Stomatolog dziecięcy

Na pytania odpowiada dr n. med. Dorota Czubińska-Grodecka, http://stomatologiabezprzemocy.pl/

Stomatolog dziecięcy

Postautor: Audiolka » 31 paź 2012, 21:54

Temat przeniesiony z działu Dziecko/Zdrowie


Ja co prawda chodzę z moim synkiem do prywatnej dentystki, która leczy całą rodzinę i ma podejście do dzieci. Ale słyszałam wiele dobrych opinii o Instytucje na Czechosłowackiej (?). Jest tam bardzo wielu stomatologów dziecięcych, którzy świetnie znają się na rzeczy.
Gdzie są kobiety, tam jest zamieszanie
Obrazek
Awatar użytkownika
Audiolka
Administrator
 
Posty: 3001
Rejestracja: 27 paź 2012, 21:33
Lokalizacja: Uć/Łagiewniki
Has thanked: 41 times
Been thanked: 57 times

Re: Stomatolog dziecięcy

Postautor: Mirasek » 02 lis 2012, 15:52

A kiedy wypada iść na pierwszą wizytę z dzieckiem. Podobno jak tylko zęby się pojawią ale my jeszcze nie byliśmy... :-( trochę boję się wizyty bo Maja to mały dzikusek...
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Mirasek
SuperMama
 
Posty: 1274
Rejestracja: 02 lis 2012, 12:36
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Stomatolog dziecięcy

Postautor: Iro » 02 lis 2012, 16:09

A o tym akurat był artykuł-wywiad z łódzką panią stomatolog:
http://www.lodzkiemamy.pl/index.php/dzi ... u-dentysty
Awatar użytkownika
Iro
Administrator
 
Posty: 33
Rejestracja: 20 paź 2012, 21:06
Has thanked: 0 time
Been thanked: 8 times

Re: Stomatolog dziecięcy

Postautor: Fionka » 02 lis 2012, 17:51

Ooo tak, Dorotę polecam (Dorotka, buziaki :* ) !! Jako człowiek jest rewelacyjna, jako dentysta też :)

Julek chodzi z nami do naszej pani doktor na Tuwima 61 (dr Lew-Starowicz). Wcale się nie boi, pozwala wszystkie zęby poopukiwać, zbadać język i dziąsła. Polecam !
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Fionka
SuperMama
 
Posty: 684
Rejestracja: 01 lis 2012, 8:25
Has thanked: 13 times
Been thanked: 16 times

Re: Stomatolog dziecięcy

Postautor: Dorota Grodecka » 03 lis 2012, 10:52

Witam,
Na wizytę należy wybrać się jak najwcześniej. ;-)
Na Czechosłowackiej można bardzo rożnie trafić. Swojego dziecka bym tam nie leczyła.Studia nie przygotowują do psychicznej pracy z dzieckiem.
Awatar użytkownika
Dorota Grodecka
Ekspert
 
Posty: 124
Rejestracja: 03 lis 2012, 10:33
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 5 times

Re: Stomatolog dziecięcy

Postautor: Mirasek » 03 lis 2012, 16:20

Fionka pisze:Ooo tak, Dorotę polecam (Dorotka, buziaki :* ) !! Jako człowiek jest rewelacyjna, jako dentysta też :)


to chyba tam się wybierzemy. Zależy mi aby była to Pani stomatolog.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Mirasek
SuperMama
 
Posty: 1274
Rejestracja: 02 lis 2012, 12:36
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Stomatolog dziecięcy

Postautor: Meerkat » 03 lis 2012, 19:41

Dorota, no w końcu się spotykamy na jednym forum ;)

A żeby nie było off'a - potwierdzam to, co pisze Dorota :)
Meerkat
 
Posty: 45
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:54
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: Stomatolog dziecięcy

Postautor: Dorota Grodecka » 03 lis 2012, 22:44

Meerkat pisze:Dorota, no w końcu się spotykamy na jednym forum ;)

A żeby nie było off'a - potwierdzam to, co pisze Dorota :)


czy ty masz syna B?
Awatar użytkownika
Dorota Grodecka
Ekspert
 
Posty: 124
Rejestracja: 03 lis 2012, 10:33
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 5 times

Re: Stomatolog dziecięcy

Postautor: malaJu » 03 lis 2012, 22:46

Ma syna, ma :) Inicjały Meerkat to AO ;)
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: Stomatolog dziecięcy

Postautor: Meerkat » 03 lis 2012, 23:56

Wszystko się zgadza dziewczyny :)
Meerkat
 
Posty: 45
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:54
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: Stomatolog dziecięcy

Postautor: Puma » 07 gru 2012, 23:48

powiedzcie mi gdzie sie udac ze strasznie bojacym, panikujacym wrecz dzieckiem, jak go przygotowac zeby dal sobie poleczyc zabki? bo juz mi spedza to sen z powiek
Awatar użytkownika
Puma
SuperMama
 
Posty: 659
Rejestracja: 26 lis 2012, 12:07
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Stomatolog dziecięcy

Postautor: Dorota Grodecka » 08 gru 2012, 0:34

coz ja ci moge powiedziec....;-) czemu sie boi?
Awatar użytkownika
Dorota Grodecka
Ekspert
 
Posty: 124
Rejestracja: 03 lis 2012, 10:33
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 5 times

Re: Stomatolog dziecięcy

Postautor: Deco-Ania » 08 gru 2012, 8:44

Fionka pisze:Julek chodzi z nami do naszej pani doktor na Tuwima 61 (dr Lew-Starowicz).
Hihi - mam inne skojarzenia z tym nazwiskiem niż stomatolog :-)
Obrazek
Obrazek
Deco-Ania
SuperMama
 
Posty: 10551
Rejestracja: 31 paź 2012, 11:07
Has thanked: 97 times
Been thanked: 194 times

Re: Stomatolog dziecięcy

Postautor: Puma » 08 gru 2012, 8:57

na poczatku jego lek tlumaczylam sobie ze go zabolalo jak robili mu pierwszego zabka, bo az krzyknal i nic wiecej nie dal sobie juz zrobic.Pozniej trafilismy do innego dentysty, po kilku wizytach dal sobie zrobic zabka, wiec jest jedna plomba nic nie bolalo wyszedl z usmiechem myslelismy, ze juz pojdzie latwo. Miesiac przerwy i nawet przeglad zebow jest powodem do placzu... i kazda kolejna wizyta konczy sie tak samo ani prosba ani grozba, nagrody, kary, zakazy nic nie dziala :(
Awatar użytkownika
Puma
SuperMama
 
Posty: 659
Rejestracja: 26 lis 2012, 12:07
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Stomatolog dziecięcy

Postautor: gohnia » 08 gru 2012, 11:48

Edi, ja tylko napiszę, że kiedy byłam mała też byłam panikarą i wszelkie wizyty u dentysty kończyły się histerią. Siłą mnie leczyli i teraz jest tak, że jak mam iść do dentysty to nie śpię po nocach (mimo, że zawsze biorę znieczulenie). Jest to dla mnie horror. Teraz wiem, że mam baaardzo niski próg bólu i to co innym wydaje się bezbolesne dla mnie jest czasem nie do przejścia.
Tak więc spróbuj dojść dlaczego Twój synek się tak boi, bo nie warto zmuszać.
W 2011 Ł 2013 K 2017

Szczęście to skutek uboczny postępowania zgodnie ze swoimi wartościami.
Awatar użytkownika
gohnia
SuperMama
 
Posty: 4776
Rejestracja: 13 lis 2012, 22:01
Has thanked: 86 times
Been thanked: 84 times

Re: Stomatolog dziecięcy

Postautor: Puma » 08 gru 2012, 13:34

ale on sie boi dla zasady bo nawet nie da sobie zobaczyc juz nie mowie o robieniu :(
Awatar użytkownika
Puma
SuperMama
 
Posty: 659
Rejestracja: 26 lis 2012, 12:07
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Stomatolog dziecięcy

Postautor: Puma » 08 gru 2012, 13:44

gohnia pisze:Edi,Tak więc spróbuj dojść dlaczego Twój synek się tak boi, bo nie warto zmuszać.


gohnia ja staram sie go zrozumiec nie chce zmuszac, ale musze. Niestety od jednej dziurki sie zaczelo a teraz juz jest 5 wiec nie mam na co czekac. Wszystkie infekcje tez maja niekorzystny wplyw, az sie boje jak go zaczna bolec te zabki za nim zaczna mu wypadac to jeszcze troche czasu...
Awatar użytkownika
Puma
SuperMama
 
Posty: 659
Rejestracja: 26 lis 2012, 12:07
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Stomatolog dziecięcy

Postautor: Dorota Grodecka » 08 gru 2012, 23:33

Edi pisze: na poczatku jego lek tlumaczylam sobie ze go zabolalo jak robili mu pierwszego zabka, bo az krzyknal i nic wiecej nie dal sobie juz zrobic.


zapewne tak bylo. rozmawialiscie o tym?

Edi pisze:kazda kolejna wizyta konczy sie tak samo ani prosba ani grozba, nagrody, kary, zakazy nic nie dziala :(


twoj syn potrzebuje najbardziej wsparcia z twojej strony. grozby, nagrody, kary, zakazy nie beda dzialac, na ciebie by dzialaly? taki maluch jest jedna wielka emocja. to nie ten poziom percepcji i abstrakcji, zeby pojal koniecznosc leczenia. powinien miec w tobie wsparcie i oparcie. powinien poczuc sie bezpiecznie w gabinecie, powinno sie pokazac mu, ze jest tam teżbrany pod uwage, ze ma prawo sie bac, ze ma prawo potrzebowac wiecej czasu na adaptacje...powinien byc traktowany powaznie i z szacunkiem. tak samo powinny byc szanowane jego uczucia i potrzeby....

tutaj wiecej...
http://stomatologiabezprzemocy.home.pl/ ... page_id=78
http://stomatologiabezprzemocy.home.pl/ ... page_id=70

znajdziesz tam wiecej tego, o co mi chodzi...
Awatar użytkownika
Dorota Grodecka
Ekspert
 
Posty: 124
Rejestracja: 03 lis 2012, 10:33
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 5 times

Re: Stomatolog dziecięcy

Postautor: Dorota Grodecka » 08 gru 2012, 23:37

Edi pisze:ale on się boi dla zasady bo nawet nie da sobie zobaczyć już nie mowie o robieniu :(


dzieci nie boja się dla zasady...dzieci chcą współpracować. maja to w naturze, bo inaczej by nie przeżyły. są w tym wieku zależne od rodziców i baaardzo im zależy na współpracy. czasami nawet wbrew sobie. będą robić coś bo mamusia tego chce. dlatego niektóre dzieci siadają na fotel z przerażeniem w oczach, ale siadają. bo mama chce. ale nie czuja się bezpiecznie.a niektóre jak nie chcą, to nie siadają, nawet jeśli mama chce. walczą o siebie.i są takie, które siadają z własnego wewnętrznego przekonania, bo czuja się bezpiecznie.
Awatar użytkownika
Dorota Grodecka
Ekspert
 
Posty: 124
Rejestracja: 03 lis 2012, 10:33
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 5 times

Re: Stomatolog dziecięcy

Postautor: Audiolka » 09 gru 2012, 0:01

Edi pisze: az sie boje jak go zaczna bolec te zabki za nim zaczna mu wypadac to jeszcze troche czasu...

też tak myślałam, że jeszcze troche czasu. Wojtek ma 5 lat i już jednego stałego zęba, a drugi rośnie.

Co do oswajania się z dentystą, to Wojtek chodzi ze mną. Najpierw ja siadam, on widzi jak to wygląda, zadaje tysiąc pytań, na które pani stomatolog cierpliwie odpowiada. Później siada on. Ma opory, ale powoli je minimalizujemy, widze że z każda wizyta coraz bardziej się przekonuje.
Juz nawet zrobił rysunek dla pani stomatolog na czwartek, bo wtedy idziemy.
Gdzie są kobiety, tam jest zamieszanie
Obrazek
Awatar użytkownika
Audiolka
Administrator
 
Posty: 3001
Rejestracja: 27 paź 2012, 21:33
Lokalizacja: Uć/Łagiewniki
Has thanked: 41 times
Been thanked: 57 times

Re: Stomatolog dziecięcy

Postautor: Puma » 09 gru 2012, 10:56

Audiolka pisze:Co do oswajania się z dentystą, to Wojtek chodzi ze mną.

tez to praktykowalam chodzil ze mna, ale siedzial z boku i plakal ze sie boi o mamusie

zawsze jak chodzimy do dentysty chodze z nim ja, tatus czasami nawet babcia by czul ze ma w nas wsparcie, ze jestesmy z nim to tez nie pomaga
Awatar użytkownika
Puma
SuperMama
 
Posty: 659
Rejestracja: 26 lis 2012, 12:07
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Stomatolog dziecięcy

Postautor: Dorota Grodecka » 09 gru 2012, 12:18

a co mówisz, jak on ci mowi, ze sie o ciebie boi?
Awatar użytkownika
Dorota Grodecka
Ekspert
 
Posty: 124
Rejestracja: 03 lis 2012, 10:33
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 5 times

Re: Stomatolog dziecięcy

Postautor: Puma » 09 gru 2012, 18:07

ze dobrze ze sie o mnie martwi ale mamusi sie nic nie dzieje jest w dobrych rekach i naprawia zabka bo jest chory
Awatar użytkownika
Puma
SuperMama
 
Posty: 659
Rejestracja: 26 lis 2012, 12:07
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Stomatolog dziecięcy

Postautor: eemi » 14 sty 2013, 11:42

Witam! Potrzebuję porady w sprawie ząbków mojej 7 miesięcznej córci. Pierwsze dwie dolne jedynki wyszły jej jak skończyła 5 miesięcy (od tego czasu nie pojawiły się nowe ząbki). Od początku używam do czyszczenia silikonowej nakładki na palec ale faktycznie nie robimy tego wieczorem po ostatnim jedzonku bo córcia zasypia wieczorem przy butli i nawet jeszcze wybudza się na jedzonko w nocy ale czyścimy w ciągu dnia. Zauważyłam ostatnio szare przebarwienie na ząbkach i bardzo się wystraszyłam. Czy to już mogła pojawić się próchnica?! Co robić! Czy siedmiomiesięcznemu dziecku, które ma mleczaki od zaledwie 2 miesięcy trzeba już leczyć ząbki? Gdzie znajdę dobrego stomatologa, który nam pomoże?
Awatar użytkownika
eemi
 
Posty: 26
Rejestracja: 01 lis 2012, 20:43
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: Stomatolog dziecięcy

Postautor: Dorota Grodecka » 15 sty 2013, 11:54

witam,
eemi pisze:Witam! Potrzebuję porady w sprawie ząbków mojej 7 miesięcznej córci. Pierwsze dwie dolne jedynki wyszły jej jak skończyła 5 miesięcy (od tego czasu nie pojawiły się nowe ząbki). Od początku używam do czyszczenia silikonowej nakładki na palec ale faktycznie nie robimy tego wieczorem po ostatnim jedzonku bo córcia zasypia wieczorem przy butli i nawet jeszcze wybudza się na jedzonko w nocy ale czyścimy w ciągu dnia. Zauważyłam ostatnio szare przebarwienie na ząbkach i bardzo się wystraszyłam. Czy to już mogła pojawić się próchnica?! Co robić! Czy siedmiomiesięcznemu dziecku, które ma mleczaki od zaledwie 2 miesięcy trzeba już leczyć ząbki? Gdzie znajdę dobrego stomatologa, który nam pomoże?


witaj,
szczotka silikonowa jest juz nieodpowiednia dla twojej corki. nalezy ja zmienic na tradycyjna. wazna jest tez technika szczotkowania oraz pasta. zasypianie z butelka nie rokuje dobrze zebom.
prochnica mogla sie juz pojawic i jesli tak jest nalezy podjac leczenie, chociaz nie jest ono latwe.
ciezko leczyc opis, wiec zeby powinien obejrzec dentysta.
jakiego dentyste ja ci moge poradzic hmmmm :XC :D
Awatar użytkownika
Dorota Grodecka
Ekspert
 
Posty: 124
Rejestracja: 03 lis 2012, 10:33
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 5 times

Re: Stomatolog dziecięcy

Postautor: Malwina » 15 sty 2013, 12:02

Dorota Grodecka, a picie z kubka niekapka przed snem, jak wpływa na zęby?
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Malwina
SuperMama
 
Posty: 3804
Rejestracja: 29 paź 2012, 14:02
Has thanked: 29 times
Been thanked: 68 times

Re: Stomatolog dziecięcy

Postautor: Dorota Grodecka » 15 sty 2013, 22:15

Malwina pisze:Dorota Grodecka, a picie z kubka niekapka przed snem, jak wpływa na zęby?


jaki niekapek, jak czesto pije, jak pije (bawi sie?), co pije, jak czesto to pije ;-)
Awatar użytkownika
Dorota Grodecka
Ekspert
 
Posty: 124
Rejestracja: 03 lis 2012, 10:33
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 5 times

Re: Stomatolog dziecięcy

Postautor: mikołajkowa » 16 sty 2013, 11:54

Dorota Grodecka pisze:jaki niekapek


to ja może podepnę się pod ten wątek i zapytam jaki niekapek byłby dobry? w naszym przypadku jako pierwszy dla dziecka "po piersi", Młody pije z butelki jak już bardzo musi, tylko jak nie ma mamy ;-), więc myślę, że miłości do butelki raczej nigdy nie będzie
mikołajkowa
 
Posty: 308
Rejestracja: 06 lis 2012, 20:19
Has thanked: 18 times
Been thanked: 3 times

Re: Stomatolog dziecięcy

Postautor: Malwina » 16 sty 2013, 12:25

Dorota Grodecka,

Obrazek


to jest ten nieprzezroczysty :)

Bidon:
dla dzieci od 6 miesięcy
z miękkim silikonowym ustnikiem "niekapkiem"
ergonomiczny kształt dostosowany do rączek dziecka umożliwia pewne trzymanie
niezwykle lekki i wytrzymały
produkt wykonany z polipropylenu (PP) – nie zawiera bisfenolu A
idealny dla aktywnych maluchów
z klipsem do przypięcia do paska, torebki lub wózka

Jak idzie na drzemkę, to wypija sok 100% albo herbatkę Bobovita dla dzieci, a na noc dostaje wodę (chociaż to akurat coraz rzadziej się zdarza), w nocy też dostaje wodę z tego "niekapka".

On nigdy nie bawi się piciem. Jak mu się chce pić, to bierze ze stołu, kładzie się i pije, a jak już nie chce, to odkłada. :)
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Malwina
SuperMama
 
Posty: 3804
Rejestracja: 29 paź 2012, 14:02
Has thanked: 29 times
Been thanked: 68 times

Re: Stomatolog dziecięcy

Postautor: Dorota Grodecka » 16 sty 2013, 22:50

Malwina,
najwazniejszy w niekapku jest ustnik-nie moze byc twardy,sztywny. ten silikonowy jelsi jest dla niego wygodny jest ok.
warto za jakis czas zaproponowac bidon ze slomka....lub taki kubek z dziurkami w wieczku....
przed spaniem w poludnie niech lepiej tez pije wode lub popije ten sok woda....;-)
Awatar użytkownika
Dorota Grodecka
Ekspert
 
Posty: 124
Rejestracja: 03 lis 2012, 10:33
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 5 times

Re: Stomatolog dziecięcy

Postautor: Malwina » 16 sty 2013, 22:53

Dorota Grodecka, dziękuję za odpowiedź :)
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Malwina
SuperMama
 
Posty: 3804
Rejestracja: 29 paź 2012, 14:02
Has thanked: 29 times
Been thanked: 68 times

Re: Stomatolog dziecięcy

Postautor: motylica » 23 sty 2013, 22:45

my chodzimy rodzinnie do jednej i tej sami pani dr.
obecnie ma cykl spotkań z młodszą, u której mamy w jedynce martwicę zęba - efekt obicia o ławę w salonie półtora roku temu :? dopiero po tak długim czasie ząb zaczął obumierać. dała sobie jednak przed świętami wydrążyć otwór i oczyścić, obecnie mamy lekarstwo...

polecam p.dr Emilię Kabzińską: http://www.rankinglekarzy.pl/lekarz/30385/Emilia-Kabzinska/stomatolog/Lodz
Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
motylica
 
Posty: 77
Rejestracja: 23 sty 2013, 21:34
Has thanked: 5 times
Been thanked: 0 time

Re: Stomatolog dziecięcy

Postautor: Blue » 04 lut 2013, 9:35

Mam 3 pytania:

1) corka 9 miesiecy (korygowane 7,5 mies) nie ma zabkow jeszcze.Dziasla ma twarde i opuchniete od 5 miesiaca ale zaden zab sie nie pojawil dotad.Do jakiego wieku maja prawo pojawiac sie pierwsze zeby a kiedy nalezy sie niepokoic ze ciagle ich nie ma?Czy wczesniactwo a co za tym idzie wiek korygowany,ma jakis wplyw i tez odnosi sie do zebow?

2) czy to prawda ze im zeby pozniej wychodza tym sa lepiej zmineralizowane i mocniejsze?Starszej corze zeby wyszly tez pozno bo ok 8 mies i jako 4 latka ma zabki bez zadnych ubytkow czy nalotow,mimo ze wie co to sa slodycze a zeby myje nie po kazdym posilku tylko na dzien dobry i na dobranoc.Czy to raczej geny i higiena sprawiaja ze zeby sa mocne a nie ich pozne wychodzenie?

3) czy smoczek (ten od butelki i ten uspakajajacy do spania) rzeczywiscie zle wplywa na zgryz?Satsza corka pozno rozstala sie ze smoczkiem a zgryz ma bez zarzutu.Czy jeszcze "grozi" jej wada zgryzu jak pojawia sie zeby stale,spowodowana poznym odstawieniem smoczka?
Blue
SuperMama
 
Posty: 18363
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Stomatolog dziecięcy

Postautor: Dorota Grodecka » 07 lut 2013, 11:36

Blue pisze:
1) corka 9 miesiecy (korygowane 7,5 mies) nie ma zabkow jeszcze.Dziasla ma twarde i opuchniete od 5 miesiaca ale zaden zab sie nie pojawil dotad.Do jakiego wieku maja prawo pojawiac sie pierwsze zeby a kiedy nalezy sie niepokoic ze ciagle ich nie ma?Czy wczesniactwo a co za tym idzie wiek korygowany,ma jakis wplyw i tez odnosi sie do zebow?

2) czy to prawda ze im zeby pozniej wychodza tym sa lepiej zmineralizowane i mocniejsze?Starszej corze zeby wyszly tez pozno bo ok 8 mies i jako 4 latka ma zabki bez zadnych ubytkow czy nalotow,mimo ze wie co to sa slodycze a zeby myje nie po kazdym posilku tylko na dzien dobry i na dobranoc.Czy to raczej geny i higiena sprawiaja ze zeby sa mocne a nie ich pozne wychodzenie?

3) czy smoczek (ten od butelki i ten uspakajajacy do spania) rzeczywiscie zle wplywa na zgryz?Satsza corka pozno rozstala sie ze smoczkiem a zgryz ma bez zarzutu.Czy jeszcze "grozi" jej wada zgryzu jak pojawia sie zeby stale,spowodowana poznym odstawieniem smoczka?


ad 1) wczesniactwo ma znaczenie wlasnie tak jak piszesz. spokojnie mozesz czekac na zeby jeszcze i 3-4 miesiace ;-)
ad 2) tak. im dluzej zeby "siedza" w kosci tym dla nich lepiej. geny decyduja tylko jesli chodzi o genetyczne wady tkanek zeba. jesli mowimy o dziedziczeniu, to najwieksze znaczenie ma dziedziczenie nawykow zywieniowych i higienicznych. ;-)
ad 3) żeby powstala wada od tzw.parafunkcji (czy to od ssaniasmoczka, czy nagryzania olowka, czy nawykowego ustawiania żuchwy z boku) musi czynnik dzialac okolo 4h dziennie. czyli jesli spi ze smoczkiem 8h to uklad/rozwoj kosci zapewne jest inny niz by byl, gdyby z tym smoczkiem spala mniej niz 4h. wada w obrebie zebow stalych moze powstac, jesli szczeki nie rozwinely sie prawidlowo z powodu dlugotrwalego ssania smoczka. wada moze tez powstac niezaleznie od parafunkcji, poniewaz to jakiej wielkosci mamy kosci i zeby jest wypadkowa dziedziczenia...po tacie mala szczeka, po mamie duze zeby i mamy stloczenie ;-)
Awatar użytkownika
Dorota Grodecka
Ekspert
 
Posty: 124
Rejestracja: 03 lis 2012, 10:33
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 5 times

Re: Stomatolog dziecięcy

Postautor: Blue » 07 lut 2013, 20:39

aha,dziekuje bardzo za odpowiedz:)
co do spania ze smoczkiem-no tak zasypia z nim a potem jak zasnie to wypluwa.czasem w nocy jej wloze do buzi jak sie wybudzi i zaczyna jeczec,w dzien jak ma gorsze chwile czasem tez jej wloze smoczka.Nie sadze by to wszystko przekraczalo 4h na dobe,ale nie liczylam dokladnie:)
Blue
SuperMama
 
Posty: 18363
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Stomatolog dziecięcy

Postautor: domi86 » 10 lut 2013, 16:44

reklama
domi86
 
Posty: 1
Rejestracja: 10 lut 2013, 16:40
Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time

Re: Stomatolog dziecięcy

Postautor: malaJu » 10 lut 2013, 16:49

domi86, witamy i zapraszamy do działu powitań 8-)
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: Stomatolog dziecięcy

Postautor: Dorota Grodecka » 11 lut 2013, 20:15

malaJu to sie nazywa marketing szeptany, czyli podstawieni ludzie pisza za pieniadze ze gdzies/cos jest super i lepsze niz to co napisane post wyzej ;-) . forma reklamy. dla mnie nie etyczne ;-) . zobacz domi88 ma az jeden post....i to od razu w dziale specjalistycznym...
Awatar użytkownika
Dorota Grodecka
Ekspert
 
Posty: 124
Rejestracja: 03 lis 2012, 10:33
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 5 times

Re: Stomatolog dziecięcy

Postautor: misia-misia » 11 lut 2013, 22:45

ja wracam w sprawie mojego problemu z Majkowym myciem zębów...
Stan na dzisiaj - mycie wygląda tak, że daję Majce szczoteczkę i ona ją gryzie, memlocze itd. Na szczoteczce jest trochę pasty więc pasta rozejdzie się po buzi. Maja ząbkami i dziąsłami gryzie szczoteczkę, więc myślę że źle nie jest...
Ja jej czasem pokieruję szczoteczką, o ile da sobie pokierować.
Gdy jest marudna nawet nie próbuję bo od razu histeria...
Dobre i to prawda?
ObrazekObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
misia-misia
SuperMama
 
Posty: 1755
Rejestracja: 28 paź 2012, 13:32
Has thanked: 1 time
Been thanked: 24 times

Re: Stomatolog dziecięcy

Postautor: Dorota Grodecka » 13 lut 2013, 9:19

cieżko jest mi odpowiedziec. czy dobrze to bedzie wiadomo dopiero za jakis czas...jak najczesciej staraj sie jej te zeby poprawiac...
Awatar użytkownika
Dorota Grodecka
Ekspert
 
Posty: 124
Rejestracja: 03 lis 2012, 10:33
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 5 times

Re: Stomatolog dziecięcy

Postautor: Puma » 13 lut 2013, 12:14

Dorota Grodecka, prosze o pomoc mlodszemu synkowi na dziasle w okolicach 4 tak jakby pod zebem ( ktorego jeszcze nie ma oczywiscie) wyskoczyla sina plamka, czym to moze byc spowodowane? i co w takim przypadku?
Awatar użytkownika
Puma
SuperMama
 
Posty: 659
Rejestracja: 26 lis 2012, 12:07
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Stomatolog dziecięcy

Postautor: Dorota Grodecka » 14 lut 2013, 16:09

Puma pisze:Dorota Grodecka, prosze o pomoc mlodszemu synkowi na dziasle w okolicach 4 tak jakby pod zebem ( ktorego jeszcze nie ma oczywiscie) wyskoczyla sina plamka, czym to moze byc spowodowane? i co w takim przypadku?


mlodszy ma roczek? ma już jakies zeby? z ktorej strony to jest? na wierzchu dziasła czy z boku? od srodka czy od policzka? gora czy dol? jakiej wielkosci? bolesne czy nie? gladkie czy wypukle? potrzebuje wiecej informacji...
Awatar użytkownika
Dorota Grodecka
Ekspert
 
Posty: 124
Rejestracja: 03 lis 2012, 10:33
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 5 times

Re: Stomatolog dziecięcy

Postautor: Puma » 14 lut 2013, 16:23

Dorota Grodecka, tak ma skonczony roczek ma juz jedynki i dwojki na gorze i na dole, to jest z prawej strony
Dorota Grodecka pisze:na wierzchu dziasła czy z boku?
tak jak sie wybija zabek
Dorota Grodecka pisze:gora czy dol?
gora, za nim to sie pojawilo mial stan podgoraczkowy oglolnie nie da sobie tego dotknac, probuje wkladac paluszki do buzi tak jakby zgryzal tym miejscem, pierwszego dnia jak zauwazylam to bylo to wypukle teraz gladkie z tym ze caly czas sine
Awatar użytkownika
Puma
SuperMama
 
Posty: 659
Rejestracja: 26 lis 2012, 12:07
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Stomatolog dziecięcy

Postautor: Dorota Grodecka » 15 lut 2013, 10:05

Jesli towarzyszy temu goraczka i duza bolesnosc, to powinien obejrzec to lekarz dentysta.
Awatar użytkownika
Dorota Grodecka
Ekspert
 
Posty: 124
Rejestracja: 03 lis 2012, 10:33
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 5 times

Re: Stomatolog dziecięcy

Postautor: Puma » 15 lut 2013, 16:27

dentysta juz go widzial, ale nic sie nie dowiedzialam, dziekuje
Awatar użytkownika
Puma
SuperMama
 
Posty: 659
Rejestracja: 26 lis 2012, 12:07
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Stomatolog dziecięcy

Postautor: Dorota Grodecka » 15 lut 2013, 19:17

hmmm....moze to byc spowodowane urazem...moze cos niefortunnie nagryzl (szczoteczka, gryzak, twrada zabawka)...czy ma to charakter krwaiaka? temperatura jest nadal? jak z bolesnoscia?
Awatar użytkownika
Dorota Grodecka
Ekspert
 
Posty: 124
Rejestracja: 03 lis 2012, 10:33
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 5 times

Re: Stomatolog dziecięcy

Postautor: Puma » 16 lut 2013, 18:31

Dorota Grodecka pisze:czy ma to charakter krwaiaka?
na chwile obecna nie, temperatura byla jednorazowa moge go spokojnie juz dotknac, ale sine w dalszym ciagu a jak sie zab wybija moze tak sie dziac?
Awatar użytkownika
Puma
SuperMama
 
Posty: 659
Rejestracja: 26 lis 2012, 12:07
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Stomatolog dziecięcy

Postautor: Dorota Grodecka » 17 lut 2013, 23:16

może, ale nie zapewnie cie, ze to to. obserwuj, czy nie powstaje stan zapalny/ropny, czy nie powieksza się.
Awatar użytkownika
Dorota Grodecka
Ekspert
 
Posty: 124
Rejestracja: 03 lis 2012, 10:33
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 0 time
Been thanked: 5 times

Re: Stomatolog dziecięcy

Postautor: Puma » 19 lut 2013, 13:46

Dorota Grodecka pisze:obserwuj
bede z pewnoscia dziekuje jeszcze raz, wczoraj na szczepieniu uslyszalam, ze to normalne jak zeby wychodza :shock: i ze wyolbrzymiam
Awatar użytkownika
Puma
SuperMama
 
Posty: 659
Rejestracja: 26 lis 2012, 12:07
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Stomatolog dziecięcy

Postautor: caixa » 04 mar 2013, 22:24

Puma, Kaja też miała podobną plamkę a później lej się zrobił i wyszedł ząb.

Ja mam pytanie dotyczące dolnych jedynek, które zaczynają się schodzić w literę V u mojej córki (2,8). Czy powinnam iść na konsultację do ortodonty czy zostawić to aż do momentu wyjścia zębów stałych?
Ostatnio byłam z małą u dentysty i niestety zakończyła się ona niepowodzeniem. ::( Nawet buzi nie otworzyła ( a muszę przyznać, że ze względu na częste kontrole u pediatrów z chęcią to robi ). Nie wiem, czy nie spodobała jej się pani dr czy może samo otoczenie. Chciałam odczekać chwilę i spróbować jeszcze raz. Może u kogoś innego?
Awatar użytkownika
caixa
SuperMama
 
Posty: 10674
Rejestracja: 16 lis 2012, 20:33
Has thanked: 40 times
Been thanked: 222 times

Następna

Wróć do Stomatolog

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości