Zimowy wyjazd z maluchem

Na pytania związane z szeroko rozumianą turystyką rodzinną odpowiada p. Katarzyna Szaraniec z Portal Turystyki Dziecięcej www.kogis.pl

Zimowy wyjazd z maluchem

Postautor: KOGIS » 03 sty 2014, 13:02

Nie zastanawiajmy się czy zima jest odpowiednią porą roku, by wyjechać w góry na rodzinny wypoczynek z małym dzieckiem – nie ma powodu do obaw! Wystarczy tylko dobrze się przygotować.

Najważniejszym argumentem przemawiającym za wyjazdem jest oczywiście zdrowie. Zima i świeże górskie powietrze działają jak zastrzyk energii, poprawią kondycję, odporność i apetyt u naszego malucha, a rodzicom pozwolą zrelaksować się. Zmiana klimatu wpływa korzystnie na ogólne zdrowie, zalecana jest wręcz dzieciom z anemią, alergiami czy częstymi chorobami górnych dróg oddechowych.

Zakwaterowanie
Najlepiej ustalić sobie termin poza tzw. sezonem wysokim, gdy nie ma już tylu turystów i znajdziemy zdecydowanie tańsze noclegi. Wyjazdy rodzinne z małymi dziećmi stały się na tyle popularne, że znajdziemy mnóstwo pensjonatów, hotelików i prywatnych kwater, które są całkowicie przygotowane na przyjęcie dzieci. Istnieją także strony internetowe stworzone specjalnie dla rodziców szukających ośrodków przyjaznych rodzinie np. http://www.gufik.pl czy http://www.rodzinawhotelu.pl. Zapoznając się z ośrodkiem, do którego chcemy się udać należy zwrócić uwagę przede wszystkim na obecność odpowiedniego sprzętu – łóżeczka, foteliki, wanienki, krzesełka do karmienia, nocnik czy podgrzewacza do butelek. O ile łóżeczko niemowlęce jest dostępne w każdym hotelu czy większości pensjonatów, o tyle z resztą wyposażenia może być trudniej. Rezerwując pobyt, zarezerwujmy też od razu na nazwisko konkretny sprzęt.
Należy pamiętać, że o tej porze roku szybko zaczyna się robić ciemno, w związku z tym trzeba mieć plan na wieczorne animacje. Miejsce, w którym będziemy wypoczywać powinno posiadać odpowiednio wyposażony kącik zabaw, telewizję dla dzieci, dodatkowe atrakcje np. górkę do zjeżdżania na sankach przed domem, prywatny tor snowtubingowy. Odległość do takich atrakcji nie powinna przekraczać 500 m. Sporo pensjonatów proponuje też usługi opiekuna – animatora, dzięki którym rodzice zyskują czas na spokojny wieczór we dwoje. Odpowiedni wybór ośrodka pozwoli nam uniknąć również hałasujących gości i kolejek do łazienek.
Jeśli jedziemy z nieco starszym maluchem istotny jest również teren ośrodka. Dowiedzmy się czy jest ogrodzony, czy sprzyja spacerom, czy jest w odpowiedniej odległości od ruchliwych szos i starsze dzieci będą mogły samodzielnie bawić się pod domem.

Zimowy niezbędnik malucha
Przede wszystkim musimy się upewnić jakim wyposażeniem dysponuje ośrodek, w którym zamieszkamy i że będziemy mogli z niego korzystać. Z pewnością przydadzą się sanki z oparciem i odpowiedni śpiworek. Dla dzieci powyżej 5 lat wygodniejsze są sanki bez oparcia. Jeśli w pobliżu ośrodka będzie górka do zjeżdżania, postarajmy się nabyć przed wyjazdem „jabłuszka” do zjeżdżania na pupie, dziecięce śnieżne skutery i inne „obiekty jeżdżące”, dzięki którym zabawa na górce będzie miała nieco z szaleństwa. Do zimowych zabaw doskonale przydają się również łopatka i foremki do piasku.
Zabierzmy kilka ulubionych zabawek, koniecznie książeczki do czytania dziecku i rodzinne gry (istnieje duży wybór gier, w które można grać z dzieckiem od skończonych 3 lat). Warto zorientować się jakiego rodzaju sklepy znajdziemy na miejscu. Nie wszystkie małe sklepiki oferują asortyment dla maluchów. Dla niemowlęcia niezbędny będzie zapas słoiczków o ulubionych smakach. Na miejscu możemy nie mieć dużego wyboru. Podobnie może być z pieluszkami i mlekiem. Jeśli zabieramy ze sobą wózek musimy zwrócić uwagę czy mamy odpowiednio duże, pompowane koła do warunków terenowych. A może zaopatrzycie się w specjalne sanki dla niemowląt z rączką jak przy wózku? W takim pojeździe dobrze będzie się czuło dziecko, które pewnie siedzi. Nie zapomnijmy o ciepłym kocu pod pupę i śpiworku na nóżki!
W garderobie zimowej ważne jest posiadanie różnych jej części na zapas np. 3 par nieprzemakalnych rękawiczek, 2 czapek, butów (najlepiej ocieplane śniegowce), kurtki wraz z nieprzemakalnymi spodniami. Możemy również zainwestować w specjalną, termoaktywną bieliznę.

Apteczka
Koniecznością jest tłusty krem do smarowania buźki i rączek oraz pomadka do ust. Nie możemy zapomnieć o podstawowym ekwipunku: plastry, woda utleniona, jałowe gaziki, termometr, środek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy. Przyda się także bardzo duży zapas chusteczek do nosa. Dobrym pomysłem może być zabranie maści rozgrzewającej (bez kamfory) do smarowania górnej części klatki piersiowej. Dla maluszków można zabrać maść majerankową z kwasem bornym stosowaną pod noskiem w razie kataru. Dodatkowo zabieramy leki na stałe przyjmowane przez dziecko, pastylki na ból gardła lub inny lek działający na pierwsze objawy przeziębienia. Słońce zimą ma intensywniejsze działanie poprzez odbijanie się od białego śniegu. Zabieramy zatem krem ochronny z wysokim filtrem UV – chroni skórę przed słońcem i ostrym wiatrem. Jeśli wybieramy się na narty, pamiętajmy też o okularach przeciwsłonecznych lub goglach, które będą chronić oczy przed zapaleniem spojówek lub łzawieniem oczu, do których docierać będzie ostre światło słoneczne.

Uwaga, zimno!
Musimy pamiętać, że podczas takich wakacji będziemy spędzać dużo czasu w niskich temperaturach, a nasze pociechy z pewnością dużo będą korzystać ze śniegu. Łatwo wówczas nabawić się odmrożeń i szybko może nastąpić wyziębienie organizmu. Najbardziej predysponowane do odmrożeń są palce u rąk i nóg, uszy i nos. Najczęstsze są spotykane odmrożenia powierzchowne. Początkowo odczuwamy kłucie albo szczypanie, które szybko ustępuje. Zmiany dotyczą barwy i napięcia skóry. Jest ona blada, zimna i twarda, po pewnym czasie w miejscu odmrożenia może pojawić się czerwona plamka, która będzie się rozszerzać. Musimy często pytać nasze pociechy czy nie odczuwają tego typu dolegliwości. Kolejnymi objawami są obrzęki, bolesne pęcherze, utrata czucia w miejscu odmrożenia i niemożność poruszania daną kończyną. Uwaga na rękawiczki, w których bawią się dzieci – w ferworze szaleństw na śniegu dziecko nie zawsze powie, że ma mokre dłonie, a kilkugodzinny kontakt skóry ze zmrożoną wodą może doprowadzić do powierzchownego odmrożenia palców.
Jeśli zaczynamy mieć choć cień wątpliwości czy właśnie nie ulegliśmy odmrożeniu, od razu schowajmy się do pomieszczenia, zacznijmy ocieplać wyziębione miejsca kocem, kurtką itp. Kolejnym etapem będzie ogrzanie odmrożonego miejsca wodą. Pamiętamy jednak by robić to stopniowo. Początkowo woda powinna mieć nie więcej niż 30 stopni i następnie powoli zwiększamy temperaturę. Taka kąpiel powinna trwać nie dłużej niż 20 minut. Można równocześnie podawać ciepłą, ale nie gorącą herbatę do picia. Pamiętajmy, że odmrożonego miejsca nie należy gwałtownie ogrzewać nad grzejnikiem lub ogniem, nie należy podawać gorących kubków do trzymania ani wcierać żadnych kremów czy maści. Złym pomysłem jest również oklepywanie czy pocieranie zmarzniętego miejsca. Jeśli na skutek zimna została uszkodzona skóra, wszelkie mechaniczne odziaływanie na nią tylko pogorszy sytuację.
Innym zagrożeniem jest wychłodzenie organizmu. Pierwszymi objawami są oczywiście dreszcze. Organizm stara się utrzymać temperaturę poprzez ruch mięśni. Jest to pierwszy sygnał, że należy wrócić do ciepłego pomieszczenia, napić się ciepłej herbaty i ogrzać. Jeśli jednak nadal jesteśmy wystawieni na działanie niskich temperatur i dreszcze ustają – może być to oznaka pogłębienia się stanu wyziębienia. Traci się wówczas siły w częściach ciała najbardziej narażonych na zimno, gdyż mózg będzie starał się utrzymać w dobrym stanie przede wszystkim organy niezbędne nam do życia czyli np. serce. Ogólne osłabienia prowadzi do zdrętwienia i mogą pojawić się skurcze. Ważne jest by w takim przypadku unikać zbytniego ruchu. Należy oczywiście znaleźć schronienie, zdjąć ewentualne mokre ubrania. Nie należy pocierać ręcznikiem wychłodzonych części ciała. Suszymy się poprzez delikatne przykładanie ręcznika. Podobnie jak w przypadku odmrożeń nie należy gwałtownie podnosić temperatury. Ogrzewanie musi nastąpić stopniowo. Dobrze jest pić ciepły (nie gorący) napój.
Pamiętajmy jednak, że jeśli nasze zabawy na śniegu odbywają się pod kontrolą, zawsze mamy przy sobie zapasowe rękawiczki, nie oddalamy się zbytnio od ośrodka i nosimy ze sobą termos z gorącą herbatą – nie mamy powodów do obaw!

Czas na przyjemności!
Śnieg, świeże powietrze i piękne okoliczności przyrody zapewnią naszym maluchom moc atrakcji i niezapomniane wrażenia. Ale co z naszymi przyjemnościami? Wcale nie musimy z nich rezygnować! Istnienie mnóstwo sposobów by również i rodzice mogli z czystym sumieniem skorzystać z różnych atrakcji rodzinnego wypoczynku. Pamiętajmy, że zdrowy, zrelaksowany i szczęśliwy rodzic to również szczęśliwy maluch! W przypadku jazdy na nartach najbardziej popularnym rozwiązaniem jest oczywiście jazda zmianowa. Jeden rodzic opiekuje się maluszkiem, a drugi w tym czasie szusuje po stoku. Większość stoków jest oświetlona do późnych godzin, więc ustalenie sprawiedliwego harmonogramu nie stanowi problemu. Ważne jest wówczas by zakwaterowanie nie było zbyt dalekie od stoku. Dobrym rozwiązaniem jest również wyjazd w większej grupie. Wtedy możemy liczyć na opiekę przyjaciół. Warto zastanowić się czy nie mamy kogoś znajomego, kto chętnie wybrałby się w góry i bardzo lubi nasza pociechę. Może być to koleżanka, kuzynka, ciotka, chrzestna a może teściowa? Pobyt w górach zawsze jest czymś atrakcyjnym i dobrym argumentem są walory uzdrowiskowe! Warto również sprawdzić oferty ośrodków. Coraz częściej można spotkać w nich propozycje opieki nad dziećmi lub zajęć .

Zimowe zabawy
Podczas naszego wyjazdu nastawiamy się przede wszystkim na spacery i aktywność podwórkową. Warto pamiętać, że przy temperaturach poniżej minus 10 stopni C warto jednak pozostać w pomieszczeniu, zwłaszcza w przypadku niemowlaków. W górach warunki pogodowe gwałtownie się zmieniają, więc jeśli planujemy dłuższy spacer musimy być przygotowani (ciepłe ubrania, kocyk w plecaku). Jeśli nasz maluch spacer odbywa w sankach musimy pamiętać, że narażony jest na większe zimno – my się poruszamy, a on tkwi nieruchomo na sankach. Zawsze powinien siedzieć na kocyku, mieć ocieplone plecy i przykryte nóżki.
Chodzenie z dzieckiem w nosidełku zimą może być nieco ryzykowne – zawsze istnieje ryzyko poślizgnięcia się i przygniecenia dziecka własnym ciałem. Jeśli tylko jest to możliwe – wybieramy sanki lub wózek na dużych kołach. Gdy pogoda dopisuje, kilkulatek może spędzić na dworze nawet parę godzin z przerwą na posiłek i ciepły napój. Jednak w przypadku niemowlęcia lepiej wybrać się 2-3 razy na krótszy spacer niż na jeden bardzo długi.
Jeśli wybieramy się na górkę też należy pomyśleć o kilku zasadach bezpieczeństwa. Przede wszystkim unikamy stoków, gdzie „szaleją” starsze dzieci. Powinniśmy sami wykonać „jazdę próbną”, sprawdzając czy górka nie będzie zbyt stroma oraz jak daleko sanki „niosą” i czy nie pojawią się przeszkody w postaci drzew, czy szosy. Nie powinniśmy wypuszczać na samodzielne zjazdy dzieci poniżej 5 roku życia. W przypadku młodszych dzieci ważne jest, by na dole górki stał ktoś, kto będzie łapał naszego malucha. Oczywiście nigdy nie zgadzajmy się na doczepianie sanek do jakichkolwiek pojazdów mechanicznych – każdego roku media donoszą o tragicznych wypadkach dzieci, za które odpowiedzialność ponoszą dorośli. Sanki doczepiane do samochodu lub traktora, na drodze z zakrętem zostają wyrzucone na przeciwległy pas ruchu, gdzie najczęściej dochodzi do zderzenia z innym pojazdem i dzieci nie mają szans na przeżycie.

Autorem artykułu jest KOGIS Portal Turystyki Dziecięcej http://www.kogis.pl – organizator zimowisk i kolonii letnich, wycieczek szkolnych, internetowa baza miejsc dobrego rodzinnego wypoczynku.
Katarzyna Szaraniec
Portal Turystyki Dziecięcej KOGIS
KOGIS
Ekspert
 
Posty: 28
Rejestracja: 07 gru 2012, 12:54
Has thanked: 0 time
Been thanked: 6 times

Re: Zimowy wyjazd z maluchem

Postautor: malaJu » 03 sty 2014, 19:44

KOGIS, dzięki :)
Jak zawsze wyczerpująco i na temat :)
http://www.lodzkiemamy.pl/index.php/dzi ... z-maluchem
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: Zimowy wyjazd z maluchem

Postautor: Tasia » 24 lis 2014, 10:31

Bardzo przydatne informacje. Tylko ja swoje dzieci na ogół wysyłam na wycieczki szkolne. Wiem, że szkoła do której chodzą zwykle organizuje wyjazdy z biurem podróży < BYŁ SOBIE LINK ALE SIĘ ZMYŁ :twisted: FUENTE>. Kiedyś sama z ciekawości na jedną z nich pojechałam jako opiekun, bo mam kurs pedagogiczny. Aż byłam zdziwiona, że można coś tak dobrze zorganizować. Nie wiem czy to zasługa bardziej biura czy nauczycielek ze szkoły, ale wszystko naprawdę grało. Dla dzieci było sporo atrakcji, ale nie były ganiane po okolicy, oby tylko wszędzie zdążyć. Wszystko było super rozłożone w czasie. Bardzo mnie to ucieszyło i od tamtej pory bez obaw puszczam moje dzieci na takie wycieczki. W ogóle uważam, że jeśli jakiś rodzic ma możliwość jechać na szkolną wycieczkę, to powinien to zrobić.
Awatar użytkownika
Tasia
 
Posty: 152
Rejestracja: 21 paź 2014, 10:07
Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time

Re: Zimowy wyjazd z maluchem

Postautor: Deco-Ania » 24 lis 2014, 11:44

Tasia, - ciekawe dlaczego mam wrażenie, że znów reklama?? :evil:
Nie pierwszy raz zresztą, bo już kulkilkukrotnie moderatorzy zwracali Ci uwagę.
Obrazek
Obrazek
Deco-Ania
SuperMama
 
Posty: 10551
Rejestracja: 31 paź 2012, 11:07
Has thanked: 97 times
Been thanked: 194 times

Re: Zimowy wyjazd z maluchem

Postautor: tomek443 » 07 kwie 2017, 13:22

bardzo fajny jest taki wyjazd
tomek443
 
Posty: 5
Rejestracja: 07 kwie 2017, 13:20
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: Zimowy wyjazd z maluchem

Postautor: zosiula » 27 lis 2018, 9:57

My co roku jeździmy z naszymi maluchami zimą w góry i nigdy nie było żadnych problemów, wypadków itp. ;;) dobre przygotowanie przede wszystkim :)
Skuteczne rozwiązanie na łupież pstry? Tylko link usunięty jako niezgodny z regulaminem
Awatar użytkownika
zosiula
 
Posty: 6
Rejestracja: 27 lis 2018, 9:49
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: Zimowy wyjazd z maluchem

Postautor: kroczer85 » 09 cze 2021, 13:20

My w tym roku odpuściliśmy ze względu na pandemię, ale w przyszłym nie ma opcji, żebyśmy nie pojechali, dziaciaki lubią takie wycieczki i zawsze są bardzo wytrwałe (np. podczas długiego zwiedzania) :)
podpis usunięty jako niezgodny z regulaminem
kroczer85
 
Posty: 3
Rejestracja: 09 cze 2021, 13:11
Lokalizacja: Tarnów
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: Zimowy wyjazd z maluchem

Postautor: Blue » 30 gru 2021, 19:16

Doradźcie co muszę kupić powinnam na zimowy wyjazd w góry.Byliśmy 2x zimą nad morzem a w górach zimą nie,ti nasz pierwszy taki wyjazd w 4kę planowany.

Narazie mamy:
-4 komplety bielizny termicznej 2 częsciowej z decathlonu (maż ma kalesony a my getry)
-4x spodnie typu narciarskiego,ja mam z NW dodatkowe tez bo kupilam sobie 2 pary.
-4 x kurtki outdoroowe ocieplane a ja i dzieci też dodatkowo puchowe plaszcze pikowane dluzsze (na spacer)
-1x latarka czołowa (dokupić jeszcze?),choć planujemy po zmroku nie być na szlaku.
-4x rękawiczki narciarskie plus dodatkowo zwykłe polarowe lub dzianinowe.Mężowi się przecierają,dokupię mu.
-każdy ma czapke,szalik lub komin.
-gwizdek
-kubki termiczne mamy dwa,dodatkowo 1 termos ale mały-wystarczy?
-ślizgacze są x3 a sanki x1
-wodoodporny większy plecak x 1 i 2 mniejsze oraz 2x wodoodporne worki plus 1x etui plastikowe na telefon
-ciepłe skarpety tez są dla wszystkich
-google/okulary-nikt z nas nie ma.Nawet nie wiem jakie się kupuje i czy są konieczne na wędrowki.
-saszetki na biodra są dwie ale tylko 1 wodoodporna.Nie wiem czy sie.przyda,bardziej z NW przyzwyczajenie.
-odblaski.sa czesciowo u niektorych na odzieży ale.mamy też takie doczepiane do.plecakow.

Co jeszcze?Wyjazd bedzie nastawiony na trasy piesze/kilkugodzinne wedrówki i jakiś epizod nart dla dzieci.
Blue
SuperMama
 
Posty: 18497
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 208 times

Re: Zimowy wyjazd z maluchem

Postautor: martonia » 30 gru 2021, 20:04

Blue, naprawdę pokaźny ekwipunek. Ale może jeszcze stuptuty, kijki dla wszystkich, okulary przeciwsłoneczne, raki na buty. To mi do głowy przyszło.
Nasze Serduszko <3 2017
Nasza Niespodzianka <3 2021
Awatar użytkownika
martonia
SuperMama
 
Posty: 3120
Rejestracja: 02 wrz 2016, 15:07
Has thanked: 89 times
Been thanked: 33 times

Re: Zimowy wyjazd z maluchem

Postautor: Blue » 30 gru 2021, 21:13

O,raki-racja.A może to da się wypozyczyc?Kijki mam jedne-trekkingowe teleskopowe a cale zycie az do lipca myslalam ze są do NW;)Te wlasciwe do NW kupilam w lipcu.A jak są spodnie zimowe to stuptuty potrzebne?Bo w sumie stroj zimowy NW jest podobny do narciarskiego.Nie bez powodu mowi się ze trenujacy NW wygladają jak narciarze ktorzy zapomnieli nart;)
Edit:tłusty krem.na twarz.Na NW smaruję tym.oliwkowym z Ziajki za 5 zeta wiec chyba bedzie ok.
Blue
SuperMama
 
Posty: 18497
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 208 times

Re: Zimowy wyjazd z maluchem

Postautor: martonia » 30 gru 2021, 22:15

Stuptuty to jakby było błoto chyba łatwiej wyczyścić niż całe spodnie, ale może to nie na zimę tylko wiosnę/jesień.
Nasze Serduszko <3 2017
Nasza Niespodzianka <3 2021
Awatar użytkownika
martonia
SuperMama
 
Posty: 3120
Rejestracja: 02 wrz 2016, 15:07
Has thanked: 89 times
Been thanked: 33 times

Re: Zimowy wyjazd z maluchem

Postautor: ppola » 30 gru 2021, 22:44

Stuptuty są nie tyle na błoto co na głębszy snieg, jak musicie przecierać szlak, dzięki nim nie ma opcji żeby dostał się śnieg pod spodnie a dodatkowo chronią przed przemoczeniem i zimnem. Raki lub raczki zastanów się jakie trasy będziecie robić nie zawsze raki to dobry pomysł a po drugie dużo trudniej się chodzi. Termos ja bym wzięła Duży w kubkach termicznych napoje się szybciej wychladzaja. Zdecydowanie coś na oczy jednak śnieg mocno odbija. Dobre i ciepłe skarpety najlepiej z merynosa no i dobre buty. Wszystko tak na prawdę zależy jakimi szlakami będziecie szli jak autostrada na Śnieżkę to wystarczy raczki (albo i nie) i ciepłe ubranie ale jak będziecie torować szlaki w śniegu to nadal za mało macie ;;) wejdź sobie na jakąkolwiek stronę organizującą szkolenia zimowe w górach tam jest zawsze opisany podstawowy ekwipunek.
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
ppola
SuperMama
 
Posty: 4851
Rejestracja: 01 lis 2012, 9:30
Has thanked: 13 times
Been thanked: 125 times

Re: Zimowy wyjazd z maluchem

Postautor: Blue » 30 gru 2021, 22:50

Nie,torować nie bedziemy-popularne szlaki:)Stuptuty i google dodane do listy.Dziękuję:)
Blue
SuperMama
 
Posty: 18497
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 208 times

Re: Zimowy wyjazd z maluchem

Postautor: Misiak » 02 sty 2022, 15:56

My też planujemy w tym roku wyjazd w góry- Murzasichle:) ale póki co nikt nie ma niczego :p muszę zacząć o tym myśleć. Dzięki za rady.
5.12.2012 Polunia <3
7.07.2023 Rodzina <3
Awatar użytkownika
Misiak
SuperMama
 
Posty: 4056
Rejestracja: 19 lis 2012, 10:33
Has thanked: 39 times
Been thanked: 67 times

Re: Zimowy wyjazd z maluchem

Postautor: Deco-Ania » 03 sty 2022, 9:30

U nas w tym roku do listy dopisałam jeszcze stuptuty - ale z zamiarem takim, że mają ochronić spodnie przed błotem, bo te plamy to jednak trudno się spierają - to po pierwsze, a po drugie - nawet jak wypiorę - to mogą nie wyschnąć przez noc.
Obrazek
Obrazek
Deco-Ania
SuperMama
 
Posty: 10551
Rejestracja: 31 paź 2012, 11:07
Has thanked: 97 times
Been thanked: 194 times

Re: Zimowy wyjazd z maluchem

Postautor: Blue » 03 sty 2022, 12:45

Google x4 zalatwione od kolezanki:)Wyjeżdzają w innym terminie.Stuptuty tez ma ale musi się dogrzebać.Tak myslę,że min 1 szt stuptutów i googli dobrze mieć w domu pod moje wyprawy NW;)Teraz to najwazniejsze by twardego lockdownu nie bylo np.na wyjazdy.
Blue
SuperMama
 
Posty: 18497
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 208 times

Re: Zimowy wyjazd z maluchem

Postautor: Deco-Ania » 04 sty 2022, 12:59

Ja wczoraj uzupełniałam garderobę zimową... Jeszcze dzisiaj musze wrócić po kurtkę dla siebie.
Namieszała mi wczoraj sprzedawczyni w głowie i nie kupiłam.
Obrazek
Obrazek
Deco-Ania
SuperMama
 
Posty: 10551
Rejestracja: 31 paź 2012, 11:07
Has thanked: 97 times
Been thanked: 194 times

Re: Zimowy wyjazd z maluchem

Postautor: ppola » 07 sty 2022, 22:45

No to tak jesteśmy właśnie na zimowym trekingu - co jest must have - bardzo dobre buty! Bielizna termoaktywna , skarpety najlepiej z merynosa ale generalnie grube trekingi,polary, spodnie trekingowe i kurtki nie przewiewne. Do tego kominy, czapki i każdy z nas ma po 2 pary rękawiczek, cienkich i grubych. Teraz jest koszmarnie slisko my dorośli kijki ale raki/raczki też by się przydały chociaż najpierw musiałabym się w nich nauczyć chodzić :lol: dzieciaki biegają jak kozice mimo lodu. Śniegu mało, błota wcale więc stuptuty i gogle niepotrzebne. Na wszelki wypadek w plecaku mamy puchówki. W plecaku obowiązkowo gorąca herbata, my do tego jeśli mamy kilku godzinny wypad - bierzemy swoją kuchenkę i nanopresso.
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
ppola
SuperMama
 
Posty: 4851
Rejestracja: 01 lis 2012, 9:30
Has thanked: 13 times
Been thanked: 125 times

Re: Zimowy wyjazd z maluchem

Postautor: Deco-Ania » 10 sty 2022, 10:50

ppola pisze: Śniegu mało, błota wcale więc stuptuty i gogle niepotrzebne
Nam stuptuty też się nie przydały. Ale już są - więc będą z nami jeździć. Dużo nie ważą, miejsca też nie zajmują dużo.

Przy podejściu na Wysoką było trochę śmiechu - bo na czterech niemal podchodziliśmy :-)

Natomiast raczki... znajome miały, ale nie jakieś zaawansowane/ Takie gumowe. I pogubiły te metalowe kolce. Więc jeśli już ktoś myśli o raczkach na poważnie - to polecam jednak zainwestować w porządniejsze.
Obrazek
Obrazek
Deco-Ania
SuperMama
 
Posty: 10551
Rejestracja: 31 paź 2012, 11:07
Has thanked: 97 times
Been thanked: 194 times

Re: Zimowy wyjazd z maluchem

Postautor: mrolk987 » 19 sty 2022, 9:29

U nas stuptuty zdały egzamin na 5, więc jak widać zdania są bardzo podzielone :)
mrolk987
 
Posty: 3
Rejestracja: 19 sty 2022, 9:11
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: Zimowy wyjazd z maluchem

Postautor: Blue » 23 sty 2022, 15:52

Dopisuję koc ratunkowy do plecaka na szlak.Lekki i.kosztuje grosze a komuś może pomóc in emergency.I poradzono nam zamiast 1 duzego termosu-4 mniejsze (dla kazdego do plecaka) kubki termiczne 0,33 l.Jak pęknie duzy termos,zostajemy bez picia a to juz przerabialismy.Ogolnie kazdy w swoim plecaku powinien miec cos do picia i cos do jedzenia (tak jest bezpieczniej) bez względu na to jak proste beda trasy i ze ryzyko zgubienia czy lawin jest praktycznie zerowe.Ja mam na NW kubek termiczny Lamart i trzyma cieplo dobrze.
Blue
SuperMama
 
Posty: 18497
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 208 times

Re: Zimowy wyjazd z maluchem

Postautor: ppola » 23 sty 2022, 18:47

Blue, to jak tak poważnie podchodzicie do ekwipunku to radziłabym nie kupować terminów że szklanym wkładem, po pierwsze są cięższe a po drugie jak sama napisałaś pękają. My od lat mamy Esbit. Bardzo długo trzyma ciepło i bardzo polecam. Teraz mój mąż miał zimowa przebieżkę po Tatrach litr herbaty było mu za mało ale przy -17 była nadal gorąca.
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
ppola
SuperMama
 
Posty: 4851
Rejestracja: 01 lis 2012, 9:30
Has thanked: 13 times
Been thanked: 125 times

Re: Zimowy wyjazd z maluchem

Postautor: Blue » 23 sty 2022, 20:03

Te kubki Lamart są bez szkła:)
Blue
SuperMama
 
Posty: 18497
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 208 times

Re: Zimowy wyjazd z maluchem

Postautor: ppola » 23 sty 2022, 20:05

Blue, pisałaś o termosie który może się stłuc ;;)
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
ppola
SuperMama
 
Posty: 4851
Rejestracja: 01 lis 2012, 9:30
Has thanked: 13 times
Been thanked: 125 times

Re: Zimowy wyjazd z maluchem

Postautor: Blue » 23 sty 2022, 21:54

A tak,to przygoda.z.przeszłosci.Caly plecak.zalałam.
Blue
SuperMama
 
Posty: 18497
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 208 times

Re: Zimowy wyjazd z maluchem

Postautor: Blue » 30 sty 2022, 19:07

Dziewczyny-czy jak.ktoś nie ma pojęcia o nartach ani żadnego sprzętu (buty,narty,kijki,kask)poza strojem,to to wszystko da się w wypożyczalni wypożyczyć?Zwłaszcza buty wydają mi się problematyczne,dobor rozmiaru itp.Innymi słowy-czy da się wejść do wypożyczalni "z ulicy" z niczym a wyjść ze wszystkim co potrzebne do jazdy?Czy to jakos trzeba rezerwować wczesniej?
Blue
SuperMama
 
Posty: 18497
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 208 times

Re: Zimowy wyjazd z maluchem

Postautor: caixa » 30 sty 2022, 19:56

Blue, buty, narty, kijki wypożyczysz. Chyba nawet kask mają dla dzieci ale nie jestem pewna.
Moja znajoma kiedyś weszła do wypożyczalni dosłownie z ulicy bo w jeansach zjeżdżała. ;) Nie polecam.
Awatar użytkownika
caixa
SuperMama
 
Posty: 10686
Rejestracja: 16 lis 2012, 20:33
Has thanked: 40 times
Been thanked: 223 times

Re: Zimowy wyjazd z maluchem

Postautor: Blue » 30 sty 2022, 21:08

Caixa-spodnie narciarskie mamy co zimę do zjeżdżania na górkach w mieście;)oki jest szansa że może ten 1 dzjeń spedzimy na stoku jak ogarnę temat.
Blue
SuperMama
 
Posty: 18497
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 208 times

Re: Zimowy wyjazd z maluchem

Postautor: agunia » 03 lut 2022, 9:30

Blue no my tak właśnie jedziemy bez żadnego osprzetu narciarskiego,jedynie strój mamy.Wszystko będziemy wypożyczać,znajomi jeżdżą co roku i tak właśnie robią.Dla nas to będzie pierwszy raz to tym bardziej nie inwestuję w żaden sprzęt bo nie wiem czy się dziewczynkom spodoba.
agunia
SuperMama
 
Posty: 5116
Rejestracja: 30 sty 2013, 13:21
Has thanked: 15 times
Been thanked: 93 times

Re: Zimowy wyjazd z maluchem

Postautor: Deco-Ania » 04 lut 2022, 9:52

U nas w tym roku wyjątkowo wypożyczamy tylko bytu dla Antka.

Z racji tego, że wymieniłam narty - Antek przejął moje (do "wykończenia").
Julek - dorósł do nart i butów po Antosiu.
Ja z Marcinem mamy swój własny sprzęt

agunia pisze:znajomi jeżdżą co roku i tak właśnie robią.
W takiej sytuacji - w przypadku dorosłych osób (ogólnie takich co już nie zmieniają rozmiaru ubrań/butów co roku) warto jednak już zainwestować w swój sprzęt.
Np. - dobre narty używane można już kupić za 400-500 zł
buty - w tym roku zapłaciłam 625 zł / ale w poprzednich jeździłam dłużej niż 15 lat - więc też się kalkuluje w dłuższej perspektywie czasu.

W ogóle jestem zdania, że w buty warto zainwestować swoje.
Narty - kupiłam używane. Z racji tego, że jesteśmy stałymi klientami serwisu dostałam zniżkę - zwrócą mi się max. po dwóch sezonach.

agunia pisze:Dla nas to będzie pierwszy raz to tym bardziej nie inwestuję w żaden sprzęt bo nie wiem czy się dziewczynkom spodoba.
A w takiej sytuacji - to najlepszą opcją jest wypożyczenie.
Obrazek
Obrazek
Deco-Ania
SuperMama
 
Posty: 10551
Rejestracja: 31 paź 2012, 11:07
Has thanked: 97 times
Been thanked: 194 times

Re: Zimowy wyjazd z maluchem

Postautor: Blue » 04 lut 2022, 14:13

Na Jana Pawła jest wypożyczalnia butów-jak ktoś jeszcze nie wie czy przygoda z nartami zostanie z nim na dłużej.
Blue
SuperMama
 
Posty: 18497
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 208 times

Re: Zimowy wyjazd z maluchem

Postautor: caixa » 04 lut 2022, 19:26

Osobiście polecam wypożyczalnie przy stokach. Ale przy tych większych. Sprzęt jest wymieniany dość często więc nie jest tak zniszczony. Generalnie lepiej dopłacić do lepszego bo kiedyś zapomniałam zabrać swojej deski a ta z wypożyczalni miała zepsute wiązania. Umeczyłam się strasznie. W Łodzi wypożyczalnie też różnej jakości mają sprzęt.
Awatar użytkownika
caixa
SuperMama
 
Posty: 10686
Rejestracja: 16 lis 2012, 20:33
Has thanked: 40 times
Been thanked: 223 times

Re: Zimowy wyjazd z maluchem

Postautor: Blue » 05 lut 2022, 21:48

Czy zimą długo stoi się w kolejce na Kasprowy gdy nie kupuje się biletu online?
Blue
SuperMama
 
Posty: 18497
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 208 times

Re: Zimowy wyjazd z maluchem

Postautor: Blue » 06 lut 2022, 12:53

Pytanie nr 2-gdzie kupić łancuchy na koła?Mysleliśmy ze na stacji benzynowej ale nie mieli.
Blue
SuperMama
 
Posty: 18497
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 208 times

Re: Zimowy wyjazd z maluchem

Postautor: szaraczarownica » 06 lut 2022, 13:29

Miałam Ci napisać, że niedaleko Was, bo na Teresy w InterCars na przykład, ale sprawdziłam i się przenieśli na Traktorową. Są też w Zgierzu. Na stronie łańcuchy mają, ale jak chcecie, żeby doradzili, to możecie podjechać. Ja u nich kupowałam antenę, którą mi ukradli, to miałam zamówioną praktycznie z dnia na dzień (bo mojej nie było z tą wielkością gwintu i musiała dojechać)
Awatar użytkownika
szaraczarownica
Moderator
 
Posty: 14822
Rejestracja: 27 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 187 times
Been thanked: 201 times

Re: Zimowy wyjazd z maluchem

Postautor: Blue » 06 lut 2022, 14:19

Szara-dzięki super:)Traktorowa też niedaleko:)
Blue
SuperMama
 
Posty: 18497
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 208 times

Re: Zimowy wyjazd z maluchem

Postautor: Blue » 08 lut 2022, 0:23

Mamy łańcuchy,dodatkowo opaski co nam się może przydać przy wjeżdzie do garażu ad hoc...jak na Alaskę =)))) Łańcuchy kupiliśmy razem ze znajomymi-oni jadą do Gliczarowa Górnego i mam wrażenie że będą im bardziej potrzebne niż nam =)))) Zwlaszcza przy prognozach które widzę.A ci co jadą z nami od 3 lat wożą je ze sobą i mówią że nigdy nie musieli używać.Ale lepiej mieć.
Blue
SuperMama
 
Posty: 18497
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 208 times

Re: Zimowy wyjazd z maluchem

Postautor: Deco-Ania » 08 lut 2022, 9:30

Blue pisze:A ci co jadą z nami od 3 lat wożą je ze sobą i mówią że nigdy nie musieli używać.
My na X-lat wyjazdów w góry tylko raz korzystaliśmy z łańcuchów. Ale wiadomo - lepiej je mieć.
Poza tym - w naszym przypadku to nawet obowiązek.
Obrazek
Obrazek
Deco-Ania
SuperMama
 
Posty: 10551
Rejestracja: 31 paź 2012, 11:07
Has thanked: 97 times
Been thanked: 194 times

Re: Zimowy wyjazd z maluchem

Postautor: Blue » 09 lut 2022, 20:27

Wracam z pytaniem nr 1:

Czy zimą długo stoi się w kolejce na Kasprowy gdy nie kupuje się biletu online?
Blue
SuperMama
 
Posty: 18497
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 208 times

Re: Zimowy wyjazd z maluchem

Postautor: klara76 » 09 lut 2022, 20:57

Blue pisze:Wracam z pytaniem nr 1:

Czy zimą długo stoi się w kolejce na Kasprowy gdy nie kupuje się biletu online?

Tam zawsze jest kolejka, długa kolejka. Chyba, że akurat pogoda jest bardzo do dupy.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
klara76
SuperMama
 
Posty: 4690
Rejestracja: 02 lis 2012, 8:28
Lokalizacja: łódź-bałuty
Has thanked: 110 times
Been thanked: 43 times

Re: Zimowy wyjazd z maluchem

Postautor: Blue » 09 lut 2022, 22:23

Cholera i zimą też?Bo że latem to wiemy.
Blue
SuperMama
 
Posty: 18497
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 208 times

Re: Zimowy wyjazd z maluchem

Postautor: klara76 » 10 lut 2022, 5:40

Blue, wejdź sobie w ciągu dnia i zobacz https://kolej-kasprowy.webcamera.pl/
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
klara76
SuperMama
 
Posty: 4690
Rejestracja: 02 lis 2012, 8:28
Lokalizacja: łódź-bałuty
Has thanked: 110 times
Been thanked: 43 times


Wróć do Ekspert ds. turystyki dziecięcej

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość