Warto wiedzieć ...

Na pytanie związane z rozwojem mowy odpowiada mgr Izabela Ludwiczak, Logopeda ogólny posiadający uprawnienia czynnego wykonywania zawodu z przygotowaniem pedagogicznym, prowadzący terapię logopedyczną na terenie Łodzi. http://www.twoj-logopeda.com

Warto wiedzieć ...

Postautor: IzaLogopeda » 16 lip 2013, 13:28

Wielokrotnie podkreślałam już, że mowa stanowi podstawę rozwoju osobowości dziecka i prawidłowego przebiegu procesów myślowych. Początkowo czuwanie nad przebiegiem jej rozwoju jest zadaniem rodziców – z czasem przedszkola i szkoły.
Od kilkudziesięciu lat obserwuje się tendencję do obniżania granicy wieku, w której dziecko powinno opanować poprawną wymowę. W latach 60-tych przyjmowano, że rozwój mowy powinien być ukończony w wieku 7 lat. Bardzo szybko granicę tę przesunięto do 6 lat, a obecnie coraz częściej mówi się o wieku 5 lat. Z pewnością zmiany zachodzące w systemie edukacji mają na to duży wpływ.
Dlatego też pracę stymulującą i poprawiającą mowę podejmuje się z coraz młodszymi dziećmi. Należy to uwzględnić i nie czekać aż dziecko ukończy 5 czy 6 lat.
BARDZO WAŻNE !!!
Zdrowy pięciolatek mający kłopoty z wymową, analizą i syntezą słuchową wymaga pomocy logopedycznej.

Jest to ostatni moment, aby dziecko opanowało artykulacyjną stronę mowy przed programowym wprowadzeniem liter
i czytaniem !!!

W wieku sześciu lat - jest już zdecydowanie za późno!!!
Następuje piętrzenie się problemów: wymowa, analiza i synteza słuchowa oraz nauka liter i czytanie!!!


A Wasze dziecko ile ma lat?
Macie pewność, że rozwój mowy przebiega prawidłowo?
Awatar użytkownika
IzaLogopeda
Ekspert
 
Posty: 59
Rejestracja: 23 lut 2013, 9:31
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Warto wiedzieć ...

Postautor: IzaLogopeda » 06 sie 2013, 17:56

ALALIA EKSPRESYJNA!!!!

To jedno z najtrudniejszych zaburzeń do zdiagnozowania.
Często mylone jest z opóźnionym rozwojem mowy bądź następstwem niedosłuchu.
Natomiast odróżnienie zwykłego opóźnienia mowy od alalii – szczególnie ekspresyjnej jest podstawą podjęcia prawidłowych działań terapeutycznych.

Ponieważ obraz kliniczny dziecka w obu przypadkach jest podobny, bardzo często lekarze – pediatrzy, psycholodzy, pedagodzy – zalecają rodzicom czekanie na spontaniczne ukształtowanie się mowy do 4 roku życia a nawet do 6 roku życia. Wydaję się to nieprawdopodobne – niestety tak wygląda rzeczywistość.

Dlatego bardzo ważna jest wczesna diagnostyka i profilaktyka logopedyczna.
Dziecko, które w wieku 3 lat nie posługuje się zdaniami bądź równoważnikami zdań (np. dzisiaj spać, mama jeść) nie należy zwlekać z rozpoczęciem postępowania terapeutycznego.

Krótka charakterystyka dzieci z alalią ekspresyjną:

Dla alalii ekspresywnej (zwanej też ruchową, rozwojową, sensoryczną lub motoryczną) charakterystyczne jest dobre rozumienie mowy, a jeżeli jest ono zaburzone, to w mniejszym stopniu niż mówienie. Natomiast utrudnione może być rozumienie długich i złożonych zdań. Zaburzeniom mowy o charakterze motorycznym dużego stopnia może towarzyszyć ogólna niesprawność motoryczna lub tylko niezręczność w wykonywaniu precyzyjnych ruchów. Opóźniony może być początek chodzenia – u dzieci z zaburzeniami motoryki wady wymowy występują częściej niż u dzieci o motoryce normalnej.
Alalia może występować w różnym stopniu, w alalii dużego stopnia dziecko posługuje się zaledwie kilkoma głoskami (są to najczęściej samogłoski a, o oraz spółgłoski t, d, ma też trudności z wymową grup spółgłoskowych oraz sylab zamkniętych.
Awatar użytkownika
IzaLogopeda
Ekspert
 
Posty: 59
Rejestracja: 23 lut 2013, 9:31
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Warto wiedzieć ...

Postautor: krist334as » 23 kwie 2018, 6:09

Bardzo ciekawe to są informację które każdy człowiek powinien przeczytać

______________________________
Usunęłam link - Patrycja11
krist334as
 
Posty: 1
Rejestracja: 23 kwie 2018, 6:08
Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time

Re: Warto wiedzieć ...

Postautor: IzaLogopeda » 23 kwie 2018, 19:20

Serdecznie dziękuję ;)
Cieszę się że ktoś dostrzega treści, które są tak istotne
Pozdrawiam ;;)
Awatar użytkownika
IzaLogopeda
Ekspert
 
Posty: 59
Rejestracja: 23 lut 2013, 9:31
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Warto wiedzieć ...

Postautor: malaJu » 24 kwie 2018, 11:25

IzaLogopeda, to od razu zapytam, jakie są Twoje doświadczenia z mutyzmem wybiórczym. Coś wiesz? Mam taką uczennicę i nikt wcześniej nie zwrócił na to uwagi. Dziecko w 1 klasie liceum...
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: Warto wiedzieć ...

Postautor: AgaGrusiecka » 24 kwie 2018, 13:53

Też chętnie poczytam :)
Obrazek
Obrazek
AgaGrusiecka
Ekspert
 
Posty: 3867
Rejestracja: 29 lip 2013, 12:55
Has thanked: 60 times
Been thanked: 176 times

Re: Warto wiedzieć ...

Postautor: IzaLogopeda » 24 kwie 2018, 19:54

Niestety nie mam doświadczeń w tej dziecinie. NIe pomogę ;)
Awatar użytkownika
IzaLogopeda
Ekspert
 
Posty: 59
Rejestracja: 23 lut 2013, 9:31
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Warto wiedzieć ...

Postautor: misiao1983 » 25 kwie 2018, 10:27

Alalia ekspresyjna / afazja , mój młodszy nie mówiący w wieku 2 lata i 10 miesięcy, miał rzucone przez logopedę podejrzenie tego zaburzenia ( nie umiał np powtórzyć po nas dwusylabowego wyrazu, wydawał bełkot ) , posługiwał się wąskim słownictwem, mimo że konsultowaliśmy go potem z 3 innymi logopedami, które uznały, że to tylko opóźniony rozwój mowy, ziarno strachu zostało zasiane. Miał intensywną terapię logopedyczną ze mną , raz w tyg z prywatną neurologopedą i raz na 2 tyg w PPP ( wyproszone " po znajomosci", bo z naszego PPP nas odesłali, że jeszcze ma czas. Po pół roku zaczął gadać, a teraz jako 4 latek jest najbardziej udzielającym się dzieckiem w grupie w przedszkolu. Także kamień spadł z serca, ale temat afazji ekspresyjnej znam prawie jak specjalistka, w domu podręcznik od metody krakowskiej, wydruki z książek logopedycznych i materiały do pracy z dzieckiem ( codziennie 1h -2h) intensywnej pracy , że on jako 3 latek dał radę, podziw, a matka była wymagająca. Miałam kiedyś opisać to wszystko, żebyście mamy nigdy nie lekceważyły jak dziecko nie mówi, b często dzieci są diagnozowane dopiero po 5 roku życia, a to przecież tyle lat straconych na wczesną terapię.
Obrazek
[/url]Obrazek
Awatar użytkownika
misiao1983
SuperMama
 
Posty: 1097
Rejestracja: 04 cze 2013, 19:21
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Warto wiedzieć ...

Postautor: gohnia » 25 kwie 2018, 12:22

misiao1983, podziwiam twoje zaangażowanie :ymapplause:
W 2011 Ł 2013 K 2017

Szczęście to skutek uboczny postępowania zgodnie ze swoimi wartościami.
Awatar użytkownika
gohnia
SuperMama
 
Posty: 4776
Rejestracja: 13 lis 2012, 22:01
Has thanked: 86 times
Been thanked: 84 times

Re: Warto wiedzieć ...

Postautor: ava » 26 kwie 2018, 13:08

misiao1983 pisze:( codziennie 1h -2h) intensywnej pracy
Wow, szacun dla Ciebie i dla małego, że dał radę!
Awatar użytkownika
ava
SuperMama
 
Posty: 8866
Rejestracja: 13 lis 2012, 20:32
Has thanked: 37 times
Been thanked: 109 times

Re: Warto wiedzieć ...

Postautor: misiao1983 » 26 kwie 2018, 14:38

Wiecie dziewczyny, afazja ekspresyjna to poważne zaburzenie, ( ono nie mija ) na które dziecko może otrzymać orzeczenie o niepełnosprawności, teraz wiem skąd mamy dzieci z problemami biorą siłę, to jest po prostu walka o dobro dziecka.
Swoją drogą w międzyczasie, kiedyś siedząc w przychodni z kaszlącymi chłopakami, przyszła mama której synowi w wieku lat 11 zdiagnozowano afazję ( słyszałam jak mówi to pielęgniarce), wcześniej chodzili od psychologa do psychologa , bo nie wiedzieli co mu jest, ze słów matki , nie miał w dzieciństwie opóznionej mowy , ale z wiekiem zauwazyli, że czasem nie do końca rozumie co się do niego mówi, czasem nie umiał się wysłowić, jakby brakowało mu słów w głowie i diagnoza w wieku lat 11. Jak późno. Potrzeba dobrego neurologopedy i neurologa i psychologa razem.
Obrazek
[/url]Obrazek
Awatar użytkownika
misiao1983
SuperMama
 
Posty: 1097
Rejestracja: 04 cze 2013, 19:21
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Warto wiedzieć ...

Postautor: Blue » 26 kwie 2018, 14:45

Misiao-bardzo mądrze napisałas o czerpaniu siły,to jest właśnie to.
Blue
SuperMama
 
Posty: 18363
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Warto wiedzieć ...

Postautor: Fionka » 26 kwie 2018, 16:33

misiao1983, gratuluję obojgu wytrwałości. Wszystko jest możliwe z odpowiednim celem na końcu i odpowiednią motywacją do działania :)

misiao1983 pisze:na które dziecko może otrzymać orzeczenie o niepełnosprawności.


Żeby oni jeszcze chcieli dawać te orzeczenia na afazję. Wielu znajomych ma z tym ogromne problemy. My w zeszłym tygodniu dostaliśmy orzeczenie na kolejne 3 lata (swoją drogą podziwiam wiarę komisji w uzdrowienie mojego dziecka ;) ).
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Fionka
SuperMama
 
Posty: 684
Rejestracja: 01 lis 2012, 8:25
Has thanked: 13 times
Been thanked: 16 times

Re: Warto wiedzieć ...

Postautor: caixa » 27 kwie 2018, 10:43

misiao1983, a czy możesz polecić specjalistę do diagnozy?
Awatar użytkownika
caixa
SuperMama
 
Posty: 10674
Rejestracja: 16 lis 2012, 20:33
Has thanked: 40 times
Been thanked: 222 times

Re: Warto wiedzieć ...

Postautor: misiao1983 » 27 kwie 2018, 14:09

caixa pisze:misiao1983, a czy możesz polecić specjalistę do diagnozy?
szczerze to nie, diagnoza jest trudna, zapewne musi być wespół dziecko obserwowane i przez neurologa i praca z neurologopedą, z czego z jednej strony ciężko odróżnić to od zwykłego opóźnienia mowy, a różnicą będzie szybkość osiągania postępów, a z drugiej strony ponoć bardzo często dzieci z afazją mylone są z dziećmi z autyzmem i tu już potrzeba dobrego psychologa. W jednej PPP machnęli na nas ręką, bo przecież jeszcze był mały, w drugiej podjęła się z.nim pracy neurologopeda i z jednej strony mówiła, że to orm, a z drugiej , że trochę ma cechy afatyczne, (jak już zaczął powtarzać wyrazy to było słychać podział na sylaby , patrzył na ruch ust, żeby słowo powtórzyć ) , a dodam że w trakcie badania słuchu wyszły ok, a 2 neurolożki odrazu z góry rzuciły " że teraz to każde niemówiące dziecko to logopedzi zaraz afazję rzucają "', ( miał też robione badanieEEG , które wyszło prawidłowo, ale nie jest to wyznacznikiem, bo można mieć afazję i prawidłowe EEG) w międzyczasie konsultowaliśmy go też z Małgorzatą Płonką , czy jakby co Tomatis ( opinie różne , może to czary mary ) on się nie zakwalifikował, a wykonywał już wtedy ogrom pracy ze mną, chyba największe zaufanie miałam do neurologopedy, którą poleciła mi martula87 ( Anna Bakalarska), bo ona prowadziła dziewczynkę z afazją, więc wierzyłam, że jeśli u Sebka jest to też afazja, będzie w stanie to rozpoznać.
A pierwsza neurologopeda która po 2 spotkaniach wydała nam opinię, że to afazja ekspresyjna , była generalnie zrugana przez 3 następne, że taką diagnozę można rzucić w toku terapii dłuższej, a nie po 2 wywiadach. Ja do niej już nie wróciłam, bo generalnie więcej wyciągnęła z wywiadu ze mną, niż z pracy z nim. Szczerze powiem, najbardziej zaniepokoiło nas , że on nie umie po nas powtarzać, umiał powiedzieć odrębne sylaby np ma, ba ale nie szła synteza "maba", a miał już prawie 3 latka. Bardzo intensywna terapia trwała pół roku, we wrześniu w wieku 3 latka i 7 mcy poszedł do przedszkola i nie było już żadnych różnic między mową jego a rówieśników.
Obrazek
[/url]Obrazek
Awatar użytkownika
misiao1983
SuperMama
 
Posty: 1097
Rejestracja: 04 cze 2013, 19:21
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Warto wiedzieć ...

Postautor: misiao1983 » 27 kwie 2018, 14:42

A i jeszcze generalnie dodam, że uważam, że gdyby faktycznie moje dziecko miało alalię/ afazję , a byliśmy zbywani " bo jeszcze mały " , a ja nie miałabym swego matczynego lęku i uporu, a on nadal by nie mówił to może po pół roku w przedszkolu by padły pierwsze sygnały, że coś nie tak, a ma już 4 latka ( czyli stracony byłby rok gdzie mógłby pracować już z logopedą). I dodam że wszystkie nasze wizyty u logopedów, neurologów, badania słuchu, laryngolog, psycholog odbyły się prywatnie , odliczając jedno PPP ale nie nasze rejonowe, na nfz to zszedł by kolejny rok na duagnozowanie, czyli miałabym niemówiącego 5 latka . A niemówiący 5 latek i grupa rówieśnicza, zaczęłaby się agresja , odizolowanie od grupy i stąd idzie mylenie afazji z autyzmem. Mówię w sposób mocno uproszczony. O staraniach o wwr i orzeczenie o niepełnosprawności pewnie drugie tyle czasu. Także liznęłam tego " troszkę" i byłam załamana. Dlatego podziwiam po stokroć mamy z dziećmi niepełnosprawnymi, w nich jest siła największa.
Obrazek
[/url]Obrazek
Awatar użytkownika
misiao1983
SuperMama
 
Posty: 1097
Rejestracja: 04 cze 2013, 19:21
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times


Wróć do Logopeda

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron