Rozwój mowy

Na pytanie związane z rozwojem mowy odpowiada mgr Izabela Ludwiczak, Logopeda ogólny posiadający uprawnienia czynnego wykonywania zawodu z przygotowaniem pedagogicznym, prowadzący terapię logopedyczną na terenie Łodzi. http://www.twoj-logopeda.com

Re: Rozwój mowy

Postautor: klara76 » 14 maja 2013, 16:43

są logopedzi na nfz ale terminy wcale nie muszą być bliższe
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
klara76
SuperMama
 
Posty: 4678
Rejestracja: 02 lis 2012, 8:28
Lokalizacja: łódź-bałuty
Has thanked: 104 times
Been thanked: 43 times

Re: Rozwój mowy

Postautor: Blue » 14 maja 2013, 20:48

Imyszka idz na Hipoteczna-rog Hipotecznej i Limanki.
Budynek dosc negatywne robi wrazenie (stara kamienica z odpadajacym tynkiem-lekko menelskie wrazenie) ale coz.
Ja dostalam termin w 2 tyg.Bylam jednorazowo z mloda u dr.Wyzykowskiej.
Tylko uprzedzam ze sa dosc dziwne procedury w tej poradni.
Najpierw idzie samo dziecko na wywiad/badanie,a potem
idzie sam rodzic wysluchac diagnozy i ewentualnie dalszej terapii.
Dziecko wtedy czeka w poczekalni=bawialni.
Dziwna poradnia ale logopedzi tam sa.
Blue
SuperMama
 
Posty: 18363
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Rozwój mowy

Postautor: IzaLogopeda » 14 maja 2013, 20:49

lmyszka pisze:Dziś w przedszkolu był logopeda i młody dostał skierowanie ze wskazaniem do leczenia.
No i zonk bo podobno jest regionalizacja i najwcześniejszy termin w tej poradni gdzie należy nasze przedszkole jest na lipiec :shock:

Czy jak bym miała skierowanie od pediatry to wtedy mogę udać się gdzie indziej?


Witam serdecznie
NIe słyszałam o tym, aby pediatra wystawiał skierowania na terapię logopedyczną. Najcześciej dyspozycje otrzymuja rodzice w przedszkolu, do którego przychodzi logopeda z Poradni i ma obowiązek przeprowadzić badania przesiewowe i wskazac dzieci do terapi.
Niestety dobrych wiadomości nie mam, ale wizyty w poradniach sa z takimi terminami. Ponadto zajęcia odbywaja się raz na miesiąc, a jeśli wizyta przepadnie np. z uwagi na chorobę dziecka kolejny termin może wypaść za kolejny miesiąc.
Taka jest nasz przykra rzeczywistość.
Jeśłi jest to poważny problem radziłabym w wakacje zainwestować w zajęcia prywatne tak aby do września poprawić stan mowy a od wrzesnia zapisać dziecko na zajęcia dodatkowe z logopedą w przedszkolu - jeśli sa takie w ofercie.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
IzaLogopeda
Ekspert
 
Posty: 59
Rejestracja: 23 lut 2013, 9:31
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Rozwój mowy

Postautor: IzaLogopeda » 14 maja 2013, 20:54

Malwina pisze:Bo z mową to jest jeszcze tak, że jeżeli dziecko nie ma potrzeby werbalizowania myśli i potrzeb, to nie ma motywacji i potrzeby, żeby to robić.
Jeśli wystarczy mu do komunikacji yyyyy, gdy coś chce, to po co ma się wysilać i mówić?
Moje dziecko zaczęło powtarzać różne słowa, gdy zauważyło, że inaczej się nie da. Ja udaję głupią i mówię, że nie wiem o co mu chodzi.
Na razie mowa jego jest w postaci wymuszonej. Powiedz tata daj, to dostaniesz; powiedz chodź, to pójdę; powiedz baja, to Ci włączę itp.
Raczej spontanicznej formy, to jeszcze nie ma.

Za to zastanawiam się, dlaczego mojemu dziecku nie sprawia trudności baba, tata, dziadzia itd., a nie może wymówić czystego mama?
Zawsze jestem baba, maba, bama itp...


Witam - jest w tym trochę prawdy co piszesz. ALe dobrze postepujesz, że nie odczytujesz gestów i dźwieków tylko oczekujesz, że powie. Czasem dzieci potrafią tak opanować gesty, że rodzice bez problemu odczytują ich potrzeby i wtedy rozwój mowy opóźnia sie bardzo.
Należy za wszelką cenę dziecko motywowac i stymulować rozwój mowy.
Jeśli chodzi o słowo "mama" - spróbuj z dzieckiem takiej zabawy.
Jeden palec - najlepiej wskazujący - kłądziemy na jednej dziurce od nosa - zatykamy ją z zewnątrz i mówimyy długo "mmmm" - najlepiej pokaż najpierw dziecku a póżniej zróbcie to sami.
Dzieci wyczuwają wtedy drgania i jest to dla nich świetna zabawa. Jak już spróbuje i sie uda wtedy można wprowadzić słowo mama - przedłużająć: mmmmmmmammmmmmmmma.
Bardzo łatwy i skuteczny sposób - powodzenia :)
Awatar użytkownika
IzaLogopeda
Ekspert
 
Posty: 59
Rejestracja: 23 lut 2013, 9:31
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Rozwój mowy

Postautor: lmyszka » 15 maja 2013, 7:46

IzaLogopeda, raz w miesiącu? Myślałam, że minimum raz w tygodniu o ja naiwna =))))
A prywatne ceny w jakich widełkach się mieszczą?
Blue, a masz tam jakis numer żeby zadzwonić i zapisać dziecko? Musiałaś mieć skierowanie?
<3 Wiktor <3 14.06.2009
<3 Kacper <3 14.08.2013
Awatar użytkownika
lmyszka
Moderator
 
Posty: 11299
Rejestracja: 27 paź 2012, 20:02
Has thanked: 77 times
Been thanked: 104 times

Re: Rozwój mowy

Postautor: Blue » 15 maja 2013, 16:29

Imyszka,nie mam już tego numeru ale chyba go brałam jakoś z internetu wiec wrzuć w google.
Wydawało mi się ze namiary w jakimś poście pisałam kiedyś,ale nie wiem gdzie i na którym forum-nie znalazłam tego.
Skierowania nie miałam,bo nie kojarzę żebym cokolwiek zanosiła.
Aha,Wyzykowska jest dość chłodna w odbiorze.Trochę jakby z góry patrzy,nosa zadziera;)
Ale to co mówiła miało sens.No i nie wiem jaka wadę wymowy ma Wiktor,ale chyba w ramach
oszczędności to na NFZ mogą wam nie przepisać terapii,bo nam powiedziała ze
jest OK,żeby dać młodej czas i pokazać się na 5te urodziny.
Myślę że dobrą opcją jest współpraca z logopeda z przedszkola-my mamy wykupione zajęcia
na terenie przedszkola.Młoda po każdych zajęciach dostaje kartkę z wypisanymi ćwiczeniami
jakie były podczas zajęć,tak by można tez było ćwiczyć w domu.
Poza tym dzięki temu jest kontrola nad tym,ze te zajęcia się w ogóle odbywają i w prawidłowy sposób.
Blue
SuperMama
 
Posty: 18363
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Rozwój mowy

Postautor: lmyszka » 15 maja 2013, 16:32

Ale my w przedszkolu nie mamy zajęć z logopedą.
<3 Wiktor <3 14.06.2009
<3 Kacper <3 14.08.2013
Awatar użytkownika
lmyszka
Moderator
 
Posty: 11299
Rejestracja: 27 paź 2012, 20:02
Has thanked: 77 times
Been thanked: 104 times

Re: Rozwój mowy

Postautor: Blue » 15 maja 2013, 18:10

Wiesz co,to może zrób tak-poproś dyrke o namiary do logopedy który współpracuje
z przedszkolem-bo na pewno macie takiego,pod którego opieka (pod katem badan przesiewowych)
jest m.in. wasze przedszkole.Skontaktuj się i zapytaj czy byliby możliwość
lekcji z Wiktorem-płatnych zapewne,np na terenie przedszkola lub u Was w domu lub w gabinecie.
jak się nie uda,dam Ci namiary na babkę logopedke z naszego przedszkola-no w przedszkolu
to się pewnie nie uda,ale może u was w domu lub gdzieś u niej jeśli ma gabinet- o ile ona w ogóle wejdzie w taka forem współpracy,tego nie wiem,cen "poza przedszkolem", tez nie znam.
Zawsze mamy forumowego specjalistę Ize:)
Spróbuj z tą Hipoteczną tez,tyle co mogę poradzić:)
Blue
SuperMama
 
Posty: 18363
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Rozwój mowy

Postautor: lmyszka » 15 maja 2013, 18:22

Z Naszą Izą juz rozmawiam :)
Tylko jesli wada jest duża to niestety nie stać Nas na prywatne zajęcia raz w tygodniu :(
<3 Wiktor <3 14.06.2009
<3 Kacper <3 14.08.2013
Awatar użytkownika
lmyszka
Moderator
 
Posty: 11299
Rejestracja: 27 paź 2012, 20:02
Has thanked: 77 times
Been thanked: 104 times

Re: Rozwój mowy

Postautor: Blue » 15 maja 2013, 18:43

Imyszka-może to jakaś mala wada,słyszysz coś niepokojącego?
U nas kuleje szereg syczący i nadal nie ma r,ale na r jest jeszcze czas.
O ile s idzie ładnie,tak c i z już gorzej
Blue
SuperMama
 
Posty: 18363
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Rozwój mowy

Postautor: lmyszka » 02 kwie 2014, 8:52

Nie wiem gdzie to umieścić, poproszę ewentualnie o przeniesienie.
https://www.facebook.com/272slowa

Akcja - "Dwa słowa na dwa lata to o 270 słów za mało" - profilaktyka logopedyczna
<3 Wiktor <3 14.06.2009
<3 Kacper <3 14.08.2013
Awatar użytkownika
lmyszka
Moderator
 
Posty: 11299
Rejestracja: 27 paź 2012, 20:02
Has thanked: 77 times
Been thanked: 104 times

Re: Rozwój mowy

Postautor: Blue » 05 kwie 2014, 8:34

fajna akcja
Blue
SuperMama
 
Posty: 18363
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Rozwój mowy

Postautor: kochecka » 25 kwie 2014, 19:32

Rok temu byłam z Maksiem na pierwszej wizycie u logopedy. Zostały stwierdzone opóźnienia ale nic konkretnego sie nie dowiedziałam. W międzyczasie chciałam się ponownie dostać do logopedy w tej poradni ale usłyszałam od pani rejestrującej, że jeśli nie były stwierdzone jakieś poważne zaburzenia to oni raczej nie przyjmują dziecka na kolejną wizytę w przeciągu roku od poprzedniej wizyty... :? Szukałam dalej.
Dzisiaj byłam z Maksiem w innym miejscu. Wielkich opóźnień nie ma ale te które są, są spowodowane rozleniwionym językiem i dolną szczęką. Maks mówi nosowo (wiem to od dawna ale dwóch laryngologów stwierdziło, że wszystko ok :evil: ). Pani dr zasugerowała zrobić ponownie testy alergiczne, może w innym miejscu bo wygląda na to, że śluzówka nosa jest nieco obrzęknięta i przez to on mówi nosowo/często ma otwartą buzię. Dostałam listę ćwiczeń do wykonywania. W sumie 20 minut dziennie i będziemy chodzić na spotkania co 2 tygodnie aż wyprowadzimy mowę na prostą. Nareszcie coś więcej wiem :)
Awatar użytkownika
kochecka
SuperMama
 
Posty: 3432
Rejestracja: 27 paź 2012, 21:03
Lokalizacja: Zd-Wola
Has thanked: 43 times
Been thanked: 42 times

Re: Rozwój mowy

Postautor: Blue » 05 maja 2014, 13:39

No to u nas udalo sie skorzystac z akcji ktora wkleila wyzej Imyszka...dzisiaj.
Bo umowilam mloda ale dostalam informacje na jakis czas przed spotkaniem,ze niestety 26.04 jest to niemozliwe.Myslalam ze nic z tego nie wyjdzie ale zaproponowano nam nny termin i udalo sie dzisiaj.Tak jak myslalam jest ogromny postep (jak na nia).Podobno byla jedna z lepiej mowiacych dzieci w ramach tej akcji (bo dobrze mowiace dzieci do logopedow nie chodza;) Ale...pojawia sie seplenienie miedzyzebowe-natychmiast odstawic smoczka.Ja to wszystko wiem ale nie moge sie zabrac jakos:/
Blue
SuperMama
 
Posty: 18363
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Rozwój mowy

Postautor: IzaLogopeda » 06 maja 2014, 21:44

Blue pisze:No to u nas udalo sie skorzystac z akcji ktora wkleila wyzej Imyszka...dzisiaj.
Bo umowilam mloda ale dostalam informacje na jakis czas przed spotkaniem,ze niestety 26.04 jest to niemozliwe.Myslalam ze nic z tego nie wyjdzie ale zaproponowano nam nny termin i udalo sie dzisiaj.Tak jak myslalam jest ogromny postep (jak na nia).Podobno byla jedna z lepiej mowiacych dzieci w ramach tej akcji (bo dobrze mowiace dzieci do logopedow nie chodza;) Ale...pojawia sie seplenienie miedzyzebowe-natychmiast odstawic smoczka.Ja to wszystko wiem ale nie moge sie zabrac jakos:/


Wiataj Blue :)
Prpoponuję jak najszybciej zająć się smoczkiem - możesz skorzystać z porad zamieszczonych na Łódzkich Mamach :)
Wcale nie jest to takie straszne - a mam nadzieję, że poinformowano Was - iż seplenienie międzyzębowe to wada, z której dziecko nie wyrasta. Bezapelacyjnie wymaga wspomagania i nie należy tego przeciągać w czasie, aby problem nie utrwalił się. Życzę powodzenia :)
IzaLogopeda
Awatar użytkownika
IzaLogopeda
Ekspert
 
Posty: 59
Rejestracja: 23 lut 2013, 9:31
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Rozwój mowy

Postautor: misia-misia » 06 maja 2014, 22:19

A ja zapytam z ciekawości. Nie to, że mnie to martwi.
Maja (2 lata i prawie 4 miesiące) gada dużo. Mam wrażenie, że przez majowy weekend mówi jeszcze więcej, normalnie zdania buduje. Codziennie po kilka nowych słów dochodzi.
Ale... no właśnie. Zauważyłam, że przekręca słowa, zmienia kolejność liter. Np: nie mówi patyk tylko pakit, nie patyki a pakity. I takich słów ma kilka... Na ile to normalne w tym wieku? ;;)
ObrazekObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
misia-misia
SuperMama
 
Posty: 1755
Rejestracja: 28 paź 2012, 13:32
Has thanked: 1 time
Been thanked: 24 times

Re: Rozwój mowy

Postautor: kasia28 » 02 gru 2014, 22:04

A ja zaczynam sie troche martwić synek ma już 2lata i 8miesiecy i oprócz mama i tata nic nie mówi ::(
kasia28
 
Posty: 439
Rejestracja: 15 sty 2013, 11:17
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Re: Rozwój mowy

Postautor: kari » 02 gru 2014, 22:14

kasia28, pewnie o tym wiesz, ale na początek zlikwiduj mu ten smoczek, on nie pomaga w mowie, wiem że początek może być ciężki, ale dacie radę
Awatar użytkownika
kari
SuperMama
 
Posty: 10247
Rejestracja: 28 paź 2012, 12:26
Has thanked: 64 times
Been thanked: 146 times

Re: Rozwój mowy

Postautor: agnieszka19 » 02 gru 2014, 23:28

No i konsultacja z logopeda też by się przydała ☺
ObrazekObrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
agnieszka19
SuperMama
 
Posty: 4175
Rejestracja: 28 paź 2012, 23:10
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 13 times
Been thanked: 52 times

Re: Rozwój mowy

Postautor: Nina89 » 03 sie 2015, 12:04

kasia28 pisze:A ja zaczynam sie troche martwić synek ma już 2lata i 8miesiecy i oprócz mama i tata nic nie mówi ::(


To w sumie nie wygląda dobrze. Rozwój powinien przebiegać szybciej, jednakże nie ma tutaj konkretnych zarysów czasowych. Jednakże warto udać się do specjalisty.
Nina89
 
Posty: 13
Rejestracja: 03 sie 2015, 10:20
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: Rozwój mowy

Postautor: Marynia » 04 sty 2016, 14:22

Mój syn akurat zaczął wczesnie mówić bo już w wieku 2 lat sporo mówił, ale to jest bardzo indywidualna sprawa, wynika z bardzo wielu czynników...
Marynia
 
Posty: 7
Rejestracja: 03 sty 2016, 17:54
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: Rozwój mowy

Postautor: Misiak » 12 wrz 2016, 11:24

Polka mówiła jakieś tam drobne słówka, ale tak żeby porozmawiać z nią to jak miała jakieś 2,5 roku. Inne dzieci szybciej zaczęły mówić pełnymi zdaniami (umawiałam się nawet na konsultację do laryngologa, ale nie dotarłyśmy), ale za to że musieliśmy dłużej poczekać, jak Polka zaczęła gadać to od razu "jak stary". Gada wyraźnie, nie miała prawie wcale problemów z odmianą, łatwo zapamiętuje wszystkie słowa i formy, nie przekręca wyrazów (nawet nie ma się z czego pośmiać :P ), od chyba pół roku mówi "r" i właściwie jedyne co jej zostało do opanowania to "sz" "rz/ż" i "cz" (mówi "s", "z" "c"- np cemu? pokas?, ale umie mowić te głoski gdy poproszę, nie przyzwyczaiła się jeszcze wplatać ich w słowa).
5.12.2012 Polunia <3
7.07.2023 Rodzina <3
Awatar użytkownika
Misiak
SuperMama
 
Posty: 4002
Rejestracja: 19 lis 2012, 10:33
Has thanked: 39 times
Been thanked: 67 times

Re: Rozwój mowy

Postautor: ppola » 12 wrz 2016, 11:43

Ja widzę ogromną różnice między dziewczynkami. Maria szybko zaczęła mówić i teraz mówi pieknie, wyraźnie i z dobrą dykcja ;) jasne że ma problem z niektórymi wyrazami, szczególnie długimi, ale daje rade ;)
Natomiast Ula mówi po swojemu, jest mama, tata, ciocia, mniam, bach ale generalnie niezrozumiale. Marysia w tym u mówiła już nieźle i zrozumiale ;;)
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
ppola
SuperMama
 
Posty: 4824
Rejestracja: 01 lis 2012, 9:30
Has thanked: 13 times
Been thanked: 124 times

Re: Rozwój mowy

Postautor: kasieńka 85 » 12 wrz 2016, 13:03

U nas Gabrysia zaczęła mówić wcześniej niż Karolcia. Obecnie mówi zdaniami. Rzecz jasna nie wszystkie głoski realizuje poprawnie ale bez problemu można zrozumieć co mówi.
Karolcia za to mówi ładnie. Nie mówi r ale ma czas jeszcze. I jest skubana elokwentna >D
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
kasieńka 85
SuperMama
 
Posty: 7297
Rejestracja: 28 sty 2013, 17:37
Has thanked: 58 times
Been thanked: 142 times

Re: Rozwój mowy

Postautor: Malwina » 12 wrz 2016, 17:52

A u nas Mateusz nie mówi. Znaczy nie mówi w ludzkim języku, po swojemu coś gada...
Kolejne badanie słuchu wyszło w normie (jest lekkie przesunięcie, ale to ciągle norma).
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Malwina
SuperMama
 
Posty: 3804
Rejestracja: 29 paź 2012, 14:02
Has thanked: 29 times
Been thanked: 68 times

Re: Rozwój mowy

Postautor: nela » 12 kwie 2018, 11:02

Starsza córka zaczęła mówić gdy miała ok 1,5 roku. Młodsza do 2 lat mówiła bardzo mało, za to jak zaczęła to z dnia na dzień całe zdania :D
Turaj: www.ceratlusta.pl/czym-jest-roaccutane dowiesz się więcej o działaniu skutecznego leku na trądzik
Awatar użytkownika
nela
 
Posty: 3
Rejestracja: 12 kwie 2018, 10:46
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Poprzednia

Wróć do Logopeda

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron