wychowanie w duchu AP

Coraz bardziej popularne tematy, nasze doświadczenia, obawy i wnioski

wychowanie w duchu AP

Postautor: Dorota Grodecka » 03 lis 2012, 11:02

sa tutaj rodzice wychowujacy w duchu AP?
Awatar użytkownika
Dorota Grodecka
Ekspert
 
Posty: 124
Rejestracja: 03 lis 2012, 10:33
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 5 times

Re: wychowanie w duchu AP

Postautor: lmyszka » 03 lis 2012, 11:08

a co to jest ?? Może warto pisać tą metodę
<3 Wiktor <3 14.06.2009
<3 Kacper <3 14.08.2013
Awatar użytkownika
lmyszka
Moderator
 
Posty: 11299
Rejestracja: 27 paź 2012, 20:02
Has thanked: 77 times
Been thanked: 104 times

Re: wychowanie w duchu AP

Postautor: Fionka » 03 lis 2012, 11:28

Teorię znam ;)
W praktyce udało mi się nawiązać cudowną więź podczas karmienia, którą rozwijamy do dziś.
trochę sceptycznie jestem nastawiona do nauczania w domu, ale patrząc na to co się dzieje w szkołach ... No ale co z socjalizacją ?
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Fionka
SuperMama
 
Posty: 684
Rejestracja: 01 lis 2012, 8:25
Has thanked: 13 times
Been thanked: 16 times

Re: wychowanie w duchu AP

Postautor: martula_87 » 03 lis 2012, 11:33

No to u mnie się to już nie udało bo nie karmiłam piersią, nie śpię z dzieckiem w jednym łóżku i nie noszę go w chuście bo on tego nie lubi.
Ale szacunek do dziecka mam próbuje rozpoznawac i zaspokajac jego potrzeby no i ufam swoje intuicji.
Obrazek
Awatar użytkownika
martula_87
SuperMama
 
Posty: 8644
Rejestracja: 28 paź 2012, 6:39
Has thanked: 242 times
Been thanked: 93 times

Re: wychowanie w duchu AP

Postautor: Dorota Grodecka » 03 lis 2012, 13:16

Rodzicielstwo bliskości (ang. Attachment Parenting) to termin utworzony przez amerykańskiego pediatrę Williama Searsa, określający filozofię rodzicielską opartą na zasadach teorii przywiązania w psychologii rozwojowej, która mówi, że dziecko tworzy z opiekunami silną więź emocjonalną, mającą wpływ na całe jego przyszłe życie.
Dotyczy to wszystkiego co tyczy się dziecka od porodu, przez karmienie, formę opieki (noszenie, chustowanie), forme spanie (wspolspanie, spanie w jednym pokoju)…
Ale najwazniejsza dla mnie w AP jest rownowaga, która można osiagnac dzieki szacunkowi dla potrzeb swoich i dziecka. Dla mnie zamyka się to w slowie szacunek i jest narzedziem, a nie żadna metoda.
AP polega na wspieraniu dziecka, a nie jego wychowywaniu w oparciu o wiare w dzieciece kompetencje i umiejetnosci. Sa to kompetencje, w które wyposazyla je natura i ewolucja.
Jednoczesnie AP to zgoda na uczenie się wraz z dzieckiem i od dziecka. Ponowne przezywanie swojego dziecinstwa, wiec wymaga pewnej refleksyjnosci.
W PL rodzicielstwem bliskosci zajmuje się psycholog Agnieszka Stein. (autorka ksiazki Dziecko z bliska)
Awatar użytkownika
Dorota Grodecka
Ekspert
 
Posty: 124
Rejestracja: 03 lis 2012, 10:33
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 5 times

Re: wychowanie w duchu AP

Postautor: malaJu » 03 lis 2012, 13:36

Ja się na AP nie znam. Pierwszy raz przeczytałam o tym jakiś rok temu. Co mi się podoba? Właśnie to, że podkreśla, iż dziecko to człowiek. Niby to takie oczywiste, ale jednak często traktujemy je z góry, narzucając wolę "bo tak". Ciekawe, czy dorosłym zrobilibyśmy tak samo?
Myślę, że jak wokół wielu dobrych pojęć, tak i tu ludzie koncentrują się głównie na potencjalnych koniecznościach, poświęceniach, niewygodach. Że "trzeba" karmić piersią, spać w jednym łóżku, nosić dzieci w chuście. A ja myślę, ale może się mylę, że nie o sam kontakt fizyczny tu chodzi. Więź to coś więcej, to łączność psychologiczna, wnikanie w rozum i swiat dziecka. Tu nie może chodzić tylko dotyk. Ja nie karmiłam piersią długo, z córką nie spałam, a fakt, że teraz pół łózka zajmuje nasz syn, nie napawa mnie dumą, bo wolałabym spać sama z mężem. Ale wcale nie czuję się przez to zlą matką.
Z drugiej strony, czasem przeraża mnie wtłaczanie "normalnych" matek w jakiś nowy, modny teraz schemat. I poczucie winy jeśli chcą mieć swój własny, nie związany z AP, schemat myślenia. Niektórzy zwolennicy powrotu do prostego życia w rodzinie bez tego całego zmodernizowanego świata przechodzą w fanatyzm, a to zawsze przynosi więcej szkody niż pożytku.
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: wychowanie w duchu AP

Postautor: evelinka » 03 lis 2012, 14:21

Ja karmię piersią, noszę w chuście (ale wózka też czasem używam) i śpię z dziećmi. Ale nie ma to żadnego związku z AP. Nawet do niedawna nie wiedziałam, że takie coś istnieje. Myślę, że w każdej z tych "nowoczesnych" metod coś jest. Jak tak pomyslałam nad wychowaniem moich dzieci, to wydaje mi się, że doszukałabym się kilkunastu różnych filozofii wychowania :)

Chyba mam podobne zdanie, jak malaJu. Wydaje mi się, że te wszystkie nurty narzucają nam coś, a tak raczej nie powinno być. Powinniśmy wsłuchać się w potrzeby dziecka przy zachowaniu zdrowego rozsądku.
Awatar użytkownika
evelinka
SuperMama
 
Posty: 792
Rejestracja: 28 paź 2012, 11:05
Has thanked: 13 times
Been thanked: 21 times

Re: wychowanie w duchu AP

Postautor: malaJu » 03 lis 2012, 14:59

Szczęśliwie filozofia to nie religia. By ją stosować, nie trzeba brać 100%
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: wychowanie w duchu AP

Postautor: Dorota Grodecka » 03 lis 2012, 22:35

to jest "metoda" stara jak swiat. wszystkie elementy AP sa powrotem do tego, co zabrala (?) nam cywilizacja ;-)
Awatar użytkownika
Dorota Grodecka
Ekspert
 
Posty: 124
Rejestracja: 03 lis 2012, 10:33
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 5 times

Re: wychowanie w duchu AP

Postautor: malaJu » 03 lis 2012, 22:39

Dorota, tak właśnie to czuję ;)
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: wychowanie w duchu AP

Postautor: Meerkat » 04 lis 2012, 0:05

Dorota Grodecka pisze:to jest "metoda" stara jak swiat. wszystkie elementy AP sa powrotem do tego, co zabrala (?) nam cywilizacja ;-)

też tak to widzę/czuję i też staram się być APaczką ;)
Meerkat
 
Posty: 45
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:54
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: wychowanie w duchu AP

Postautor: ela » 04 lis 2012, 19:45

Najbardziej bliskie mi to co napisała evelinka:
- karmienie piersią - tak, bo wygodne, szybkie i nieskomplikowane,
- chustowanie - tak, bo nigdy nie zaakceptowałam wózka - jest ciężki, niewygodny, ogranicza możliwości komunikacyjne i jest taki... nienaturalny ;),
- spanie razem - tak, bo kiedy wróciłam do pracy zapewniało nam kontakt, za którym tak tęskniłam...
Obrazek ObrazekObrazek
ela
Firma
 
Posty: 129
Rejestracja: 27 paź 2012, 22:21
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: wychowanie w duchu AP

Postautor: Hekate » 23 maja 2013, 16:04

Nie słyszałam wcześniej o AP, ale uważam, że nie trzeba karmić dziecka piersią, nosić w chuście i spać razem z dzieckiem, żeby czuło się kochane i w bliskości z rodzicem. Jednocześnie podoba mi się, że traktuje się dziecko jak człowieka i szanuje, ale niestety często widzę przerysowany obraz takiego wychowania, czyli małemu wszystko wolno, jest rozpieszczone i zawsze w centrum uwagi (np.: może się wtrącać krzykiem w rozmowy dorosłych czy biegać po domu jak stado koni) i tego nie mogę zaakceptować.
Chyba nie kumam tej metody AP.
Obrazek
Awatar użytkownika
Hekate
 
Posty: 147
Rejestracja: 12 kwie 2013, 10:31
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times

Re: wychowanie w duchu AP

Postautor: malaJu » 07 cze 2013, 14:21

Dla tych, co mają problem z definicją AP:
http://dziecisawazne.pl/rodzicielstwo-bliskosci-3/
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: wychowanie w duchu AP

Postautor: Audiolka » 07 cze 2013, 16:04

Hekate pisze: karmić dziecka piersią, nosić w chuście i spać razem z dzieckiem,
nic z tych czynności mnie/nas nie dotyczy. I ogólnie nie wychowuje dziecka w oparciu o żadne metody. Po prostu staram się być jak najlepsza matką i opieram się przede wszystkim na swoim instynkcie.
Gdzie są kobiety, tam jest zamieszanie
Obrazek
Awatar użytkownika
Audiolka
Administrator
 
Posty: 3001
Rejestracja: 27 paź 2012, 21:33
Lokalizacja: Uć/Łagiewniki
Has thanked: 41 times
Been thanked: 57 times

Re: wychowanie w duchu AP

Postautor: malaJu » 07 cze 2013, 20:33

Audiolka, no to jak nic jesteś w duchu AP ;)
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: wychowanie w duchu AP

Postautor: Audiolka » 07 cze 2013, 20:39

achas :lol: :lol: :lol: no ale brak chustowania, brak karmienia cycem i brak spania z dzieckiem nie eliminuje mnie ?
Gdzie są kobiety, tam jest zamieszanie
Obrazek
Awatar użytkownika
Audiolka
Administrator
 
Posty: 3001
Rejestracja: 27 paź 2012, 21:33
Lokalizacja: Uć/Łagiewniki
Has thanked: 41 times
Been thanked: 57 times

Re: wychowanie w duchu AP

Postautor: malaJu » 07 cze 2013, 20:40

kurna, weź może otwórz załącznik i przeczytaj, co?? B-) :ymdevil:
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: wychowanie w duchu AP

Postautor: Audiolka » 07 cze 2013, 20:50

;;)) dopiero wstałam, ja sie wypiore i dojde do siebie to przeczytam :D
Gdzie są kobiety, tam jest zamieszanie
Obrazek
Awatar użytkownika
Audiolka
Administrator
 
Posty: 3001
Rejestracja: 27 paź 2012, 21:33
Lokalizacja: Uć/Łagiewniki
Has thanked: 41 times
Been thanked: 57 times

Re: wychowanie w duchu AP

Postautor: Audiolka » 07 cze 2013, 22:13

No cóż...jak dla mnie ktoś po prostu wymyślił sobie hasło AP, żeby jakoś zaistnieć w świecie. "Metoda" ta stosowana była od zarania dziejów i nikt jej tak nie nazywał, a tu nagle znalazły się "mądre głowy" i postanowiły wprowadzić jakieś filozofie. Także ja nie wychowuję dziecka w duchu AP, wychowuję wedle swoich zasad.
Gdzie są kobiety, tam jest zamieszanie
Obrazek
Awatar użytkownika
Audiolka
Administrator
 
Posty: 3001
Rejestracja: 27 paź 2012, 21:33
Lokalizacja: Uć/Łagiewniki
Has thanked: 41 times
Been thanked: 57 times

Re: wychowanie w duchu AP

Postautor: malaJu » 07 cze 2013, 22:24

Audiolka, ale jak widzisz na początku AP opiera się własnie na braku z gory narzuconych zasad, a na indywidualnym podejściu do dziecka. Na szanowaniu jego praw, odrębności itd. Jak dla mnie to po pierwsze, bardzo sprytne, bo oznacza, że nic nie oznacza ;) A po drugie, właśnie wg tej zasady wychowujesz (bo jakby sie wpisujesz sama z siebie. Jak kazdy, kto kocha, słucha, szanuje swoje dziecko).
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: wychowanie w duchu AP

Postautor: Audiolka » 07 cze 2013, 22:31

Mnie nie rozchodzi się o brak zasad, czy indywidualne podejście do dziecka, tylko o to, że ta metoda funkcjonowała w społeczeństwie od bardzo dawna i nagle ktoś ją "wymyślił". Także nie będę nagle wszystkim dookoła opowiadać, że wychowuje dziecko wedle jakiejś metody. Zresztą patrzę na to z perspektywy pedagoga, więc że tak brzydko napiszę "rzygam" wszelkimi metodami :)
Gdzie są kobiety, tam jest zamieszanie
Obrazek
Awatar użytkownika
Audiolka
Administrator
 
Posty: 3001
Rejestracja: 27 paź 2012, 21:33
Lokalizacja: Uć/Łagiewniki
Has thanked: 41 times
Been thanked: 57 times

Re: wychowanie w duchu AP

Postautor: malaJu » 07 cze 2013, 22:33

Audiolka, no wiesz, jak możesz, to teraz takie trendy być przeciwnym wszystkiemu i być eko, non-violent i blisko.


(dobra, wysmiewam nieco, bo niektórzy przeginają... coś jak ci, co zamiast czytać porządnie Koran wzieli sie za instrukcję pilotażu boeingów... efekt podobny - zamiast wczytać się w swoje dziecko, zaczytują sie super hiper trendy poradnikami)
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: wychowanie w duchu AP

Postautor: malaJu » 15 sie 2013, 19:54

baaardzo dobry wywiad z Agnieszką Stein. Polecam!
http://m.edziecko.pl/edziecko/1,113162, ... owany.html
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: wychowanie w duchu AP

Postautor: Sybel » 20 sie 2013, 10:38

Nie lubię opakowywania rzeczy dosyć oczywistych (przynajmniej dla mnie) w błyszczącą folię filozofii, metody, czy trendu. Nagle wszystko, co normalne, staje się jakimś wybitnym, offowo-mainstreamowym trendem "stworzonym" przez kogos, kto na nowo wynalazł koło. Cosleeping na wspólne spanie, AP na wychowanie młodego człowieka, BLW na normalne karmienie... To naprawdę nie dla mnie, po prostu korzystam z intuicji i unikam przesady.
U nas Młody od początku śpi sam, bo widzę, że potrzebuje przestrzeni i my tez jej potrzebujemy. Ma po prostu łózko przy naszym, więc w każdej chwili któres może zareagowac, jak coś się dzieje nie tak, albo jak dziecku się coś przyśni. Je tyle, ile potrzebuje, jesli czegoś nie chce, nie jest zmuszany, staramy się za to gwarantowac mu róznorodność. Nigdy bie był noszony w chuście czy nosidle, bo absolutnie tego nie cierpi - od razu usiłuje wysiąść, bo ma ograniczone pole widzenia i ruchomość. Cóż, u nas niestety bardzo duzo krzywdy robi praca - ja mam ruchome godziny, co było fajne tuż po studiach, ale z dzieckiem już takie super nie jest. Młody siedzi duzo w żłobku, a potem u jednej z babć, a mi pozostaje tylko tęsknota i nadrabianie wieczorami i w weekendy.
Sybel
 

Re: wychowanie w duchu AP

Postautor: sardynka » 29 paź 2013, 22:26

Ja też nie lubię dorabiania ideologii i filozofii na siłę i do wszystkiego...i chociaż pedagogiem nie jestem to i tak rzygam wszystkimi metodami wychowawczymi - dlatego moje dziecko nie jest wychowywane w duchu AP, nie jada BLW i nie załatwia się metodą NHN :p
malaJu pisze:dobra, wysmiewam nieco, bo niektórzy przeginają... coś jak ci, co zamiast czytać porządnie Koran wzieli sie za instrukcję pilotażu boeingów... efekt podobny - zamiast wczytać się w swoje dziecko, zaczytują sie super hiper trendy poradnikami

Nie ma się z czego śmiać, bo byłam świadkiem naocznym takiego zagubienia się w metodach ;)
Jak Misiek miał 4 miesiące to poszliśmy z nim po raz pierwszy na zajęcia pływania dla niemowląt, no i przyszło takie małżeństwo, od których eko aż biło po oczach (sandałki jezuski, długie włosy u obojga, on spodnie dzwony, ona jakaś długa spódniczka itp.), dziecko oczywiście przyniesione w chuście (swoją drogą mam nadzieję, że nie jechali z nim tak autem :shock: ... ale oni to pewnie rowery mają tylko, bo auto jest zupełnie nie eko), podczas zajęć ubrane w wielorazówkę specjalnie do pływania (bo jakby te 30 minut jego pupa wytrzymała w chemicznym pampersie 8-) ) itp.
Po zajęciach oczywiście mama dziecka nie wytarła go szybko i nie ubrała, tylko musiała przeprowadzić cały rytuał wg jakiejś tam pewnie metody, który to polegał na natarciu dziecka eko oliwką, wymasowaniu go, a podczas masażu śpiewania mu piosenki (takiej w typie etnicznym...czyli jakieś tam zummm zummm zummmm)
No i wszystko niby fajnie, ale to dziecko cały czas przy tym "masażu" się darło bo... pewnie po prostu było mu zimno (mój miał sino fioletowe usta chociaż ubierałam go na prawdę szybko)...tylko, że matka pochłonięta swoimi super metodami, bez których to jej dziecko nie mogłoby zostać ubrane zupełnie nie zwróciła na to uwagi i "męczyła" dzieciaczka dobre 20 minut jak nie dłużej (jak wychodziłam już z szatni z ubranym moim dzieckiem, to jej nadal było masowane 8-) )
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
sardynka
SuperMama
 
Posty: 3678
Rejestracja: 23 gru 2012, 11:49
Has thanked: 56 times
Been thanked: 34 times

Re: wychowanie w duchu AP

Postautor: MałaMi » 27 mar 2015, 10:52

sardynka, ufff... końcówka Twojego posta trochę mnie uspokoiła. Bo ja też noszę w chuście (w aucie nigdy oczywiście :lol: ), używam wielorazówki do pływania (z resztą nie tylko do pływania :P nie lubię chemii i ropy na pupie maluszka), smaruję olejem migdałowym albo kokosowym - żadnej oliwki, stosuję masaż Shantala... no jedyna chyba różnica, że nie ubieram się "na ekoludka" ;)
No ale jak dziecko płacze, to błagam... to właśnie jest kompletne zaprzeczenie AP. W AP tak naprawdę największą główną i fundamentalną zasadą jest słuchać dziecka i odpowiadać adekwatnie do jego potrzeb. To było zaprzeczenie AP...

Właśnie mam takie wrażenie, że AP pozwala nie zagubić się w metodach. Bo ta filozofia jest prosta i kompletnie nie ma tam żadnego "musizmu". Nie musisz nosić w chuście, nie musisz karmić piersią, nie musisz odpowiadać na focha dziecka wyuczonym zdaniem i nie musisz odczekiwać konkretnej liczby minut zanim coś tam zrobisz. Nie musisz też używać wielorazówek i masować. Jedyne co "musisz" to we wszystkim brać pod uwagę nie tylko swoje potrzeby, ale też swojego dziecka, a o tym często rodzice zapominają.
Podstawową rzeczą, której się nauczyłam obserwując szympansy i ich młode, było to, że posiadanie dzieci powinno być dobrą zabawą. (Jane Goodall)

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
MałaMi
 
Posty: 22
Rejestracja: 26 mar 2015, 22:22
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: wychowanie w duchu AP

Postautor: Blue » 20 maja 2015, 22:03

MałaMi-czy wersja "w głębi kontinuum" z linka poniżej jest kompletna czy to jakaś nieudolna kopia lub tłumaczenie-bullshit?
Pytam bo pewnie czytałaś.

http://www.selmacyoushondar.com/attachm ... tinuum.pdf

Nie,nie czytuję maniakalnie publikacji i poradników,zwłaszcza,że jest zatrzęsienie różnych specjalistów i co jeden ma lepszą teorię od drugiego (często sprzeczną;), ale chciałabym koncepcję Rodzicielstwa Bliskości od podszewki przejrzeć-podobno to Biblia;)Ja nawet nie jestem do tej pozycji przekonana i podchodzę z pewną dozą ostrożności.Wogóle warto to czytać?

PS.Temat byłby bardziej przejrzysty gdyby dodać "Rodzicielstwo bliskości" w tytuł,nie wiem czy każdy od razu ma skojarzenia co to jest "wychowanie w duchu AP" i że AP to attachment parenting (mimo,że w postach jest to wyjaśnione).
Blue
SuperMama
 
Posty: 18363
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: wychowanie w duchu AP

Postautor: MałaMi » 01 cze 2015, 20:02

Tak jak przeglądam to jest kompletna. Czytałam i... to ciężka książka. Nie zostawia za dużo miejsca na własną interpretację, może wpędzić w poczucie winy. Ma jednak to, co mnie przekonuje - czyli odniesienia do pierwotnych zachowań ludzkich. Nie wiem czy nie za trudna jak na start w RB. Ja chyba najbardziej bym polecała Księgę Rodzicielstwa Bliskości Searsów (to o tyle "biblia" ;) , że napisana przez ludzi, którzy nazwali i wsadzili w jakoweś ramy RB) albo Dziecko z bliska A. Stein. Boję się, że Liedloff może trochę wystraszyć na starcie ;)
Podstawową rzeczą, której się nauczyłam obserwując szympansy i ich młode, było to, że posiadanie dzieci powinno być dobrą zabawą. (Jane Goodall)

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
MałaMi
 
Posty: 22
Rejestracja: 26 mar 2015, 22:22
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: wychowanie w duchu AP

Postautor: MamaŻaby » 01 cze 2015, 21:13

MałaMi pisze:najbardziej bym polecała Księgę Rodzicielstwa Bliskości Searsów (to o tyle "biblia" ;) , że napisana przez ludzi, którzy nazwali i wsadzili w jakoweś ramy RB) albo Dziecko z bliska A. Stein

właśnie przymierzam się do zakupu i nie mogę się zdecydować, którą z tych pozycji wybrać :lol:
MamaŻaby
SuperMama
 
Posty: 4496
Rejestracja: 08 lis 2012, 20:40
Has thanked: 0 time
Been thanked: 107 times

Re: wychowanie w duchu AP

Postautor: MałaMi » 01 cze 2015, 22:04

To zależy jakie książki lubisz i jakie do Ciebie przemawiają. Dziecko z bliska jest bardziej "opowiadaniem" a Księga RB jest ciut bardziej jak "podręcznik". Takie może trochę mało udolne porównanie, ale takie mam odczucia ;)
Podstawową rzeczą, której się nauczyłam obserwując szympansy i ich młode, było to, że posiadanie dzieci powinno być dobrą zabawą. (Jane Goodall)

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
MałaMi
 
Posty: 22
Rejestracja: 26 mar 2015, 22:22
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: wychowanie w duchu AP

Postautor: MamaŻaby » 02 cze 2015, 10:17

MałaMi, dzięki za podpowiedź :) Myślę, że ostatecznie zdecyduję się na obie :lol:
MamaŻaby
SuperMama
 
Posty: 4496
Rejestracja: 08 lis 2012, 20:40
Has thanked: 0 time
Been thanked: 107 times

Re: wychowanie w duchu AP

Postautor: Blue » 16 lip 2015, 17:08

Są dwie trwałe rzeczy, które możemy dać w spadku naszym dzieciom: pierwsze to korzenie, druga to skrzydła [Hodding Carter, Jr.]

fajne.
Blue
SuperMama
 
Posty: 18363
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: wychowanie w duchu AP

Postautor: MamaŻaby » 22 sty 2017, 20:41

3 marca rusza w Baby Club Cafe na Widzewie szkoła rodziców - cykl 10 warsztatów psychologicznych dla każdego, kto szuka sposobu na nawiązanie głębszych relacji z dziećmi lub wychowankami, konstruktywne rozwiązywanie konfliktów, radzenie sobie z trudnościami wychowawczymi.
To zbiór komunikacyjnych narzędzi, które znacząco poprawiają jakość kontaktu z dzieckiem i nie tylko. To nauka dialogu i kształtowanie więzi opartych na wzajemnym szacunku.
Link do wydarzenia - https://www.facebook.com/events/194933654312458/

Poza tym również w BCC będzie szkolenie Zrozumieć emocjonalny świat dziecka - 08.02.
https://www.facebook.com/events/385070748510072/

Pracownia Psychoterapii Cztery Maski organizuje cyklicznie warsztaty o różnej tematyce z Agnieszką Stein.
Informacja o wydarzeniach umieszczana jest na fb Pracowni https://www.facebook.com/Pracownia-Psychoterapii-Cztery-Maski-342473232556032/
MamaŻaby
SuperMama
 
Posty: 4496
Rejestracja: 08 lis 2012, 20:40
Has thanked: 0 time
Been thanked: 107 times

Re: wychowanie w duchu AP

Postautor: grazymi » 14 lut 2017, 12:21

Trochę czytałam o AP i niektóre rzeczy bardzo mi się spodobały. Ale nie wdrażam wszystkiego, co przeczytam, jak leci. Raczej łączę różne "style", jak by to nazwać :D głównie chyba słucham intuicji.
Awatar użytkownika
grazymi
 
Posty: 2
Rejestracja: 14 lut 2017, 11:51
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time


Wróć do W duchu bliskości z naturą i rodzicem

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości