badanie uwagi słuchowej

Na pytanie związane z rozwojem mowy odpowiada mgr Izabela Ludwiczak, Logopeda ogólny posiadający uprawnienia czynnego wykonywania zawodu z przygotowaniem pedagogicznym, prowadzący terapię logopedyczną na terenie Łodzi. http://www.twoj-logopeda.com

badanie uwagi słuchowej

Postautor: MamaŻaby » 25 lip 2014, 11:17

Byłam z Żabą u logopedy. Poszłam na konsultację żeby mieć pewność, że jej problemy z wymawianiem niektórych słów (obecnie dość rzadkie problemy) nie będą jakąś przeszkodą (utrudnieniem) w szkole, zwłaszcza że w zerówce może być problem z dostaniem się na zajęcia logopedyczne.
Byłam pewna, że córka nie ma jakichś mega problemów. Okazało się, że nie wszystkie zadania wykonała dobrze, choć byłam pewna że świetnie sobie poradzi.
No i najważniejsze, problemów logopedycznych jako takich nie ma natomiast trzeba zrobić badanie uwagi słuchowej.
Przeczytałam, że
"Badanie uwagi i lateralizacji słuchowej nie jest badaniem audiologicznym. Przeprowadzana diagnoza ma na celu określenie, jak osoba słucha, a nie czy słyszy. Wyniki diagnozy medycznej (badania audiologicznego) mogą być prawidłowe natomiast dziecko może mieć problemy w zakresie tzw. centralnych zaburzeń przetwarzania słuchowego."

Nie podejrzewałam Żaby o tego typu problemy.
"Wynik badania uwagi i lateralizacji słuchowej może pomóc Państwu zrozumieć dlaczego „Wasze” dziecko zachowuje się w niewłaściwy sposób, na przykład: zbyt impulsywnie reaguje na niektóre dźwięki, dekoncentruje się podczas nauki, wydaje się być „nieobecne”, nie reaguje na polecenia, ma problemy w zakresie rozwoju mowy i komunikacji oraz zapamiętywania, jest impulsywne i nadruchliwe lub wprost przeciwnie zamknięte w sobie i wycofane.
Niekiedy dzieci maskują swoje problemy słuchowe lub manifestują je w specyficzny sposób, utrudniający ich rozpoznanie. Na przykład nie zatykają uszu w reakcji na drażniące ich dźwięki, a reagują pobudzeniem emocjonalnym dopiero po dłuższym czasie. Tylko dokładna diagnostyka może wskazać na istnienie związku pomiędzy problemami dziecka, a zaburzeniami przetwarzania słuchowego."

Ten opis zupełnie nie pasuje do mojego dziecka.
Martwię się... Chociaż z drugiej strony dobrze że poszłyśmy bo mamy jeszcze rok żeby poddać Żabę terapii jeśli faktycznie coś jest nie tak. Zwłaszcza, że Pani logopeda powiedziała, że taki problem może być przyczyną problemów z nauką nawet u zdolnych i inteligentnych dzieci.

cytaty: http://www.impuls-terapia.pl/index.php/oferta/diagnosa-suchowa-tomatisa
MamaŻaby
SuperMama
 
Posty: 4496
Rejestracja: 08 lis 2012, 20:40
Has thanked: 0 time
Been thanked: 107 times

Re: badanie uwagi słuchowej

Postautor: MamaŻaby » 07 paź 2014, 18:26

Byłam dziś w szkole na pierwszych konsultacjach z wychowawczynią i niestety Żaba faktycznie ma pewne zaburzenia słuchowo-logopedyczne. Przejawia się to:
lękiem przed dużym hałasem,
koniecznością powtarzania jej poleceń by coś powtórzyła (np. ćwiczone słowo na logopedii) lub zrobiła (w trakcie zajęć w klasie),
zawieszaniem się w trakcie zajęć,
że jak ma powtórzyć trudne słowo to oprócz słuchania także czyta z ruchu warg,
problemami z wychwyceniem głosek dźwięcznych i bezdźwięcznych, choć tu akurat Pani powiedziała że z tym ma prawo mieć problem i będą to ćwiczyć przez cały rok.
Faktycznie takie problemy mogą stanowić przyczynę trudności w opanowaniu pisania i czytania oraz języków obcych.

Nie wiem co zrobić. Pani powiedziała, że ustalą ze szkolnym logopedą sposób terapii szkolnej z Żabą ale nie chcę wszystkiego zwalać na szkołę. Z drugiej strony ta płatna terapia (metoda Tomatisa), na którą namawiała mnie logopeda w lipcu kosztuje prawie 3 tysie i nas po prostu na nią nie stać....
MamaŻaby
SuperMama
 
Posty: 4496
Rejestracja: 08 lis 2012, 20:40
Has thanked: 0 time
Been thanked: 107 times

Re: badanie uwagi słuchowej

Postautor: asharya » 05 sty 2015, 16:30

Ile?! Biorąc pod uwagę, że logopedia jest młodą nauką to sporo sobie każą płacić za nią. Wiele ćwiczeń można przeprowadzać w domu z dzieckiem, ale trzeba być uważniejszym na wymowę. Ja osobiście poszłabym do kilku logopedów i zapytała o ich oferty, musi być w Łodzi tańsze leczenie!
Awatar użytkownika
asharya
 
Posty: 3
Rejestracja: 05 sty 2015, 16:17
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: badanie uwagi słuchowej

Postautor: MamaŻaby » 05 sty 2015, 18:39

ostatecznie nie zdecydowaliśmy się na żadną terapię. Logopeda w szkole zwraca większą uwagę na Żabę i jej postępy, tak samo jak jej nauczycielka. Na zebraniu podsumowującym postępy obie stwierdziły, że Żaby problem z nauką raczej nie będzie dotyczył a jeśli nawet to w niewielkim stopniu, który będzie można skorygować w domu. Już widzę, jak Żaba pięknie dzieli słowa na wyrazy, wyłapuje jakie litery są w danym słowie więc raczej nie powinna mieć problemów z nauką pisania a o to się głównie rozchodziło
MamaŻaby
SuperMama
 
Posty: 4496
Rejestracja: 08 lis 2012, 20:40
Has thanked: 0 time
Been thanked: 107 times

Re: badanie uwagi słuchowej

Postautor: mrolk987 » 19 sty 2022, 9:48

Nauczyciele ze szkoły często idą na łatwiznę i zwalają odpowiedzialność za wszystko na rodziców. A przecież po to właśnie jest szkoła, żeby czegoś te nasze dzieciaki uczyć i zwracać uwagę na ich prawidłowy rozwój...
mrolk987
 
Posty: 3
Rejestracja: 19 sty 2022, 9:11
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time


Wróć do Logopeda

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości