Wegetarianizm

wszystko co związane z tematami kulinarnymi

Wegetarianizm

Postautor: Audiolka » 15 mar 2013, 17:38

Mile widziane przepisy, ale równiez swoje wnioski dotyczące (nie)jedzenia mięsa.
Gdzie są kobiety, tam jest zamieszanie
Obrazek
Awatar użytkownika
Audiolka
Administrator
 
Posty: 3001
Rejestracja: 27 paź 2012, 21:33
Lokalizacja: Uć/Łagiewniki
Has thanked: 41 times
Been thanked: 57 times

Re: Wegetarianizm

Postautor: ppola » 06 sie 2013, 22:38

podbijam temat może macie jakieś ciekawe pomysły na bezmięsne potrawy?
Najlepiej żeby były jeszcze niskotłuszczowe ;)
Z moich ostatnich odkryć to:
Makaron muszelki z zieloną fasolką i cukinią w sosie z mascarpone - to może akurat mało dietetyczne;)
Dorsz duszony w warzywach w sosie pomidorowym - dla tych co jednak ryby jedzą
Razowe spagetti z pesto z rukoli i pistacji, z suszonymi pomidorami i kurkami
oprócz tego często robię tortille wegetariańska, ratatuile warzywne, lasagne, zapiekankę ziemniaczaną, zupy no i ryby na różne sposoby.
Ale powoli brakuje mi pomysłów
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
ppola
SuperMama
 
Posty: 4824
Rejestracja: 01 lis 2012, 9:30
Has thanked: 13 times
Been thanked: 124 times

Re: Wegetarianizm

Postautor: Deco-Ania » 07 sie 2013, 7:58

Audiolka pisze:wnioski dotyczące (nie)jedzenia mięsa
Raz miałam taką fazę, ale skończyła się po tym jak wyszło, że przez brak mięsa w diecie zbyt długo nie mogłam wyleczyć kontuzji (wówczas jeszcze trenowałam). Dostałam po łbie od trenera i dietetyka i wróciłam do jedzenia mięsa.
Tak więc chociaż znam argumenty "za" i "przeciw" jeżeli chodzi o wegetarianizm, to po własnym doświadczeniu zostanę raczej mięsożercą.
Obrazek
Obrazek
Deco-Ania
SuperMama
 
Posty: 10551
Rejestracja: 31 paź 2012, 11:07
Has thanked: 97 times
Been thanked: 194 times

Re: Wegetarianizm

Postautor: Sybel » 19 sie 2013, 13:42

Mam spore grono znajomych wege. Lubie tę kuchnię, ale nie lubię wegefaszystów (tak samo, jak mięsnych faszystów), zaglądania w talerz i komentowania tego, co się na nim znajduje - np. na moim obiedzie ślubnym teściowa, która nie uznaje w ogóle wieprzowiny spojrzała z obrzydzeniem na talerz mojej mamy i skomentowała "o, jemy chrum chrum, które dopiero z gnoju wyszło, pyszności". Takiego czegoś nie toleruję absolutnie.
Zaskoczyła mnie tez wegetarianka nieznająca soczewicy, która jest przecież jednym z najlepszych źródeł białka dla wege :|
Sama uwielbiam hummus, jak pójde na ciązowe l4, mam obiecane moczenie cieciorki i tarcie hummusu czosnkowego :)
Sybel
 

Re: Wegetarianizm

Postautor: ppola » 16 sty 2015, 14:10

Kiedyś ktos mnie pytał o obiady wegetariańskie i ich rozpiskę ;)
w tym tygodniu była opcja taka, żeby obiad można było zabrać do pracy :) w tym tygodniu specjalnie szału nie było bo za bardzo mi się nie chciało ;)

Poniedziałek: Tortilla wegetariańska ( warzywna - pomidory, papryka, cukinia, kukurydza, cebula, czosnek)
Wtorek: Makaron świderki z białym sosem i groszkiem ( biały sos ze smietany/ jogurtu + mascarpone, do tego cukinia, por, mrozony zielony groszek, cebula szalotka)
Środa: Zapiekanka ziemniaczana ( przełozona farszem z pieczarek, papryki - 3 kolory, cebuli )
Czwartek: Burgery z soczewicy z ziemniakami i sałata lodową z jogurtem
Piatek: Spagetti z sosem pomidorowym i pulpecikami z soczewicy

Piatek miał być inny ale zostało mi dużo ugotowanej soczewicy :)
W przyszłym tygodniu laba bo męża nie ma ale jeśli ktoś by chciał to mogę wrzucać nasze menu, dla mnie to tez ułatwienie bo będę sobie przypominała co mozna zrobić :D
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
ppola
SuperMama
 
Posty: 4824
Rejestracja: 01 lis 2012, 9:30
Has thanked: 13 times
Been thanked: 124 times

Re: Wegetarianizm

Postautor: malulu » 16 sty 2015, 14:19

ppola, wrzucaj, wrzucaj. Będziesz mnie inspirować i mobilizować do jedzenia strączków, bo ostatnio od nich odeszłam.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
malulu
SuperMama
 
Posty: 4263
Rejestracja: 22 sty 2013, 20:09
Lokalizacja: Łowicz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 76 times

Re: Wegetarianizm

Postautor: kasieńka 85 » 16 sty 2015, 15:01

Dla mnie mięso mogłoby nie istnieć. Ale z racji tego, że wiem jak poważne mogą być konsekwencje wykluczenia mięsa z diety to je jem. Wiem też, że można być wegetarianinem i być zdrowym ale do tego potrzebna jest moim zdaniem sumienność (albo posiadanie żony takiej jak ppola, która dba o zbilansowaną dietę ;;) ). U mnie sumienności i żony brak >D Bardzo lubię piątki, kiedy to z czystym sumieniem mogę jeść postnie.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
kasieńka 85
SuperMama
 
Posty: 7297
Rejestracja: 28 sty 2013, 17:37
Has thanked: 58 times
Been thanked: 142 times

Re: Wegetarianizm

Postautor: MamaŻaby » 16 sty 2015, 18:26

ppola pisze:jeśli ktoś by chciał to mogę wrzucać nasze menu, dla mnie to tez ułatwienie bo będę sobie przypominała co mozna zrobić :D

ja bardzo proszę ::)
Mój mąż przerzuca się na dietę bezmięsną i na mnie spadło bycie żoną
kasieńka 85 pisze:która dba o zbilansowaną dietę
;;)
Mamy kilka książek kucharskich wegetariańskich ale pozycje w nich zamieszczone to dla mnie jakaś abstrakcja jeśli chodzi o składniki, dlatego chętnie skorzystam z Twoich pomysłów :oops:
MamaŻaby
SuperMama
 
Posty: 4496
Rejestracja: 08 lis 2012, 20:40
Has thanked: 0 time
Been thanked: 107 times

Re: Wegetarianizm

Postautor: MamaŻaby » 22 sty 2015, 0:23

dziś znalazłam przez przypadek wege książkę kucharską http://puszka.pl/ oraz forum na portalu wegetarianie.pl a tam dział z jadłospisami http://www.wegetarianie.pl/XForum-viewthread-tid-1287.html oraz co dziś na obiad http://www.wegetarianie.pl/modules.php?op=modload&name=XForum&file=viewthread&tid=3229, a także zbiór przepisów http://www.wegetarianie.pl/index.php?module=subjects&func=listsubjects
To będą moje kolejne źródła inspiracji :)
MamaŻaby
SuperMama
 
Posty: 4496
Rejestracja: 08 lis 2012, 20:40
Has thanked: 0 time
Been thanked: 107 times

Re: Wegetarianizm

Postautor: Melissa » 22 lut 2015, 20:09

Tak, również dla mnie mięso mogłoby nie istnieć. Zrezygnowałam z jedzenia czerwonego mięsa w wieku ok. 15 lat. Jem co prawda ryby i drób, ale rzadko. Wyniki krwi mam bardzo dobre. Gorąco polecam ciecierzycę, soję, soczewicę - dobre, zdrowe białko. Ostatnio namiętnie robię falafele - kotleciki z ciecierzycy. Trzeba namoczyć cieciorkę min. 6 godzin, wodę odlać, dorzucić pokrojoną cebulę lub dwie, kilka ząbków czosnku (wedle uznania) i przyprawy - w moim wydaniu suszona kolendra, kumin, gałka muszkatołowa, papryka. Blenduję i masę formuję w małe okrągłe kotleciki. Smażę w głębokim tłuszczu, odsączam na papierowych ręcznikach z jego nadmiaru. Podaję z dipem z jogurtu naturalnego z oliwą, czosnkiem, świeżą kolendrą i solą. Pycha!
Awatar użytkownika
Melissa
 
Posty: 8
Rejestracja: 22 lut 2015, 19:49
Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time

Re: Wegetarianizm

Postautor: klarysa » 23 lut 2015, 15:18

Dieta wegetariańska nie jest niezdrowa ani specjalnie trudna. Trzeba tylko poznać jej kluczowe zasady. Polecam stronę Zostań Wege (strona www i na FB). Mają tam akcję "Zostań wege na 30 dni", do której można się zapisać i przez miesiąc dostawać codziennie jadłospis na cały dzień i różne informacje.
Obrazek
Awatar użytkownika
klarysa
SuperMama
 
Posty: 899
Rejestracja: 02 lis 2012, 16:35
Has thanked: 21 times
Been thanked: 16 times

Re: Wegetarianizm

Postautor: MamaŻaby » 23 lut 2015, 15:26

klarysa, dzięki za informację. Zapisałam się i ruszamy :)
MamaŻaby
SuperMama
 
Posty: 4496
Rejestracja: 08 lis 2012, 20:40
Has thanked: 0 time
Been thanked: 107 times

Re: Wegetarianizm

Postautor: kangurek » 23 lut 2015, 16:50

Przed zajściem w ciążę przez 5 miesięcy byłam na diecie wegetariańskiej. Czułam się fantastycznie! Zaraz po zakończeniu karmienia zamierzam do tej diety wrócić, już mi się tęskni. Wiem, że nie musiałam wracać do jedzenia mięsa, ale krótko byłam wegetarianką, nie wiedziałam czy to nie zaszkodzi maluchowi i pod presją rodziny i lekarza prowadzącego zdecydowałam poświęcić swoje przekonania dla dobra malucha. Jak odszukam to wkleję Wam przepis na pyszny pasztet z fasoli i pieczarek (mój szwagier pytał z jakiego to mięsa, bo taki wyborny ;))
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
kangurek
SuperMama
 
Posty: 839
Rejestracja: 06 mar 2014, 12:23
Has thanked: 5 times
Been thanked: 21 times

Re: Wegetarianizm

Postautor: kangurek » 25 lut 2015, 21:17

Polecam: http://puszka.pl/przepis/6182-pasztet_w ... zarek.html (Ja bułki moczę tylko w wodzie bez przyprawy warzywnej, bo one zawierają glutaminian sodu.)
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
kangurek
SuperMama
 
Posty: 839
Rejestracja: 06 mar 2014, 12:23
Has thanked: 5 times
Been thanked: 21 times

Re: Wegetarianizm

Postautor: AnnaMaja » 16 cze 2015, 21:23

Sama jestem wegetarianką 4 lata i jestem bardzo zadowolona z mojej decyzji. Czuję się zdrowsza i szczęśliwsza. Nie zmuszam nikogo do przejścia na dietę bezmięsną, ale członkowie mojej rodziny widząc jak dobrze sobie radzę sami próbują wyjść z inicjatywą, a ja mogę się tylko cieszyć.
AnnaMaja
 
Posty: 5
Rejestracja: 16 cze 2015, 21:07
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: Wegetarianizm

Postautor: MamaŻaby » 16 cze 2015, 21:26

AnnaMaja, możesz wrzucać ciekawe przepisy? Interesują mnie głównie te szybkie proste w wykonaniu :)
MamaŻaby
SuperMama
 
Posty: 4496
Rejestracja: 08 lis 2012, 20:40
Has thanked: 0 time
Been thanked: 107 times

Re: Wegetarianizm

Postautor: ppola » 20 lip 2015, 18:22

Kolejne inspiracje ;)
Zapiekany kalafior w curry z opiekanymi ziemniakami
Dorsz zapiekany z rukolowym pesto a do tego kuskus z warzywami
Zielona fasolka duszona z porem, cebulą i czosnkiem z ziemniakami z wody i jajkiem sadzonym
Spagetti z zieloną fasolką w sosie pomidorowym :)
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
ppola
SuperMama
 
Posty: 4824
Rejestracja: 01 lis 2012, 9:30
Has thanked: 13 times
Been thanked: 124 times

Re: Wegetarianizm

Postautor: kangurek » 21 lip 2015, 10:33

ppola pisze:Kolejne inspiracje ;)
Dorsz zapiekany z rukolowym pesto a do tego kuskus z warzywami


Danie pewne pyszne, ale nie wegetariańskie. Dorsz to mięso.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
kangurek
SuperMama
 
Posty: 839
Rejestracja: 06 mar 2014, 12:23
Has thanked: 5 times
Been thanked: 21 times

Re: Wegetarianizm

Postautor: ppola » 21 lip 2015, 10:48

kangurek, zgadza się - mój mąż jest jaroszem nie wegetarianinem, nie je mięsa innego niż rybne, jako że pisały tu dziewczyny, które chciałyby spróbować cos innego to wrzuciłam i dorsza :)
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
ppola
SuperMama
 
Posty: 4824
Rejestracja: 01 lis 2012, 9:30
Has thanked: 13 times
Been thanked: 124 times

Re: Wegetarianizm

Postautor: MamaŻaby » 28 lip 2015, 12:16

MamaŻaby
SuperMama
 
Posty: 4496
Rejestracja: 08 lis 2012, 20:40
Has thanked: 0 time
Been thanked: 107 times

Re: Wegetarianizm

Postautor: MamaŻaby » 14 sie 2015, 15:47

w tym tygodniu podawałam tartę szpinakowo-porową z duszonym pstrągiem łososiowym (pstrąga skropiłam limonką i grejpfrutem) oraz gazpachio pomidorowo-arbuzowe na zimno
a dzisiaj muszle razowe z sosem pomidorowym z czosnkiem i bazylią na świeżym szpinaku, posypane migdałami,
natomiast wczoraj mój mąż zrobił sobie kotlety sojowe w panierce kukurydzianej z sosem salsa mexicana
MamaŻaby
SuperMama
 
Posty: 4496
Rejestracja: 08 lis 2012, 20:40
Has thanked: 0 time
Been thanked: 107 times

Re: Wegetarianizm

Postautor: ppola » 15 wrz 2015, 7:43

A ja się pochwalę ;) W zeszłym tygodniu maż prawie codziennie cos zabierał do pracy - ryz z warzywami, spagetti, ryż z jabłkiem, wczoraj zabrał faszerowaną cukinię i kolega, z którym się dzieli obiadami, typowy mięsozerca stwierdził że moje wegetariańsie obiady sa tak dobre, że własciwie mógłby nie jeść mięsa :D
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
ppola
SuperMama
 
Posty: 4824
Rejestracja: 01 lis 2012, 9:30
Has thanked: 13 times
Been thanked: 124 times

Re: Wegetarianizm

Postautor: Lemonka » 01 sie 2017, 9:53

ppola pisze:podbijam temat może macie jakieś ciekawe pomysły na bezmięsne potrawy?

Dorsz duszony w warzywach w sosie pomidorowym - dla tych co jednak ryby jedzą


zapewniam Ciebie, że dorsz to nie ser żółty, a mięso. jarosz to osoba niejedząca mięsa. a osoba jedząca tylko ryby to peskatarian. swoją drogą - jedzenie ryb jest dziś bardzo niebezpieczne z uwagi na wysokie stężenia metali ciężkich i innych toksyn, które kumulują się w tłuszczach. ja nie jem mięsa, ani ryb (widzę, że wiele osób ma problem z tym aby zrozumieć, że ryby to też mięso) od kilku lat i nie wrócę do mięsa nigdy. moja koleżanka niedawno urodziła zdrową córeczkę, a jest weganką! córa rośnie silna i bez żadnych problemów. nieprawdą jest, że niejedzenie mięsa może zaszkodzić. nieracjonalna dieta może zaszkodzić.
Lemonka
 
Posty: 8
Rejestracja: 01 sie 2017, 9:18
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: Wegetarianizm

Postautor: Zorka776 » 24 maja 2021, 9:43

Lemonka, szkoda :( Bo ja bardzo lubię ryby :(
podpis usunięty jako niezgodny z regulaminem
Awatar użytkownika
Zorka776
 
Posty: 3
Rejestracja: 24 maja 2021, 9:35
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time


Wróć do Kuchnia

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości