Potrawy na grilla

wszystko co związane z tematami kulinarnymi

Potrawy na grilla

Postautor: kochecka » 07 maja 2014, 9:55

Sezon grillowy rozpoczęty więc wrzucajcie swoje przepisy :)

Ja przy okazji natknęłam się na ciekawy artykuł nt zdrowszego (anty-rakowego) grillowania:
http://www.zwrotnikraka.pl/zasady-zdrow ... illowania/

My najczęściej grillujemy kiełbaski, karkówkę, kurczaka, ryby. Z innych rzeczy to jeszcze chleb, banany. Marynaty robimy sami (w różnych wariacjach, z ziołami, z musztardą, miodem), nie lubię kupować tych gotowych zamarynowanych mięs.

I zawsze obowiązkowo jakieś sałatki. Standardowa sałatka to oczywiście typowa wiosenna: pomidor, ogórek, sałata, rzodkiewka.

Teściowa robi też dobrą sałatkę z kalafiora.
Awatar użytkownika
kochecka
SuperMama
 
Posty: 3432
Rejestracja: 27 paź 2012, 21:03
Lokalizacja: Zd-Wola
Has thanked: 43 times
Been thanked: 42 times

Re: Potrawy na grilla

Postautor: Szizel » 07 maja 2014, 14:32

Mhm grilla uwielbiam. Ale wstyd się przyznać, nigdy nie robiłam mięsa w marynacie własnej roboty, zawsze sięgałam po te gotowe, bo nie wiem co i w jakich proporcjach. Może kochecka, jakieś przepisy na marynatę podeślesz. My grillujemy zawsze karkóweczkę, szaszłyki te robię sama pierś z kurczaka, cebula i papryka, kiełbaska, kaszanka, chlebek, czasem jakaś rybka i cukinia grillowana i obowiązkowo musi być do tego sos czosnkowy bez niego to nie grill :)
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Szizel
SuperMama
 
Posty: 776
Rejestracja: 27 paź 2012, 21:49
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 9 times

Re: Potrawy na grilla

Postautor: Audiolka » 07 maja 2014, 22:09

A ja kiedys zajadałam się ziemniakami z wegetą. Ostatnio mam przesyt, ale sa naprawde dobre. Umyte, pokrojone na pół, "umoczone" w przyprawie i obwinięte folia aluminiową i w węgiel wrzucone. Mozna też dołożyć cebulkę, boczek.
Gdzie są kobiety, tam jest zamieszanie
Obrazek
Awatar użytkownika
Audiolka
Administrator
 
Posty: 3001
Rejestracja: 27 paź 2012, 21:33
Lokalizacja: Uć/Łagiewniki
Has thanked: 41 times
Been thanked: 57 times

Re: Potrawy na grilla

Postautor: kochecka » 09 maja 2014, 8:06

Szizel pisze:Może kochecka, jakieś przepisy na marynatę podeślesz.

karkówka:
1. rozbite plastry karkówki natrzeć drobniutko posiekanym czosnkiem, słodką papryką i oregano. Zalać puszką piwa i zostawić na noc.
2.rozbite plastry karkówki natrzeć świeżo mielonym pieprzem i solą morską. Zostawić na noc. Na godzinkę przed grillowaniem robię marynatę: szklanka ketchupu, 3-4 łyżki musztardy, ostra papryka, 2-3 ząbki czosnku. czosnek kroimy lub przeciskamy i mieszamy z resztą składników. Posmarować mięso i zostawić na pół godziny. Moja teściowa do tej marynaty dodaje czasem poł szklanki brązowego cukru i wtedy robi się taka fajna skorupka.
3.Składniki : miód, ketchup, sok z cytryny, sól, pieprz, oliwa z oliwek. Miód i ketchup w proporcji 1:1 a oliwy nieco więcej. Składniki wymieszać, posmarować mięso i zostawić na 2h.

Więcej napiszę po weekendzie ;)
Awatar użytkownika
kochecka
SuperMama
 
Posty: 3432
Rejestracja: 27 paź 2012, 21:03
Lokalizacja: Zd-Wola
Has thanked: 43 times
Been thanked: 42 times

Re: Potrawy na grilla

Postautor: Bian » 13 maja 2014, 4:36

kochecka faktycznie ciekawy artykuł. Plus też za to, że napisany przez naukowca, ale normalnym językiem, a rady takie, że każdy może zastosować.

My najczęściej grillujemy karkówkę, kiełbaskę, nóżki z kury. Ale muszę przyznać, że chyba zacznę w końcu stawiać na coś mniej kalorycznego. Ostatnio nabrałam ochoty na szaszłyki z kawałkami piersi z kurczaka i ananasem. Z warzyw lubię grillowane pieczarki, cukinię i paprykę. No i obowiązkowo chleb z masłem czosnkowym :)

Z sałatek polecam bardzo prostą z pomidora, ogórka kiszonego, sera feta i szczypioru.

A jeżeli chodzi o marynaty to ja lubię taką, w której mieszają się smaki, np. olej rzepakowy zmieszać z odrobiną wytrawnego czerwonego wina, miodem, rozgniecionym czosnkiem i chilli. Super nie tylko do grilla. Mięso zostawić w marynacie na kilka godzin.
Bian
SuperMama
 
Posty: 7849
Rejestracja: 04 lis 2012, 20:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 9 times
Been thanked: 103 times

Re: Potrawy na grilla

Postautor: Fuente » 05 sie 2014, 20:53

Dziewczyny odświeżam wątek, bo poszukuje inspiracji na 23 sierpnia. Przyjeżdża do mnie rodzinka i chciałabym się wykazać :D
Szukam ciekawych koncepcji na szaszlyczki, oraz wszelkie sałatki do grilla... no i ogólnie wszelkie możliwe pomysły jakie macie. Ktoś,coś? 8-)
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Fuente
Moderator
 
Posty: 6317
Rejestracja: 27 paź 2012, 22:20
Has thanked: 42 times
Been thanked: 91 times

Re: Potrawy na grilla

Postautor: kasieńka 85 » 05 sie 2014, 21:03

W sobotę jadłam ziemniaki zawijane w szynkę parmenska albo boczek. Jak nie przepadam za boczkiem tak bardzo mi smakowalo.Oprócz tego przygotowano grilowanego baklazana z pomidorem.i mozarella. Bardzo smakują mi grilowanego pieczarki i cukinia. I najlepsze co może być to chlebek z grila z przyprawami. Niedawno oglądałam program a. Starmach i grilowala nektarynki albo brzoskwinie, skrzydełka, kukurydzę. Przepisy na bank w necie można znaleźć. No i grilowane banany...mniam. sałatki to standardowe: z feta i sałatka-gyros.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
kasieńka 85
SuperMama
 
Posty: 7297
Rejestracja: 28 sty 2013, 17:37
Has thanked: 58 times
Been thanked: 142 times

Re: Potrawy na grilla

Postautor: malulu » 05 sie 2014, 21:22

Fuente, do grilla obowiązkowo tzatziki, pomidory w cząstkach z oliwą, solą, pieprzem i czosnkiem. Ciekawy i prosty szaszłyk: kurczak, pieczarka, pomidor.
Sałatka: mix sałat, gruszka w plasterkach, ser pleśniowy, prażone ziarna słonecznika, oliwa.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
malulu
SuperMama
 
Posty: 4263
Rejestracja: 22 sty 2013, 20:09
Lokalizacja: Łowicz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 76 times

Re: Potrawy na grilla

Postautor: Bian » 06 sie 2014, 10:59

Ostatnio poznałam super pomysł na proste i pyszne tosty z grilla. Starty żółty ser mieszamy z majonezem i wyciśniętym czosnkiem. Nakładamy to na tost, przykrywamy drugim. Kroimy na trójkąty i pakujemy w folię aluminiową. I hop na ruszt - pycha :)
Bian
SuperMama
 
Posty: 7849
Rejestracja: 04 lis 2012, 20:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 9 times
Been thanked: 103 times

Re: Potrawy na grilla

Postautor: caixa » 06 sie 2014, 18:27

O tak tzatziki świetnie pasuje do grilla. :)
Awatar użytkownika
caixa
SuperMama
 
Posty: 10674
Rejestracja: 16 lis 2012, 20:33
Has thanked: 40 times
Been thanked: 222 times

Re: Potrawy na grilla

Postautor: sardynka » 08 sie 2014, 6:53

Bian pisze:Ostatnio poznałam super pomysł na proste i pyszne tosty z grilla. Starty żółty ser mieszamy z majonezem i wyciśniętym czosnkiem. Nakładamy to na tost, przykrywamy drugim. Kroimy na trójkąty i pakujemy w folię aluminiową. I hop na ruszt - pycha


To podobnie można zrobić cały chleb na grilla
tzn. miesza się w misce masło, wyciśnięty czosnek, ser żółty i zioła prowansalskie - smaruje każdą kromkę chleba krojonego, skleja chleb z powrotem i pakuje w folię aluminiową...z tym, że taki chleb piecze się znacznie dłużej of kors ;)
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
sardynka
SuperMama
 
Posty: 3678
Rejestracja: 23 gru 2012, 11:49
Has thanked: 56 times
Been thanked: 34 times

Re: Potrawy na grilla

Postautor: Justinaa » 08 sie 2014, 7:51

ja oastatnio robiłam to http://kuchnialidla.pl/product/grillowa ... -limonkach
wyszło smaczne, ale lepiej kupić mniejszą polędwiczkę, bo gruba dłuugo się grilluje
Awatar użytkownika
Justinaa
SuperMama
 
Posty: 1485
Rejestracja: 21 paź 2012, 21:08
Has thanked: 51 times
Been thanked: 16 times

Re: Potrawy na grilla

Postautor: caixa » 09 sie 2014, 7:53

Justinaa, wygląda smakowicie. Chyba się skuszę. ;;))
Awatar użytkownika
caixa
SuperMama
 
Posty: 10674
Rejestracja: 16 lis 2012, 20:33
Has thanked: 40 times
Been thanked: 222 times

Re: Potrawy na grilla

Postautor: evelinka » 10 sie 2014, 12:14

A my wczoraj raczylismy się przepisami okrasy na grilla. Polecam najbardziej mielone, ale reszta też pyszna.Tylko ja nie dawałam Harissy, bo dzieciaki chyba by nie jadły. Do mięsa dałam musztardę, a w reszcie przepisow pominęłam.
http://vod.tvp.pl/audycje/kulinaria/okrasa-lamie-przepisy/wideo/26042014/14928100
Awatar użytkownika
evelinka
SuperMama
 
Posty: 792
Rejestracja: 28 paź 2012, 11:05
Has thanked: 13 times
Been thanked: 21 times

Re: Potrawy na grilla

Postautor: kochecka » 18 sie 2014, 20:12

Przypomniało mi się, że my robimy zawsze na grilla kaszankę w kapuście. Nawet mój mąż nie jedzący kaszanki, zajada się. Kaszankę pieczemy w folii aluminiowej - układamy warstwę kapusty kiszonej. Jak kto woli, można doprawić ją np pieprzem lub innymi przyprawami. Na kapuście układamy kawałek kaszanki i zawijamy folię. My często zostawiamy ją na koniec. Pieczemy najpierw jakąś chwilę a później jak już wygasa żar, zostawiamy dalej na ruszcie żeby się tak powoli grzała. Pycha.

I jeszcze mam przepis na świetny sos. U nas na imprezach robi furorę.
Składniki:
- 3 łyżki majonezu
- 3 łyżki ketchupu
- 1,5 jogurtu naturalnego (tego małego)
- 1 łyżeczka dżemu z czarnej porzeczki
- 1/2 łyżeczki cukru
- ząbek czosnku (może być i więcej)
Wszystko trzeba zblendować na gładką masę. Polecam :)
Awatar użytkownika
kochecka
SuperMama
 
Posty: 3432
Rejestracja: 27 paź 2012, 21:03
Lokalizacja: Zd-Wola
Has thanked: 43 times
Been thanked: 42 times

Re: Potrawy na grilla

Postautor: zbroziu » 04 sie 2015, 22:42

dziewczyny poszukuje przepisu na grillowaną pierś z kurczaka, jak ją zrobić by nie była sucha?
ObrazekObrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
zbroziu
SuperMama
 
Posty: 3365
Rejestracja: 28 maja 2013, 21:05
Lokalizacja: Konstantynów
Has thanked: 27 times
Been thanked: 37 times

Re: Potrawy na grilla

Postautor: Bian » 08 sie 2015, 11:52

zbroziu nie wiem czy pytanie jeszcze aktualne, ale ja bym ją najpierw solidnie zamarynowała, a potem robiła w folii np. z jakimś warzywem typu pomidor.
Bian
SuperMama
 
Posty: 7849
Rejestracja: 04 lis 2012, 20:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 9 times
Been thanked: 103 times


Wróć do Kuchnia

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość