Wielkanocny stół

wszystko co związane z tematami kulinarnymi

Wielkanocny stół

Postautor: Pepsi » 19 mar 2013, 20:36

Co przygotowujecie na wielkanocny stół. I oczywiście co słodkiego prócz mazurka pieczecie :mrgreen:

Coś się ostatnio wieczorami głodna robię :lol:
Obrazek

Dziecko może nauczyć dorosłych trzech rzeczy: cieszyć się bez powodu, być ciągle czymś zajętym i domagać się ze wszystkich sił, tego czego sie pragnie.
Awatar użytkownika
Pepsi
Moderator
 
Posty: 4032
Rejestracja: 02 lis 2012, 20:17
Has thanked: 12 times
Been thanked: 61 times

Re: Wielkanocny stół

Postautor: Fuente » 19 mar 2013, 21:23

u nas ogólnie wielka konsternacja... Ja przy śniadaniu wielkanocnym nie pomoge za wiele z racji zbliżającego sie porodu, wiec wszystko przygotowuje teściowa z moja mamą. konsternacja nastąpiła kiedy obie mamy ustalając menu uświadomiły sobie, że w czasie świąt będą pewnie miały przy stole matkę karmiącą, więc trzeba jakoś menu dostosować co latwe nie jest :D

Wychodzi na to że ja będe miec menu osobne. Ogólnie dla gości będzie na pewno żurek, sałatka warstwowa z tuńczyka, sałatka hawajska ( z kurczakiem i ananasem), kiełbaska biała, jajka gotowane oczywiście no i prawdopodobnie faszerowane, będzie tez rolada serowa z papryką, zimne nóżki, a na słodko rogaliki drożdżowe z marmoladą a co do ciasta mamy chyba jeszcze nie ustaliły, choć podejrzewam że stanie na serniku i jakims keksie albo pierniku z bakaliami :)
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Fuente
Moderator
 
Posty: 6317
Rejestracja: 27 paź 2012, 22:20
Has thanked: 42 times
Been thanked: 91 times

Re: Wielkanocny stół

Postautor: caixa » 19 mar 2013, 21:26

Szukam inspiracji. Piszcie, piszcie...
Awatar użytkownika
caixa
SuperMama
 
Posty: 10674
Rejestracja: 16 lis 2012, 20:33
Has thanked: 40 times
Been thanked: 222 times

Re: Wielkanocny stół

Postautor: malaJu » 19 mar 2013, 21:41

O ile w Boże Narodzenie jest dość tradycyjnie i ubogo w sensie bogactwa smaków, tak w Wielkanoc jedyne, co jest pewne u mnie w domu, to święconka i biała kiełbasa rano. Reszta to wolna amerykanka.
Pewnie będzie schab nadziewany sliwkami z kluskami śląskimi albo pieczeń z indyka z ziemniakami czy kluskami na parze.
Ciasta? Sernik. Mazurków nikt nie robił.
W ogole wychodzi na to, że święta wielkanocne to kompletny niemal brak tradycji.
Ale na pewno w Lany Poniedziałek będzie woda. Mnóstwo wody wszędzie ;)
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: Wielkanocny stół

Postautor: kakonka » 19 mar 2013, 21:55

malaJu pisze:Ale na pewno w Lany Poniedziałek będzie woda. Mnóstwo wody wszędzie ;)


jak przyjdzie odwilż :P

U nas też święconka i żurek z kiełbasą aa i na stole musi być koniecznie ćwikła a reszta co kto lubi :)
Awatar użytkownika
kakonka
SuperMama
 
Posty: 4139
Rejestracja: 27 paź 2012, 22:27
Lokalizacja: Aleksandrów Łodzki
Has thanked: 109 times
Been thanked: 34 times

Re: Wielkanocny stół

Postautor: Bian » 19 mar 2013, 21:57

malaJu pisze:wychodzi na to, że święta wielkanocne to kompletny niemal brak tradycji

Tradycji i obrządków jest wiele, ale widać, że zaczynają zanikać. No i coraz częściej wielkanocne śniadania odbywają się jednak w małym gronie, a na Wigilię zawsze ludzie starają się spotykać w więcej osób.

U nas obowiązkowo na świąteczne śniadanie - święconka, w której nie może zabraknąć chrzanu. Mama na pewno zrobi jakieś mięso pieczone, np. schab ze śliwką i pasztet, a ja jajka faszerowane i ze dwie sałatki, w tym jedną tradycyjną warzywną. Na obiad zapewne żurek autorstwa mojego męża - obłędny :) Na słodko na pewno będzie sernik domowej roboty, a rodzice pewnie kupią jakiegoś małego mazurka. Myślę jeszcze nad mięsem obiadowym, może np. roladki schabowe z boczkiem i papryką.
Bian
SuperMama
 
Posty: 7849
Rejestracja: 04 lis 2012, 20:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 9 times
Been thanked: 103 times

Re: Wielkanocny stół

Postautor: Patrycja11 » 20 mar 2013, 8:47

malaJu pisze:O ile w Boże Narodzenie jest dość tradycyjnie i ubogo w sensie bogactwa smaków, tak w Wielkanoc jedyne, co jest pewne u mnie w domu, to święconka i biała kiełbasa rano. Reszta to wolna amerykanka.
to dokładnie jak u mnie. ponieważ w tym roku zamierzam się nie dać z wkręceniem szykowania wszystkiego u nas, jedziemy pierwszy raz do siostry.
Mieszkają na swoim od 6 lat a zawsze to ja szykowałam wszystkie święta.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Patrycja11
Moderator
 
Posty: 9186
Rejestracja: 30 paź 2012, 13:47
Lokalizacja: Konstantynów
Has thanked: 198 times
Been thanked: 117 times

Re: Wielkanocny stół

Postautor: agnieszka19 » 20 mar 2013, 12:15

:U nas tradycja nadal jest...
W niedziele spotykamy się u mojej babci- my z mężem, moi rodzice,mój brat, mamy siostra z mężem i jej syn.
Jemy świąteczne śniadania. Wszyscy przywożą swoje święconki w których zawsze są: jajka, chleb, biała kiełbasa, chrzan, szynka, sól, pieprz, kawałek ciasta- zazwyczaj babka, jakieś czekoladowe kurczaczki lub jajeczka... Czasem babcia gotuje właśnie barszcz biały.
Potem jest obiad i tu już jest różnie choć zawsze jest rosół. Z drugim daniem bywa różnie...
Po obiedzie jeśli jest pogoda wybywamy na spacer. Ponieważ babcia mieszka blisko ogrodu botanicznego to często właśnie tam.
Wieczorem jemy wspólną kolację- totalna dowolność...

W poniedziałek jedziemy zawsze do drugiej babci na wczesny obiad- 13:00. Skład obiadu jest dowolny.
Oczywiście lejemy się wodą.
U babci jesteśmy zazwyczaj do jakiejś 18:00 i wtedy jemy kolacje po której często wpadamy na chwilę do mojej mamy siostry, która mieszka niedaleko mojej babci. Wypijamy herbatkę i zmykamy do domu :)
ObrazekObrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
agnieszka19
SuperMama
 
Posty: 4175
Rejestracja: 28 paź 2012, 23:10
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 13 times
Been thanked: 52 times

Re: Wielkanocny stół

Postautor: Deco-Ania » 20 mar 2013, 12:49

U nas samo śniadanie wygląda różnie w zależności od tego, czy jest w mojej rodzinie czy w M. Jedno jest wspólne - święconka. Ale co do formy - dwie skrajności.

U M.
Śniadanie jest bardzo skromne. I nawet nie wszyscy przyjeżdżają.
Najczęściej organizowane jest u babci M. (co nam pasuje, bo mamy bardzo blisko).
Każdy przynosi swój koszyczek ze święconką - i to jest podstawą śniadania wielkanocnego. Dodatkowo biała parzona kiełbasa, odrobina wędliny. I to wszystko.
Później najczęściej obiad u rodziców M.
Na deser mazurki i pascha.

W mojej rodzinie wygląda to zupełnie inaczej.
Jest to duże spotkanie rodzinne, na którym podobnie jak w przypadku Wigilii, spotykamy się wszyscy.
Kiedy żyli jeszcze moi dziadkowie - śniadanie było u nich. Teraz - u mojej mamy, albo u wujka.
Najczęściej Ci, którzy przygotowują śniadanie, są odpowiedzialni także za święconkę. Ale nie jest ona podstawa śniadania, raczej ma znaczenie symboliczne - po kawałku jajka.
Natomiast całe śniadanie jest "na bogato": pasztety samodzielnie robione, szynka z własnej wędzarni, jajka na kilka sposobów: faszerowane, w galarecie, terriny itp...
Ponieważ biesiadowanie wielkanocne jest u nas całodzienne - to organizacja śniadania przeciąga się najczęściej także na obiad. Obowiązkowo żurek. A drugie danie to już różnie.
Nie było u mnie mazurków (teraz ciocia powoli je przemyca), ale babcia zawsze piekła sernik.

Drugi dzień świąt w obu rodzinach wygląda już podobnie.

Dwie rodziny - dwa różne sposoby przeżywania tych świąt.
Obrazek
Obrazek
Deco-Ania
SuperMama
 
Posty: 10551
Rejestracja: 31 paź 2012, 11:07
Has thanked: 97 times
Been thanked: 194 times

Re: Wielkanocny stół

Postautor: Pepsi » 20 mar 2013, 12:51

No dobra! Ale dajcie no jakiś przepis na ciasto bo niedobór cukru mam =))))
Obrazek

Dziecko może nauczyć dorosłych trzech rzeczy: cieszyć się bez powodu, być ciągle czymś zajętym i domagać się ze wszystkich sił, tego czego sie pragnie.
Awatar użytkownika
Pepsi
Moderator
 
Posty: 4032
Rejestracja: 02 lis 2012, 20:17
Has thanked: 12 times
Been thanked: 61 times

Re: Wielkanocny stół

Postautor: klarysa » 20 mar 2013, 12:55

Fuente pisze:konsternacja nastąpiła kiedy obie mamy ustalając menu uświadomiły sobie, że w czasie świąt będą pewnie miały przy stole matkę karmiącą, więc trzeba jakoś menu dostosować co latwe nie jest :D

A to dlaczego? Ja nie widzę w Waszym menu nic niestosownego.
Awatar użytkownika
klarysa
SuperMama
 
Posty: 899
Rejestracja: 02 lis 2012, 16:35
Has thanked: 21 times
Been thanked: 16 times

Re: Wielkanocny stół

Postautor: Mirasek » 20 mar 2013, 16:14

Ja jeszcze nigdy sama nie robiłam i przygotowywałam świąt-za małe mieszkanie żeby kogokolwiek zaprosić ::( nadrobię jak już dom stanie a tymczasem święta zawsze u rodziców i moje zadanie to upieczenia sernika,pokrojenie i zrobienie sałatki i tego o co mama poprosi ;;)
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Mirasek
SuperMama
 
Posty: 1274
Rejestracja: 02 lis 2012, 12:36
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Wielkanocny stół

Postautor: Deco-Ania » 20 mar 2013, 16:27

Mirasek pisze:Ja jeszcze nigdy sama nie robiłam i przygotowywałam świąt-za małe mieszkanie
Mi się marzą takie święta, żebyśmy mogli się spotkać dwiema rodzinami - żebym nie musiała wybierać, czy na śniadania wielkanocne iść tu czy tu.
ale póki co, ze względu na metraż u mnie też jest to niemożliwe.

Natomiast śniadanie Wielkanocne zrobiłam u nas w ubiegłym roku.
Rodzice M. zaprosili na obiad w II dzień świąt. Babcia M. powiedziała, że zrobi i śniadanie i obiad. Zrobiło mi się szkoda babci, że tyle czasu będzie musiała spędzić w kuchni i się narobi i zrobiłam śniadanie u siebie.
Biorąc pod uwagę to jak wygląda śniadanie w rodzinie M. nie musiałam szczególnie się wysilić, ale... dołożyłam co nieco z naszej strony, żeby to śniadanie było bardziej uroczyste.

Aaa - i jeszcze jedna różnica pomiędzy śniadaniem wielkanocnym u M. i w mojej rodzinie mi się przypomniała.
Do moich dziadków jechało się bardzo wcześnie (tz. ja z mamą, ciocia - siostra mamy) i pomagaliśmy przygotować dziadkom to śniadanie. W rodzinie M. wszyscy przyjeżdżają na gotowe, nie biorąc pod uwagę wieku dziadków.
Obrazek
Obrazek
Deco-Ania
SuperMama
 
Posty: 10551
Rejestracja: 31 paź 2012, 11:07
Has thanked: 97 times
Been thanked: 194 times

Re: Wielkanocny stół

Postautor: Mirasek » 20 mar 2013, 16:48

Deco-Ania pisze:Aaa - i jeszcze jedna różnica pomiędzy śniadaniem wielkanocnym u M. i w mojej rodzinie mi się przypomniała.

Ja zdecydowanie wolę u moich rodziców bo zawsze czuć świąteczna atmosferę i na Wielkanoc i Boże Narodzenie. U teściów jest bo jest ale gra telewizor,dzieci szwagierki jedzą właśnie przed nim a ja czegoś takiego nie lubię.
Deco-Ania pisze:Mi się marzą takie święta, żebyśmy mogli się spotkać dwiema rodzinami
Nasze rodziny zawsze się spotykają ale już w naszym domu będzie właśnie to o czym marze >D Będę gospodynią pełną gębą a nie tylko pomocnikiem:-)
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Mirasek
SuperMama
 
Posty: 1274
Rejestracja: 02 lis 2012, 12:36
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Wielkanocny stół

Postautor: MamaŻaby » 20 mar 2013, 20:53

my w tym roku pierwszy raz organizujemy śwniiadadanio-obiad wielkanocny.
Mój plan kulinarny:
jajka gotowane na twardo z majonezem, sałatka śledziowa, sałatka warzywna tradycyjna, śledzie z żurawiną, śledzie w śmietanie, śledzie w oleju z cebulką (własnej produkcji), kilka rodzajów wędlin, biała kiełbasa gotowana z dodatkami (chrzan, ćwikła), kiełbasa w piwie, żurek w chlebie, schab pieczony ze śliwką, bigos, jajka faszerowane, pieczarki faszerowane, mazurek, ciasto czekoladowe własnej produkcji, sernik (ze sprawdzonego źródła).
Nad resztą menu jeszcze myślę. Chciałabym zrobć jeszcze ze dwa rodzaje ciepłych mięs.
No i pewnie zrobię galaretkę z kurczaka (nigdy wcześniej nie robiłam).

Nie mogę się już doczekać :) Z biegiem lat coraz bardziej lubię gotować
MamaŻaby
SuperMama
 
Posty: 4496
Rejestracja: 08 lis 2012, 20:40
Has thanked: 0 time
Been thanked: 107 times

Re: Wielkanocny stół

Postautor: szaraczarownica » 21 mar 2013, 7:26

malaJu pisze:Ale na pewno w Lany Poniedziałek będzie woda. Mnóstwo wody wszędzie

Taaa, jasne ;) http://demotywatory.pl/uploads/201303/1 ... zx_600.jpg

U nas w tym roku totalna olewka. Tata wychodzi ze szpitala w poniedziałek, dietę już do końca życia ma trzymać mocno nabiałową, więc musimy sobie to najpierw ustawić w żywieniu codziennym. Poza tym żadne z nas nie czuje atmosfery tych świąt, a w tym roku już kompletnie. 3 kwietnia będzie 2 rocznica śmierci mojej babci, a z kolei mój tata 29 marca ma urodziny i z racji niedawnych wydarzeń, to to będzie nasze główne święto.
A tak standardowo to jest zawsze święconka, barszcz biały robiony przez mamą (i mnie, ale ja się dopiero uczę), biała kiełbasa gotowana. Mama robi babkę gotowaną, sernik.
Awatar użytkownika
szaraczarownica
Moderator
 
Posty: 14783
Rejestracja: 27 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 187 times
Been thanked: 200 times

Re: Wielkanocny stół

Postautor: Szizel » 21 mar 2013, 12:19

Wielkanocne śniadanie u nas to podstawa. Ja generalnie w robieniu menu nie biorę udziału maszerujemy na gotowca do rodziców moich. A co zagości na świątecznym stole: biała kiełbasa, szynka i jakieś inne wędliny, sałatka hawajska z kurczakiem, ananasem, jabłkiem i curry, barszczyk biały do popicia, jajeczka faszerowane, sałatka z tuńczykiem, śledzie i mazurek to tyle co pamiętam.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Szizel
SuperMama
 
Posty: 776
Rejestracja: 27 paź 2012, 21:49
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 9 times

Re: Wielkanocny stół

Postautor: Puma » 26 mar 2013, 20:53

ja uwielbiam sniadania wielkanocne, dzieki temu czuje ze sa Swieta. Nigdy nie spedzalismy ich w malym gronie i to mi sie podoba. Zawsze koszyczek wielkanocny przygotowujemy niezaleznie u kogo wypadaja swieta, zurek z biala kielbaska, jajka, chrzan, wedliny wlasnej roboty, pasztety, salatki z ciast zawsze gosci u nas makowiec i sernik
Awatar użytkownika
Puma
SuperMama
 
Posty: 659
Rejestracja: 26 lis 2012, 12:07
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Wielkanocny stół

Postautor: Justinaa » 29 mar 2013, 23:20

u mnie w domu zawsze jadło się barszcz biały z kiełbasą i jajkiem, a do tego na osobnym talerzu ziemniaki, które się jadło łyżką :)
ale obecnie jak u Ju - wolna amerykanka
ja robię jutro, bo przychodzi mój tata na obiad - kulebiaka z Łososiem z przepisu Pascala z Lidlowej Kuchni
u teściowej będą nudy, a u mojej mamy natomiast coś nowego, pewnie kaczka :) w każdym razie co roku jest coś innego i nowego :)
Awatar użytkownika
Justinaa
SuperMama
 
Posty: 1485
Rejestracja: 21 paź 2012, 21:08
Has thanked: 51 times
Been thanked: 16 times

Re: Wielkanocny stół

Postautor: niesia2708 » 30 mar 2013, 8:04

Ja zawsze uwielbiałam śniadanie wielkanocne u mojej babci na wsi. Takie tradycyjne tylko żurek z kiełbaską i jajeczkiem. Każdy przywoził swoją święconkę i wszystko to było postawione na stole pokrojone. Później jakieś flaki i obowiązkowo świąteczna kapusta/bigos :) I na stole tradycyjne wędliny- pasztetowa, kaszanka, szynka- takie swojskie.Niestety babcia się zbuntowała i już nie chce robić u siebie :(
Więc albo jeździmy do moich rodziców albo do mamy rodziny. Tam śniadanie wygląda tak samo jak wyżej. Tylko później obiad i przystawki są bardziej urozmaicone. W tym roku jedziemy do mojej cioci. Będzie ok 15 osób.
Ja ze swojej strony robię w drugi dzień świąt obiad dla rodziców i siostry. Będzie rosołek i ziemniaki z udkami, ciasta robię 2 w tym roku- sernik i taki z kremem i budyniem z soku. Kupiłam kiełbaskę, szynkę, zrobię sałatkę tradycyjną. I więcej nic bo za mało nas będzie :)
U teściowej na śniadaniu byłam raz,ale tam nie ma takiego śniadania jak u nas- rodzinnego. Kiedy i gdzie kto chce to je żurek i kiełbaskę, jajka ze święconki. Dla mnie zabrakło tej atmosfery świątecznej.....
Karolcia 19.07.2013
Misia 10.09.2017
Awatar użytkownika
niesia2708
SuperMama
 
Posty: 9157
Rejestracja: 28 lis 2012, 17:38
Has thanked: 62 times
Been thanked: 119 times

Re: Wielkanocny stół

Postautor: szaraczarownica » 28 mar 2015, 8:49

Nie wiem gdzie zapytać, więc wrzucę tu. Jakiej konsystencji powinien być mazurek? U mnie w domu rodzinnym nikt nie wie, bo tradycją jest babka. U męża w domu mazurek. Teściowa robi go takiego, że zęby można połamać. Mąż zrobił eksperymentalnie swój i troszkę się ciasto rozlatywało, ale był dużo smaczniejszy i poza komentarzami, że za słodki, zyskał aprobatę również moich rodziców. Ale jak tak naprawdę powinien "wyglądać"?
Awatar użytkownika
szaraczarownica
Moderator
 
Posty: 14783
Rejestracja: 27 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 187 times
Been thanked: 200 times

Re: Wielkanocny stół

Postautor: Misiak » 31 mar 2015, 7:31

szaraczarownica, u nas mazurek jest inny niż inne chyba. Moja mama robi kruchy spód, piecze, potem wysypuje na niego orzechy laskowe, migdały, suszoną żurawinę, pokrojone suszone morele i chyba jeszcze jakieś bakalie, i wszystko zalewa ugotowanym mlekiem kondensowanym w puszce (robi się z tego taki karmel). To chyba najlepsze co może być w święta na stole dla mnie.
5.12.2012 Polunia <3
7.07.2023 Rodzina <3
Awatar użytkownika
Misiak
SuperMama
 
Posty: 4002
Rejestracja: 19 lis 2012, 10:33
Has thanked: 39 times
Been thanked: 67 times

Re: Wielkanocny stół

Postautor: Misiak » 31 mar 2015, 7:37

5.12.2012 Polunia <3
7.07.2023 Rodzina <3
Awatar użytkownika
Misiak
SuperMama
 
Posty: 4002
Rejestracja: 19 lis 2012, 10:33
Has thanked: 39 times
Been thanked: 67 times

Re: Wielkanocny stół

Postautor: kasia_m85 » 31 mar 2015, 9:41

Misiakwez przepis od mamy,plisss
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
kasia_m85
SuperMama
 
Posty: 778
Rejestracja: 03 gru 2012, 21:20
Has thanked: 12 times
Been thanked: 21 times

Re: Wielkanocny stół

Postautor: malulu » 31 mar 2015, 10:50

Potrzebuję sprawdzony przepis na babkę piaskową. Macie coś dobrego?
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
malulu
SuperMama
 
Posty: 4263
Rejestracja: 22 sty 2013, 20:09
Lokalizacja: Łowicz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 76 times

Re: Wielkanocny stół

Postautor: szaraczarownica » 31 mar 2015, 15:04

Misiak, dzięki :)

malulu, moja mama ma, ale potrzebujesz do tego specjalnej formy, która jest nie do dostania. A bez niej nawet nie tyle będzie gorsza w smaku, co w ogóle się nie zrobi. Mam nadzieję, że pomogłam =))))
Awatar użytkownika
szaraczarownica
Moderator
 
Posty: 14783
Rejestracja: 27 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 187 times
Been thanked: 200 times

Re: Wielkanocny stół

Postautor: malulu » 31 mar 2015, 15:07

szaraczarownica, dzięki, Twoja pomoc jest bezcenna =))))
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
malulu
SuperMama
 
Posty: 4263
Rejestracja: 22 sty 2013, 20:09
Lokalizacja: Łowicz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 76 times

Re: Wielkanocny stół

Postautor: Fuente » 31 mar 2015, 15:15

malulu, ja babke robię z przepisu na ciasto zebra- bardzo fajnie wygląda ;)

http://przepisy-aleksandry.blogspot.com/2011/12/babka-zebra-tradycyjna.html
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Fuente
Moderator
 
Posty: 6317
Rejestracja: 27 paź 2012, 22:20
Has thanked: 42 times
Been thanked: 91 times

Re: Wielkanocny stół

Postautor: malulu » 31 mar 2015, 15:37

Fuente, dzięki. Muszę sobie zapisać ten przepis, bo babkę robię raz/2 razy na rok i nigdy nie zapisałam przepisu, a potem nie pamiętam czy była dobra i skąd wzięłam przepis.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
malulu
SuperMama
 
Posty: 4263
Rejestracja: 22 sty 2013, 20:09
Lokalizacja: Łowicz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 76 times

Re: Wielkanocny stół

Postautor: tulipan87 » 31 mar 2015, 17:39

malulu, ja mam przepis na babkę, która zawsze wychodzi i pięknie wyrasta :) nawet takiemu beztaleciu jak ja.
To jest babka włoska, ale w necie nie widzę tego przepisu (pod tą nazwą są inne). Mogę jutro wrzucić przepis z mojego magicznego zeszytu :)
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
tulipan87
SuperMama
 
Posty: 2579
Rejestracja: 01 gru 2012, 22:35
Lokalizacja: okolice Łodzi
Has thanked: 12 times
Been thanked: 26 times

Re: Wielkanocny stół

Postautor: malulu » 31 mar 2015, 17:51

tulipan87, będę wdzięczna. Może powstaną dwie? :) Ile można przechowywać taką babkę jak owinę ją folią spożywczą, żeby nie wyschła?
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
malulu
SuperMama
 
Posty: 4263
Rejestracja: 22 sty 2013, 20:09
Lokalizacja: Łowicz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 76 times

Re: Wielkanocny stół

Postautor: kasieńka 85 » 31 mar 2015, 17:55

tulipan87, poproszę o przepis. Może i mi wyjdzie ;;)

Ja polecam babkę majonezowa.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
kasieńka 85
SuperMama
 
Posty: 7297
Rejestracja: 28 sty 2013, 17:37
Has thanked: 58 times
Been thanked: 142 times

Re: Wielkanocny stół

Postautor: szaraczarownica » 31 mar 2015, 19:56

To ja od razu wytłumaczę na czym polega problem z tą babką mojej mamy (bo siedzę na lapku, a tu się łatwiej pisze). Otóż jest to babka, której się nie piecze, tylko gotuje w wielkim garze z wodą. I jest do tego potrzebna absolutnie szczelna forma, bo jak się dostanie woda, to robi się zakalec. Moja mama takiej formy dawno dawno temu szukała przez kilka lat. A cała konstrukcja żeby forma zachowała szczelność zawsze wzbudza mój śmiech. Bo forma sama w sobie, jak to spora część takich staroci, ma tendencję do otwierania się. Więc moja mama ma garnek o konkretnej wysokości, na którym robi skomplikowaną konstrukcję dociskającą, którego główną składową jest wielki klucz francuski =)))) Jak raz gdzieś się zapodział, to wyszedł jeden wielki zakalec i tata oberwał po głowie za utkanie klucza tak, że nie można go było znaleźć =))))
Awatar użytkownika
szaraczarownica
Moderator
 
Posty: 14783
Rejestracja: 27 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 187 times
Been thanked: 200 times

Re: Wielkanocny stół

Postautor: milencja83 » 31 mar 2015, 20:04

szaraczarownica, wiem o jakiej babce piszesz :) robi ją moja koleżanka i jest tą szczęściarą, że ma taką specjalną formę, ale i tak ją dociska jakimś żelastwem żeby właśnie tego zakalca nie było :) ale babka jak dla mnie jest pyszna i w ogóle ach i eh :D
milencja83
SuperMama
 
Posty: 600
Rejestracja: 26 lut 2013, 11:35
Has thanked: 25 times
Been thanked: 7 times

Re: Wielkanocny stół

Postautor: malulu » 31 mar 2015, 20:20

szaraczarownica, tak się domyślałam, że chodzi o babkę gotowaną. Możesz pocieszyć mamę, że formy do takich babek są obecnie dostępne i nie musi robić konstrukcji dociskającej :) http://allegro.pl/forma-do-babki-gotowa ... 71851.html
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
malulu
SuperMama
 
Posty: 4263
Rejestracja: 22 sty 2013, 20:09
Lokalizacja: Łowicz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 76 times

Re: Wielkanocny stół

Postautor: kasieńka 85 » 31 mar 2015, 20:24

szaraczarownica, moja mama też robiła babkę gotowana. I formę dociskala cegłą. =))))
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
kasieńka 85
SuperMama
 
Posty: 7297
Rejestracja: 28 sty 2013, 17:37
Has thanked: 58 times
Been thanked: 142 times

Re: Wielkanocny stół

Postautor: szaraczarownica » 31 mar 2015, 20:26

malulu, to co, chcesz przepis? :D
Awatar użytkownika
szaraczarownica
Moderator
 
Posty: 14783
Rejestracja: 27 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 187 times
Been thanked: 200 times

Re: Wielkanocny stół

Postautor: malulu » 31 mar 2015, 20:28

szaraczarownica, nie, dziękuję, nie mam gdzie trzymać formy :D ale w razie czego będę pamiętać :)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
malulu
SuperMama
 
Posty: 4263
Rejestracja: 22 sty 2013, 20:09
Lokalizacja: Łowicz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 76 times

Re: Wielkanocny stół

Postautor: tulipan87 » 01 kwie 2015, 7:43

szaraczarownica, ja też uwielbiam babkę gotowaną :) Moja mama często robi. A ze zdobyciem formy nie ma już problemu - moja siostra nie dawno kupowała w Selgrosie.

Babka włoska
1,5 szkl mąki tortowej
1 szkl cukru
3/4 szkl oleju
1/2 szkl mąki ziemniaczanej
4 jajka
3 łyżki śmietany
1 cukier waniliowy
2 łyżeczki proszku do pieczenia
Jaja, cukier i cukier waniliowy ubić na gęstą pianę. Dodawać porcjami wcześniej wymieszaną i przesianą mąkę tortową, ziemniaczaną i proszek. Dodać śmietanę i olej. Ciasto wlać do wysmarowanej formy. Piec ok 40 min w 180st.
Banalnie prosta do zrobienia, dla mnie to ciasto awaryjne, czyli kiedy goście dzwonią, że będą za godzinę :)
Ja dekoruję lukrem królewskim ( na jedno ubite na pianę białko daję szklankę cukru pudru).

Jakby ktoś chciał to wrzucam też przepis na babkę czekoladową.
5 jaj
1 szkl mąki pszennej
1/2 szkl mąki ziemniaczanej
1 margaryna
1,5 szkl cukru
cukier waniliowy
1 łyżka kakao
1 łyżeczka proszku do pieczenia
Całe jajka, cukier i wanilię ubijać mikserem do białości, następnie wsypywać stopniowo mąkę( przesianą) i proszek, a na koniec wolno wlewać gorącą margarynę i wsypać kakao. Wymieszać i wlać do formy. Piec 45 min w 180st.
Wystudzoną polać polewą lub rozpuszczoną czekoladą.
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
tulipan87
SuperMama
 
Posty: 2579
Rejestracja: 01 gru 2012, 22:35
Lokalizacja: okolice Łodzi
Has thanked: 12 times
Been thanked: 26 times

Re: Wielkanocny stół

Postautor: kasieńka 85 » 05 kwie 2015, 9:58

tulipan87, zrobiłam dzisiaj babkę czekoladową. I chyba mam za małą formę bo ciasto mi się nie zmieściło. Ale nie poszło na straty. To, co się nie zmieściło zjadł mąż.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
kasieńka 85
SuperMama
 
Posty: 7297
Rejestracja: 28 sty 2013, 17:37
Has thanked: 58 times
Been thanked: 142 times

Re: Wielkanocny stół

Postautor: malulu » 06 kwie 2015, 14:11

Fuente, babka z Twojego przepisu podbiła podniebienia gości przy stole i już dopytują się o przepis. Pycha! W tym tygodniu upiekę babkę z przepisu tulipan87, zobaczymy czy też nas zachwyci.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
malulu
SuperMama
 
Posty: 4263
Rejestracja: 22 sty 2013, 20:09
Lokalizacja: Łowicz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 76 times

Re: Wielkanocny stół

Postautor: Deco-Ania » 06 kwie 2015, 20:29

kasieńka 85 pisze:ciasto mi się nie zmieściło. Ale nie poszło na straty. To, co się nie zmieściło zjadł mąż.
sorry =))))
Obrazek
Obrazek
Deco-Ania
SuperMama
 
Posty: 10551
Rejestracja: 31 paź 2012, 11:07
Has thanked: 97 times
Been thanked: 194 times

Re: Wielkanocny stół

Postautor: kasieńka 85 » 07 kwie 2015, 13:56

Deco-Ania, ale taka prawda. Mój małżonek je surowe ciasto a mi się włos na głowie jeży wtedy. ;;)
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
kasieńka 85
SuperMama
 
Posty: 7297
Rejestracja: 28 sty 2013, 17:37
Has thanked: 58 times
Been thanked: 142 times

Re: Wielkanocny stół

Postautor: tulipan87 » 07 kwie 2015, 14:03

kasieńka 85, widziałam Twoją "wulkaniczną" babkę i faktycznie ja mam trochę większą formę. Generalnie ja każde ciasto nalewam max do 3/4 wysokości formy, jeśli się nie mieści to resztę rozlewam w foremki do muffinek, ewentualnie w jakąś inną mniejszą formę :)
malulu pisze:upiekę babkę z przepisu tulipan87, zobaczymy czy też nas zachwyci.

Taaaaa, a ja się chyba przechwaliłam, bo upiekłam tę babkę i pierwszy raz nie wyszła mi taka jak chciałam :evil: Może dlatego, że dodałam owoce kandyzowane. Nie mam pojęcia, ale struktura ciasta była zupełnie inna niż zwykle :roll:
Dobrze, że przynajmniej wyglądała ładnie :lol:
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
tulipan87
SuperMama
 
Posty: 2579
Rejestracja: 01 gru 2012, 22:35
Lokalizacja: okolice Łodzi
Has thanked: 12 times
Been thanked: 26 times

Re: Wielkanocny stół

Postautor: kasieńka 85 » 07 kwie 2015, 14:05

tulipan87, o widzisz nie pomyślałam żeby nadwyżkę rozlać ;;) Mimo wszystko babkę polecam ;;) wyszła mięciutka.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
kasieńka 85
SuperMama
 
Posty: 7297
Rejestracja: 28 sty 2013, 17:37
Has thanked: 58 times
Been thanked: 142 times

Re: Wielkanocny stół

Postautor: malulu » 13 kwie 2015, 11:43

tulipan87, Twoja babka włoska jest równie pyszna co przepis Fuente. Puszysta, lekka, ale też wilgotna. Dodałam soku z cytryny i fajnie zrównoważył słodki smak. Następnym razem dam trochę mniej cukru.
Zdecydowanie przepis warty zapisania i powtarzania, dziękuję.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
malulu
SuperMama
 
Posty: 4263
Rejestracja: 22 sty 2013, 20:09
Lokalizacja: Łowicz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 76 times

Re: Wielkanocny stół

Postautor: Blue » 13 kwie 2017, 17:28

Czy znacie jakiś sprawdzony przepis na mazurek kajmakowy i jajka faszerowane?
Blue
SuperMama
 
Posty: 18363
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Wielkanocny stół

Postautor: martonia » 13 kwie 2017, 17:40

ja bardzo lubię jajka faszerowane curry, dodatkowo mają wielkanocny kolor :)
Nasze Serduszko <3 2017
Nasza Niespodzianka <3 2021
Awatar użytkownika
martonia
SuperMama
 
Posty: 3098
Rejestracja: 02 wrz 2016, 15:07
Has thanked: 87 times
Been thanked: 33 times

Re: Wielkanocny stół

Postautor: Blue » 13 kwie 2017, 18:31

Martonia podaj przepis:)
Blue
SuperMama
 
Posty: 18363
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Wielkanocny stół

Postautor: martonia » 13 kwie 2017, 19:32

Blue szczerze mówiąc robiłam je zawsze z internetu. Na pewno żółtka majonez cebulka i curry, ale zawsze lepiej przejrzeć kilka przepisów i modyfikować według uznania :)
Nasze Serduszko <3 2017
Nasza Niespodzianka <3 2021
Awatar użytkownika
martonia
SuperMama
 
Posty: 3098
Rejestracja: 02 wrz 2016, 15:07
Has thanked: 87 times
Been thanked: 33 times

Następna

Wróć do Kuchnia

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości