Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Na pytania związane ze zdrowym odżywianem odpowiada pani Magdalena Kubik, technolog żywności, dietetyk i i diet coach, właściciel http://www.fitandyou.com

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Misiak » 01 kwie 2014, 14:28

Magdalena Kubik, bardzo dziękuję.
5.12.2012 Polunia <3
7.07.2023 Rodzina <3
Awatar użytkownika
Misiak
SuperMama
 
Posty: 4002
Rejestracja: 19 lis 2012, 10:33
Has thanked: 39 times
Been thanked: 67 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: lmyszka » 01 kwie 2014, 15:04

Magdalena Kubik, a czy mogę poprosić o jakiś sensowny schemat żywienia dla dzieci karmionych mm? Jakie produkty kiedy można podawać?
<3 Wiktor <3 14.06.2009
<3 Kacper <3 14.08.2013
Awatar użytkownika
lmyszka
Moderator
 
Posty: 11299
Rejestracja: 27 paź 2012, 20:02
Has thanked: 77 times
Been thanked: 104 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: gorzatka » 01 kwie 2014, 15:12

lmyszka pisze:Magdalena Kubik, a czy mogę poprosić o jakiś sensowny schemat żywienia dla dzieci karmionych mm? Jakie produkty kiedy można podawać?
dołączam się do prośby
Obrazek

Obrazek[/url]
gorzatka
SuperMama
 
Posty: 1083
Rejestracja: 03 cze 2013, 9:15
Has thanked: 61 times
Been thanked: 10 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: marciami » 01 kwie 2014, 19:16

ja poniekąd też się dołączam. Tzn. chodzi mi o to jak powinien wyglądać jadłospis dziecka rocznego, któremu odstawię nocne karmienie (i co jeśli się nie da? przecież dzieci sa rózne i mój może potrzebować jeszcze nocnego karmienia...). Jak wtedy wygląda kwestia podawania mleka - ile? Jak często? Jakie - mleko modyfikowane dla dzieci powyzej roku, krowie?
Obrazek
Awatar użytkownika
marciami
 
Posty: 439
Rejestracja: 03 lut 2013, 15:13
Lokalizacja: Lubuskie
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Kurczak » 05 kwie 2014, 17:52

gorzatka pisze:
lmyszka pisze:Magdalena Kubik, a czy mogę poprosić o jakiś sensowny schemat żywienia dla dzieci karmionych mm? Jakie produkty kiedy można podawać?
dołączam się do prośby


i ja.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Kurczak
SuperMama
 
Posty: 4258
Rejestracja: 17 lis 2012, 11:14
Has thanked: 21 times
Been thanked: 54 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: szaraczarownica » 05 kwie 2014, 18:11

To ja się przypominam z moimi pytaniami, które zadałam w październiku i do tej pory nie uzyskałam odpowiedzi ;)
szaraczarownica pisze:To ja mam teraz kilka pytań:
1. kiedy do diety można wprowadzić grzyby? Takie zwykłe to obiło mi się o uszy, że po 12rż - czy to prawda? A pieczarki?
2. kiedy mogę wprowadzić miód?
3. kiedy mogę spróbować podać jakieś orzechy?
4. kiedy mogę wprowadzić sery pleśniowe? Kiedy takie w okrywie pleśniowej (Turek, President), a kiedy te z przerostem pleśni (Lazur)?
Awatar użytkownika
szaraczarownica
Moderator
 
Posty: 14783
Rejestracja: 27 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 187 times
Been thanked: 200 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Michasia » 07 kwie 2014, 21:56

Mnie też ciekawi temat grzybów. Miód i orzechy podałam już dawno,uważam że są tak wartościowe i pyszne ze nie chciałam zwlekać.

I mam jeszcze pytanie dotyczące ogórków konserwowych.Moja Ala je lubi ale nie pozwalam jej jeść dużo bo ktoś mi powiedziała,ze nie są zdrowe dla dzieci?czy to prawda?
Obrazek
Awatar użytkownika
Michasia
 
Posty: 129
Rejestracja: 28 sie 2013, 16:26
Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: lmyszka » 08 kwie 2014, 8:05

Czy ktoś przekaże Pani Magdalenie, że mamy tu sporo pytań?
<3 Wiktor <3 14.06.2009
<3 Kacper <3 14.08.2013
Awatar użytkownika
lmyszka
Moderator
 
Posty: 11299
Rejestracja: 27 paź 2012, 20:02
Has thanked: 77 times
Been thanked: 104 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: malaJu » 08 kwie 2014, 20:38

już przekazałam wczoraj.
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Magdalena Kubik » 10 kwie 2014, 12:10

szaraczarownica pisze:To ja się przypominam z moimi pytaniami, które zadałam w październiku i do tej pory nie uzyskałam odpowiedzi ;)
szaraczarownica pisze:To ja mam teraz kilka pytań:
1. kiedy do diety można wprowadzić grzyby? Takie zwykłe to obiło mi się o uszy, że po 12rż - czy to prawda? A pieczarki?
2. kiedy mogę wprowadzić miód?
3. kiedy mogę spróbować podać jakieś orzechy?
4. kiedy mogę wprowadzić sery pleśniowe? Kiedy takie w okrywie pleśniowej (Turek, President), a kiedy te z przerostem pleśni (Lazur)?

Witam po dłuższej przerwie, było cicho a teraz widzę wysyp pytań ;)
1. Grzyby są produktami ciężkostrawnymi i nie wnoszącymi zbyt wiele do menu dziecka, powinny być wprowadzane zdecydowanie nawet po 4/5 roku życia. Co do pieczarek sprawa jest prostsza ponieważ są to grzyby hodowlane mogą pojawiać się po 1 roku życia.
2. Miód może zawierać niewielkie ilości bakterii Clostridium botulinum odpowiedzialnej za wytwarzanie jadu kiełbasianego, jest to powód dla którego najwcześniej miodek dajemy roczniakowi i to w niewielkich ilościach.
3. Orzechy mogą być podawane po 12 miesiącu życia. Pamiętać należy jednak, że są silnym alergenem i w przypadku alergików należy na nie uważać.
4. Sery pleśniowe to produkty jakie można podawać dopiero po ukończeniu 3 roku życia bez względu na rodzaj sera, wszystko przez bakterie z rodzaju Listeria zawarte w tego typu serach, młodsze dzieci są podatne na zakażenie bakteryjne ponieważ ich przewód pokarmowy jeszcze nie jest całkiem wykształcony.
Fit & You Gabinet Dietetyczny
http://www.fitandyou.com
Awatar użytkownika
Magdalena Kubik
Ekspert
 
Posty: 126
Rejestracja: 06 sty 2013, 19:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Magdalena Kubik » 10 kwie 2014, 12:34

lmyszka pisze:Magdalena Kubik, a czy mogę poprosić o jakiś sensowny schemat żywienia dla dzieci karmionych mm? Jakie produkty kiedy można podawać?


Schemat karmienia dzieci na mm został opracowany w 2007r i obowiązuje do dziś dnia. Zakłada wprowadzanie w 5 miesiącu przecierów jarzynowych oraz skrobanego jabłka. Pierwsze warzywa to marchewka, ziemniak, dynia. W 6 miesiącu podajemy kleik glutenowy do mm [2-3g/100ml przecieru] + 10g mięsa/ryby. W 7 miesiącu pojawia się w diecie żółtko [1/2 szt. co dwa dni]. Kolejne miesiące to bardziej powiększanie porcji.
Kolejność wprowadzania warzyw zależy od zawartości w nich błonnika, początkowo wprowadzamy te delikatniejsze brokuł, cukinia, fasolka szparagowa, groszek zielony, seler, pietruszka itd. Około 7 m.ż. może pojawić się soczewica czerwona i zielona, na inne suche strączkowe trzeba poczekać do ukończenia 9 m.ż. [groch] czy 10 m.ż. [ciecierzyca, fasole].
Owoce: jako pierwsze mamy jabłka, jagody czarne. Dalej gruszki, morele, banany. Cytrusy ok. 11 miesiąca. Owoce o drobnych pestkach jak truskawki wprowadzamy później [mogą podrażniać śluzówkę].
Nabiał: mleko krowie co najmniej po 1 roku życia, jogurty naturalne, kefiry, maślanki czyli produkty fermentowane po 11 m.ż.
Mięso: na początek indyk, kurczak, królik później w 11 m.ż. cielęcina, wołowina, wysokogatunkowe wędliny
Ryby: gotowane, pieczone już od 6 m.ż.
Jaja: zaczynamy od samego żółtka, całe jajo wprowadzamy po 11 miesiącu życia [3-4 x tyg]
Zboża: początkowo bezglutenowe przeważają, od ukończenia 9 m.ż. równowaga ilościowa glutenowych i bezglutenowych.

Łatwiej mi pisać dziewczyny odpowiedzi na konkretne pytania.
Fit & You Gabinet Dietetyczny
http://www.fitandyou.com
Awatar użytkownika
Magdalena Kubik
Ekspert
 
Posty: 126
Rejestracja: 06 sty 2013, 19:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: marciami » 10 kwie 2014, 14:10

ponawiam :) jak powinien wyglądać jadłospis dziecka rocznego, któremu odstawię nocne karmienie (i co jeśli się nie da? przecież dzieci sa rózne i mój może potrzebować jeszcze nocnego karmienia...). Jak wtedy wygląda kwestia podawania mleka - ile? Jak często? Jakie - mleko modyfikowane dla dzieci powyzej roku, krowie?
Obrazek
Awatar użytkownika
marciami
 
Posty: 439
Rejestracja: 03 lut 2013, 15:13
Lokalizacja: Lubuskie
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Michasia » 10 kwie 2014, 15:16

ja też się przypominam:
Michasia pisze:I mam jeszcze pytanie dotyczące ogórków konserwowych.Moja Ala je lubi ale nie pozwalam jej jeść dużo bo ktoś mi powiedziała,ze nie są zdrowe dla dzieci?czy to prawda?
Obrazek
Awatar użytkownika
Michasia
 
Posty: 129
Rejestracja: 28 sie 2013, 16:26
Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: lmyszka » 10 kwie 2014, 18:04

Magdalena Kubik, no to taki schemat ma się nijak do dań słoiczkowych dla dzieci. Tam wołowina, cielęcina czy truskawki są już po 6 miesiącu i mój syn mając 7 miesięcy już je jadł :|
<3 Wiktor <3 14.06.2009
<3 Kacper <3 14.08.2013
Awatar użytkownika
lmyszka
Moderator
 
Posty: 11299
Rejestracja: 27 paź 2012, 20:02
Has thanked: 77 times
Been thanked: 104 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Magdalena Kubik » 16 kwie 2014, 18:32

marciami pisze:ponawiam :) jak powinien wyglądać jadłospis dziecka rocznego, któremu odstawię nocne karmienie (i co jeśli się nie da? przecież dzieci sa rózne i mój może potrzebować jeszcze nocnego karmienia...). Jak wtedy wygląda kwestia podawania mleka - ile? Jak często? Jakie - mleko modyfikowane dla dzieci powyzej roku, krowie?


Nie ma innego ogólnego schematu co z dziećmi, które chcą pić mleko w nocy :(. Łącznie w ciągu dnia ilość mleka i produktów fermentowanych powinna w wieku 1-3 lata wynosić 600ml. Mama z dzieckiem decydują kiedy co, nocne karmienie niestety ma negatywny wpływ na zęby, więc jeśli to możliwe lepiej jest odstawić.
Najlepiej po ukończeniu roku nadal podawać mm ponieważ jest lepiej dostosowane składem do dzieci, również pod kątem alergii. Jeśli nie ma przeciwwskazań po pierwszym roku życia mleko krowie może być wprowadzone do diety.
Fit & You Gabinet Dietetyczny
http://www.fitandyou.com
Awatar użytkownika
Magdalena Kubik
Ekspert
 
Posty: 126
Rejestracja: 06 sty 2013, 19:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: szaraczarownica » 16 kwie 2014, 18:37

Magdalena Kubik pisze:Łącznie w ciągu dnia ilość mleka i produktów fermentowanych powinna w wieku 1-3 lata wynosić 600ml.

Ile?? :shock:
To mój syn by musiał tylko i wyłącznie jeść mleko i produkty mleczne :shock:
600 ml to on może zjada w ciągu dnia łącznie wszystkich produktów (krótkie podsumowanie - dzisiaj na moje oko zjadł 550ml). Ja już naprawdę nie wiem skąd u niego te wysokie centyle wagowe. Zaczynam się martwić :?
Awatar użytkownika
szaraczarownica
Moderator
 
Posty: 14783
Rejestracja: 27 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 187 times
Been thanked: 200 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Magdalena Kubik » 16 kwie 2014, 18:47

lmyszka pisze:Magdalena Kubik, no to taki schemat ma się nijak do dań słoiczkowych dla dzieci. Tam wołowina, cielęcina czy truskawki są już po 6 miesiącu i mój syn mając 7 miesięcy już je jadł :|


co poradzę, niestety dania słoiczkowe oraz inne produkty dedykowane dzieciom np. jogurciki nie są zbieżne z wytycznymi. Coraz częściej wygląda na to że producenci są większymi ekspertami niż pediatrzy i dietetycy. Rzeczywistość.
Fit & You Gabinet Dietetyczny
http://www.fitandyou.com
Awatar użytkownika
Magdalena Kubik
Ekspert
 
Posty: 126
Rejestracja: 06 sty 2013, 19:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Magdalena Kubik » 16 kwie 2014, 18:50

szaraczarownica pisze:
Magdalena Kubik pisze:Łącznie w ciągu dnia ilość mleka i produktów fermentowanych powinna w wieku 1-3 lata wynosić 600ml.

Ile?? :shock:
To mój syn by musiał tylko i wyłącznie jeść mleko i produkty mleczne :shock:
600 ml to on może zjada w ciągu dnia łącznie wszystkich produktów (krótkie podsumowanie - dzisiaj na moje oko zjadł 550ml). Ja już naprawdę nie wiem skąd u niego te wysokie centyle wagowe. Zaczynam się martwić :?


600ml tak mówi schemat dla dzieci 1-3 lata. Szaraczarownico prześlij mi prze pocztę 3 dni spisane wszystkiego co je mały to podejrzę co i jak. I pamiętaj schemat schematem a dziecko dzieckiem ;)
Fit & You Gabinet Dietetyczny
http://www.fitandyou.com
Awatar użytkownika
Magdalena Kubik
Ekspert
 
Posty: 126
Rejestracja: 06 sty 2013, 19:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: szaraczarownica » 16 kwie 2014, 18:57

Magdalena Kubik, postaram się spisać, bo nawet po tym co dziewczyny piszą w innych wątkach widzę, że je stosunkowo mało, a niestety wagowo jest wysoko. Spada (chyba, bo ostatnio się ważyliśmy 2 miesiące temu), ale jednak jest wysoko.
Awatar użytkownika
szaraczarownica
Moderator
 
Posty: 14783
Rejestracja: 27 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 187 times
Been thanked: 200 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Magdalena Kubik » 16 kwie 2014, 19:28

Michasia pisze:I mam jeszcze pytanie dotyczące ogórków konserwowych.

Ogórki konserwowe nie są produktem wartościowym głównie z powodu octu, cukru i soli jakie tworzą marynatę. Dużo lepsze i zdrowsze są kiszone.
Fit & You Gabinet Dietetyczny
http://www.fitandyou.com
Awatar użytkownika
Magdalena Kubik
Ekspert
 
Posty: 126
Rejestracja: 06 sty 2013, 19:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Bian » 17 kwie 2014, 6:46

Magdalena Kubik pisze:Ogórki konserwowe nie są produktem wartościowym głównie z powodu octu, cukru i soli jakie tworzą marynatę. Dużo lepsze i zdrowsze są kiszone.

Ano właśnie, a Hanna jak na złość na wszelkie kiszonki ma mega uczulenie :/
Bian
SuperMama
 
Posty: 7849
Rejestracja: 04 lis 2012, 20:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 9 times
Been thanked: 103 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Magdalena Kubik » 17 kwie 2014, 10:10

Bian pisze:Ano właśnie, a Hanna jak na złość na wszelkie kiszonki ma mega uczulenie :/


A to ciekawe Bian, bo kiszonki zawierają w składzie dobre bakterie fermentacji mlekowej mające pozytywny wpływ na florę jelit. Czy rzeczywiście to uczulenie na kiszonki?
Fit & You Gabinet Dietetyczny
http://www.fitandyou.com
Awatar użytkownika
Magdalena Kubik
Ekspert
 
Posty: 126
Rejestracja: 06 sty 2013, 19:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Bian » 17 kwie 2014, 10:38

Magdalena Kubik też byłam zdziwiona, bo był okres, że jadła ogórki kiszone i nic jej nie było. Później jednak coś się zaczęło w organizmie dziać. Przetestowaliśmy kilka razy i faktycznie ogórki i kapusta kiszona wywołują u niej silną reakcję. Co ciekawe już samo wzięcie do rączki ogórka kiszonego powoduje, że bardzo szybko pojawiają się zmiany skórne i silny świąd.
Bian
SuperMama
 
Posty: 7849
Rejestracja: 04 lis 2012, 20:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 9 times
Been thanked: 103 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: malaJu » 17 kwie 2014, 11:56

Bian, a moze tu chodzi o to, że czesto one są kwaszone (ocet) a nie kiszone. Próbowałaś z domowymi?
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Bian » 17 kwie 2014, 13:23

malaJu tylko domowe jej dawałam właśnie.
Bian
SuperMama
 
Posty: 7849
Rejestracja: 04 lis 2012, 20:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 9 times
Been thanked: 103 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: caixa » 17 kwie 2014, 17:51

Bian, Kaja też ma reakcję uczuleniowa na kiszonki. Cała buzia od razu jest czerwona. A w schemacie żywienia wyczytałam, że wprowadzając kiszonki również trzeba sprawdzić reakcję organizmu ze względu na alergie właśnie.
Awatar użytkownika
caixa
SuperMama
 
Posty: 10674
Rejestracja: 16 lis 2012, 20:33
Has thanked: 40 times
Been thanked: 222 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: nieznajowa » 18 kwie 2014, 6:56

Zmiana skórna (szczególnie wokół ust) po zjedzeniu kiszonki jest faktycznie częsta. Pamiętam jak pierwszy raz dawałam ogórka kiszonego Oli i wlasnie czytałam, żeby obserwować czy się nie ma zaczerwienienia wokół ust.
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
nieznajowa
 
Posty: 74
Rejestracja: 28 sty 2014, 20:45
Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: marciami » 22 kwie 2014, 19:18

Magdalena Kubik, mam jeszcze pytania odnośnie mleka. Za 2 tygodnie mój syn skończy roczek. Teraz w nocy i wieczorem do zrobienia kaszki używam mleka Nan Pro 2. Po roczku muszę przejść na 3 tak? i Właśnie lepiej na to mleko 3 czy na te mleka junior? I stopniowo? Czy od razu zmienić mleko? I ostatnie pytanie, jesli uda się (jakims cudem) odzwyczaić młodego od jedzenia w nocy, to jak mądrze rozstawić posilki w ciągu dnia, żeby tego mleka w diecie miał odpowiednią ilość?
Obrazek
Awatar użytkownika
marciami
 
Posty: 439
Rejestracja: 03 lut 2013, 15:13
Lokalizacja: Lubuskie
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: marciami » 30 kwie 2014, 18:43

halo halo? :)
Obrazek
Awatar użytkownika
marciami
 
Posty: 439
Rejestracja: 03 lut 2013, 15:13
Lokalizacja: Lubuskie
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Magdalena Kubik » 06 maja 2014, 19:38

Bian pisze:Magdalena Kubik też byłam zdziwiona, bo był okres, że jadła ogórki kiszone i nic jej nie było. Później jednak coś się zaczęło w organizmie dziać. Przetestowaliśmy kilka razy i faktycznie ogórki i kapusta kiszona wywołują u niej silną reakcję. Co ciekawe już samo wzięcie do rączki ogórka kiszonego powoduje, że bardzo szybko pojawiają się zmiany skórne i silny świąd.


To już wiem o co chodzi,te długo kiszone [przekiszone], maja one tzw. aminy biogenne mogące dawać reakcje uczuleniowe u dzieci. Młoda kiszona kapusta czy małosolne ogórki powinny być ok. ;)
Fit & You Gabinet Dietetyczny
http://www.fitandyou.com
Awatar użytkownika
Magdalena Kubik
Ekspert
 
Posty: 126
Rejestracja: 06 sty 2013, 19:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Magdalena Kubik » 06 maja 2014, 19:53

marciami pisze:Magdalena Kubik, mam jeszcze pytania odnośnie mleka. Za 2 tygodnie mój syn skończy roczek. Teraz w nocy i wieczorem do zrobienia kaszki używam mleka Nan Pro 2. Po roczku muszę przejść na 3 tak? i Właśnie lepiej na to mleko 3 czy na te mleka junior? I stopniowo? Czy od razu zmienić mleko? I ostatnie pytanie, jesli uda się (jakims cudem) odzwyczaić młodego od jedzenia w nocy, to jak mądrze rozstawić posilki w ciągu dnia, żeby tego mleka w diecie miał odpowiednią ilość?


Jeśli synek ma alergię i to był powód stosowania NanPro 2 należy przejść na NanPro 3, Junior nie jest polecany dla dzieci z rozpoznaną alergią na białka mleka krowiego i laktozę.
Mleka powinno być ok. 600 ml proponuję więc rano po przebudzeniu na pierwsze śniadanko 200-250 ml, wieczorem powtórka przed snem i w ciągu dnia 100-200ml [w zależności jaką porcję zje na posiłki ranny i wieczorny] np. na II śniadanie jako dodatek do owsianki, budyniu jaglanego itp. lub do podwieczorku.
Fit & You Gabinet Dietetyczny
http://www.fitandyou.com
Awatar użytkownika
Magdalena Kubik
Ekspert
 
Posty: 126
Rejestracja: 06 sty 2013, 19:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Fuente » 06 maja 2014, 20:21

Magdalena Kubik pisze:Jeśli synek ma alergię i to był powód stosowania NanPro 2 należy przejść na NanPro 3


Magdalena Kubik, ale Nan Pro 1/2/3 to nie jest mleko HA, to normalne mleko zawierające białko mleka krowiego i laktozę...
Dla alergików, są dedykowane mleka Nan pro HA.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Fuente
Moderator
 
Posty: 6317
Rejestracja: 27 paź 2012, 22:20
Has thanked: 42 times
Been thanked: 91 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: marciami » 07 maja 2014, 10:12

synek nie jest alergikiem :) po prostu nan pro najlepiej mu smakowało innych nie tolerował :) już przeszliśmy na 3, nad ranem zjada około 200ml, potem je wieczorem kaszkę na jakichś 200 ml mleka, w ciagu dnia wlasnie nie wiem, nie chce mu tez za duzo tego mleka dawac, skoro np. o 5 rano zje tego mleka 200ml to potem kaszke mleczna okolo 8 rano dawac? a w ciagu dnia jakbym miala mu dawac te dodatkowe 200ml nie wystarczy czasu i apetytu dziecka na inne posiłki, a chce aby jadł owoce, warzywa, mieso itp.
Obrazek
Awatar użytkownika
marciami
 
Posty: 439
Rejestracja: 03 lut 2013, 15:13
Lokalizacja: Lubuskie
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: marciami » 07 maja 2014, 10:14

aha i jeszcze pytanie odnośnie budyniu - w jaki sposob go wykonac skoro mleka modyfikowanego nie mozna podgrzewac i gotowac? Na zwyklym mleku krowim zrobic?
Obrazek
Awatar użytkownika
marciami
 
Posty: 439
Rejestracja: 03 lut 2013, 15:13
Lokalizacja: Lubuskie
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Misiak » 07 maja 2014, 11:26

marciami pisze:Na zwyklym mleku krowim zrobic?

Jasne.:)
5.12.2012 Polunia <3
7.07.2023 Rodzina <3
Awatar użytkownika
Misiak
SuperMama
 
Posty: 4002
Rejestracja: 19 lis 2012, 10:33
Has thanked: 39 times
Been thanked: 67 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Kurczak » 07 maja 2014, 12:32

Dziewczyny, pewnie już padło takie pytanie, ale kiedy mogę spróbować dać Diance budyń na krowim mleku?
Do tej pory nie miała problemów z alergiami i nietolerancjami.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Kurczak
SuperMama
 
Posty: 4258
Rejestracja: 17 lis 2012, 11:14
Has thanked: 21 times
Been thanked: 54 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: marciami » 07 maja 2014, 14:30

ja slyszalam, że krowie mleko po roku skończonym, a wcześniej to przetwory typu jogurt naturalny, twarożki. U nas młody chetnie by to jadł, np. na drugie sniadanie, ale ciągle mnie tu "zmyla" ta ilość mleka jaka dziecko ma pic :/
Obrazek
Awatar użytkownika
marciami
 
Posty: 439
Rejestracja: 03 lut 2013, 15:13
Lokalizacja: Lubuskie
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: kochecka » 07 maja 2014, 15:59

marciami ale jogurt, twarożki możesz liczyć jako porcję posiłku mlecznego. U nas to jest ok 150ml jogurtu. Oprócz tego jest 150ml kaszki rano i 210-250ml kaszki wieczorem. Jakbym miała liczyć ilość wypijanego mleka to właściwie od jakiegoś 5mż byłoby to zero ;)
Awatar użytkownika
kochecka
SuperMama
 
Posty: 3432
Rejestracja: 27 paź 2012, 21:03
Lokalizacja: Zd-Wola
Has thanked: 43 times
Been thanked: 42 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Blue » 07 maja 2014, 17:36

Jak sprawic by dziecko polubilo owoce?Chetnie zjada w postaci papek (np mus,koktail lub ze sloiczkow,z jogurtami) ale w calosci nie chce.Co gorsza to juz duze dziecko bo 2 letnie a takie oporne do owocow.
Zje banana danego "do reki",ale zadnego innego owocu tak podanego nie chce.Nadgryza i wypluwa.Pokrojone w czatki na talerzu kawalki owocow tez wezmie do buzi i wypluje.Nie chce by miala zaparcia lub niedobory witamin.I nie chce by byla glodna jak w placowce dostanie owoce np na podwieczorek i nie zje.
Blue
SuperMama
 
Posty: 18363
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Bian » 07 maja 2014, 18:38

Blue no ale w gruncie rzeczy owoce je, tylko pozostaje kwestia podania. Bardzo możliwe, że jak pójdzie do placówki i inne dzieci będą jadły, to ona też zacznie :)
Bian
SuperMama
 
Posty: 7849
Rejestracja: 04 lis 2012, 20:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 9 times
Been thanked: 103 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Blue » 03 cze 2014, 21:13

Magdalena Kubik-co dawac do jedzenia lub picia dwulatkowi na zaparcia?a czego unikac?
co dosypywac do mleka zamiast zapierajacych kaszek ryzowych?
czy przejscie na mleko krowie z bebiko4 (jestesmy w trakcie) moze powodowac zaparcia?
czy tran lub olej rzepakowy ma sens pod katem zaparc?
czy syropy typu lactulosum mozna podawac bez przykrych konsekwencji typu rozleniwienie ukladu wydalniczego?
czy jesli dziecko nie wyproznoa sie 4 dni to czekac czy interweniowac czopkiem glicerynowym?
Blue
SuperMama
 
Posty: 18363
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Blue » 09 cze 2014, 21:39

Ju-czy mozna poprosic Magdalene Kubik aby zajrzala na watek?
Potrzebujemy ustalic mlodej diete na zaparcia.Nie wiemy czy sprawa jest natury dietetycznej czy psychologicznej,ale zaczniemy od diety.
Blue
SuperMama
 
Posty: 18363
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: malaJu » 09 cze 2014, 21:40

Blue, jasne, już do Niej piszę. Pewnie nie ma powiadomień ustawionych.
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: marciami » 29 lip 2014, 18:31

mam nadzieję, że dobry wątek wybrałam. Czy Wasze dzieci też tak mają, że w dzień jedzą w miarę normalnie (wiadomo raz lepiej raz gorzej), a wieczorem podziubią kolacji i koniec? No i czy zdarzyło się Wam, że dziecko przestało z chęcią jeść kaszki? Ja Mikiemu co tydzień kupowałam inną i zawsze zjadał ze smakiem i rano i wieczorem. A od jakichś dwóch tygodni pomimo różnych kaszek nie ma ochoty ich jeść. Rano jeszcze jak cię mogę, ale muszę się nagimnastykować. A wieczorem zje z 10 łyżeczek i koniec...płacze, że nie chce i już. Dodatkowo cały dzień co chwile chodzi i "am am " a jak mu daję to wypluwa, bawi się, albo płacze, że mu jeść daję. Już nie wiem o co mu chodzi.
Obrazek
Awatar użytkownika
marciami
 
Posty: 439
Rejestracja: 03 lut 2013, 15:13
Lokalizacja: Lubuskie
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: szaraczarownica » 29 lip 2014, 18:57

Twój je 10 łyżeczek, a Stanisław jak zje 3, to się cieszę ;) A przed wypięciem się na kaszki jadł i tak max 60 ml. Także mój odmawia kaszek już od dłuższego czasu. Po kilku dniach niepodawania kaszki zje nawet chętnie, więc zmęczymy te 1,5 opakowania, które nam zostało (a to niestety te większe - 250g, bo to Holle) i już nie kupuję.
Awatar użytkownika
szaraczarownica
Moderator
 
Posty: 14783
Rejestracja: 27 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 187 times
Been thanked: 200 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: marciami » 29 lip 2014, 19:01

szaraczarownica, to co mu dajesz na sniadanie i kolacje? Bo jakoś muszę mu mleczne rzeczy podawac i niezbyt mam pomysly na sniadania i kolacje...
Obrazek
Awatar użytkownika
marciami
 
Posty: 439
Rejestracja: 03 lut 2013, 15:13
Lokalizacja: Lubuskie
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: szaraczarownica » 29 lip 2014, 19:11

Kanapki (u nas zje tylko z pasztetem, dżemem domowej roboty lub jako grzanka z wędliną, serem i ogórkiem lub pomidorem suszonym), serek wiejski, parówkę (wiem Ju, wiem :p). Koniec. Nic więcej jeść nie chce.
Mleko dostaje w kubeczku do śniadania i kolacji. Po 120 ml. Czasami 150.
Awatar użytkownika
szaraczarownica
Moderator
 
Posty: 14783
Rejestracja: 27 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 187 times
Been thanked: 200 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: malaJu » 29 lip 2014, 19:13

szaraczarownica pisze:wiem Ju, wiem :p

ale o co Ci chodzi? Moje też jedzą - te z szynki, marki Sokołów albo Piratki z Lidla ;)
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: marciami » 29 lip 2014, 19:14

a dajecie dzieciom jakieś serki? Oprócz takich wiejskich? Jakieś te owocowe itp.? Czy to wszystko syf?

co do parówek ja młodemu kupuje takie parówki, pani w sklepie powiedziały, że do nich mięso jest ręcznie oddzielanie, nie mom, no i kosztują 20 zł/kg...
Obrazek
Awatar użytkownika
marciami
 
Posty: 439
Rejestracja: 03 lut 2013, 15:13
Lokalizacja: Lubuskie
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: szaraczarownica » 29 lip 2014, 19:17

My też tylko te z szynki ;)
Wiem, że byłaś przeciwniczką parówek. No ale co mam mu dać, jak czasami jest to jedyny posiłek mięsny w ciągu dnia, bo mięso z obiadu wypluwa, a wędlinami gardzi.
Awatar użytkownika
szaraczarownica
Moderator
 
Posty: 14783
Rejestracja: 27 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 187 times
Been thanked: 200 times

PoprzedniaNastępna

Wróć do Specjalista ds. żywienia

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości