Diastema u niemowlaka?

Na pytania odpowiada dr n. med. Dorota Czubińska-Grodecka, http://stomatologiabezprzemocy.pl/

Diastema u niemowlaka?

Postautor: baila » 29 wrz 2013, 11:42

Witam, właśnie zauważyłam u Julka, że górne jedynki, które dopiero co wyszły, są w znacznej odległości od siebie i obie jedynki są bardzo szerokie w porównaniu z dolnymi ząbkami. Czy skoro przy mlecznych zębach jest taka odległość to jest prawdopodobne, że przy stałych zębach będzie mieć diastemę? I czy powinnam skonsultować to z pediatrą/stomatologiem?
Poniżej wklejam link do strony, gdzie mama załączyła zdjęcie swojej córeczki z podobnym przypadkiem i tam mowa jest o nacinaniu wędzidełka. U nas nie ma aż takiej odległości jak na zdjęciu, ale też jest spora i podobnie jak u dziewczynki z bloga górne jedynki są takie szerokie a dolne ząbki drobne i też w podobnej odległości ustawione.
Proszę o poradę co w takich przypadkach należy zrobić.

http://www.mama-bloguje.com/cudna-szparka-czy-diastema/
Awatar użytkownika
baila
 
Posty: 128
Rejestracja: 17 gru 2012, 21:42
Has thanked: 11 times
Been thanked: 0 time

Re: Diastema u niemowlaka?

Postautor: Bian » 29 wrz 2013, 17:34

baila u Hani też była przerwa między górnymi jedynkami, choć nie tak duża jak u dziewczynki z bloga. Ale jak zaczęły wychodzić dwójki i kolejne zęby to jedynki zeszły się do środka i teraz przerwy już nie ma. Także możliwe, że u Was będzie tak samo.
Bian
SuperMama
 
Posty: 7849
Rejestracja: 04 lis 2012, 20:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 9 times
Been thanked: 103 times

Re: Diastema u niemowlaka?

Postautor: WiolaG » 29 wrz 2013, 23:20

Baila - dzięki Tobie tu trafiłam :). Jestem właścicielką bloga ;) Ja nienacinałam swojej jeszcze wędzidełka - czekam aż wyrosną jej zęby stałe, mam nadzieję że wtedy zęby ułożą się prawidłowo. Ja też jestem z Łodzi ;)
Pozdrawiam,
Wiola
WiolaG
 
Posty: 4
Rejestracja: 29 wrz 2013, 23:07
Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time

Re: Diastema u niemowlaka?

Postautor: Malwina » 30 wrz 2013, 6:35

Mój Maksio też tak miał i dentysta powiedział, żeby poczekać do 5-6 roku życia i zobaczyć, jak się ułożą do tego czasu ząbki.

Z tym, że mój Maks nie miał aż takiej :)
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Malwina
SuperMama
 
Posty: 3804
Rejestracja: 29 paź 2012, 14:02
Has thanked: 29 times
Been thanked: 68 times

Re: Diastema u niemowlaka?

Postautor: Michasia » 30 wrz 2013, 11:26

U nas ten sam problem ale narazie się nie martwię na zapas a poza tym baaardzo podobają mi się diastemy i mój mąż też ja ma >D
Obrazek
Awatar użytkownika
Michasia
 
Posty: 129
Rejestracja: 28 sie 2013, 16:26
Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time

Re: Diastema u niemowlaka?

Postautor: Dorota Grodecka » 07 paź 2013, 8:26

Drogie Mamy,
Zęby mleczne przednie maja właśnie taki tor wyrzynania się. Schodzą od góry i boku do przodu i środka. Wiec w miarę formowania się korzenia, wyrzynania się zębów bocznych/sąsiednich będą się do siebie zbliżać. A potem znowu się rozejdą, robiąc miejsce pod zęby stałe, większe od mlecznych. Warto poczekać, aż będzie ich więcej. A i tak, jak pisałyście, warto poczekać na zęby stałe.
Awatar użytkownika
Dorota Grodecka
Ekspert
 
Posty: 124
Rejestracja: 03 lis 2012, 10:33
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 5 times

Re: Diastema u niemowlaka?

Postautor: szaraczarownica » 07 paź 2013, 8:32

Dorota Grodecka pisze:Zęby mleczne przednie maja właśnie taki tor wyrzynania się. Schodzą od góry i boku do przodu i środka. Wiec w miarę formowania się korzenia, wyrzynania się zębów bocznych/sąsiednich będą się do siebie zbliżać.

A jeśli nie są od siebie oddalone? To w takiej sytuacji źle?
Awatar użytkownika
szaraczarownica
Moderator
 
Posty: 14783
Rejestracja: 27 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 187 times
Been thanked: 200 times

Re: Diastema u niemowlaka?

Postautor: Misiak » 07 paź 2013, 8:47

Ja między mlecznymi górnymi jedynkami miałam przerwę, a w stałych tylko na początku (chyba do 3 klasy podstawówki) potem już nie.:)
5.12.2012 Polunia <3
7.07.2023 Rodzina <3
Awatar użytkownika
Misiak
SuperMama
 
Posty: 4002
Rejestracja: 19 lis 2012, 10:33
Has thanked: 39 times
Been thanked: 67 times

Re: Diastema u niemowlaka?

Postautor: Suelen » 20 paź 2013, 17:57

Mój Natek miał wielką szparę między jedynkami, ale w miarę jak rosły następne ząbki wszystko się ładnie zacierało, aż zeszły się pięknie :)
Obrazek Obrazek
Suelen
 
Posty: 41
Rejestracja: 01 lis 2012, 21:27
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time


Wróć do Stomatolog

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości