Krótkie wędzidełko języka

Na pytanie związane z rozwojem mowy odpowiada mgr Izabela Ludwiczak, Logopeda ogólny posiadający uprawnienia czynnego wykonywania zawodu z przygotowaniem pedagogicznym, prowadzący terapię logopedyczną na terenie Łodzi. http://www.twoj-logopeda.com

Krótkie wędzidełko języka

Postautor: PolubiłamGotowanie » 25 paź 2016, 11:36

Kiedy najlepiej podciąć krótkie wędzidełko języka? Czy jest jakiś zakres czasowy uznawany za najlepszy? A może w ogóle nie trzeba tego robić?
Proszę o opinię eksperta oraz oczywiście o wypowiedzenie się w temacie mamy, które miały do czynienia z tym tematem. A może któraś z Was obecnie boryka się z tym problemem i nie wie co robić?

Moja historia jest taka:
Mój syn urodził się z tak krótkim wędzidełkiem, że po kilku tygodniach czubek języka wyglądał trochę jak serduszko. Nie miał problemów z jedzeniem, ale nie było mowy, żeby udało mu się wystawić język. Pediatra dała nam skierowanie do szpitala na Pomorskiej, tam syna obejrzało z 3 specjalistów (istny chaos) i uznano, że wędzidełko trzeba będzie podciąć. Syn miał wtedy 5 miesięcy. Wszystko ładnie się zagoiło, po odczekanym czasie po zabiegu mogłam swobodnie karmić syna piersią - nie miał problemu z dossaniem się do piersi. Myślę, że podjęliśmy słuszną decyzję, ale chętnie poznam inne historie.

Szukałam, ale nie znalazłam podobnego wątku, a pamiętam, że ja miałam wątpliwości co dalej robić. Czy czekać, czy nie. Internet nie dał mi zadowalających odpowiedzi, znajome nie miały z tym do czynienia, więc pozostało mi opierać się na wiedzy i zdaniu specjalistów. Dlatego uznałam, że temat może się tu przydać.
PolubiłamGotowanie
 
Posty: 123
Rejestracja: 31 sie 2016, 20:55
Has thanked: 0 time
Been thanked: 3 times

Re: Krótkie wędzidełko języka

Postautor: kakonka » 25 paź 2016, 12:29

PolubiłamGotowanie, moja siostra urodzila sie z krotkim wedzidelkiem. Jezyk wyglada smiesznie jak go wysunie- nie jest co prawda serduszko ale jest szerszy z delikatnym przedzialkiem a poza tym nie ma żadnych niedogodnosci z tym zwiazanych. Zadnej wady wymowy... Ogladali ja specjalisci ale kazdy mowil co innego. Dzisiaj ma 24 lata i obeszlo sie bez zabiegu :)
Awatar użytkownika
kakonka
SuperMama
 
Posty: 4139
Rejestracja: 27 paź 2012, 22:27
Lokalizacja: Aleksandrów Łodzki
Has thanked: 109 times
Been thanked: 34 times

Re: Krótkie wędzidełko języka

Postautor: PolubiłamGotowanie » 25 paź 2016, 13:20

Specjaliści ze szpitala na Pomorskiej wspominali o tym, że gdyby to wędzidełko nie było aż tak krótkie (nie robiło się serduszko), czyli pewnie tak jak u Twojej siostry, to można by po prostu ćwiczyć język i wszystko byłoby ok, ale w przypadku tak krótkiego wędzidełka lepiej je podciąć.
PolubiłamGotowanie
 
Posty: 123
Rejestracja: 31 sie 2016, 20:55
Has thanked: 0 time
Been thanked: 3 times

Re: Krótkie wędzidełko języka

Postautor: grillossikk » 06 lis 2016, 12:55

Dokładnie, myślę, że ćwiczenie w zupełności wystarczy.
grillossikk
 
Posty: 2
Rejestracja: 02 lis 2016, 12:00
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: Krótkie wędzidełko języka

Postautor: PolubiłamGotowanie » 06 lis 2016, 15:19

grillossikk pisze:Dokładnie, myślę, że ćwiczenie w zupełności wystarczy.


Myślisz tak, bo miałaś z tym tematem do czynienia, czy po prostu tak Ci się wydaje?
PolubiłamGotowanie
 
Posty: 123
Rejestracja: 31 sie 2016, 20:55
Has thanked: 0 time
Been thanked: 3 times

Re: Krótkie wędzidełko języka

Postautor: JustynaLogopeda » 17 paź 2018, 12:19

Krótkie wędzidełko podjęzykowe nazywane jest przez logopedów ankyloglossią. Jeżeli na Państwa oko jest ono krótkie (jest przerośnięte, a język tworzy kształt serduszka lub nie podnosi się do góry) to należy zgłosić się do laryngologa i zaczerpnąć opinii na jego temat. Sprawę można zgłosić do lekarza pediatry, który wypisze odpowiednie skierowanie, a także sam oceni stan wędzidełka. Krótkie wędzidełko podjęzykowe będzie stwarzać dziecku problem w artykulacji niektórych głosek np. t, d, n, l, r, sz, ż, cz, dż, które wymagają od mówiącego uniesienie czubka języka do góry.
Zapraszam na mój blog logopedyczny
Awatar użytkownika
JustynaLogopeda
 
Posty: 12
Rejestracja: 17 paź 2018, 8:26
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: Krótkie wędzidełko języka

Postautor: Paulina S. » 21 lis 2018, 19:34

Możecie polecić kogoś do podcięcia wędzidełka u prawie czteroletniego dziecka?
Awatar użytkownika
Paulina S.
SuperMama
 
Posty: 2740
Rejestracja: 04 lis 2013, 21:30
Has thanked: 80 times
Been thanked: 57 times

Re: Krótkie wędzidełko języka

Postautor: Paulina S. » 11 lut 2019, 23:25

Gdyby ktoś był zainteresowany, to w Instytucie Stomatologii na Pomorskiej są krótkie terminy na podcięcie wędzidełka.
Awatar użytkownika
Paulina S.
SuperMama
 
Posty: 2740
Rejestracja: 04 lis 2013, 21:30
Has thanked: 80 times
Been thanked: 57 times

Re: Krótkie wędzidełko języka

Postautor: JustynaLogopeda » 05 lut 2020, 18:13

Paulina S. pisze:Możecie polecić kogoś do podcięcia wędzidełka u prawie czteroletniego dziecka?


Proszę wybrać się na konsultację do Totumedica, kilkoro Rodziców podcinało tam wędzidełka u swoich dzieci.
Zapraszam na mój blog logopedyczny
Awatar użytkownika
JustynaLogopeda
 
Posty: 12
Rejestracja: 17 paź 2018, 8:26
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: Krótkie wędzidełko języka

Postautor: Makbet16 » 18 mar 2021, 13:42

Myślę, że każdy przypadek jest inny, dlatego zawsze najlepiej skonsultować się z lekarzem :)
podpis usunięty jako niezgodny z regulaminem
Awatar użytkownika
Makbet16
 
Posty: 3
Rejestracja: 18 mar 2021, 13:39
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time


Wróć do Logopeda

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość