Jak mądrze inwestować? wywiad z konsultantem

Wszelkie tematy związane z prawem od narodzin dziecka. Formalności urlopowe, przepisy prawne dotyczące mam.

Jak mądrze inwestować? wywiad z konsultantem

Postautor: malaJu » 02 sty 2013, 21:03

http://www.lodzkiemamy.pl/index.php/dzi ... inwestycji


I zapraszam do dyskusji - co macie, nad czym myślicie etc.
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: Jak mądrze inwestować? wywiad z konsultantem

Postautor: Justinaa » 02 sty 2013, 21:15

nie mam, myślałam o subkoncie, ale nadal go nie założyłam
ale mamy nowy rok i może to + artykuł zmotywują mnie do działania
Awatar użytkownika
Justinaa
SuperMama
 
Posty: 1485
Rejestracja: 21 paź 2012, 21:08
Has thanked: 51 times
Been thanked: 16 times

Re: Jak mądrze inwestować? wywiad z konsultantem

Postautor: Fuente » 02 sty 2013, 21:21

a ja ogólnie nie jestem zwolenniczką żadnych polis, funduszy inwestycyjnych, ani ogólnie produktów o horyzoncie czasowym powyżej 5 lat.
Osobiście wolę samodzielne inwestycje, samodzielne gromadzenie kapitału, bo zawsze wychodzi to taniej niż płacenie prowizji bankom, pośrednikom etc. Tyle że wymaga to bardzo dużo samodyscypliny i samozaparcia, na pewno jest to trudniejsze niż wykupienie jakiegoś długoterminowego programu regularnego oszczędzania w banku...

btw. mBank ma teraz fajne rozwiązanie w postaci RSa czyli regularnego oszczędzania przy transakcjach. Mam na myśli opcję z kontem oszczędnościowym, nie z polisą ubezpieczeniową... :)
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Fuente
Moderator
 
Posty: 6317
Rejestracja: 27 paź 2012, 22:20
Has thanked: 42 times
Been thanked: 91 times

Re: Jak mądrze inwestować? wywiad z konsultantem

Postautor: Audiolka » 02 sty 2013, 21:24

Wspólnie z moim bratem ustaliliśmy, że on zamiast dawania Wojtkowi pieniędzy, będzie mu wpłacał pieniądze na konto. Wpłaca od zeszłego roku i muszę przyznać, że uzbierała się już niezła sumka. Wojtek będzie miał dostęp do tych pieniędzy, gdy będzie szedł na studia.
Gdzie są kobiety, tam jest zamieszanie
Obrazek
Awatar użytkownika
Audiolka
Administrator
 
Posty: 3001
Rejestracja: 27 paź 2012, 21:33
Lokalizacja: Uć/Łagiewniki
Has thanked: 41 times
Been thanked: 57 times

Re: Jak mądrze inwestować? wywiad z konsultantem

Postautor: malaJu » 02 sty 2013, 22:00

Fuente, tyle że Ty się na oszczędzaniu znasz, ale 99% ludzi nie ma pojęcia i musi korzystać z usług ludzi doświadczonych. to tak jak ja nie musze płacić tłumaczowi ;)
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: Jak mądrze inwestować? wywiad z konsultantem

Postautor: Fuente » 02 sty 2013, 22:08

malaJu, ale ja uważam, że nawet jeśli ktoś się nie zna, to może ulokować pieniądze we własnym zakresie, albo na zwykłej lokacie bankowej (tu wystarczy porównać tylko oprocentowanie), albo przy dłuższym horyzoncie w obligacjach np i też nie trzeba się jakoś specjalnie na tym znać. Dla laików że tak powiem na pewno nie są przeznaczone skomplikowane programy oszczędnościowe, akcje, czy też samodzielne inwestycje w kontrakty terminowe albo na forexie.

Kwestia jest taka, że kiedy wykupujesz polise regularnego oszczędzania to palcisz kilka ukrytych prowizji zazwyczaj. Za przystąpienie, za lokowanie kapitalu, coroczną za odnowienie polisy, za zerwanie, za zmianę funduszu etc. a w dodatku nie ma rzadnej kontroli nad tym co sie dzieje z Twoimi pieniędzmi. Lepiej, zamiast płacić co miesiąc 100 zł na fundusz regularnego oszczędzania, założyć jakieś dobrze oprocentowane konto oszczędnościowe i te 100 zł przelewać tam. A jak uzbiera się jakaś większa sumka ulokowac na lokacie na dłuższy termin, albo pomyśleć o obligacjach. Tyle, ze tak jak wspominałam, to wymaga pewnego uporu i sukcesywności. Bo w takim układzie nikt Cie nie pogoni do wpłaty tych 100 zł na konto. Jak masz fundusz to spróbuj tej 100 nie wpłacić... zaraz do ciebie zadzwonią, dowala Ci jakąś karę pieniężną albo potraktują to jako zerwanie umowy i wycofają Ci caly program :D

Nie mówię też, ze takie programy są złe... Pewnie są i dobre, ale ogólnie trzeba czytać umowy kilka razy od góry do dołu, wypytywać doradców o każdy niejasny podpunkt. Ja, znając metodę funkcjonowania takich programów "od drugiej strony" po prostu nie do końca im ufam :)
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Fuente
Moderator
 
Posty: 6317
Rejestracja: 27 paź 2012, 22:20
Has thanked: 42 times
Been thanked: 91 times

Re: Jak mądrze inwestować? wywiad z konsultantem

Postautor: kari » 02 sty 2013, 23:00

ja się w to nigdy nie zagłębiałam, była pani z propozycją długoterminowej inwestycji, ale są ale jak już Fuente pisała zawiłe umowy, czasem utrata 100% włożonego kapitału, a nie oszukujmy się kto ma pewność, że w ciągu tych 5 lat będzie wstanie odłożyć nawet to 100 zł?

ja jak na razie dla Filipa odkładam na wspomnianym mSaverze, do tego dorzuciłam tam kwotę z kilku lokat, do innych form nie mam jakoś zaufania i chyba nie lubię ryzykować, zastanawiałam się kiedyś nad funduszami inwestycyjnymi, ale to też na dłużej, bo ostatnio one jakoś dobrze nie stoją
Awatar użytkownika
kari
SuperMama
 
Posty: 10247
Rejestracja: 28 paź 2012, 12:26
Has thanked: 64 times
Been thanked: 146 times

Re: Jak mądrze inwestować? wywiad z konsultantem

Postautor: Fuente » 02 sty 2013, 23:06

kari pisze:na wspomnianym mSaverze
bo generalnie to chyba jedna z najlepszych propozycji lokowania środków jaka się pojawila ostatnimi czasy w bankach, pod warunkiem, że nie dokupi sie do tego polisy :) Bo z polisą to już niestety inna bajka...

Swego czasu chyba Citi Handlowy miał coś podobnego w swojej ofercie, tyle że przy karcie płatniczej, ale pieniądze odkładaly się na konto zdecydowanie mniej korzystnie oprocentowane.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Fuente
Moderator
 
Posty: 6317
Rejestracja: 27 paź 2012, 22:20
Has thanked: 42 times
Been thanked: 91 times

Re: Jak mądrze inwestować? wywiad z konsultantem

Postautor: malaJu » 02 sty 2013, 23:08

my mamy fundusz inwestycyjny (mąż) oraz polisę ubezpieczeniowo-inwestycyjną (ja). grosze wpłacamy, ale ustalilsmy taką składkę, żeby wlasnie zawsze dać radę ją wpłacić. Mąż jest dodatkowo ubezpieczony w pracy. Dzieki temu, gdyby jednego z nas zabrakło, drugie bedzie miało na spłatę hipoteki.
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: Jak mądrze inwestować? wywiad z konsultantem

Postautor: Blue » 18 sty 2013, 10:54

Niestety nie mam pomyslow w tym temacie a chcialabym.Poza tym ze najlepsza inwestycja jest ziemia (nie trzeba sie od razu budowac przeciez jak brak srodkow) i ogolnie nieruchomosci to na "zywa" gotowke brak mi dobrego pomyslu.Troche jestem zaskoczona ze lokaty sa polecane jako produkt oszczednosciowy,zawsze uwazalam ze to styl oszczedzania dla tych co nie maja pomyslu a chca "cokolwiek" zrobic i ze to styl oszczedzania emerytow:)Ale Fuente skoro znasz to "od kuchni" to wierze ze lokata to jednak dobry pomysl.Sama wlasnie wybieralam glownie lokaty-dobre byly te z Getin banku a teraz mam od niechcenia lokate progresywna w mbanku.Oprocentowanie jednak nie powala,chyba ze na ziemie ze smiechu.
Kusza mnie rekalmy w TV odnosnie dlugoterminowego oszczedzania na przyszlosc dzieci,ale kompletnie nie mam czasu by zaglebic sie w temat,rozgrysc czy to rzecz warta ulokowania srodkow czy zwykla sciema.Czy jezeli ktos sie zna na tym lub sam korzysta,moze podpowiedziec jakies ciekawe oferty dlugoterminowego oszczedzania?Mam na mysli te tego typu ze co miesiac odkladasz po 100-200 zl.Niestety sama nie wiem czego chce i czego oczekuje-nie wiem czy chce polise posagowa,tylko element inwestycyjn y czy tez ubezpieczeniowe-nic nie wiem.Do tego nie mam czasu na robienie symulacji ani benchmarku.Ktos moze cos podpowie?Mam na mysli jakies konkretne ofert konkretnych bankow lub instytucji finansowych.Jednym slowem-jak oszczedzac na przyszlosc dzieci?
Blue
SuperMama
 
Posty: 18363
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Jak mądrze inwestować? wywiad z konsultantem

Postautor: Fuente » 18 sty 2013, 13:52

Blue pisze:Jednym slowem-jak oszczedzac na przyszlosc dzieci?


Jak się na tym trochę znasz to polecam samodzielne inwestowanie (nie w funduszach bo Banki zdzierają prowizję). Zakładasz samodzielne konto maklerskie (najlepsze jest w BOŚu moim zdaniem) ale całkiem niezłe jest tez w mBanku i MultiBanku. Możesz samodzielnie kupować obligacje, akcje, wtedy masz całkowitą kontrole nad tym kiedy i ile kupujesz...

Moim zdaniem jak ktoś sie nie zna na inwestowaniu to można właśnie zrobic sobie zlecenie stałe w swoim banku np na kwote min, 100 zł i co miesiąc bank automatycznie będzie przelewał za Ciebie pieniądze np. na konto oszczędnościowe. Najlepiej wybierac takie z % na poziomie jakis 5%.

Oczywiście można ulokowac pieniądze w funduszu, ale ja im nie ufam, są tak zarządzane że w efekcie Ty nie masz nic do powiedzenia... lepiej już inwestowac samodzielnie poprzez rachunek maklerski :)
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Fuente
Moderator
 
Posty: 6317
Rejestracja: 27 paź 2012, 22:20
Has thanked: 42 times
Been thanked: 91 times

Re: Jak mądrze inwestować? wywiad z konsultantem

Postautor: Blue » 18 sty 2013, 16:26

Fuente-no wlasnie nie bardzo sie na tym znam,jedynie lekko w teorii bo moje wyksztalcenie mozna podciagnac pod powiedzmy ekonomiczne.W samodzielnej praktyce jeszcze nie zglebilam tematu.Moze to kogos zdziwi lub rozsmieszy ale u mnie wazny jest czas-a raczej jego brak.Sa dni ze ledwo mam czas zjesc,bo to,bo tamto,zakupy robie glownie przez internet bo brak mi czasu itp.wiec niestety nie sadze ze mialabym chwile by sledzic na biezaco i podejmowac decyzje kiedy akcje kupic,kiedy sprzedac itp.Marzy mi sie by ktos robil to zamnie-na zasadzie-ja "odwalam" sprawe wplacajac dana kwote i niech robia z ta forsa co chca byleby sie mnozyla hahaha :)Poki co mam po prostu lokaty.
Ktos znajomy zalozyl w ramach oszczedzania dla dziecka Strategię Lwa w ING,ale na internecie nie znalazlam potwierdzenia zeby warto bylo temu przyjrzec sie blizej,sa raczej negatywne opinie...

A tak poza tematem-polecam przeczytac ksiazke "Bogaty ojciec,biedny ojciec".
Typowe amerykanskie lanie wody,Bron Boze nie ma tam recepty na to jak sie dorobic,
ale ksiazka odrobine daje do myslenia,o finansach ale przede wszystkim o zyciu tak wogole.
Nie była zła:)
Blue
SuperMama
 
Posty: 18363
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Jak mądrze inwestować? wywiad z konsultantem

Postautor: Blue » 25 sty 2018, 22:15

Blue
SuperMama
 
Posty: 18363
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: Jak mądrze inwestować? wywiad z konsultantem

Postautor: lmyszka » 26 sty 2018, 15:51

<3 Wiktor <3 14.06.2009
<3 Kacper <3 14.08.2013
Awatar użytkownika
lmyszka
Moderator
 
Posty: 11299
Rejestracja: 27 paź 2012, 20:02
Has thanked: 77 times
Been thanked: 104 times

Re: Jak mądrze inwestować? wywiad z konsultantem

Postautor: Blue » 26 sty 2018, 16:14

Blue
SuperMama
 
Posty: 18363
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times


Wróć do Formalności

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości

cron