Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Na pytania związane ze zdrowym odżywianem odpowiada pani Magdalena Kubik, technolog żywności, dietetyk i i diet coach, właściciel http://www.fitandyou.com

Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Sybel » 07 sty 2013, 12:40

Ponieważ mam od zawsze problemy z wagą, bardzo bym chciała, aby mój syn tego uniknął. Z mężem po przerwie wracamy do diety z niskim IG, ale bardzo bym chciała się dowiedzieć, jak dobrze ułożyć menu mojemu dziecku. Młody, w tej chwili siedmiomiesięczny, spędza sporo czasu w żłobku, ale dopiero od kilku dni - miał miesiąc aklimatyzacji po 2-3h, a od zeszłej środy chodzi regularnie i nie mam w ogóle kontorli nad tym, co tam je i w jakiej ilości. Teraz pytania:
1. Czym najlepiej go karmić wieczorem? Teoretycznie distaje zupkę, ale nigdy nie wiem, ile zjadł. W domu mam zawsze świeży przecier z gotowanych warzyw (różnie - brokuł, burak, marchew, cukinia. rzadziej ziemniaki) i przetartego kurczaka - wszystko w osobnych słoiczkach, żeby wygodnie łączyć. Pakuję zwykle po pół małego słoiczka, żeby dwa wymieszane składniki dawały jeden pełny słoik (chodzi o te małe od obiadków Gerber, Hipp itd.)
2. Młody w nocy płacze o mleko co 4 h - dostaje Bebilon 2 i mam wątpliwości, czy to dla niego dobre. Starałam się dawać mu wodę, bo może po prostu go suszyło, ale słychać u niego dźwięk, jaki wydaje pusty brzuszek malucha.
3. Jak go karmić w weekendy?

Pytam, bo on jest wielki. Jest długi, duży, dość ciężki. W dzień zwykle dostaje rano śniadanie, bp. kaszkę ryżową z odrobiną zmiksowanego banana, jabłka, potem wodę, na obiad mieszankę ode mnie, a wieczorem zmiksowane owoce, czasem kaszkę mannę z owocem. No i potem mleko w nocy, a nie ukrywam, że mnie to morduje, bp wróciłam do pracy i chodzę nieprzytomna. Lekarz nic nam nie zalecił, powiedział, że Wit jest duzy, ale proporcjonalny, co mnie cieszy. Po prostu chcę mu wyrobić zdrowe nawyki i nie wiem, jak.
Sybel
 

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Malwina » 07 sty 2013, 13:43

Sybel, wydaje mi się, że musisz po prostu go zdrowo żywić. A już na pewno nie ograniczać jedzenia i nie odchudzać, bo się rozwija mały człowiek.
My dajemy Małemu 5 posiłków:
1. kaszka na mleku modyfikowanym lub jajko (Twój na jajo jest jeszcze za mały)
2. 2,5-3 h później dostaje owoce (sama szykuję, jabłko, gruszka, banan, kiwi lub sezonowe, czasem też mieszam trzy różne)
3. po drzemce je zupkę (też sama gotuję)
4. danonka lub dwa, albo twarożek
5. kaszkę na mleku modyfikowanym (po kąpieli, w okolicach godziny 19;30)

Czasem dostanie czekoladkę, albo daktyla do pogryzienia w ramach przekąski. Zadowala go również żółty ser. :)

Ja unikam wszelkich parówek, kupowanych wędlin, słodyczy w ilościach nieograniczonych itd.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Malwina
SuperMama
 
Posty: 3804
Rejestracja: 29 paź 2012, 14:02
Has thanked: 29 times
Been thanked: 68 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Sybel » 07 sty 2013, 13:47

Malwina, dzięki. Raz dostał żółtko jajka, bardzo smakowało i nic się po nim nie działo złego - akurat nie było innego białka dla niego na obiadek, więc dlatego dostał. Raz jadł też jogurcik Hipp, ale chyba wolę mu ugotować mannę na mleku i rozbełtać z owocem, bo przynajmniej mniej cukru w tym, niż w danonku.
Sybel
 

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Magdalena Kubik » 07 sty 2013, 16:14

Sybel pisze:Malwina, dzięki. Raz dostał żółtko jajka, bardzo smakowało i nic się po nim nie działo złego - akurat nie było innego białka dla niego na obiadek, więc dlatego dostał. Raz jadł też jogurcik Hipp, ale chyba wolę mu ugotować mannę na mleku i rozbełtać z owocem, bo przynajmniej mniej cukru w tym, niż w danonku.


Sybel żółtko jajka można włączać do diety maluszka od 7 m.ż.. Więc możesz spokojnie próbować.
Co do manny to świetny pomysł, sprawdzi się też kasza jaglana w formie np. płatków.
Co do danonków to zdecydowanie nie tędy droga.
Fit & You Gabinet Dietetyczny
http://www.fitandyou.com
Awatar użytkownika
Magdalena Kubik
Ekspert
 
Posty: 126
Rejestracja: 06 sty 2013, 19:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Sybel » 07 sty 2013, 16:17

Magdalena Kubik, Bardzo dziękuję za odpowiedź. Tylko teraz jeszcze jedno: ile posiłków mu dawać, żeby był najedzony (nawet nie wspomnę o przesypianiu nocy...) W żłobku pani powiedziała, ze on w nocy nie powinien jeść, ale wydaje mi się, że takie maluchy tak mają chyba... Czy jeszcze na ten temat możesz się wypowiedzieć? Bo akurat to jest ostatnio u nas kwestia budząca największy niepokój. Wit cały dobowy przydział mleka wypija w nocy i nie wiem, czy to właściwe.
Sybel
 

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Pepsi » 07 sty 2013, 16:21

Malwina pisze:danonka lub dwa

To cukier na cukrze i cukrem pogania

W temacie serków/jogurtów. Jakie najlepiej podawać dziecku? Oczywiście najlepszy to jogurt naturalny ale czasami dla urozmaicenia moja gwiazda potrzebuje coś innego. Kupuje Danio bo wolę to niż puszyste Bakusie w tubce albo Fantazje z dodatkami.
Obrazek

Dziecko może nauczyć dorosłych trzech rzeczy: cieszyć się bez powodu, być ciągle czymś zajętym i domagać się ze wszystkich sił, tego czego sie pragnie.
Awatar użytkownika
Pepsi
Moderator
 
Posty: 4032
Rejestracja: 02 lis 2012, 20:17
Has thanked: 12 times
Been thanked: 61 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Magdalena Kubik » 07 sty 2013, 16:31

Sybel pisze:Czym najlepiej go karmić wieczorem? Teoretycznie distaje zupkę, ale nigdy nie wiem, ile zjadł. W domu mam zawsze świeży przecier z gotowanych warzyw (różnie - brokuł, burak, marchew, cukinia. rzadziej ziemniaki) i przetartego kurczaka - wszystko w osobnych słoiczkach, żeby wygodnie łączyć. Pakuję zwykle po pół małego słoiczka, żeby dwa wymieszane składniki dawały jeden pełny słoik (chodzi o te małe od obiadków Gerber, Hipp itd.)

Zupka to dobry pomysł, najlepiej zagęszczona np. kaszką (jaglana, manna, płatki ryżowe ...) Pamiętaj by dodawać odrobinę dobrego tłuszczu np. oliwy z oliwek.
Co to znaczy nigdy nie wiem ile zjadł? Sprawdź na słoiczku jaka jest jego wielkość później to co zostało też przełóż do tego samego słoiczka, łatwo oszacujesz ile mały zjadł :)
Fit & You Gabinet Dietetyczny
http://www.fitandyou.com
Awatar użytkownika
Magdalena Kubik
Ekspert
 
Posty: 126
Rejestracja: 06 sty 2013, 19:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Malwina » 07 sty 2013, 16:34

Wiem, ale wszystkiego EKO jeść nie damy rady. :)
A Jogurciki Nestle kosztują 11 zł za czteropak. :)
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Malwina
SuperMama
 
Posty: 3804
Rejestracja: 29 paź 2012, 14:02
Has thanked: 29 times
Been thanked: 68 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Sybel » 07 sty 2013, 16:39

A może naturalny zmiksowany z owocem? Ja to np. sama uwielbiam. Najlepiej patrzeć na etykietki i tabelę wartości odżywczych, a tam na cukry.

Magdalena - ile zjadł w żłobku, w domu to nie ma problemu.
Sybel
 

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Magdalena Kubik » 07 sty 2013, 17:06

Dziewczyny naturalny Bio w Lidlu jest po 1,30

Sybel pisze:Młody w nocy płacze o mleko co 4 h - dostaje Bebilon 2 i mam wątpliwości, czy to dla niego dobre. Starałam się dawać mu wodę, bo może po prostu go suszyło, ale słychać u niego dźwięk, jaki wydaje pusty brzuszek malucha.

Sybel młody się budzi bo jest głodny, woda niewiele mu pomoże. Dawaj gęstą zupkę wieczorem, może jeśli zjada bez problemu powiększ porcję. A wtedy w nocy podawaj wodę zamiast mleka żeby nie nabawił się próchnicy :)
Fit & You Gabinet Dietetyczny
http://www.fitandyou.com
Awatar użytkownika
Magdalena Kubik
Ekspert
 
Posty: 126
Rejestracja: 06 sty 2013, 19:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Malwina » 07 sty 2013, 17:29

No to dzisiaj zamiast danonka był banan z jogurtem naturalnym. Po kilku łyżkach i krzywieniu się - zasmakował posiłek. :)
Może jednak będę EKO :)
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Malwina
SuperMama
 
Posty: 3804
Rejestracja: 29 paź 2012, 14:02
Has thanked: 29 times
Been thanked: 68 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: martula_87 » 07 sty 2013, 17:47

Sybel, ty absolutnie się nie stresuj że Wit jest troszkę większy.Musisz mu dawac jesc tyle ile potrzebuje.
Ja napiszę jak to jest u nas
5-6 rano; mleko
ok 10 to zależy albo owoce albo kolejne mleko zależy na co księciunio ma kaprys.
ok 12-13 obiadek zupka lub danie z dużego słoiczka
ok 16-17 kaszka smakowa
i ok 20 mleko zagęszczone.
Moje dziecko w nocy nie jada od dawna ale widac nie potrzebuje natomiast w dzień zdarza się jeszcze dodatkowa porcja mleka.
Obrazek
Awatar użytkownika
martula_87
SuperMama
 
Posty: 8644
Rejestracja: 28 paź 2012, 6:39
Has thanked: 242 times
Been thanked: 93 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: monika » 08 sty 2013, 21:37

Magdalena Kubik podrzuć proszę jak powinien jeść i w jakich ilościach młodzieniec, który w tym roku skończy 8 lat?
Awatar użytkownika
monika
SuperMama
 
Posty: 2576
Rejestracja: 26 lis 2012, 22:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Magdalena Kubik » 09 sty 2013, 17:40

monika pisze:Magdalena Kubik podrzuć proszę jak powinien jeść i w jakich ilościach młodzieniec, który w tym roku skończy 8 lat?

Monika ile jest baaaaardzo indywidualną kwestią. Zależy od wagi, wzrostu itd.
Ważne jeśli waży zbyt dużo (wartości centylowe BMI) zmienia się nawyki żywieniowe, dzieci nie odchudza w dorosłym tego słowa rozumieniu.
Co do jak: jak najwięcej produktów pełnoziarnistych (pieczywo, kasze,makarony, ryż, płatowane ziarna...), warzyw w tym również strączkowe jako źródło białka, owoce, nabiał: naturalne jogurty, kefiry, maślanka, mleko, masło, jaja, sery twarogowe, sporadycznie sery żółte, chude wędliny i mięso.
Im mniej cukru i produktów do zawierających tym lepiej.
Pełnoziarniste płatki Nestle z mlekiem to nie jest zdrowy posiłek!
Serek Danio z bułką to nie jest zdrowy posiłek!
Chleb z Nutellą to nie jest zdrowy posiłek!
Musiałam to napisać bo nienawidzę ogłupiających reklam.
Fit & You Gabinet Dietetyczny
http://www.fitandyou.com
Awatar użytkownika
Magdalena Kubik
Ekspert
 
Posty: 126
Rejestracja: 06 sty 2013, 19:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Magdalena Kubik » 09 sty 2013, 17:42

Malwina pisze:No to dzisiaj zamiast danonka był banan z jogurtem naturalnym. Po kilku łyżkach i krzywieniu się - zasmakował posiłek. :)
Może jednak będę EKO :)


No proszę to cieszy, rośnie kolejny lepiej jedzący maluszek :)
Możesz też spróbować jogurt z tartym jabłkiem lub gruszką.
Fit & You Gabinet Dietetyczny
http://www.fitandyou.com
Awatar użytkownika
Magdalena Kubik
Ekspert
 
Posty: 126
Rejestracja: 06 sty 2013, 19:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Sybel » 09 sty 2013, 17:48

I kinderki też nie są zdrowym posiłkiem :)
A jak się liczy BMI malucha, np. w wieku mojego Pasożyta? Tak samo, jak dorosłego?
Sybel
 

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Malwina » 09 sty 2013, 18:05

Magdalena Kubik pisze:
Malwina pisze:No to dzisiaj zamiast danonka był banan z jogurtem naturalnym. Po kilku łyżkach i krzywieniu się - zasmakował posiłek. :)
Może jednak będę EKO :)


No proszę to cieszy, rośnie kolejny lepiej jedzący maluszek :)
Możesz też spróbować jogurt z tartym jabłkiem lub gruszką.


Dziękuję za radę, może jutro spróbujemy :)
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Malwina
SuperMama
 
Posty: 3804
Rejestracja: 29 paź 2012, 14:02
Has thanked: 29 times
Been thanked: 68 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Magdalena Kubik » 10 sty 2013, 20:01

Sybel pisze:A jak się liczy BMI malucha, np. w wieku mojego Pasożyta? Tak samo, jak dorosłego?


Sybel BMI dziecka i dorosłego liczmy dokładnie tak samo. Różnica polega na tym, że z BMI jest łatwo norma to przedział 19-25, a z dziećmi trudniej bo wartość BMI nanosimy i odczytujemy z wykresów centylowych tak samo jak wzrost czy masę ciała. Norma dla centyli BMI u dzieci mieści się w szerokim przedziale między 15 i 85 centylem.
Fit & You Gabinet Dietetyczny
http://www.fitandyou.com
Awatar użytkownika
Magdalena Kubik
Ekspert
 
Posty: 126
Rejestracja: 06 sty 2013, 19:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Sybel » 11 sty 2013, 9:13

Bo moje dziecko z wagą i wzorstem jest w górnej granicy 97 centyla :| Ale BMI powinno wyjśc ok, tylko gdzie drania zważyć. Szukam pediatry w okolicy (świeżo wprowadzeni), ale jak wracam o 18 najwcześniej do domu, to jakoś nie ma kiedy :|
Sybel
 

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Pepsi » 11 sty 2013, 14:01

To ja mam dwa pytania
1. Jak to w końcu jest z parówkami? Każda jedna dostępna na rynku jest niedobra?
2. Owoce. Czy są jakieś ograniczenia? Pytam, bo moje dziecko miedzy posiłkami je sporo owoców, a lepsze to niż słodkie zapychacze ;;)
Obrazek

Dziecko może nauczyć dorosłych trzech rzeczy: cieszyć się bez powodu, być ciągle czymś zajętym i domagać się ze wszystkich sił, tego czego sie pragnie.
Awatar użytkownika
Pepsi
Moderator
 
Posty: 4032
Rejestracja: 02 lis 2012, 20:17
Has thanked: 12 times
Been thanked: 61 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Blue » 12 sty 2013, 11:40

dorzuce swoje pytania:

odnosnie dziecka 8 mies:

1) czy schematow zywieniowych z tabel dla malych dzieci trzeba sie sztywno trzymac?
2) do kiedy mleko modyfikowane a od kiedy krowie?Producenci mm pisza ze do 3 lat.
(Ale np. w zlobku jak Jula chodzila majac 1,5 roku to juz wtedy kaszka manna i inne sniadania byly na mleku krowim,poza tym sama z siebie odrzucila mm jakos przed 2 rokiem zycia)
3)corka 8 mies kilka miesiecy miala wyniki krwi na granicy normy (anemizowala sie).Jest wczesniakiem.Pediatra kazala dawac actiferol w saszetkach i wczesniej rozszerzyc diete w zupy jarzynowe.Teraz wyniki krwi sa dobre.Jak je utrzymac?po prostu nic juz nie robic czy jednak dawac jej zoltka,mieso oraz inne produkty bogate w zelazo czesciej niz w schematach skoro ma predyspozycje do anemii?
4) corka ma skonczone 8 miesiecy i nie ma jeszcze ani jednego zeba.dziamdzia chrupki kukurydziane i skorke od chleba ale jedzac zupe z wiekszymi kawalkami (te "wieksze" to np kasza jaglana...),robi jej sie odruch wymiotny i wypluwa.Czy mam wiec blenderowac zupy tlumaczac to brakiem zebow czy jednak konsekwentnie przyzwyczajac ja do wiekszych kawalkow?

Odniosnie corki w zaokragleniu 4 lata:

1) mloda malo pije,robi tez rzadko siku w ciagu dnia o dosc mocnym zoltym zabarwieniu.Nie czuje potrzeby picia,trzeba jej wmuszac,przypominac.Wyniki moczu ma dobre,jedynie ciezar wlasciwy blisko granicy normy (ale w normie).Boje sie ze zepsuje sobie nerki tym rzadkim piciem-co robic???Spragniona jest tylko latem podczas upalow.Dzialac jakos czy uznac ze taka jej uroda?
2) mloda ma zaparcia,zalatwia sie codziennie wprawdzie,najdalej co 2 dzien ale stolec jest dosc suchy a nawet czasem takie "bobki": (przepraszam za opis).Mysle ze wiaze sie to z punktem nr 1.Jak jej ulatwic wyproznianie?oczywiscie dajemy jej sliwki suszone (zalwamy je woda ciepla by napecznialy),je owoce (ale nie chce zbyt duzo),organiczamy slodycze (je ich troche niestety-glownie misie lubisie,czasem zelki) ale nie codziennie na szczescie (choc domaga sie).

Obie corki waza jak trzeba.Mlodsza jest na 50-75 centylu,starsza okolo 90 centyla i jest wysoka.W przedszkolu je chetnie i duzo,niejadkami nie sa-jesli ta informacja ma w czyms pomoc.

Prosze o odpowiedz w wolnej chwili i z gory dziekuje:)))
Blue
SuperMama
 
Posty: 18363
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: monika » 13 sty 2013, 23:21

Magdalena Kubik pisze:
monika pisze:Magdalena Kubik podrzuć proszę jak powinien jeść i w jakich ilościach młodzieniec, który w tym roku skończy 8 lat?

Monika ile jest baaaaardzo indywidualną kwestią. Zależy od wagi, wzrostu itd.
Ważne jeśli waży zbyt dużo (wartości centylowe BMI) zmienia się nawyki żywieniowe, dzieci nie odchudza w dorosłym tego słowa rozumieniu.
Co do jak: jak najwięcej produktów pełnoziarnistych (pieczywo, kasze,makarony, ryż, płatowane ziarna...), warzyw w tym również strączkowe jako źródło białka, owoce, nabiał: naturalne jogurty, kefiry, maślanka, mleko, masło, jaja, sery twarogowe, sporadycznie sery żółte, chude wędliny i mięso.
Im mniej cukru i produktów do zawierających tym lepiej.
Pełnoziarniste płatki Nestle z mlekiem to nie jest zdrowy posiłek!
Serek Danio z bułką to nie jest zdrowy posiłek!
Chleb z Nutellą to nie jest zdrowy posiłek!
Musiałam to napisać bo nienawidzę ogłupiających reklam.


Młody to raczej waży mniej niż powinien zawsze mamy problem w drugą stronę, nadwagi nigdy nie miał >D
Awatar użytkownika
monika
SuperMama
 
Posty: 2576
Rejestracja: 26 lis 2012, 22:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Malwina » 14 sty 2013, 18:05

To i ja mam pytanie. Zastanawiam się czy mój 1,5 roczny Synuś ma dobrze zbilansowane posiłki.
Chciałabym poznać proporcje białka/tłuszczy/węglowodanów dla 11 kg Szkraba.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Malwina
SuperMama
 
Posty: 3804
Rejestracja: 29 paź 2012, 14:02
Has thanked: 29 times
Been thanked: 68 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: kari » 14 sty 2013, 22:13

a ja mam pytanie odnośnie pieczywa, młody ma 11 miesięcy, powinnam powoli mu dawać pieczywo tylko jakie? jak chleb to taki niekrojony czy krojony (w sensie czy one jakoś się różnią składem, czy z małych piekarni lub sklepów osiedlowych czy można chleb z marketu), a może bułki?
Awatar użytkownika
kari
SuperMama
 
Posty: 10247
Rejestracja: 28 paź 2012, 12:26
Has thanked: 64 times
Been thanked: 146 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Magdalena Kubik » 16 sty 2013, 10:57

Pepsi pisze:To ja mam dwa pytania
1. Jak to w końcu jest z parówkami? Każda jedna dostępna na rynku jest niedobra?
2. Owoce. Czy są jakieś ograniczenia? Pytam, bo moje dziecko miedzy posiłkami je sporo owoców, a lepsze to niż słodkie zapychacze ;;)


ad. 1 parówki mają w składzie z reguły MOM czyli mięso oddzielone mechanicznie co sprawia że nie trafiają tam najlepsze kawałki mięsa a skóra, chrząstki, ścięgna i inne tego typu. Czy każda parówka jest zła? Traktując ją jako coś awaryjnie dawanego maluchowi, jeśli ma wysokoprocentowy skład mięsa (95%) jest do zaakceptowania.
ad. 2 Owoce są ok jako źródło witamin i mikroelementów, ale już podjadanie między posiłkami nie kształtuje dobrych nawyków. Jeśli maluch je 5 posiłków i dajemy czas jego żołądkowi na przetrawienie wszystkiego czyli czas między kolejnymi posiłkami wynosi ok.3h wszystko jest ok. Jeśli natomiast dziecko niemal ciągle ma coś do jedzenia nie jest to odpowiednie ani dla jego żołądka ani dla zębów (próchnica).
Fit & You Gabinet Dietetyczny
http://www.fitandyou.com
Awatar użytkownika
Magdalena Kubik
Ekspert
 
Posty: 126
Rejestracja: 06 sty 2013, 19:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Magdalena Kubik » 16 sty 2013, 11:17

Blue pisze:dorzuce swoje pytania:

odnosnie dziecka 8 mies:

1) czy schematow zywieniowych z tabel dla malych dzieci trzeba sie sztywno trzymac?
2) do kiedy mleko modyfikowane a od kiedy krowie?Producenci mm pisza ze do 3 lat.
(Ale np. w zlobku jak Jula chodzila majac 1,5 roku to juz wtedy kaszka manna i inne sniadania byly na mleku krowim,poza tym sama z siebie odrzucila mm jakos przed 2 rokiem zycia)
3)corka 8 mies kilka miesiecy miala wyniki krwi na granicy normy (anemizowala sie).Jest wczesniakiem.Pediatra kazala dawac actiferol w saszetkach i wczesniej rozszerzyc diete w zupy jarzynowe.Teraz wyniki krwi sa dobre.Jak je utrzymac?po prostu nic juz nie robic czy jednak dawac jej zoltka,mieso oraz inne produkty bogate w zelazo czesciej niz w schematach skoro ma predyspozycje do anemii?
4) corka ma skonczone 8 miesiecy i nie ma jeszcze ani jednego zeba.dziamdzia chrupki kukurydziane i skorke od chleba ale jedzac zupe z wiekszymi kawalkami (te "wieksze" to np kasza jaglana...),robi jej sie odruch wymiotny i wypluwa.Czy mam wiec blenderowac zupy tlumaczac to brakiem zebow czy jednak konsekwentnie przyzwyczajac ja do wiekszych kawalkow?

Odniosnie corki w zaokragleniu 4 lata:

1) mloda malo pije,robi tez rzadko siku w ciagu dnia o dosc mocnym zoltym zabarwieniu.Nie czuje potrzeby picia,trzeba jej wmuszac,przypominac.Wyniki moczu ma dobre,jedynie ciezar wlasciwy blisko granicy normy (ale w normie).Boje sie ze zepsuje sobie nerki tym rzadkim piciem-co robic???Spragniona jest tylko latem podczas upalow.Dzialac jakos czy uznac ze taka jej uroda?
2) mloda ma zaparcia,zalatwia sie codziennie wprawdzie,najdalej co 2 dzien ale stolec jest dosc suchy a nawet czasem takie "bobki": (przepraszam za opis).Mysle ze wiaze sie to z punktem nr 1.Jak jej ulatwic wyproznianie?oczywiscie dajemy jej sliwki suszone (zalwamy je woda ciepla by napecznialy),je owoce (ale nie chce zbyt duzo),organiczamy slodycze (je ich troche niestety-glownie misie lubisie,czasem zelki) ale nie codziennie na szczescie (choc domaga sie).

Obie corki waza jak trzeba.Mlodsza jest na 50-75 centylu,starsza okolo 90 centyla i jest wysoka.W przedszkolu je chetnie i duzo,niejadkami nie sa-jesli ta informacja ma w czyms pomoc.

Prosze o odpowiedz w wolnej chwili i z gory dziekuje:)))


To po kolei:
młodsza córa:
1. Normy są dostosowane do rozwoju układu pokarmowego, ale można dokonywać indywidualnych zmian zawsze jednak pod kontrolą, bacznie obserwując dziecko i jego reakcje;
2. Krowie od 3r.ż. z uwagi na ewentualną nietolerancję laktozy, która dotyczy ok. 15% społeczeństwa;
3. warto zwracać uwagę na produkty zaw. Fe, pamiętaj jednak by w tym samym posiłku podawać równiez produkt zaw. witamine C gdyż wspomaga ona wchłanianie żelaza. Dobrym produktem do wykożystania w codziennej diecie jest natka pietruszki (do wyhodowania w doniczce na parapecie) ponieważ zawiera zarówno duże ilości żelaza jak i witaminy C;
4. Co do jedzenia próbuj dalej z większymi cząstkami, może zainteresuj się BLW?

Starsza córka:
1. Podawaj młodej więcej produktów zawierających wodę np. owoce, warzywa często również dawaj zupy.
2. Zaparcia mogą być związane z małą ilością płynów ale również z małą ilością błonnika w diecie. Bez wglądu w jadłospisy córki trudno wypowiedzieć mi się jednoznacznie.

::)
Fit & You Gabinet Dietetyczny
http://www.fitandyou.com
Awatar użytkownika
Magdalena Kubik
Ekspert
 
Posty: 126
Rejestracja: 06 sty 2013, 19:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Magdalena Kubik » 16 sty 2013, 11:25

kari pisze:a ja mam pytanie odnośnie pieczywa, młody ma 11 miesięcy, powinnam powoli mu dawać pieczywo tylko jakie? jak chleb to taki niekrojony czy krojony (w sensie czy one jakoś się różnią składem, czy z małych piekarni lub sklepów osiedlowych czy można chleb z marketu), a może bułki?


11 miesięcy to zdecydowanie już czas na podanie produktów zawierających gluten, zgodnie z wytycznymi Polskiego Tow. Pediatrycznego produkty z glutenem wprowadzamy od 6 m.ż.
Nie ma znaczenia czy kupisz chleb krojony czy niekrojony, zwracaj uwagę raczej na miejsce zakupu. Zdecydowanie dobra piekarnia to idealne miejsce zakupu. Chleb ma być bez polepszaczy i konserwantów, najlepiej na naturalnym zakwasie. taki można kupić w piekarni lub sklepach z tradycyjną żywnością lub sklepach eko. Nie polecam marketu!
Chleb czy bułki, jeśli chcesz by syn nie kręcił w przyszłości nosem podawaj chleb. ::)
Fit & You Gabinet Dietetyczny
http://www.fitandyou.com
Awatar użytkownika
Magdalena Kubik
Ekspert
 
Posty: 126
Rejestracja: 06 sty 2013, 19:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Magdalena Kubik » 16 sty 2013, 11:34

Malwina pisze:To i ja mam pytanie. Zastanawiam się czy mój 1,5 roczny Synuś ma dobrze zbilansowane posiłki.
Chciałabym poznać proporcje białka/tłuszczy/węglowodanów dla 11 kg Szkraba.

Malwina dzieci w wieku 1-3 lata powinny otrzymywać :
14g/dobę /kg m.c. białek
39g/dobę tłuszczy
150g/dobę węglowodanów
::)
Fit & You Gabinet Dietetyczny
http://www.fitandyou.com
Awatar użytkownika
Magdalena Kubik
Ekspert
 
Posty: 126
Rejestracja: 06 sty 2013, 19:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Malwina » 16 sty 2013, 11:49

Magdalena Kubik, dziękuję za odpowiedź, ale chciałabym doprecyzować te białka
14g/dobę /kg m.c. białek - rozumiem, że na dobę 14 g? :)
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Malwina
SuperMama
 
Posty: 3804
Rejestracja: 29 paź 2012, 14:02
Has thanked: 29 times
Been thanked: 68 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Blue » 16 sty 2013, 16:33

Magdalena kubik-dziekuje za odpowiedzi na moje pytania:)
Blue
SuperMama
 
Posty: 18363
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: kari » 16 sty 2013, 21:24

Magdalena Kubik, ale gluten to nie tylko pieczywo, gluten dostaje już od ok 7 m. ż. tylko w postaci kaszek czy makaronu

dziękuję za odpowiedź
Awatar użytkownika
kari
SuperMama
 
Posty: 10247
Rejestracja: 28 paź 2012, 12:26
Has thanked: 64 times
Been thanked: 146 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Magdalena Kubik » 18 sty 2013, 8:37

kari pisze:Magdalena Kubik, ale gluten to nie tylko pieczywo, gluten dostaje już od ok 7 m. ż. tylko w postaci kaszek czy makaronu

dziękuję za odpowiedź


Kari oczywiście masz rację gluten występuje w wielu zbożach, pisząc swój post wspomniałaś, że powoli chcesz podać mu chleb, a moja wyobraźnia podpowiedziała większe zdecydowanie ::) , wybacz jeśli poczułaś się dotknięta, nie było to moim zamierzeniem. >D
Fit & You Gabinet Dietetyczny
http://www.fitandyou.com
Awatar użytkownika
Magdalena Kubik
Ekspert
 
Posty: 126
Rejestracja: 06 sty 2013, 19:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Magdalena Kubik » 18 sty 2013, 8:46

Malwina pisze:Magdalena Kubik, dziękuję za odpowiedź, ale chciałabym doprecyzować te białka
14g/dobę /kg m.c. białek - rozumiem, że na dobę 14 g? :)


Malwina ilość mnożysz przez kg masy ciała, bo norma dotyczy przedziału 1-3 lata i tak dotyczy to dobowego zapotrzebowania. >D
Fit & You Gabinet Dietetyczny
http://www.fitandyou.com
Awatar użytkownika
Magdalena Kubik
Ekspert
 
Posty: 126
Rejestracja: 06 sty 2013, 19:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: lmyszka » 18 sty 2013, 8:50

Magdalena Kubik, a co zrobic jak dziecko nie chce jeść surówek, warzyw? Jeszcze jak jest na obiad zupa to siłą rzeczy jakieś warzywo mu przemycę, choc tez wybrzydza. Jak je drugie danie to tak na prawdę je tylko ziemniaki i troszkę mięsa, ale tez nie dużo bo mu w buzi rośnie i nie chce jeść.
Z owoców je jabłko i banana. Nic innego spróbować nawet nie chce. Ma 3,5 roku.
<3 Wiktor <3 14.06.2009
<3 Kacper <3 14.08.2013
Awatar użytkownika
lmyszka
Moderator
 
Posty: 11299
Rejestracja: 27 paź 2012, 20:02
Has thanked: 77 times
Been thanked: 104 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Magdalena Kubik » 18 sty 2013, 9:05

lmyszka pisze:Magdalena Kubik, a co zrobic jak dziecko nie chce jeść surówek, warzyw? Jeszcze jak jest na obiad zupa to siłą rzeczy jakieś warzywo mu przemycę, choc tez wybrzydza. Jak je drugie danie to tak na prawdę je tylko ziemniaki i troszkę mięsa, ale tez nie dużo bo mu w buzi rośnie i nie chce jeść.
Z owoców je jabłko i banana. Nic innego spróbować nawet nie chce. Ma 3,5 roku.


Zawsze gdy słyszę o niechęci dziecka do warzyw, pytam rodziców o ich stosunek do surówek. Czy jedzą z przyjemnością, czy jedzą ale są komentarze dotyczące tego typu jedzenia. Czy mały je z wami i obserwuje was czy je osobno? spróbuj może z różną konsystencją, różnymi smakami. Dlaczego chętnie je ziemniaki? czy odpowiada mu konsystencja i łagodny smak? do puree mozesz dodawać inne warzywa np. brokuły, marchew, selera.
No cóż mój syn nie miał ochoty na mięso i wystawiał język z nawet najmniejszym kawałeczkiem, w tej sytuacji przeszłam u niego na dietę laktoowowegetariańską.
U ciebie spróbuj z różnorodnością, pozwól małemu na próbowanie warzyw pod różną postacią brokuł gotowany w różyczce, w postaci puree, może spróbować również surowego. to samo z marchewką gotowana w słupkach, kostce, talarkach, puree.
próbuj
powodzenia
Fit & You Gabinet Dietetyczny
http://www.fitandyou.com
Awatar użytkownika
Magdalena Kubik
Ekspert
 
Posty: 126
Rejestracja: 06 sty 2013, 19:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: lmyszka » 18 sty 2013, 9:14

My jemy surówki chętnie. Jak młody był mały i mniej świadomy jadł wszystko. Teraz każda "nowość" jest problemem bo nawet spróbować nie chce.
Jadamy posiłki w weekendy razem bo w tygodniu on w przedszkolu a my jakoś przy okazji ;)
A najgorsze jest to że np. mówi " Ale był w przedszkolu pyszna marchewka" więc pytam jaka. Cos tam powie robie mu a on " Nie lubię takiej". I po temacie.
No cóż będę próbowała może mu sie znowu odmieni ;)
<3 Wiktor <3 14.06.2009
<3 Kacper <3 14.08.2013
Awatar użytkownika
lmyszka
Moderator
 
Posty: 11299
Rejestracja: 27 paź 2012, 20:02
Has thanked: 77 times
Been thanked: 104 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Malwina » 18 sty 2013, 9:45

Czyli moje dziecko powinno zjadać na dobę 154 g białka? :)

No to jesteśmy w tyle. Tak jak myślałam. :/
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Malwina
SuperMama
 
Posty: 3804
Rejestracja: 29 paź 2012, 14:02
Has thanked: 29 times
Been thanked: 68 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: malaJu » 18 sty 2013, 9:49

ja znalazłam taką tabelę, bo mi mama mówi, że 14g na kg masy ciała to strasznie duzo...
http://chudnij.pl/tabele-zapotrzebowani ... ialko.html
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: kari » 18 sty 2013, 10:41

Magdalena Kubik, jakoś za mocno zareagowałam, nie ma problemu :)
Awatar użytkownika
kari
SuperMama
 
Posty: 10247
Rejestracja: 28 paź 2012, 12:26
Has thanked: 64 times
Been thanked: 146 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: malaJu » 18 sty 2013, 11:28

Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Malwina » 18 sty 2013, 12:40

No właśnie to sporawo wychodzi na takiego Małego człowieka :/
Żeby to wyrobić, to musiałby zjadać dwa spore kawałki mięsa i twaróg.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Malwina
SuperMama
 
Posty: 3804
Rejestracja: 29 paź 2012, 14:02
Has thanked: 29 times
Been thanked: 68 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Blue » 24 sty 2013, 16:28

Pytanie pewnie do najmadrzejszych nie nalezy,ale zaryzykuje :p

Co powinno znalesc sie w jadlospiesie dziecka (i doroslego przy okazji) by...na glowie byla bujna i gesta czupryna?
Bo Jula ma dlugie wlosy,wizulanie ladne,ale dosc slabe,przy czesaniu potrafi ich kilka wypasc,ogolnie sa cienkie jak
je zbierze sie w kitke.A Hania miala nawet sporo po urodzeniu a teraz nie dosc ze jej zjasnialy,to jeszcze wytarly sie a te co sa to jak puch,slabiutkie.A ma na glowce naczyniaka wiec im wiecej wlosow,tym mniej go bedzie widac...
Dobra,wiem ze geny robia swoje itp.ale moze mozna jakos wlosy "podrasowac".
PS.Ja tez mam slabe wlosy,co jakis czas lykam Skrzypowite i inne takie,wiec wiem ze dziewczynki maja to po mnie.
Blue
SuperMama
 
Posty: 18363
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: gebka » 24 sty 2013, 16:34

U nas tez ten problem. Na roczek nawet spinki nie było gdzie wpiąć. A teraz gdyby nie loki to tez nie wiele tych włsów jest. Podcinam jej regularnie płukałam w rumianku. Niewiele to dało. Robiłam nawet morfologie bo bardzo jej wypadały.
gebka
 
Posty: 123
Rejestracja: 08 lis 2012, 21:28
Has thanked: 6 times
Been thanked: 0 time

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Pepsi » 24 sty 2013, 20:38

gebka pisze:Podcinam jej regularnie

To wcale nie wpływa na tempo wzrostu i ilość włosów. To jedynie mit, który funkcjonuje od bardzo bardzo dawna ;;)
Obrazek

Dziecko może nauczyć dorosłych trzech rzeczy: cieszyć się bez powodu, być ciągle czymś zajętym i domagać się ze wszystkich sił, tego czego sie pragnie.
Awatar użytkownika
Pepsi
Moderator
 
Posty: 4032
Rejestracja: 02 lis 2012, 20:17
Has thanked: 12 times
Been thanked: 61 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Pepsi » 26 sty 2013, 19:25

Ja mam pytanie - od kiedy dziecko może jeść pieczarki?
Obrazek

Dziecko może nauczyć dorosłych trzech rzeczy: cieszyć się bez powodu, być ciągle czymś zajętym i domagać się ze wszystkich sił, tego czego sie pragnie.
Awatar użytkownika
Pepsi
Moderator
 
Posty: 4032
Rejestracja: 02 lis 2012, 20:17
Has thanked: 12 times
Been thanked: 61 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Magdalena Kubik » 27 sty 2013, 11:32



Tak się w moim życiu zdarzyło, że zostałam obdarzona synem nie znoszącym mięsa. Musiałam kombinować z jadłospisem by dostał wszystkie składniki, ale pochodzące z roślin. Dziś facet jest wyższy ode mnie, zdrowy i jedyne problemy z nim wynikają z tego, ze jest nastolatkiem ;;)
Zgadzam się absolutnie, że dobrze zbilansowana dieta wegetariańska (nie wykluczająca jajek i nabiału) jest z całą pewnością zdrowa dla naszych pociech. Najnowsze badania dotyczące wpływu diety wege dowodzą, ze stosując ją można spowodować cofnięcie chorób dietozależnych jak cukrzyca, podwyższony poziom cholesterolu, nadciśnienie.
Ponieważ dieta zachodnia dostarcza mega dawek białek, jestem zdecydowanie za propozycją bezmięsną w szkołach i przedszkolach.
Ważne jednak, by przestały funkcjonować posiłki bezmięsne jedynie na słodko (odwieczny makaron lub ryż z serem na słodko).
Fit & You Gabinet Dietetyczny
http://www.fitandyou.com
Awatar użytkownika
Magdalena Kubik
Ekspert
 
Posty: 126
Rejestracja: 06 sty 2013, 19:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Magdalena Kubik » 27 sty 2013, 11:41

Pepsi pisze:Ja mam pytanie - od kiedy dziecko może jeść pieczarki?


Pieczarki zawierają sporo białka, błonnika oraz witamin i mikroelementów, nie są więc pokarmem całkowicie bezwartościowym ::)
Podawać można je po drugim roku życia, byle nie w nadmiarze i nie często.
Grzyby leśne natomiast zdecydowanie po 6 r.ż. i również sporadycznie, ze sprawdzonych źródeł.
Fit & You Gabinet Dietetyczny
http://www.fitandyou.com
Awatar użytkownika
Magdalena Kubik
Ekspert
 
Posty: 126
Rejestracja: 06 sty 2013, 19:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Magdalena Kubik » 27 sty 2013, 11:47

Blue pisze:Co powinno znalesc sie w jadlospiesie dziecka (i doroslego przy okazji) by...na glowie byla bujna i gesta czupryna?

No cóż, to genetyka ma największe znaczenie. Możesz podziałać podając produkty zawierające cynk i miedź. Produkty w których znajdziesz te pierwiastki to:
otręby z pszenicy,
ziarna sezamu,
parmezan,
mięso,
wątróbka,
jaja,
produkty zbożowe z pełnego przemiału,
rośliny strączkowe,
kasza gryczana.
Fit & You Gabinet Dietetyczny
http://www.fitandyou.com
Awatar użytkownika
Magdalena Kubik
Ekspert
 
Posty: 126
Rejestracja: 06 sty 2013, 19:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Pepsi » 27 sty 2013, 13:45

Magdalena Kubik pisze:Podawać można je po drugim roku życia, byle nie w nadmiarze i nie często.

a co oznacza w nadmiarze? Wiadomo, że kg na raz nie zje :p ja dziś po raz pierwszy dałam Młodej pierożka z pieczarkami i serem :) grzyby leśne....hmm myślę, że jeszcze długo, długo nie spróbuje mimo że ja uwielbiam zbierać grzyby. Jakoś po licznych przypadkach zatrucia wśród dzieci to i tak się boję...
Obrazek

Dziecko może nauczyć dorosłych trzech rzeczy: cieszyć się bez powodu, być ciągle czymś zajętym i domagać się ze wszystkich sił, tego czego sie pragnie.
Awatar użytkownika
Pepsi
Moderator
 
Posty: 4032
Rejestracja: 02 lis 2012, 20:17
Has thanked: 12 times
Been thanked: 61 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: lmyszka » 27 sty 2013, 19:06

Może się przyda : http://www.imid.med.pl/klient1/ PORADNIK ŻYWIENIOWY opublikowany przez Instytut Matki i Dziecka.
<3 Wiktor <3 14.06.2009
<3 Kacper <3 14.08.2013
Awatar użytkownika
lmyszka
Moderator
 
Posty: 11299
Rejestracja: 27 paź 2012, 20:02
Has thanked: 77 times
Been thanked: 104 times

Następna

Wróć do Specjalista ds. żywienia

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość