Fluoroza u dwulatki?

Na pytania odpowiada dr n. med. Dorota Czubińska-Grodecka, http://stomatologiabezprzemocy.pl/

Fluoroza u dwulatki?

Postautor: Mamamary » 18 gru 2016, 0:39

Witam,
U mojej (ostatnio mocno zakatarzonej coreczki) pojawiły się kredowo białe plamki na górnych jedynkach (dolna krawędź ząbków). Nad tymi plamkami jest jakby nieco ciemniejszy osad (zeby nie sa gładkie). Przebarwienia stały sie bardziej wyraźne po inhalacji (córka oddycha przez buzie). Obsesyjnie dbam o jej zabki a pastę z fluorem (Elmex dla maluszków), stosowałam tylko przed snem (od kilku dni juz tylko bez fluoru).
Jestem przerażona, bo wczesniej Coreczka miała piękne ząbki. Niestety, nie potrafi jeszcze wypluć pasty. Nie jemy słodyczy, pijemy tylko wodę (wczesniej mineralna teraz tylko przegotowana z kranu). Czy jest szansa, zeby ten proces zatrzymać? Czy to moze rzutować na zeby stałe? Bardzo sie martwie. Dentystę mamy za kilka dni, do tego czasu osiwieje. Dodam, ze córka wciaz pije mleko z piersi w dzien i nocą (typowa cycoholiczka). Bede wdzięczna za każda radę.
Mamamary
 
Posty: 4
Rejestracja: 18 gru 2016, 0:27
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: Fluoroza u dwulatki?

Postautor: Misiak » 18 gru 2016, 8:32

Czym inhalujesz? Po sterydach trzeba myć ząbki.
U nas kiedyś zrobił się osad na górnych jedynkach (córka miała 2,5 roki), nie wiadomo od czego, dentystka wyczyscila i więcej nie wrocilo.
5.12.2012 Polunia <3
7.07.2023 Rodzina <3
Awatar użytkownika
Misiak
SuperMama
 
Posty: 4002
Rejestracja: 19 lis 2012, 10:33
Has thanked: 39 times
Been thanked: 67 times

Re: Fluoroza u dwulatki?

Postautor: Blue » 18 gru 2016, 9:40

Rzuciło mi się w oczy słowo "obsesyjnie"-nie wiem czemu,ale od razu skojarzyło mi się powiedzenie,że co za dużo to niezdrowo.Ciężko cos poradzić na odległość.Chyba pozostaje Ci poczekać te kilka dni na wizytę u stomatologa.A fluor faktycznie jeśli przedawkowany bywa szkodliwy - bo widzę,że tytuł wątku do tego zmierza.
Blue
SuperMama
 
Posty: 18363
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Fluoroza u dwulatki?

Postautor: Mamamary » 18 gru 2016, 10:18

Misiak pisze:Czym inhalujesz? Po sterydach trzeba myć ząbki.
U nas kiedyś zrobił się osad na górnych jedynkach (córka miała 2,5 roki), nie wiadomo od czego, dentystka wyczyscila i więcej nie wrocilo.

Inhaluje tylko wodą z solą. Jesli chodzi o wcześniej podawane leki to raz w życiu antybiotyk. Mam nafzieje, ze to tylko osad. Bardzo sie tym przejmuje.
Mamamary
 
Posty: 4
Rejestracja: 18 gru 2016, 0:27
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: Fluoroza u dwulatki?

Postautor: Mamamary » 18 gru 2016, 10:26

Blue pisze:Rzuciło mi się w oczy słowo "obsesyjnie"-nie wiem czemu,ale od razu skojarzyło mi się powiedzenie,że co za dużo to niezdrowo.Ciężko cos poradzić na odległość.Chyba pozostaje Ci poczekać te kilka dni na wizytę u stomatologa.A fluor uda faktycznie jeśli przedawkowany bywa szkodliwy - bo widzę,że tytuł wątku do tego zmierza.

Obsesyjnie, bo Córka nie pójdźcie spac zanim nie umyje ząbków. Moj maż to tak określa, bo jego zdaniem przesadzam. Ja uważam, ze to bardzo ważne przestrzegać zasad higieny jamy ustnej i pilnuje tego aby myć zeby dwa razy dziennie. Chyba jednak powinnam zaprzestać stosowania pasty z fluorem :/ zaczelam jej używać za rada dentysty w UK. Dolne dwójki wyrosły z małymi żółtymi plamkami od wewnętrznej stronie i dentysta uznał, ze pasta z fluorem jest konieczna, aby zmiany sie nie pogorszyły. Czy pasta bez fluory jest w stanie zatrzymać zmiany próchnicze?
Mamamary
 
Posty: 4
Rejestracja: 18 gru 2016, 0:27
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: Fluoroza u dwulatki?

Postautor: Blue » 18 gru 2016, 11:02

Mamammary-przykładowo w szkole na fluoryzację,trzeba podpisać zgodę.Mój mąż jest przeciwny fluoryzacji i past z fluorem,jednakże zgodę podpisaliśmy,podpisały ją wszystkie dzieci w klasie,nie chcieliśmy by córka odstawała.
PS.Podmieniam artykuł na trochę bardziej wyważony;)

http://dziecisawazne.pl/fluor-pomaga-czy-szkodzi/
Blue
SuperMama
 
Posty: 18363
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Fluoroza u dwulatki?

Postautor: Agata. » 18 gru 2016, 11:18

Mamamary, ja też małemu od początku myje zęby elmexem, oczywiście na szczoteczkę nakładam tylko "ziarenko", nie cały pasek. Też na początku nie wypluwał. Czytałam, że taka ilość nie szkodzi. Też w pewnym momenice zauważyłam żólte przebarwienia na przednich ząbkach, to na pewno było jeszcze długo przed skonczeniem 2 lat. Byłam z tym u dentysty, powiedział, żeby się tym nie przejmować. Dziś ma 3,5 roku, zęby zdrowe, przebarwień brak. Nie martw się, będzie dobrze ;;)
Agata.
SuperMama
 
Posty: 528
Rejestracja: 10 sie 2013, 17:52
Has thanked: 22 times
Been thanked: 7 times

Re: Fluoroza u dwulatki?

Postautor: Mamamary » 18 gru 2016, 12:32

Dziekuje za słowa otuchy i dobre rady. Ja w ogóle mam skłonności zamartwiania się plus teraz jeszcze jestem w drugiej ciąży, wiec przejmuje sie jeszcze bardziej ;) Mam nadzieje, ze to jednak nie będzie nic poważniejszego, byle dotrwać do początku stycznia (i wizyty u dentysty). A orientujecie sie moze jakie sa terminy w Stmatologii bez Przemocy?
Pozdrawiam
Mamamary
 
Posty: 4
Rejestracja: 18 gru 2016, 0:27
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: Fluoroza u dwulatki?

Postautor: Misiak » 18 gru 2016, 12:46

Mamamary, głowa do góry. Ja też miałam okres zamartwiania się o zęby Poli, zwłaszcza jak walnęła o łóżko i sobie ukruszyła kawałek górnej dwójki (na szczęście od wewnątrz więc nie widać gdy się uśmiecha). Jeśli dbasz o zęby córci to na pewno nic im nie będzie. Mam nadzieję, że wizyta Cię uspokoi.
Co do stomatologii bez przemocy, nigdy nie mogłam się tam dodzwonić. Chodzę tu u mnie w Zgierzu na przegląd bez umawiania się i przyjmuje mnie dr między pacjentami, bo to trwa chwilkę.
5.12.2012 Polunia <3
7.07.2023 Rodzina <3
Awatar użytkownika
Misiak
SuperMama
 
Posty: 4002
Rejestracja: 19 lis 2012, 10:33
Has thanked: 39 times
Been thanked: 67 times

Re: Fluoroza u dwulatki?

Postautor: Blue » 19 gru 2016, 19:58

Kupiłam dziś pastę bez fluoru w sumie na wypróbowanie bo dotąd myliśmy tymi z fluorem.
Blue
SuperMama
 
Posty: 18363
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Fluoroza u dwulatki?

Postautor: daria34 » 27 gru 2016, 9:34

Blue pisze:Kupiłam dziś pastę bez fluoru w sumie na wypróbowanie bo dotąd myliśmy tymi z fluorem.

Pasta bez fluoru :)

To tak jak kupić kiełbasę bez mięsa.
Awatar użytkownika
daria34
 
Posty: 86
Rejestracja: 27 kwie 2016, 11:28
Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times

Re: Fluoroza u dwulatki?

Postautor: jjusti18 » 18 kwie 2017, 16:37

Najlepiej wszystko konsultować z odpowiednim specjalistą. Ja chodzę do [reklama]. Miałam ostatnio wyrwane u nich dwa zęby- nic mnie nie bolało, zabieg wykonali naprawdę fachowo i precyzyjnie. Ja jestem z ich usług zawsze zadowolona, więc serdecznie polecam. Z moimi dzieciakami też tam jeżdżę, mają fajne podejście do dzieci- znają się na rzeczy. Dla zainteresowanych pozostawiam namiary: [reklama]
jjusti18
 
Posty: 1
Rejestracja: 18 kwie 2017, 16:33
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: Fluoroza u dwulatki?

Postautor: szaraczarownica » 18 kwie 2017, 16:40

jjusti18, o niczym innym nie marzę, jak o tym, żeby jechać do dentysty ponad 150 km od Łodzi :lol:
Awatar użytkownika
szaraczarownica
Moderator
 
Posty: 14783
Rejestracja: 27 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 187 times
Been thanked: 200 times


Wróć do Stomatolog

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości

cron