Cukrzyca ciążowa/nietolerancja glukozy

Cukrzyca ciążowa/nietolerancja glukozy

Postautor: niesia2708 » 26 kwie 2013, 20:58

Ponieważ nie znalazłam na forum informacji na ten temat pozwolę sobie wkleić wypowiedź Kari z forum ślubnego.
"Chodziłam do poradni "OmniMED" Poradnia Diabetologiczna w iCZMP
tel. 42 271 11 53 fax. 42 271 14 99
przy wizycie należy posiadać dokument potwierdzający ubezpieczenie
na każdej wizycie jest ważenie i mierzenie ciśnienia
na pierwszej wizycie jest szkolenie z obsługi glukometru i informacje odnośnie diety
po szkoleniu wizyta u lekarza, zadaje kilka pytań dotyczących ciąży, cukrzycy itp. i wypisuje receptę na paski (nie ma pobierania krwi)
ja po pierwszej wizycie miałam następną za tydzień kontrolną czy dieta poskutkowała i jakie są wyniki, ponieważ moje był na granicy normy albo za duże musiałam dietę trochę zmodyfikować, na początku kłucie 4 razy dziennie, później 2
ostatnią wizytę miałam na miesiąc przed porodem, później miałam się pojawić 6 tygodni po z wynikami krzywej cukrowej, no i teraz mam jeszcze raz kontrolę tylko nie jestem pewna czy jak młody ma 6 miesięcy czy 6 miesięcy od ostatniej wizyty, muszę doprecyzować"

"podam jeszcze to co nam babeczka mówiła:
śniadanie do godziny 9,
5-6 posiłków dziennie, średnio co 2,5-3h, bez podjadania pomiędzy, tylko woda lub hebrata bez cukru,
pieczywo ciemne (na to trzeba uważać, mnie podnosił cukier, bo słodzą go karmelem), pieczywo typu wasa
chlebek ryżowy odpada
2 kromki chleba na posiłek
kasze, ryże -1/2 paczki na posiłek
makarony z mąki ryżowej lub pełnoziarnistej
otręby owsiane tak ale bez dodatków
płatki kukurydziane nie, bo są słodzone
pestki dyni, słonecznika w małych ilościach
mleko niskoprocentowe do 2% (ogólnie mleko podnosi cukier)
jogurty, kefiry, maślanki, sery chude białe dozwolone
śmietana nie
sery żółte -rzadko,
pleśniowe, topione -nie
3-4 jajka na tydzień
ryby w każdym rodzaju bez panierki, tak samo mięso bez panierki, chude wędliny, mięso pieczone, duszone
warzywa do każdego posiłku najlepiej surowe, ziemniaki 2-3 na obiad (nie placki, kopytka, kluski)
buraki w całości na pół twardo
owoce 2 porcje dziennie (1 porcja 1 szt)
banan, gruszka, winogrona -nie

Dieta cukrzycowa dla kobiet w ciąży
1. Z jadłospisu należy wyeliminować cukry-proste np,cukier, słodkie napoje, miody,
słodycze, ciasta, dżemy wysok słodzone, słodkie desery.,
2. W ciąży nie używamy słodzików.
3. Należy odżywiać się regularnie - pory posiłków w tych samych godzinach,
4. Należy spożywać 5_6 posiłków w ciągu dnia, a przerwy między nimi nie powinny być
większe niż 2,5 -3 godz.
5. Trzy główne posiłki śniadanie, obiad, kolacja muszą być większe niż II śniadanie,
podwieczorek czy II kolacja.
6. posiłki nie mogą być zbyt obfite, powinny zaspokoić głód ale nie mogą dawać uczucia sytości
7. między posiłkami można pić tylko wodę mineralną, niesłodzoną herbatę.
8. z cukrów wyeliminować suszone owoce i winogrona ze względu na wysoką zawartość cukru. Pozostałe owoce pojedynczo do posiłku,
9. Mleko (max. 1 szklanka i soki owocowe (max. 1/2 szklanki) tylko do posiłków,
10. Należy ograniczyć porcje: ziemniaków, kasz, ryżu, makaronu, płatków śniadaniowych,
pieczywa, klusek.
11. Należy jeść chudo - chude wędliny, sery. Usuwamy z diety podroby (wątroba,
pasztetowa, kaszanka) r l. l.
12. Cukier należy mierzyć na czczo (od razu po wstaniu), 1 godz. po śniadaniu, 1 godz, po obiedzie i 1 godz, po kolacji.
"

Może jeszcze dodam jak to wyglądało u mnie- na wizytę czekałam 3 dni. Na pierwszą wizytę idziemy na czczo i trzeba zarezerwować ok 3 godzin.
Poradnia diabetologiczna znajduje się obok poradni endokrynologicznej. Najpierw jest ważenie i mierzenie ciśnienia w pokoju rejestracji (bodajże pokój nr 30), później wizyta u lekarza. Lekarz przeprowadza wywiad, wypisuje receptę na paski do glukometru i skierowanie na badanie. Następnie idzie się na pobranie krwi. Po pobraniu można zjeść kanapkę ;)
Później jest szkolenie z diety i używania glukometru. Ja mam kolejną wizytę po 2 tygodniach.

I link do strony poradni:
http://www.omnimed.com.pl/diabetologia.html
Karolcia 19.07.2013
Misia 10.09.2017
Awatar użytkownika
niesia2708
SuperMama
 
Posty: 9161
Rejestracja: 28 lis 2012, 17:38
Has thanked: 62 times
Been thanked: 119 times

Re: Cukrzyca ciążowa/nietolerancja glukozy

Postautor: kari » 26 kwie 2013, 21:12

niesia2708, pewnie każdy lekarz zapisuje inaczej ja chodziła do Dąbrowskiego, z tego co czytałam Ty chodzisz do lekarki, no i zmieniają się pierwsze wizyty, ja byłam na 13, więc nie było mowy żeby być na czczo do tego czasu
Awatar użytkownika
kari
SuperMama
 
Posty: 10256
Rejestracja: 28 paź 2012, 12:26
Has thanked: 64 times
Been thanked: 146 times

Re: Cukrzyca ciążowa/nietolerancja glukozy

Postautor: szaraczarownica » 26 kwie 2013, 21:14

Ja byłam na 8:30, ale też nie kazali mi na czczo.
I następna wizyta po tygodniu była.
Chodziłam do dr. Bajkowskiej.
Awatar użytkownika
szaraczarownica
Moderator
 
Posty: 14787
Rejestracja: 27 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 187 times
Been thanked: 200 times

Re: Cukrzyca ciążowa/nietolerancja glukozy

Postautor: tulipan87 » 26 kwie 2013, 21:44

szaraczarownica pisze:Ja byłam na 8:30, ale też nie kazali mi na czczo.(...)
Chodziłam do dr. Bajkowskiej.

O dokładnie. Tyle, że ja byłam tylko raz, więcej nie było potrzeby, bo wyniki miałam na granicy.
No i zauważyłam, że wtedy wszystkie pacjentki były zapisane na 8.30 :evil:
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
tulipan87
SuperMama
 
Posty: 2579
Rejestracja: 01 gru 2012, 22:35
Lokalizacja: okolice Łodzi
Has thanked: 12 times
Been thanked: 26 times

Re: Cukrzyca ciążowa/nietolerancja glukozy

Postautor: niesia2708 » 27 kwie 2013, 9:23

kari pisze:no i zmieniają się pierwsze wizyty, ja byłam na 13, więc nie było mowy żeby być na czczo do tego czasu

Nie wiem czy to jakaś stała zmiana..... Bo było nas w sumie 5, które szły na pierwszą wizytę. Później każda po kolej na pobranie krwi i razem miałyśmy szkolenie. Więc może zmienili system żeby nie szkolić każdej z osobna.
Karolcia 19.07.2013
Misia 10.09.2017
Awatar użytkownika
niesia2708
SuperMama
 
Posty: 9161
Rejestracja: 28 lis 2012, 17:38
Has thanked: 62 times
Been thanked: 119 times

Re: Cukrzyca ciążowa/nietolerancja glukozy

Postautor: szaraczarownica » 27 kwie 2013, 9:46

niesia2708, cały czas tak było. Pierwsza wizyta taka trochę zbiorowa, kolejne już indywidualnie.
Awatar użytkownika
szaraczarownica
Moderator
 
Posty: 14787
Rejestracja: 27 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 187 times
Been thanked: 200 times

Re: Cukrzyca ciążowa/nietolerancja glukozy

Postautor: Po2Mama » 19 paź 2013, 22:17

Gdyby jeszcze któraś z Mam miała ten problem, to możecie pytać, przeżyłam cukrzycę ciążową w 2 ciąży, wizyty w przychodni u dr Bajkowskiej to był tylko wstęp, resztę musiałam wypracować sama. Mam parę sztuczek. A dla Mam na granicy nietolerancji, które mają planowaną cesarkę i chciałyby rodzić np. w prywatnym szpitalu, dobrą radę, by (o ile to tylko możliwe, nie brać insuliny). W razie czego wszystko wyjaśnię. Trzymajcie się "Słodkie Mamy".
Po2Mama
 
Posty: 5
Rejestracja: 18 paź 2013, 23:18
Lokalizacja: Łódź Retkinia
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: Cukrzyca ciążowa/nietolerancja glukozy

Postautor: Suelen » 20 paź 2013, 19:09

kari pisze:niesia2708,ja chodziła do Dąbrowskiego,

Ja również chodziłam do dr Dąbrowskiego.

U mnie nie było już innej możliwości i skończyło się na isnulinie. I dziewczyny WAŻNE!! na moim przykładzie pilnujcie w czym wam dają leki w szpitalu, mnie raz dali w gluzkozie trochę podbili cukier, ale najgorzej jak po porodzie podali mi glukozę i cukier podbili do 500 jednosteK. Pielęgniarkę zgubiła rutyna.
Obrazek Obrazek
Suelen
 
Posty: 41
Rejestracja: 01 lis 2012, 21:27
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: Cukrzyca ciążowa/nietolerancja glukozy

Postautor: Sybel » 22 sty 2014, 10:35

U mnie cukrzycę, czy też jej podejrzenie stwierdzono na przełomie 28/29 tc. Miałam obciążenie 75g glukozy. Wyniki: na czczo - 86 mg/dl, po 1 h 171 mg/dl, po 2 h 142 mg/dl. W związku z ostatnim wynikiem wysłano mnie do ICZMP na kilka dni, gdzie sobie poleżałam, w międzyczasie miałam robioną dobową krzywą cukru. Przez 4 dni pobytu cały czas miałam dobre wyniki na czczo i 1 h po posiłkach. Od razu mówię - nie ma sensu podjadać, bo można popełnić jakiś błąd, cukier skoczy i będzie zonk. Akurat dla cukrzyczek dieta w szpitalu jest akceptowalna, ma to być ok. 1800 kcal, w związku z czym dostajemy praktycznie dwa razy większe porcje, niż inne ciężarne. Dopiero po wyjściu, tu na forum, dowiedziałam się, ze te posiłki należy rozdzielać na dwa - tzn śniadanie i kolację. Ostatniego dnia byłam w poradni diabetologicznej, dostałam glukometr, dzienniczek pomiarów, książeczkę informacyjną o cukrzycy i książeczkę z dietą. Pierwszą wizytę taką konkretną mam dopiero 04.02 na 13 i nie będę na czczo, bo nie dam rady. Zresztą wtedy będę miała już pakiet wyników w dzienniczku.

W książeczce z dietą są informacje dotyczące Indeksu Glikemicznego, który do porodu będzie już każdej kobiecie z cukrzycą towarzyszył, poza tym są informacje o wymiennikach węglowodanowych (WW) - ile gramów jakiego produktu to ile węglowodanów. Ja osobiście nie ważę posiłków, nie mam cierpliwości.
U mnie pomiary wyglądają tak, ze obecnie mierzę 6 razy - przed i po posiłku. Godzinę po posiłku wynik powinien być ponizej 120 mg/dl, co mi się udaje :). Na razie zdarza mi się mierzyć częściej, bo sprawdzam dla siebie również po przekąskach, zdarza mi się zmierzyć za wcześnie (po 40 minutach) i jest panika, że przekroczyło 120 mg/dl.

Taki mały tip: polecam na obiad zupy kremy na bazie włoszczyzny i ulubionych warzyw, np. brokułów, pomidorów, cukinii - co lubicie. Taki krem można ugotować na kilka dni, dodawać do niego kleks jogurtu i jest to fajne pierwsze danie, które zapewnia spory zastrzyk warzyw :) To dla tych mam, które nie robią zwykle zup - te robi się super szybko i są smaczne. Druga wskazówka - jak bardzo chem Wam się słodkiego, można używać syropu z agawy - ma niski indeks glikemiczny, a jest super słodki. Ja go dodaję np. do jogurtu z owocami, jak mam kryzys. W piekarniach Jaś i Małgosia jest chleb IG - podobno o niskim indeksie glikemicznym. Nie wiem, ile w tym prawdy, nie testowałam jeszcze, ale może ktoś będzie zainteresowany :)
Sybel
 

Re: Cukrzyca ciążowa/nietolerancja glukozy

Postautor: szaraczarownica » 22 sty 2014, 12:17

Sybel pisze:W piekarniach Jaś i Małgosia jest chleb IG - podobno o niskim indeksie glikemicznym. Nie wiem, ile w tym prawdy, nie testowałam jeszcze, ale może ktoś będzie zainteresowany

Ja jadłam z Piekarenki przed ciążą. Strasznie napompowany - w sensie spulchniony, żeby się nim najeść musiałam zjeść dwa razy tyle niż normalnie jadam. W ciąży nawet nie próbowałam, bo chyba bym musiała pożreć bochenek na raz. Za to polecam chleb żytni.

Ja miałam własny patent, w sumie podobny do tych zup. Cała tajemnica tkwi w tym, żeby jeść urozmaicenie. Np. kanapka z serem podwyższała cukier, tak samo kanapka z wędliną. Za to kanapka z serem, wędliną, ogórkiem lub pomidorem już nie - po prostu dużo różnorodnych składników trawi się wolniej. Zakazane ziemniaki jadłam w towarzystwie mięsa, kalafiora i bakłażana/cukinii i było wszystko w porządku.
Awatar użytkownika
szaraczarownica
Moderator
 
Posty: 14787
Rejestracja: 27 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 187 times
Been thanked: 200 times

Re: Cukrzyca ciążowa/nietolerancja glukozy

Postautor: Sybel » 22 sty 2014, 13:36

Swoją drogą przed zdiagnozowaniem nie miałam takich jazd na "ja chcę czekoladę i żarcie z mcdonalda:", a od wyjscia ze szpitala po ścianach chodzę.
Sybel
 

Re: Cukrzyca ciążowa/nietolerancja glukozy

Postautor: Blue » 22 sty 2014, 14:23

Ja z kolei miałam informację a nawet wtedy to zapisywałam na szkoleniu,że wszelkie ROZDROBNIONE zupy podnoszą cukier.Czyli generalnie nie powinno się poddawać mechanicznemu rozdrabnianiu gotowanego jedzenia.Jak znajdę jakieś potwierdzenie w internecie,to wkleję link.Tylko jeszcze jedna ważna rzecz-jeżeli pomiary są dobre,to pewnie i wskazówki odnośnie diety nie muszą być aż takie restrykcyjne.Dla przypomnienia-ja w ostatnuch tygodniach ciąży,kłułam się już insuliną,więc pewnie u mnie była sprawa poważniejsza-stąd i pewnie ban na zupy krem:)
Blue
SuperMama
 
Posty: 18392
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Cukrzyca ciążowa/nietolerancja glukozy

Postautor: Sybel » 22 sty 2014, 14:31

Blue, w książeczce z dietami są same zupy kremy. Także nie wiem, jak to jest w tym układzie, na konsultacjach żadnych nie byłam, na razie to robię wolną amerykankę. W sumie sprawdzam krew po wszystkim, co zjem, żeby zobaczyć, co na bank odpada.
Sybel
 

Re: Cukrzyca ciążowa/nietolerancja glukozy

Postautor: Blue » 22 sty 2014, 14:57

Rozumiem,tak, zdecydowanie kieruj się książeczką.
Bardzo możliwe że miałam jakieś osobliwe wskazówki,ja cała jestem dość nietypowym przypadkiem pod kątem ginekologicznym,więc i tutaj mogłam być pokierowana nietypowo.
Blue
SuperMama
 
Posty: 18392
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Cukrzyca ciążowa/nietolerancja glukozy

Postautor: Blue » 22 sty 2014, 19:17

PS.Wklejam artykuł o indeksie glikemicznym.Jest tu wyszczególnione,co podwyższa ten indeks a co obniża.Ja miałam bana na zupy-krem,ale tak jak wyżej pisałam-należy się kierować poradami lekarza-diabetologa prowadzącego,bo każda ciąża jest inna,tak samo jak i wyniki pomiarów krzywej cukrowej.

http://www.sztukaodzywiania.pl/componen ... likemiczny
Blue
SuperMama
 
Posty: 18392
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Cukrzyca ciążowa/nietolerancja glukozy

Postautor: Sybel » 23 sty 2014, 9:34

Tak się zastanawiam, po 2 tygodniach diety cukrzycowej (licząc szpital) pomimo faktu, że jestem w 30 tc, zeszły mi 2 kg. W efekcie mam 3 kg na plusie w stosunku do wagi sprzed ciąży. Tak się zastanawiam, czy w tym wypadku akurat to dobrze. Tzn. ja mam nadwagę, sporą na dodatek, ale się zastanawiam, czy utrata wagi teraz to jest dobre dla dziecka, czy obojętne, czy złe.
Do tego moja ginekolog mi źle wypisała receptę na paski do glukometru i zamiast 14 zł chyba będę musiała 50 zł zapłacić. Suuuper.
Sybel
 

Re: Cukrzyca ciążowa/nietolerancja glukozy

Postautor: kari » 23 sty 2014, 9:49

Sybel, a nie możesz spytać pierwszego kontaktu czy Ci wypisze dobrą receptę? mnie wypisywał lekarz z ICMP zawsze receptę na paski
Awatar użytkownika
kari
SuperMama
 
Posty: 10256
Rejestracja: 28 paź 2012, 12:26
Has thanked: 64 times
Been thanked: 146 times

Re: Cukrzyca ciążowa/nietolerancja glukozy

Postautor: Sybel » 23 sty 2014, 10:03

Będę dziś załatwiać receptę od internisty. Się wkurzyłam, bo moja gin wypisała mi o jedno słowo za dużo i stąd problem. Zamiast accu Chek Activ wpisała Accu Chek Activ control i już nieważne....
Sybel
 

Re: Cukrzyca ciążowa/nietolerancja glukozy

Postautor: Deco-Ania » 23 sty 2014, 10:11

Sybel pisze:W efekcie mam 3 kg na plusie w stosunku do wagi sprzed ciąży.
powinnam Cię za to znienawidzić. :lol:
Ja właśnie dzisiaj rano osiągnęłam pułap końcówki ciąży z Antosiem. Ale muszę przyznać, że sądziłam, że będzie dużo gorzej.
Obrazek
Obrazek
Deco-Ania
SuperMama
 
Posty: 10551
Rejestracja: 31 paź 2012, 11:07
Has thanked: 97 times
Been thanked: 194 times

Re: Cukrzyca ciążowa/nietolerancja glukozy

Postautor: Sybel » 23 sty 2014, 10:15

Ania, ale ja mam swojej własnej nadwagi sporo, więc wiesz, całą ciążę się pilnuję. A pączka mi się chce już drugi tydzień. Albo od razu całe pudełko bym wsunęła... Uhhhh, straszne, zawsze tak mam, jak jestem na diecie, że zaczynam myśleć o pączkach, których normalnie nie jem :|
Z Witem w sumie było 13 na plusie.
Sybel
 

Re: Cukrzyca ciążowa/nietolerancja glukozy

Postautor: niesia2708 » 23 sty 2014, 10:16

Sybel pisze:Na razie zdarza mi się mierzyć częściej, bo sprawdzam dla siebie również po przekąskach, zdarza mi się zmierzyć za wcześnie (po 40 minutach) i jest panika, że przekroczyło 120 mg/dl.

Sybel, ja bym sobie darowała mierzenie częściej niż potrzeba.Ja np tak miałam,że często po takich samych posiłkach miałam różne wyniki.
Po 2 odnosząc się do tego co napisałaś w wątku "a ja sobie teraz" odnośnie owoców i czekolady- ja jadłam, ale w małych ilościach. Można zjeść od czasu do czasu kostkę czekolady, ale gorzkiej- to nam na instruktażu mówili. Lody też, ale najlepiej śmietankowe bez dodatków.
Czasem gorzej nerwy i hormony podnoszą cukier niż to co się zjadło.
Z przekąsek ja jadałam Herbatniki Holenderskie- mają mniej cukru, a z jogurtów Danon Ale owoc bo też ma mniej cukru niż pozostałe. Niestety tak jest,że jeśli czegoś nie możesz to bardzo się ma na to ochotę.
Sybel pisze:Tak się zastanawiam, po 2 tygodniach diety cukrzycowej (licząc szpital) pomimo faktu, że jestem w 30 tc, zeszły mi 2 kg. W efekcie mam 3 kg na plusie w stosunku do wagi sprzed ciąży. Tak się zastanawiam, czy w tym wypadku akurat to dobrze. Tzn. ja mam nadwagę, sporą na dodatek, ale się zastanawiam, czy utrata wagi teraz to jest dobre dla dziecka, czy obojętne, czy złe.

Moja lekarka tłumaczyła,że na początku stosowania diety waga może stanąć w miejscu lub nawet można schudnąć. Ale nie trzeba się martwić. Moja waga też na początku stanęła a później rosła nieznacznie. Karolinka ładnie przybierała na wadze a ja za to trochę straciłam z grubości rąk i nóg, zmieniła mi się figura.
Karolcia 19.07.2013
Misia 10.09.2017
Awatar użytkownika
niesia2708
SuperMama
 
Posty: 9161
Rejestracja: 28 lis 2012, 17:38
Has thanked: 62 times
Been thanked: 119 times

Re: Cukrzyca ciążowa/nietolerancja glukozy

Postautor: niesia2708 » 23 sty 2014, 10:22

Sybel pisze:A pączka mi się chce już drugi tydzień.

To zjedz....Na prawdę gorsze są nerwy niż małe odstępstwo od diety :roll:
Karolcia 19.07.2013
Misia 10.09.2017
Awatar użytkownika
niesia2708
SuperMama
 
Posty: 9161
Rejestracja: 28 lis 2012, 17:38
Has thanked: 62 times
Been thanked: 119 times

Re: Cukrzyca ciążowa/nietolerancja glukozy

Postautor: Sybel » 23 sty 2014, 10:47

Niesia, wsuwam gorzką czekoladę 70%, jogurty naturalne (bo w sumie tylko takie lubię), kefiry itd. Jak już wspominałam, na instruktażu dopiero będę na początku lutego, więc jestem bardzo wdzięczna za wszelkie tipy, bo nie ukrywam, ze momentami się męczę bardzo. Dziś robię sobie hummus, już ciecierzycę ugotowałam, zaraz będę ją rozrabiać z dodatkami. Np. śniadanie zjadłam spore, najadłam się w sam raz, a po godzinie wynik miałam 111, więc to cieszy :) Cały czas się uczę, wyłapuję błędy, żeby je wyeliminować. Najgorszym problemem jest maż, który przynosi słodkie napoje, czekolady, owoce z wysokim IG, chipsy i wsuwa przy mnie - mnie krew zalewa, ale widzę, że grochem o ścianę jak na razie.
Sybel
 

Re: Cukrzyca ciążowa/nietolerancja glukozy

Postautor: Blue » 23 sty 2014, 10:52

Sybel od 1 pączka nic sie nie stanie.Ja trafiłam na okres świąt wielkanocnych i przyznam że jadłam wszystko to co było na stole .W końcu święta były (a wtedy przyadały późno bo w kwietniu,więc już powinnam się ograniczać).
Co do stresów-zdecydowanie się zgadzam.Problemy z cukrem dotykają często osoby narażone na stresy-to nie jest pczywiście reguła,ale bywa tak.Mnie w ciąży z H.umarła w marcu moja babcia,bardzo rozpaczałam więc to mogło mieć jakiś wpływ.Mówię oczywiście o większych stresach niż te związane z "dniem codziennym".Z mężem pogadaj o tych chipsach,po co masz sobie nerwy psuć.
Blue
SuperMama
 
Posty: 18392
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Cukrzyca ciążowa/nietolerancja glukozy

Postautor: Sybel » 23 sty 2014, 10:58

No ja ostatnio miałam stresy dość spore, w sumie przeryczałam listopad i pół stycznia, więc to by się zgadzało, z Witem aż takich jazd nie miałam. Zobaczymy, jak dalej pójdzie, pewnie będę tu uderzać z pytaniami. Na razie się biorę za szykowanie obiadu, dziś chyba mama wpadnie, więc dostanie schab pieczony z brokułami i kaszą gryczaną. Generalnie ta dieta mi bardzo pasuje, jem to, co lubię (bo bardzo lubię lekką, pachnącą kuchnię pełną warzyw, kaszy i strączkowych), tylko właśnie miewam kryzysy na słodkie. Chyba lekko sobie odpuszczę pilnowanie tego i raz na jakiś czas pozwolę sobie na nagięcie reguł, żeby nie zwariować.


Edek: znalazłam i testuję przepis na ciasto marchewkowe o niskim IG. Zobaczymy, co wyjdzie i jaki będzie wynik po zjedzeniu: http://diabetologiaonline.pl/diabetyk_k ... fo,39.html
Na razie wprowadziłam pewne modyfikacje, później uzupełnię, jakie.
Sybel
 

Re: Cukrzyca ciążowa/nietolerancja glukozy

Postautor: Sybel » 28 sty 2014, 13:32

Dobra, pożalę się. Nie idzie mi ostatnio, na początku miałam bardzo ładne wyniki, a teraz zaczyna mnie niepokoić, ze czasem są zdecydowanie ponad normę mniej wiecej godzinę po posiłku. Po 10 minutach są już ok, więc w sumie nie wiem, czy mierzę zbyt wcześnie, czy w czym rzecz, ale dziwi mnie, ze w ciągu 10 minut wynik moze spaść o 30 jednostek - to chyba nie jest już błąd sprzętu. Generalnie czuję się zmęczona tym ciągłym szarpaniem. Inna sprawa, ze od dwóch dni mam spory stres i moze to znowu kwestia tego, ze mi cukier leci... Plus mój mąż, który radośnie kupuje słodycze, choć proszę, by tego nie robił. Już się konsultacji doczekać nie mogę, mam masę pytań.
Sybel
 

cukrzyca ciążowa?

Postautor: MamaŻaby » 20 mar 2014, 19:34

Pytanie do doświadczonych - jakie są objawy cukrzycy ciążowej? Kiedy ta dolegliwość może się pojawić?

Ja mam dolegliwości, których nie miałam w pierwszej ciąży. Jest mi niedobrze prawie cały czas ale to co mnie niepokoi to prawie nieprzerwany głód albo uczucie sytości po jedzeniu, które trwa mniej więcej do godziny po jedzeniu. A potem od nowa nudności, przy czym w ciągu dnia dochodzi jeszcze taka dziwna słabość jakbym miała zaraz zemdleć. Dzisiaj nawet się trzęsłam jak przed omdleniem. A jadłam raptem 2 godziny wcześniej. Nie wiem czy to normalne bo organizm tak spala czy jednak powinnam się tym niepokoić. W poniedziałek w dniu wizyty u gina jeszcze tak nie miałam a następną mam dopiero 14.04.
MamaŻaby
SuperMama
 
Posty: 4496
Rejestracja: 08 lis 2012, 20:40
Has thanked: 0 time
Been thanked: 107 times

Re: Cukrzyca ciążowa/nietolerancja glukozy

Postautor: szaraczarownica » 20 mar 2014, 20:01

Połączyłam z istniejącym
Awatar użytkownika
szaraczarownica
Moderator
 
Posty: 14787
Rejestracja: 27 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 187 times
Been thanked: 200 times

Re: Cukrzyca ciążowa/nietolerancja glukozy

Postautor: szaraczarownica » 20 mar 2014, 20:05

MamaŻaby, cukrzyca ciążowa jest wywołana zwiększonym obciążeniem trzustki i stwierdza się ją pomiędzy 24 a 28 tc. Z tego co pamiętam, to największe obciążenie jest chyba około 32 tc. Na Twoim etapie myślę, że nie ma mowy o cukrzycy typowo ciążowej, bo w zasadzie organizm dopiero zaczyna pracę na zwiększonych obrotach.
Może masz cukrzycę zwykłą a o tym nie wiesz. Najlepiej pogadaj z lekarzem o tych objawach.
Ja takich nie miałam.
Awatar użytkownika
szaraczarownica
Moderator
 
Posty: 14787
Rejestracja: 27 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 187 times
Been thanked: 200 times

Re: Cukrzyca ciążowa/nietolerancja glukozy

Postautor: niesia2708 » 20 mar 2014, 20:47

MamaŻaby pisze:Pytanie do doświadczonych - jakie są objawy cukrzycy ciążowej? Kiedy ta dolegliwość może się pojawić?

Ja nie miałam żadnych. I gdyby nie krzywa cukrowa to nie wiedziałabym że mam cukrzycę ciążową.
Ale myślę że warto porozmawiać na ten temat z lekarzem.
Karolcia 19.07.2013
Misia 10.09.2017
Awatar użytkownika
niesia2708
SuperMama
 
Posty: 9161
Rejestracja: 28 lis 2012, 17:38
Has thanked: 62 times
Been thanked: 119 times

Re: Cukrzyca ciążowa/nietolerancja glukozy

Postautor: MamaŻaby » 20 mar 2014, 21:05

szaraczarownica pisze:Połączyłam z istniejącym

dzięki i przepraszam :oops:
szaraczarownica pisze:stwierdza się ją pomiędzy 24 a 28 tc

to chyba znaczy, że wyolbrzymiam. Pracuję więc mam ruch i trochę stresów. To pewnie przez to, bo dzieje się tak jak opisałam (głównie chodzi o tą słabość i trzęsienie) generalnie w ciągu dnia lub rano przed pracą. Wieczorem nie.
szaraczarownica pisze:Może masz cukrzycę zwykłą a o tym nie wiesz

raczej nie bo badam się regularnie, z uwagi na cukrzycę taty
niesia2708 pisze:myślę że warto porozmawiać na ten temat z lekarzem

porozmawiam na następnej wizycie ale póki co jestem uspokojona. Dzięki ;;)
Jeśli objawy się nasilą to najwyżej do mojego dra G. zadzwonię i się poradzę.
MamaŻaby
SuperMama
 
Posty: 4496
Rejestracja: 08 lis 2012, 20:40
Has thanked: 0 time
Been thanked: 107 times

Re: Cukrzyca ciążowa/nietolerancja glukozy

Postautor: Myski » 21 mar 2014, 10:06

MamaŻaby a nie są to po prostu objawy początków ciąży? Coś koło 6 tygodnia zaczynają się jazdy z jedzeniem generalnie i mdłościami, więc może to raczej to ::) Ale lekarza i tak zapytaj, żeby się uspokoić ::)
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Myski
 
Posty: 491
Rejestracja: 08 lip 2013, 8:08
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Cukrzyca ciążowa/nietolerancja glukozy

Postautor: MamaŻaby » 22 mar 2014, 17:27

Myski pisze:a nie są to po prostu objawy początków ciąży?

chyba są. Fatalnie, że mam tak całe dnie. Umieram... :(
MamaŻaby
SuperMama
 
Posty: 4496
Rejestracja: 08 lis 2012, 20:40
Has thanked: 0 time
Been thanked: 107 times

Re: Cukrzyca ciążowa/nietolerancja glukozy

Postautor: mama_szymka » 23 cze 2014, 11:18

Ja w pierwszej ciąży miałam cukrzycę ciążową. Chodziłam do poradni w Matce Polce do dr Bajkowskiej. Udało się wszystko regulować dietą :) Mały nie urodził się się duży (3300) i co najważniejsze, miał prawidłowy poziom glukozy. Teraz przekonana, że czeka mnie to samo, przeżyłam miłe zaskoczenie:) Już w trakcie badania czułam się zdecydowanie lepiej... A wyniki - cukier po godz lepszy niż z Szymonem po 2h:) ale ta ciąża jest od początku zupełnie inna ... :)
Obrazek

Obrazek
mama_szymka
 
Posty: 41
Rejestracja: 05 lis 2012, 10:37
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0 time

Re: Cukrzyca ciążowa/nietolerancja glukozy

Postautor: szaraczarownica » 18 lut 2016, 17:42

Gdyby ktoś potrzebował, to zmieniła się nazwa przychodni, a co za tym idzie również strona. Teraz nazywa się Bluemedica
http://bluemedica.pl/service/diabetologia/
Awatar użytkownika
szaraczarownica
Moderator
 
Posty: 14787
Rejestracja: 27 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 187 times
Been thanked: 200 times

Re: Cukrzyca ciążowa/nietolerancja glukozy

Postautor: magda092 » 29 lut 2016, 15:34

Hej ;)
Piszę pracę magisterską na temat oceny satysfakcji z opieki pielęgniarskiej pacjentek przebywających na oddziale patologii ciąży.
Ankieta skierowana jest do kobiet, które przebywają lub w ciągu ostatnich 6 miesięcy przebywały na oddziale patologii ciąży.
Bardzo proszę o pomoc.
Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam
Link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/1PgxgZL ... M/viewform
magda092
 


Wróć do Dolegliwości i badania "ciężarówek"

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości