Doradcy laktacyjni, pogotowie piersiowe - wątek pomocowy

Pani Patrycja Wenderdaum-Rock, położna z łódzkiego szpitala im. Pirogowa, chętnie odpowie na Wasze pytania.

Re: Doradcy laktacyjni, pogotowie piersiowe - wątek pomocowy

Postautor: Fuente » 11 sie 2013, 21:28

agunia, a podajecie jej smoczek? Bo faktycznie tak jak pisze sardynka, kwestia jest tego, że ma niezaspokojoną potrzebę ssania?
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Fuente
Moderator
 
Posty: 6317
Rejestracja: 27 paź 2012, 22:20
Has thanked: 42 times
Been thanked: 91 times

Re: Doradcy laktacyjni, pogotowie piersiowe - wątek pomocowy

Postautor: sardynka » 12 sie 2013, 13:21

No smoczek to może być dobre rozwiązanie (chociaż teoretycznie się go nie poleca, bo może zaburzyć odruch ssania piersi), u nas w miarę się sprawdził - Misiek dość szybko nauczył się zasypiać ze smokiem :) później jednak odrzucił smoczek i zaczął ssać własny kciuk (robi tak do teraz - jak skończy jeść cycka i włożę go do łóżeczka to kciuk idzie od razu do buzi :roll: ), ale póki co mu na to pozwalam, bo widocznie tego potrzebuje (zresztą on zasypia jedynie ciumkając - może to być cycek/ kciuk/ smoczek/ metka od zabawki, czy bok wózka 8-)

Chociaż u nas podanie smoczka było trochę pójściem na łatwiznę... tzn. teraz na to patrzę z innej perspektywy i przy drugim dziecku mam nadzieję, że będę bardziej stanowcza w stosunku do samej siebie (niestety po porodzie totalnie mnie rozchwiało emocjonalnie i już w pierwszej dobie Miki dostał smoczek i mm do dokarmiania, dopiero po wyjściu do domu tak na prawdę przeszliśmy na samą pierś)
Aha no i jak Wam ładnie śpi w nocy i dobrze przybiera to ja bym jej nie budziła na karmienia (tzn. na pewno nie co 3h), dzięki temu też trochę odpoczniesz i będziesz miała więcej siły na karmienie w dzień ;)
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
sardynka
SuperMama
 
Posty: 3678
Rejestracja: 23 gru 2012, 11:49
Has thanked: 56 times
Been thanked: 34 times

Re: Doradcy laktacyjni, pogotowie piersiowe - wątek pomocowy

Postautor: niesia2708 » 12 sie 2013, 13:33

sardynka pisze:później jednak odrzucił smoczek i zaczął ssać własny kciuk (robi tak do teraz - jak skończy jeść cycka i włożę go do łóżeczka to kciuk idzie od razu do buzi ), ale póki co mu na to pozwalam, bo widocznie tego potrzebuje (zresztą on zasypia jedynie ciumkając - może to być cycek/ kciuk/ smoczek/ metka od zabawki, czy bok wózka

Hmmm to jak bym jednak wolała smoczek....bo od smoczka łatwiej odzwyczaić niż od palca :roll:
Karolcia 19.07.2013
Misia 10.09.2017
Awatar użytkownika
niesia2708
SuperMama
 
Posty: 9157
Rejestracja: 28 lis 2012, 17:38
Has thanked: 62 times
Been thanked: 119 times

Re: Doradcy laktacyjni, pogotowie piersiowe - wątek pomocowy

Postautor: sardynka » 12 sie 2013, 13:41

niesia2708 pisze:Hmmm to jak bym jednak wolała smoczek....bo od smoczka łatwiej odzwyczaić niż od palca


No smoczek też dostaje, ale woli i tak palec - jeśli mu nie minie w ok roku to pewnie zaczniemy z tym walczyć (chociaż gdzieś czytałam, że do 2 roku życia można poczekać, bo nie wpływa to na zgryz)
W każdym bądź razie dam mu jeszcze czas...
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
sardynka
SuperMama
 
Posty: 3678
Rejestracja: 23 gru 2012, 11:49
Has thanked: 56 times
Been thanked: 34 times

Re: Doradcy laktacyjni, pogotowie piersiowe - wątek pomocowy

Postautor: Patrycja11 » 12 sie 2013, 13:53

niesia2708 pisze:
sardynka pisze:później jednak odrzucił smoczek i zaczął ssać własny kciuk (robi tak do teraz - jak skończy jeść cycka i włożę go do łóżeczka to kciuk idzie od razu do buzi ), ale póki co mu na to pozwalam, bo widocznie tego potrzebuje (zresztą on zasypia jedynie ciumkając - może to być cycek/ kciuk/ smoczek/ metka od zabawki, czy bok wózka

Hmmm to jak bym jednak wolała smoczek....bo od smoczka łatwiej odzwyczaić niż od palca :roll:


dokładnie tak jak ja. Pamiętam jak dziewczyny na weselnym zawsze uczulały, że od palucha odzwyczaić dziecko to nie lada sztuka, dlatego ja zawsze podawałam smoczka. I w ciągu jednego dnia się go pozbyliśmy :)
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Patrycja11
Moderator
 
Posty: 9186
Rejestracja: 30 paź 2012, 13:47
Lokalizacja: Konstantynów
Has thanked: 198 times
Been thanked: 117 times

Re: Doradcy laktacyjni, pogotowie piersiowe - wątek pomocowy

Postautor: Fuente » 12 sie 2013, 14:17

sardynka pisze:chociaż teoretycznie się go nie poleca, bo może zaburzyć odruch ssania piersi


Owszem, jeśli jest podany zbyt wcześnie, ale tak jak u Kornelki, która ma już kilka tygodni i potrafi ssać pierś to smoczek byłby dobrym rozwiązaniem... :)
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Fuente
Moderator
 
Posty: 6317
Rejestracja: 27 paź 2012, 22:20
Has thanked: 42 times
Been thanked: 91 times

Re: Doradcy laktacyjni, pogotowie piersiowe - wątek pomocowy

Postautor: sardynka » 12 sie 2013, 14:29

Fuente pisze:Owszem, jeśli jest podany zbyt wcześnie, ale tak jak u Kornelki, która ma już kilka tygodni i potrafi ssać pierś to smoczek byłby dobrym rozwiązaniem...

Niby dopiero po 6 tygodniu życia można podać smoka, żeby nie zaburzał odruchu ssania... no ale ja bym też już spokojnie podała (o ile akceptuje)
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
sardynka
SuperMama
 
Posty: 3678
Rejestracja: 23 gru 2012, 11:49
Has thanked: 56 times
Been thanked: 34 times

Re: Doradcy laktacyjni, pogotowie piersiowe - wątek pomocowy

Postautor: Fuente » 12 sie 2013, 14:43

sardynka, moja dostała po tygodniu, ale ona miała taki odruch ssania, że nie było obawy, że jej się cokolwiek zaburzy =))))
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Fuente
Moderator
 
Posty: 6317
Rejestracja: 27 paź 2012, 22:20
Has thanked: 42 times
Been thanked: 91 times

Re: Doradcy laktacyjni, pogotowie piersiowe - wątek pomocowy

Postautor: sardynka » 12 sie 2013, 15:40

Fuente pisze: taki odruch ssania, że nie było obawy, że jej się cokolwiek zaburzy


U nas było podobnie, młody ponadto dostawał na początku mm z butli (jadł z każdego rodzaju smoczka, począwszy od tt skończywszy na NUK ), ssał smoczek a i tak zawsze na 1-szym miejscu był cyc 8-)
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
sardynka
SuperMama
 
Posty: 3678
Rejestracja: 23 gru 2012, 11:49
Has thanked: 56 times
Been thanked: 34 times

Re: Doradcy laktacyjni, pogotowie piersiowe - wątek pomocowy

Postautor: lmyszka » 12 sie 2013, 17:19

niesia2708 pisze:
sardynka pisze:później jednak odrzucił smoczek i zaczął ssać własny kciuk (robi tak do teraz - jak skończy jeść cycka i włożę go do łóżeczka to kciuk idzie od razu do buzi ), ale póki co mu na to pozwalam, bo widocznie tego potrzebuje (zresztą on zasypia jedynie ciumkając - może to być cycek/ kciuk/ smoczek/ metka od zabawki, czy bok wózka

Hmmm to jak bym jednak wolała smoczek....bo od smoczka łatwiej odzwyczaić niż od palca :roll:


Oj tak, ja byłam palcowa. Masakra, pamiętam że jako juz duże dziecko potrafiłam palucha do buzi wpakować, albo chociaż owinąć poszewkę od jaśka i trzymać przy ustach.
<3 Wiktor <3 14.06.2009
<3 Kacper <3 14.08.2013
Awatar użytkownika
lmyszka
Moderator
 
Posty: 11299
Rejestracja: 27 paź 2012, 20:02
Has thanked: 77 times
Been thanked: 104 times

Re: Doradcy laktacyjni, pogotowie piersiowe - wątek pomocowy

Postautor: klarysa » 12 sie 2013, 18:23

Moje starsze dziecko nie chciało smoczka, wolała kciuka, czy co tam miała pod ręką. Przeszło, jak zaczęła jeść stałe pokarmy i odruch ssania zaczął zanikać. Młodsze smoczka używa i palec też czasem, ale mu nie zabraniam.
Awatar użytkownika
klarysa
SuperMama
 
Posty: 899
Rejestracja: 02 lis 2012, 16:35
Has thanked: 21 times
Been thanked: 16 times

Re: Doradcy laktacyjni, pogotowie piersiowe - wątek pomocowy

Postautor: agunia » 12 sie 2013, 19:19

Smoczek próbujemy podawać,ale kiepsko łapie o co z tym chodzi niestety,także u nas nie stanowi to rozwiazania ::(
agunia
SuperMama
 
Posty: 5111
Rejestracja: 30 sty 2013, 13:21
Has thanked: 15 times
Been thanked: 93 times

Re: Doradcy laktacyjni, pogotowie piersiowe - wątek pomocowy

Postautor: Fuente » 12 sie 2013, 19:47

agunia, ja robiłam tak, że podawałam Amelce pierś i nagle pierś zabierałam a wpychałam jej smoczek :D No i ciumkała ten smoczek zamiast piersi... ;)
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Fuente
Moderator
 
Posty: 6317
Rejestracja: 27 paź 2012, 22:20
Has thanked: 42 times
Been thanked: 91 times

Re: Doradcy laktacyjni, pogotowie piersiowe - wątek pomocowy

Postautor: Malwina » 17 sie 2013, 16:31

No to my kończymy przygodę z cycolkiem...

Od jakiegoś czasu zauważyłam, że maleje ilość wytwarzanego przez mój organizm pokarmu. Ostatnio musiałam już go dokarmiać, a obecnie nie chce już ciągnąć, bo się trzeba napracować.
Trudno... Fajnie, że chociaż dwa miesiące się udało.

Nie będę torturowała jego (bo płacze i głoduje) i siebie (bo się stresuję, że on nie chce ciągnąć i że jest mało)...
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Malwina
SuperMama
 
Posty: 3804
Rejestracja: 29 paź 2012, 14:02
Has thanked: 29 times
Been thanked: 68 times

Re: Doradcy laktacyjni, pogotowie piersiowe - wątek pomocowy

Postautor: malaJu » 17 sie 2013, 16:33

Malwina, wiesz, ze i tak planowałaś wcale nie karmić, więć lepsze te dwa miesiące niż żadne. Ale wiem, że żal.... :(
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: Doradcy laktacyjni, pogotowie piersiowe - wątek pomocowy

Postautor: Patrycja11 » 17 sie 2013, 16:37

malaJu pisze:Malwina, wiesz, ze i tak planowałaś wcale nie karmić, więć lepsze te dwa miesiące niż żadne.
wiesz, że cię podziwiam.
Chociaż tyle się udało. Ciesz się :)

Teraz będziesz mogła się z nami wirtualnie napić wieczorem piwka :lol:
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Patrycja11
Moderator
 
Posty: 9186
Rejestracja: 30 paź 2012, 13:47
Lokalizacja: Konstantynów
Has thanked: 198 times
Been thanked: 117 times

Re: Doradcy laktacyjni, pogotowie piersiowe - wątek pomocowy

Postautor: Fuente » 17 sie 2013, 20:55

Malwina, zgadzam się z Ju. Super, że udało się chociaż przez te dwa miesiące, zwłaszcza, że początki też mieliście bardzo utrudnione, przez pobyt Mateuszka w szpitalu. Ja chylę czoła, że wytrwałaś i udało Ci się go karmić mimo przeciwności losu na początku :)
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Fuente
Moderator
 
Posty: 6317
Rejestracja: 27 paź 2012, 22:20
Has thanked: 42 times
Been thanked: 91 times

Re: Doradcy laktacyjni, pogotowie piersiowe - wątek pomocowy

Postautor: Malwina » 17 sie 2013, 22:36

Nie umiem się z tym rozstać... nie wiem czy walczyć jeszcze czy odpuścić... po 7 godzinach od ostatniego leżenia Misia przy cycu ściągnęłam z obu piersi 110 ml. Moim zdaniem mało jak po takim czasie.
Mam mętlik w głowie. Nie wiedziałam, że tak będę cierpiała. :roll:
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Malwina
SuperMama
 
Posty: 3804
Rejestracja: 29 paź 2012, 14:02
Has thanked: 29 times
Been thanked: 68 times

Re: Doradcy laktacyjni, pogotowie piersiowe - wątek pomocowy

Postautor: Fuente » 17 sie 2013, 22:45

Malwina, jak masz wątpliwości to może warto powalczyć?
Ja miałam spory kryzys jakoś koło 2 miesiąca i bardzo wahałam się żeby podać Amelce butelkę, zwłaszcza, że wszyscy dookoła na mnie naciskali, że powinnam to zrobić, bo męczę i dziecko i siebie.
Ale się zawzięłam, nie dałam jej butli. Obie walczyłyśmy dzielnie... Ona przy cycu, płacząc, bo wciąż jej było mało i zbyt słabo leciało, więc musiała się bardzo napracować, a pobudzenie laktacji musiało potrwać kilka dni... a ja wstawałam nawet w nocy, zamykałam się w osobnym pokoju i odciągałam co mogłam laktatorem. Laktator miałam w użyciu od kilku do kilkunastu razy w ciągu dnia. Udało się, laktacja się rozchulała. Tylko ja w ogóle nie podawałam jej butelki, nawet jej nie dopajałam w żaden sposób. Do teraz w ogóle jej nie dopajam i jest karmiona wyłącznie piersią... ;)
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Fuente
Moderator
 
Posty: 6317
Rejestracja: 27 paź 2012, 22:20
Has thanked: 42 times
Been thanked: 91 times

Re: Doradcy laktacyjni, pogotowie piersiowe - wątek pomocowy

Postautor: martula_87 » 18 sie 2013, 5:20

Fuente, tylko że Malwina, musi ogarnąć jescze Maksia więc tu może być jeszcze trudniej z walką o pokarm bo zapewne nie może sobie pozwolić na to żeby Mateusz kilka dni był non stop przy piersi a później jeszcze na ściąganie laktatorem.Malwina, bardzo Cię podziwiam że w ogóle udało się karmić Mateusza piersią przy tych dramatycznych początkach.Skoro jeszcze jest Ci żal to ja bym podała odciagniety pokarm skoro ssać już Malutki nie chce.
Obrazek
Awatar użytkownika
martula_87
SuperMama
 
Posty: 8644
Rejestracja: 28 paź 2012, 6:39
Has thanked: 242 times
Been thanked: 93 times

Re: Doradcy laktacyjni, pogotowie piersiowe - wątek pomocowy

Postautor: kari » 18 sie 2013, 11:01

Malwina, ja pamiętam jak młody miał 3 miesiące to po 12h ściągnęłam tylko 150 ml, więc myślę, że to może być w sam raz, co do wyboru nie pomogę to musi być Twoja decyzja, ale i tak trzeba pogratulować, że się udało :)
Awatar użytkownika
kari
SuperMama
 
Posty: 10247
Rejestracja: 28 paź 2012, 12:26
Has thanked: 64 times
Been thanked: 146 times

Re: Doradcy laktacyjni, pogotowie piersiowe - wątek pomocowy

Postautor: Fuente » 18 sie 2013, 11:05

Ja też odciągałam ok. 100 ml po nocy z obu piersi, czasem mniej, ale trzeba wziąć pod uwagę, że laktatorem nigdy nie wyciągniesz tyle co dziecko... Dziecko wyciąga znacznie więcej :)
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Fuente
Moderator
 
Posty: 6317
Rejestracja: 27 paź 2012, 22:20
Has thanked: 42 times
Been thanked: 91 times

Re: Doradcy laktacyjni, pogotowie piersiowe - wątek pomocowy

Postautor: Malwina » 18 sie 2013, 18:34

Odpuściłam... ale nie powiem. Jest mi żal, że się skończyło...
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Malwina
SuperMama
 
Posty: 3804
Rejestracja: 29 paź 2012, 14:02
Has thanked: 29 times
Been thanked: 68 times

Re: Doradcy laktacyjni, pogotowie piersiowe - wątek pomocowy

Postautor: Fuente » 21 sie 2013, 11:51

Artykuł na temat ilości pokarmu i ciągłej chęci bycia przy piersi przez nasze Maluchy :)

http://biumi.pl/blog/maluszek-sie-urodzil-ja-nie-mam-pokarmu-piersiach/
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Fuente
Moderator
 
Posty: 6317
Rejestracja: 27 paź 2012, 22:20
Has thanked: 42 times
Been thanked: 91 times

Re: Doradcy laktacyjni, pogotowie piersiowe - wątek pomocowy

Postautor: Marta » 21 sie 2013, 12:07

Malwina pisze:Odpuściłam... ale nie powiem. Jest mi żal, że się skończyło...

Malwina, rozumiem co czujesz, ja też już skończyłam. Długo się zastanawiałam czy walczyc o pokarm czy nie, ale mój synuś w nosie miał cycka. Jest mi żal, nie ukrywam, ale tłumaczę sobie, że będę dobrą mamą nawet bez karmienia piersią ;;)
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Marta
SuperMama
 
Posty: 3482
Rejestracja: 28 paź 2012, 14:34
Has thanked: 2 times
Been thanked: 56 times

Re: Doradcy laktacyjni, pogotowie piersiowe - wątek pomocowy

Postautor: Malwina » 21 sie 2013, 15:25

Marta, u mnie już trzeci dzień... Żal mi ciągle bardzo, że się skończyło, ale już chociaż nie płaczę z tego powodu :)

Za to mojemu Synusiowi trochę zaczyna tego brakować. Może nie tyle mleka, co przytulania do cycolka i usypiania przy nim.
Dzisiaj położyłam się z nim tak, jak przy karmieniu piersią i podałam mu butlę, a on złapał mnie za palec.
Słodko sobie usnął, wypijając w między czasie mleczko.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Malwina
SuperMama
 
Posty: 3804
Rejestracja: 29 paź 2012, 14:02
Has thanked: 29 times
Been thanked: 68 times

Re: Doradcy laktacyjni, pogotowie piersiowe - wątek pomocowy

Postautor: lmyszka » 21 sie 2013, 15:28

Malwina pisze:Za to mojemu Synusiowi trochę zaczyna tego brakować. Może nie tyle mleka, co przytulania do cycolka i usypiania przy nim.
Dzisiaj położyłam się z nim tak, jak przy karmieniu piersią i podałam mu butlę, a on złapał mnie za palec.
Słodko sobie usnął, wypijając w między czasie mleczko.


Ojej
<3 Wiktor <3 14.06.2009
<3 Kacper <3 14.08.2013
Awatar użytkownika
lmyszka
Moderator
 
Posty: 11299
Rejestracja: 27 paź 2012, 20:02
Has thanked: 77 times
Been thanked: 104 times

Re: Doradcy laktacyjni, pogotowie piersiowe - wątek pomocowy

Postautor: Martyna » 25 sie 2013, 8:30

Cześć Dziewczyny! Liczę na Wasze doświadczenie w zakresie karmienia piersią. Otóż karmię wyłącznie piersią moje 10-tygodniowe dziecko. Dziecko przesypia od niedawna praktycznie całą noc, a to implikuje nadprodukcję pokarmu u mnie. W ciągu dnia karmię go bardzo często - co 1,5 - 2h. Wieczorem po kąpieli ok godz. 21 jest ostatnie karmienie i moje obie piersi są maksymalnie opróżnione. Następnie Maluch śpi do godz. 6, a moje piersi produkują duże ilości pokarmu, stają się nabrzmiałe i bolesne. Karmienie o 6 pozwala opróżnić w sporej mierze jedną z piersi. Druga czeka do ok. 8 rano. Czy któraś z Mam miała podobny problem? Póki co z powodu przepełnienia budzę się ok 5 i odciągam laktatorem do poczucia ulgi i czasami w środku nocy jak się obudzę okładam sobie na kilka minut piersi chłodnym ręcznikiem.

Zastanawiam się czy tak już będzie zawsze, tzn. dopóki będę karmić piersią i czy może miałyście jakieś inne sposoby na radzenie sobie z nocnym nawałem?

PS. Oczywiście nie bardzo miałabym ochotę znów urządzać nocne karmienia Maluszkowi, bo jednak wyspana mama ma więcej siły w ciągu dnia ;)
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Martyna
 
Posty: 8
Rejestracja: 26 lut 2013, 15:20
Has thanked: 12 times
Been thanked: 0 time

Re: Doradcy laktacyjni, pogotowie piersiowe - wątek pomocowy

Postautor: Fuente » 25 sie 2013, 11:07

Martyna, u mnie było podobnie w pewnym okresie. Wtedy właśnie porobiłam zapasy mleka w zamrażarce :D
Generalnie rano dziecko przystawiałam do jednej piersi, żeby ją opróżniło, drugą opróżniałam laktatorem całkowicie i pokarm mroziłam. Czasem jak było to bardzo dokuczliwe, w nocy też częściowo opróżniałam obie piersi.

Spokojnie, jeszcze będziesz za tym tęsknić. Z czasem potrzeby Maluszka są większe i w nocy Maluch też będzie się częściej budził. Radzę teraz właśnie robić zapasy mleka, bo potem jest to raczej niewykonalne. Teraz nie jestem w stanie odciągać laktatorem pokarmu wcale :) Powodzenia :)
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Fuente
Moderator
 
Posty: 6317
Rejestracja: 27 paź 2012, 22:20
Has thanked: 42 times
Been thanked: 91 times

Re: Doradcy laktacyjni, pogotowie piersiowe - wątek pomocowy

Postautor: sardynka » 25 sie 2013, 12:28

Ja bym radziła nie odciągać całkowicie, bo to daje sygnał piersiom, że taka produkcja pokarmu jest na potrzeby dziecka i nie dostosuje się odpowiednio do stanu faktycznego...
Dlatego jak już faktycznie jest ciężko to odciągnij jedynie troszkę (maksymalnie 30ml) i postaraj się jak najszybciej przystawić...ew. o tej 6 po zjedzeniu jednej piersi spróbuj przystawić jeszcze dziecko do drugiej nawet na chwilkę, żeby odciągnęło do odczucia ulgi a później o 8 już normalnie nakarm z tej piersi...
Laktacja w pewnym momencie powinna Ci się jednak unormować i piersi zaczną produkować tyle jedzonka ile faktycznie jest potrzebne >D
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
sardynka
SuperMama
 
Posty: 3678
Rejestracja: 23 gru 2012, 11:49
Has thanked: 56 times
Been thanked: 34 times

Re: Doradcy laktacyjni, pogotowie piersiowe - wątek pomocowy

Postautor: lmyszka » 25 sie 2013, 12:29

Tylko skad one maja wiedzieć ile jest potrzebne skoro dziecko raz je co godzinę a raz ma przerwę 4 h.
<3 Wiktor <3 14.06.2009
<3 Kacper <3 14.08.2013
Awatar użytkownika
lmyszka
Moderator
 
Posty: 11299
Rejestracja: 27 paź 2012, 20:02
Has thanked: 77 times
Been thanked: 104 times

Re: Doradcy laktacyjni, pogotowie piersiowe - wątek pomocowy

Postautor: Fuente » 25 sie 2013, 13:07

sardynka, a mnie odciąganie zaleciła właśnie doradca laktacyjny ;) Jeśli pokarmu będzie więcej to nie zaszkodzi, gorzej jak jest w druga stronę. Dla swojej ulgi lepiej odciągać, żeby się zastoje nie porobiły.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Fuente
Moderator
 
Posty: 6317
Rejestracja: 27 paź 2012, 22:20
Has thanked: 42 times
Been thanked: 91 times

Re: Doradcy laktacyjni, pogotowie piersiowe - wątek pomocowy

Postautor: ava » 26 sie 2013, 13:58

sardynka pisze:Ja bym radziła nie odciągać całkowicie, bo to daje sygnał piersiom, że taka produkcja pokarmu jest na potrzeby dziecka i nie dostosuje się odpowiednio do stanu faktycznego...
Fuente pisze:sardynka, a mnie odciąganie zaleciła właśnie doradca laktacyjny
Bo ważne jest w jakim celu się odciąga ;;) Jeśli dla pobudzenia laktacji - najlepiej opróżnić całą pierś. Jeśli jedynie dla odczucia ulgi - tak jak napisała sardynka
sardynka pisze:jak już faktycznie jest ciężko to odciągnij jedynie troszkę (maksymalnie 30ml)
Im więcej się odciągnie, tym pierś szybciej i więcej pokarmu zacznie produkować, co przy odciąganiu jedynie dla odczucia ulgi może spowodować efekt błędnego koła.
Awatar użytkownika
ava
SuperMama
 
Posty: 8866
Rejestracja: 13 lis 2012, 20:32
Has thanked: 37 times
Been thanked: 109 times

Re: Doradcy laktacyjni, pogotowie piersiowe - wątek pomocowy

Postautor: sardynka » 27 sie 2013, 20:57

lmyszka pisze:Tylko skad one maja wiedzieć ile jest potrzebne skoro dziecko raz je co godzinę a raz ma przerwę 4 h.


Generalnie starsze dzieci nie jedzą raczej co godzinę, a po pierwszych 6 tygodniach (kiedy już laktacja się normuje) piersi już wiedzą ile jakiego pokarmu potrzebuje dziecko i jakie ma odstępy czasowe (zresztą zauważyłam po sobie, że przerwy do 4-5h są dla moich piersi niezauważalne, dopiero później zbiera się pokarm i zdecydowanie szybciej w nocy niż w ciągu dnia, bo Misiek lubi w nocy często się budzić :roll: )...dlatego przy kryzysach laktacyjnych (gdy zapotrzebowanie nagle się zwiększa) tak ważne jest przystawianie dziecka do piersi nawet cały czas, żeby laktacja dostosowała się na nowo do nowych - większych potrzeb :)
Wiele kobiet karmi (starsze dzieci) np. przed pracą a później dopiero po pracy, albo nawet 1-2 razy dziennie i piersi dają radę...możliwe jest również karmienie tylko 1 piersią, także nie ma rzeczy niemożliwych dla naszych piersi >D
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
sardynka
SuperMama
 
Posty: 3678
Rejestracja: 23 gru 2012, 11:49
Has thanked: 56 times
Been thanked: 34 times

Re: Doradcy laktacyjni, pogotowie piersiowe - wątek pomocowy

Postautor: Martyna » 28 sie 2013, 20:40

Dzięki za Wasze opinie. Póki co odciągam tylko do poczucia ulgi. Nawet tego co odciągnę nie przechowuję na zapas, ponieważ jest to praktycznie sama woda i niewielkie ilości. Jeżeli Maluszek obudzi się np. o 5 odciąganie nie jest potrzebne (przynajmniej z jednej z piersi).
Co więcej - faktycznie mam wrażenie, że piersi powoli dostosowują się do tego rytmu. Pełne są jak dotychczas, ale mniej bolesne i bardziej miękkie. Poza tym jeżeli pilnuję 'rytmu dnia' i Maluszek je co 2-2,5h, to tak naprawdę każda z piersi czeka 4-5h na kolejne karmienie i po tym czasie nie ma oznak nawału, więc mam nadzieję, że te 8h czekania na opróżnienie nocą będzie również dla nich z czasem znośne :)
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Martyna
 
Posty: 8
Rejestracja: 26 lut 2013, 15:20
Has thanked: 12 times
Been thanked: 0 time

Re: Doradcy laktacyjni, pogotowie piersiowe - wątek pomocowy

Postautor: sardynka » 29 sie 2013, 8:02

Martyna pisze:że te 8h czekania na opróżnienie nocą


Będzie, będzie :) U mnie przerwy w jednej piersi czasami wynoszą ok 10h i nic a nic nie boli, nawet pełne specjalnie nie są >D ale pamiętam jak czasem budziłam się po 5h z ogromnym bólem cycków i zalana mlekiem - i wtedy albo odciągałam trochę (często na tetrę albo do umywalki) lub budziłam Miśka 8-) W każdym bądź razie jeszcze ani razu nie miałam stanu zapalnego - zawsze jak coś udawało mi się w porę rozmasować zastój >D
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
sardynka
SuperMama
 
Posty: 3678
Rejestracja: 23 gru 2012, 11:49
Has thanked: 56 times
Been thanked: 34 times

Re: Doradcy laktacyjni, pogotowie piersiowe - wątek pomocowy

Postautor: niesia2708 » 05 wrz 2013, 21:48

Dziewczyny jak "usuwałyście" zastoje w piersi?? Zrobiło mi się zgrubienie w jednej i od rana z nim walczę :roll:
Karolcia 19.07.2013
Misia 10.09.2017
Awatar użytkownika
niesia2708
SuperMama
 
Posty: 9157
Rejestracja: 28 lis 2012, 17:38
Has thanked: 62 times
Been thanked: 119 times

Re: Doradcy laktacyjni, pogotowie piersiowe - wątek pomocowy

Postautor: malaJu » 06 wrz 2013, 5:56

delikatne opukiwanie od zewnątrz do kierunku brodawki plus delikatny masaż, takie smyranie skóry praktycznie, ruch ciągły od zewnątrz ku środkowi piersi.
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: Doradcy laktacyjni, pogotowie piersiowe - wątek pomocowy

Postautor: lmyszka » 06 wrz 2013, 6:53

niesia2708, a jak mała je to ci go nie wysysa?
<3 Wiktor <3 14.06.2009
<3 Kacper <3 14.08.2013
Awatar użytkownika
lmyszka
Moderator
 
Posty: 11299
Rejestracja: 27 paź 2012, 20:02
Has thanked: 77 times
Been thanked: 104 times

Re: Doradcy laktacyjni, pogotowie piersiowe - wątek pomocowy

Postautor: Malwina » 06 wrz 2013, 7:02

niesia2708, ja rozgrzewałam piersi ciepłym nawiewem z suszarki i delikatnie masowałam. 3 dni i ładnie zeszło wszystko.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Malwina
SuperMama
 
Posty: 3804
Rejestracja: 29 paź 2012, 14:02
Has thanked: 29 times
Been thanked: 68 times

Re: Doradcy laktacyjni, pogotowie piersiowe - wątek pomocowy

Postautor: niesia2708 » 06 wrz 2013, 7:42

Właśnie dzwoniłam do swojej położnej czy mam na pewno rozgrzewać. Jak mi nie zejdzie do jutra to mam iść do lekarza :( Czy Wy jak mialyscie zastoje to robił się taki twardy "placek" w piersi?
Karolcia 19.07.2013
Misia 10.09.2017
Awatar użytkownika
niesia2708
SuperMama
 
Posty: 9157
Rejestracja: 28 lis 2012, 17:38
Has thanked: 62 times
Been thanked: 119 times

Re: Doradcy laktacyjni, pogotowie piersiowe - wątek pomocowy

Postautor: malaJu » 06 wrz 2013, 8:18

Z rozgrzewaniem i masowaniem sprawa jest trudna. Niestety, te zabiegi mogą pomóc, ale mogą i prowadzić do pęknięcia kanalika i zapalenia. Jeśli dostaniesz gorączki to natychmiast przestań masować czy rozgrzewać. Wtedy tylko przystawianie. A! i kombinuj tak, żeby broda Malutkiej była dokładnie w tym miejscu/z tej strony, co zgrubienie. A jak Mała nie da rady, to sorry Winnetou, ale prosić o pomoc męża :)
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: Doradcy laktacyjni, pogotowie piersiowe - wątek pomocowy

Postautor: szaraczarownica » 06 wrz 2013, 8:36

U mnie rozgrzewanie naprzemienne z masowaniem nie pomogło, ale za to pomogło jak wlazłam do wanny i najpierw rozgrzewałam pierś gorącym prysznicem, na potem próbowałam ściągnąć laktatorem. Trzy posiedzenia w wannie po 30 minut i z głowy.
Tylko trzeba rozgrzać całą pierś. Próbowałam miejscowych ciepłych okładów i to też nie było to. Tak rozgrzeje tylko prysznic.
Awatar użytkownika
szaraczarownica
Moderator
 
Posty: 14783
Rejestracja: 27 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 187 times
Been thanked: 200 times

Re: Doradcy laktacyjni, pogotowie piersiowe - wątek pomocowy

Postautor: Michasia » 06 wrz 2013, 10:20

niesia2708, Ja miałam tak kilka razy. Pierwszy raz tak bolało że trafiłam o 24 do szpitala.Kilku lekarzy mnie oglądało włącznie z chirurgiem i w końcu ginekolog stwierdziła,że to zastój.Najpierw sama mi ściągała mleko a jak płakałam z bólu ale mi przeszło.Potem już wiedziałam,że muszę jak najczęściej przystawiać dziecko do piersi i zwykle do 3 dni przechodziło.Nie robiłam żadnych masaży ani ogrzewania bo to może pogorszyć sprawę.
Obrazek
Awatar użytkownika
Michasia
 
Posty: 129
Rejestracja: 28 sie 2013, 16:26
Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time

Re: Doradcy laktacyjni, pogotowie piersiowe - wątek pomocowy

Postautor: niesia2708 » 10 wrz 2013, 17:45

Na szczęście w piątek udało mi się zastój usunąć. Pomogło chyba wszystko na raz bo najpierw rozgrzałam,ściągnęłam i na koniec zrobiłam okład z kapusty.
A swoją drogą do rozgrzewania dobre jest siemie lniane w ziarenkach. Trzeba je zaparzyć i gorące położyć na pieluszkę, ręczniczek i przyłożyć do piersi. Tylko żeby zadziałało trzeba zaparzyć ok pół szklanki siemienia bo wtedy się dobrze nagrzewa. Ten sposób poradziła mi moja położna.
Karolcia 19.07.2013
Misia 10.09.2017
Awatar użytkownika
niesia2708
SuperMama
 
Posty: 9157
Rejestracja: 28 lis 2012, 17:38
Has thanked: 62 times
Been thanked: 119 times

Re: Doradcy laktacyjni, pogotowie piersiowe - wątek pomocowy

Postautor: szaraczarownica » 10 wrz 2013, 19:35

Na takie okłady dobra jest też sól kuchenna, bo ładnie trzyma ciepło. Mnie rodzice tak rozgrzewali zatoki, jak miałam zapalenie.
W jakiś materiał trzeba ją zawinąć.
Awatar użytkownika
szaraczarownica
Moderator
 
Posty: 14783
Rejestracja: 27 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 187 times
Been thanked: 200 times

Re: Doradcy laktacyjni, pogotowie piersiowe - wątek pomocowy

Postautor: Misiak » 10 wrz 2013, 21:04

Mnie do teraz zdażają się zastoje. Masaż i ściąganie pomaga, tak samo ciepłe okłady, ale najpewniejszym ratunkiem jest Młoda- ona ssie, ja masuję delikatnie to zgrubienie i jak ręką odjął. Im dalej w "las" karmienia tym ze wszystkim łatwiej.
5.12.2012 Polunia <3
7.07.2023 Rodzina <3
Awatar użytkownika
Misiak
SuperMama
 
Posty: 4002
Rejestracja: 19 lis 2012, 10:33
Has thanked: 39 times
Been thanked: 67 times

Re: Doradcy laktacyjni, pogotowie piersiowe - wątek pomocowy

Postautor: agunia » 15 wrz 2013, 15:39

Od kilku dni Kornelka strasznie niespokojnie je z piesi,dosłownie rzuca się,wypluwa piers,znów chwyta,co zje tak szybko to zaraz uleje.Nie mam pomysłu jak ją wyciszyć (myślałam że to właśnie przy piersi dziecko się uspokaja) i z czego to może wynikać.Spokojnie je tylko w nocy
agunia
SuperMama
 
Posty: 5111
Rejestracja: 30 sty 2013, 13:21
Has thanked: 15 times
Been thanked: 93 times

Re: Doradcy laktacyjni, pogotowie piersiowe - wątek pomocowy

Postautor: lmyszka » 15 wrz 2013, 18:46

agunia pisze:Od kilku dni Kornelka strasznie niespokojnie je z piesi,dosłownie rzuca się,wypluwa piers,znów chwyta,co zje tak szybko to zaraz uleje.Nie mam pomysłu jak ją wyciszyć (myślałam że to właśnie przy piersi dziecko się uspokaja) i z czego to może wynikać.Spokojnie je tylko w nocy


Jak bym czytała o Kacperku :|
<3 Wiktor <3 14.06.2009
<3 Kacper <3 14.08.2013
Awatar użytkownika
lmyszka
Moderator
 
Posty: 11299
Rejestracja: 27 paź 2012, 20:02
Has thanked: 77 times
Been thanked: 104 times

Re: Doradcy laktacyjni, pogotowie piersiowe - wątek pomocowy

Postautor: Myski » 23 paź 2013, 16:03

Dziewczyny pomóżcie, od kilku dni moje 3-tygodniowe maleństwo wyprawia cyrki przy piersi - pręży się, odchyla głowę, prostuje nóżki, nie jestem w stanie przystawić go do piersi - co chwyci, wykona 3 machy i puszcza, no i wrzask oczywiście... Już nie wiem co robić ::( Czasem walczymy tak 20 - 40 minut, albo i dłużej nim uda mu się prawidłowo uchwycić pierś. Jak już uchwyci, to ok, tylko co zrobić, żeby nam się to udawało? Miałyście tak? Proszę o pomoc.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Myski
 
Posty: 491
Rejestracja: 08 lip 2013, 8:08
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

PoprzedniaNastępna

Wróć do Położna

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości