Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Na pytania związane ze zdrowym odżywianem odpowiada pani Magdalena Kubik, technolog żywności, dietetyk i i diet coach, właściciel http://www.fitandyou.com

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Magdalena Kubik » 28 sty 2013, 14:09

Pepsi pisze:
Magdalena Kubik pisze:Podawać można je po drugim roku życia, byle nie w nadmiarze i nie często.

a co oznacza w nadmiarze? Wiadomo, że kg na raz nie zje :p ja dziś po raz pierwszy dałam Młodej pierożka z pieczarkami i serem :) grzyby leśne....hmm myślę, że jeszcze długo, długo nie spróbuje mimo że ja uwielbiam zbierać grzyby. Jakoś po licznych przypadkach zatrucia wśród dzieci to i tak się boję...

W nadmiarze oznacza, żebyś podała małą porcję i obserwowała przez kilka dni dziecko. Nie podajemy porcji codziennie lecz jako urozmaicenie. Jeden pierożek jest ok.
Fit & You Gabinet Dietetyczny
http://www.fitandyou.com
Awatar użytkownika
Magdalena Kubik
Ekspert
 
Posty: 126
Rejestracja: 06 sty 2013, 19:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: justine » 28 sty 2013, 16:13

To ja też mam pytanie :)
Maciuś ma w tym momencie 7,5 miesiąca. Dietę zaczęliśmy mu rozszerzać dość późno, bo jak miał 5,5 miesiąca, spowodowane to było tym, że był tylko na piersi, potem częściowo na piersi, potem zmienialiśmy mleko i wprowadzaliśmy je stopniowo, no i tak wyszło, że dopiero 2 miesiące temu zaczęliśmy.
Po tych 2 miesiącach Maciuś je już różne zupki, głównie z marchewki, dyni, ziemniaczka + indyk lub jagnięcina (po cielęcinie miał problemy żołądkowe). Kaszek nie chciał jeść, poza tym na ryż reaguje zwiększoną liczbą kup i niezbyt dobrym samopoczuciem, dlatego boję się podawać kaszki ryżowe, może spróbować Sinlac? Od paru dni dostaje pół żółtka co drugi dzień. Gluten wprowadzony w postaci kaszki manny do zupki.
Owoce - jadł trochę brzoskwini ze słoiczka ale potem nie chciał, więc odpuściliśmy. Dziś dałam mu kawałki banana - pociamkał i zjadł :) Ogólnie próbujemy nowych rzeczy ale różnie reaguje na nowości, czasem ma gazy, robi kilka kupek dziennie albo robi zielonkawe, rzadkie.
Poza tym je mleko 5 razy dziennie - około 700ml, czyli tyle ile dziecko w jego wieku mniej więcej powinno jeść, przynajmniej wg tego co napisane jest na opakowaniu Bebilonu 2 :)
No to teraz pytania:
1. Czy jak na 7,5 miesięczne dziecko Maciuś nie ma zbyt mało urozmaiconej diety?
2. Czy zielona kupa to powód by dziecku nie podawać danego produktu?
3. Czy powinnam dawać Maciusiowi różne rzeczy ze swojego talerza w ramach 'poznawania nowych smaków' ? Czy stanie mu się coś jak nie pozna teraz smaku chleba czy pasztetu? Bo ja szczerze mówiąc wolałabym mu takich smakołyków nie dawać.
Z góry dzięki za odpowiedź :)
Obrazek
Awatar użytkownika
justine
SuperMama
 
Posty: 536
Rejestracja: 01 lis 2012, 9:49
Has thanked: 16 times
Been thanked: 5 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Blue » 28 sty 2013, 16:51

mnie tez 1 pytanie jeszcze na mysl przyszlo jesli mozna:

Cora prawie 9 miesiecy jada zupy ktore robie z warzyw mrozonych.nie ida na patelnie,tylko je gotuje.ostatnio byla wieloskladnikowa mieszanka,dalam jej wszystko jak leci tzn byl tam kalafior,fasolka szparagowa,brukselka (to chyba wzdymajace...),por,marchewka,juz nie pamietam co jeszcze.Dodalam do tego kawalek gotowanej piersi z kurczaka,doprawilam olejem lnianym,odrobinka przypraw i juz.czy takie mrozonki sa OK?zima nie ma duzego wyboru.I czy taka mieszanka z wzdymajacymi warzywami moze byc dla 9 miesieczniaka?Dodam ze corze nic a nic ze strony brzuszka czy jelit nie bylo,zero reakcji.Pytam bo do schematow zywieniowych to chyba srednio sie ma.Ale tych rozyczek kalafiora czy brukselek to byly pojedyncze sztuki-no wiadomo jak wygladaja te mieszanki warzywne-wszystko po trochu.
Blue
SuperMama
 
Posty: 18392
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Magdalena Kubik » 29 sty 2013, 10:32

Blue pisze:kalafior,fasolka szparagowa,brukselka (to chyba wzdymajace...),por,marchewka


Blue spokojnie, każde z tych warzyw przez 8-mio miesięczne dziecko może być jedzone, więc nie ma problemu. Co do mrożonek zdecydowanie można je wykorzystywać. Mam jedną sugestię odnośnie oleju lnianego by dodawać go już bezpośrednio na talerzu gdy zupka ma temperaturę dobrą do jedzenie. Olej lniany jest najbardziej wrażliwym na temperaturę i światło olejem (stąd musi być przechowywany w lodówce).
Fit & You Gabinet Dietetyczny
http://www.fitandyou.com
Awatar użytkownika
Magdalena Kubik
Ekspert
 
Posty: 126
Rejestracja: 06 sty 2013, 19:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Magdalena Kubik » 29 sty 2013, 11:07

justine pisze:No to teraz pytania:
1. Czy jak na 7,5 miesięczne dziecko Maciuś nie ma zbyt mało urozmaiconej diety?
2. Czy zielona kupa to powód by dziecku nie podawać danego produktu?
3. Czy powinnam dawać Maciusiowi różne rzeczy ze swojego talerza w ramach 'poznawania nowych smaków' ? Czy stanie mu się coś jak nie pozna teraz smaku chleba czy pasztetu?

justine dieta synka jest rzeczywiście troszkę uboga. Możesz spokojnie podawać mu: brokuł, brukselkę, cukinię, dynię, fasolkę szparagową, groszek, kalarepkę, kapusty, warzywa korzeniowe (z włoszczyzny) wszystkie łącznie z buraczkiem, ziemniaka, 1/2 żółtka co drugi dzień, masło, oliwę z oliwek, olej rzepakowy, ryż biały i brązowy, kukurydzę, delikatne mięsa. Oczywiście pojedynczo obserwując bacznie zachowania małego.
Zielona kupka nie jest jednoznacznym powodem odstawienia pokarmu wskazującym na nietolerancję, jeśli pojawia się zielona kupka lecz nie ma innych objawów jak wysypka, boleści brzuszka, ulewanie, nie ma powodu do obaw i odstawienia nowo wprowadzanego pokarmu.
Co do wprowadzania "dorosłego" jedzenia przy stole, pasztet to niekoniecznie dobry pomysł ;;) , warto jednak by synek czując więź rodzinną i spożywając posiłki z wami miał przygotowanego coś co jest przeznaczone dla niego, na zasadzie BLW (o tej metodzie w innym wątku) np. kawałek gotowanego brokuła, marchewki na Twoim talerzu może się to znaleźć i możesz podac dziecku. Pamiętaj, że potrawy dla nas doprawione są w inny sposób, te dla dzieci nie sa doprawiane i nie ma potrzeby podkręcania dziecku smaku. Dziecka kubeczki smakowe sa wrażliwsze od naszych.
Fit & You Gabinet Dietetyczny
http://www.fitandyou.com
Awatar użytkownika
Magdalena Kubik
Ekspert
 
Posty: 126
Rejestracja: 06 sty 2013, 19:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Blue » 29 sty 2013, 12:50

magda-dziekuje za odpowiedz.Cenna uwaga z tym olejem lnianym ze nalezy dodawac go do ostudzonego posilku.Kurcze dotad glownie dodawalam wprawdzie po zdjeciu zupy z gazu,ale jak byla jeszcze goraca.Tak tak przechowuje go w lodowce od chwili zakupu (uzywamy olej lniany budwigowy ktorego mam zapasy jeszcze z czasu ciazy bo pilam po lyzeczce dziennie).
Blue
SuperMama
 
Posty: 18392
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: justine » 29 sty 2013, 19:40

Magdalena Kubik, dziękuję :)
Obrazek
Awatar użytkownika
justine
SuperMama
 
Posty: 536
Rejestracja: 01 lis 2012, 9:49
Has thanked: 16 times
Been thanked: 5 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Magdalena Kubik » 29 sty 2013, 21:10

Blue pisze:uzywamy olej lniany budwigowy ktorego mam zapasy jeszcze z czasu ciazy bo pilam po lyzeczce dziennie).

Blue niestety obawiam się, że te zapasy są już bezwartościowe :(, nawet jeśli przechowywany w lodówce trwałość ma liczoną w tygodniach.
Fit & You Gabinet Dietetyczny
http://www.fitandyou.com
Awatar użytkownika
Magdalena Kubik
Ekspert
 
Posty: 126
Rejestracja: 06 sty 2013, 19:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Blue » 29 sty 2013, 21:53

magda zmartwilas mnie.To a takie male buteleczki,nie taka wielka litrowa jak innych olejow.Bdac w ciazy moja mama kupila mi 3 buteleczki i teraz jestem w polowie tej ostatniej.No szkoda by bylo ehh.
Blue
SuperMama
 
Posty: 18392
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: tulipan87 » 30 sty 2013, 11:35

Dobra. To teraz ja mam pytanie. Wiem, że jadłospis mojego dziecka powinien w dużej mierze opierać się na kaszkach. Tylko co zrobić jeśli dziecko kaszek jeść nie chce?
Jedyna reakcja na kaszkę to odruch wymiotny i ryk :( . A potem moje nerwy - no bo przecież powinien jeść kaszki :evil:
Próbowałam już różnych smaków, różnych konsystencji - rzadszej, gęstej, ciepłej, zimnej, z butelki i łyżeczką. Mam wrażenie, że naprawdę zrobiłam wszystko w tym temacie. Jedynie wkruszenie biszkoptów przynosi efekt w postaci zjedzonych kilku łyżeczek, ewentualnie dodanie owoców. Ale to wciąż jest zaledwie kilka łyżeczek, na palcach jednej ręki mogę policzyć ile razy zjadł całą porcję.
Czy jest jakiś sposób żeby przekonać dziecko do kaszki? Albo ewentualnie czym ją zastąpić, bo mam wrażenie, że mój syn kocha mleko miłością bezgraniczną i to nim opierałby cały swój jadłospis :(
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
tulipan87
SuperMama
 
Posty: 2579
Rejestracja: 01 gru 2012, 22:35
Lokalizacja: okolice Łodzi
Has thanked: 12 times
Been thanked: 26 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: malaJu » 31 sty 2013, 10:06

Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Magdalena Kubik » 03 lut 2013, 11:42

tulipan87 pisze:Dobra. To teraz ja mam pytanie. Wiem, że jadłospis mojego dziecka powinien w dużej mierze opierać się na kaszkach. Tylko co zrobić jeśli dziecko kaszek jeść nie chce?


Każde dziecko jest inne, twój synek najwyraźniej rzeczywiście nie przepada za kaszkami ::). Nigdzie nie jest powiedziane, że MUSISZ karmić go kaszkami. W 10 miesiącu życia jeśli chodzi o produkty zbożowe mały może jeść: ryż, przetwory kukurydziane lecz również kaszę jaglaną i płatki jaglane oraz amarantus oraz niepaloną kaszę gryczaną.
Wiesz zastanawiam się, może kaszki dostępne na rynku są dla niego zbyt intensywne w smaku? Może zbyt słodkie? Skoro kocha nad życie mleko (mój syn też pałał miłością do tego białego napoju ;;) , zresztą miłość nie ustaje od 13 lat) połącz je z płatkami jaglanymi lub amarantusem.
Fit & You Gabinet Dietetyczny
http://www.fitandyou.com
Awatar użytkownika
Magdalena Kubik
Ekspert
 
Posty: 126
Rejestracja: 06 sty 2013, 19:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Magdalena Kubik » 03 lut 2013, 11:43

malaJu pisze:http://www.zdrowyprzedszkolak.org/jakich-produktow-unikac-w-diecie-dzieci/


malaJu to świetne podsumowanie ::)
Fit & You Gabinet Dietetyczny
http://www.fitandyou.com
Awatar użytkownika
Magdalena Kubik
Ekspert
 
Posty: 126
Rejestracja: 06 sty 2013, 19:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: misia-misia » 03 lut 2013, 12:02

a kiedy można zacząć podawać dziecku takie nasze jedzenie?
Mam tu na myśli coś takiego - robię schabowe z ziemniakami, mogłabym Majce młego kotlecika też zroić i potem pokroić jej w małe kawałeczki.
A jak wygląda sprawa z np fasolką szparagową, kalafiorem gotowanym.
A np fasola jaś? Gotuję fasolkę po bretońsku więc mogłabym jej kilka fasolek do zjedzenia dać.
Tyle że to wzdymające...
ObrazekObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
misia-misia
SuperMama
 
Posty: 1755
Rejestracja: 28 paź 2012, 13:32
Has thanked: 1 time
Been thanked: 24 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Magdalena Kubik » 04 lut 2013, 11:15

misia-misia pisze:a kiedy można zacząć podawać dziecku takie nasze jedzenie?
Mam tu na myśli coś takiego - robię schabowe z ziemniakami, mogłabym Majce młego kotlecika też zroić i potem pokroić jej w małe kawałeczki.
A jak wygląda sprawa z np fasolką szparagową, kalafiorem gotowanym.
A np fasola jaś? Gotuję fasolkę po bretońsku więc mogłabym jej kilka fasolek do zjedzenia dać.
Tyle że to wzdymające...

Po ukończeniu roku dziecko praktycznie większość jeśli chodzi o produkty spożywane przez dorosłych (pomijam grzyby, tłuste ciężkostrawne pokarmy - ja tu zakwalifikowałabym schabowego).
Co do fasolki szparagowej, fasoli Jaś czy kalafiora spokojnie, są to produkty, które twoja córa może już jeść bez problemu. Pamiętaj jednak, że jeśli nie jest przyzwyczajona na początku może mieć wzdęcia. Im częściej będzie jednak spożywać strączkowe tym rzadziej pojawiały będą się te objawy.
Fit & You Gabinet Dietetyczny
http://www.fitandyou.com
Awatar użytkownika
Magdalena Kubik
Ekspert
 
Posty: 126
Rejestracja: 06 sty 2013, 19:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: kari » 04 lut 2013, 12:01

Magdalena Kubik, a schab robiony na parze albo gotowany będzie zły?
Awatar użytkownika
kari
SuperMama
 
Posty: 10256
Rejestracja: 28 paź 2012, 12:26
Has thanked: 64 times
Been thanked: 146 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: misia-misia » 04 lut 2013, 19:40

czyli jak zrobię fasolkę po bretońsku to mogę jej dać troszkę na spróbowanie ::)
ObrazekObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
misia-misia
SuperMama
 
Posty: 1755
Rejestracja: 28 paź 2012, 13:32
Has thanked: 1 time
Been thanked: 24 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Marcka » 04 lut 2013, 22:52

to ja też się dołączę z pytaniami :) :
-co mogę dawać do jedzenia już takiego bardziej dorosłego 10miesięcznemu malcowi?
-teraz na śniadanie daję jej kawałek chlebka z masełkiem i wędliną, więc co oprócz tego mogę jej dać? i tak samo z obiadem?
ObrazekObrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
Marcka
SuperMama
 
Posty: 2485
Rejestracja: 27 paź 2012, 21:15
Lokalizacja: okolice Zd-W.
Has thanked: 64 times
Been thanked: 49 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Magdalena Kubik » 08 lut 2013, 9:26

kari pisze:Magdalena Kubik, a schab robiony na parze albo gotowany będzie zły?

Nie będzie Kari, jeśli dziecko ukończyło 11 miesiąc życia. Wieprzowinę wprowadzamy późno podobnie jak wołowinę. Jest to najmniej delikatny gatunek mięsa, dodatkowo jest to najtłustszy rodzaj mięsa.
Fit & You Gabinet Dietetyczny
http://www.fitandyou.com
Awatar użytkownika
Magdalena Kubik
Ekspert
 
Posty: 126
Rejestracja: 06 sty 2013, 19:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Magdalena Kubik » 08 lut 2013, 9:30

misia-misia pisze:czyli jak zrobię fasolkę po bretońsku to mogę jej dać troszkę na spróbowanie ::)

misia-misia jeśli zrobiona w domu, bez dodatku jarzynek różnego rodzaju zawierających glutaminian sodu lub ekstrakt drożdżowy, niezbyt mocno przyprawiona raczej delikatna, nie będzie problemu ponieważ fasolę wprowadzamy po 10 m.ż.
Fit & You Gabinet Dietetyczny
http://www.fitandyou.com
Awatar użytkownika
Magdalena Kubik
Ekspert
 
Posty: 126
Rejestracja: 06 sty 2013, 19:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Magdalena Kubik » 08 lut 2013, 9:44

Marcka pisze:to ja też się dołączę z pytaniami :) :
-co mogę dawać do jedzenia już takiego bardziej dorosłego 10miesięcznemu malcowi?
-teraz na śniadanie daję jej kawałek chlebka z masełkiem i wędliną, więc co oprócz tego mogę jej dać? i tak samo z obiadem?

po ukończeniu 9 m-ca życia możesz podawać:
warzywa: brokuł, brukselkę, buraki, cebulę, cukinię, dynię, fasolki, grochy, kapusty, kalafior, marchewkę, patisony, pietruszka, por, seler, soczewicę, szparagi, szpinak, ziemniaki dodatkowo można wprowadzić sok z kiszonej kapusty i kiszoną kapustę.
owoce: zdecydowana większość łącznie z suszonymi śliwkami, rodzynkami
Zboża: nowości kasza jaglana, amarantus,jęczmień

Na śniadanie możesz podawać np. płatki jaglane czy inne zupki mleczne np. z ryżem, mogą to być kanapki tak jak to robisz z różnymi dodatkami. Po ukończeniu 11 m.ż. możesz podawać również twarożki, jogurty np. twarożek ze szczypiorkiem. Ważne by były to produkty nabiałowe naturalne bez dodatku słodkiego nieprzetworzonego mleka.

Obiadki mogą wyglądać jak dorosłe, kasza jaglana z mięskiem we własnym sosie i warzywa. Zupki z wszystkich warzyw jakie wymieniłam. Inspiracji szukaj w necie na stronach czy zdrowegoprzedszkolaka.org czy blogów np. amniamniam.
Powodzenia w poszukiwaniach.
Fit & You Gabinet Dietetyczny
http://www.fitandyou.com
Awatar użytkownika
Magdalena Kubik
Ekspert
 
Posty: 126
Rejestracja: 06 sty 2013, 19:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: malaJu » 08 lut 2013, 10:22

Magdalena Kubik, a możesz ogólnie podać co od kiedy można podawać? Pełno informacji jest w sieci,ale nie wiadomo, które są prawdziwe. Zrobiłabym wtedy wątek z przyklejonym postem czy coś i dziewczyny nie musiałyby pytać o taki rzeczy ani szperać w internecie w poszukiwaniu odpowiedzi.
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: szaraczarownica » 08 lut 2013, 11:32

malaJu pisze:Magdalena Kubik, a możesz ogólnie podać co od kiedy można podawać?

Zadałam takie pytanie na pw kilka dni temu i dostałam odpowiedź, ale nie zdążyłam odpisać. Mamy podobne pomysły w zbliżonym czasie ;;))
Awatar użytkownika
szaraczarownica
Moderator
 
Posty: 14787
Rejestracja: 27 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 187 times
Been thanked: 200 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Pepsi » 08 lut 2013, 21:10

Magdalena Kubik pisze: jarzynek

wiecie czego moja mam nauczyła Stelkę :twisted: że mokrego paluszka wkłada sie do Vegety a potem oblizuje X(
Obrazek

Dziecko może nauczyć dorosłych trzech rzeczy: cieszyć się bez powodu, być ciągle czymś zajętym i domagać się ze wszystkich sił, tego czego sie pragnie.
Awatar użytkownika
Pepsi
Moderator
 
Posty: 4032
Rejestracja: 02 lis 2012, 20:17
Has thanked: 12 times
Been thanked: 61 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Blue » 08 lut 2013, 21:58

Magdalena- ja mam jeszcze pytanie odnosnie ryb:

jakie ryby i kiedy mozna wprowadzac i jak je przyrzadzac np dla dziecka ponizej roku?
ze skora czy bez?dzis ugotowalam hani (9 mies) morszczuka-sam miazsz bez skory.
poza ryba gotowana,na parze i kotlecikami rybnymi to pasty na kanapki tez mozna dawac te
wlasnorecznie robione?makrela pewnie za tlusta?tunczyk z puszki pewnie odpada bo konserwowy?
jakbys mogla prosze cos o tych rybkach napisac bo bladze.
dziekuje z gory:)
Blue
SuperMama
 
Posty: 18392
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Bian » 08 lut 2013, 22:49

Blue a propos ryb to moja Hania do tej pory jadła mintaja, morszczuka, tilapię i czarniaka. Filet po rozmrożeniu posypuję ziołami - koperkiej, bazylią, jak mam to dokładam natkę pietruszki i zawijam w folię. To do piekarnika na ok. 15 minut w temp. 180 stopni. Rybka fajnie przechodzi zapachem ziół, a po dziewiątym miesiącu takich już spokojnie możesz używać.
Bian
SuperMama
 
Posty: 7849
Rejestracja: 04 lis 2012, 20:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 9 times
Been thanked: 103 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Blue » 10 lut 2013, 10:14

Bian-dzieki,wlasnie nastepna planuje tilapie:)a rekaw foliowy mam tylko jakos zawsze o nim zapominam bo na dnie szuflady lezy.
Blue
SuperMama
 
Posty: 18392
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: wikusia » 10 lut 2013, 21:04

Pani Magdo mam pytanie,
mój syn ( w tej chwili ma 3 lata i 4 miesiące) nie chce jeść mięsa, wędliny, ryb, jogurtów, nic mlecznego.
Jajek nie jemy bo są na liście zakazanej. Do niedawna było zero nabiału, minimalne ilości Bebilonu pepti 2 (wcześniej do 2 roku życia karmiłam piersią), teraz mleko jedynie w naleśnikach lub placuszkach z jabłkiem lub bananem.
Lubi za to: pieczywo z masłem (chleb zwykły lub bułki), rogaliki maślane, zupy warzywne ( tu najczęściej marchew, brokuł, kalafior), ziemniaki, makarony, ryż, kaszkę kus kus, z mięsa lubi kurczaka ale jemy go od niedawna bo wczesniej też nie mógł, tylko że ile można jeść kurczaka:( Lubi też surową marchew, paprykę, ogórka kiszonego, konserwowego.
W zupach jest albo kasza manna, albo jęczmienna. Z owoców jabłka, banany ( też wróciliśmy nie dawno bo też były na liście zakazanej), gruszka ze słoiczka.
Słodyczy nie jada, bardzo sporadycznie jakiś cukierek czy czekolaldka - niestety po jednej małej dawce od razu plamki na rączkach lub pupie w małej ilości ale zawsze.
Dodam, że my jemy normalnie - poza tym jest siostra bliźniaczka która zjada wszystko, zero problemu, no chyba że czegoś ewidentnie nie lubi. Jemy razem, przyjęłam zasadę, że nie wciskam na siłę, nie karmię żeby tylko jadł, nie zajmuję bajką czy czymś inny.
Proszę o sugestię co mogłabym zmienić, ulepszyć.
A plan dnia wygląda zazwyczaj tak:
śniadanie - kanapka z masłem ( samym!)
owoc - jabłko lub banan
zupa najczęściej warzywna z kaszką kus kus, manną, jęczmienną, z makarone, ryżem ( różne kombinacje)
drugie danie - same ziemniaki, sam ryż, sam makaron - czasem z sosem, zero mięsa czy warzywka w postaci buraczków czy ugotowanej marchewki
kolacja - albo znowu kanapka z masłem albo ukochane naleśniki lub placuszki z jabłkiem

no to koniec mojego wywodu, z góry dziękuję
wikusia
SuperMama
 
Posty: 606
Rejestracja: 23 lis 2012, 20:48
Has thanked: 10 times
Been thanked: 18 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Marcka » 11 lut 2013, 11:58

dzięki wielkie za odpowiedź!!
Mam jeszcze jedno pytanie, które mnie nurtuje: czy można dawać <a jeśli tak to od kiedy i jaką> dziecku herbatę? Taką zwykłą-czarną, czy jakąś inną ?
ObrazekObrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
Marcka
SuperMama
 
Posty: 2485
Rejestracja: 27 paź 2012, 21:15
Lokalizacja: okolice Zd-W.
Has thanked: 64 times
Been thanked: 49 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Bian » 11 lut 2013, 21:49

Marcka czarnej to raczej jeszcze dość długo się nie powinno ze względu na zawartość pobudzającej teiny. Moja córa pije lekki napar z herbaty owocowej na bazie hibiskusa (bez dodatku czarnej herbaty). Daję jej mniej więcej od 8. miesiąca. Lloyd Tea produkuje taką czysto owocową, np. jagodowo-jeżynową, a bardzo smaczną z figą i śliwką można kupić w Biedronce.
Bian
SuperMama
 
Posty: 7849
Rejestracja: 04 lis 2012, 20:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 9 times
Been thanked: 103 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Magdalena Kubik » 12 lut 2013, 12:06

Blue pisze:jakie ryby i kiedy mozna wprowadzac


Kiedy? Ryby wprowadzamy po ukończeniu przez dziecko 6 miesiąca życia. Na początku wprowadzamy ryby bez skóry, raczej o białym mięsie jak dorsz, morszczuk, sola. Dobrze jeśli ryba jest świeża. Nie martwmy się tłuszczem rybim, nawet najbardziej tłuste gatunki ryb są i tak chudsze od jakiegokolwiek mięsa, co ważne również są Ok z uwagi na jakość tego tłuszczu.
Makreli unikałabym nie z uwagi na tłuszcz a z powodu "sztucznego wędzenia". Puszkowane również nie koniecznie, tuńczyka zwłaszcza nie z uwagi na fakt, że jest to ryba długo żyjąca, osiągająca duże rozmiary i w całym okresie swojego życia kumulująca szkodliwe metale ciężkie.
Fit & You Gabinet Dietetyczny
http://www.fitandyou.com
Awatar użytkownika
Magdalena Kubik
Ekspert
 
Posty: 126
Rejestracja: 06 sty 2013, 19:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Magdalena Kubik » 12 lut 2013, 12:19

wikusia pisze:Proszę o sugestię co mogłabym zmienić, ulepszyć.

Wikusia kiedy opisujesz preferencje swojego syna to jakbym czytała o moim :) Niechęć do mięsa i ewentualna tolerancja drobiu od czasu do czasu.
Pytasz o zmiany?
Dodałabym o ile to możliwe warzywa do obiadu kombinuj z kształtem, konsystencją, stopniem przetworzenia itp. Z twojego opisu wywnioskowałam, że syn jest alergikiem, warto więc go trochę słuchać bo będzie odczuwał niechęć do produktów jakie nie służą mu. Pamiętaj dzieci posiadają kompetencje w kwestii głodu czy smaku więc tak jak my dorośli nie jedzą rzeczy, które nam nie smakują, a nie jedzą gdy nie są głodne.
Do chlebka na śniadanie czy kolację możesz dodawać pasty warzywne, aby zapewnić podaż białka głównie z warzyw strączkowych np. soczewicy czy ciecierzycy.
Fit & You Gabinet Dietetyczny
http://www.fitandyou.com
Awatar użytkownika
Magdalena Kubik
Ekspert
 
Posty: 126
Rejestracja: 06 sty 2013, 19:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Magdalena Kubik » 12 lut 2013, 12:22

Marcka pisze:dzięki wielkie za odpowiedź!!
Mam jeszcze jedno pytanie, które mnie nurtuje: czy można dawać <a jeśli tak to od kiedy i jaką> dziecku herbatę? Taką zwykłą-czarną, czy jakąś inną ?

Czarna herbata ma właściwości pobudzające jak kawa, zielona krótko parzona również pobudza. Dzieciom podajemy jedynie herbatki owocowe z suszu owocowego, jak zwykle czytamy etykiety by unikać owocowych herbat jedynie aromatyzowanych a będących czarnymi herbatami.
Fit & You Gabinet Dietetyczny
http://www.fitandyou.com
Awatar użytkownika
Magdalena Kubik
Ekspert
 
Posty: 126
Rejestracja: 06 sty 2013, 19:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: mikołajkowa » 12 lut 2013, 14:41

Co prawda my do czasu wprowadzenia rybek mamy jeszcze miesiąc, ale zapytam

Magdalena Kubik pisze:Makreli unikałabym nie z uwagi na tłuszcz a z powodu "sztucznego wędzenia"


a makrela świeża będzie dla takiego szkraba dobra? Od kiedy dziecko może jeść ryby grillowane? dla nas grilluję taką makrelę na patelni grillowej bez dodawania tłuszczu, mogłabym wyskubać dla syna trochę takiej rybki, czy lepiej na początek ugotować na parze?
mikołajkowa
 
Posty: 308
Rejestracja: 06 lis 2012, 20:19
Has thanked: 18 times
Been thanked: 3 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: wikusia » 12 lut 2013, 19:53

Magdalena Kubik pisze:
wikusia pisze:Proszę o sugestię co mogłabym zmienić, ulepszyć.

Wikusia kiedy opisujesz preferencje swojego syna to jakbym czytała o moim :) Niechęć do mięsa i ewentualna tolerancja drobiu od czasu do czasu.
Pytasz o zmiany?
Dodałabym o ile to możliwe warzywa do obiadu kombinuj z kształtem, konsystencją, stopniem przetworzenia itp. Z twojego opisu wywnioskowałam, że syn jest alergikiem, warto więc go trochę słuchać bo będzie odczuwał niechęć do produktów jakie nie służą mu. Pamiętaj dzieci posiadają kompetencje w kwestii głodu czy smaku więc tak jak my dorośli nie jedzą rzeczy, które nam nie smakują, a nie jedzą gdy nie są głodne.
Do chlebka na śniadanie czy kolację możesz dodawać pasty warzywne, aby zapewnić podaż białka głównie z warzyw strączkowych np. soczewicy czy ciecierzycy.


Dziękuję za odpowiedź:) To muszę pokombinować trochę z warzywami:)

Tak to prawda, że jak coś Mu nie służy, to nie chce tego jeść. Syn i córka to alergicy, tylko że syn w większym stopniu. Ciągle żyję nadzieją,że wyrosną. Tylko jak patrzę jak córka je, a synek - no to i w tym wypadku mogę powiedzieć, że co z tego że to bliźniaki, jak to dwie odrębne indywidualne Istoty we wszystkim:))))) pozdrawiam serdecznie:)
wikusia
SuperMama
 
Posty: 606
Rejestracja: 23 lis 2012, 20:48
Has thanked: 10 times
Been thanked: 18 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Magdalena Kubik » 13 lut 2013, 11:29

mikołajkowa pisze:makrela świeża będzie dla takiego szkraba dobra? Od kiedy dziecko może jeść ryby grillowane? dla nas grilluję taką makrelę na patelni grillowej bez dodawania tłuszczu, mogłabym wyskubać dla syna trochę takiej rybki, czy lepiej na początek ugotować na parze?

Świerza makrela ok, z grillowaniem jeszcze poczekaj do ukończenia roczku. Na razie działaj parą ;;)
Fit & You Gabinet Dietetyczny
http://www.fitandyou.com
Awatar użytkownika
Magdalena Kubik
Ekspert
 
Posty: 126
Rejestracja: 06 sty 2013, 19:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Magdalena Kubik » 13 lut 2013, 14:15

malaJu pisze:Magdalena Kubik, a możesz ogólnie podać co od kiedy można podawać?


Proszę bardzo:
po 5 m-cu (karmienie sztuczne): ziemniak, dynia, marchewka, jabłko, zboża bezglutenowe, masło, oliwa z oliwek
po 6 m-cu : nowości brokuł i kalafior, brukselka, cukinia, kapusty, fasolka szparagowa i groszek, pietruszka seler, soczewica, jagody , mięsa jagnięcina, indyk, królik, kurczak, ryby, brązowy ryż
po 7 m-cu: nowości, burak, por, maliny, gruszki, morele, żółtko
po 8 m-cu: nowości kiszonki, można już większość owoców, gryka niepalona
po 9 m-cu: cebula, groch, szczaw, szpinak, kasza jaglana, amarantus, pestki dyni i słonecznika (oczywiście rozdrobnione)
po 10 m-cu: bakłażan, pozostałe strączkowe, bułki, chleb, sucharki (glutenowe kaszki wcześniej)
po 11 m-cu: figi, makarony, przetworzone mleko w postaci jogurtów, serów białych itp., wędliny wysokiej jakości chude, mięso wołowe i cielęce
po 12 m-cu: cytrusy, czekolada, mielone orzechy, rzodkiewki, sałata
Fit & You Gabinet Dietetyczny
http://www.fitandyou.com
Awatar użytkownika
Magdalena Kubik
Ekspert
 
Posty: 126
Rejestracja: 06 sty 2013, 19:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Frezja » 13 lut 2013, 15:09

Magdalena Kubik, a od kiedy można podawać serki typu Danio?
Obrazek
Awatar użytkownika
Frezja
SuperMama
 
Posty: 539
Rejestracja: 02 lis 2012, 16:29
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 21 times
Been thanked: 3 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: mikołajkowa » 13 lut 2013, 15:13

Magdalena Kubik pisze:
mikołajkowa pisze:makrela świeża będzie dla takiego szkraba dobra? Od kiedy dziecko może jeść ryby grillowane? dla nas grilluję taką makrelę na patelni grillowej bez dodawania tłuszczu, mogłabym wyskubać dla syna trochę takiej rybki, czy lepiej na początek ugotować na parze?

Świeza makrela ok, z grillowaniem jeszcze poczekaj do ukończenia roczku. Na razie działaj parą ;;)


Dziękuję za odpowiedź :-)
mikołajkowa
 
Posty: 308
Rejestracja: 06 lis 2012, 20:19
Has thanked: 18 times
Been thanked: 3 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: szaraczarownica » 13 lut 2013, 18:54

Magdalena Kubik, to ja zamiast pisać na pw zadam pytanie publicznie: a jak się ma ten jadłospis do dań słoiczkowych, gdzie już po 4 miesiącu jest gruszka, śliwki, morele, brzoskwinie, winogrona, owoce leśne i inne owoce.
Poza tym ja z kolei od szpitalnej pani dietetyk dostałam info 2 tygodnie temu, że spokojnie mogę już podać brokuły.

Przyznam szczerze, że gdyby nie szeroki wybór owoców słoiczkowych, to mój syn w zasadzie nie jadł by nic. Warzywa są mega bleeeee. Owoce są suuuper. Może sytuację uratuje mięsko - dzisiaj nawet nie pluł warzywami, bo chyba wyczuł lekką nutkę indyka ;)
Awatar użytkownika
szaraczarownica
Moderator
 
Posty: 14787
Rejestracja: 27 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 187 times
Been thanked: 200 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: martula_87 » 13 lut 2013, 19:02

Frezja pisze:Magdalena Kubik, a od kiedy można podawać serki typu Danio?

Z tego co zdążyłam się zorientowac to ekspert już się wypowiedał w tym temacie tylko na początku wątku i mowa była o Danonkach że podawanie dzieciakom to nie zbyt dobry pomysł.
Dominik 8.05.2012
Awatar użytkownika
martula_87
SuperMama
 
Posty: 8645
Rejestracja: 28 paź 2012, 6:39
Has thanked: 242 times
Been thanked: 93 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Patrycja11 » 13 lut 2013, 19:47

Nawet Pepsi pisała, że
Pepsi pisze:To cukier na cukrze i cukrem pogania
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Patrycja11
Moderator
 
Posty: 9186
Rejestracja: 30 paź 2012, 13:47
Lokalizacja: Konstantynów
Has thanked: 198 times
Been thanked: 117 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Frezja » 13 lut 2013, 19:54

martula_87 pisze:Z tego co zdążyłam się zorientowac to ekspert już się wypowiedał w tym temacie tylko na początku wątku i mowa była o Danonkach że podawanie dzieciakom to nie zbyt dobry pomysł.

ahhhh dziękuję za pomoc >D
Obrazek
Awatar użytkownika
Frezja
SuperMama
 
Posty: 539
Rejestracja: 02 lis 2012, 16:29
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 21 times
Been thanked: 3 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: malaJu » 14 lut 2013, 0:31

szara,co kraj to inny schemat rozszerzania diety.
a moje dzieci nie jadly i nie jedza wszystkiego, co dozwolone w tabeli. nie ma co kierowac sie scisle normami, bo wszystko zalezy od systemu trawiennego u danego dziecka. Leo np szybko i ladnie trawi, wiec moze jesc ciezsze rzecz, ale np tych uczulajacych np jajek prawie wcale mu nie podaje za co pochwalila mnie alergolog
a piszacz uk dodam tylko, ze w Polsce to mamy jeszcze dobre zarcie w sklepach. Wczoraj szukalam zdrowych platkow sniadaniowych. w najzdrowszych cukier jest na trzecim miejscu. a reszcie na drugim. zdrowych ciastek tez nie ma. a jak ludzie wygladaja? tak ze ciuchy dla mnie to najmniejszy rozmiar.
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: szaraczarownica » 14 lut 2013, 8:40

Ju no więc właśnie.
Z kolei w Babydreamach mięsko jest już po 4 miesiącu, więc Niemcy wprowadzają je o miesiąc wczesniej. I teraz pytanie, czy aż tak bardzo różnimy się układem pokarmowym? Może za bardzo się cackamy w Polsce?
Awatar użytkownika
szaraczarownica
Moderator
 
Posty: 14787
Rejestracja: 27 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 187 times
Been thanked: 200 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Malwina » 15 lut 2013, 14:20

Moje dziecko zanim skończyło 6 miesięcy, to zjadło talerz rosołu z kaszą manną. Cały.
Bałam się, że go wysypie, bo wywar warzywny na mięsie i do tego kasza manna. Ale nie, nic takiego się nie stało.
Od tej chwili przestałam patrzeć w tabele i jadł później jak leci, co mi się pod rękę nawinęło.
Pediatra była w szoku, ale stwierdziła, że jak toleruje, to niech je i jadł ;)
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Malwina
SuperMama
 
Posty: 3804
Rejestracja: 29 paź 2012, 14:02
Has thanked: 29 times
Been thanked: 68 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Magdalena Kubik » 18 lut 2013, 17:44

Odnosząc się do wprowadzania kolejnych produktów, schemat który przedstawiłam jest zgodny z zaleceniami towarzystw pediatrycznych i dietetycznych. Niestety coraz częściej informacją wyznaczającą tempo wprowadzania są dla rodziców dane ze słoiczków, lecz nie ma się czemu dziwić skoro brakuje jednoznacznych publikacji dla rodziców odnośnie schematu. :(
Każdy człowiek inny i tak jak napisała Malwina, to ostatecznie my decydujemy co damy naszemu dziecku :)
Fit & You Gabinet Dietetyczny
http://www.fitandyou.com
Awatar użytkownika
Magdalena Kubik
Ekspert
 
Posty: 126
Rejestracja: 06 sty 2013, 19:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Marcka » 22 lut 2013, 14:39

to mam jeszcze pytanie apropo wprowadzania mleka krowiego do diety maluszka.
Kiedy, w jakich ilościach i jakie mleko, czy przetwory mleczne typu serki itp. można zacząć wprowadzać?
ObrazekObrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
Marcka
SuperMama
 
Posty: 2485
Rejestracja: 27 paź 2012, 21:15
Lokalizacja: okolice Zd-W.
Has thanked: 64 times
Been thanked: 49 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: Patrycja11 » 22 lut 2013, 14:44

Marcka, ja ekspertem nie jestem, ale mniej więcej koło 8-9 miesiąca wprowadzałam do diety Gabrynia nabiał, jogurty, serki i krowie mleko.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Patrycja11
Moderator
 
Posty: 9186
Rejestracja: 30 paź 2012, 13:47
Lokalizacja: Konstantynów
Has thanked: 198 times
Been thanked: 117 times

Re: Dobry jadłospis dla małego człowieka - pytania

Postautor: szaraczarownica » 22 lut 2013, 15:45

Ja gdzieś czytałam, że pod koniec 1 roku życia można wprowadzić kefir, maślankę i jogurt. Z czego najlepszy jest ponoć kefir. I te wszystkie produkty można wprowadzać też u alergików, bo w procesie fermentacj (czy co tam się z tym dzieje) rozkładowi ulega laktoza.
Awatar użytkownika
szaraczarownica
Moderator
 
Posty: 14787
Rejestracja: 27 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 187 times
Been thanked: 200 times

PoprzedniaNastępna

Wróć do Specjalista ds. żywienia

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości