta bez niej to nie święta :p )

Za rok
Szizel pisze:Kiedy będziemy już mieszkać w swoim wymarzonym domu może przyszłe Święta urządzimy u nas.
Ale wtedy to zacznę sporzątać co najmniej miesiąc wcześniej :lol:
Awatar użytkownika
ava
SuperMama
 
Posty: 8875
Rejestracja: 13 lis 2012, 20:32
Has thanked: 37 times
Been thanked: 109 times

Re: Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia

Postautor: jpuasz » 04 gru 2014, 14:14

U mnie będzie tak jak rok temu, czyli nie wiem czy cokolwiek uda się posprzątać i czy będzie choinka...
Rok temu pracowałam cały grudzień i to jeszcze zostawałam po godzinach, nie było czasu ani sił żeby sprzątać a w nieposprzątanym mieszkaniu nawet nie chciało się choinki ubierać :] Szczęście w tym takie, że całe święta poza domem.
W tym roku? No cóż, ja okien nie umyję, podłóg nie zapastuję, mogę jedynie kurze zetrzeć :] Także wszystko zależy od męża i od tego jak się wyrobi. Liczę na to, że uda się ogarnąć mieszkanie i ubrać choinkę, żeby była świąteczna atmosfera :)
Pozdrawiam :)
Paulina

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
jpuasz
SuperMama
 
Posty: 1309
Rejestracja: 21 sie 2014, 19:48
Has thanked: 0 time
Been thanked: 56 times

Re: Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia

Postautor: Bian » 04 gru 2014, 14:50

ppola no to nieźle się w święta najeździcie, ale powiedzmy, że jeszcze te 140 km jest do ogarnięcia :) U nas 350, więc bez szans.

ppola pisze:może dzisiaj weźmiemy się za pierniczki

Też mam w planie :)
Bian
SuperMama
 
Posty: 7849
Rejestracja: 04 lis 2012, 20:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 9 times
Been thanked: 103 times

Re: Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia

Postautor: martula_87 » 04 gru 2014, 15:38

U mnie planów Świątecznych brak, pewnie Wigilia i pierwszy dzień Świąt u mojej mamy a w drugi pewnie odpoczniemy w domu. Teściowa jak co roku pewnie nawet nas na jeden dzień nie zaprosi. Co do sprzątania jeszcze trochę pracy przede mną ale pewnie najdalej w przyszłym tygodniu skończę to co mam zaplanowane. Prezenty w 50% zakupione. Nie jest źle ;;) ;;)
Dominik 8.05.2012
Awatar użytkownika
martula_87
SuperMama
 
Posty: 8645
Rejestracja: 28 paź 2012, 6:39
Has thanked: 242 times
Been thanked: 93 times

Re: Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia

Postautor: agnieszka19 » 04 gru 2014, 19:09

klara76 pisze:
malaJu pisze:Jestem w proszku. I tyle w tym temacie.

o to, to właśnie ...


I u mnie... Nie zrobiłam nic a jedyny prezent jaki kupiłam to foto- kalendarze dla dziadków i mamy...
Najgorzej że pomysłów również totalnie brak...
ObrazekObrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
agnieszka19
SuperMama
 
Posty: 4175
Rejestracja: 28 paź 2012, 23:10
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 13 times
Been thanked: 52 times

Re: Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia

Postautor: Blue » 04 gru 2014, 19:17

U nas harmonogram jest dość napięty-jak zawsze w grudniu.Chcę to rozładować wolnym przed Świętami,ale negocjacje jeszcze w toku,więc nic pewnego. (wizualizuję jednak ich pomyślność;)))
W piątek ubierzemy choinkę i po amełykańsku powiesimy skarpetę w salonie-podrzucamy tam co jakiś czas bibeloty zanim są Święta (cukierki,jajka z niespodzianką,malutkie zabawki itp-to taki nasz domowy zwyczaj adwentowy.
W najbliższy weekend chcę upiec pierniczki (zejdzie spokojnie cały dzień z dekorowaniem),ale nie wiem czy dotrwają do Swiąt;)
Rozpiska kulinarna na Święta dopiero się tworzy,mamy do obskoczenia 2 Wigilie,na które zawsze coś zanosimy.Najpewniej będziemy gościć w Święta jak co roku przyjaciół z NL,jak i chyba urządzimy u siebie też 2 dzień Świąt dla rodziny (to jeszcze do ustalenia).
Ze sprzątaniem jestem w czarnej d..., z kupnem prezentów dużo lepiej.Jakieś "przyodzienie" (nie żeby jakieś bardzo świąteczne ale to co mamy już obskakiwało imprezy i chcemy coś nowego) chcę też sobie kupić i dziewczynkom.
Także narazie jedynie jest harmonogram,a wdrażać będziemy po trochu.
Blue
SuperMama
 
Posty: 18392
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia

Postautor: gohnia » 04 gru 2014, 21:43

Bian pisze: caixa pisze:Dekorację stołu podpatrzyłam w IKEA i nieskromnie napiszę, że niedużym kosztem wyszła rewelacyjnie.

caixa, masz jakieś zdjęcia?


W ten weekend w IKEA od 12 do 18 na dziale Jadalnie odbędą się pokazy strojenia świątecznych stołów połączone z warsztatami.
W 2011 Ł 2013 K 2017

Szczęście to skutek uboczny postępowania zgodnie ze swoimi wartościami.
Awatar użytkownika
gohnia
SuperMama
 
Posty: 4787
Rejestracja: 13 lis 2012, 22:01
Has thanked: 86 times
Been thanked: 84 times

Re: Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia

Postautor: niesia2708 » 04 gru 2014, 21:57

agnieszka19 pisze:
klara76 pisze:
malaJu pisze:Jestem w proszku. I tyle w tym temacie.

o to, to właśnie ...


I u mnie...

Też... i nawet się nie zanosi na poważniejsze porządki. Po prostu nie mam kiedy. Wracam o 17 i wtedy jest czas dla Karolci. Później jakieś bieżące sprzątanie i praca. A teraz cały weekend męża nie będzie....Zobaczymy jak w kolejny :roll:
Karolcia 19.07.2013
Misia 10.09.2017
Awatar użytkownika
niesia2708
SuperMama
 
Posty: 9161
Rejestracja: 28 lis 2012, 17:38
Has thanked: 62 times
Been thanked: 119 times

Re: Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia

Postautor: Marta » 05 gru 2014, 9:43

malaJu pisze:Jestem w proszku.

Ja tez, nawet nie mam czasu o tym pomyslec. Wracam z pracy po 17, chwile mam dla Filipka, a potem biore sie za nauke. Maz mial sprzatac swiatecznie, ale slabo mu to idzie :roll: W ogole to byl plan, by w swieta wyjechac i nie sprzatac wcale, ale chyba namotalam, bo znalazlam dom i zastanawiam sie czy sie nie przeprowadzic w Swieta :XC Jesli sie uda to bede poswiatecznie sprzatac, i to w nowym domku ;;)
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Marta
SuperMama
 
Posty: 3482
Rejestracja: 28 paź 2012, 14:34
Has thanked: 2 times
Been thanked: 56 times

Re: Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia

Postautor: Fuente » 05 gru 2014, 21:00

U mnie przygotowania ruszyły. Prezenty zakupione (został ostatni prezent do kupienia), wzięłam się za dekoracje świąteczne, pomału zabieramy sie też za odgruzowywanie domu... :lol:
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Fuente
Moderator
 
Posty: 6317
Rejestracja: 27 paź 2012, 22:20
Has thanked: 42 times
Been thanked: 91 times

Re: Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia

Postautor: sistermonn » 05 gru 2014, 21:08

Drugi rok z rzędu Wigilia jest u nas. W zeszłym roku była to nasza pierwsza wspólna wieczerza na nowym mieszkaniu, w tym roku stwierdziliśmy, że nie będziemy krążyć z Lilką Olechów - Radogoszcz Wch - Chojny - Olechów. Wszyscy przyjeżdżają do nas. Potrawy pomogą mi przygotować obydwie mamy (na szwagierkę nie mam co liczyć)
W szafkach mam już posprzątane. W niedziele przywozimy choinkę :)
W przyszłym tygodniu zamierzam umyć okna i wyprać firanki :) Finalne sprzątanie zaplanowałam na 23go. Wtedy też ustawimy stół i go przygotuję. W samą Wigilię będę szykować potrawy.

Za to z prezentami jesteśmy w lesie :(
Obrazek
Awatar użytkownika
sistermonn
SuperMama
 
Posty: 978
Rejestracja: 06 sty 2014, 15:48
Has thanked: 9 times
Been thanked: 20 times

Re: Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia

Postautor: Blue » 05 gru 2014, 21:09

U nas choinka już ubrana.Nie wiem jaki to ma sens w niewysprzątanym mieszkaniu,ale niech chociaż cieszy oko...
Blue
SuperMama
 
Posty: 18392
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Następna

Wróć do Porady Idealnej Pani Domu

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości