Kredyt na mieszkanie .Zadłużać się czy nie?

Kredyt na mieszkanie .Zadłużać się czy nie?

Postautor: monia25 » 24 maja 2015, 15:13

Cześc. Od zawsze praktycznie wynajmujemy mieszkanie. Jakiś czas temu podwyższyli nam ratę wynajmu. NIby i tak nie jest to tak drogo jak na Łódź ale jednak jak liczyłam sobie to rata kredytu byłaby trochę niższa :( Mamy jedno dziecko.

Z jednej strony boję się troche zadlużać na ponad 20 czy 30 lat ale z drugiej będziemy tak wynajmowali mieszkanie do konca życia?
jupi
Awatar użytkownika
monia25
 
Posty: 115
Rejestracja: 05 mar 2014, 12:06
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Kredyt na mieszkanie .Zadłużać się czy nie?

Postautor: kari » 24 maja 2015, 15:17

monia25, gdzieś widziałam kiedyś porównania, opłat wynajmu i kredytu i wyszło, że i tak się opłaca brać kredyt,
ja miałam mieszkanie, które chciałam zamienić, ale czas naglił, bo dziecko w drodze było i w końcu się zdecydowaliśmy na zakup, wzięliśmy kredyt z dopłatą "Rodzina na swoim", jest to pewne obciążenie budżetu, ale ja podchodzę do tego tak, że po prostu nie mam tej kasy i już, z resztą idzie na "Twoje" a nie do kieszeni wynajmującego, w takim domu/mieszkaniu robisz tak jak Ty chcesz i jeśli się nic nie zadzieje, nie dostaniesz wypowiedzenia umowy i musisz się np. natychmiast wyprowadzać.
Jeśli mam możliwość to ciułam kasę, żeby później trochę nadpłacić i zmniejszyć sobie raty albo skrócić okres kredytowania.
Awatar użytkownika
kari
SuperMama
 
Posty: 10254
Rejestracja: 28 paź 2012, 12:26
Has thanked: 64 times
Been thanked: 146 times

Re: Kredyt na mieszkanie .Zadłużać się czy nie?

Postautor: szaraczarownica » 24 maja 2015, 15:45

Przeniosłam do odpowiedniego działu
Awatar użytkownika
szaraczarownica
Moderator
 
Posty: 14784
Rejestracja: 27 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 187 times
Been thanked: 200 times

Re: Kredyt na mieszkanie .Zadłużać się czy nie?

Postautor: tinka » 25 maja 2015, 6:08

Monia wybór należy do Ciebie ale sama jestem zdania,ze wynajmowanie opłaca sie jak jesteś studentka. Raty jakie płącisz za kupno są mniejsze a jednak mieszkanie należy do Ciebie.Nie zostajesz na lodzie jak w przypadku wynajmowanego mieszkania.
Wylicz sobie swoją zdolnosć kredytową. W sieci jest wiele kalkulatorów.
Poza tym mieszkania w Łodzi aż takie drogie nie są. Jeszcze kilka lat temu były droższe.Możesz zorientować się w programie Mieszkanie dla Młodych. OBecnie jest to zamiennik Rodziny na Swoim ( rodzina na swoim wydawała mi się jednak o wiele lepsza).
Awatar użytkownika
tinka
 
Posty: 85
Rejestracja: 26 sty 2014, 16:53
Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times

Re: Kredyt na mieszkanie .Zadłużać się czy nie?

Postautor: monia25 » 26 maja 2015, 9:46

kari pisze:monia25, gdzieś widziałam kiedyś porównania, opłat wynajmu i kredytu i wyszło, że i tak się opłaca brać kredyt,
ja miałam mieszkanie, które chciałam zamienić, ale czas naglił, bo dziecko w drodze było i w końcu się zdecydowaliśmy na zakup, wzięliśmy kredyt z dopłatą "Rodzina na swoim", jest to pewne obciążenie budżetu, ale ja podchodzę do tego tak, że po prostu nie mam tej kasy i już, z resztą idzie na "Twoje" a nie do kieszeni wynajmującego, w takim domu/mieszkaniu robisz tak jak Ty chcesz i jeśli się nic nie zadzieje, nie dostaniesz wypowiedzenia umowy i musisz się np. natychmiast wyprowadzać.
Jeśli mam możliwość to ciułam kasę, żeby później trochę nadpłacić i zmniejszyć sobie raty albo skrócić okres kredytowania.


Masz rację.Jak sobie wyliczyłam ile musialabym płacić za wynajem 30 lat to wyszły mi kosmiczne kwoty. Najgorsze jest po tym,ze nic nie masz. Z drugiej strony są różne sytuacje życiowe. Jakieś wypadki itp i to wlaśnie mnie odrzuca troche. No chyba,że można sobie wykupić tam jakieś ubezpieczenie? na przykład od utraty pracy?

Tinka jeszcze nie wyliczałam sobie jaką mam zdolność kredytową. Na razie się rozglądamy.
jupi
Awatar użytkownika
monia25
 
Posty: 115
Rejestracja: 05 mar 2014, 12:06
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Kredyt na mieszkanie .Zadłużać się czy nie?

Postautor: malaJu » 26 maja 2015, 10:10

monia25, bez żadnego zabezpieczenia/ubezpieczenia nie dostaniesz kredytu, wiec chcąc nie chcąc i tak będziesz musiała wykupić.
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: Kredyt na mieszkanie .Zadłużać się czy nie?

Postautor: tinka » 27 maja 2015, 11:07

To ja polecałabym policzyć czy Cię w ogóle na ten kredyt stać:
http://comperia.pl/kalkulator-zdolnosci-kredytowej.html

Ubezpieczenie masz tam obowiązkowe. To od utraty pracy jest dodatkowe ale nie wiem czy warto jest je kupować .Masz tam jakieś bardzo restrykcyjne wymagania. Sama musiałabyś się wczytać.
Awatar użytkownika
tinka
 
Posty: 85
Rejestracja: 26 sty 2014, 16:53
Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times

Re: Kredyt na mieszkanie .Zadłużać się czy nie?

Postautor: Karola5 » 27 maja 2015, 13:41

malaJu, wcale ubezpieczenie nie jest obowiazkowe, przynajmniej sa takie oferty ze go nie ma :-D .
Obrazek
Karola5
SuperMama
 
Posty: 1427
Rejestracja: 09 cze 2013, 9:42
Has thanked: 28 times
Been thanked: 52 times

Re: Kredyt na mieszkanie .Zadłużać się czy nie?

Postautor: Malwina » 27 maja 2015, 14:06

Tylko wtedy trzeba się liczyć z wyższą marżą i prowizją.
Natomiast kupując ubezpieczenie najczęściej nie ma prowizji.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Malwina
SuperMama
 
Posty: 3804
Rejestracja: 29 paź 2012, 14:02
Has thanked: 29 times
Been thanked: 68 times

Re: Kredyt na mieszkanie .Zadłużać się czy nie?

Postautor: Bian » 27 maja 2015, 19:21

monia25 my wynajmowaliśmy w sumie przez 6 lat trzy różne mieszkania i jak sobie w końcu wypisaliśmy wszystkie "za" i "przeciw" to wyszło zdecydowanie "za" kredytem i kupnem własnego mieszkania. Wiadomo, że nie przewidzi się pewnych sytuacji losowych, ale z drugiej strony nie można widzieć tylko wad opcji kredytu.

Wzięliśmy kredyt mając już jedno dziecko i na tamten moment tylko mąż miał stała pracę. Nie mieliśmy dużej zdolności kredytowej. Dlatego też szukaliśmy mieszkania na miarę możliwości. Także z doświadczenia mogę doradzić, żebyście spróbowali rozejrzeć się np. za mieszkaniem w kamienicy bezczynszowej. Nam się udało tak trafić. Jasne, nie ma tu administracji jak w bloku i wszystko trzeba robić samemu, ale wiem, że robię dla siebie.

I fajną opcją jest - to się chyba nazywa konto konsolidacyjne. Poza ratą wpłaca się np. 200 zł miesięcznie na to konto, nie można z niego nic wyjąć przez jakiś dłuższy czas, ale jest ładnie oprocentowane, często zmniejsza też marżę/prowizję samego kredytu. Pozwala potem przerzucić uzbieraną kasę na konto kredytowe i szybciej go spłacić.
Bian
SuperMama
 
Posty: 7849
Rejestracja: 04 lis 2012, 20:05
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 9 times
Been thanked: 103 times

Re: Kredyt na mieszkanie .Zadłużać się czy nie?

Postautor: Karola5 » 27 maja 2015, 19:42

Malwina, niekoniecznie. Przede wszystkim trzeba mieć dobrą sytuację kredytową i sprytnego doradcę w banku wtedy naprawdę mozna sporo :D
Obrazek
Karola5
SuperMama
 
Posty: 1427
Rejestracja: 09 cze 2013, 9:42
Has thanked: 28 times
Been thanked: 52 times

Re: Kredyt na mieszkanie .Zadłużać się czy nie?

Postautor: lmyszka » 27 maja 2015, 19:59

Karola5, a nie masz ubezpieczenia murów od ognia i zdarzeń losowych?
<3 Wiktor <3 14.06.2009
<3 Kacper <3 14.08.2013
Awatar użytkownika
lmyszka
Moderator
 
Posty: 11302
Rejestracja: 27 paź 2012, 20:02
Has thanked: 77 times
Been thanked: 104 times

Re: Kredyt na mieszkanie .Zadłużać się czy nie?

Postautor: kari » 27 maja 2015, 20:31

lmyszka, ale dziewczynom chodziło o ubezpieczenie od utraty pracy, od ognia to podstawa, z resztą teraz weszła rekomendacja U pani "ekspert od KH" :p
Awatar użytkownika
kari
SuperMama
 
Posty: 10254
Rejestracja: 28 paź 2012, 12:26
Has thanked: 64 times
Been thanked: 146 times

Re: Kredyt na mieszkanie .Zadłużać się czy nie?

Postautor: lmyszka » 27 maja 2015, 20:38

kari, wydawało mi się, że Karola pisała że ona w ogóle ubezpieczeń nie ma. Bo od utraty pracy czy na zycie nie są obowiązkowe.
"Ekspert od KH" ;)
<3 Wiktor <3 14.06.2009
<3 Kacper <3 14.08.2013
Awatar użytkownika
lmyszka
Moderator
 
Posty: 11302
Rejestracja: 27 paź 2012, 20:02
Has thanked: 77 times
Been thanked: 104 times

Re: Kredyt na mieszkanie .Zadłużać się czy nie?

Postautor: tinka » 28 maja 2015, 11:14

U mnie bank wymógł ubezpieczenie mieszkania. Musiałam sobie wykupić. Jeszcze proponowali mi to ubezpieczenie od utraty pracy ale się nie zdecydowałam bo znacznie podnosiło koszt całego kredytu a jednak wcale tak dużo nie oferuje. Zdecydowałam się również na kredyt z oprocentowaniem stałym. Może był trochę droższy ale przynajmniej nie stresuję się tak.ze na przykład raty wzrosną kiedy wzrosną stopy procentowe
Kredyt mamy obecnie na 20 lat ale będziemy starali się bardzo aby to spłącić wczesniej.
Awatar użytkownika
tinka
 
Posty: 85
Rejestracja: 26 sty 2014, 16:53
Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times

Re: Kredyt na mieszkanie .Zadłużać się czy nie?

Postautor: Malwina » 28 maja 2015, 11:20

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Malwina
SuperMama
 
Posty: 3804
Rejestracja: 29 paź 2012, 14:02
Has thanked: 29 times
Been thanked: 68 times

Re: Kredyt na mieszkanie .Zadłużać się czy nie?

Postautor: ava » 28 maja 2015, 12:10

Co do ubezpieczenia od utraty pracy - my to mamy, gdyż bank oferował pakiet, w skład którego wchodziło m. in. właśnie takie ubezpieczenie, wzięcie pakietu było bardziej opłacalne niż samego kredytu. Ale z tego co pamiętam jest to ubezpieczenie jedynie na 4 pierwsze lata. Najlepsze jest to, że "gdyby coś" i tak nie będziemy mogli z niego skorzystać, ponieważ warunkiem wypłaty ubezpieczenia jest rejestracja w PUP - a tego nie możemy zrobić, bo Mąż jest właścicielem zbyt dużej ilości ha przeliczeniowych.
Awatar użytkownika
ava
SuperMama
 
Posty: 8872
Rejestracja: 13 lis 2012, 20:32
Has thanked: 37 times
Been thanked: 109 times

Re: Kredyt na mieszkanie .Zadłużać się czy nie?

Postautor: Malwina » 28 maja 2015, 12:14

ava, to bez sensu, a nie mogli zamienić wam utraty pracy na ubezpieczenie na życie? :/
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Malwina
SuperMama
 
Posty: 3804
Rejestracja: 29 paź 2012, 14:02
Has thanked: 29 times
Been thanked: 68 times

Re: Kredyt na mieszkanie .Zadłużać się czy nie?

Postautor: ava » 28 maja 2015, 12:45

Malwina, no właśnie nie chcieli. Ale jak napisałam i tak cały pakiet (oprócz kredytu i ubezpieczenia wchodziło w to także konto <i tak już je mieliśmy> i karta kredytowa) opłacał się bardziej niż gdybyśmy wzięli "goły" kredyt.
Awatar użytkownika
ava
SuperMama
 
Posty: 8872
Rejestracja: 13 lis 2012, 20:32
Has thanked: 37 times
Been thanked: 109 times

Re: Kredyt na mieszkanie .Zadłużać się czy nie?

Postautor: Malwina » 28 maja 2015, 13:23

ava, tylko wiesz, dla mnie to zaskakujące, bo sprzedali Wam produkt, który nie tylko ma chronić Was, ale też Bank w takiej sytuacji. Ubezpieczenie na życie i Was lepiej by chroniło i Bank, gdyby coś się zadziało :)

W tym sensie mówię :)
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Malwina
SuperMama
 
Posty: 3804
Rejestracja: 29 paź 2012, 14:02
Has thanked: 29 times
Been thanked: 68 times

Re: Kredyt na mieszkanie .Zadłużać się czy nie?

Postautor: ava » 28 maja 2015, 14:18

Malwina pisze:sprzedali Wam produkt, który nie tylko ma chronić Was, ale też Bank w takiej sytuacji
O widzisz, o tym nie pomyślałam. Tyle, że w naszym wniosku kredytowym nie było nigdzie żadnej informacji, z której wprost wynikałoby dla banku, że nie możemy skorzystać z tego ubezpieczenia. Oczywiście poruszaliśmy wcześniej tę kwestię w rozmowach z doradcą w banku, pytaliśmy też czy w takiej sytuacji nie można
Malwina pisze:zamienić (...) utraty pracy na ubezpieczenie na życie
no ale niby nie można było...
Awatar użytkownika
ava
SuperMama
 
Posty: 8872
Rejestracja: 13 lis 2012, 20:32
Has thanked: 37 times
Been thanked: 109 times

Re: Kredyt na mieszkanie .Zadłużać się czy nie?

Postautor: tinka » 29 maja 2015, 10:50

4 lata to w sumie nie tak długo.Sama ostatnio zastanawiałam się nad tym czy takie ubezpieczenie mozna sobie wykupić jedynie na początku brania kredytu?
Czy może można wykupic sobie w trakcie ? Jest taka możliwość ? Dokupienia?
Awatar użytkownika
tinka
 
Posty: 85
Rejestracja: 26 sty 2014, 16:53
Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times

Re: Kredyt na mieszkanie .Zadłużać się czy nie?

Postautor: marlina » 10 paź 2016, 9:21

Oj takie pytanie to nie tutaj ale do doradcy kredytowego. Ewentualnie warto byłoby podpytać się o to w banku. Powinni odpowiedzieć czy jest taka opcja czy jednak nie ma takiej możliwości. Natrafiłam na ostatnio interesujący temat:
LINK
I tak sobie myśle,ze jest to jednak prawda. W Polsce jeśli nie ma się bogatych rodziców to nie można praktycznie zyć bez kredytu :(
Jak sądzicie?
Awatar użytkownika
marlina
 
Posty: 89
Rejestracja: 05 lut 2016, 10:33
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: Kredyt na mieszkanie .Zadłużać się czy nie?

Postautor: Fuente » 10 paź 2016, 11:43

marlina, ostrzegam, bez reklamy!
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Fuente
Moderator
 
Posty: 6317
Rejestracja: 27 paź 2012, 22:20
Has thanked: 42 times
Been thanked: 91 times

Re: Kredyt na mieszkanie .Zadłużać się czy nie?

Postautor: martonia » 21 lut 2017, 18:01

Maritta pisze:Miejsce jest bowiem bardzo spokojne, a co więcej zarówno do centrum, jak i do zoo, można stamtąd dotrzeć bardzo szybko
najważniejsze to szybko dotrzeć do ZOO =))))
Nasze Serduszko <3 2017
Nasza Niespodzianka <3 2021
Awatar użytkownika
martonia
SuperMama
 
Posty: 3103
Rejestracja: 02 wrz 2016, 15:07
Has thanked: 88 times
Been thanked: 33 times

Re: Kredyt na mieszkanie .Zadłużać się czy nie?

Postautor: szaraczarownica » 21 lut 2017, 18:39

martonia, nigdy nie szukałaś mieszkania pod tym kątem? Błąd, ogromny błąd =))))
Awatar użytkownika
szaraczarownica
Moderator
 
Posty: 14784
Rejestracja: 27 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 187 times
Been thanked: 200 times

Re: Kredyt na mieszkanie .Zadłużać się czy nie?

Postautor: malaJu » 23 lut 2017, 18:40

martonia pisze:najważniejsze to szybko dotrzeć do ZOO =))))
jak kupisz bilet sezonowy, to masz wejścia za darmo do zoo, botanika i palmiarni, także tego B-)
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: Kredyt na mieszkanie .Zadłużać się czy nie?

Postautor: korma » 25 lis 2017, 13:18

Zawsze dobrze mieć swoje mieszkanie więć my braliśmy kredyt hipoteczny. Tylko nie wliczaliśmy w tę kwotę ceny wykończenia, bo chcieliśmy zmniejszyć ratę. Zaciągnęliśmy dodatkowo chwilówkę na ten cel w (....)* i jakoś daliśmy radę wszystko poskładać do kupy :) Trzeba tylko dobrze pogłówkować i zaplanować.




*zredagowane przez Pepsi ;)
korma
 
Posty: 8
Rejestracja: 27 lip 2017, 9:03
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: Kredyt na mieszkanie .Zadłużać się czy nie?

Postautor: daria34 » 07 gru 2017, 10:45

Orientujecie się czy brakującą kwote do wkładu własnego do kredytu hipotecznego mozna uzupełnić biorąc kredyt gotówkowy?
Awatar użytkownika
daria34
 
Posty: 86
Rejestracja: 27 kwie 2016, 11:28
Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times

Re: Kredyt na mieszkanie .Zadłużać się czy nie?

Postautor: gohnia » 07 gru 2017, 14:25

daria34, można, ale wiadomo, że procenty są o wiele wyższe nuż w hipotecznym. Moja znajoma brała ostatnio kredyt i doradca był tak sprytny, że ma kredyt właściwie na 100%.
W 2011 Ł 2013 K 2017

Szczęście to skutek uboczny postępowania zgodnie ze swoimi wartościami.
Awatar użytkownika
gohnia
SuperMama
 
Posty: 4786
Rejestracja: 13 lis 2012, 22:01
Has thanked: 86 times
Been thanked: 84 times

Re: Kredyt na mieszkanie .Zadłużać się czy nie?

Postautor: monia25 » 12 gru 2017, 9:20

No to zadałaś tutaj trudne pytanie. Szczerze powiedziawszy to nie mam zielonego pojecia. Wydaje mi sie,że teoretycznie powinno byc to możliwe. Z drugiej strony kredyt bankowy jest poważnym zobowiązaniem i moiże na tyle zmniejszyć Twoją zdolność kredytową, że nie będziesz w stanie kupić mieszkania. Czyli jak widzisz coś za coś... Możesz sobie poczytać jeszcze tutaj: http://www.kredyty-gotowkowe.net/
jupi
Awatar użytkownika
monia25
 
Posty: 115
Rejestracja: 05 mar 2014, 12:06
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Kredyt na mieszkanie .Zadłużać się czy nie?

Postautor: Malwina » 12 gru 2017, 16:53

daria34, oficjalnie nie można.
W banku jednym z oświadczeń do podpisania jest oświadczenie, że środki na wkład własny nie pochodzą z kredytów i pożyczek.

Są jednak banki, które udzielają jeszcze na 100% LTV
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Malwina
SuperMama
 
Posty: 3804
Rejestracja: 29 paź 2012, 14:02
Has thanked: 29 times
Been thanked: 68 times

Re: Kredyt na mieszkanie .Zadłużać się czy nie?

Postautor: evahooo » 17 mar 2018, 16:13

Cześć. Czy wiecie może jaki kredyt warto wybrać? Przede wszystkim interesuje mnie to, czym się kierować przy wyborze kredytu... Czy sądzicie, że np. ten ranking jest w tym zakresie wart uwagi https://finanse.rankomat.pl/kredyty/kal ... -gotowkowy ?
Każde złe doświadczenie wydaje się z początku klęską, ale z czasem otwierają się nam oczy i stwierdzamy, że warto było przeżyć i to, by móc iść dalej, by ruszyć z miejsca do przodu.
Awatar użytkownika
evahooo
 
Posty: 5
Rejestracja: 12 mar 2018, 20:56
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time


Wróć do Kredyty, kupno mieszkania, finanse

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron