Ubezpieczenie mieszkania

Wszelkie porady dotyczące bycia panią domu. Porady z serii: "Jak zadowolić siebie i teściową, i nie zwariować" :)

Ubezpieczenie mieszkania

Postautor: szaraczarownica » 19 lis 2012, 10:24

Ubezpieczacie mieszkanie? W jakich firmach?
A może mieliście już niezbyt miłą przyjemność walczyc o odszkodowanie? Jak się potoczyła sprawa?


My obecnie oba mieszkania mamy ubezpieczone w PZU. Zaczęliśmy od Allianz, ale mieliśmy mało fajną przygodę i w trakcie wyjazdu na wakacje włamano nam się do mieszkania. Likwidowaliśmy szkodę z dwóch ubezpieczeń: ubezpieczenia murów oraz ubezpieczenia wyposażenia i obie szkody potraktowano kompletnie po macoszemu. W pierszym przypadku nie poinformowano nas, że to najpierw my mamy sobie wstawić drzwi balkonowe, a potem wysłać fakturę i dopiero wtedy nastąpi wypłata odszkodowania. Dowiedzieliśmy się o tym dopiero po kilku tygodniach, jak do nich zadzwoniliśmy. W drugim przypadku nasza sprawa w ogóle trafiła na dno szuflady i nikt nie miał ochoty się nią zajmować. Dopiero oficjalna skarga wysłana do Allianz sprawiła, że ktoś łaskawie papiery z tej szuflady wyjął. Ich tłumaczenie: "Mamy bardzo dużo spraw powodzian." No cóż... nas to g.... mało obchodzi. Barowaliśmy się z nimi kilka miesięcy. Wic polega na tym, że Allianz w ubezpieczeniach mieszkaniowych korzysta z centrum likwidacji szkód firmy Mondial Assistance. I to oni zawalili sprawę. Mój tata, który likwidował w Allianz szkodę komunikacyjną (likwiduje Allianz bez pośredników), był obsłużony szybko i fachowo. Dlatego zmieniliśmy ubezpieczyciela, ale zależało nam również, żeby ten nowy nie korzystał z usług MA. Wyszło nam, że jest chyba tylko 2 takich: PZU i Warta. Wybór był prosty, jako że od lat mam ubezpieczenie samochodu w PZU i mam bardzo dobrego agenta. Poza tym teraz bym nie zmieniła, bo w PZU mam bardziej elastyczny dobór parametrów ubezpieczenia.
Awatar użytkownika
szaraczarownica
Moderator
 
Posty: 14783
Rejestracja: 27 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 187 times
Been thanked: 200 times

Re: Ubezpieczenie mieszkania

Postautor: Fuente » 28 lis 2012, 19:46

szaraczarownica pisze:My obecnie oba mieszkania mamy ubezpieczone w PZU
Szara Ty to chyba wszystko w PZU? :)

Ja ubezpieczam przez MultiBank, mają fajne ubezpieczenie ruchomości, nie drogie a dość obszerne, ubezpieczycielem są BRE Ubezpieczenia. Mam zaufanie bo znam firmę "od kuchni", więc wiem jak wypłacają odszkodowania, co stanowi ew. wyłączenia etc.
Generalnie wychodzę z założenia, że nie ma złych ubezpieczeń. każde jest dobre, mogą być tylko nie przeczytane ogólne warunki ubezpieczeniowe przed podpisaniem umowy.

szaraczarownica pisze:W pierszym przypadku nie poinformowano nas, że to najpierw my mamy sobie wstawić drzwi balkonowe, a potem wysłać fakturę i dopiero wtedy nastąpi wypłata odszkodowania.

Powiem Ci, ze dziwne, bo zazwyczaj ubezpieczyciel sam sie takimi sprawami zajmuje, żeby nie zawyżać sobie kosztów. No ale każde TU ma swoje zasady :)
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Fuente
Moderator
 
Posty: 6317
Rejestracja: 27 paź 2012, 22:20
Has thanked: 42 times
Been thanked: 91 times

Re: Ubezpieczenie mieszkania

Postautor: szaraczarownica » 28 lis 2012, 20:02

Fuente pisze:Szara Ty to chyba wszystko w PZU?

Obecnie tak. Chcieliśmy gdzies indziej, ale Mondial Assistance się tak rozpanoszyło, że mieliśmy mały wybór. A że mamy agenta, który nam wszystko dobrze dobiera, to już nie szukaliśmy gdzieś indziej.
Mój problem polega na tym, że z racji nabywanego wykształcenia wiem, jakie mam obowiązki jako właściciel nieruchomości i część ubezpieczeń nie spełnia moich wymagań.

Fuente pisze:Powiem Ci, ze dziwne, bo zazwyczaj ubezpieczyciel sam sie takimi sprawami zajmuje, żeby nie zawyżać sobie kosztów. No ale każde TU ma swoje zasady

No widzisz. Nam to było obojętne w jaki sposób zostanie to załatwione. Wkurzyło nas to, że nikt nam nie powiedział co mamy zrobić. Bo dla nas to nie był problem zamówić sobie okno. Ale problemem było to, że mieszkaliśmy ze 2 miesiące z takim rozwalonym, bo wyważonym łomem :evil: W sierpniu nie był to problem, ale w październiku już tak ;)

Awatar użytkownika
szaraczarownica
Moderator
 
Posty: 14783
Rejestracja: 27 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 187 times
Been thanked: 200 times

Re: Ubezpieczenie mieszkania

Postautor: gohnia » 30 mar 2015, 22:21

Odświeżę wątek, bo muszę ubezpieczyć mieszkanie, a kompletnie się na tym nie znam i nie wiem na co zwrócić uwagę, żeby nie być stratna w razie czego.
Napiszcie, co takie ubezpieczenie powinno obejmować? Czy w takim ubezpieczeniu są też sytuacje, kiedy np. zalejemy sąsiada?
A może możecie polecić jakieś konkretne ubezpieczenie lub agenta?
W 2011 Ł 2013 K 2017

Szczęście to skutek uboczny postępowania zgodnie ze swoimi wartościami.
Awatar użytkownika
gohnia
SuperMama
 
Posty: 4776
Rejestracja: 13 lis 2012, 22:01
Has thanked: 86 times
Been thanked: 84 times

Re: Ubezpieczenie mieszkania

Postautor: klara76 » 31 mar 2015, 6:02

gohnia, do tej pory miałam ubezpieczone mieszkanie w PZU. Teraz mamy w Warcie. Za tą samą opcję wychodziło taniej. Moja agentka ma punkt na Kasprzaka i w Aleksandrowie.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
klara76
SuperMama
 
Posty: 4678
Rejestracja: 02 lis 2012, 8:28
Lokalizacja: łódź-bałuty
Has thanked: 104 times
Been thanked: 43 times

Re: Ubezpieczenie mieszkania

Postautor: kasieńka 85 » 31 mar 2015, 6:06

gohnia, my mamy w Allianz ubezpieczenie. W Warcie za te same opcje mieliśmy wyższą składkę. Do nas agentka przyjeżdża do domu ;;)
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
kasieńka 85
SuperMama
 
Posty: 7297
Rejestracja: 28 sty 2013, 17:37
Has thanked: 58 times
Been thanked: 142 times

Re: Ubezpieczenie mieszkania

Postautor: szaraczarownica » 31 mar 2015, 6:38

gohnia, zalanie sąsiada pokrywa Wasze OC. Warto się zastanowić na jaką kwotę byście się chcieli ubezpieczyć. My w Allianz mieliśmy 40 tys. i nikt nam nie powiedział, że warto to zmienić (albo tam nie można). Dopiero nasz agent z PZU nas uświadomił, że jak sąsiad ma "marmury", to kwota ta się szybko wyczerpie. A nawet przy standardowych kosztach na 7 piętrze mogło nam zabraknąć środków jakbyśmy zalali wszystkich do parteru. Teraz mamy 100 tys. Moglibyśmy mniej, bo mieszkamy teraz na 3 piętrze, ale z kolei ja jestem właścicielką lokalu, a nie mam spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu i w związku z tym solidarnie ze spółdzielnią odpowiadam za wszystkie szkody wyrządzone "przez blok" (np komuś spadnie kawał tynku na głowę). I tu uważam, że te 100 tys. to w sumie mało. Podbicie OC nie kosztuje dużo, ale to jest już chyba max kwota.
Ubezpieczając wyposażenie też warto dobrze skalkulować wartość. 20 tys zazwyczaj wystarczy w przypadku kradzieży, ale jak mieszkanie się spali to i 60 tys to za mało (meble, ubrania, pościel).

Musisz dobrze poczytać OWU. Generali nam zaproponowało świetną cenę, która jednak nie obejmowała ani pożaru, ani kradzieży z włamaniem (co my już mamy na koncie, więc bez tej opcji ani rusz).

Ja się twardo trzymsm PZU. Jak próbowałam coś zmienić, to ubezpieczenia kusiły niższą ceną, ale zawsze im czegoś brakowało.
Awatar użytkownika
szaraczarownica
Moderator
 
Posty: 14783
Rejestracja: 27 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 187 times
Been thanked: 200 times

Re: Ubezpieczenie mieszkania

Postautor: malulu » 31 mar 2015, 10:58

My ubezpieczamy w Warcie i agent do nas przyjeżdża.
szaraczarownica pisze:Ubezpieczając wyposażenie też warto dobrze skalkulować wartość.

My mamy rozdzielone części stałe oraz części ruchome i osobne kwoty ubezpieczenia na nie. Stałe to np. meble w zabudowie, ściany, a ruchome to te, które łatwo można wynieść.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
malulu
SuperMama
 
Posty: 4263
Rejestracja: 22 sty 2013, 20:09
Lokalizacja: Łowicz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 76 times

Re: Ubezpieczenie mieszkania

Postautor: gohnia » 31 mar 2015, 12:08

szaraczarownica pisze:nawet przy standardowych kosztach na 7 piętrze mogło nam zabraknąć środków jakbyśmy zalali wszystkich do parteru

O tym nie pomyślałam, ciągle myślałam tylko o tych pod nami, a tu faktycznie możemy zalać nie jedno a 3 mieszkania.szaraczarownica, a masz jakiegos konkretnego agenta?
Czy ubezpieczenie jest dużo droższe przez agencję niż przez internet?
W 2011 Ł 2013 K 2017

Szczęście to skutek uboczny postępowania zgodnie ze swoimi wartościami.
Awatar użytkownika
gohnia
SuperMama
 
Posty: 4776
Rejestracja: 13 lis 2012, 22:01
Has thanked: 86 times
Been thanked: 84 times

Re: Ubezpieczenie mieszkania

Postautor: szaraczarownica » 31 mar 2015, 12:15

gohnia, mam, podeślę wieczorem.
Mój agent zawsze zrobi tak, że wychodzi mi najtaniej ze wszystkich opcji.
Awatar użytkownika
szaraczarownica
Moderator
 
Posty: 14783
Rejestracja: 27 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 187 times
Been thanked: 200 times

Re: Ubezpieczenie mieszkania

Postautor: klara76 » 31 mar 2015, 17:20

malulu pisze:My mamy rozdzielone części stałe oraz części ruchome i osobne kwoty ubezpieczenia na nie

też tak mamy
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
klara76
SuperMama
 
Posty: 4678
Rejestracja: 02 lis 2012, 8:28
Lokalizacja: łódź-bałuty
Has thanked: 104 times
Been thanked: 43 times

Re: Ubezpieczenie mieszkania

Postautor: szaraczarownica » 31 mar 2015, 19:41

malulu pisze:
szaraczarownica pisze:Ubezpieczając wyposażenie też warto dobrze skalkulować wartość.

My mamy rozdzielone części stałe oraz części ruchome i osobne kwoty ubezpieczenia na nie. Stałe to np. meble w zabudowie, ściany, a ruchome to te, które łatwo można wynieść.

No tak, ale to wtedy też musicie skalkulować obie wartości. My akurat mamy mury i resztę. Ale jakbyśmy mieli elementy stałe i resztę, to z kolei byśmy się musieli nagłowić na ile wycenić mieszkanie ze stałym "wsadem".

Kolejna ważna sprawa to sposób zastąpienia "straty". Czy np. skradziony laptop kupujecie jako odpowiednik (czyli o podobnych parametrach, tak samo stary), czy jako nowy (i tu jest mega haczyk, bo nowy, to według ubezpieczyciela o tych samych parametrach, najlepiej dokładnie taki sam =)))) przynajmniej w Alianz tak było. Więc za 3-letni komputer dostaliśmy marne grosze, chociaż i tak więcej niż byśmy dostali przy pierwszej opcji).

A agenta zaraz wysyłam na pw.
Awatar użytkownika
szaraczarownica
Moderator
 
Posty: 14783
Rejestracja: 27 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 187 times
Been thanked: 200 times

Re: Ubezpieczenie mieszkania

Postautor: Blue » 31 mar 2015, 19:43

U nas też w PZU ale to dlatego,że rodzice od lat tam ubezpieczają wszystko, więc już nie chciało nam się nic szukać.
Blue
SuperMama
 
Posty: 18363
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Ubezpieczenie mieszkania

Postautor: malulu » 01 kwie 2015, 9:19

szaraczarownica pisze:No tak, ale to wtedy też musicie skalkulować obie wartości. My akurat mamy mury i resztę. Ale jakbyśmy mieli elementy stałe i resztę, to z kolei byśmy się musieli nagłowić na ile wycenić mieszkanie ze stałym "wsadem".

U nas kalkulacja szybko poszła, bo robiliśmy wszystko w mieszkaniu i pamiętaliśmy na bieżąco ile co kosztowało.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
malulu
SuperMama
 
Posty: 4263
Rejestracja: 22 sty 2013, 20:09
Lokalizacja: Łowicz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 76 times

Re: Ubezpieczenie mieszkania

Postautor: niesia2708 » 02 kwie 2015, 21:36

A czy można mieć np. 2 ubezpieczenia niezależnie??
Na zasadzie,że mam ubezpieczenie w PZU z cesją na bank a drugie na siebie...
Karolcia 19.07.2013
Misia 10.09.2017
Awatar użytkownika
niesia2708
SuperMama
 
Posty: 9157
Rejestracja: 28 lis 2012, 17:38
Has thanked: 62 times
Been thanked: 119 times

Re: Ubezpieczenie mieszkania

Postautor: szaraczarownica » 02 kwie 2015, 21:40

niesia2708, nikt Ci nie zabroni mieć, ale kwotę z ubezpieczeń dostaniesz tylko do wysokości wartości szkody. Czyli jeśli jedno ubezpieczenie mieszkania masz na wartość 150 tys. (same mury) i drugie takie samo, a potem blok spłonie i rzeczoznawca wyceni wartość mieszkania na 180 tys., to dostaniesz tylko tyle z obu ubezpieczeń. Wszystkie rzeczy materialne to obejmuje. Jedyne ubezpieczenie, które dostajesz bez limitu wartości to ubezpieczenie na życie (argumentacja ubezpieczyciela - bo czyjegoś życia nie da się wycenić).
Generalnie chodzi o to, że przy podwójnym ubezpieczeniu mogłabyś zarobić na stracie.
Awatar użytkownika
szaraczarownica
Moderator
 
Posty: 14783
Rejestracja: 27 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 187 times
Been thanked: 200 times

Re: Ubezpieczenie mieszkania

Postautor: mamala » 14 lis 2016, 13:10

Moim zdaniem jeśli chcemy spać spokojniej, i cieszyć się życiem oraz rodzinką, to lepiej na wszelki wypadek się ubezpieczyć, ponieważ nigdy nie widomo co może nam się przytrafić, nawet we własnym mieszkaniu. Ja z mężem korzystamy z https://www.uniqa.pl/ubezpieczenia-dla- ... e-na-zycie bo zapewniają nam wsparcie w cięższych chwilach.
mamala
 
Posty: 7
Rejestracja: 27 lip 2014, 19:13
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: Ubezpieczenie mieszkania

Postautor: PolubiłamGotowanie » 14 lis 2016, 13:45

Dla mnie to oczywiste, że powinno się ubezpieczyć mieszkanie. Na wypadek zalania przez sąsiadów lub zalania sąsiadów, na wypadek włamania, pożaru itd. My ubezpieczyliśmy mieszkanie w PZU. Naszą agentką jest dobra znajoma moich rodziców, więc mamy zaufaną osobę po "tamtej stronie". Znalazła dla nas najtańszą opcję ubezpieczenia tego co najczęściej takiego ubezpieczenia wymaga (bez zbędnych: ataków UFO czy uderzenia meteoru ;) ).

Co prawda nie wiemy jeszcze z autopsji jak by się sprawdzili przy wycenie ewentualnej szkody i zwrotu pieniędzy, ale moi rodzice (na nieszczęście) korzystali już z ubezpieczenia domu, auta i na życie. Za każdym razem sprawa była bardzo szybko rozpatrywana, a pieniądze wypłacane (zwykle więcej niż się spodziewali).

Roczne ubezpieczenie wcale nie kosztuje dużo, a człowiek śpi spokojnie, bo wie, że w razie czego nie zostanie z niczym.
PolubiłamGotowanie
 
Posty: 123
Rejestracja: 31 sie 2016, 20:55
Has thanked: 0 time
Been thanked: 3 times

Re: Ubezpieczenie mieszkania

Postautor: Blue » 05 sty 2020, 18:25

U nas ten sam.pan ubezpiecza od lat moich rodzicow,brata,nas a nawet ostatnio przyjaciolki moje :lol:
Blue
SuperMama
 
Posty: 18363
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Ubezpieczenie mieszkania

Postautor: szaraczarownica » 05 sty 2020, 19:23

Blue, nie wiem gdzie ubezpieczanie, ale zobacz PZU. Mają taką zniżkę dla nowej nieruchomości, że my za kwoty odjechane w kosmos, full wypas zapłaciliśmy około 600 zł. Nasza doradczyni z banku była w szoku jak to zobaczyła. Oczywiście z roku na rok zniżki zanikają, ale początkowo jest super
Awatar użytkownika
szaraczarownica
Moderator
 
Posty: 14783
Rejestracja: 27 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 187 times
Been thanked: 200 times

Re: Ubezpieczenie mieszkania

Postautor: Blue » 05 sty 2020, 19:29

Szara-właśnie jesteśmy teraz w PZU i już mamy ugadane,że po przeprowadzce aneksujemy umowę.,Ale nasza nieruchomość nie jest nowa,my tylko adres zmieniamy;)
Blue
SuperMama
 
Posty: 18363
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Ubezpieczenie mieszkania

Postautor: szaraczarownica » 05 sty 2020, 20:39

Blue, z tego co zrozumiałam, to chodzi o to, że pierwszy raz ubezpieczasz tę konkretną nieruchomość u nich.
Przy samochodach na pewno to tak działa. Nam na mieszkanie też, ale tu wątpliwość może budzić fakt, że nasze mieszkanie jest nowe. Chociaż mój agent nie zwracał jakoś konkretnie uwagi na fakt rynku pierwotnego, a właśnie raczej, że pierwszy raz ubezpieczam.
Awatar użytkownika
szaraczarownica
Moderator
 
Posty: 14783
Rejestracja: 27 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 187 times
Been thanked: 200 times

Re: Ubezpieczenie mieszkania

Postautor: Blue » 05 sty 2020, 22:54

Szara-aha,to ja się go dopytam w takim razie.
Blue
SuperMama
 
Posty: 18363
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times


Wróć do Porady Idealnej Pani Domu

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości