Żywienie dzieci w przedszkolach

Na pytania związane ze zdrowym odżywianem odpowiada pani Magdalena Kubik, technolog żywności, dietetyk i i diet coach, właściciel http://www.fitandyou.com

Żywienie dzieci w przedszkolach

Postautor: Gosiaczek » 28 mar 2013, 13:36

Cześć,

Chciałabym poruszyć temat dotyczący żywienia w przedszkolach. Czy zwracacie uwagę na to co jedzą Wasze dzieci w przedszkolu? Czy są tu jakieś mamy, których dzieci chodzą do prywatnych placówek (za wyżywienie płaci się dużo więcej niż w państwowych).

Ja ostatnio zajrzałam i się zdziwiłam, że firma cateringowa, która podobno opracowuje diety w oparciu o zalecenia dietetyka, serwuje dzieciom: parówki, białe pieczywo, paluchy ptysiowe, szynkę konserwową, pączki, bułki słodkie, mielonki.

Czy jakiś dietetyk mógłby się wypowiedzieć w tej sprawie.

Dodam, że zwróciłam uwagę kierownictwu przedszkola, które uznało, że dieta jest w porządku, bo dzieci przybierają na wadze. No cóż. Można im dawać codziennie do jedzenia McDonalda i też będą przybierały na wadze i nie będą głodne.
Czuję się trochę bezsilna. Pomożecie?
Awatar użytkownika
Gosiaczek
 
Posty: 53
Rejestracja: 03 sty 2013, 12:00
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Żywienie dzieci w przedszkolach

Postautor: Magdalena Kubik » 28 mar 2013, 17:41

Wywołana do tablicy jako dietetyk i moderator kampanii na rzecz naturalnej diety dzieci w przedszkolach ZDROWYPrzedszkolak.org czuję w obowiązku stwierdzić z całą stanowczością, że działamy na rzecz poprawy diety dzieci. W łodzi zorganizowaliśmy już dwukrotnie konferencje dla dyrektorów, nauczycieli i intendentów z placówek przedszkolnych. Ostatnia konferencja miała miejsce 22.03.2013 w auli WSP, zapraszaliśmy również na spotkanie rodziców.
Powiem tak, firmy mówią "rodzice chcą takiego jedzenia bo mają pewność że dzieci zjadły", "nie interesuje rodziców zdrowe żywienie, płacą i chcą by dziecko wyszło z przedszkola najedzone", " dzieci nie znają kasz, różnorodnych warzyw, nie chcą tego jeść". Intendenci i dyrekcja placówek mówią "za 5,50 zł na dzień niewiele można wymyślić", " jak dziecka nie ma w przedszkolu nie płaci za posiłki, a zakupy już zrobione", " rodziców tylko interesuje czy dziecko zjadło, nie co jadło".
Jako organizatorzy kampanii zaproponowaliśmy warsztaty ze zdrowego odżywiania dla kadry oraz dla rodziców. Teraz czekamy na odzew :)
No ale czekamy również na rodziców "wiercących dziury" w brzuchu dyrekcji i proponujących spotkania z nami czyli ZDROWYMPrzedszkolakiem.org
Ale poemat wyszedł ;)
Fit & You Gabinet Dietetyczny
http://www.fitandyou.com
Awatar użytkownika
Magdalena Kubik
Ekspert
 
Posty: 126
Rejestracja: 06 sty 2013, 19:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times

Re: Żywienie dzieci w przedszkolach

Postautor: lmyszka » 28 mar 2013, 17:45

Ja u nas w przedszkolu widze duże zmiany żywieniowe. Coraz częściej pojawiają się wybory własne, wędlina, pasty różne. Pieczywo ze słonecznikiem, razowe. Oczywiście jest też angielka czy bułka. Zdarza się czasem mielonka czy nutella. Ale widze światełko w tunelu i to właśnie za 5,50.
<3 Wiktor <3 14.06.2009
<3 Kacper <3 14.08.2013
Awatar użytkownika
lmyszka
Moderator
 
Posty: 11299
Rejestracja: 27 paź 2012, 20:02
Has thanked: 77 times
Been thanked: 104 times

Re: Żywienie dzieci w przedszkolach

Postautor: Gosiaczek » 28 mar 2013, 21:49

No właśnie, a u mnie stawka wynosi 13 zł za całodzienne wyżywienie (a znam trochę branżę i wiem ile kosztuje ich zakup składników tym bardziej, że nie kupują tylko dla jednej placówki), i szlag mnie trafia, że firma cateringowa pisze, że "PROPONOWANE PRZEZ NAS JADŁOSPISY OPRACOWYWANE SĄ PRZEZ DIETETYKA ORAZ TECHNOLOGÓW ŻYWNOŚCI CO ZAPEWNIA IŻ POSIŁKI NASZE ZAWIERAJĄ NIEZBĘDNE SKŁADNIKI ODŻYWCZE I SĄ PRAWIDŁOWO ZBILANSOWANE. TWORZYMY JE W OPARCIU O WYTYCZNE INSTYTUTU ŻYWNOŚCI I ŻYWIENIA ORAZ NOWYCH TRENDÓW ŻYWIENIOWYCH W EU Z ZACHOWANIEM TRADYCJI KUCHNI POLSKIEJ."
To chyba tym nowym trendem jest ta nieszczęsna parówka... naprawdę czuję się bezsilna.
Awatar użytkownika
Gosiaczek
 
Posty: 53
Rejestracja: 03 sty 2013, 12:00
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Żywienie dzieci w przedszkolach

Postautor: Szizel » 29 mar 2013, 11:05

Problem chyba ten bardziej dotyczy przedszkoli niż żłobków, bo w naszym żłobku czytam codziennie jadłospis i jest zadawalający, brak w nim parówek, na śniadanie zawsze zupa mleczna w postaci różnych płatków, czasem pojawiają się płatki kukurydziane i kluki miodowe bądź czekoladowe, ale rzadko, pieczywo mieszane ciemne i białe, na podwieczorek ciasto drożdżowe, kisiel, budyń, chałka, na obiad kasze często pojawiają się w menu
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Szizel
SuperMama
 
Posty: 776
Rejestracja: 27 paź 2012, 21:49
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 9 times

Re: Żywienie dzieci w przedszkolach

Postautor: Magdalena Kubik » 29 mar 2013, 11:25

Gosiaczek pisze:stawka wynosi 13 zł za całodzienne wyżywienie

Powiem tak,stawkę masz luksusową ;), pytanie brzmi co na ten jadłospis mówią inni rodzice? czy parówki im przeszkadzają?
Fit & You Gabinet Dietetyczny
http://www.fitandyou.com
Awatar użytkownika
Magdalena Kubik
Ekspert
 
Posty: 126
Rejestracja: 06 sty 2013, 19:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times

Re: Żywienie dzieci w przedszkolach

Postautor: Szizel » 29 mar 2013, 12:57

Magdalena Kubik pisze:czy parówki im przeszkadzają?

A co tak naprawdę w tych parówkach jest złego, bo sama ich nie podaję swojej córci, wiem, że nie są ok, ale nie wiem co ? Mam znajomą, która pasie swoje dziecko non stop parówkami, odkąd dziecko skończyło roczek, je parówki non stop ciągle. I najgorsze jest w tym, że nic złego w tym nie widzi, bo w końcu to Morlinki dla dzieci
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Szizel
SuperMama
 
Posty: 776
Rejestracja: 27 paź 2012, 21:49
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 9 times

Re: Żywienie dzieci w przedszkolach

Postautor: Malwina » 29 mar 2013, 15:32

Szizel, mało mięsa w parówkach, tłuszcz, zmielone korpusy, skóry wieprzowe, konserwanty, mnóstwo soli, tak jak zresztą w innych wędlinach sklepowych.

Szczerze powiem, że odkąd sama robię pieczenie, to nie przepadam za wędlinami kupnymi, bo po prostu składają się dla mnie z samej soli.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Malwina
SuperMama
 
Posty: 3804
Rejestracja: 29 paź 2012, 14:02
Has thanked: 29 times
Been thanked: 68 times

Re: Żywienie dzieci w przedszkolach

Postautor: Blue » 30 mar 2013, 12:31

U nas w przedszkolu jest stawka za wyzywienie 10 zl dziennie i jadlospisy sa OK.
Tyle tylko ze potrawy dostarcza firma cateringowa-nie wiem czy sie z tego cieszyc czy wrecz odwrotnie.
Blue
SuperMama
 
Posty: 18363
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Żywienie dzieci w przedszkolach

Postautor: Bian » 01 kwie 2013, 21:31

W żłobku u Hani również jest możliwość zakupienia posiłków z firmy cateringowej. Jest kilka różnych diet do wyboru, np. bezmleczną, bezglutenową, wegetariańską. Cena waha się od ok. 10 do 15 zł. Ja póki co robię jedzenie sama i zanoszę, bo Hania zjada tylko przekąskę między śniadaniem a obiadem. Te posiłki zjada w domu. Także w sumie nawet nie wiem co to za firma i jakie mają przykładowe posiłki.

Magdalena Kubik a czy naprawdę nie ma na naszym rynku dobrych parówek dla dzieci? Bo np. parówki z Sokołowa, te dla dzieciaków, mają 83% mięsa drobiowego i 4% cielęcego. Plus wiadomo inne składniki. Z tego co pamiętam nie ma w nich MOM. My raz kupiliśmy właśnie te parówki, ale nasze dziecko w ogóle parówek nie chce wziąć do ust. Ale czy gdyby dziecko lubiło parówki, to czy wszystkie są złe?
Bian
SuperMama
 
Posty: 7849
Rejestracja: 04 lis 2012, 20:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 9 times
Been thanked: 103 times

Re: Żywienie dzieci w przedszkolach

Postautor: Sybel » 02 kwie 2013, 10:24

Nie rozumiem idei przyświecającej instytucjom, żeby dziecko napchać byle jak, zamiast nakarmić zdrowo. Z drugiej strony mam znajomą, która narzeka, że jej pięcioletni syn w przedszkolu dostaje "tyle tej paskudnej zieleniny, jakie s pietruszki, a on tego nie cierpi". Nie mogła się nadziwić, jak usłyszała, ze mój dostaje normalnie pietruszkę, seler i inne zieleniny w zupkach do jedzenia, częsciowo zmiksowane nadal, ale zna ich smaki i nie marudzi (gotuję zupki na kurczaku lub wołowinie z marchewką, selerem, porem, pietruszką, czasem z burakiem, ziemniakiem, cukinią, czy brokułem - co mam, doprawione liściem laurowym, zielem angielskim, a potem miksuję). Tamto dziecko nie jada raczej czegoś takiego, za to ma colę i pizzę. Także kwestia mentalności i oczekiwań rodziców.To, że mi pasują zupki na warzywach nie znaczy, ze innym też. Niestety.
Sybel
 

Re: Żywienie dzieci w przedszkolach

Postautor: Kasia » 02 kwie 2013, 13:04

Ja jestem właśnie na etapie rozmów w przedszkolu i organizacji dla dzieci małych warsztatów kulinarnych. Będziemy robić kolorowe kanapki, desery owocowe i być może ciasteczka . Oczywiście nie wszystko na raz, tylko na kilku różnych spotkaniach. Na szczęście mamy sympatyczną panią nauczycielkę. Bo pani dyrektor jest niereformowalna ( o czym już nie raz wspominałam :P ) . ostatni zabiła mnie na przykład stwierdzeniem, że nutella jest zdrowsza od kostki czekolady :!:

Co do spotkań organizowanych m.in. przez zdrowego przedszkolaka - super idea tylko czemu w tygodniu :?: wtedy rodzice pracują :( spróbujmy może zrobić kilka takich spotkań w weekendy i edukować nie tylko personel przedszkoli / szkół - ale również rodziców :?: niestety - dopóki my - rodzice nie będziemy wymagać od placówek zmian, to nie wiele się zmieni :(
Pracująca mama 2 smyków i autorka bloga kulinarnego Gotuj z rodzinką
Kasia
 
Posty: 74
Rejestracja: 02 lis 2012, 20:23
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: Żywienie dzieci w przedszkolach

Postautor: Pepsi » 02 kwie 2013, 18:07

Kasia pisze:nutella jest zdrowsza od kostki czekolady

reklama czyni cuda ;)
Obrazek

Dziecko może nauczyć dorosłych trzech rzeczy: cieszyć się bez powodu, być ciągle czymś zajętym i domagać się ze wszystkich sił, tego czego sie pragnie.
Awatar użytkownika
Pepsi
Moderator
 
Posty: 4032
Rejestracja: 02 lis 2012, 20:17
Has thanked: 12 times
Been thanked: 61 times

Re: Żywienie dzieci w przedszkolach

Postautor: Deco-Ania » 02 kwie 2013, 18:45

Magdalena Kubik, a ja mam pytanie "praktyczne"
Czy mogę prosić o fachową ocenę załączonego jadłospisu. To przykładowe menu w przedszkolu mojego synka.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Obrazek
Obrazek
Deco-Ania
SuperMama
 
Posty: 10551
Rejestracja: 31 paź 2012, 11:07
Has thanked: 97 times
Been thanked: 194 times

Re: Żywienie dzieci w przedszkolach

Postautor: Magdalena Kubik » 03 kwie 2013, 8:45

Szizel pisze:A co tak naprawdę w tych parówkach jest złego, bo sama ich nie podaję swojej córci, wiem, że nie są ok, ale nie wiem co ?

Szizel zgadzam się z wpisem
Malwina pisze:mało mięsa w parówkach, tłuszcz, zmielone korpusy, skóry wieprzowe, konserwanty, mnóstwo soli, tak jak zresztą w innych wędlinach sklepowych.

Parówki mają 50-80% mięsa, zdecydowanie nie jest to dobry produkt dla dzieci z uwagi na mięso niskiej jakości oraz dodatki jak masa konserwantów, polepszaczy, przeciwutleniaczy (wszystko to może być przyczyną alergii). Dodatkowo nie polecałabym parówek dla dzieci, gdyż zawierają fosforany i cytryniany, które hamują przyswajanie wapnia.
Fit & You Gabinet Dietetyczny
http://www.fitandyou.com
Awatar użytkownika
Magdalena Kubik
Ekspert
 
Posty: 126
Rejestracja: 06 sty 2013, 19:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times

Re: Żywienie dzieci w przedszkolach

Postautor: Magdalena Kubik » 03 kwie 2013, 8:49

Bian pisze:czy gdyby dziecko lubiło parówki, to czy wszystkie są złe?

Parówki są mocno przetworzonym produktem, zgodnie z wskazaniem Światowej Organizacji Zdrowia dzieci powinny dostawać produkty wysokiej jakości (parówki takie nie są), jak najmniej przetworzone (parówki takie nie są), naturalne (ups parówki takie nie są). Uważam, że nie ma żadnych podstaw do podawania ich dzieciom.
Fit & You Gabinet Dietetyczny
http://www.fitandyou.com
Awatar użytkownika
Magdalena Kubik
Ekspert
 
Posty: 126
Rejestracja: 06 sty 2013, 19:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times

Re: Żywienie dzieci w przedszkolach

Postautor: Magdalena Kubik » 03 kwie 2013, 8:54

Sybel pisze:Tamto dziecko nie jada raczej czegoś takiego, za to ma colę i pizzę. Także kwestia mentalności i oczekiwań rodziców.To, że mi pasują zupki na warzywach nie znaczy, ze innym też.

Sybel, rzeczywiście zdecydowanie dzieci zwracają uwagę na to co robią dorośli, czuję się całkowicie rozwalona widząc maluchy, które ledwo zaczęły chodzić i już spijają colę :(.
Wiem, ze są rodzice którzy chcą żeby dziecko było najedzone czytaj nie ważne co byle wychodząc z przedszkola miało pełny brzuch. Ja wolałabym aby było inaczej, ale no cóż.
Fit & You Gabinet Dietetyczny
http://www.fitandyou.com
Awatar użytkownika
Magdalena Kubik
Ekspert
 
Posty: 126
Rejestracja: 06 sty 2013, 19:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times

Re: Żywienie dzieci w przedszkolach

Postautor: Magdalena Kubik » 03 kwie 2013, 8:59

Kasia pisze:Co do spotkań organizowanych m.in. przez zdrowego przedszkolaka - super idea tylko czemu w tygodniu :?: wtedy rodzice pracują :( spróbujmy może zrobić kilka takich spotkań w weekendy i edukować nie tylko personel przedszkoli / szkół - ale również rodziców :?: niestety - dopóki my - rodzice nie będziemy wymagać od placówek zmian, to nie wiele się zmieni :(


Kasiu, ZdrowyPrzedszkolak.org organizuje spotkania dla kadry przedszkolnej w tygodniu, ponieważ w wolne dni nikt by nie przyszedł. Jako moderator kampanii daję możliwość organizowania spotkań dla rodziców bezpośrednio w przedszkolu, są to spotkania jak na razie odpłatne. Informacja o tych spotkaniach została przekazana placówkom w materiałach informacyjnych. Więc możliwości są.
Fit & You Gabinet Dietetyczny
http://www.fitandyou.com
Awatar użytkownika
Magdalena Kubik
Ekspert
 
Posty: 126
Rejestracja: 06 sty 2013, 19:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times

Re: Żywienie dzieci w przedszkolach

Postautor: Magdalena Kubik » 03 kwie 2013, 9:20

Deco-Ania pisze:Magdalena Kubik, a ja mam pytanie "praktyczne"
Czy mogę prosić o fachową ocenę załączonego jadłospisu. To przykładowe menu w przedszkolu mojego synka.


Oprócz komentarzy, mam uwagi:
1. nie widzę kasz, czy bywają takie?
2. herbata czy jest zawsze czarna?
3. sporo białego pieczywa

To tyle na początek.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Fit & You Gabinet Dietetyczny
http://www.fitandyou.com
Awatar użytkownika
Magdalena Kubik
Ekspert
 
Posty: 126
Rejestracja: 06 sty 2013, 19:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times

Re: Żywienie dzieci w przedszkolach

Postautor: Deco-Ania » 03 kwie 2013, 9:38

Magdalena Kubik, dziękuję.
Kasza/ryż czasami się pojawiają - ale jak wstawiałam ten jadłospis (sprzed 2 tygodni) to sama - nawet jako laik - zdziwiłam się, że nie ma ani jednego dnia kaszy. Na szczęście nadrabiamy w domu - bo wolę ugotować kaszę niż ziemniaki.
Herbata - pewnie czarna.
Ale zarówno w przypadku kasz jak i herbaty zwrócę na to uwagę. Bo z aktualizacją jadłospisu na stronie www jest raczej problem: normą jest informacja z ubiegłego tygodnia.

Stawka 6,00zł/dzień/3 posiłki
Obrazek
Obrazek
Deco-Ania
SuperMama
 
Posty: 10551
Rejestracja: 31 paź 2012, 11:07
Has thanked: 97 times
Been thanked: 194 times

Re: Żywienie dzieci w przedszkolach

Postautor: Blue » 03 kwie 2013, 10:11

Magdalena Kubik-a jak jest lepiej,jesli w przedszkolu jest kuchnia czy jesli posilki sa dostarczane przez catering?
I czy wszystkie przedszkola miejskie serwuja posilki wydawane przez kuchnie czy sa tez te korzystajace z cateringu?
Blue
SuperMama
 
Posty: 18363
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Żywienie dzieci w przedszkolach

Postautor: malaJu » 03 kwie 2013, 10:13

Blue, zanim odpowie Magda, to ja powiem, co mówią przedszkola prywatne - Och, jak fajnie tym, co mają kuchnie... ;)
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: Żywienie dzieci w przedszkolach

Postautor: Kasia » 03 kwie 2013, 12:19

Magdalena Kubik pisze:
Kasia pisze:Co do spotkań organizowanych m.in. przez zdrowego przedszkolaka - super idea tylko czemu w tygodniu :?: wtedy rodzice pracują :( spróbujmy może zrobić kilka takich spotkań w weekendy i edukować nie tylko personel przedszkoli / szkół - ale również rodziców :?: niestety - dopóki my - rodzice nie będziemy wymagać od placówek zmian, to nie wiele się zmieni :(


Kasiu, ZdrowyPrzedszkolak.org organizuje spotkania dla kadry przedszkolnej w tygodniu, ponieważ w wolne dni nikt by nie przyszedł. Jako moderator kampanii daję możliwość organizowania spotkań dla rodziców bezpośrednio w przedszkolu, są to spotkania jak na razie odpłatne. Informacja o tych spotkaniach została przekazana placówkom w materiałach informacyjnych. Więc możliwości są.
a widzisz a nasza dyr. nic o tym nie mówiła. choć sądząc po głosach oburzenia mojego na temat paczek od Mikołaja rodzice i tak by nie przyszli ( wg. nich nic złego nie ma w tym, że dzieci jedzą słodycze, owoce i warzywa ograniczone są do mimimum, a o kaszy, makaronie pełnoziarnistym, czy ciemnym pieczywie to pomarzyć można, bo przecież dzieci tego nie lubią. )
Pracująca mama 2 smyków i autorka bloga kulinarnego Gotuj z rodzinką
Kasia
 
Posty: 74
Rejestracja: 02 lis 2012, 20:23
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: Żywienie dzieci w przedszkolach

Postautor: Gosiaczek » 05 kwie 2013, 12:44

przepraszam, że długo się nie odzywałam, ale mam tu kocioł straszny i jeszcze w dodatku Mała Z. chora :((((( .
Co do innych rodziców? No cóż, Pani kierownik wysłała maila z zapytaniem czy dzieci są najedzone i przybierają na wadze- i odpisała mi, że rodzice nie mają zastrzeżeń do menu. B-)
Tylko, że w tym pytaniu nie było pytania o menu, więc nie wiem czy ludziom przeszkadza to, że są parówki czy nie. Ale obserwując rodziców w tym przedszkolu dochodzę do wniosku, że może im to wisieć i powiewać. :|
Awatar użytkownika
Gosiaczek
 
Posty: 53
Rejestracja: 03 sty 2013, 12:00
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Żywienie dzieci w przedszkolach

Postautor: Magdalena Kubik » 16 kwie 2013, 8:37

Dziewczyny myślę intensywnie o spotkaniu dla rodziców zainteresowanych ZdrowymPrzedszkolakiem.org, takiej konferencji z początkiem nowego roku szkolnego. Mam nadzieję, że uda się nam ją zorganizować.
Przy okazji wchodźcie na stronę www.zdrowyprzedszkolak.org po informacje o konferencjach, przepisy itp. :)
Fit & You Gabinet Dietetyczny
http://www.fitandyou.com
Awatar użytkownika
Magdalena Kubik
Ekspert
 
Posty: 126
Rejestracja: 06 sty 2013, 19:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times

Re: Żywienie dzieci w przedszkolach

Postautor: Audiolka » 16 kwie 2013, 8:44

W prywatnym przedszkolu w którym pracowałam był katering (zresztą facet, który jest właścicielem zaopatruje chyba większość , o ile nie wszystkie takie placówki w Łodzi i województwie). Jedzenie smaczne, ale nie wszystko dla takich małych dzieci.

W przedszkolu Wojtka siostry zakonne same gotują wszystko, że tak powiem produkty typu jajka, mięso, warzywa mają albo swoje, albo od rodziców dzieci, którzy mają gospodarstwa.
Gdzie są kobiety, tam jest zamieszanie
Obrazek
Awatar użytkownika
Audiolka
Administrator
 
Posty: 3001
Rejestracja: 27 paź 2012, 21:33
Lokalizacja: Uć/Łagiewniki
Has thanked: 41 times
Been thanked: 57 times

Re: Żywienie dzieci w przedszkolach

Postautor: Magdalena Kubik » 23 kwie 2013, 16:13

Audiolka pisze:W przedszkolu Wojtka siostry zakonne same gotują wszystko, że tak powiem produkty typu jajka, mięso, warzywa mają albo swoje, albo od rodziców dzieci, którzy mają gospodarstwa.


Bajkowo ::), chciałoby się więcej takich miejsc.
Fit & You Gabinet Dietetyczny
http://www.fitandyou.com
Awatar użytkownika
Magdalena Kubik
Ekspert
 
Posty: 126
Rejestracja: 06 sty 2013, 19:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times

Re: Żywienie dzieci w przedszkolach

Postautor: Sybel » 24 kwie 2013, 10:27

Magdalena Kubik, zróbcie też zdrowe zywienie maluchów w żłobkach lub w wieku żłobkowym, wielu rodziców było by wdzięcznych za podpowiedzi, co i jak gotowac tym najmłodszym. Btw, szparagi można dawać dziecku w wieku mojego drania, czyli 10 miesięcy?
Sybel
 

Re: Żywienie dzieci w przedszkolach

Postautor: Magdalena Kubik » 26 kwie 2013, 12:05

Sybel pisze:szparagi można dawać dziecku w wieku mojego drania, czyli 10 miesięcy?

Pewnie :), szparagi to takie cudowne warzywko, które nie lubi zbytnio nawozów, mrożone nie smakuje później tak cudownie jak świeże, więc jak tylko pojawią się nasze rodzime szparagi możesz śmiało podawać. Nie martw się o zapach z pieluchy u ok połowy populacji przy trawieniu szparagów pojawiają się związki siarki dające w moczu ten nieprzyjemny swąd ;;)
Fit & You Gabinet Dietetyczny
http://www.fitandyou.com
Awatar użytkownika
Magdalena Kubik
Ekspert
 
Posty: 126
Rejestracja: 06 sty 2013, 19:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times

Re: Żywienie dzieci w przedszkolach

Postautor: aleksmar » 05 lut 2014, 21:41

Audiolka pisze:W prywatnym przedszkolu w którym pracowałam był katering (zresztą facet, który jest właścicielem zaopatruje chyba większość , o ile nie wszystkie takie placówki w Łodzi i województwie). Jedzenie smaczne, ale nie wszystko dla takich małych dzieci.

W przedszkolu Wojtka siostry zakonne same gotują wszystko, że tak powiem produkty typu jajka, mięso, warzywa mają albo swoje, albo od rodziców dzieci, którzy mają gospodarstwa.


Właśnie zdałam sobie sprawę z wagi tego tematu - mój Julek chodzi dopiero do żłobka czyli Klubu Maluszka i jeszcze daję posiłki dla niego, ale sprawa żywienia będzie na tapecie w przeciągu miesiąca lub dwóch.
Natomiast planuję go posłać później do przedszkola u sióstr na Żuczej - czy to tam takie zdrowe jedzenie serwują? mam nadzieję..
Kobiety nie można zmienić.. można zmienić kobietę.. ale to niczego nie zmieni...

Obrazek
Awatar użytkownika
aleksmar
 
Posty: 11
Rejestracja: 15 sty 2014, 18:16
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0 time

Re: Żywienie dzieci w przedszkolach

Postautor: Anitamamita » 09 lut 2018, 11:36

W naszym przedszkolu panie same gotują, nie ma żadnego cateringu. Jajka i warzywa przywozi gospodarz ze wsi. Często tez same polepia pierogi dla dzieciakow, czy upieka jakas szynke na chlebek. Na 2 sniadanie sa jogurty naturalne z miodem i owocami , a nie sztucznosci ze sklepu. Takze my nie narzekamy :)
Depilacja laserowa - sprawdź zalety tej formy depilacji: https://stopnadwadze.pl/zdrowie-i-uroda/porady-zdrowie/depilacja-laserowa-2/
Awatar użytkownika
Anitamamita
 
Posty: 5
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:03
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: Żywienie dzieci w przedszkolach

Postautor: szaraczarownica » 09 lut 2018, 11:40

Anitamamita pisze:Jajka i warzywa przywozi gospodarz ze wsi

Zainteresuj się, czy ten gospodarz bada kury. Bo takie stwierdzenie od razu nasuwa mi myśli, że to takie kompletnie niestemplowane jajka.
My salmonellę mamy już za sobą i od tego czasu poważnie interesuję się pochodzeniem jajek.
Awatar użytkownika
szaraczarownica
Moderator
 
Posty: 14783
Rejestracja: 27 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 187 times
Been thanked: 200 times


Wróć do Specjalista ds. żywienia

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości