Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Na pytania związane ze zdrowym odżywianem odpowiada pani Magdalena Kubik, technolog żywności, dietetyk i i diet coach, właściciel http://www.fitandyou.com

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Fuente » 29 lip 2014, 19:18

szaraczarownica pisze:Także mój odmawia kaszek już od dłuższego czasu. Po kilku dniach niepodawania kaszki zje nawet chętnie


U nas to samo :) Dlatego robię jej przerwy i daję co parę dni :)
Powiem więcej... Amelka ostatnio totalnie wypięła się na mleczko wieczorne... Nadla jednak na szczęście chętnie jada mleczko rano. Więc nei wmuszam jej tej porcji wieczornej tylko calkiem ja wyeliminowałam.

marciami pisze: to co mu dajesz na sniadanie i kolacje?


Kanapki z wędliną, czasem jajecznicę, czasem ugotuję budyń na zwykłym mleku, czasem jakis kisiel, jak wybietnie nie ma apetytu to wtedy kombinuję z owocami, czasem zrobie na szybko jakieś placuszki z jabluszkiem albo bananem... Czasem dostaje jakis serek homogenizowany owocowy własnie albo waniliowy :)
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Fuente
Moderator
 
Posty: 6317
Rejestracja: 27 paź 2012, 22:20
Has thanked: 42 times
Been thanked: 91 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: szaraczarownica » 29 lip 2014, 19:20

marciami, dawałam kiedyś, ale zrezygnowałam, bo to sam cukier. Może zimą coś podobnego wróci sporadycznie do łask, ale jak odkryłam musy owocowe w tubkach, które Staś uwielbia, to wolę mu dać dwa na raz niż taki serek.

Oooo... zapomniałam - jajecznica! Z suszonymi pomidorami u nas rządzi :D
Awatar użytkownika
szaraczarownica
Moderator
 
Posty: 14783
Rejestracja: 27 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 187 times
Been thanked: 200 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: marciami » 29 lip 2014, 19:22

dzięki, trochę mi się rozjaśniło :) Będę musiała kombinować :) i spróbuję mu dawać mleko do popicia rano śniadania, a jak nie będzie chciał to na drugie śniadanie.

jajecznica u nas też daje radę, dziś była na śniadanie :)

a musy owocowe w tubkach są super, Miki się nimi dopycha po zjedzeniu owoca, albo w ciągu dnia sobie "podjada" taki mus. Choć ostatnio mam wrażenie, ze go rajcuje wołanie o jedzenie a potem odmawianie.
Obrazek
Awatar użytkownika
marciami
 
Posty: 439
Rejestracja: 03 lut 2013, 15:13
Lokalizacja: Lubuskie
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: ava » 29 lip 2014, 19:40

marciami pisze:a dajecie dzieciom jakieś serki?
Mój jest wielkim fanem Danio, ale dostaje go raz na kilka dni. Inne serki i jogurty są ble, niestety także te naturalne :roll:
Awatar użytkownika
ava
SuperMama
 
Posty: 8866
Rejestracja: 13 lis 2012, 20:32
Has thanked: 37 times
Been thanked: 109 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: malaJu » 29 lip 2014, 20:12

szaraczarownica, bo wiesz, że są parówki i PARÓWKI. I tak najlepsze dorwałam kilka razy na Eko Targu, tylko nie mam kiedy jechać.
Ale w tym roku szkolnym planuję już mieć wolne soboty. Pierwszy raz od 10 lat!
marciami pisze:a dajecie dzieciom jakieś serki? Oprócz takich wiejskich? Jakieś te owocowe itp.? Czy to wszystko syf?

Wiesz, ja serków nie podaję przez alergie, ale nie podawałbym, gdy skład był nie-halo. Natomiast bardzo podoba mi się skład Vitello z Biedry i te kupuję mężowi.
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: niesia2708 » 29 lip 2014, 21:40

malaJu pisze:szaraczarownica, bo wiesz, że są parówki i PARÓWKI

Taaaa ostatnio w sklepie mięsnym szukałam jakiejś ładnej wędlinki dl Karolci, powiedziałam Pani czego szukam a ona mówi,że dla swojej wnusi bierze paróweczki i pokazuje mi jakie...Zaciekawiona poprosiłam,żeby spojrzała ile to ma mięsa w składzie i no cóż....totalne dno. Niby kobietka w mięsnym pracuje a takie badziewie dziecku daje.
Karolcia 19.07.2013
Misia 10.09.2017
Awatar użytkownika
niesia2708
SuperMama
 
Posty: 9157
Rejestracja: 28 lis 2012, 17:38
Has thanked: 62 times
Been thanked: 119 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: marciami » 30 lip 2014, 7:24

i klapa słuchajcie :( dzisiaj obudził się o 4 na mleko, wypił 210ml. Teraz na śniadanie zrobiłam mu kanapkę z żółtym serem i do tego pokroiłam zielonego ogórka (pyszny, z ogródka od dziadka, zawsze sie Miki zajada). A on co? Wyjadł ser żołty tylko, ogórka dziubnał, a mleko które miał do popicia nawet nie tknął...chleb aby zjadł musiałam dżemem posmarować (domowej roboty od mojego taty)....więcej nie chciał, ale jak robilam swoje śniadanie to ciągle wołał "am am", ale mówiłam, że on już jadł i teraz mama je śniadanie. Uspokoił się. No ale kurde, ani mleka ani nic :( ja już nie wiem jak go karmić i co mu szykować. Oszaleję.
Obrazek
Awatar użytkownika
marciami
 
Posty: 439
Rejestracja: 03 lut 2013, 15:13
Lokalizacja: Lubuskie
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: kari » 30 lip 2014, 7:31

marciami, teraz jest gorąco dzieciom też się nie chce jeść, jak ja mam w swojego coś zmusić to mi się słabo robi, a ostatnio repertuar dań ma mocno ograniczony, bo niektórymi pluje i co mu zrobić
Awatar użytkownika
kari
SuperMama
 
Posty: 10247
Rejestracja: 28 paź 2012, 12:26
Has thanked: 64 times
Been thanked: 146 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: marciami » 30 lip 2014, 7:49

kari, mój ciągle woła "amam", jak daje wodę to nie chce, jak daję jeść to wypluwa :/ wariacja jakaś. No i czemu nad ranem woła mleko, a w dzień nie raczy się napić? :/ może faktycznie nie ma co wmuszać, nie zje to nie, sam też musi się nauczyć, że jak nie zje to będzie głodny.

a już pomijam fakt, że jak dla mnie to on teraz na maksa wykorzystuje to, że nauczył się coś komunikować i my reagujemy i wydaje mi się, że czasem woła jeść, potem odmawia itp. dla zabawy.
Obrazek
Awatar użytkownika
marciami
 
Posty: 439
Rejestracja: 03 lut 2013, 15:13
Lokalizacja: Lubuskie
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: szaraczarownica » 30 lip 2014, 7:56

marciami pisze:sam też musi się nauczyć, że jak nie zje to będzie głodny.

Musi i jest to niezwykle ważna nauka. Mój się już nauczył i na próbę odmówienia posiłku zawsze mówię "dobrze, ale następnym posiłkiem będzie dopiero obiad/kolacja/będzie jutro". Tylko raz się zdarzyło, że nie wziął w rękę łyżeczki i nie spróbował. A zazwyczaj jak już raczy spróbować, to coś zje, czasami nawet sporo jak na niego.
Awatar użytkownika
szaraczarownica
Moderator
 
Posty: 14783
Rejestracja: 27 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 187 times
Been thanked: 200 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: mikron123 » 30 lip 2014, 8:05

Hej dziewczyny, ja tez mam problem z karmieniem mojego synka kaszkami. Nie przepada za nimi właściwie od początku, a juz zwlaszcza nie lubi ryzowych... kiedys na poczatku dawalam mu kaszke z owocami aleteraz juz i to jest bee. Jogurtu naturalnego teznie lubi, jest zakwasny dla niego i zaciska buzie na kwinte:/ czasami zje troszke twarogu z chlebkiem..maly za niecaly miesiac konczy rok, czy myslicie ze moge mu dac juz jajeczniczke taka smażona na maselku? Czy to za wczesnie? I czy takim maluchom daje sie jajeczko na miekko?
mikron123
 
Posty: 339
Rejestracja: 06 mar 2013, 19:53
Has thanked: 52 times
Been thanked: 3 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Marta » 30 lip 2014, 8:22

marciami pisze:a dajecie dzieciom jakieś serki? Oprócz takich wiejskich? Jakieś te owocowe itp.? Czy to wszystko syf?

Ja daje, czytam etykiety i jak nie ma mega wielkiego syfu to podaje, nawet danio zjada od czasu do czasu. Cale szczescie lubi jogurt grecki, ale musza byc do tego owoce. Mlody lubi tez twarog z dzemem. Ostatnio zrobilam sama serek: zmiksowalam twarog z jogurtem greckim, cukrem trzcinowym i odrobina waniliowego -byl szal >D
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Marta
SuperMama
 
Posty: 3482
Rejestracja: 28 paź 2012, 14:34
Has thanked: 2 times
Been thanked: 56 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Marta » 30 lip 2014, 8:30

mikron123, jajecznice juz mozesz podać, ja robilam taka delikatna na parze od 11mca. Nie jestem pewna tych jajek na miekko, ja nie daje
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Marta
SuperMama
 
Posty: 3482
Rejestracja: 28 paź 2012, 14:34
Has thanked: 2 times
Been thanked: 56 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Marta » 30 lip 2014, 9:09

marciami, a probowalas dawac Mikiemu owsianke z owocami lub kasze jaglana z jablkiem? Ja przypadkiem odkrylam wielka milosc mlodego do owsianki jak sama jadlam, a on sie dorwal i nie chcial oddac (a to byl etap gdy odmawial mleka lub kaszki rano) :roll: Moze twoj syn tez okazalby sie takim swirem jak moj >D A takie danie naprawde porzadnie zapelnia brzuszek i jest zdrowe ;;)
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Marta
SuperMama
 
Posty: 3482
Rejestracja: 28 paź 2012, 14:34
Has thanked: 2 times
Been thanked: 56 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: marciami » 30 lip 2014, 9:13

Marta, kupiłam mu któregoś dnia taką z bobovity owsiano-jaglano-pszenna. Jest pyszna. Robilam mu z owocami, ale był szał przez jedno opakowanie. Teraz go już nie rusza :( kaszę jaglaną kiedys mu podawałam, ale też mu nie zasmakowała. A tą owsiankę robisz na normalnym mleku krowim? Takie płatki owsiane tak?

jajecznice za to wciąga nosem. Na dwóch jajkach spokojnie...No ma teraz jakieś swoje smaki a do tego wykorzystuje chyba fakt, że może już trochę decydować. Muszę jeszcze z tymi serkami spróbować i wrócić do budyniu, bo przecież jakieś mleko jeść musi.
Obrazek
Awatar użytkownika
marciami
 
Posty: 439
Rejestracja: 03 lut 2013, 15:13
Lokalizacja: Lubuskie
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Marta » 30 lip 2014, 9:26

Owsianke robie normalna na krowim, wsypuje pare lyzek platkow owsianych (czasami otrebow), scieram do tego jablko lub gruszke, czasami dodaje banana, wcina jak szalony.
Do jaglanej sprobuj dodac gotowane jablko i jogurt grecki/naturalny na wierch, a jak jeszcze nie bedzie smakowac to polej jakims naturalnym sokiem owocowym. U nas dziala, w takim wydaniu to nawet moj maz sie zajada (mega przeciwnik wszystkiego co zdrowe lub zielone) :lol:
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Marta
SuperMama
 
Posty: 3482
Rejestracja: 28 paź 2012, 14:34
Has thanked: 2 times
Been thanked: 56 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: mikron123 » 30 lip 2014, 9:34

Czyli skażonej jajecznicy na maselku jeszcze nie dawać. On jajeczko nawet lubi, ale zawsze muszę uważać z zoltkiem bo on sie tym dlawi, ono jest takie zapychajace nie tak jak bialko i dlatego myślalam o jajku na miękko ale wlasnie nie jestem pewna czy to dobry pomysl.a macie jakiś przepis na budyń dla takiego malucha? No bo z papierka to chyba nie bardzo..i czy robić na mleku krowim czy modyfikowanym?
mikron123
 
Posty: 339
Rejestracja: 06 mar 2013, 19:53
Has thanked: 52 times
Been thanked: 3 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Marta » 30 lip 2014, 9:45

mikron123 kiedys Malwina podawala w tym watku przepis na budyn, o prosze ;;)
Malwina pisze:budyń robię na krowim, taki jak dla Maksia.
500 ml mleka
1 łyżka masła
2 żółtka
trochę wanilii
2 łyżki mąki ziemniaczanej
i dodaję cukier do smaku.

Na szczęście nie ma alergii na mleko krowie.

A z kolei kisiel robię z kompotu mojej mamy. rozrabiam tylko w wodzie mąkę ziemniaczaną i wlewam do gotującego się kompotu.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Marta
SuperMama
 
Posty: 3482
Rejestracja: 28 paź 2012, 14:34
Has thanked: 2 times
Been thanked: 56 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: mikron123 » 30 lip 2014, 9:56

Marta, dziekuje za pomoc:)
mikron123
 
Posty: 339
Rejestracja: 06 mar 2013, 19:53
Has thanked: 52 times
Been thanked: 3 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: kochecka » 30 lip 2014, 10:27

ja próbuję sama przestawić Laurę na inne śniadania/kolacje niż tylko kaszki ale średnio nam idzie. W Laurki menu porannym/wieczornym bywają: kanapki z wędliną, twarożkiem, serem żółtym, jajecznica, parówki
malaJu pisze:marki Sokołów albo Piratki z Lidla
. Jeśli będę siedzieć w pobliżu to zamiast jeść rzuca jedzeniem i patrzy co zrobię. Jak ją zostawię samą, włączę muzyke albo bajkę to raczej zje (o ile wcześniej nie zakoleguje się z Maksem :twisted: i wtedy Laura go karmi swoim jedzonkiem a on chętnie zjada...a mamusia naiwna wierzy, że Laura zjadła :lol: )
Awatar użytkownika
kochecka
SuperMama
 
Posty: 3432
Rejestracja: 27 paź 2012, 21:03
Lokalizacja: Zd-Wola
Has thanked: 43 times
Been thanked: 42 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: malaJu » 30 lip 2014, 11:59

marciami pisze:Wyjadł ser żołty tylko

już nabiał dostał, więc
marciami pisze:ani mleka ani nic :(


bym się nie martwiła.

marciami pisze:sam też musi się nauczyć, że jak nie zje to będzie głodny.

Nasza ekspertka często zwraca uwagę, że dzieci się przekarmia i nie znają uczucia głodu, a to bardzo ważne, by rozumieć swój organizm. Przecież nie będzie dziecko całe życie czekało, aż mu ktoś podsunie.
marciami pisze:kaszę jaglaną kiedys mu podawałam, ale też mu nie zasmakowała

bo ją trzeba najpierw dobrze wrzątkiem przelać, żeby goryczki nie było. Mnóstwo przepisów oraz sposób przyrządzania znajdziesz na dziecisawazne.pl
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: marciami » 30 lip 2014, 19:10

na kolację Miki zjadł dwie kiełbaski :D ale mleka nie chce do popijania i koniec...więc dziś wypił wodę z naparem ciepłym z melisy, tak na uspokojenie wieczorne :)

Ale trochę będę musiała kombinować z tymi sniadaniami i kolacjami - z kaszkami było łatwiej :P
Obrazek
Awatar użytkownika
marciami
 
Posty: 439
Rejestracja: 03 lut 2013, 15:13
Lokalizacja: Lubuskie
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Kurczak » 30 lip 2014, 19:36

Dianka też od kilku dni mało je. Rano jakieś 30 ml mleka, kanapki nie chce, jajecznicy też nie, drugie śniadanie jakiś idzie, ale obiadku też tylko pół porcji, o kolacji nie wspomnę. Ale nie wciskam absolutnie, widać nie jest głodna. A że dobrze sobie wygląda, to się nie martwię tym w ogóle.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Kurczak
SuperMama
 
Posty: 4258
Rejestracja: 17 lis 2012, 11:14
Has thanked: 21 times
Been thanked: 54 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: lmyszka » 30 lip 2014, 19:41

Kurde a moje dziecko sobie nie odmawia :twisted: Je jak zawsze do tego między posiłkami łazi i woła mniam mniam i jak mu nie dam chrupka to jest awantura. W nocy również budzi się na jedzenie :evil:
<3 Wiktor <3 14.06.2009
<3 Kacper <3 14.08.2013
Awatar użytkownika
lmyszka
Moderator
 
Posty: 11299
Rejestracja: 27 paź 2012, 20:02
Has thanked: 77 times
Been thanked: 104 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: agunia » 31 lip 2014, 19:25

U nas też absolutna nietolerancja mleka i wszelkich kaszek tak już od miesiąca.Dziś postanowiłam spróbować z kaszką-zjadła 120ml ale w cięzkich bólach,także odpuszczam zupełnie. U nas na kolację jest zawsze jogurt naturalny,to zjada szybko i z ochotą,bo na cokolwiek innego jest zbyt zmęczona.A na śniadania kombinujemy,fakt z kaszkami było o wieeele prościej ;)
agunia
SuperMama
 
Posty: 5111
Rejestracja: 30 sty 2013, 13:21
Has thanked: 15 times
Been thanked: 93 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: marciami » 02 sie 2014, 22:35

U nas młody dziś np. Zjadł sporo kaszki na kolacje, ale za to wczoraj i dziś w okolicy północy awantura, ryk i nic tylko mleko...teraz mu zrobiłam takie oszukany i zamiast 5 miarę do porcji wody dałam 3...ale pije i pewnie uśnie. A nad ranem znów zażąda mleka....boże czy te pobudki nocne i nocne karmienia wreszcie się skończą? Jak to osiągnąć?...:-(
Obrazek
Awatar użytkownika
marciami
 
Posty: 439
Rejestracja: 03 lut 2013, 15:13
Lokalizacja: Lubuskie
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Malwina » 03 sie 2014, 7:05

marciami, Maksio skończył jeść w nocy, jak skończył 3 miesiące. Mateusz je do tej pory mleko w nocy. I nic nie pomaga. Jak mu nie dam, to z butelką wody zasuwam całą noc na trasie kuchnia - jego łóżko.
Kolegi Mateusz ma 3 lata i kubek mleka w środku nocy nadal pije. I nic nie pomaga...

Wyrosną. Do 18 pić nie będą mleka w nocy :)
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Malwina
SuperMama
 
Posty: 3804
Rejestracja: 29 paź 2012, 14:02
Has thanked: 29 times
Been thanked: 68 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: MamaŻaby » 13 lis 2014, 15:23

natknęłam się w sieci na stronę http://www.1000dni.pl/#
Polscy eksperci opracowali nowy schemat żywienia niemowląt i małych dzieci. Na stronie jest do pobrania poradnik żywienia
MamaŻaby
SuperMama
 
Posty: 4496
Rejestracja: 08 lis 2012, 20:40
Has thanked: 0 time
Been thanked: 107 times

Poprzednia

Wróć do Specjalista ds. żywienia

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron