Koszty ogrzewania

Wszystko, co dotyczy budowania i remontowania domów, urządzania pokoi, zakupu sprzętów. Także kwestie finansowe.

Koszty ogrzewania

Postautor: zbroziu » 06 kwie 2015, 20:45

Dziewczyny proszę Was o radę, właśnie stoję przed wyborem formy ogrzewania w domku, będzie to albo piec na ekogroszek, albo ogrzewanie gazowe. Dom ma 63m2 powierzchni użytkowej, powiedzcie proszę jakie są wasze doświadczenia z powyższymi formami ogrzania domu/mieszkania? Czy rzeczywiście gazowe ogrzewanie jest takie tanie?
ObrazekObrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
zbroziu
SuperMama
 
Posty: 3365
Rejestracja: 28 maja 2013, 21:05
Lokalizacja: Konstantynów
Has thanked: 27 times
Been thanked: 37 times

Re: Koszty ogrzewania

Postautor: szaraczarownica » 06 kwie 2015, 20:51

zbroziu, a gaz masz z sieci?
My wprawdzie domku nie mamy, więc i własnych doświadczeń też nie, ale mój tata, jako rzeczoznawca majątkowy, który rozmawia z różnymi klientami, mówi że jest to najlepsza opcja o ile masz podłączenie do sieci miejskiej. Bo nie chodzi też o koszty, ale o zaopatrzenie i składowanie. W takiej formie gaz jest czysty, niekłopotliwy i niedrogi.
Awatar użytkownika
szaraczarownica
Moderator
 
Posty: 14783
Rejestracja: 27 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 187 times
Been thanked: 200 times

Re: Koszty ogrzewania

Postautor: malulu » 06 kwie 2015, 21:04

zbroziu, jeśli zima jest łagodna (jak w tym sezonie) to gazowe ogrzewanie jest opłacalne i bardzo wygodne. Natomiast jeśli lubisz ciepło w domu (gaz, olej nie dają takiego poczucia ciepła jak węgiel), do tego jest sroga zima to tylko ekogroszek. Najlepsza kombinacja to 2 piece :) Gazowy na lato do podgrzewania wody i okresy przejściowe, a na zimę ekogroszek.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
malulu
SuperMama
 
Posty: 4263
Rejestracja: 22 sty 2013, 20:09
Lokalizacja: Łowicz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 76 times

Re: Koszty ogrzewania

Postautor: zbroziu » 06 kwie 2015, 21:31

gaz jest w ulicy, więc dodatkowo wchodzą nam koszty wprowadzenia go do domu, plany itp.
malulu pisze:Natomiast jeśli lubisz ciepło w domu

no właśnie nie ukrywam, że lubie ciepło, teraz w blokach strasznie marze.
szaraczarownica pisze: gaz jest czysty,

i to jest dla mnie jeden z głównych plusów gazowego ogrzewania.

malulu pisze:Najlepsza kombinacja to 2 piece

ażżż taka bogata to nie jestem :))
ObrazekObrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
zbroziu
SuperMama
 
Posty: 3365
Rejestracja: 28 maja 2013, 21:05
Lokalizacja: Konstantynów
Has thanked: 27 times
Been thanked: 37 times

Re: Koszty ogrzewania

Postautor: Kurczak » 07 kwie 2015, 6:37

zbroziu, ja mam porównanie, bo my mamy gaz, a moi Rodzice ekogroszek. Rodzice płacą dużo mniej za ogrzewanie, ale też dom nowszy i lepiej izolowany.
Poza tym jednak gaz wydaje mi się znaczenie wygodniejszy. Przy ekogroszku trzeba mieć sporo "brudnego" miejsca na trzymanie opału, kłopotliwe jest czyszczenie pieca i jego rozpalanie (może w nowszych modelach jest to uproszczone). No a przy gazie? Jest CI zimno, przekręcasz pokrętło na piecu, a po 5 minutach cieplutko w całym domu ;) Co oczywiście daje się potem odczuć na rachunkach.
Niemniej jednak, gdybym się decydowała na ogrzewanie we własnym domu, wybrałabym gaz.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Kurczak
SuperMama
 
Posty: 4258
Rejestracja: 17 lis 2012, 11:14
Has thanked: 21 times
Been thanked: 54 times

Re: Koszty ogrzewania

Postautor: zbroziu » 07 kwie 2015, 7:15

Kurczak, jeśli oczywiście możesz napisać to powiedz proszę jakie macie miesięczne rachunki za gaz?
ObrazekObrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
zbroziu
SuperMama
 
Posty: 3365
Rejestracja: 28 maja 2013, 21:05
Lokalizacja: Konstantynów
Has thanked: 27 times
Been thanked: 37 times

Re: Koszty ogrzewania

Postautor: AnnaMaria » 07 kwie 2015, 7:37

My też mieszkamy w domku w planach mieliśmy mieć piec na ekogroszek ale mamy też ogrzewanie gazowe. Nie było nas stać na dobry piec na ekogroszek (bo tu lepiej nie oszczędzać a kupić raz ale dobry i porządny). Ogrzewanie gazowe wychodziło w zależności od temp na zewnątrz czasami do 800 zł na miesiąc. /kupiliśmy więc kominek z płaszczem wodnym (czyli jest on połączony rurkami z grzejnikami i ogrzewa nie tylko pomieszczenie w którym się on znajduje). Jak jesteśmy w domu to palimy w kominku bardzo szybko się nagrzewa i jest bardzo cieplutko. Jak nas nie ma i temp spadnie do określonego poziomu załącza się piec gazowy i utrzymana jest stała temperatura.
Minusy takiego kominka
-trzeba mieć na niego i na drewno miejsce
-trzeba liczyć się z tym że jest dużo kurzu i sprzątania
-w pokoju z kominkiem zawsze jest gorąco
-no i nie wygląda on zbyt pięknie
-no i więcej roboty bo trzeba przynieść drewno itp

Ale głównym plusem jest to że rachunki za ogrzewanie wynoszą 1/4 tego co kiedyś
Awatar użytkownika
AnnaMaria
SuperMama
 
Posty: 1188
Rejestracja: 01 lis 2012, 10:11
Has thanked: 4 times
Been thanked: 36 times

Re: Koszty ogrzewania

Postautor: Kurczak » 07 kwie 2015, 12:57

zbroziu pisze:Kurczak, jeśli oczywiście możesz napisać to powiedz proszę jakie macie miesięczne rachunki za gaz?


Z głowy Ci nie powiem, bo to nie takie proste ;) Po pierwsze w sezonie grzewczym ileś razy więcej niż w lecie, po drugie my mamy duży dom podzielony na trzy mieszkania, ale ogrzewanie wspólne, więc rachunki dzielone są proporcjonalnie do zajmowanej powierzchni. Jak wrócę do domu to się dowiem :)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Kurczak
SuperMama
 
Posty: 4258
Rejestracja: 17 lis 2012, 11:14
Has thanked: 21 times
Been thanked: 54 times

Re: Koszty ogrzewania

Postautor: Kurczak » 07 kwie 2015, 12:59

AnnaMaria pisze:My też mieszkamy w domku w planach mieliśmy mieć piec na ekogroszek ale mamy też ogrzewanie gazowe. Nie było nas stać na dobry piec na ekogroszek (bo tu lepiej nie oszczędzać a kupić raz ale dobry i porządny). Ogrzewanie gazowe wychodziło w zależności od temp na zewnątrz czasami do 800 zł na miesiąc. /kupiliśmy więc kominek z płaszczem wodnym (czyli jest on połączony rurkami z grzejnikami i ogrzewa nie tylko pomieszczenie w którym się on znajduje). Jak jesteśmy w domu to palimy w kominku bardzo szybko się nagrzewa i jest bardzo cieplutko. Jak nas nie ma i temp spadnie do określonego poziomu załącza się piec gazowy i utrzymana jest stała temperatura.
Minusy takiego kominka
-trzeba mieć na niego i na drewno miejsce
-trzeba liczyć się z tym że jest dużo kurzu i sprzątania
-w pokoju z kominkiem zawsze jest gorąco
-no i nie wygląda on zbyt pięknie
-no i więcej roboty bo trzeba przynieść drewno itp

Ale głównym plusem jest to że rachunki za ogrzewanie wynoszą 1/4 tego co kiedyś


Moi Rodzice poza piecem na ekogroszek też mają kominek z płaszczem. Ogólnie super sprawa, ale wszystkie minusy o których piszesz, to niestety prawda. Dodałabym jeszcze, że przy małym dziecku dochodzi strach o poparzenie.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Kurczak
SuperMama
 
Posty: 4258
Rejestracja: 17 lis 2012, 11:14
Has thanked: 21 times
Been thanked: 54 times

Re: Koszty ogrzewania

Postautor: caixa » 07 kwie 2015, 17:12

zbroziu, ja bym zastanowiła się nad opcją gaz +kolektory. Koszty gazu wtedy będą tylko zimą. Co do oszczędności. Dużo zależy od samej technologii domu. Im bardziej energooszczędny tym więcej ciepła zatrzymuje więc i rachunki niższe. :) Druga kwestia to wygoda. Jak pisała Kurczak, gaz to kwestia kurka do przykręcenia przy ekogroszku jest więcej zabawy. Z drugiej strony ja mam ciągle wątpliwości czy ten gaz na pewno będzie tak ogólnodostępny. Ja z racji zawodu odpowiadam bez przerwy na tego typu pytania. Wszyscy moi branżyści mówią , że jeśli jest gaz w ulicy to podłączać.
Awatar użytkownika
caixa
SuperMama
 
Posty: 10674
Rejestracja: 16 lis 2012, 20:33
Has thanked: 40 times
Been thanked: 222 times

Re: Koszty ogrzewania

Postautor: Misiak » 07 kwie 2015, 21:55

Gaz + płaszcz wodny. Gaz to wygoda i chyba nie jest tak oszalamiajaco droższy niż ekogroszek. Ja nie chciałam mieć ekogroszku. Raz, że trzeba mieć gdzie go przechowywać, dwa że niezbyt komfortowo bym się czuła majac w domu tyle latwopalnego materiału. No i możesz zimą wyjechać na kilka dni bez obawy że dom się wychlodzi.
Płaszcz wodny mamy i owszem trzeba wyrzucić popiół, napalić, dorzucac co jakiś czas ale nie powiedziałabym, ze az tak sie brudzi. Jak palimy mam obok zmiotkę i szufelkę, wszystko zamiatam rach ciach. I jak trzeba to i ścierką machnę. Dla mnie to chwilka. Ogólnie kominek jest ciut upierdliwy :D przy rozpalaniu i pilnowaniu żaru, ale nie oddalabym go bo ma swoj klimat.
Pola wie, że kominek jest gorący i nie dotyka, więc tego problemu nie mamy.
Co do kosztów to w poprzednim okresie grzewczym przy uzywaniu co jakis czas plaszcza wodnego placilismy za gaz srednio 400 zl/miesiac, chyba ze coś pokrecilam, jeszcze sprawdze jutro.
5.12.2012 Polunia <3
7.07.2023 Rodzina <3
Awatar użytkownika
Misiak
SuperMama
 
Posty: 4002
Rejestracja: 19 lis 2012, 10:33
Has thanked: 39 times
Been thanked: 67 times

Re: Koszty ogrzewania

Postautor: Deco-Ania » 08 kwie 2015, 7:22

Misiak pisze:Pola wie, że kominek jest gorący i nie dotyka
My co prawda kominka nie mamy, ale dość często bywamy u znajomych. Tez się zastanawiałam jak to będzie z Antosiem - bałam się, że będzie zaciekawiony i się poparzy, a znajomi nawet kupili specjalny parawan, żeby odgrodzić kominek, ale okazało się, że służył nam do zagrodzenia schodów, bo kominek mojego dziecka w ogóle nie interesował.
Podobnie było podczas naszej ostatniej wizyty z Julkiem.
Obrazek
Obrazek
Deco-Ania
SuperMama
 
Posty: 10551
Rejestracja: 31 paź 2012, 11:07
Has thanked: 97 times
Been thanked: 194 times

Re: Koszty ogrzewania

Postautor: zbroziu » 08 kwie 2015, 10:24

dzięki dziewczyny za wszystkie Wasze wpisy, muszę przyznać że po Waszych wpisach można wywnioskować, że zdecydowanie przeważa gaz. Patrząc na nasze warunki rzeczywiście byłoby to najlepsze rozwiązanie gdyż m.in.
mamy mało miejsca w kotłowni, z kotłowni przechodzi się od razu do przedpokoju, więc pewnie ciągły bałagan byłby nieunikniony.
Przerażają mnie jednak te miesięczne koszty za gaz, tym bardziej że dochodzi nam teraz rata kredytu do spłaty, boje się trochę tego że będę przez to oszczędzać na cieple tak jak teraz w blokach. Dziewczyny napiszcie proszę jeśli oczywiście możecie jakie są Wasze miesięczne rachunki za gaz (przy ogrzewaniu gazowym), oraz jaką macie powierzchnię do ogrzania.
ObrazekObrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
zbroziu
SuperMama
 
Posty: 3365
Rejestracja: 28 maja 2013, 21:05
Lokalizacja: Konstantynów
Has thanked: 27 times
Been thanked: 37 times

Re: Koszty ogrzewania

Postautor: Misiak » 08 kwie 2015, 11:40

zbroziu, u nas to jest 130 m2. Ale płacimy za gaz cały rok regularnie jakąś sumę (tam ma się swoje konto z którego pobierają chyba kwartalnie), więc po okresie grzewczym tak nie boli bo albo trzeba dopłacić troszkę albo wcale.
5.12.2012 Polunia <3
7.07.2023 Rodzina <3
Awatar użytkownika
Misiak
SuperMama
 
Posty: 4002
Rejestracja: 19 lis 2012, 10:33
Has thanked: 39 times
Been thanked: 67 times

Re: Koszty ogrzewania

Postautor: Bian » 08 kwie 2015, 12:24

zbroziu my mamy piec gazowy, gaz z sieci miejskiej - ogrzewamy nim mieszkanie plus wodę i gotowanie. Mieszkanie ma 53m2. Do tej pory rozliczaliśmy się co 2-3 miesiące, w zależności od tego jak przyszedł gazownik. Teraz mamy inną taryfę i gazownia przysłała nam prognozy na cały rok. No to według prognozy za okres 1.03 - 1.04 mamy do zapłacenia 437 zł, a np. w okresie wakacyjnym 1.07-1.08 wyszło im 134 zł. W to wchodzi opłata: abonamentowa, za paliwo gazowe, dystrybucja stała i dystrybucja zmienna. Szczerze powiem, że muszę porównać jak się mają prognozy w rozliczeniu za cały rok w porównaniu z ubiegłym rokiem, gdy wszystko liczone było tylko z liczników.
Bian
SuperMama
 
Posty: 7849
Rejestracja: 04 lis 2012, 20:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 9 times
Been thanked: 103 times

Re: Koszty ogrzewania

Postautor: zbroziu » 08 kwie 2015, 12:25

Misiak pisze:jakąś sumę.

a czy możesz napisać jaką?
ObrazekObrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
zbroziu
SuperMama
 
Posty: 3365
Rejestracja: 28 maja 2013, 21:05
Lokalizacja: Konstantynów
Has thanked: 27 times
Been thanked: 37 times

Re: Koszty ogrzewania

Postautor: zbroziu » 08 kwie 2015, 12:28

Bian, jaką macie temperaturę w mieszkaniu w sezonie zimowym?
ObrazekObrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
zbroziu
SuperMama
 
Posty: 3365
Rejestracja: 28 maja 2013, 21:05
Lokalizacja: Konstantynów
Has thanked: 27 times
Been thanked: 37 times

Re: Koszty ogrzewania

Postautor: Bian » 08 kwie 2015, 12:51

zbroziu pisze:Bian, jaką macie temperaturę w mieszkaniu w sezonie zimowym?

U nas temperatura tak naprawdę jest różna w zależności od pomieszczenia. U dziewczynek w sypialni, która jest niewielka, często przykręcamy grzejnik, bo jest po prostu za ciepło. Tam będzie spokojnie 22 stopnie albo nawet więcej. Z kolei w dużej sypialni przy bardzo niskich temperaturach na zewnątrz mogłoby być cieplej, ale niestety u nas kamienica jest słabo ocieplona, a to akurat zewnętrzna ściana. Z tego co pamiętam różnica w temperaturze była dość duża, bo około trzy-cztery stopnie w porównaniu z pokojem dziewczyn.
Bian
SuperMama
 
Posty: 7849
Rejestracja: 04 lis 2012, 20:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 9 times
Been thanked: 103 times

Re: Koszty ogrzewania

Postautor: Bian » 09 kwie 2015, 8:04

zbroziu przejrzałam dokładnie nasze faktury z prognozą opłat na cały rok i małe sprostowanie muszę zrobić. Paliwo gazowe rozliczane jest za dwa miesiące jednak nadal, także generalnie np. te 430 zł to są za marzec i kwiecień, a potem kolejno są rachunki przewidziane: maj-czerwiec 430 zł, lipiec-sierpień i wrzesień-październik 180 zł, a za okres listopad-grudzień teoretycznie wyliczyli, że zaledwie 85 zł. Wiadomo, że w zeszłym roku za okres maj-czerwiec tyle nie płaciliśmy, bo już się nie grzało, więc po prostu inaczej w tym roku jest to rozłożone. Potem pewnie przyjdzie pan, spisze licznik i zobaczy czy się to pokryło z faktycznym zużyciem.
Bian
SuperMama
 
Posty: 7849
Rejestracja: 04 lis 2012, 20:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 9 times
Been thanked: 103 times

Re: Koszty ogrzewania

Postautor: zbroziu » 09 kwie 2015, 8:35

Bian, baaardzo Ci dziękuje :-*
ObrazekObrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
zbroziu
SuperMama
 
Posty: 3365
Rejestracja: 28 maja 2013, 21:05
Lokalizacja: Konstantynów
Has thanked: 27 times
Been thanked: 37 times

Re: Koszty ogrzewania

Postautor: Kurczak » 09 kwie 2015, 8:38

zbroziu, mój Mąż wyliczył, że płacimy ok. 540 zł miesięcznie za 140 m2. Muszę podkreślić, że to stare budownictwo i dom ma tylko jedną ścianę ocieploną póki co. Czy jest ciepło? W naszej części utrzymujemy temperaturę ok. 21 stopni, Rodzice Męża mają nieco chłodniej, a już Ciocia to wg mnie baaardzo zimno -17 stopni - raz, że górę ciężej ogrzać, a dwa, że ona to mega oszczędny typ ;)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Kurczak
SuperMama
 
Posty: 4258
Rejestracja: 17 lis 2012, 11:14
Has thanked: 21 times
Been thanked: 54 times

Re: Koszty ogrzewania

Postautor: Misiak » 09 kwie 2015, 9:01

zbroziu, chyba około 200 zł. Ale nie jestem pewna, muszę dopytać.
My mamy w domu 20,5 stopni w salonie a w sypialni 19,5.
5.12.2012 Polunia <3
7.07.2023 Rodzina <3
Awatar użytkownika
Misiak
SuperMama
 
Posty: 4002
Rejestracja: 19 lis 2012, 10:33
Has thanked: 39 times
Been thanked: 67 times

Re: Koszty ogrzewania

Postautor: sardynka » 11 kwie 2015, 10:14

My mamy też gazowe. Dom 110m użytkowej dobrze ocieplony. Temperatura w domu to 21-22 stopnie. Później napiszę ile nam wychodzi opłat bo gaz płaci mąż ;) w każdym bądź razie na pewno nie są to jakieś zabójcze kwoty
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
sardynka
SuperMama
 
Posty: 3678
Rejestracja: 23 gru 2012, 11:49
Has thanked: 56 times
Been thanked: 34 times

Re: Koszty ogrzewania

Postautor: Fijołkowa Mama » 09 gru 2017, 14:00

Odświeżam temat.
Stoję przed decyzją wyboru ogrzewania domu - 150 m2, w tym 120 po.użytkowej, wszędzie podłogówka + grzejnik drabinowy w łazience.
Najpierw miał być ekogroszek, bo nie mamy gazu ziemnego, ale nasłuchałam się, że z groszku jest ciągle brudno i jednak jest kłopotliwe. Opcją nr 2 jest pellet - dużo czyściej, ale jednak przeanalizowałam kilka lat cen pelletu i niestety dobry pellet ciągle znacząco w górę :( Opcja nr 3 - gaz z butli - czysto, ale trzeba dokonywać przeglądów, kontrole UDT itp., boję się ewentualnych wycieków, no i jednak taka duża butla przed domem szpeci działkę.
Opcja nr 4 - powietrzna pompa ciepła, na gruntową nas nie stać. Ma ktoś, użytkuje, coś słyszał?
Minusem na pewno jest spadek efektywności przy dużych mrozach, no ale tych w ciągu zimy nie ma takich znowu aż tak dużo, dodatkowo będziemy mieć kominek. No i cena zakupu i instalacji. Możemy co prawda skorzystać z bardzo atrakcyjnego dofinansowania z gminy, ale warunkiem jest zamieszkanie jesienią przyszłego roku, a u nas tak opcja nie wchodzi w grę

Kurczę, to jest naprawdę trudny temat 8-|
Fijołkowa Mama
SuperMama
 
Posty: 1402
Rejestracja: 24 lis 2015, 22:02
Has thanked: 44 times
Been thanked: 10 times

Re: Koszty ogrzewania

Postautor: niesia2708 » 09 gru 2017, 15:02

Fijołkowa Mama, jakbyś chciała poznać ceny instalacji gazowej i jakiś konkretnych informacji na ten temat to mogę Ci dać numer do mojego taty. Oczywiście niezobowiązująco.
Moja siostra ma ogrzewanie na gaz. Dom porównywalny tylko w sypialniach kaloryfery a nie podłogówka. Zbiornik ma 2700 m3 koszt tankowania ok 1,5 zł/m3. Od lipca do dzisiaj zużyli 65% gazu ale dom jest ocieplony dopiero od miesiąca, plus to nowy dom,plus zanim sobie dobrze wszystko poustawiali minęło trochę czasu. Docelowo zbiornik ma ponoć starczać na rok.
Groszek ma moja ciocia. Cenowo mogę podpytać. Z minusów- czyszczenie co tydzień pieca i zasypywanie. W sytuacji gdy ciocia zostaje sama w domu gdy wujek jedzie na poligon pojawia się problem ponieważ te worki są dla niej za ciężkie.
Karolcia 19.07.2013
Misia 10.09.2017
Awatar użytkownika
niesia2708
SuperMama
 
Posty: 9157
Rejestracja: 28 lis 2012, 17:38
Has thanked: 62 times
Been thanked: 119 times

Re: Koszty ogrzewania

Postautor: caixa » 10 gru 2017, 8:18

Jak dla mnie pompa. W ostateczności gaz.
Awatar użytkownika
caixa
SuperMama
 
Posty: 10674
Rejestracja: 16 lis 2012, 20:33
Has thanked: 40 times
Been thanked: 222 times

Re: Koszty ogrzewania

Postautor: lontek » 19 lut 2019, 8:59

Mnie aktualnie najbardziej przekonują pompy ciepła. Jest to ekologiczne rozwiązanie, które znacznie zmniejsza koszty ogrzewania. Trzeba tylko wybrać prawdziwych fachowców aby instalacja została prawidłowo wykonana. Wtedy długo można cieszyć się ciepłem. U mnie pompa jest już od kilku lat i nigdy nie miałam styczności z jej awarią, bądź brakiem ciepła. Może warto przemyśleć to jako alternatywę.


Usunęłam niepotrzebną reklamę - szara
lontek
 
Posty: 1
Rejestracja: 19 lut 2019, 8:54
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: Koszty ogrzewania

Postautor: Blue » 04 sty 2020, 14:49

U nas 140m2 użytkowej powierzchni i jest ogrzewanie gazowe (grzejniki są w każdym pomieszczeniu) plus kominek z rozprowadzeniem.Tam chyba wszystkie domy mają tak samo na tym osiedlu chyba że ktoś jakoś inaczej sobie wymyślił ogrzewanie.Koszty podobno za te duże wysokie szeregi z użytkowym poddaszem babka mowiła że 6 tys rocznie,nasz dom jest o 1 pietro niższy i bez poddasza użytkowego wiec średnio wyjdzie koło 300zł /mies.Aha,podlogówki brak.
Blue
SuperMama
 
Posty: 18363
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Koszty ogrzewania

Postautor: Blue » 10 sty 2020, 14:51

W tym temacie też myślimy jak zmniejszyć długookresowo koszty ogrzewania.Oznacza to spore nakłady teraz na wstępie ale być może warto.Temat zostawilam teściom,coś tam się na tym znają.
Blue
SuperMama
 
Posty: 18363
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Koszty ogrzewania

Postautor: Blue » 13 sty 2020, 19:59

Mąż mi podesłał linka o grzejnikach kanałowych-no fajne.Tylko w przypadku jak on jest np.na podłodze to jak z tego czyścić kurz?

http://www.instalacjebudowlane.pl/6855- ... -ceny.html
Blue
SuperMama
 
Posty: 18363
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Koszty ogrzewania

Postautor: caixa » 16 sty 2020, 0:02

Blue, ale zdajesz sobie sprawę że te koszty zimą są wyższe? Bo ja np. dostałam 1 rachunek po uruchomieniu pompy i z krzesła spadłam. Podobno to normalne dlatego czekam na kolejny okres rozliczeniowy.
Awatar użytkownika
caixa
SuperMama
 
Posty: 10674
Rejestracja: 16 lis 2012, 20:33
Has thanked: 40 times
Been thanked: 222 times

Re: Koszty ogrzewania

Postautor: Blue » 16 sty 2020, 9:36

Tak,oczywiście.Rozpisałam średniomiesięcznie.Mało tego,dołożymy jeszcze trochę rozwiązań,by było cieplej.Priorytet to ciepły suchy dom.Remonty można rozłożyć wg koniecznych potrzeb,także mój dzienniczek trochę czasu będzie otwarty;)
Blue
SuperMama
 
Posty: 18363
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Koszty ogrzewania

Postautor: Paulinka » 16 sty 2020, 16:52

caixa, my jesteśmy po uruchomieniu pieca gazowego, wszyscy nam mówili ze najwiecej idzie na rozruch, potem się stabilizuje.
ObrazekObrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Paulinka
SuperMama
 
Posty: 2282
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:51
Has thanked: 42 times
Been thanked: 60 times

Re: Koszty ogrzewania

Postautor: Blue » 02 paź 2020, 7:00

https://www.twojapogoda.pl/wiadomosc/20 ... onomiczne/

Ciekawe kiedy wprowadzą w lódzkim.Fakt,coś w tym jest.My rzadko palimy choć drewna mamy 1/4 ogródka.Szyba robi się osmalona po iluś grzaniach i jest wyczuwalny zapach.To że nie eko to jedno ale ja od początku uwaźałam,że to niezdrowe,a wręcz rakotwórcze.Także tu zdecydowanie wygrywają "atrapy" (eko kominki)bo sam efekt ognia to super relaksujaca sprawa.
<3
Blue
SuperMama
 
Posty: 18363
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Koszty ogrzewania

Postautor: ppola » 02 paź 2020, 12:14

Blue, to musisz mieć coś nie tak z kominkiem skoro masz wyczuwalny zapach. Szyba osmalona będzie zawsze ale od tego są świetne preparaty, które oczyszcza szybę w dosłownie chwilę. Poza tym w kominku trzeba regularnie wybierać popiół i palić odpowiednim drewnem - liściastym. Wtedy też nie osmala się szybko.
A Bio kominki to dla mnie jak sztuczne kwiatki niby ładne ale jednak to nie jest to ;;)
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
ppola
SuperMama
 
Posty: 4824
Rejestracja: 01 lis 2012, 9:30
Has thanked: 13 times
Been thanked: 124 times

Re: Koszty ogrzewania

Postautor: Blue » 02 paź 2020, 13:02

Ppola-być może,chociaż ściany czyste poki co.Ale nawet jak się te drzwiczki otwiera to będzie czuć.Ognisko to ognisko dlatego raczej jestem za eko-kominkami dla zdrowia.Spalania nawet jak nie poczujesz,to zdrowe nie jest.Co do czyszczenia szybki-mam dobre preparaty,faktycznie chwila moment.
Palimy brykietem.Mamy też mnostwo drewna (bezbarwnego,nieprzemysłowego)po rozebraniu rusztowania oraz z wycinki drzew.Nie sadze bysmy to zdażyli spalic do wiosny,narazie skladujemy w ogrodku pod ogrodzeniem.
Blue
SuperMama
 
Posty: 18363
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Koszty ogrzewania

Postautor: Paulinka » 02 paź 2020, 13:50

A ja z kolei przez długo czas (wiedząc ze nie da się u nas zrobić kominka) byłam nastawiona na bio kominek, żeby był ten klimat w zimowe wieczory ;) no i poczytałam opinie, zapach z bio kominka niestety jest i to niezbyt fajny (paliwo), w końcu żeby był ten płomień spalanie musi być. Także wyleczyłam się z tematu definitywnie ;)
ObrazekObrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Paulinka
SuperMama
 
Posty: 2282
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:51
Has thanked: 42 times
Been thanked: 60 times

Re: Koszty ogrzewania

Postautor: ppola » 02 paź 2020, 14:15

Blue, Generalnie zasada przy kominku jest taka że nie pali się obojętnie czym bo wtedy faktycznie są problemy - zabrudzenia, dym, nieszczelności. Drewno drzew iglastych ma dużo żywicy co powoduje że się okleja i w kominku i w samym kominie więc może go w efekcie zatkac. Drewno nie może byc wilgotne, są nawet odpowiednie normy jaka wilgotność powinno mieć drewno kominkowe bo inaczej kopci i to bardzo. Sa specjalne wilogościomierze - drewno powinno miec ponizej 20% W efekcie najlepszym wyborem jest drewno drzew liściastych wysokoenergetycznych czyli np. Dąb, buk, jawor, klon. Do tego odpowiednio sezonowane i przechowywane minimum roczne. Palenie drewnem z rusztowania w kominku to nie jest najlepszy pomysł, przede wszystkim jest to na ogół drewno sosnowe często impregnowane żeby się nie rozpadło w użytkowaniu i/lub ubrudzone resztkami budowlanymi.
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
ppola
SuperMama
 
Posty: 4824
Rejestracja: 01 lis 2012, 9:30
Has thanked: 13 times
Been thanked: 124 times

Re: Koszty ogrzewania

Postautor: Blue » 02 paź 2020, 14:28

Ppola-ale to są odpady,to nie jest z przeznaczeniem na palenie.Do kontenerów rozbrajali to drewno które do palenia się nie nadawało,to co zostało to jedynie pozostały odpad,to co zostało po tym co oddalismy.Nie sądze byśmy to spalili,jest jeszcze zapas brykietu (w sensie:mamy czym palić) i kłody ścietych drzew,ale tak jak piszesz-te sa wilgotne bo są na zewnątrz i iglaste, a tylko 2x w roku zabierają galęzie i drzewa/drewno,teraz są uloźone pod ogrodzeniem.Wszystko co się do palenia nie nadawało,już zabrali.

Ja zanim się przeprowadzilismy,mówilam do męża,że kominek super sprawa relaksacyjnie i na Swięta dla podbicia "magii Świąt",ale na codzień więcej z tym zachodu niż pożytku,i w sumie brudu oraz dźwigania.Myślę,że będziemy używać ogrzewania centralnego,mimo że tanie nie jest,zależy jaka tu będzie temperatura wewnatrz zimą po tym ociepleniu domu,narazie jest ciepło,powyżej 20 stopni wg stacji,czasem nawet dochodzi do 23.
Blue
SuperMama
 
Posty: 18363
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Koszty ogrzewania

Postautor: ppola » 02 paź 2020, 15:39

Blue, u mnie zima pali się właściwie codzennie w kominku i w sumie nie zauważyłam żeby było tak dużo zachodu, tylko że nasz kominek w zasadzie nie daje przesadnie ciepla- nie rozgrzewamy też do dużych temperatur po prostu wrzucamy z 3 -4 szczapy i się powoli palą, jak jest potrzeba to się raz na jakis czas dorzuci.
Co do brykietu ja wiem że on się super pali ale zwykle nie wiem czy wasz ale te co widziałam w sklepie są z drewna iglastego więc jest nisko kaloryczny, szybko się pali i wysokich temperaturach. Stąd dużo brudu, pyłu i osmalenia. Brykiet w kominku powinno się używać jedynie przy rozpalce A i tak lepiej przejść na dobrej jakości drewno, bez dodatkowych wspomagaczy ;;)
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
ppola
SuperMama
 
Posty: 4824
Rejestracja: 01 lis 2012, 9:30
Has thanked: 13 times
Been thanked: 124 times

Re: Koszty ogrzewania

Postautor: Blue » 02 paź 2020, 17:33

Ppola-my mamy brykiet jeszcze po wlascicielach,jest ok,dobrze się pali.Ale zapach czuć takiego ogniska-typowy zapach cokolwiek zapalisz-wystarczy szybkę otworzyc.U meża na włosach czasem czuc jakby wrocił z biwaku harcerskiego :lol: No i ten pyl a raczej popiół.Nie do końca jestem fanką kominków z typowym spalaniem.Gdybym miała teraz wybór,postawiłabym na eko.Z rożnych względów.Popatrzeć za to przyjemnie.Na Święta bedzie to fajna atrakcja i dodatek:)
Blue
SuperMama
 
Posty: 18363
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Koszty ogrzewania

Postautor: caixa » 05 paź 2020, 6:57

ppola, a gdzie kupić drewno? Nie rozpracowałam jeszcze tematu.
Awatar użytkownika
caixa
SuperMama
 
Posty: 10674
Rejestracja: 16 lis 2012, 20:33
Has thanked: 40 times
Been thanked: 222 times

Re: Koszty ogrzewania

Postautor: ppola » 05 paź 2020, 12:51

caixa, drugi rok z rzędu zamawialismy na drewnokominkowe.pl nie jest super suche bo na granicy normy, jak się zamówi, wiec juz od miesiąca się U nas suszy ;;) w tym roku chyba sam dąb jest, musiałabym zapytać >D
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
ppola
SuperMama
 
Posty: 4824
Rejestracja: 01 lis 2012, 9:30
Has thanked: 13 times
Been thanked: 124 times

Re: Koszty ogrzewania

Postautor: Blue » 06 sty 2021, 21:39

Wklejam tutaj,choć to już dawno zapowiadane:
https://wiadomosci.wp.pl/nowy-obowiazek ... 988320032a
Blue
SuperMama
 
Posty: 18363
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Koszty ogrzewania

Postautor: zbroziu » 08 sty 2021, 17:30

caixa pisze:Jak dla mnie pompa

caixa, czy możesz rozwinąć temat. Zastanawiam się nad tym rozwiązaniem, ale szukam opinii na temat pompy ciepła. Czy masz takie rozwiązanie w swoim domu?
ObrazekObrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
zbroziu
SuperMama
 
Posty: 3365
Rejestracja: 28 maja 2013, 21:05
Lokalizacja: Konstantynów
Has thanked: 27 times
Been thanked: 37 times

Re: Koszty ogrzewania

Postautor: ola » 08 sty 2021, 18:09

zbroziu, U nas ostatnio od końcówki października do 19 grudnia przyszła faktura na 657 zł. Gdzie pompa była włączona cały czas. (Plus różne prace jeszcze były robione)
Myślimy że ze wszystkim tak do 1000zł w okresie grzewczym będziemy płacić za prąd.

Jak nocowaliśmy to temperatura podniosła się o ok. 0,5 stopnia. Z tym że np. lodówka jeszcze nie odpalona, nic nie gotowaliśmy, nie mamy drzwi wewnętrznych, więc temperatura rozchodzi się na wszystkie pokoje.

Zależy pewnie też kto jaką lubi temperaturę, my nie lubimy jak jest ciepło.
Zresztą jak nocowaliśmy było niecałe 20 stopni w sypialni a i tak mąż się upocił,zresztą ja też pod kołdrą. Musimy kupić letnią kołdrę :D bo latem nie wytrzymamy.
Obrazek ObrazekObrazek
ola
SuperMama
 
Posty: 3340
Rejestracja: 10 lis 2012, 14:41
Has thanked: 5 times
Been thanked: 44 times

Re: Koszty ogrzewania

Postautor: zbroziu » 08 sty 2021, 18:15

ola, czy wspieracie się fotowoltaiką? Czy możesz napisać jaki ponieśliście koszt całej pompy ciepła?
ObrazekObrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
zbroziu
SuperMama
 
Posty: 3365
Rejestracja: 28 maja 2013, 21:05
Lokalizacja: Konstantynów
Has thanked: 27 times
Been thanked: 37 times

Re: Koszty ogrzewania

Postautor: ola » 08 sty 2021, 18:38

zbroziu, Fotowoltaiki nie mamy, ale mamy w planach założyć.
Obrazek ObrazekObrazek
ola
SuperMama
 
Posty: 3340
Rejestracja: 10 lis 2012, 14:41
Has thanked: 5 times
Been thanked: 44 times

Re: Koszty ogrzewania

Postautor: zbroziu » 08 sty 2021, 20:46

ola, a macie powietrzną czy gruntową pompe ciepła?
ObrazekObrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
zbroziu
SuperMama
 
Posty: 3365
Rejestracja: 28 maja 2013, 21:05
Lokalizacja: Konstantynów
Has thanked: 27 times
Been thanked: 37 times

Re: Koszty ogrzewania

Postautor: Paulinka » 08 sty 2021, 20:49

zbroziu, jest sporo osób, które maja kanały na yt i szczegółowo opisują jakie maja zużycie prądu przy pompie. Ostatnio mąż akurat włączył - z tego co pamietam dom parterowy ok 120m2 i zużycie prądu za ostatni miesiąc miał na poziomie 1000kwh, z czego kalkulował ze ok 800 to ogrzewanie domu i ciepła woda a reszta żuzycie bieżące
ObrazekObrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Paulinka
SuperMama
 
Posty: 2282
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:51
Has thanked: 42 times
Been thanked: 60 times

Następna

Wróć do Budujemy, urządzamy, naprawiamy, remontujemy

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości