Pieluszki i chusteczki wielorazowe

Coraz bardziej popularne tematy, nasze doświadczenia, obawy i wnioski

Pieluszki i chusteczki wielorazowe

Postautor: malaJu » 21 mar 2013, 21:48

Nie używałam, ale widziałam - bardzo fajne i miękkie. Niestety, jakoś tego nie widziałam przy pierwszym, a na drugie to już mi było szkoda kasy.
Ale dziś znalazłam TO:
http://www.cheekywipes.pl/

I jestem zachwycona! Niestety, za późno by kupić, ale fajnie popatrzeć.
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: Pieluszki i chusteczki wielorazowe

Postautor: Szizel » 27 mar 2013, 12:41

Ja wypróbowałam zakupiłam zestaw startowy z otulaczami i w kładami z bambusa. I do dzieła efekt był taki, że nie wytrzymała pieluszka nocy całe prześcieradło, piżamka, pupcia wszystko było mokre, a jak by było teo mału Julcia dostała na pupci strasznych krostek, po prostu cała pupa w krostach, czerwonych, swędzących. Wcześniej nic takiego nie miało miejsca. Okazało się, że na bambus uczulona najprawdopodobniej. Na szczęście zostały nam zwrócone pieniądze za pieluszki. Ja się do tych nowch wielorazówek nie przekonałam mówię im nie. Za to do starej poczciwej tetry tak używaliśmy tetry przez pierwsze 3-4 miesiące życia Julii, pamper był na specjalne wyjścia :)
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Szizel
SuperMama
 
Posty: 776
Rejestracja: 27 paź 2012, 21:49
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 9 times

Pieluszki wielorazowe

Postautor: Szizel » 27 lis 2014, 14:40

jak w temacie czy któraś z forumek używała wielorazówek ? Jeśli tak jaki zestaw kupić na początek ? Co o tym sądzicie o tym ? Trochę czytam, może i się przymierzam, choć tak naprawdę jestem głupia w tym temacie. Przydało by się coś wiedzieć na początek od doświadczonych rodziców wt tym temacie.

zmieniłam tytuł na bardziej czytelny - szara
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Szizel
SuperMama
 
Posty: 776
Rejestracja: 27 paź 2012, 21:49
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 9 times

Re: Pieluszki wielorazowe

Postautor: Androsace » 12 lut 2015, 11:10

Witam,
Mój synek ma teraz trzy tygodnie. Jak przedmówczyni chciałabym zacząć używać pieluszek wielorazowych tylko kompletnie nie wiem które są najlepsze bo są różne rodzaje i rozstrzał cenowy też ogromny. Może ktoś coś potrafi doradzić, zasugerować z własnego doświadczenia?
Androsace
 
Posty: 36
Rejestracja: 26 lis 2013, 15:25
Lokalizacja: Łódź/ Aleksandrów Łódzki
Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times

Re: Pieluszki wielorazowe

Postautor: MałaMi » 27 mar 2015, 10:33

Ja pieluchuję wielorazowo już drugie dziecko :) chętnie się podzielę doświadczeniem, bo uwielbiam wielorazówki! <3

My używamy tzw. kieszonek - czyli pieluszka (kształt pampersa, tylko od pupy zamiast chemii, ropy itd. polarek albo babmus) z dziurą z tyłu w którą wsadza się wkłady - jeden albo dwa. Na początek wystarczy jeden wkład spokojnie. Pielucha wielo jest większa niż zwykła, więc przy dwóch robi się gigantyczna pupa ;) Można też próbować otulacze i w środek złożoną tetrę albo formowanki, ale nam się akurat nie sprawdziły :( a szkoda, bo bardzo chciałam. Ale nie znaczy, że Wam się nie sprawdzi.
Przy 20 pieluszkach pranie wychodzi średnio co drugi dzień, więc spokojnie ma czas, żeby wyschnąć. Z czystym sumieniem polecam kupować nawet używane pieluszki. Pierze się je z dodatkiem proszku antybakteryjnego, więc to jest naprawdę higieniczne.

A, i bardzo ważna rzecz na początek - pieluchy wielorazowe łatwo się zatłuszczają, a potem tracą chłonność i trudno je wyprać z tego tłuszczu. Więc kilka prostych zasad:
- nie używamy kremów do pupy ani olejków/oliwek itp. Naprawdę przy tych pieluchach nie trzeba ;) jak sudokrem to cieniutką warstwę
- do prania trzeba używać proszku (nie płynu) o zawartości mydła poniżej 5%. odpadają orzechy piorące (zawierają saponinę). Sypiemy pół zalecanej ilości proszku i do tego jakiś środek antybakteryjny (nappi fresh, bambino mio też coś tam ma itp)
- po "cięższym ładunku" mogą zostać plamy - to ok, po prostu kolor się nie sprał, ale pieluszka jest czysta. świetnie schodzi po sodzie a jeszcze lepiej po suszeniu na słońcu (obie wersje są dodatkowo antybakteryjne)
- jak pieluszki przeciekają to znaczy, że albo są za słabo dopięte (muszą być na prawdę porządnie mocno, nie martwcie się ściśnięciem brzuszka, raczej nie ma szans na to ;) dopinamy "na maxa"), albo trzeba zmienić rozmiar (napki mają 3 poziomy), albo się zatłuściły - trzeba wtedy je wymoczyć w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń (wszystkie, bo inaczej te tłuste będą dalej w praniu zatłuszczać odtłuszczone) i wyprać jak zawsze

Jak macie jakieś pytania czy coś to uderzajcie ;) A jak będzie problem z zapięciem, to możemy się jakoś spotkać na "demonstrację" ;)
Podstawową rzeczą, której się nauczyłam obserwując szympansy i ich młode, było to, że posiadanie dzieci powinno być dobrą zabawą. (Jane Goodall)

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
MałaMi
 
Posty: 22
Rejestracja: 26 mar 2015, 22:22
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Pieluszki i chusteczki wielorazowe

Postautor: Szizel » 09 maja 2015, 15:05

Poprzedni mój post o wielorazówkach był jak widać nie zbyt pochlebny, a wszystko to wynikało z niewiedzy.

Tym razem dogłębnie się przygotowałam do tematu. Dużo czytałam, analizowałam, poznawałam tajne nazewnictwo "kieszonka", "otulacz", ...zasięgałam języka na forach, gdzie się dało.
I tak po analizach postanowiłam zakupić swój pierwszy otulacz, z 3 wkładami chłonnymi. Otulacz ma za zadanie otulać pupkę dziecka, tak by nic ze środka nie wyciekło, a do środka wkłada się odpowiedni wkład chłonny. Może być to stara dobrze znana tetra, której my używamy, jak również wkłady gotowe z mikrofibry, ...

Tak to wygląda. Pusty otulacz bez wkładu.
Obrazek

I otulacz z wkładem z mikrofibry:
Obrazek

oraz ze zwykłą tetrą:
Obrazek

wkłady i otulacz prezentują się następująco
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Dokładny opis otulacza:
Obrazek

My weszłyśmy na początek w otulacze w rozmiarze S. Specjalne dla noworodka 2,5 kg-7 kg, by pieluchowaniem wielorazowym cieszyć się już od pierwszych dni. My ze względu na wagę troszkę musiałyśmy poczekać. Otulacz jest uszyty z paroprzepuszczalnej dzianiny, która minimalizuje ryzyko odparzeń, zakładki z PUL/u utrzymują warstwę chłonną na miejscu a obszycie z mikropolaru zapewnia bardzo duży komfort i zabezpiecza przed odciskaniem. Wygodne zapinanie dzięki napom, generalnie jest to tak samo łatwe i proste jak zakładanie pampka, z tą różnicą, że tu są napy. Otulacz trzeba zmienić gdy nabierze nie przyjemnego zapachu, bądź zostanie pobrudzony kupką gdzieś po 4 zmianie pieluszki, należy go wyprać, zaletą otulaczy jest ich szybkość schnięcia. Na dzień do otulacza wkładam tetrę, a na noc, bądź na wyjścia stosuję wkładki z mikrofibry. Wkłady składają się z czterech warstw chłonna mikrofibra i mikropolaru, który daje dziecku uczucie suchości, może być stosowany bezpośrednio przy delikatnej skórze dziecka. Po każdej zmianie pieluszki, zużyty wkład umieszczam w plastikowym wiaderku, do którego wkrapiam parę kropli olejku z drzewa herbacianego lub lawendowego działa antybakteryjnie i zabija nieprzyjemny zapach. Jeśli pojawi się kupka to pieluszkę spłukuję pod bieżącą wodą i wrzucam do wiaderka. Przy kupkach nie mlecznych, można się wesprzeć papierkami jednorazowymi, które zatrzymują kupkę, by nie przeszła na pieluszkę, przy mlecznych kupkach się to nie sprawdza gdyż jest ona zbyt rzadka. Papierki są również dostępne biodegrdalne, więc można je z zawartością spuścić w toalecie. Na spacery i wyjścia muszę się jeszcze zaopatrzyć w woreczek, uszyty z tej samej tkaniny co otulacz, czyli nie przepuszcza wilgoci. Kiedy zestaw naszych pieluch jest gotowy do prania. Pranie wstawiam na 40 stopni, piorę w dziecinnym proszku w połowie zalecanej dawki, można dodać specjalnego środka, albo mieszanki proszku własnej roboty. Nie używamy mydła, orzechów piorących, bo zmniejszają chłonność wkładek. I to tyle na początek. Teraz będziemy poznawać kieszonki. A Wy używacie, słyszałyście ?
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Szizel
SuperMama
 
Posty: 776
Rejestracja: 27 paź 2012, 21:49
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 9 times

Re: Pieluszki i chusteczki wielorazowe

Postautor: szaraczarownica » 14 maja 2015, 21:15

Połączyłam dwa tematy, które były w różnych działach
Awatar użytkownika
szaraczarownica
Moderator
 
Posty: 14783
Rejestracja: 27 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 187 times
Been thanked: 200 times

Re: Pieluszki i chusteczki wielorazowe

Postautor: Deco-Ania » 15 maja 2015, 7:22

Szizel, ukłony w Twoja stronę.
Mnie skutecznie zniechęcała świadomość dodatkowego prania. A i dwie rodziny z bliskich znajomych, które były całe ZA za pieluchowaniem wielorazowym, już po urodzeniu bardzo szybko przeszły na pieluszki jednorazowe - co było dodatkowym argumentem u mnie na "nie".
Obrazek
Obrazek
Deco-Ania
SuperMama
 
Posty: 10551
Rejestracja: 31 paź 2012, 11:07
Has thanked: 97 times
Been thanked: 194 times

Re: Pieluszki i chusteczki wielorazowe

Postautor: MałaMi » 17 maja 2015, 20:22

My same kieszonki. Otulacze pierwsze dziecię przesikiwało z rozmachem, więc nie dały rady :( (używaliśmy otulaczy bambino mio i w środek tetra). A kieszonki rewelacja! Zwłaszcza, że teraz przy drugim poszliśmy po rozum do głowy i nie używamy dwóch wkładów tylko jednego. Chłonność wystarczająca, a zalet wiele: dziecku wygodniej, mniej prania i suszenia, myślę, że pupa jeszcze lepiej oddycha.
Podstawową rzeczą, której się nauczyłam obserwując szympansy i ich młode, było to, że posiadanie dzieci powinno być dobrą zabawą. (Jane Goodall)

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
MałaMi
 
Posty: 22
Rejestracja: 26 mar 2015, 22:22
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Pieluszki i chusteczki wielorazowe

Postautor: kangurek » 05 sie 2015, 22:04

MałaMi, Jak często musisz zmieniać wkłady z mikrofibry?
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
kangurek
SuperMama
 
Posty: 839
Rejestracja: 06 mar 2014, 12:23
Has thanked: 5 times
Been thanked: 21 times


Wróć do W duchu bliskości z naturą i rodzicem

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości