Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Na pytania związane ze zdrowym odżywianem odpowiada pani Magdalena Kubik, technolog żywności, dietetyk i i diet coach, właściciel http://www.fitandyou.com

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Magdalena Kubik » 06 wrz 2013, 17:24

Bian pisze:Magdalena Kubik dziękuję za odpowiedź. Młoda zjada sporo nabiału w innej formie, aczkolwiek nie wiem czy nie przekracza jakiejś dawki, której jej organizm nie toleruje, bo zaobserwowałam ostatnio znów zmiany atopowe. Będę próbować znaleźć optymalną ilość.


Bian jak dla mnie może być tak, że córa nie toleruje laktozy. Stąd twarogi czy jogurty są ok a te produkty gdzie w składzie jest słodkie, nieprzefermentowane mleko powodują zmiany na skórze.
Musisz zwracać uwagę na skład czy ma słodkie mleko lub śmietankę, lub mleko w proszku.
Fit & You Gabinet Dietetyczny
http://www.fitandyou.com
Awatar użytkownika
Magdalena Kubik
Ekspert
 
Posty: 126
Rejestracja: 06 sty 2013, 19:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Blue » 06 wrz 2013, 18:30

Magdalena-tak,dziekuje,wyczerpalas temat:)
Blue
SuperMama
 
Posty: 18363
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: malaJu » 06 wrz 2013, 19:18

Magdalena Kubik, mówiłam Ci już, że jesteś boska? :mrgreen:
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Bian » 06 wrz 2013, 19:23

Magdalena Kubik wielkie dzięki za podpowiedź. Na pewno to sprawdzę, chociaż zastanawiam się jeszcze czy nietolerancja laktozy może występować bez biegunek, które teoretycznie wymieniane są jako główny objaw.

A w ogóle chciałam powiedzieć, że bardzo podobał mi się wykład na wczorajszych warsztatach Wybieram Macierzyństwo :)
Bian
SuperMama
 
Posty: 7849
Rejestracja: 04 lis 2012, 20:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 9 times
Been thanked: 103 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Magdalena Kubik » 07 wrz 2013, 12:21

Bian pisze:A w ogóle chciałam powiedzieć, że bardzo podobał mi się wykład na wczorajszych warsztatach Wybieram Macierzyństwo :)

Bian dziękuję >D miło mi bardzo.

Bian pisze:zastanawiam się jeszcze czy nietolerancja laktozy może występować bez biegunek, które teoretycznie wymieniane są jako główny objaw.

rzeczywiście biegunka jest głównym objawem, lecz alergolodzy podkreślają, że alergologia to wciąż nowa nauka w której uczymy się jaki wpływ na organizm mają różnorodne alergeny. Zawsze najważniejsze jest wyeliminowanie składnika, podejrzewanego o negatywny wpływ i obserwacja ustępowania objawów.
Co do zmian na skórze warto wiedzieć, że ponad połowa (ok.60%) tychże zmian w postaci pokrzywek są konsekwencją dodatków do żywności lub substancji chemicznych pochodzenia naturalnego dodawanych do żywności.
Fit & You Gabinet Dietetyczny
http://www.fitandyou.com
Awatar użytkownika
Magdalena Kubik
Ekspert
 
Posty: 126
Rejestracja: 06 sty 2013, 19:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Magdalena Kubik » 07 wrz 2013, 12:22

malaJu pisze:Magdalena Kubik, mówiłam Ci już, że jesteś boska? :mrgreen:


malaJu chętnie się spotkam i posłucham ;;)
Fit & You Gabinet Dietetyczny
http://www.fitandyou.com
Awatar użytkownika
Magdalena Kubik
Ekspert
 
Posty: 126
Rejestracja: 06 sty 2013, 19:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: kari » 09 wrz 2013, 13:47

Magdalena Kubik, co podawać dziecku 18-19 miesięcy rano i wieczorem zamiast mleka, dopóki chodził do starego żłobka miał 3 posiłki mleczne (2 w domu i 1 w żłobku), teraz w samym żłobku ma 2-3, a my dajemy mu rano wieczór butlę mleka czy to nie za dużo? pomóżcie
Awatar użytkownika
kari
SuperMama
 
Posty: 10247
Rejestracja: 28 paź 2012, 12:26
Has thanked: 64 times
Been thanked: 146 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Bian » 09 wrz 2013, 18:46

kari pisze: w samym żłobku ma 2-3

kari z ciekawości zapytam co dają u Was w żłobku, że tyle posiłków mlecznych wychodzi?

Ja bym np. na rano proponowała kanapeczki w różnych wersjach - od prostych z wędlinką czy serem, po takie z pastami. A na wieczór chociażby omlet lub naleśniki.
Bian
SuperMama
 
Posty: 7849
Rejestracja: 04 lis 2012, 20:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 9 times
Been thanked: 103 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: kari » 09 wrz 2013, 18:52

Bian, jeśli dobrze pamiętam to zupa mleczna, czasem kakao, ale przydział mają prawie 500 ml mleka na dziecko :/
muszę kakonki spytać ona bardziej obcykana po tygodniu
Awatar użytkownika
kari
SuperMama
 
Posty: 10247
Rejestracja: 28 paź 2012, 12:26
Has thanked: 64 times
Been thanked: 146 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: lmyszka » 09 wrz 2013, 19:04

kari, a po co mu dajesz rano śniadanie skoro je w żłobku?
<3 Wiktor <3 14.06.2009
<3 Kacper <3 14.08.2013
Awatar użytkownika
lmyszka
Moderator
 
Posty: 11299
Rejestracja: 27 paź 2012, 20:02
Has thanked: 77 times
Been thanked: 104 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: kari » 09 wrz 2013, 19:05

lmyszka, to od 6 ma nic nie jeść do 8.30?
Awatar użytkownika
kari
SuperMama
 
Posty: 10247
Rejestracja: 28 paź 2012, 12:26
Has thanked: 64 times
Been thanked: 146 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: lmyszka » 09 wrz 2013, 19:06

A to on tak wcześnie wstaje? Wiktor chodził do żłobka po 7 i ja mu nic nie dawałam :p Wyrodna matka =))))
<3 Wiktor <3 14.06.2009
<3 Kacper <3 14.08.2013
Awatar użytkownika
lmyszka
Moderator
 
Posty: 11299
Rejestracja: 27 paź 2012, 20:02
Has thanked: 77 times
Been thanked: 104 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: kari » 09 wrz 2013, 19:11

lmyszka, tak, budzi się przed 6, bo tak wstawał do żłobka i teraz też tak będzie, więc coś mu muszę dać, dziś na wieczór dostał kanapki i herbatę, wcześniej się zapchał bułą słodką i bananem
Awatar użytkownika
kari
SuperMama
 
Posty: 10247
Rejestracja: 28 paź 2012, 12:26
Has thanked: 64 times
Been thanked: 146 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: kakonka » 09 wrz 2013, 20:38

kari pisze:lmyszka, tak, budzi się przed 6, bo tak wstawał do żłobka i teraz też tak będzie, więc coś mu muszę dać,


ja mojego przetrzymuję. Wtedy wiem, ze w żłobku zje - pierwszego dnia go nakarmiłam i zjadł tylko obiad. a tak to je oba śniadania i obiadek :) co u mojego niejadka jest nie lada wyczynem :D

dania mleczne są dwa - zupka mleczna i kakao do bułeczki- mój nie jada mleka bo nie przepada, głodny nie chodzi więc raczej coś innego dostaje.
Awatar użytkownika
kakonka
SuperMama
 
Posty: 4139
Rejestracja: 27 paź 2012, 22:27
Lokalizacja: Aleksandrów Łodzki
Has thanked: 109 times
Been thanked: 34 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Blue » 09 wrz 2013, 23:25

Ja mlodej dawalam sniadanie przed zlobkiem.Mialysmy na pieszo wozkiem 20-25 min (na Pawia),i jako ze te spacery przypadaly nam na okres jesien-zima (bo potem dziecko ze zlobka wypisalam),to jakos mi sie wydawalo ze lepiej rozgrzac brzuszek mlekiem zanim wymarznie w tym wozku.A mrozy wtedy byly po -15
Blue
SuperMama
 
Posty: 18363
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Magdalena Kubik » 10 wrz 2013, 10:34

kari pisze:Magdalena Kubik, co podawać dziecku 18-19 miesięcy rano i wieczorem zamiast mleka, dopóki chodził do starego żłobka miał 3 posiłki mleczne (2 w domu i 1 w żłobku), teraz w samym żłobku ma 2-3, a my dajemy mu rano wieczór butlę mleka czy to nie za dużo? pomóżcie

Kari w diecie dziecka w wieku 1-3 zalecane jest 640g mleka, fermentowanych napojów mlecznych, serów i innych łącznie. Tak więc żłobek dostosował się do zaleceń.
Nie należy "przetrzymywać" malucha tylko dać mu posiłek złożony z samych węglowodanów złożonych (bez tłuszczu itp.). Takie węglowodany złożone trawią się 2 godziny (chyba że jest tłuszcz dodawany np. w postaci masełka co wydłuża wchłanianie) więc do śniadania w żłobku synek zgłodnieje. Proponuję grzankę pełnoziarnistą z pastą warzywną, domowym dżemem, kaszę jaglaną gotowaną na wodzie z owocowym musem (ok. 20g kaszy przed ugotowaniem); Kasze manną gotowaną na mleku roślinnym itd.
"Przegładzanie" jest dodatkowo niekorzystne z punktu widzenia metabolizmu, powoduje ono wyrzut hormonu stresu (kortyzolu) co sprzyja odkładaniu tkanki tłuszczowej, dodatkowo takie działanie rozregulowuje metabolizm.
Fit & You Gabinet Dietetyczny
http://www.fitandyou.com
Awatar użytkownika
Magdalena Kubik
Ekspert
 
Posty: 126
Rejestracja: 06 sty 2013, 19:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: marciami » 10 paź 2013, 10:08

Mam pytań kilka :)

Mój synek ma już skończone 5 miesięcy, od 8 dni wprowadzamy gluten (zaczęliśmy równo w dzień skończenia 5 miesięcy, zgodnie z zaleceniem pediatry) pod postacią kaszki manny na wodzie z dodatkiem odrobiny mojego mleka(po ugotowaniu dodaję). Teraz pytanie nr. 1 - czy kasza manna błyskawiczna jest ok, czy lepiej kupić tą zwykłą? Jaką inną kaszkę mogę podawać synkowi teraz wprowadzając gluten?
pytanie nr2. Po tygodniu z pól łyżeczki kaszy zrobiliśmy całą łyżeczkę, ale płaską. Bo tak mówiła pediatra aby stopniowo zwiększać tę dawkę. Czy to jest ok? Dodam, że nie widzę żadnych niepokojących objawów, wysypek, zaparć, biegunek (choć kupki są płynne i piegowate :P ale synek jest na piersi, więc i te kupki mogą żyć swoim życiem :P).

Pytanie nr3. Gdy skończy 6 miesięcy możemy wprowadzać owoce, warzywa itd. Ale wiem też, że powinien dostawać raz dziennie porcję kaszki. Chciałabym uniknąć kaszek sklepowych dla dzieci, nie ufam ich składom. Wolałabym sama w domu przygotować sobie taką kaszkę i podawać dziecku. Jak mogę to zrobić? Jakie rodzaje kasz? Pomieszać, czy podawać różne kaszki osobno? co mogę dodawać do tych kaszek aby wzbogacić ich smak, również teraz? Słyszałam o oleju lnianym, maśle, oliwie z oliwek. Kiedy te rzeczy można wprowadzać? No i robić kaszkę tylko na wodzie, czy na mm, bo na moim mleku to raczej odpada? I wreszcie podawać taką kaszkę rano(wprowadzając nawyk śniadania), wieczorem (aby bardziej nasycić na noc) czy to w ogóle nie ma znaczenia?

uff :) dziękuję z góry za odpowiedź :)
Obrazek
Awatar użytkownika
marciami
 
Posty: 439
Rejestracja: 03 lut 2013, 15:13
Lokalizacja: Lubuskie
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: ava » 10 paź 2013, 11:24

marciami pisze:Po tygodniu z pól łyżeczki kaszy zrobiliśmy całą łyżeczkę, ale płaską. Bo tak mówiła pediatra aby stopniowo zwiększać tę dawkę. Czy to jest ok?
Ja słyszałam, że pół łyczeczki przez pierwszy miesiąc, potem cała łyżeczka przez drugi miesiąc i do tego się stosowałam. Ale skoro tak zaleciła Ci pediatra to chyba wie co mówi ::)

marciami pisze: I wreszcie podawać taką kaszkę rano(wprowadzając nawyk śniadania), wieczorem (aby bardziej nasycić na noc) czy to w ogóle nie ma znaczenia?
Wydaje mi się, że to od Ciebie zależy, no i od upodobań Mikołaja ;;) Zresztą zobacz w tym wątku viewtopic.php?f=29&t=1685&p=73182#p73182, że u jednych jest rano, u innych wieczorem. Osobiście chciałam wprowaić kaszkę wieczorem, podawaną przez butelkę, żeby tak jak piszesz bardziej nasycić dziecko na noc. Niestety nie udało się, bo jak tylko Wojtek napił się łyka od razu miał odruch wymiotny i dalej nie chciał już wziąć smoka do buzi. Skończyło się tym, że kaszkę dostaje rano, ale nie płynną, tylko gęstą i koniecznie z dodatkiem owoców, bo inaczej nie zje :roll:
Awatar użytkownika
ava
SuperMama
 
Posty: 8866
Rejestracja: 13 lis 2012, 20:32
Has thanked: 37 times
Been thanked: 109 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Malwina » 11 paź 2013, 6:18

ava, Maksio tak miał i ma do tej pory.
Za to Mateusz wyciąga mi wieczorem kleik ryżowy przez smoczek i nie ma z tym żadnego problemu.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Malwina
SuperMama
 
Posty: 3804
Rejestracja: 29 paź 2012, 14:02
Has thanked: 29 times
Been thanked: 68 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: gohnia » 11 paź 2013, 12:05

ava pisze:chciałam wprowaić kaszkę wieczorem, podawaną przez butelkę, żeby tak jak piszesz bardziej nasycić dziecko na noc.

Łuki przed spaniem zjada miskę owsianki, popija z cyca, a i tak budzi się po paru godzinach na jedzenie :? A miało byc tak pięknie... 8-)
W 2011 Ł 2013 K 2017

Szczęście to skutek uboczny postępowania zgodnie ze swoimi wartościami.
Awatar użytkownika
gohnia
SuperMama
 
Posty: 4776
Rejestracja: 13 lis 2012, 22:01
Has thanked: 86 times
Been thanked: 84 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: szaraczarownica » 25 paź 2013, 18:02

To ja mam teraz kilka pytań:
1. kiedy do diety można wprowadzić grzyby? Takie zwykłe to obiło mi się o uszy, że po 12rż - czy to prawda? A pieczarki?
2. kiedy mogę wprowadzić miód?
3. kiedy mogę spróbować podać jakieś orzechy?
4. kiedy mogę wprowadzić sery pleśniowe? Kiedy takie w okrywie pleśniowej (Turek, President), a kiedy te z przerostem pleśni (Lazur)?
Awatar użytkownika
szaraczarownica
Moderator
 
Posty: 14783
Rejestracja: 27 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 187 times
Been thanked: 200 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Pepsi » 25 paź 2013, 19:06

szaraczarownica pisze:kiedy do diety można wprowadzić grzyby? Takie zwykłe to obiło mi się o uszy, że po 12rż - czy to prawda? A pieczarki?

ja słyszałam, ze po 4 roku życia. Pieczarki chyba po roku.
szaraczarownica pisze: kiedy mogę wprowadzić sery pleśniowe? Kiedy takie w okrywie pleśniowej (Turek, President), a kiedy te z przerostem pleśni (Lazur)?

też jestem ciekawa :mrgreen:
Obrazek

Dziecko może nauczyć dorosłych trzech rzeczy: cieszyć się bez powodu, być ciągle czymś zajętym i domagać się ze wszystkich sił, tego czego sie pragnie.
Awatar użytkownika
Pepsi
Moderator
 
Posty: 4032
Rejestracja: 02 lis 2012, 20:17
Has thanked: 12 times
Been thanked: 61 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: juta79 » 25 paź 2013, 21:31

szaraczarownica pisze:2. kiedy mogę wprowadzić miód?

podobno po 2 rż ale mi się wydaje że niewielką ilość miodu z wodą można zaryzykować wcześniej . Wojtek miał rok i osiem miesięcy.
ObrazekObrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
juta79
SuperMama
 
Posty: 883
Rejestracja: 01 lis 2012, 21:33
Has thanked: 19 times
Been thanked: 5 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Bian » 25 paź 2013, 21:45

Pepsi pisze:ja słyszałam, ze po 4 roku życia

Pepsi ja z kolei słyszałam wersję, że grzyby to dopiero po 10. roku życia. Chociaż kiedyś jakaś pani w TV się wypowiadała (nie wiem czy dietetyk czy lekarz), że ona to w ogóle nie widzi sensu jedzenia grzybów. Ponoć nic one do organizmu nie dostarczają, oczywiście poza walorami smakowymi.
Bian
SuperMama
 
Posty: 7849
Rejestracja: 04 lis 2012, 20:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 9 times
Been thanked: 103 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Patrycja11 » 26 paź 2013, 8:16

Bian pisze:Ponoć nic one do organizmu nie dostarczają, oczywiście poza walorami smakowymi.
słyszałam ostatnio w radio dokładnie taką samą wypowiedź lekarza pediatry, która wypowiadała się odnośnie dzieci zatrutych grzybami. Więc ja nie widzę sensu podawania ich dzieciakom.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Patrycja11
Moderator
 
Posty: 9186
Rejestracja: 30 paź 2012, 13:47
Lokalizacja: Konstantynów
Has thanked: 198 times
Been thanked: 117 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: marciami » 26 paź 2013, 8:20

a ja słyszałam, że grzyby coś tam dobrego w sobie mają. Ich jedyna wada to duża zawartość chityny(czy hityny?), która dla dziecka jest zbyt ciężko strawna i stąd nie powinny dzieci jeść grzybów, dopiero po 10 r.ż.
Obrazek
Awatar użytkownika
marciami
 
Posty: 439
Rejestracja: 03 lut 2013, 15:13
Lokalizacja: Lubuskie
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: marciami » 28 mar 2014, 14:27

dziewczyny ratujcie bo już nie wiem :/

Mikołaj za chwilę skończy 11 miesięcy. Do tej pory jadł ładnie. Jest bardzo chętny do próbowania nowych smaków i w zasadzie chyba próbował już niewielkie ilości wszystkiego co i my jemy, z wyjątkiem grzybów. Bardzo interesuje się tym co jemy my i najchętniej jadałby z naszych talerzy. I tu zaczynają się schody. Ostatnio je bardzo mało. Jadal zdecydowanie więcej jeszcze 2-3 miesiące temu. Zauważyłąm, że znudziły go papki, staram się więc dawać mu drobniutkie kawałeczki. Nawet zaczęłam już mu robić to co nam, tyle, że mniej przyprawione. Ale on i tak chce jeść z naszych talerzy a na jedzenie z jego talerzyka odwraca głowę. A wiem, że to jego jedzenie tez jest smaczne.

Jego żywienie wygląda tak:

okolo 3-4 w nocy butla, ok 200 ml.
O 7 pobudka i pociąga jeszcze odrobinę z cycka (daję mu póki coś leci), nie najada się tym, dlatego
potem koło 8 kaszka mleczno-ryżowa (niewielka porcja, około 150 ml wszystkiego)
potem po 3 godzinach okolo 11 drugie śniadanie (owoce, albo jogurt - ten potrafi zjeść calutki, ok 200g tak mu smakuje, albo kanapka, a raczej zjada 3/4 z połowy kromki chleba, z szynką, dżemem lub serkiem)
potem około 14 szykuję mu obiad, no ale kiepsko jada obiady. Czasem już mu na siłę daję choć trochę aby było coś ciepłego w brzuchu...
potem około 17 zjada owoce(jesli nie bylo rano), kisielek albo odorbinę tego co my jemy na obiad(od razu uprzedzę - wybieram kawałki jedzenia bez nadmiernych przypraw sosow itp.)
potem około 19-19.30 kaszka na noc, na 180 ml mleka modyfikowanego, to już kaszka glutenowa, np. owsiano-pszenna. Kolację zjada ze smakiem, az sam sie domaga zebym szybciej łyżką wachlowała. I kolacja trzyma go do tej 3-4 rano.

W dzień dostaje przegryzki, chrupki kukurydziane, owoce suszone, czasem kawałeczek czegoś co ja jem, np ciasta jakiegoś. Kaszka na noc jest bez cukru, obiad i owoce tez nie są dosładzane. Typowych słodyczy nie dostaje. Jogurt naturalny. Pije głównie wodę, około 100-200 ml dziennie jak ma fazę na picie.

Więc o co chodzi?? Co robię nie tak?? Jeśli dostaje za często jeść to mogę mu dawać wtedy gdy juz bedzie wolal mocno jesc, ale wtedy nie wyrobię się z 5 posilkami dziennie tak jak powinien jesc...A dziś np. nie chcial obiadu tylko spac. wiec juz nie jadl od 3,5 h.... Już sama nie wiem czy jestem przewrazliwiona, czy co? Może powinnam mu pozniej dawac obiad, a owoce dawac na drugie sniadanie lub dodawac do kaszki rano.

ehh nie wiem...czuje jakis chaos w jego zywieniu i nie wiem co robic :( wydaje mi się, że je mało...:) a juz teraz jest wagowo w 25 centylu. Zawsze byl szczuply, ale jadl normalnie.

Co robic? Co robię nie tak?
Obrazek
Awatar użytkownika
marciami
 
Posty: 439
Rejestracja: 03 lut 2013, 15:13
Lokalizacja: Lubuskie
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Bian » 28 mar 2014, 14:38

marciami możesz spróbować wyeliminować nocne karmienie. Według mnie Miki wcale tak malutko nie je. Hanka ma dwa lata i je porównywalnie lub nawet mniej :twisted: Spróbuj dać mu zamiast mleka pić w nocy. Ewentualnie może mieć po prostu okres, że chce już jeść jak dorośli :)
Bian
SuperMama
 
Posty: 7849
Rejestracja: 04 lis 2012, 20:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 9 times
Been thanked: 103 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Misiak » 28 mar 2014, 14:39

Magdalena Kubik, czy mogę dawać córce (zaraz 16 miesięcy) cytrusy? Uwielbia pomarańcze i kocha mandarynki, ale ich nie trawi (widzę w pieluszce) i w szpitalu słyszałam, że nie powinnam dawać, bo jeszcze jest za mała. I przy okazji dowiedziałam się też, że ponoć że nie wolno w ogóle jeść cytrusów przy antybiotykoterapii. Czy te informacje są prawdziwe?
5.12.2012 Polunia <3
7.07.2023 Rodzina <3
Awatar użytkownika
Misiak
SuperMama
 
Posty: 4002
Rejestracja: 19 lis 2012, 10:33
Has thanked: 39 times
Been thanked: 67 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: malaJu » 28 mar 2014, 14:46

Misiak, napiszę do Magdy, żeby tu zajrzała.
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: marciami » 28 mar 2014, 15:33

ehh teraz tez mi obiadu podziubal...nie zjada w ogole pelnych porcji tylko dziubie :(((
Obrazek
Awatar użytkownika
marciami
 
Posty: 439
Rejestracja: 03 lut 2013, 15:13
Lokalizacja: Lubuskie
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: szaraczarownica » 28 mar 2014, 16:29

marciami, Mikołaj je mniej więcej 2 razy tyle co Staś :lol: Wcale mało nie je.
Awatar użytkownika
szaraczarownica
Moderator
 
Posty: 14783
Rejestracja: 27 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 187 times
Been thanked: 200 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: martula_87 » 28 mar 2014, 16:40

marciami, ja to bym nawet napisała że je całkiem sporo i może po prostu nie ma ochoty już na obiad po drugim śniadaniu ??? Jeżeli Ci zależy żeby zjadał obiad to ja bym o godzinę później podała skoro drugie śniadanie jest spore i chętnie wszystko zjada. I pokombinuj z temperaturą obiadu moje dziecko np rzadko zjadło obiad ciepły najczęściej jada chłodne jedzenie ale nie ma szans podać mu coś gorącego od zawsze tak było.
Obrazek
Awatar użytkownika
martula_87
SuperMama
 
Posty: 8644
Rejestracja: 28 paź 2012, 6:39
Has thanked: 242 times
Been thanked: 93 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Malwina » 28 mar 2014, 16:59

Matyś dostaje tak:
6-7 mleko - wypija jakieś 120-150 ml
11 dostaje owoce 190 g
potem obiad ok. 14 - zjada całkiem dużo
ok. 17 kisiel/budyń/jogurt
ok 20 kaszka na mleku modyfikowanym zjada od 150 ml-230 ml

W nocy już mu mleka nie daję, zamiast mleka dostaje wodę.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Malwina
SuperMama
 
Posty: 3804
Rejestracja: 29 paź 2012, 14:02
Has thanked: 29 times
Been thanked: 68 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: gorzatka » 28 mar 2014, 18:09

Malwina, a jak robisz kisiel czy budyn? i jaka ilosc Ci zjada?
Obrazek

Obrazek[/url]
gorzatka
SuperMama
 
Posty: 1083
Rejestracja: 03 cze 2013, 9:15
Has thanked: 61 times
Been thanked: 10 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: marciami » 28 mar 2014, 19:43

ale wiecie, no Mikołaj jakoś dużo nie je. Tak jak mówiłam na to drugie śniadanie zjada niewiele...chyba, że jogurt to sporo. Obiad dziś dziubnął, poszedł spac a potem o 16 zjadł mus z całego jabłka i banana. Teraz kaszkę na wieczór też ładnie. Już sama nie wiem, może faktycznie się najada, albo jak nie woła jeść to mu nie dawać? Może ja się za sztywno tego wszystkiego trzymam? Tych ilosci posiłków? Bo objętościowo obiadki np. to je takie jak są w tych dużych słoiczkach gerbera, chyba 190g.

no nic...może ma gorsze dni....jak będzie głodny to da znać, o picie np. się już dopomina sam :P

ale byłoby super, gdyby Pani dietety też na mój post zerknęła :)
Obrazek
Awatar użytkownika
marciami
 
Posty: 439
Rejestracja: 03 lut 2013, 15:13
Lokalizacja: Lubuskie
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: szaraczarownica » 28 mar 2014, 19:47

marciami pisze:mus z całego jabłka i banana

Stanisław je po prostu jednego banana. Jabłek nie jada, to inna sprawa, ale u nas by z dwóch owoców dostał połowę musu.

marciami pisze:Bo objętościowo obiadki np. to je takie jak są w tych dużych słoiczkach gerbera, chyba 190g

Stanisław je połowę takiego słoiczka na obiad.

Kaszki na śniadanie i kolację jeszcze dwa tygodnie temu zjadał 60 ml. Obecnie ma większy apetyt i je 90 ml. Nie żebym mu skąpiła, ale jak wcześniej dostawał 90ml, to zawsze zostawiał mniej więcej 1/3.

No i weź pod uwagę, że mój syn ma półtora roku ;)

Mikołaj je dużo. Naprawdę :)
Awatar użytkownika
szaraczarownica
Moderator
 
Posty: 14783
Rejestracja: 27 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 187 times
Been thanked: 200 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: niesia2708 » 28 mar 2014, 20:05

gorzatka pisze:Malwina, a jak robisz kisiel

Tu mogę odpowiedzieć :)
Np. Kisiel z jabłka
- 1 jabłko
- 1/2 szkl wody
- 2 łyżeczki mąki ziemniaczanej
- cukier- opcjonalnie

Jabłko obierasz i kroisz, wrzucasz do garnuszka, zalewasz 1/4 szkl wody, miksujesz i zagotowujesz. W pozostałej wodzie rozpuszczasz mąkę i wlewasz do gotujących się jabłek. Całość gotujesz do uzyskania kisielku :)
Można tak chyba ze wszystkimi owocami- ja jeszcze próbowałam z jagodami.
Niektórzy też kisiel robią na bazie soczków dla dzieci.
Karolcia 19.07.2013
Misia 10.09.2017
Awatar użytkownika
niesia2708
SuperMama
 
Posty: 9157
Rejestracja: 28 lis 2012, 17:38
Has thanked: 62 times
Been thanked: 119 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: lmyszka » 28 mar 2014, 20:10

szaraczarownica, jejku to mój Kacper je więcej :p
<3 Wiktor <3 14.06.2009
<3 Kacper <3 14.08.2013
Awatar użytkownika
lmyszka
Moderator
 
Posty: 11299
Rejestracja: 27 paź 2012, 20:02
Has thanked: 77 times
Been thanked: 104 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: marciami » 28 mar 2014, 20:17

niesia2708 pisze:Niektórzy też kisiel robią na bazie soczków dla dzieci.


ja tak robiłam, część soku mieszalam z mąką, czść zagotowywałam, potem łączyłam i młody wsuwał :) pierwszy raz zrobiłam bardzo dużą porcję, ale tak mu smakowało, że nie mógł przestac, potem miał bardzo długo wieeelki brzuch :D z tych soczków dla dzieci wychodzą fajne kisielki.

a dziewczyny, któraś z Was daje dziecku kaszkę mannę, albo płatki owsiane? Bo ja bym chciała może młodemu dawać, ale nie wiem jak to zrobić na mm bez gotowania go, które jest niewskazane...te kaszki, które kupuje pięknie się z mlekiem ciepłym łączą.
Obrazek
Awatar użytkownika
marciami
 
Posty: 439
Rejestracja: 03 lut 2013, 15:13
Lokalizacja: Lubuskie
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Malwina » 28 mar 2014, 20:35

gorzatka, budyń robię na krowim, taki jak dla Maksia.
500 ml mleka
1 łyżka masła
2 żółtka
trochę wanilii
2 łyżki mąki ziemniaczanej
i dodaję cukier do smaku.

Na szczęście nie ma alergii na mleko krowie.

A z kolei kisiel robię z kompotu mojej mamy. rozrabiam tylko w wodzie mąkę ziemniaczaną i wlewam do gotującego się kompotu.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Malwina
SuperMama
 
Posty: 3804
Rejestracja: 29 paź 2012, 14:02
Has thanked: 29 times
Been thanked: 68 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: gorzatka » 28 mar 2014, 20:51

a nie jest za wcześnie na mleko krowie?
Obrazek

Obrazek[/url]
gorzatka
SuperMama
 
Posty: 1083
Rejestracja: 03 cze 2013, 9:15
Has thanked: 61 times
Been thanked: 10 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: lmyszka » 28 mar 2014, 20:54

gorzatka pisze:a nie jest za wcześnie na mleko krowie?


w żłobku nie ma mleka mm więc Wiktor mając nie cale 10 miesięcy jadł już krowie
<3 Wiktor <3 14.06.2009
<3 Kacper <3 14.08.2013
Awatar użytkownika
lmyszka
Moderator
 
Posty: 11299
Rejestracja: 27 paź 2012, 20:02
Has thanked: 77 times
Been thanked: 104 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Malwina » 28 mar 2014, 22:03

gorzatka, wiesz, spróbowałam.
Nie zastępuję mu absolutnie krowim modyfikowanego :)
Uważam, że jak raz na dwa/trzy tygodnie zje taki budyń, to jego dieta się nie zawali :)
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Malwina
SuperMama
 
Posty: 3804
Rejestracja: 29 paź 2012, 14:02
Has thanked: 29 times
Been thanked: 68 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: marciami » 30 mar 2014, 14:13

zwariuje po prostu... :( dzisiaj Mikołaj śniadanie prawie nietknął (może 2 łyżeczki), obiad teraz to samo ...a już serio dostaje to co my (tyle, że miksuję mu np. zupę, bo nie ma czym gryźć)...jedyne co zjadł to owoce, które mu dziś naszykowałam...jestem już załamana. Siada z nami przy stole i ryczy :( i ani mysli jesc, udaje śpiącego a potem normalnie idzie się bawić ... :( o co chodzi no? :(
Obrazek
Awatar użytkownika
marciami
 
Posty: 439
Rejestracja: 03 lut 2013, 15:13
Lokalizacja: Lubuskie
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: malaJu » 30 mar 2014, 14:35

marciami, zęby? Leoś przy ząbkowaniu tez płakał i spokojnie jadł tylko letnia zupę lub mleko.
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: marciami » 30 mar 2014, 14:47

malaJu, no chyba ...bo już innego wyjaśnienia nie widzę...fakt, ze jest dziś mega marudny, ale to już aż do znudzenia marudny, płaczliwy...jedzenie dostaje letnie no ale i tak nie chce. A potem w nocy budzi się dwa razy i zjada mi po 200ml mleka (już dwie noce takie były....od momentu gdy tak kiepsko jeść zaczął)...
Obrazek
Awatar użytkownika
marciami
 
Posty: 439
Rejestracja: 03 lut 2013, 15:13
Lokalizacja: Lubuskie
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: kochecka » 31 mar 2014, 8:35

marciami ja też zęby obstawiam. U nas jest spory związek niejedzenia z zębami.

Obecnie Laura ma lepsze czasy jeśli chodzi o jedzenie. I ona gardzi papkami. Chce jeść to co my...np wczoraj zjadła miseczkę rosołku z marchewką a pól godziny później pulpeta i 2 ziemniaki :o Kaszki jej nie pasują i niezbyt chętnie je je ale jakoś nam się udaje jeszcze Laurkę przekonywać :roll:

Wczoraj spróbowałam dać Laurze budyń ale ze względu na konsystencję nie wywołał zachwytu...wolała kanapkę :lol:
Awatar użytkownika
kochecka
SuperMama
 
Posty: 3432
Rejestracja: 27 paź 2012, 21:03
Lokalizacja: Zd-Wola
Has thanked: 43 times
Been thanked: 42 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Magdalena Kubik » 31 mar 2014, 14:14

Misiak pisze:Magdalena Kubik, czy mogę dawać córce (zaraz 16 miesięcy) cytrusy? Uwielbia pomarańcze i kocha mandarynki, ale ich nie trawi (widzę w pieluszce) i w szpitalu słyszałam, że nie powinnam dawać, bo jeszcze jest za mała. I przy okazji dowiedziałam się też, że ponoć że nie wolno w ogóle jeść cytrusów przy antybiotykoterapii. Czy te informacje są prawdziwe?


Misiak, praktycznie nie ma problemu z podawaniem nieuczulonym dzieciom cytrusów, zwłaszcza gdy ukończyły 1 rok życia. Nietrawienie cząstki nie są niczym nieprawidłowym. Co do antybiotyków, nie należy ich popijać sokami grejpfrutowym i z czerwonych pomarańczy [mają wpływ na metabolizowanie antybiotyku, ponieważ są metabolizowane przez ten sam cytochrom w wątrobie]. Wystarczy jednak podawać z 3-4 h opóźnieniem by nie był to problem. A jako, że cytrusy mają sporo witaminy C warto je w infekcjach podawać.

pozdrawiam
Fit & You Gabinet Dietetyczny
http://www.fitandyou.com
Awatar użytkownika
Magdalena Kubik
Ekspert
 
Posty: 126
Rejestracja: 06 sty 2013, 19:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Magdalena Kubik » 31 mar 2014, 14:30

marciami pisze:ehh nie wiem...czuje jakis chaos w jego zywieniu i nie wiem co robic :( wydaje mi się, że je mało...:) a juz teraz jest wagowo w 25 centylu. Zawsze byl szczuply, ale jadl normalnie.


Marciami czasem dziecko centylowo wagę ma niżej ale również wzrostem jest niżej od rówieśników co sprawiw, że jest na odpowiednim centylu jeśli chodzi o BMI. Jeśli chcesz być pewna czy jest proporcjonalny sprawdź jego BMI i odnieś je do siatek centylowych. Norma w centylach jest bardzo szeroka i mieści się między 15 a 85 centylem.

Co do ilości jedzenia je całkiem odpowiednio, lecz tak jak napisała Bian nocne karmienie jest do eliminacji [z nim mały zjada 6 posiłków najmniej. Posiłek to praktycznie każdy dostarczający kalorii "kęs" jak chrupki, paluszki, suszone owoce. Gdyby zliczyć kaloryczność zapewne byłaby dla małego wystarczająca. Nie ma się co zamartwiać jeśli poza niechęcią czasem do niektórych posiłków synek dobrze się rozwija.

pozdrawiam
Fit & You Gabinet Dietetyczny
http://www.fitandyou.com
Awatar użytkownika
Magdalena Kubik
Ekspert
 
Posty: 126
Rejestracja: 06 sty 2013, 19:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times

PoprzedniaNastępna

Wróć do Specjalista ds. żywienia

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości