Płyta grzewcza

Płyta grzewcza

Postautor: malaJu » 22 gru 2015, 21:39

Stoję właśnie przed wyborem: ceramiczna czy indukcyjna. Ceną się nie kieruję, bo są podobne. Zastanawia mnie koszt eksploatacji, ale przede wszystkim zasada działania i jej wpływ na wartość potraw. Nie chciałabym za jakiś czas dowiedzieć się, że indukcja np. powoduje choroby nowotworowe...
Co Wy macie i co wiecie?
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: Płyta grzewcza

Postautor: jpuasz » 22 gru 2015, 22:42

Ja mam ceramiczną z electroluxa (jedyna firma, która miała duże płyty), o tego typu, tylko starszy model:
Obrazek
Indukcji nie kupiliśmy ze względu na koszty. Nie koszty samej płyty, tylko wszystkich garnków, patelni i innych, które trzeba by było zmienić.

Póki co jestem zadowolona, aczkolwiek płyta ceramiczna ma kilka minusów - baaardzo wolno się na niej gotuje. Ja np. zawsze wodę gotuję w czajniku i dopiero stawiam na płytę. Jest gorąca, także dziecko się może poparzyć. No i jak Ci się coś rozleje/wykipi pod garnek, to wszystko sie przypala. Tych problemów nie ma na indukcji. Tzn z tego co słyszałam, to garnek wody możesz zagotować w kilkanaście sekund, płyta po gotowaniu jest ciepła ale nie gorąca no i "resztki" na płycie się nie przypalają. To wszystko opinia mojej bratowej, która ma indukcję i ona szczerze poleca. Jaki minus indukcji? Ano nie każdy garnek pasuje do każdej płyty. Np. może być tak, że masz garnek do kuchni indukcyjnych i do płyt Electrolux będzie pasował a do Amica już nie.

Odnośnie długofalowych skutków stosowania nic nie wiem/nie słyszałam także się nie wypowiadam.

Także jeśli masz kasę na ewentualną zmianę garnków lub masz garnki do indukcji, to ja bym jednak wybrała płytę indukcyjną. Sama myślę nad zmianą za kilka lat jak mały będzie dosięgał do blatu
Pozdrawiam :)
Paulina

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
jpuasz
SuperMama
 
Posty: 1309
Rejestracja: 21 sie 2014, 19:48
Has thanked: 0 time
Been thanked: 56 times

Re: Płyta grzewcza

Postautor: szaraczarownica » 22 gru 2015, 22:45

jpuasz pisze:Sama myślę nad zmianą za kilka lat jak mały będzie dosięgał do blatu

W sensie za maksimum rok? :lol:
Awatar użytkownika
szaraczarownica
Moderator
 
Posty: 14784
Rejestracja: 27 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 187 times
Been thanked: 200 times

Re: Płyta grzewcza

Postautor: jpuasz » 22 gru 2015, 22:50

Blaty w kuchni mamy wyżej (na poziomie parapetu), także liczę na to, że ze 2 lata jeszcze poczekamy :P

A tak swoją drogą polecam takie rozwiązanie, tzn blat wyżej niż standardowa wysokość. Ja mam 165, mąż trochę ponad 170cm i jest o niebo lepiej - dużo wygodniej, nie trzeba się schylać i plecy tak nie bolą. Wszystkim te blaty lepiej pasują z wyjątkiem siostry i teściowej, które mają ok. 150-155cm
Pozdrawiam :)
Paulina

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
jpuasz
SuperMama
 
Posty: 1309
Rejestracja: 21 sie 2014, 19:48
Has thanked: 0 time
Been thanked: 56 times

Re: Płyta grzewcza

Postautor: gohnia » 22 gru 2015, 22:52

malaJu, jeśli chodzi o koszty to zdectmydowanie oszczedniejsza jest indukcja, ponieważ wykorzystuje 90% energii do fatycznego gotowania, a witroceramiczna tylko 70%. Prócz tego indukcja jest bezpieczniejsza, bo sama płyta się nie grzeje. Wielkim minusem ceramicznych jest też to, ze rozsypanie cukru na rozgrzaną płytę powoduje, ze wtapia się on w powierzchnię i jest to już nie do usunięcia.
Sami producenci AGD powoli wycofują się z produkcji płyt witroceramicznych
W 2011 Ł 2013 K 2017

Szczęście to skutek uboczny postępowania zgodnie ze swoimi wartościami.
Awatar użytkownika
gohnia
SuperMama
 
Posty: 4786
Rejestracja: 13 lis 2012, 22:01
Has thanked: 86 times
Been thanked: 84 times

Re: Płyta grzewcza

Postautor: malaJu » 23 gru 2015, 13:28

jpuasz pisze:masz garnki do indukcji
no własnie mam i to cały zestaw.
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: Płyta grzewcza

Postautor: jpuasz » 23 gru 2015, 14:49

To nie bawiłabym się w płytę ceramiczną, tylko od razu indukcyjną - i najlepiej się upewnić, czy "zaakceptuje" Twoje garnki ;)
Pozdrawiam :)
Paulina

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
jpuasz
SuperMama
 
Posty: 1309
Rejestracja: 21 sie 2014, 19:48
Has thanked: 0 time
Been thanked: 56 times

Re: Płyta grzewcza

Postautor: Misiak » 26 gru 2015, 9:38

Polecam indukcję, my mamy płytę firmy Teka, bardzo fajna. Akceptuje moje garnki z czasów gdy gotowałam na gazie- mają one zupełnie plaskie dno i to dlatego. Mam 9 poziomów mocy + powerboost czyli gotowanie w kilka sekund. Płyta nagrzewa się, ale nie sama z siebie tylko od garnków które są gorące. Gdy pole jest gorące wyswietla się literka H. Rachunki za prąd nas nie zabijają więc nie jest źle. Trzeba jednak gotować pod przykryciem, bez przykrycia nie zagotuje się coś tak szybko jak bez przykrycia na gazie. Co do zdrowia to u nas w instrukcji jest napisane tylko, że nie mogą jej obsługiwać osoby z rozrusznikiem serca (pole magnetyczne). Minus który irytuje- gdy nie ma prądu nie zagotujesz nawet wody na herbatę. Ale to tylko to. Uwielbiam to, że jej czyszczenie zajmuje sekundę i nie ma żadnego szorowania i czyszczenia trudno dostępnych miejsc jak to bywa w kuchniach gazowych. Czyszczę mokrym recznikiem kuchennym, a większe zabrudzenia płynem Domol z Rossmanna (butelkaza klika złotych starcza na pol roku).
5.12.2012 Polunia <3
7.07.2023 Rodzina <3
Awatar użytkownika
Misiak
SuperMama
 
Posty: 4008
Rejestracja: 19 lis 2012, 10:33
Has thanked: 39 times
Been thanked: 67 times

Re: Płyta grzewcza

Postautor: Paulinka » 08 sty 2016, 10:49

Misiak pisze:Polecam indukcję, my mamy płytę firmy Teka, bardzo fajna. Akceptuje moje garnki z czasów gdy gotowałam na gazie- mają one zupełnie plaskie dno i to dlatego. Mam 9 poziomów mocy + powerboost czyli gotowanie w kilka sekund. Płyta nagrzewa się, ale nie sama z siebie tylko od garnków które są gorące. Gdy pole jest gorące wyswietla się literka H. Rachunki za prąd nas nie zabijają więc nie jest źle. Trzeba jednak gotować pod przykryciem, bez przykrycia nie zagotuje się coś tak szybko jak bez przykrycia na gazie. Co do zdrowia to u nas w instrukcji jest napisane tylko, że nie mogą jej obsługiwać osoby z rozrusznikiem serca (pole magnetyczne). Minus który irytuje- gdy nie ma prądu nie zagotujesz nawet wody na herbatę. Ale to tylko to. Uwielbiam to, że jej czyszczenie zajmuje sekundę i nie ma żadnego szorowania i czyszczenia trudno dostępnych miejsc jak to bywa w kuchniach gazowych. Czyszczę mokrym recznikiem kuchennym, a większe zabrudzenia płynem Domol z Rossmanna (butelkaza klika złotych starcza na pol roku).


Ja moge sie tylko pod tym postem podpisac :) tyle ze mamy Amica. W wynajmowanym mieszkaniu mielismy zwykla ceramiczna i potwierdzam wszystkie wymienione wady.

Jesli masz juz garnki do indukcji to moim zdaniem naprawde nie ma sie nad czym zastanawiac ;)
ObrazekObrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Paulinka
SuperMama
 
Posty: 2282
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:51
Has thanked: 42 times
Been thanked: 60 times

Re: Płyta grzewcza

Postautor: krys_k » 01 lip 2016, 8:59

Polecam płytę indukcyjną bo nie nagrzewa się ale grzeje to co jest w garnku. Taka plyta jest trochę droższa niz ceramiczna ale o wiele wygodniejsza. Trzeba jednak do niej dokupić odpowiednie garnki bo tak jak koleżanka powyżej napisała nie każde akceptuje. Ja w swojej kuchni mam obecnie płytę indukcyjna Candy:
Obrazek Dokładnie ten model. Kupiłam przy okazji kupna piekarnika. Jestem jednak zadowolona. Łatwa w czyszczeniu i wygodna w obsłudze.
Pozytywna :)
Awatar użytkownika
krys_k
 
Posty: 48
Rejestracja: 26 lip 2015, 10:05
Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time

Re: Płyta grzewcza

Postautor: jpuasz » 10 mar 2018, 19:24

Przyszedł czas na zmianę płyty :) póki co rozważam Amica i bosch, przy czym bardziej sklaniam się do tej drugiej. Czy któraś z Was posiada płytę którejś z tych firm? Jak oceniacie? Jakieś rady przed zakupem na co zwracać uwagę? I na koniec jedno pytanie, macie płytę podłączona ba jedna fazy czy na 3 fazy?
Pozdrawiam :)
Paulina

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
jpuasz
SuperMama
 
Posty: 1309
Rejestracja: 21 sie 2014, 19:48
Has thanked: 0 time
Been thanked: 56 times

Re: Płyta grzewcza

Postautor: Kurczak » 12 mar 2018, 5:52

jpuasz, my mamy amicę już prawie 8 lat. Działa super, nie mam co do niej żadnych zastrzeżeń.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Kurczak
SuperMama
 
Posty: 4258
Rejestracja: 17 lis 2012, 11:14
Has thanked: 21 times
Been thanked: 54 times

Re: Płyta grzewcza

Postautor: szaraczarownica » 06 lip 2018, 12:34

Chętnie posłucham nowych opinii o indukcji :D
Ktoś się przejechał na jakiejś firmie?
Awatar użytkownika
szaraczarownica
Moderator
 
Posty: 14784
Rejestracja: 27 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 187 times
Been thanked: 200 times

Re: Płyta grzewcza

Postautor: jpuasz » 08 lip 2018, 19:55

My od jakichś 2 czy 3 miesięcy mamy płytę z ikei https://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/60303933/ i jedno wiem na pewno - nigdy więcej płyty ceramicznej - tylko indukcja :)

Z płyty jestem zadowolona, choć widzę, że sporo zależy od garnków. Taka sama ilość wody, na tym samym "palniku", w garnku o podobnych gabarytach gotuje się w różnym czasie. Ale naprawdę litr wody da się zagotować w kilkanaście sekund :) Jeszcze nie do końca miałam okazję korzystać z tych regulowanych stref, tzn póki co tylko podział pół na pół. Te pola z prawej łapią nawet 10cm garnki, więc nie musiałam kombinować (ponoć różnie to bywa w innych płytach).

W sumie póki co nie mam się do czego przyczepić :)
Pozdrawiam :)
Paulina

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
jpuasz
SuperMama
 
Posty: 1309
Rejestracja: 21 sie 2014, 19:48
Has thanked: 0 time
Been thanked: 56 times

Re: Płyta grzewcza

Postautor: szaraczarownica » 08 lip 2018, 19:59

jpuasz, jakąś godzinę temu oglądałam tę płytę i stwierdziłam, że muszę ją obejrzeć jutro na żywo :) Dzięki za opinię :)
Awatar użytkownika
szaraczarownica
Moderator
 
Posty: 14784
Rejestracja: 27 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 187 times
Been thanked: 200 times

Re: Płyta grzewcza

Postautor: Blue » 10 sty 2020, 14:48

Czy ktoś użytkuje płytę gazową nowej generacji?
W pracy wiem że rodzice znajomej sobie sprawili,ale nie znam jeszcze szczegółów.Ponoć powinien podlaczać ją człowiek z uprawnieniami do tego typu płyt/certyfikatem?

https://solgaz.onet.pl/artykuly/plyta-g ... at/qqw9dqe

Myślimy czy zaślepić gaz w kuchni i gotować tak jak tu w mieszkaniu na prądzie,czy zostawić eko gaz.Pod koszty lepiej wyjdzie gaz aczkolwiek jakichś bardzo dużych rachunków za prąd teraz nie mamy,porównywalne do ridzin gotujących na gazie z tego co zdążylam się zorientować.
Blue
SuperMama
 
Posty: 18388
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Płyta grzewcza

Postautor: Paulinka » 11 lut 2020, 11:52

Blue, moja tesciowa ma solgaz od kilku lat. W porównaniu do tradycyjnej płyty gazowej z palnikami solgaz jest super - nie masz płomienia, nie ma ryzyka, ze gaz się ulatnia podczas gdy płomień zgasł, także te ryzyka związane z płytą gazową odpadają. No i czyści się ją jak płytę elektryczną, w 30 sek. ;)

Ale już w porównaniu do indukcji wypada wg mnie gorzej - mocno się nagrzewa (bardziej jak typowa płyta elektryczna niż indukcja), działa nawet jak nie ma na niej garnka (indukcja nie, zdejmiesz garnek to się wyłączy), no i nie wiem czy to specyfika płyty mojej teściowej czy one wszystkie tak mają, ale jak płyta działa to co jakiś czas słychać dzwięk takiego jakby "odpalania" / "zapłonu", mnie to irytuje lekko ;)
ObrazekObrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Paulinka
SuperMama
 
Posty: 2282
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:51
Has thanked: 42 times
Been thanked: 60 times

Re: Płyta grzewcza

Postautor: szaraczarownica » 11 lut 2020, 12:36

U nas jest biały Bejublad https://www.ikea.com/pl/pl/p/bejublad-p ... -80303932/
Nie była to miłość od pierwszego wejrzenia, chociaż samej płycie nie mam nic do zarzucenia. Po prostu musiałam się nauczyć gotować na indukcji. Teraz już bym do gazu nie wróciła.
Do tego używam tych ściereczek i żadne inne środki nie są mi potrzebne
Obrazek
Awatar użytkownika
szaraczarownica
Moderator
 
Posty: 14784
Rejestracja: 27 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 187 times
Been thanked: 200 times

Re: Płyta grzewcza

Postautor: Blue » 11 lut 2020, 16:05

Mmm do przemyślenia.Teraz inne sprawy remontowe mi głowę zajmują (pokoje dzieci),ale wrócę do tego wątku w swoim czasie.
Blue
SuperMama
 
Posty: 18388
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Płyta grzewcza

Postautor: szaraczarownica » 25 gru 2020, 15:31

Moje przemyślenia po tegorocznej Wigilii: nigdy więcej gazu. W zeszłym roku nie umiałam jeszcze gotować na indukcji, w tym już mniej więcej znam jej możliwości. Pierogi gotowe w 5 minut od nalania wody do garnka, bigos tylko ciągle lekko podgrzewany, barszcz wstawiony od razu na 2 i gotowy akurat wtedy, kiedy był potrzebny. Grzaniec w minutę ;) W zasadzie prawie nic nie pilnowałam, samo się robiło. Ja tylko nakładałam.
Awatar użytkownika
szaraczarownica
Moderator
 
Posty: 14784
Rejestracja: 27 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 187 times
Been thanked: 200 times

Re: Płyta grzewcza

Postautor: caixa » 25 gru 2020, 16:41

Oj tak. Indukcja i opcja bust <3
Awatar użytkownika
caixa
SuperMama
 
Posty: 10674
Rejestracja: 16 lis 2012, 20:33
Has thanked: 40 times
Been thanked: 222 times


Wróć do Kuchnia i AGD

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

cron