Sprzedaż mieszkania bezpośrednia (poza biurem)-porady

Sprzedaż mieszkania bezpośrednia (poza biurem)-porady

Postautor: Blue » 21 mar 2013, 10:07

Tym razem wszystko o sprzedazy mieszkania-glownie mam na mysli bezposrednio,czyli poza biurem nieruchomosci bo z biurem to bulka z maslem,jednak sprzedajac bezposrednio omijamy prowizje dla agenta.

-Ktos sprzedawal mieszkanie poza biurem?
-Jakie sa formalnosci prawne?
-Gdzie dawalyscie/dawaliscie ogloszenia-jakie serwisy internetowe,gdzie jeszcze (prasa,klatki schodowe?)
-czy jezeli mieszkanie nie jest do wprowadzenia od zaraz-tylko np w ciagu 2 miesiecy to byli chetni czy taka opcja zniechecala klientow?
-co sie powinno wyeksponowac na zdjeciach?Jakies rady odnosnie robienia zdjec tak aby pokazac atuty mieszkania?
-jak wygladaly negocjacie cenowe?czy cena ofertowa sprzedazy bardzo roznila sie od tej za ktora faktycznie sprzedalyscie mieszkanie?(nie podawajcie kwot,tylko ogolnikowo)
Blue
SuperMama
 
Posty: 18386
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Sprzedaż mieszkania bezpośrednia (poza biurem)-porady

Postautor: klarysa » 21 mar 2013, 10:33

Ja sprzedawałam bezpośrednio. Ogłoszenie miałam na gratce, otodom i gumtree. Oprócz tego powywieszane na bloku i jego okolicy, bo tam sąsiedzi często kupują sobie następne, albo polecają znajomym. I rzeczywiście kupił ktoś, kto mieszka w domu obok. Niestety za cenę dużo niższą niż planowaliśmy, ale taką, jaką wcześniej sugerowali nam pośrednicy.

Formalności:
-akt notarialny potwierdzający własność,
-księgę wieczystą (założyć jeśli nie ma),
-zaświadczenie ze spółdzielni o braku przeciwwskazań do sprzedaży,
-zaświadczenie o niezameldowaniu nikogo w mieszkaniu,
-u nas też o przeniesieniu działalności gospodarczej pod inny adres.

Wyprowadziliśmy się 2 miesiące później (ale za 1 z nich zapłaciliśmy jak za wynajem, tylko niższą stawkę). Kilku oglądającym mieszkanie wcale taki termin nie przeszkadzał.

Co do zdjęć - radzę oddawać na nich stan faktyczny i uprzedzać o wszelkich niedogodnościach. Dzięki temu zaoszczędzimy sobie wielu niepotrzebnych wizyt kupujących. Ale to moje zdanie.
Awatar użytkownika
klarysa
SuperMama
 
Posty: 899
Rejestracja: 02 lis 2012, 16:35
Has thanked: 21 times
Been thanked: 16 times

Re: Sprzedaż mieszkania bezpośrednia (poza biurem)-porady

Postautor: Blue » 21 mar 2013, 10:49

Klarysa-dziekuje.
A czy wycena posrednikow byla na telefon czy po wizji lokalnej?
Mam na mysli ze pytalas o cene sprzedazy tak orientacyjnie czy ktos z biura byl obejrzec Wasze
mieszkanko i podal konkretna kwote?
A zdjecia robilas kazdego pomieszczenia szczegolowo oraz panoramicznie czy
bez wszystkich detali (tak by np wzmoc ciekawosc do obejrzenia mieszkania,aby klient nie mial wszystkiego na tacy?)
I rzuty-rozkladowke tez zamiescilas w ogloszeniu?

forum to taka fajna sprawa,kopalnia informacji.Po co ja mam tracic czas na google jak tu mam skondensowana i sprawdzona informacje:)czas to pieniadz;)
Blue
SuperMama
 
Posty: 18386
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Sprzedaż mieszkania bezpośrednia (poza biurem)-porady

Postautor: lmyszka » 21 mar 2013, 10:52

Blue, ja jeszcze nie sprzedawałam ale od strony kupującego.
Rzut mieszkania to bardzo fajny pomysł bo wtedy od razu wiadomo co jak wygląda i czy np. odpowiada nam sam rozkład.
Tak samo bardzo ważna informacja czy mieszkanie jest rozkładowe czy w amfiladzie i jakiej czy np. pokoje czy tylko kuchnia z salonem.
Co do zdjęć to nie ważne są same detale bo wiadomo, że to i tak ulegnie zmianie. Ważne aby było widoczne każde pomieszczenie.
Bo choc częściowo można ocenić stan mieszkania. Często ludzie wkleja jeden pokój kawałek przedpokoju i i tak nic nie wiadomo :)
<3 Wiktor <3 14.06.2009
<3 Kacper <3 14.08.2013
Awatar użytkownika
lmyszka
Moderator
 
Posty: 11302
Rejestracja: 27 paź 2012, 20:02
Has thanked: 77 times
Been thanked: 104 times

Re: Sprzedaż mieszkania bezpośrednia (poza biurem)-porady

Postautor: Blue » 21 mar 2013, 11:10

Imyszka-wiesz co,kiedys byl dobry program w tv ze wskazowkami jak szybko i po dobrej cenie sprzedac mieszkanie.Pomijajac rady typu zeby odgracic mieszkanie ze zbednych bibelotow i przedmiotow,w skrajnych przypadkach odswiezyc malym remontem,robic foty w sloneczny dzien,wlasnie bylo tez o tym by zawsze jakies pomieszczenie ominac na zdjeciach,tak aby
zmusic kupujacego do wykonania telefonu lub obejrzenia mieszkania.Mnie osobiscie takie oferty denerwuja,bo czasem to jedno nie pokazane na zdjeciach pomieszczenie jest istotne,no ale faktycznie nie raz chwycilam za telefon :lol:
A Ty jak zamierzasz sprzedawac-przez biuro czy poza biurem?
Blue
SuperMama
 
Posty: 18386
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Sprzedaż mieszkania bezpośrednia (poza biurem)-porady

Postautor: klarysa » 21 mar 2013, 11:13

Nie no, agenci przyszli. Pooglądali, postukali w kalkulator i powiedzieli, za ile możemy wystawić, a za ile ostatecznie sprzedać. I rzeczywiście tak było, tylko bez ich pośrednictwa, bo zanim kogoś przyprowadzili, to ja mieszkanie sprzedałam. Wcześniej przez dłuższy czas mieliśmy wystawioną cenę zaporową i obniżyliśmy ją dopiero, jak byliśmy gotowi na sprzedaż.

Robiłam po 2-3 zdjęcia na każde pomieszczenie. Rzutu nie wstawiłam, ale zrobił tak pan, od którego my kupowaliśmy. Przydatne, bo nam zależało na konkretnym układzie okien.
Awatar użytkownika
klarysa
SuperMama
 
Posty: 899
Rejestracja: 02 lis 2012, 16:35
Has thanked: 21 times
Been thanked: 16 times

Re: Sprzedaż mieszkania bezpośrednia (poza biurem)-porady

Postautor: lmyszka » 21 mar 2013, 11:19

Blue, chciała bym bez pośrednika bo to dodatkowe koszty przy biurze, ale życie pokaże.
<3 Wiktor <3 14.06.2009
<3 Kacper <3 14.08.2013
Awatar użytkownika
lmyszka
Moderator
 
Posty: 11302
Rejestracja: 27 paź 2012, 20:02
Has thanked: 77 times
Been thanked: 104 times

Re: Sprzedaż mieszkania bezpośrednia (poza biurem)-porady

Postautor: Hekate » 29 kwie 2013, 12:42

Oj temat dla mnie, tylko od strony kupującego, ale szukałam mieszkania ponad rok, więc mam spore doświadczenie.
1. Przede wszystkim za wszelką cenę wystawić ogłoszenie prywatnie - niestety biura nieruchomości są tak tragicznie niekompetentne, że unikałam ich jak ognia - nigdy nie umieli odpowiedzieć na moje oczywiste pytania i przez to często traciłam czas i oni też na oglądanie mieszkania, którym zupełnie nie byłam zainteresowana.
2. Im dokładniejsze ogłoszenie - tym lepiej, bo oszczędzasz swój czas - przychodzą tylko ci, którym na pewno pasuje, a nie ci, którzy nie wiedzą. W ogłoszeniu opisuj jak najdokładniej lokalizację, stan mieszkania (opis każdego pokoju: jakie okna, podłogi ściany itp), media (jaki dostępny internet, jaka tv, jakie ogrzewanie itp). Rzut mieszkania - super sprawa i koniecznie zdjęcia wszystkich pomieszczeń.
3. Nie oszukuj z metrażem - podaj metraż każdego pomieszczenia plus całości (jakże często to się w ogłoszeniach nie sumuje... :shock: )
4. Jeśli mieszkanie jest po remoncie to napisz konkretnie - wymieniona hydraulika, czy elektryka i inne rzeczy, które zostały zrobione.
5. Opisz okolicę mieszkania - tzn czy blisko komunikacji miejskiej, czy zielono, jakie sklepy w pobliżu oraz blok - czy ocieplony, co było wymieniane.

Jeśli chodzi o formalności to konieczna jest umowa przedwstępna, której wzory można znaleźć w necie i podpisać samemu, albo sporządzić u notariusza i jest to wtedy koszt kupującego.
Biuro nieruchomości naprawdę w niczym nie pomaga - wręcz przeszkadza, bo ludzie wolą kupić bezpośrednio. Ile ja się kłóciłam z paniami z biur jak mi podtykali badziewne umowy z nimi, w których się zobowiązuję np oglądać mieszkania proponowane przez to biuro przez pół roku albo rok i te pokazane mieszkania tylko przez nich mogę kupić. Czyli jak obejrzę mieszkanie z biurem, a potem znajdę ogłoszenie prywatne to nie mogę tego mieszkania kupić bezpośrednio. Zawsze zmuszałam ich do korekty umowy i były kwasy przed blokiem. Naprawdę nie wiem za co im się płaci te prowizje...
Obrazek
Awatar użytkownika
Hekate
 
Posty: 147
Rejestracja: 12 kwie 2013, 10:31
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times

Re: Sprzedaż mieszkania bezpośrednia (poza biurem)-porady

Postautor: Blue » 29 kwie 2013, 13:14

Hekate-my nawiazalismy kontakt (jako Kupujacy) z pewnym biurem i jestesmy zadowoleni ze wspolpracy,nie placimy prowizji jako Kupujacy.Ale jako sprzedajacy wolimy wystawic mieszkanie bezposrednio-gdyz lepiej uniknac prowizji a przeciez od strony sprzedajego jest to latwiejsze.Notariusz tez do przeskoczenia samemu.Teraz w dobie przelewow elektronicznych,nie martwisz sie ze przyjmiesz falsyfikaty do reki,a takie zaswiadczenia jak wymeldowanie czy zaswiadczenie o niezadluzeniu w spoldzielni,i tak zalatwia sie samemu.Ale o czym innym chcialam.
Powiedz mi,czy wiesz jak to jest w przypadku rezerwacji mieszkania,gdy jednoczesnie sprzedaje sie obecnie zamieszkiwany lokal?
No bo np.kaza zaplacic kwote X zl zeby zarezerwowac dane mieszkanie i powiedzmy ze w umowie przedwstepnej jest podany czas 2 m-ce.A jezeli przez 2 m-ce nie uda nam sie sprzedac obecnego mieszkania,a nie ebda chcieli przedluzyc okresu rezerwacyjnego to tracimy te kwote Xzl.Maz mowi zeby nic nie rezerwowac tylko upatrzyc ze 3 mieszkania,jednoczesnie zaczac sprzedawac nasze,i niech sie dzieej wola nieba-jezeli mieszkanie nr 1 sie sprzeda (ktos sprzed nosa sprzatnie),to trudno,tak mialo byc i brac mieszkanie nr 2 lub 3 itp.On mowi ze rezerwacja mieszkan jest zbedna,ze szkoda by tracic takie pieniadze bo nigdy nie ma gwarancji jak szybko sprzedamy to nasze mieszkanie.Baba z biura mowi ze srednio na sprzedaz mieszkania w Lodzi-jesli chodzi o 2 pokojowe bo takie mamy (m3)-potrzeba ok.3 miesiecy.Ale sa i takie ze w pol roku nie schodza...Jak doradzasz/doradzacie-rezerwowac czy nie?Narazie nic nie mamy konkretnie upatrzonego,zwlaszcza ze szykujemy sie na 2014,nie chce jeszcze wracac do pracy,bo wiadomo jak kupno mieszkania i remonty to i moja pensja konieczna:/Cos mi humor skisl przez te mieszkania.
Blue
SuperMama
 
Posty: 18386
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Sprzedaż mieszkania bezpośrednia (poza biurem)-porady

Postautor: lmyszka » 29 kwie 2013, 13:33

Blue, życzę Ci abyś znalazła 3 mieszkania które spełniają twoje kryteria :) My ledwo jedno upatrzyliśmy a i tak zawsze jest jakieś "ale".
<3 Wiktor <3 14.06.2009
<3 Kacper <3 14.08.2013
Awatar użytkownika
lmyszka
Moderator
 
Posty: 11302
Rejestracja: 27 paź 2012, 20:02
Has thanked: 77 times
Been thanked: 104 times

Re: Sprzedaż mieszkania bezpośrednia (poza biurem)-porady

Postautor: Blue » 29 kwie 2013, 14:42

Imyszka a zebys wiedziala ze kazde mieszkanie jakie widzielismy ma
jakies wady.dwa bylyby ok ale mamy watpliwosci ktore zawarlam
w pytaniach remontowych.a ty rezerwujesz upatrzone lokum czy na zywiol?
Blue
SuperMama
 
Posty: 18386
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Sprzedaż mieszkania bezpośrednia (poza biurem)-porady

Postautor: szaraczarownica » 29 kwie 2013, 16:54

Blue, a my zrobiliśmy swego czasu odwrotnie - najpierw wystawiliśmy na sprzedaż, a dopiero potem intensywnie szukaliśmy do kupienia. To znaczy, oglądaliśmy wczesniej, ale z zamiarem kupna to dopiero jak się chętny na nasze mieszkanie znalazł.
Ale to przejdzie tylko przy zakupie mieszkania "typowego" - takiego, jakich wiele da się na rynku znaleźć. Jak szukacie z tarasem, to problem zapewne będzie, bo takich mieszkań jest mało.
Awatar użytkownika
szaraczarownica
Moderator
 
Posty: 14783
Rejestracja: 27 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 187 times
Been thanked: 200 times

Re: Sprzedaż mieszkania bezpośrednia (poza biurem)-porady

Postautor: lmyszka » 29 kwie 2013, 17:07

Blue, tak podpiszemy umowę przedwstępną. Nasze dopiero wystawimy na sprzedaż.
<3 Wiktor <3 14.06.2009
<3 Kacper <3 14.08.2013
Awatar użytkownika
lmyszka
Moderator
 
Posty: 11302
Rejestracja: 27 paź 2012, 20:02
Has thanked: 77 times
Been thanked: 104 times

Re: Sprzedaż mieszkania bezpośrednia (poza biurem)-porady

Postautor: Blue » 30 kwie 2013, 7:28

My w tym tygodniu bedziemy miec pierwszych "klientow"-to bedzie pierwsza konfrontacja.
Chcemy zobaczyc na ile cena startowa jaka sobie zalozylismy (z mozliwoscia negocjacji),jest realna.
Sprzedawac bedziemy poza biurem,ale polecono nam zrobic "badanie rynku" wlasnie w taki testowy sposob.
W ten sposob bedziemy mniej wiecej wiedziec jaki mamy budzet na nowe mieszkanie bo czasem nawet male kwoty robia roznice.
Mam nadzieje ze nie beda zadawac pytan na ktore nie znajdziemy odpowiedzi;)
Ogloszenia nigdzie nie dawalismy,bo nie chcemy nawalu telefonow,to jeszcze nie jest TA sprzedaz,bardziej test.
Po prostu z drugiej strony to zrobilismy,dzwoniac do kogos kto dal ogloszenie ze kupi M3.
Po rozmowie telefonicznej,ktos byl chetny przyjsc.

A wysokosc zadatku do umowy przedwstepnej ile jest zwyczajowo-10%? (jakby w razie pytali)
I drugie pytanie-gdzies wyczytalam ze umowa przedwstepna sporzadzona u notariusza lepiej zabezpiecza interesy obu stron.
Ale-w przypadku gdy nie jestesmy 100% pewni sprzedazy,lepiej nie robic tego u notariusza,bo ciezko sie wycofac ze sprzedazy-czy to prawda?Myslalam ze z kazdej umowy przedwstepnej mozna sie wycofac (jako sprzedajacy zwrocic zadatek).
Ja mam ogolnie ambiwalentne uczucia co do zamiany mieszkan-na pewno bym chciala wieksze,ale jednoczesnie czuje jakis
wewnetrzny opor,takie "chce ale nie chce",wrecz przeciagnie sprawy w czasie jest mi na reke.Bo ani do pracy mi sie nie spieszy,okolice tutaj tez lubie,ogolnie obecne mieszkanie jest OK (mimo ze ciasne) i tak gdzies w glebi to nie czuje tak na 100% jeszcze tej wizji przeprowadzki.Ale baba z biura ostrzegala nas ze czasem mieszkania szuka sie nawet rok i wiecej,wiec warto zaczac ogladac wczesniej.

Szara-mieszkania z tarasami sa fajne,ale tarasy lubia przeciekac wiec duzy taras to moze byc duzy problem i to podwojny w momencie gdy Twoj taras jest sufitem/dachem dla lokatora nizej a Twoj sufit/dach to taras lokatora powyzej.Mozesz zalac kogos i byc zalana,na watku z pytaniami remontowymi wlasnie o tym pisalam.Takze wizja ze np.zamiast urlopu trzeba robic remont tarasu (to sa duze koszty,takiej izolacji wodoszczelnej),odstrasza mnie.
Blue
SuperMama
 
Posty: 18386
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Sprzedaż mieszkania bezpośrednia (poza biurem)-porady

Postautor: lmyszka » 30 kwie 2013, 7:47

Blue, 10% zadatku to bardzo dużo. Ludzie tyle nie dają. My umówiliśmy się na 3000 i jest to dużo mniej. Pamiętaj, że tą kasę tracisz w razie nie kupienia mieszkania.
<3 Wiktor <3 14.06.2009
<3 Kacper <3 14.08.2013
Awatar użytkownika
lmyszka
Moderator
 
Posty: 11302
Rejestracja: 27 paź 2012, 20:02
Has thanked: 77 times
Been thanked: 104 times

Re: Sprzedaż mieszkania bezpośrednia (poza biurem)-porady

Postautor: szaraczarownica » 30 kwie 2013, 7:49

Blue pisze:tarasy lubia przeciekac wiec duzy taras to moze byc duzy problem i to podwojny w momencie gdy Twoj taras jest sufitem/dachem dla lokatora nizej a Twoj sufit/dach to taras lokatora powyzej.Mozesz zalac kogos i byc zalana

A to to wiem doskonale, bo mój wujek mieszka właśnie częściowo pod tarasem i regularnie mu mieszkanie zalewa.
Awatar użytkownika
szaraczarownica
Moderator
 
Posty: 14783
Rejestracja: 27 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 187 times
Been thanked: 200 times

Re: Sprzedaż mieszkania bezpośrednia (poza biurem)-porady

Postautor: szaraczarownica » 30 kwie 2013, 7:49

lmyszka pisze:10% zadatku to bardzo dużo. Ludzie tyle nie dają. My umówiliśmy się na 3000 i jest to dużo mniej. Pamiętaj, że tą kasę tracisz w razie nie kupienia mieszkania.

My daliśmy 5000, ale to były czasy, gdy nasze 42,42m2 kupiliśmy za 70 tys. zł :lol:
Awatar użytkownika
szaraczarownica
Moderator
 
Posty: 14783
Rejestracja: 27 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 187 times
Been thanked: 200 times

Re: Sprzedaż mieszkania bezpośrednia (poza biurem)-porady

Postautor: Blue » 30 kwie 2013, 7:54

Dziewczyny-ja zadnego zadatku nikomu Bron Boze nie daje,jeszcze nic nie upatrzylismy,jeszcze jest czas:)
Ja pytalam pod katem Sprzedajacej,jakby ci ludzie o ktorych wyzej pisalam pytali nas w jakiej wysokosci zadatek chcemy.
Czyli 10% piszecie za za duzo,OK pomyslimy z mezem co im powiedziec.
Blue
SuperMama
 
Posty: 18386
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Sprzedaż mieszkania bezpośrednia (poza biurem)-porady

Postautor: Hekate » 30 kwie 2013, 9:36

U mnie tak było, że jak znaleźliśmy nasze mieszkanie, to płaciliśmy zadatek 5000 zł przy umowie przedwstępnej, następnie przy umowie właściwej u notariusza 10% całości minus te 5000 zł i w umowie właściwej był spisany termin 14 dni na przelew kredytu z banku. W sprawie tych 5000 zł był zapis w umowie przedwstępnej taki: "W przypadku niewykonania niniejszej umowy przez Kupującego, Sprzedający jest uprawniony do odstąpienia od niniejszej umowy i do zachowania otrzymanego zadatku. W przypadku niewykonania niniejszej umowy przez Sprzedającego, Kupujący jest uprawniony do odstąpienia od niniejszej umowy, a Sprzedający jest zobowiązany zwrócić Kupującemu zadatek w podwójnej wysokości." A 10% to był nasz pomysł - nasz wkład własny do kredytu.

Nasi sprzedawcy mieli straszną sytuację, bo musieli sprzedać mieszkanie plus wziąć kredyt żeby wpłacić deweloperowi kasę za nowe mieszkanie i jednocześnie jeszcze przez kilka miesięcy (może nawet rok, nie wiem bo już nie miałam z nimi kontaktu) wynajmowali mieszkanie, bo deweloper zwlekał z oddaniem kluczy. Zatem spłacali kredyt, wynajmowali mieszkanie, a potem jeszcze musieli je zrobić (stan deweloperski).

Najlepiej sprzedać mieszkanie i szukać nowego i jednocześnie pomieszkać przez kilka miesięcy u rodziny, ale jak wiadomo na taki luksus niewielu może sobie pozwolić.
Obrazek
Awatar użytkownika
Hekate
 
Posty: 147
Rejestracja: 12 kwie 2013, 10:31
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times

Re: Sprzedaż mieszkania bezpośrednia (poza biurem)-porady

Postautor: Blue » 30 kwie 2013, 9:51

Hekate-cenne uwagi odnosnie tych umow,przyda sie,dzieki.
Faktycznie Wasi sprzedajacy mieli ciezka sytuacje :shock:
Blue
SuperMama
 
Posty: 18386
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Sprzedaż mieszkania bezpośrednia (poza biurem)-porady

Postautor: kari » 30 kwie 2013, 9:56

Blue, z tego co kojarzę jest istotna różnica między zadatkiem a zaliczką, bo w przypadku zadatku jest możliwość odzyskania podwójnej wartości w przypadku zaliczki tylko jej wysokość tak dodam od siebie, nie sprzedawałam mieszkania to w tej kwestii nie pomogę
Awatar użytkownika
kari
SuperMama
 
Posty: 10253
Rejestracja: 28 paź 2012, 12:26
Has thanked: 64 times
Been thanked: 146 times

Re: Sprzedaż mieszkania bezpośrednia (poza biurem)-porady

Postautor: agnieszka19 » 30 kwie 2013, 10:03

Blue pisze:I drugie pytanie-gdzies wyczytalam ze umowa przedwstepna sporzadzona u notariusza lepiej zabezpiecza interesy obu stron.


A ja pamiętam, że jak sprzedawaliśmy mieszkanie i dzwoniłam do kilku notariuszy a pro po umowy przedwstępnej to mówili mi, że samemu sporządzona w takim samym stopniu nas zabezpiecza i że nie warto kasy na to wydawać...

No i Kari ma rację. Istotne jest czy kwota pobrana to zaliczka czy zadatek. Nie pamiętam już co jest co, ale jest tak jak Kari napisała :)
ObrazekObrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
agnieszka19
SuperMama
 
Posty: 4175
Rejestracja: 28 paź 2012, 23:10
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 13 times
Been thanked: 52 times

Re: Sprzedaż mieszkania bezpośrednia (poza biurem)-porady

Postautor: szaraczarownica » 30 kwie 2013, 10:22

agnieszka19 pisze:A ja pamiętam, że jak sprzedawaliśmy mieszkanie i dzwoniłam do kilku notariuszy a pro po umowy przedwstępnej to mówili mi, że samemu sporządzona w takim samym stopniu nas zabezpiecza i że nie warto kasy na to wydawać...

Chorzy, czy co? Nie dość, że kasę na niej zarabiają, to jeszcze bzdury gadają, bo było już sporo takich spraw i umowę sporządzoną samemu to można sobie w ubikacji powiesić zamiast papieru toaletowego. Sorry, ale z racji zawodu taty jestem trochę w temacie.
Awatar użytkownika
szaraczarownica
Moderator
 
Posty: 14783
Rejestracja: 27 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 187 times
Been thanked: 200 times

Re: Sprzedaż mieszkania bezpośrednia (poza biurem)-porady

Postautor: Blue » 30 kwie 2013, 10:35

Faktycznie cos mi sie ze studiow przypomnialo ze zaliczka a zadatek to 2 rozne definicje i rzadza sie innymi prawami,OK tez to sprawdze zebysmy sensowne rzeczy tym ludziom gadali w razie jak zapytaja.Dzieki Kari.OK zmykam juz bo moja mala gangrena sie juz obudzila.
Blue
SuperMama
 
Posty: 18386
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Sprzedaż mieszkania bezpośrednia (poza biurem)-porady

Postautor: Hekate » 30 kwie 2013, 14:05

No cóż, jak ktoś się boi umowy spisanej w domu (choć z tego co wiem, ma ona taką samą moc jak u notariusza) to niech wie, że koszty notariusza pokrywa kupujący, więc to on decyduje. Z zaliczkami i zadatkami to Kari ma rację - jest to istotne by nie pomylić pojęć.
I jeszcze jedna uwaga dla kupujących - zwróćcie uwagę, czy po dogadaniu się ze sprzedawcą, że na pewno kupujecie, pozostawił ogłoszenie o sprzedaż mieszkania, czy nie. Ja byłam spokojna, że moi sprzedawcy od razu usunęli ogłoszenie, więc wiedziałam, że są uczciwi i nie szukają za moimi plecami kupca za wyższą cenę. Jeśli ogłoszenie nadal jest to jak najszybciej podpisujcie umowę przedwstępną, bo Wam ktoś może mieszkanie śmignąć z przed nosa.
U nas to wyglądało tak, że sprzedawcy nam powierzyli sporządzenie umowy - takową przygotowaliśmy po konsultacji ze znajomym prawnikiem (konieczna była, bo mieszkanie nie było ich, tylko matki a oni mieli pełnomocnictwo i dla mnie to było za wiele do ogarnięcia). Wysłaliśmy im umowę mailem, potem ewentualne poprawki, druk i pojechaliśmy podpisać. Acha i wcześniej nam okazali akt własności mieszkania i zaświadczenie ze spółdzielni na temat mieszkania i nie zalegania z opłatami.
Obrazek
Awatar użytkownika
Hekate
 
Posty: 147
Rejestracja: 12 kwie 2013, 10:31
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times

Re: Sprzedaż mieszkania bezpośrednia (poza biurem)-porady

Postautor: Blue » 18 cze 2013, 9:59

czy ktos sprzedawal nieruchomosc korzystajac z depozytu notarialnego?
Chcialabym wiedziec jak to wyglada w praktyce,a wiem ze ze wgledu na dodatkowe koszty,jest to malo popularne.
czy taki zapis stosuje sie juz przy umowie przedwstepnej czy dopiero przy przyrzeczonej?
Ja wiem ze trudne pytania zadaje,ale dowiedziec sie czegos z przepisow prawnych czy notariusza to nie to samo co z praktyki a moze ktoras z was stosowala te forme:)))
Blue
SuperMama
 
Posty: 18386
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Sprzedaż mieszkania bezpośrednia (poza biurem)-porady

Postautor: Blue » 18 paź 2019, 7:05

No to w Atrium ktoś wyremontował mieszkanie i już sprzedaje je za 8 tys za metr.Niezły interes;)Przypomina mi to trochę dawnych znajomych którzy kupowali mieszkania w niżu,remontowali (akurat ten facet sam umiał)i sprzedawali w wyżu za niezłą przebitkę na metrze.Poprzednie mieszkanie męża całkiem niechcący sprzedaliśmy za ponad 2x tyle za ile zostało kupione-tak się zgrał moment przeprowadzki.Teraz też mamy szansę "zarobić" całkiem nieźle w stosunku do ceny kupna (a niska nie była z metra)bo ceny poszły przez 6 lat jeszcze wyżej.Niegłupia metoda;)Wtedy dziwiłam się tym znajomym jak można z małym dzieckiem chcieć się co 2-3 lata przeprowadzać ale jest w tym jakiś sens.Z tym że u nich to była jedna z metod zarobkowania a u nas wynika to z potrzeb,efektem ubocznym a raczej wartością dodaną jest "zarobek"na sprzedaży względem cen rynkowych.Tylko jest jedna pułapka-o ile mieszkania idą jak woda i łatwo się sprzedają;o tyle domy stoją miesiącami.A nawet latami.Wiadomo,wszystko jest kwestią ceny i dom wystawiony tanio pójdzie szybko,no ale ruch jest raczej na rynku mieszkań,z domami idzie oporniej.
A w temacie-będziemy próbować chyba bez biura.Klient posiłkujący się ktedytem a nie gotówkà musi nam dostarczyć promesę tak?Kiedy powinien to zrobic-już na umowę przedwstępną czy po niej?Przed to chyba za szybko nie?Czy jak to się załatwia z klientami kredytowymi?
Blue
SuperMama
 
Posty: 18386
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Sprzedaż mieszkania bezpośrednia (poza biurem)-porady

Postautor: AgaGrusiecka » 18 paź 2019, 17:49

Blue, żeby dostać kredyt trzeba przyjść do banku z umową przedwstępną. Potem przychodzi rzeczoznawca z banku, wycenia wartość mieszkania i dopiero bank podejmuje decyzję o przyznaniu kredytu. Jak jest decyzja pozytywna, podpisuje się umowę i ją dostarcza się do notariusza na podpisanie aktu notarialnego (właściwie chwilę przed, żeby zdążyli przygotować akt).
Jestem dość "na świeżo" po sprzedaży mieszkania obciążonego kredytem i po kupnie kolejnego na kredyt, więc jak będziesz mieć pytania, to pisz.
Obrazek
Obrazek
AgaGrusiecka
Ekspert
 
Posty: 3867
Rejestracja: 29 lip 2013, 12:55
Has thanked: 60 times
Been thanked: 176 times

Re: Sprzedaż mieszkania bezpośrednia (poza biurem)-porady

Postautor: szaraczarownica » 18 paź 2019, 17:55

Nie trzeba do notariusza dostarczać umowy kredytowej. Jego nie interesuje jak finansowany jest zakup. Można, ale nie trzeba. Jeśli się dostarczy umowę, to w akcie będzie wpisana hipoteka i notariusz wyśle do sądu wniosek na całość (za co trzeba mu zapłacić ;) ). Ale można potem samemu załatwić to z bankiem. My z naszą doradczynią sami wypisywaliśmy wniosek o wpis hipoteki i sami go zawieźliśmy do sądu.
Awatar użytkownika
szaraczarownica
Moderator
 
Posty: 14783
Rejestracja: 27 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 187 times
Been thanked: 200 times

Re: Sprzedaż mieszkania bezpośrednia (poza biurem)-porady

Postautor: Fijołkowa Mama » 18 paź 2019, 18:47

szaraczarownica pisze:Nie trzeba do notariusza dostarczać umowy kredytowej. Jego nie interesuje jak finansowany jest zakup

Tutaj akurat bym się nie zgodziła, bo po pierwsze jednak większość klientów chce ustanowienia hipoteki w akcie (wolą mieć wszystko załatwione "za jednym zamachem"), a po drugie po zmianie przepisów ustawy o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy wielu notariuszy mimo wszystko chce zobaczyć umowę kredytową, żeby mieć czarno na białym skąd pochodzą pieniądze i móc zawrzeć w akcie odpowiednie zapisy.
Fijołkowa Mama
SuperMama
 
Posty: 1402
Rejestracja: 24 lis 2015, 22:02
Has thanked: 44 times
Been thanked: 10 times

Re: Sprzedaż mieszkania bezpośrednia (poza biurem)-porady

Postautor: Blue » 18 paź 2019, 21:55

Dzięki dziewczyny,coś niecoś mi się rozjaśniło:)
Blue
SuperMama
 
Posty: 18386
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Sprzedaż mieszkania bezpośrednia (poza biurem)-porady

Postautor: szaraczarownica » 18 paź 2019, 21:59

Fijołkowa Mama, no to u nas notariusz na lajcie podeszła, ale to od dewelopera, z którym współpracuje, a deweloper może potwierdzić, że kredyt, bo osobiście nam polecał doradczynię, która nas obsługuje. Więc my tylko oświadczaliśmy, że nie jesteśmy rodziną nikogo piastującego eksponowane stanowiska.
Awatar użytkownika
szaraczarownica
Moderator
 
Posty: 14783
Rejestracja: 27 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 187 times
Been thanked: 200 times

Re: Sprzedaż mieszkania bezpośrednia (poza biurem)-porady

Postautor: Paulinka » 19 paź 2019, 0:56

AgaGrusiecka, a powiesz jak z kolei wyglada sprzedaż mieszkania z kredytem? Jaka jest kolejność działań? :)
ObrazekObrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Paulinka
SuperMama
 
Posty: 2282
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:51
Has thanked: 42 times
Been thanked: 60 times

Re: Sprzedaż mieszkania bezpośrednia (poza biurem)-porady

Postautor: klara76 » 19 paź 2019, 14:52

Paulinka pisze:AgaGrusiecka, a powiesz jak z kolei wyglada sprzedaż mieszkania z kredytem? Jaka jest kolejność działań? :)

podłączam się pod pytanie
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
klara76
SuperMama
 
Posty: 4678
Rejestracja: 02 lis 2012, 8:28
Lokalizacja: łódź-bałuty
Has thanked: 104 times
Been thanked: 43 times

Re: Sprzedaż mieszkania bezpośrednia (poza biurem)-porady

Postautor: Blue » 19 paź 2019, 17:11

Blue
SuperMama
 
Posty: 18386
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Sprzedaż mieszkania bezpośrednia (poza biurem)-porady

Postautor: AgaGrusiecka » 19 paź 2019, 21:04

Do umowy przedwstępnej braliśmy tylko zaświadczenie ze spółdzielni i nasz kupujący sprawdzał księgę wieczystą. Do notariusza przynosiliśmy promesę, w której był podany stan zadłużenia, numer konta, na który muszą wpłynąć pieniądze na spłatę zadłużenia. Poprzedni kredyt mieliśmy w PKO BP, tam promesa kosztuje 300 zł i jest ważna miesiąc. Nie wiem jak w innych bankach. U nas było też tak, że bank ściągał raty bezpośrednio z konta męża, nie mieliśmy oddzielnego rachunku do kredytu, więc pieniądze ze sprzedaży w całości przyszły na nasze konto, a my po ich otrzymaniu musieliśmy złożyć dyspozycję o całkowitej spłacie.
Obrazek
Obrazek
AgaGrusiecka
Ekspert
 
Posty: 3867
Rejestracja: 29 lip 2013, 12:55
Has thanked: 60 times
Been thanked: 176 times

Re: Sprzedaż mieszkania bezpośrednia (poza biurem)-porady

Postautor: Blue » 19 paź 2019, 21:24

Blue
SuperMama
 
Posty: 18386
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Sprzedaż mieszkania bezpośrednia (poza biurem)-porady

Postautor: lmyszka » 19 paź 2019, 21:48

Blue, a nie boisz się przy takiej sytuacji, że nie daj boże albo kupujący albo wy nie dostaniecie kredytu? Co wtedy.
Bo mnie takie sytuacje przerażają
<3 Wiktor <3 14.06.2009
<3 Kacper <3 14.08.2013
Awatar użytkownika
lmyszka
Moderator
 
Posty: 11302
Rejestracja: 27 paź 2012, 20:02
Has thanked: 77 times
Been thanked: 104 times

Re: Sprzedaż mieszkania bezpośrednia (poza biurem)-porady

Postautor: Blue » 19 paź 2019, 22:06

Blue
SuperMama
 
Posty: 18386
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Sprzedaż mieszkania bezpośrednia (poza biurem)-porady

Postautor: AgaGrusiecka » 20 paź 2019, 8:53

lmyszka, obawy są zawsze. Że się nie dostanie kredytu, że za rok czy dwa stracisz pracę i nie będzie z czego spłacać, że jedno z małżonków umrze lub poważnie zachoruje itp. Ale tak jak pisze Blue, jakbyś słuchała strachu, stałabyś w miejscu. Zanim zdecydowaliśmy się podpisać umowę przedwstępną byliśmy kilka razy w banku. Najpierw liczyliśmy zdolność kredytową w ogóle, później pod każde upatrzone mieszkanie (to, które kupiliśmy było trzecie).
Obrazek
Obrazek
AgaGrusiecka
Ekspert
 
Posty: 3867
Rejestracja: 29 lip 2013, 12:55
Has thanked: 60 times
Been thanked: 176 times

Re: Sprzedaż mieszkania bezpośrednia (poza biurem)-porady

Postautor: gohnia » 20 paź 2019, 13:17

W 2011 Ł 2013 K 2017

Szczęście to skutek uboczny postępowania zgodnie ze swoimi wartościami.
Awatar użytkownika
gohnia
SuperMama
 
Posty: 4784
Rejestracja: 13 lis 2012, 22:01
Has thanked: 86 times
Been thanked: 84 times

Re: Sprzedaż mieszkania bezpośrednia (poza biurem)-porady

Postautor: Blue » 20 paź 2019, 15:47

Blue
SuperMama
 
Posty: 18386
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Sprzedaż mieszkania bezpośrednia (poza biurem)-porady

Postautor: Paulinka » 22 sty 2020, 18:11

Dziewczyny, u nas będzie taki przypadek: sprzedaż mieszkania sfinansowanego kredytem (i to jeszcze w ramach RnS) kupującym, którzy tez będą się kredytować, z zadatkiem, ale wyłączamy jego bezzwrotnosc (czyli bedzie zwrotny jak zaliczka) w razie negatywnych decyzji kredytowych kupujących - dla ograniczenia ryzyka złoża wnioski do 3 banków. Ktoś tez miał taka transakcje ;)?

Umowę przedwstępna będziemy podpisywać u notariusza i wtedy dostaniemy zadatek w gotowce. Mamy przedłożyć wtedy oprócz aktu nabycia mieszkania jeszcze zaświadczenie z banku o saldzie zadłużenia i nr rku do spłaty. Tyle, ze ja rozumiem ze dla celów podpisania kolejnego aktu - już o przeniesieniu własności będziemy musieli takie zaświadczenie uzyskać ponownie, bo to saldo przez np 2 miesiące ulegnie zmianie (zejdą nam 2 raty kredytu w tym czasie).

Jaki zazwyczaj daje się w umowie przedwstępnej czas na podpisanie aktu właściwego? 2 miesiące będą ok? Plus 10/14 dni na przelew środków i od tego momentu np. 30 dni na przekazanie kluczy?
ObrazekObrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Paulinka
SuperMama
 
Posty: 2282
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:51
Has thanked: 42 times
Been thanked: 60 times

Re: Sprzedaż mieszkania bezpośrednia (poza biurem)-porady

Postautor: Blue » 22 sty 2020, 19:02

Co do rodzaju transakcji tzn mieszkań w kredycie jako przedmiotu sprzedaży-nie wiem,nie znam się.
Co do terminów-tak,myślę,że te daty będą rozsądne co podałaś.
Blue
SuperMama
 
Posty: 18386
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Sprzedaż mieszkania bezpośrednia (poza biurem)-porady

Postautor: Paulinka » 23 sty 2020, 23:56

Ustalamy z kupującymi konkrety odnośnie podpisania umowy przedwstępnej i już jest problem - są zaskoczeni, ze chcemy mieć określony termin na podpisanie umowy przyrzeczonej („bo takie oczekiwania są na miejscu dla osób dysponujących gotówka”, a oni „nie maja wpływu na bank”, „nic od nich nie zależy - tylko od banku”, nie mogą wiec swoimi pieniędzmi nic obiecywać w imieniu banku” itd.) Jednym słowem ręce opadają :( ostatecznie zgodziliśmy się na wydłużenie tego terminu do 3 miesięcy (koniec kwietnia). Coś czuje, ze jeszcze sporo spornych kwestii przed nami..
ObrazekObrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Paulinka
SuperMama
 
Posty: 2282
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:51
Has thanked: 42 times
Been thanked: 60 times

Re: Sprzedaż mieszkania bezpośrednia (poza biurem)-porady

Postautor: Blue » 24 sty 2020, 8:36

No niech nie przesadzają.Bank nie rozpatruje wniosków kredytowych latami a i umowa kredytowa ma swój termin ważnosci.Może potrzebują czasu na zgromadzenie srodków własnych a srodki z kredytu to przykrywka.Termin umowy przyrzeczonej zabezpiecza Was a poza tym to normalne że jest on ruchomy,bo nigdy nie wiadomo ile bank bedzie rozpatrywal sytuacje.A czy oni coś sprzedają żeby kupić?Bo może na to potrzebują czasu.W sumie to dobrze że poszliscie im na rękę jeśli nie ma pośpiechu by sprzedać jak najszybciej a im faktycznie zależy na czasie.
Blue
SuperMama
 
Posty: 18386
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Sprzedaż mieszkania bezpośrednia (poza biurem)-porady

Postautor: AgaGrusiecka » 25 sty 2020, 9:05

Paulinka, my sprzedawaliśmy swoje mieszkanie z kredytem, bezpośrednio. Do umowy przedwstępnej (tyle, że spisywaliśmy między sobą w domu, nie u notariusza) mieliśmy taką informację z banku, którą nam przesyłają o wysokości rat w kolejnych 3 miesiącach. Tam jest też informacja ile nam zostało do spłaty. Promesa, o której piszesz, jest niestety płatna i to niemało. W naszym banku chyba 300 zł i jest ważna miesiąc. Braliśmy ją tylko do umowy ostatecznej.
U nas był zadatek. Chłopak kupujący od nas też brał kredyt. Jeśli by mu nie przyznali, to zadatek mu przepadał, jeśli my byśmy odstąpili od transakcji, musielibyśmy zwrócić dwukrotność. On składał tylko w jednym banku. Zanim zdecydował się na kupno mieszkania, miał wyliczoną zdolność, przygotowane dokumenty. Podpisaliśmy umowę przedwstępną, on po 1-2 dniach złożył wniosek o kredyt i po niespełna 2 tygodniach miał przyznany. Wszystkie banki mają określony termin (chyba 30 dni) na rozpatrzenie wniosku kredytowego i mówienie, że 2 miesiące to za mało, wydaje mi się śmieszne. Mam wrażenie, że nie bardzo się przygotowali do kupna mieszkania.
U nas było tak, że kupowaliśmy mieszkanie na kredyt, umowę przedwstępną zawarliśmy wcześniej i tu daliśmy sobie 3 miesiące na jej sfinalizowanie, żeby zdążyć sprzedać mieszkanie. Gdyby nie problemy ze strony sprzedającego, który nie przygotował odpowiednich dokumentów na czas, wyrobilibyśmy się dużo wcześniej.
Termin przekazania kluczy zależy od ustalenia między kupującymi a sprzedającymi. Co do przekazania środków na konto, zwykle jest to 7 dni roboczych od podpisania aktu notarialnego (ale tu notariusze mają doświadczenie i podpowiedzą, czy wpisać 7 czy np. 10).
Obrazek
Obrazek
AgaGrusiecka
Ekspert
 
Posty: 3867
Rejestracja: 29 lip 2013, 12:55
Has thanked: 60 times
Been thanked: 176 times

Re: Sprzedaż mieszkania bezpośrednia (poza biurem)-porady

Postautor: Blue » 25 sty 2020, 9:32

To może jeszcze coś dodam-za radą notariusza podczas umowy przedwstępnej,daliśmy Kupującym wiecej niż miesiąc na podpisanie umowy przyrzeczonej,bo nie kojarzę aby notariuszka mówiła że bank ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku.To umowa kredytowa jest ważna 30 dni czyli w tym czasie powinno dojśc do umowy przyrzeczonej.Wręcz notariusz mówiła że z powodu okresu okołoświątecznego dać sobie więcej czasu bo potem trzeba będzie aneksować i zrobi się bałagan.
A czy ci Kupujący nie mogą iśc do doradców (nawet kilku)i poprosic o scoring?Nasi zostali przemaglowani przez doradcę,zresztą sami tego chcieli.
Co do zaliczki czy zadatku-jest to dobra wola Sprzedającego na korzyśc Kupującego że pada decyzja o zwrotnej formie.Bo w razie jak kredytu nie dostaną to stracicie czas,rekompensaty za to finansowej brak.Wg mnie w interesach trzeba liczyc sie z ryzykiem-po obu stronach i nie ma co siè wstydzić tego by się zabezpieczyc.U nas w domu głową od interesów jest maż i on by na zaliczkę się nie zgodził.Ja jestem ta bardziej litosciwa i wyrozumiała,no ale oddałam decyzje w ręce męża któru na tyle dobrze wgryzł siè w tematy że aż agentka była pod wrażeniem jego wiedzy i stanowczosci.Tak czy siak,zaliczka też jest ok choć stosuje się raczej zadatek.
Blue
SuperMama
 
Posty: 18386
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Sprzedaż mieszkania bezpośrednia (poza biurem)-porady

Postautor: Malwina » 26 sty 2020, 19:44

Zgodnie z ustawa o kredycie hipotecznyn banki mają 21 dni na wydanie decyzji kredytowej od momentu złożenia kompletu dokumentów (wszystkich tzn. Dochodowych i nieruchomości)
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Malwina
SuperMama
 
Posty: 3804
Rejestracja: 29 paź 2012, 14:02
Has thanked: 29 times
Been thanked: 68 times

Re: Sprzedaż mieszkania bezpośrednia (poza biurem)-porady

Postautor: Paulinka » 29 sty 2020, 6:49

Dzięki Dziewczyny. Zgodziłam się na te 3 miesiące, wiec już nie będę kręcić, ale tak jak czułam, widzę ze to baaardzo dużo czasu :/ mam tylko nadzieje, ze ten ich upór i strach przed niedotrzymaniem kredytu wynika z ich niewiedzy i ogólnie strachem, a nie z jakiegoś wyrachowania. W każdym razie dziś spotykamy się u notariusza na podpisaniu umowy przedwstępnej, oby wszystko poszło dobrze.

AgaGrusiecka, U nas (Mbank) takie zaświadczenie kosztuje 40zl, było do odbioru na następny dzień. Co prawda nie ma daty ważności, ale wiadomo, ze to saldo kapitału i odsetek do zapłaty ulegnie zmianie, wiec przed umowa przyrzeczona wystąpimy o nowy dokument.
ObrazekObrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Paulinka
SuperMama
 
Posty: 2282
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:51
Has thanked: 42 times
Been thanked: 60 times

Następna

Wróć do Kredyty, kupno mieszkania, finanse

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

cron