Ile zajmuje kupno mieszkania

Wszystko, co dotyczy budowania i remontowania domów, urządzania pokoi, zakupu sprzętów. Także kwestie finansowe.

Re: Ile zajmuje kupno mieszkania

Postautor: caixa » 08 gru 2019, 19:26

lmyszka, 2 pokoje 50m2.
Awatar użytkownika
caixa
SuperMama
 
Posty: 10674
Rejestracja: 16 lis 2012, 20:33
Has thanked: 40 times
Been thanked: 222 times

Re: Ile zajmuje kupno mieszkania

Postautor: Blue » 08 gru 2019, 21:46

Godzine po wystawieniu ogłoszenia sprzedane?To ja może doprecyzuję,że za czas sprzedaży mieszkania uważam moment między wystawieniem publicznie ogłoszenia a podpisaniem umowy przedwstępnej sprzedaży.Bo chętnych na kupno mieszkania to jeszcze i przed wystawieniem ogłoszenia by sie znalazło,ale hmm garaż chcieli rak jakby gratis;)a pewnego progu cenowego nie chcieliśmy obniżać.
Blue
SuperMama
 
Posty: 18386
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Ile zajmuje kupno mieszkania

Postautor: Paulinka » 09 gru 2019, 19:39

U nas niby mieszkanie „chodliwe” bo 51m2, dwa pokoje (pełen rozkład), duży taras. Poki co mieliśmy wizyty dwóch potencjalnych kupców (od publikacji ogłoszenia jest aktualnie 9 dni), przy czym Ci drudzy mieszkają dwa bloki dalej w kawalerce i nasze mieszkanie bardzo im się spodobało. Niestety cena dla nich za wysoka i nawet pomimo naszej obniżki to dla nich za dużo, wiec chociaż chcielibyśmy oczywiście już sprzedać i mieć temat z głowy to jednak obniżenie ceny (tak jak proponują Ci zainteresowani) o 25 tys od ceny wyjściowej to jednak dużo :?
ObrazekObrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Paulinka
SuperMama
 
Posty: 2282
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:51
Has thanked: 42 times
Been thanked: 60 times

Re: Ile zajmuje kupno mieszkania

Postautor: Blue » 09 gru 2019, 20:13

My mieliśmy taką promocję,że jak ktoś weźmie i mieszkanie i garaż razem,to zejdziemy 30 tys.Zeszliśmy 28;)Ale i metraz był większy (75m2)więc i kwota z garażem wieksza.Procentowo pewnie wyszłaby ta promocja podobnie jak u was te 20 tys obniżki.Biorąc pod uwagę,że sąsiedzi chceili tak jakby garaż za darmo (45-50 tys mniej),to uznaliśmy że jest OK.
Blue
SuperMama
 
Posty: 18386
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Ile zajmuje kupno mieszkania

Postautor: gohnia » 19 gru 2019, 12:54

Może trochę nie w temacie, ale mam pytanie. Czy warto wystawić mieszkanie na sprzedaż przez biuro nieruchomości? Nigdy nie sprzedawałam mieszkania i nie wiem czy jedno ogłoszenie na olx wystarczy :XC
Możecie ewentualnie polecić jakieś biuro?
W 2011 Ł 2013 K 2017

Szczęście to skutek uboczny postępowania zgodnie ze swoimi wartościami.
Awatar użytkownika
gohnia
SuperMama
 
Posty: 4784
Rejestracja: 13 lis 2012, 22:01
Has thanked: 86 times
Been thanked: 84 times

Re: Ile zajmuje kupno mieszkania

Postautor: Blue » 19 gru 2019, 14:38

Najpierw próbuj sama,bez biura.Jeśli jesteś w stanie sama dopilnować swoich interesów a Kupujący też woli bez biura i jego warunki w umowie przedwstępnej nie wzbudzają podejrzeń,to podpisałabym bez pośrednika.Nie wiem o jakie kwoty się rozchodzi,ale przy tych większych,Kupujący sami mogą nalegać lub proponować przez biuro,zwłaszcza jak biorą kredyt lub mają inne skomplikowane warunki finansowania,będą oczekiwać doradztwa.Biura mają swoich doradców kredytowych,więc mają 2w1.Mają też swoich notariuszy ale można też zaproponować swojego (Kupujący).
Dowiedz się też jak rozkłada się prowizja-czy po stronie Kupującego czy Sprzedającego czy pół na pół itp,negocjuj warunki,schodzą w dół.Mieszkanie które chcesz sprzedać szybko,więcej klientów nagoni Ci biuro,bo mają swoje bazy i umowy powiązane z innymi biurami a więc i klientów na wymianę.Jak np.podpiszesz na wyłączność,zaproponują Ci np.banner na balkon czy inne bajery.
Podsumowując-spróbuj bez biura najpierw.
Jeśli miałabym polecić to coś co się trzyma dłużej na rynku.W sprawie konkretnej agentki jak będziesz zainteresowana,to pisz na priv.Tę panią znamy od 7 lat,jest liderem sprzedaży w swoim oddziale,choć bywa zakręcona;)
Blue
SuperMama
 
Posty: 18386
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Ile zajmuje kupno mieszkania

Postautor: agunia » 19 gru 2019, 17:00

gohnia podzielam zdanie Blue,spróbuj sama bo po co płacić prowizję do biura.Chyba ze nie masz czasu się tym zajmować to biuro dopilnuje wszystkiego.Też mam wspaniałego agenta do polecenia.W wakacje sprzedał mieszkanie mojej mamy,ona nie musiała myśleć o niczym
agunia
SuperMama
 
Posty: 5111
Rejestracja: 30 sty 2013, 13:21
Has thanked: 15 times
Been thanked: 93 times

Re: Ile zajmuje kupno mieszkania

Postautor: malulu » 19 gru 2019, 17:58

gohnia, olx, gratka, gumtree, gazeta.pl - tu chyba trzeba coś płacić za ogłoszenie + baner na balkon (koszt ok 50 zł). U nas wystarczyło i było aż za dużo chętnych. Kupowaliśmy natomiast przez biuro - płaciliśmy 8 lat temu ok 7-8 tys. Niestety nie pomogło kiedy sprzedający zniknął, ogólnie źle wspominam współpracę z biurem.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
malulu
SuperMama
 
Posty: 4263
Rejestracja: 22 sty 2013, 20:09
Lokalizacja: Łowicz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 76 times

Re: Ile zajmuje kupno mieszkania

Postautor: AgaGrusiecka » 19 gru 2019, 19:04

gohnia, swoje sprzedaliśmy bez biura (a było jeszcze z kredytem). Kupowaliśmy przez biuro, bo facet tylko tak chciał sprzedać, ale ogólnie źle wspominam współpracę z tą panią. Pierwszą część swojej prowizji wzięła przy podpisaniu umowy przedwstępnej, drugiej nie dostała i prawdę mówiąc tę pierwszą też powinna zwrócić. Niczego nie pilnowała, niczego nie sprawdziła. Jej rola ograniczyła się do pokazania mieszkania i wydrukowania umowy kupna-sprzedaży z internetu (bo nawet nie była dostosowana do tego konkretnego mieszkania).
Widziałam też jak działają agenci, którzy przychodzili do nas ze swoimi klientami, jak bez rozmowy z nami, bez sprawdzenia czegokolwiek namawiali ludzi na kupno, zachwalali okolicę, sąsiadów, wypowiadali się na temat remontów jakie robiliśmy itp. ;) Zupełnie jakby sami tu mieszkali i znali mieszkanie lepiej od nas =))))
Obrazek
Obrazek
AgaGrusiecka
Ekspert
 
Posty: 3867
Rejestracja: 29 lip 2013, 12:55
Has thanked: 60 times
Been thanked: 176 times

Re: Ile zajmuje kupno mieszkania

Postautor: Blue » 19 gru 2019, 19:57

Malulu-jak to sprzedający zniknął?;)Nie stawił się na którejś z umów przedwstępnej lub przyrzeczonej?Niepoważni są ludzie.

AGA-a u Ciebie skoro kupowaliście przez biuro i musieliscie zaplacić częsć prowizji przy podpisaniu umowy przedwstepnej,to trafiliście na niekorzystną dla siebie sytuację,że Kupujący placi agentce prowizję.Ale zgodziliście się na to podpisując umowę z biurem.Zazwyczaj jest na odwrót i prowizję przerzucają na Sprzedających lub po pól.Dlatego przy takim.obrocie spraw,warto spróbować sprzedac bez biura najpierw.

No powiem,że ciekawe przypadki.To u nas z serii "jaja jak berety" była tylko pani z tą cesją.Ale,że byli inni Kupujący to nic z nią nie podpisaliśmy.Ona oczywiście chciała tę cesję przepchnąć w umowie przedwstępnej bez biura.Myślała że trafiła na kogoś kto machnie na to ręką.No nie,ale nie.A przez biuro nie chciała bo podejrzewała że agent może mieć pytania co do tego zapisu i będzie musiała się tłumaczyć;)
Blue
SuperMama
 
Posty: 18386
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Ile zajmuje kupno mieszkania

Postautor: Paulinka » 19 gru 2019, 23:43

My wrzuciliśmy ogłoszenie na otodom plus w pakiecie był tez olx, płatne chyba ok.100 zł za miesiąc. Sporo osób dzwoniło, a jeszcze duuuuuzo więcej dzwoniło pośredników proponujących współpracę ;) Obejrzały 3 osoby, przy czym Ci drudzy dziś potwierdzili, ze kupują :) zajęło nam to niecałe 3 tygodnie (bez dwóch dni). Gdybym miała ponownie wystawić, znów spróbowałabym sama, bez biura, może gdyby nie znalazł się kupiec przez 2 miesiące rozważyłabym biuro, ale na pewno nie na wylacznosc.
ObrazekObrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Paulinka
SuperMama
 
Posty: 2282
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:51
Has thanked: 42 times
Been thanked: 60 times

Re: Ile zajmuje kupno mieszkania

Postautor: malulu » 20 gru 2019, 7:52

Blue, chyba jeszcze przed podpisaniem umowy. Pan się tak ucieszył, że sprzedaję, że poszedł w cug i nie było go 2 czy 3 miesiące. Biuro zadzwoniło do niego, on nie odbierał i to by było na tyle co zrobili. A my jak głupi szukaliśmy kontaktu do rodziny co się z nim stało, gdzie może być itp. Prowizję tez my płaciliśmy - nie wiem za co, awanturę mieli zrobioną i chyba 1 tys mniej zapłaciliśmy. Umowy chyba w ogóle nam nie dali, tylko sami pisaliśmy. Notariusza polecili.
Sprzedającego zobaczyliśmy raz u notariusza. Myślał, że dostanie pieniądze do ręki, choć mówiliśmy kilka razy, że przelew. Przyszedł z neseserem, a w środku miał tylko 1 kanapkę :lol: Śmiesznie to wyglądało jak mówiliśmy o pieniądzach, a on położył teczkę na stół, otwiera a tam prawie pusto :lol:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
malulu
SuperMama
 
Posty: 4263
Rejestracja: 22 sty 2013, 20:09
Lokalizacja: Łowicz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 76 times

Re: Ile zajmuje kupno mieszkania

Postautor: Blue » 20 gru 2019, 8:03

Malulu-nie no,to jakaś komedia,raaany :lol: Ale tak sobie myślę,że gdyby Sprzedajàcy zniknął po podpisaniu umowy przedwstępnej a nie stawił siè na przyrzeczonà,to musiałby wam oddać zadatek dwukrotnie,tylko wątpie czy byłby wypłacalny....

To,że agenci chcà część prowizji już przy umowie przedwstèpnej-rozumiem.Te transakcje zanim sfinalizujà się umowà przyrzeczoną sà rozciàgniète w czasie do kilku miesiècy (procedury kredytowe),nikt nie chce pracować za darmo.Przykład?6 lat temu objezdziliismy z agentka 10 mieszkan ale ostatecznie kupilismy poza biurem.Nie dostala wiec nic.Maja takie ryzyko wkalkulowane ale tak to by nie oplacalo siè w tym zawodzie pracowac...;)

Paulinka-super!szybko poszło.To można siadać nad papierami-jeszcze przed Swiętami czy juz po?
Blue
SuperMama
 
Posty: 18386
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Ile zajmuje kupno mieszkania

Postautor: malulu » 20 gru 2019, 9:05

Blue, my mieliśmy tylko jedną umowę i ważne było, żeby na tej jednej był. Ale... Pan od razu od notariusza jechał do sanatorium. Myślę, że niewiele $ mu zostało po 3 tygodniach rehabilitacji :lol:
Co przeżyliśmy to nasze. Ja to bardzo przeżyłam, bo nastawiłam się na to mieszkanie. Więc biura źle odbieram.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
malulu
SuperMama
 
Posty: 4263
Rejestracja: 22 sty 2013, 20:09
Lokalizacja: Łowicz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 76 times

Re: Ile zajmuje kupno mieszkania

Postautor: Blue » 20 gru 2019, 9:42

malulu-rozumiem.Nie no,masakra,nie dziwie Ci się wcale że masz uraz.
Blue
SuperMama
 
Posty: 18386
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Ile zajmuje kupno mieszkania

Postautor: Paulinka » 20 gru 2019, 10:20

Blue, umowa przedwstępna już po Świętach - w zasadzie przez nasza nieobecność, bo do jutra jesteśmy w Szklarskiej - potem w poniedziałek jedziemy na Święta i wracamy w piątek ;)
ObrazekObrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Paulinka
SuperMama
 
Posty: 2282
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:51
Has thanked: 42 times
Been thanked: 60 times

Re: Ile zajmuje kupno mieszkania

Postautor: Blue » 20 gru 2019, 10:22

Paulinka-i tak tempo szybkie.Chodliwy metraż macie to i Kupujący są od ręki:)
Blue
SuperMama
 
Posty: 18386
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Ile zajmuje kupno mieszkania

Postautor: Agata. » 14 lis 2020, 14:40

Dziewczyny, potrzebuję pomocy. Może mi powiedzieć jak wygląda kwestia dokonania przelewu za mieszkanie/dom? Tzn. chodzi mi konkretnie o taką sytuację. Sprzedajcie mieszkanie z zapisem, że przekazanie kluczy następuje np.za 3 miesiące. W którym momencie kupujący wpłaca całą kwotę? W momencie podpisania umowy, czyli wpłaca cala kasę i po 3m-cach odbiera klucze? Oglądaliśmy dom i właściciele chcieliby dostać przy podpisaniu umowy całą kasę, a wyprowadzić się po 3miesiącach, bo dopiero jak dostaną pieniądze za dom, będą szukać i kupować nowe lokum. Czy taka jest faktycznie praktyka? Bo powiem szczerze trochę mnie to przeraża. Wiem, że niby potem można w razie co tytuł egzekucyjny itd., ale czemu ja mam komuś oddac kasę na 3 miesiące za free?
Agata.
SuperMama
 
Posty: 528
Rejestracja: 10 sie 2013, 17:52
Has thanked: 22 times
Been thanked: 7 times

Re: Ile zajmuje kupno mieszkania

Postautor: szaraczarownica » 14 lis 2020, 16:00

Moim zdaniem wszystko z tą transakcją jest ok.
Awatar użytkownika
szaraczarownica
Moderator
 
Posty: 14783
Rejestracja: 27 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 187 times
Been thanked: 200 times

Re: Ile zajmuje kupno mieszkania

Postautor: Blue » 14 lis 2020, 16:20

Wg mnie czesc kasy w umowie przedwstępnej,a reszta (ta głowna czesc)przy akcie notarialnym.Co do terminu wyprowadzki to kwestia umowna.Nasi Kupujacy tez czekali na nasze mieszkanie.
Blue
SuperMama
 
Posty: 18386
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Ile zajmuje kupno mieszkania

Postautor: Agata. » 14 lis 2020, 16:52

Blue, czyli ile czasu czekali na Wasze mieszkanie kupujący od momentu wpłaty pełnej kwoty?
Agata.
SuperMama
 
Posty: 528
Rejestracja: 10 sie 2013, 17:52
Has thanked: 22 times
Been thanked: 7 times

Re: Ile zajmuje kupno mieszkania

Postautor: kari » 14 lis 2020, 17:25

My po podpisaniu aktu i uruchomieniu kredytu czekaliśmy ok 2 miesiący, bo wcześniejsi właściciele remontowali swoje drugie mieszkanie, trochę im się też remont przedłużył.
Awatar użytkownika
kari
SuperMama
 
Posty: 10253
Rejestracja: 28 paź 2012, 12:26
Has thanked: 64 times
Been thanked: 146 times

Re: Ile zajmuje kupno mieszkania

Postautor: Agata. » 14 lis 2020, 17:49

kari, przedłużył im się w takim sensie, że oddali Wan mieszkanie później niż było to ustalone w akcie notarialnym?
Agata.
SuperMama
 
Posty: 528
Rejestracja: 10 sie 2013, 17:52
Has thanked: 22 times
Been thanked: 7 times

Re: Ile zajmuje kupno mieszkania

Postautor: Blue » 14 lis 2020, 18:25

Agata-trzeba by bylo pogrzebac w postach moich bo zwyczajnie nie pamiętam,ale min.poltora miesiaca.Zreszta my na dom tez czekalismy.Ogolnie byla zasada "najpierw kasa,potem klucze".
Jesli Wasi sprzedajacy musza kupic cos i nie maja sie gdzie wyprowadzic od razu to macie transakcje wiazana.My mielismy wiazana podwojnie,wszyscy zeby kupic to najpierw musieli sprzedac.To komplikuje i trzeba isc na kompromisy.Tak na oko to niczego podejrzanego nie widze w Waszej transakcji.Zreszta notariusz jest od tego by przepuscic bezpiecznie transakcje i ja sprawdzic.A czasem tez agent ale nie kazdy posrednik sie angazuje w ochrone klienta,kwestie prawne należą do notariusza które to mozecie omówic wszyscy podczas umowy przedwstepnej i ja podpisac badz nie.
Blue
SuperMama
 
Posty: 18386
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Ile zajmuje kupno mieszkania

Postautor: malulu » 14 lis 2020, 18:45

Agata., my jak sprzedawaliśmy mieszkanie, to przy przy umowie przedwstępnej dostaliśmy część pieniędzy, przy akcie resztę. W akcie był zapis, że klucze oddamy miesiąc później.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
malulu
SuperMama
 
Posty: 4263
Rejestracja: 22 sty 2013, 20:09
Lokalizacja: Łowicz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 76 times

Re: Ile zajmuje kupno mieszkania

Postautor: Agata. » 14 lis 2020, 19:55

Ok, czyli rozumiem, że to jest często spotykana sytuacja i bezpieczna. Blue, malulu, a czy Wy sprzedając mieszkanie, podawalyscie w akcie notarialnym adres, pod który się przeprowadzicie w ustalonym terminie? Tzn coś jak w umowie najmu okazjonalnego, czyli w razie eksmisji, jest adres, pod który sprzedający się wyprowadzą?
Agata.
SuperMama
 
Posty: 528
Rejestracja: 10 sie 2013, 17:52
Has thanked: 22 times
Been thanked: 7 times

Re: Ile zajmuje kupno mieszkania

Postautor: kari » 14 lis 2020, 20:48

Agata., pamięć zawodna byłam pewna, że akt podpisywaliśmy w czerwcu a wprowadzaliśmy się w sierpniu, ale był podpisany w lipcu, w akcie było że do początku sierpnia oddadzą klucze, w sumie to się przedłużyło z tydzień...
Awatar użytkownika
kari
SuperMama
 
Posty: 10253
Rejestracja: 28 paź 2012, 12:26
Has thanked: 64 times
Been thanked: 146 times

Re: Ile zajmuje kupno mieszkania

Postautor: Blue » 14 lis 2020, 21:21

Agata-nasz akt notarialny miał 7 stron A4,zawieral duzo obostrzen,na pewno datę do której najpozniej mamy oddac klucze (lub je dostac gdy kupno).W starych postach trzeba szukac na tym watku lub w moim remontkwym.
Blue
SuperMama
 
Posty: 18386
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Ile zajmuje kupno mieszkania

Postautor: Agata. » 14 lis 2020, 22:13

Blue, nie wspominałaś wcześniej, o tym, czy musieliscie podać taki adres :) Myślałam, że może akurat pamiętasz, domyślam się, że takie akty są skomplikowane i nie sposób wszystko zapamiętać. I tak jesteście wszystkie bardzo pomcne, wielkie dzięki za cenne wskazówki :)
Agata.
SuperMama
 
Posty: 528
Rejestracja: 10 sie 2013, 17:52
Has thanked: 22 times
Been thanked: 7 times

Re: Ile zajmuje kupno mieszkania

Postautor: Blue » 14 lis 2020, 23:19

Agata-adres jako przedmiot umowy stron byl na pewno na.początku:)
Blue
SuperMama
 
Posty: 18386
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Ile zajmuje kupno mieszkania

Postautor: ppola » 14 lis 2020, 23:35

Blue, chyba nie o adres z przedmiotu umowy chodziło >D
Agata. pisze: Blue, malulu, a czy Wy sprzedając mieszkanie, podawalyscie w akcie notarialnym adres, pod który się przeprowadzicie w ustalonym terminie? Tzn coś jak w umowie najmu okazjonalnego, czyli w razie eksmisji, jest adres, pod który sprzedający się wyprowadzą?
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
ppola
SuperMama
 
Posty: 4830
Rejestracja: 01 lis 2012, 9:30
Has thanked: 13 times
Been thanked: 125 times

Re: Ile zajmuje kupno mieszkania

Postautor: Blue » 15 lis 2020, 12:43

Ppola-nie sądzę by u nas był jakikolwiek inny adres;)
Blue
SuperMama
 
Posty: 18386
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Ile zajmuje kupno mieszkania

Postautor: ppola » 15 lis 2020, 13:23

Blue, też mi się wydaje ale Agata pytała czy wpisuje się tam adres gdzie ma się wyprowadzić osoba która ma zdać klucze. ;)
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
ppola
SuperMama
 
Posty: 4830
Rejestracja: 01 lis 2012, 9:30
Has thanked: 13 times
Been thanked: 125 times

Re: Ile zajmuje kupno mieszkania

Postautor: Blue » 15 lis 2020, 13:39

Ja nic takiego nie kojarzę.Umowę mieliśmy taką "szablonową" od notariusza,a była długa bo jeszcze parę paragrafów poumieszczala pani notariusz.Nawet nie wiem gdzie mam po przeprowadzce akt notarialny by to sprawdzić,mąż jest od papierków a ja od zakupów;)W każdym razie nad bezpieczeństwen transakcji czuwa notariusz,który odpowiada za to zawodowo.Wystarczy omówić wszystko na umowie przedwstępnej co ma zawierać akt notarialny i czy obie strony się na te zapisy zgadzają.
Blue
SuperMama
 
Posty: 18386
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Ile zajmuje kupno mieszkania

Postautor: Agata. » 15 lis 2020, 14:02

Tak, chodziło mi o takie dodatkowe zabezpieczenie w sytuacji, gdy sprzedający jednak nie chcą opuścić lokalu. Podobno jesli w akcie jest adres, pod który można takie osoby eksmitowac i dodatkowo paragraf 777 to wtedy eksmisja jest błyskawiczna z pominięciem sądów. To są ogromne pieniądze i gdyby co, to chciałabym się zabezpieczyć na wszelkie możliwe sposoby, a nie wiem, czy notariusz to sam proponuje, raczej nie. Bo mam np. Takie myśli, że jest zima, dziewczyna, która tam mieszka zachodzi w ciążę. Czy wtedy też nie będzie problemu z eksmisją? Tak, wiem, 1% szana na taki scenariusz, ale ta suma powoduje takie scenariusz w głowie :lol:
Agata.
SuperMama
 
Posty: 528
Rejestracja: 10 sie 2013, 17:52
Has thanked: 22 times
Been thanked: 7 times

Re: Ile zajmuje kupno mieszkania

Postautor: malulu » 15 lis 2020, 16:47

Agata., my nie mieliśmy zapisanego adresu.
Byłam w zaawansowanej ciąży, z małym dzieckiem. Notariusz nie zwróciła na to uwagi.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
malulu
SuperMama
 
Posty: 4263
Rejestracja: 22 sty 2013, 20:09
Lokalizacja: Łowicz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 76 times

Re: Ile zajmuje kupno mieszkania

Postautor: Blue » 15 lis 2020, 17:37

Agata-pomogłas mi tym wpisem,bo opcją "szukaj" przeszukałam forum i widzę że paragraf 777 mieliśmy.Jak i surogację.Wyszukaj też,to trafisz na moje posty.Ja juz po prostu nie pamiętam:)
Blue
SuperMama
 
Posty: 18386
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Ile zajmuje kupno mieszkania

Postautor: Paulinka » 16 lis 2020, 0:09

Agata., raczej standardem jest ten 1 - 2 miesiące na przekazanie kluczy od momentu przeniesienia własności czyli podpisania aktu. I tak, przy podpisaniu aktu następuje płatność - gotówka lub przelew u notariusza ewentualnie jeśli zakup finansowany jest z kredytu to bank uruchamia kredyt na podstawie podpisanego aktu, dzieje się to zazwyczaj w ciągu 2-3 dni, w akcie jest oczywiście stosowny zapis, ze zapłata z kredytu kupującego nastąpi w określonym terminie (ale tez kupujący dostarcza zaświadczenie z banku do notariusza, ze bank taki przelew w oparciu o akt zrobi).

Jeśli chodzi o okres 3 miesięcy na wydanie kluczy, to już trochę dłużej, ale dalej do przyjęcia. Według mnie można wtedy minimalnie negocjować cenę (ale to tak na zasadzie 1,5-2k bo taki jest powiedzmy koszt najmu mieszkania za mc).

Nie słyszałam, żeby w akcie podawać adres, gdzie dotychczasowy właściciel się wyprowadza, to jest zapis charakterytyczny dla najmu okazjonalnego właśnie, nie dla sprzedaży. Pamiętaj, ze tutaj dotychczasowy właściciel dysponuje gotówka która dostał z tytułu sprzedaży, wiec nawet jeśli nie kupi sobie nowego mieszkania to może coś tymczasowo wynająć.
ObrazekObrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Paulinka
SuperMama
 
Posty: 2282
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:51
Has thanked: 42 times
Been thanked: 60 times

Re: Ile zajmuje kupno mieszkania

Postautor: Agata. » 20 lis 2020, 13:59

Paulinka, dzięki za odpowiedź. A czy Ty byłaś u notariusza na podpisaniu umowy z dziećmi? Czy to wypada? Nie mam z kim zostawić swoich. I jeszcze jedno, notariusza ustala sprzedający czy kupujący?
Agata.
SuperMama
 
Posty: 528
Rejestracja: 10 sie 2013, 17:52
Has thanked: 22 times
Been thanked: 7 times

Re: Ile zajmuje kupno mieszkania

Postautor: Paulinka » 20 lis 2020, 23:17

Agata., zazwyczaj koszty notariusza ponosi kupujący i on wskazuje notariusza. My mieliśmy w krótkim czasie 3 spotkania u notariusza (umowa przedwstępna sprzedaży, umowa przeniesienia własności sprzedawanego mieszkania i przeniesienie na nas własności kupowanego domu) i tylko raz udało nam się być tylko we dwójkę bez dzieci :), raz byliśmy tylko z Heniem, a Hela w przedszkolu, a raz z dwójka niestety no ale innej opcji nie było, bo spotkanie o 17, nie mieliśmy w środku tyg z kim ich zostawić, a u notariusza musieliśmy być oboje, wiadomo. Nikt nie robił nam problemów :)
ObrazekObrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Paulinka
SuperMama
 
Posty: 2282
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:51
Has thanked: 42 times
Been thanked: 60 times

Re: Ile zajmuje kupno mieszkania

Postautor: dominika174 » 03 sty 2023, 11:09

Lepiej to dobrze przemyśleć i nie podejmować decyzji zbyt pochopnie ...
dominika174
 
Posty: 3
Rejestracja: 03 sty 2023, 11:02
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Poprzednia

Wróć do Budujemy, urządzamy, naprawiamy, remontujemy

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości

cron