kilka pytań ad.karmienia itp.

kilka pytań ad.karmienia itp.

Postautor: Anna » 10 lis 2012, 17:09

Witajcie mamy;)...mam kilka pytań i byłabym wdzięczna gdybyście znalazły chwilę żeby na nie odpowiedzieć;)Na początku musze dodać,że mała Basia ma 1,5 tyg.Ur.się 31.10.12, zdążyła przed 1 listopada:P Karmie Ją na zmianę moim mlekiem z butelki i mlekiem modyfik.Oto moje pytania:)
1)Ile noworodek powinien wypijać mleka?Basia w tej chwili potrafi wypić 90 ml bez względu na to czy to mleko z piersi czy mm.Coprawda budzi się co 3,5-4 godz.ale czy to nie za dużo jak na takie maleństwo?
2)Czy po każdym karmieniu powinno się wyparzyć butelki czy wystarczy umyc w gorącej wodzie? (z dodatkiem płynu do zmywania czy też nie)
3)Czy moje mleko z piersi można mieszać ze sobą,jeśli odciągam o różnych porach?
Czekam niecierpliwie na odpowiedź:)
Anna
 
Posty: 12
Rejestracja: 10 lis 2012, 12:10
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: kilka pytań ad.karmienia itp.

Postautor: malaJu » 10 lis 2012, 17:41

1. Nie wiadomo, ile powinien. Tzn rózne sa teorie. Szaraczarownica pewnie wie najlepiej, bo jest na bieżąco z opiniami pediatrów. Ja mogę tylko powiedzieć, że Ula w pierwszym mcu piła 60ml a Leoś 120ml.
2. Jak dla mnie bezwględnie. jesli juz nie chcesz wyparzać, to przelewaj wrzącą wodą, nie goracą. Mleko sztuczne czy naturalne szybko się rozklada i bakterie zostają na opakowaniach.
3. Mleko ma ograniczony czas, w jakim może być spożywane w zależności od miejsca, gdzie się je przechowuje. W temperaturze pokojowej to tylko kilka godzin. w lodówce chyba około doby. Ale musisz sprawdzić. Poza tym mieszanie niekoniecznie pasuje. Mleko w zalezności od pory dnia ma inny skład. To nocne jest tłuściejsze, by dziecko lepiej spało. Mleko np w dni upalne jest bardziej wodniste.

Tyle wiem.
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: kilka pytań ad.karmienia itp.

Postautor: Anna » 10 lis 2012, 18:10

...dziękuje za odpowiedź:)
Anna
 
Posty: 12
Rejestracja: 10 lis 2012, 12:10
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: kilka pytań ad.karmienia itp.

Postautor: szaraczarownica » 10 lis 2012, 20:59

Ad 1. 90 to trochę dużo, ale z tego co wiem nie wykracza to poza normę. Noworodek codziennie powinien zjadać o 10 ml pokarmu więcej, czyli po 1,5 tygodnia teoretycznie osiąga te 90 ml. Zwłaszcza, że Twoja córka potrafi jeść co 4 godziny, a to całkiem długi odstęp. Nasz jadł chyba wtedy około 60-tki (i dalej tyle je :evil: ) Norma pod koniec 1 miesiąca to 90-110 ml mleka w około 8 karmieniach.
Co do jedzenia co 4 godziny - i bardzo dobrze. Mleko się trawi przez 3 godziny, więc jedzenie częściej jest niekorzystne dla żołądka, bo miesza się świeże mleko i stare. Ale powiedzcie to mojemu Stasiowi i Leosiowi Ju, którzy żądają jedzenia co 2 godziny :evil:
Awatar użytkownika
szaraczarownica
Moderator
 
Posty: 14783
Rejestracja: 27 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 187 times
Been thanked: 200 times

Re: kilka pytań ad.karmienia itp.

Postautor: malaJu » 10 lis 2012, 21:24

szaraczarownica, mój ma JEDNĄ taką przerwę :) Między 21 a 1 w nocy. Czasami oczywiście ;)
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: kilka pytań ad.karmienia itp.

Postautor: szaraczarownica » 10 lis 2012, 21:34

Mój czasami dobija do 3 godzin. Czasami ;)
Awatar użytkownika
szaraczarownica
Moderator
 
Posty: 14783
Rejestracja: 27 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 187 times
Been thanked: 200 times

Re: kilka pytań ad.karmienia itp.

Postautor: kochecka » 10 lis 2012, 21:41

Maksio przez pierwsze 3-4 miesiące jadł co godzina w dzień i w nocy...jak ja to wytrzymałam? :?
Awatar użytkownika
kochecka
SuperMama
 
Posty: 3432
Rejestracja: 27 paź 2012, 21:03
Lokalizacja: Zd-Wola
Has thanked: 43 times
Been thanked: 42 times

Re: kilka pytań ad.karmienia itp.

Postautor: justine » 10 lis 2012, 21:43

Anna, tutaj jest sporo informacji na temat przechowywania mleka mamy (m.in o mieszaniu):
http://www.rodzicpoludzku.pl/Po-porodzi ... -mamy.html
Na pytanie nr 1 nie znam odpowiedzi, ja bym się poradziła pediatry, natomiast wydaje mi się, że jeśli tyle je to widać tyle potrzebuje, jeśli jej przyrost wagi jest w normie to chyba ok :)
Co do wyparzania - ja wyparzam cały czas, zakupiłam sobie takie cudo co się nazywa sterylizatorem mikrofalowym i jestem baaaaaardzo zadowolona. Po każdym użyciu myję butelki i odkładam do sterylizatora, a jak się uzbiera to wrzucam na 8 minut do mikrofali i po sprawie :)
Obrazek
Awatar użytkownika
justine
SuperMama
 
Posty: 536
Rejestracja: 01 lis 2012, 9:49
Has thanked: 16 times
Been thanked: 5 times

Re: kilka pytań ad.karmienia itp.

Postautor: malaJu » 10 lis 2012, 21:50

Ja przestałam wyparzać w tym tygodniu, gdy Leoś zrobił się już bardziej mobilny i oblizał juz wszystko w promieniu 50cm od siebie ;) Skoro je już "z ziemi" to nie widzę sensu dalszego wyparzania.
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: kilka pytań ad.karmienia itp.

Postautor: szaraczarownica » 10 lis 2012, 21:56

A mnie lekarka powiedziała, że nie należy dzieciom sterylizować butelek. Bo to jest za higieniczne dla nich, a przecież muszą mieć kontakt z bakteriami. Dlatego należy tylko przelewać wrzątkiem, co nie zabija bakterii aż tak skutecznie jak sterylizacja.
Ja myję butelki następująco: najpierw myję w płynie do mycia naczyń, bo mleko jest tłuste. Potem dokładnie płuczę i przygotowuję do "wyparzenia". Wstawiam na gaz garnek z wodą, którą doprowadzam do wrzenia. Wtedy przepłukuję butelki i smoczki w tej wodzie (bardzo, bardzo krótko - takie przelanie i tyle). To tańsza wersja przelewania wrzątkiem (gaz kosztuje dużo mniej niż prąd ;) ). Sama bym pewnie na to nie wpadła, ale podpatrzyłam to u Ju :D
Awatar użytkownika
szaraczarownica
Moderator
 
Posty: 14783
Rejestracja: 27 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 187 times
Been thanked: 200 times

Re: kilka pytań ad.karmienia itp.

Postautor: malaJu » 10 lis 2012, 21:58

no ja dokładnie robiłam jak pisze Szara. To była moja szybka wersja "wyparzania". Wygotowywałam tylko przez pierwszy miesiąc życia dzieciaków.
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: kilka pytań ad.karmienia itp.

Postautor: justine » 10 lis 2012, 23:53

Może i nie trzeba ale ja się jakoś przyzwyczaiłam, z tym sterylizatorem jest mniej problemu niż z przelewaniem wrzątkiem.
W sumie to Maciuś też wszystko bierze do buzi, jego zabawki tylko raz potraktowaliśmy mopem parowym. A dziś mój pies położył się na kocyku Maćka, więc wydaje mi się, że kontaktu z bakteriami Młody ma aż nadto :P
Obrazek
Awatar użytkownika
justine
SuperMama
 
Posty: 536
Rejestracja: 01 lis 2012, 9:49
Has thanked: 16 times
Been thanked: 5 times

Re: kilka pytań ad.karmienia itp.

Postautor: martula_87 » 11 lis 2012, 7:56

Co do wyparzania ja wyparzałam codzienni póżniej raz na jakiś czas a teraz już przestałam.
Dominik wszystko wpakuje do buzi więc flora bakteryjna odpowiednia.
A co do ilości mam taka teorię że dziecko je ile potrzebuje mój Domink też jadł wybitnie dużo co około 3-4 h tylko w nocy wytrzymywał dłużej
Obrazek
Awatar użytkownika
martula_87
SuperMama
 
Posty: 8644
Rejestracja: 28 paź 2012, 6:39
Has thanked: 242 times
Been thanked: 93 times

Re: kilka pytań ad.karmienia itp.

Postautor: Anna » 11 lis 2012, 12:59

Dziewczyny jesteście super!;)Baaardzo dziekuję za wyczerpujące odpowiedzi:)Życzę Wam miłej niedzieli:)
Anna
 
Posty: 12
Rejestracja: 10 lis 2012, 12:10
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: kilka pytań ad.karmienia itp.

Postautor: Blue » 13 lis 2012, 22:16

kopiuje posta dokladnie takiego samego jakiego wkleilam tam gdzie was chyba nie ma :mrgreen:

Odkad rozszerzylam diete mlodej na 2 posilki bezmleczne,widze ze zanika mi pokarm-a przynajmniej jest go zdecydowanie mniej.Mam wiec pytanie do mam ktore karmily 6 mies i dluzej-czy to tak ma byc i organizm sam sie przestawia na produkcje mniejszej ilosci mleka skoro sa posilki bezmleczne czy to juz koniec karmienia?

I czy istnieje cos takiego na dluzsza mete jak np.podawanie piersi dziecku np tylko 1 raz dziennie czy to jest za rzadko i laktacja samoistnie zanika?Otoz mam znajoma ktora twierdzi ze karmi nadal dziecko 2 letnie dajac mu piers tylko raz dziennie a ja jak karmilam starsza corke po 1-2 razy na dzien to natychmiast mi laktacja zanikla doslownie z dnia na dzien.

Jeszcze 2 tyg temu hania dostawala moje mleko 4 razy dziennie,teraz juz tylko 2-3.No i laktatorem widze ze wyciagam mniej-najwiecej okolo 23 przed pojsciem spac (ona juz spi) bo ok.120 ml ale to jest duzo mniej niz bylo.Kiedys produkowalam pokarm litrami a teraz...

Plan swoj spelnilam-chcialam min 6 mies i sie udalo,pewnie zanim laktacja zaniknie calkiem to jeszcze to potrwa.Nic na sile.Uparlam sie bo chcialam,wywolalam laktacje sztucznie mozolnym pompowaniem (dziecko 2 pierwsze tygodnie w szpitalu),sprobowalam jak to jest karmic piersia dluzej niz 3 mies i w sumie czuje sie zadowolona ze sie udalo,warto bylo.A ze wszystko sie kiedys konczy to juz calkiem inna sprawa.
Blue
SuperMama
 
Posty: 18386
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: kilka pytań ad.karmienia itp.

Postautor: malaJu » 13 lis 2012, 22:20

Blue, moja szwagierka do tej pory karmi. Mam też koleżanki, które wróciły już do pracy w szkole i karmią tylko rano i wieczorem. Nie pytaj, ja to robią, że mają mleka dość, by dziecko się najadało. Ja jak tylko zaczynałam wyrzucać jakieś karmienie z harmonogramu na rzecz mm, to zaraz pokarm znikał.
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: kilka pytań ad.karmienia itp.

Postautor: Deco-Ania » 13 lis 2012, 22:54

Z tym wyparzaniem i sterylizowaniem to ja w ogóle chyba wyrodna byłam.
Miałam sterylizator - taki do mikrofali, ale jak stopiłam w nim maseczkę od inhalatora i gryzaka, to się z nim rozstałam. Ogólnie akcja: sterylizacja butelek, trwała u nas bardzo krótko, ale... Antoś zaczął być dokarmiany mm pod koniec 4 miesiąca.
Natomiast za każdym razem po umyciu przelewałam wrzątkiem.
Obrazek
Obrazek
Deco-Ania
SuperMama
 
Posty: 10551
Rejestracja: 31 paź 2012, 11:07
Has thanked: 97 times
Been thanked: 194 times

Re: kilka pytań ad.karmienia itp.

Postautor: szaraczarownica » 14 lis 2012, 11:30

Blue, ja w ogóle oglądałam kiedyś program o dziewczynie, która nie miała dzieci, ale pracowała w żłobku i miała ogromny problem, ponieważ na widok dzieci z piersi leciało jej mleko. Jej organizm tak entuzjastycznie reagował na każde dziecko (uwielbiała je i swoją pracę), że wydzielał hormony i pojawiało się mleko.
Także wiesz, wszystko jest możliwe :)
Awatar użytkownika
szaraczarownica
Moderator
 
Posty: 14783
Rejestracja: 27 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 187 times
Been thanked: 200 times

Re: kilka pytań ad.karmienia itp.

Postautor: kari » 07 paź 2018, 21:40

Czy któraś z Was podczas kp stosowała body wrapping albo kosmetyki na cellulit, wyszczuplenie (rozgrzewające, chłodzące itp.)?
Awatar użytkownika
kari
SuperMama
 
Posty: 10253
Rejestracja: 28 paź 2012, 12:26
Has thanked: 64 times
Been thanked: 146 times

Re: kilka pytań ad.karmienia itp.

Postautor: caixa » 08 paź 2018, 16:27

kari, ja nie bo syn że mnie nawet cellulit wyssał :lol:. Mimo wszystko nie zdecydowałabym się na stosowanie. No chyba, że takie specjalne balsamy dla kobiet po porodzie. Ale one nie mają raczej opcji rozgrzewania.
Awatar użytkownika
caixa
SuperMama
 
Posty: 10674
Rejestracja: 16 lis 2012, 20:33
Has thanked: 40 times
Been thanked: 222 times


Wróć do Początki Karmienia Piersią

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron