"Idziemy" do przedszkola, czyli co będzie potrzebne

Pani Agnieszka Grusiecka, na co dzień pracująca w jednym z łódzkich przedszkoli jako wychowawca grupy.

"Idziemy" do przedszkola, czyli co będzie potrzebne

Postautor: caixa » 04 maja 2013, 11:34

Ponieważ stoimy przed ważnym wydarzeniem w naszym życiu ;;)) , czyli pierwszym dniem w przedszkolu mojego maluszka, w głowie układam listę rzeczy co trzeba zrobić/ zabrać/ załatwić. Pomyślałam, że taki wątek pomoże tym "świeżym" mamom w sprawach organizacyjnych bo ja np. mam milion pytań :D .

Z informacji, które zdobyłam będą potrzebne:
- pantofle
- piżamka
- ubranka na zmianę

Wiem, że za przedszkole płaci się do 10 każdego miesiąca i że poprzedni miesiąc jest rozliczany z niewykorzystanych godzin/ posiłków. I tu moje pierwsze pytanie. Jeśli opłaca się przelewem. Takie rozliczenie dostaje się w sekretariacie na początku każdego miesiąca?

Chciałam również zapytać jak wygląda sprawa pomocy dzieciom w ubieraniu np. butów. Czy te młodsze dostają taką pomoc?

I jeszcze jedno pytanie. Czym się zajmuje komitet? Bo zostałam do niego zapisana i zareklamowana jako osoba ze zdolnościami plastycznymi i aż się boję co mnie czeka. :lol: :lol:
Awatar użytkownika
caixa
SuperMama
 
Posty: 10674
Rejestracja: 16 lis 2012, 20:33
Has thanked: 40 times
Been thanked: 222 times

Re: "Idziemy" do przedszkola, czyli co będzie potrzebne

Postautor: agnieszka19 » 04 maja 2013, 12:38

caixa pisze:Takie rozliczenie dostaje się w sekretariacie na początku każdego miesiąca?


U nas najczęściej wychowawczynie rozdają rozliczenia :)

caixa pisze:Chciałam również zapytać jak wygląda sprawa pomocy dzieciom w ubieraniu np. butów. Czy te młodsze dostają taką pomoc?


Oczywiście.To jest normalne a takie maluchy potrzebują pomocy w wielu kwestiach a Pani muszą pomagać. Dlatego w najmłodszej grupie oprócz nauczyciela jest tzw. pomoc nauczyciela i nieraz jeszcze woźna.

caixa pisze:Czym się zajmuje komitet?

Sam komitet u nas właściwie podjął tylko decyzje o wysokości komitetu rodzicielskiego. Ja dodatkowo należę do Rady rodziców więc my ustalamy na co dokładnie zostaną wydane pieniądze, rozliczamy się z nich itd.
ObrazekObrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
agnieszka19
SuperMama
 
Posty: 4175
Rejestracja: 28 paź 2012, 23:10
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 13 times
Been thanked: 52 times

Re: "Idziemy" do przedszkola, czyli co będzie potrzebne

Postautor: malaJu » 04 maja 2013, 15:15

U nas rozliczenie daje intendentka. Ale na pewno powiedzą Ci, do kogo uderzyć z pytaniami w tej kwestii.

caixa pisze:Chciałam również zapytać jak wygląda sprawa pomocy dzieciom w ubieraniu np. butów. Czy te młodsze dostają taką pomoc?

W przedszkolu, gdzie pracowałam, młodsze dzieci zawsze mają pomoc przy ubieraniu. Wychowawczyni, woźna, pomoc nauczyciela, a gdy trzeba to jeszcze jedna osoba.
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: "Idziemy" do przedszkola, czyli co będzie potrzebne

Postautor: caixa » 04 maja 2013, 16:35

agnieszka19, a czym różni się komitet od rady rodziców?

Aha, słyszałam również, że podpisuje się jakieś oświadczenie, że pozwalam podcierać dziecko po skorzystaniu z toalety. Ale nikt mi nic nie mówił jak podpisywałam papiery.
Awatar użytkownika
caixa
SuperMama
 
Posty: 10674
Rejestracja: 16 lis 2012, 20:33
Has thanked: 40 times
Been thanked: 222 times

Re: "Idziemy" do przedszkola, czyli co będzie potrzebne

Postautor: agnieszka19 » 04 maja 2013, 20:16

Tzn. wydaje mi się, że komitet to jest w każdej grupie przedszkolnej i są to 3 osoby a Rada rodziców to po jednym rodzicu z każdej grupy przedszkolnej:)
ObrazekObrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
agnieszka19
SuperMama
 
Posty: 4175
Rejestracja: 28 paź 2012, 23:10
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 13 times
Been thanked: 52 times

Re: "Idziemy" do przedszkola, czyli co będzie potrzebne

Postautor: AgaGrusiecka » 01 sie 2013, 19:40

Wracając do tematu :) Na początek najważniejsze są ubranka na zmianę (2-3 komplety, łącznie ze skarpetkami). Każdemu dziecku może zdarzyć się zsiusiać czy zalać bluzeczkę zupą. Dobrze jest mieć 2 pary butów na zmianę, ponieważ czasem dziecko może zmoczyć buty, jeśli posika się na stojąco. Buty powinny być wygodne, na gumowej podeszwie, pełne (żeby nie spadały z nóg) wsuwane lub na rzep. Generalnie takie, żeby dziecko w łatwy i prosty sposób mogło je samodzielnie włożyć.
Ubranka: Przedszkole to miejsce gdzie dzieci się bawią, przede wszystkim na dywanie. Ubranka powinny być lekkie, nie krępujące ruchów dziecka, łatwe do zdejmowania i zakładania. Mamy chłopaków-swoim pociechom zakładajcie raczej spodnie dresowe, łatwo je dziecku zdjąć gdy chce siku. Dziewczynki najlepiej ubierać w getry. Ubrania ze skomplikowanymi zapięciami, suwakami, paskami najlepiej zostawić w domu. Dziewczynki powinny mieć też spięte włosy, by nie lądowały w talerzu podczas posiłków. Ograniczcie drogie Mamy ilość gumek i spinek, bo i tak większość się zgubi. Małe damy potrafią czesać się kilka razy dziennie :) Jeżeli nauczycielka wyrazi zgodę, można zostawić dla swojej pociechy grzebień (ale to raczej nie pierwszego dnia).
Kolejną rzeczą przydatną pierwszego dnia są chusteczki. Zwykle zostają jakieś zapasy z poprzedniego roku, ale można podarować grupie paczkę chusteczek (najlepiej tych wyciąganych z pudełka). Nie jest to wielki wydatek, a w pierwszych dniach przedmiot najbardziej pożądany :)
Reszty dowiecie się podczas zebrania z rodzicami w pierwszym tygodniu września. Podczas zebrania można zapytać o zasady wychodzenia z dziećmi na spacery. Jeśli nauczycielka wychodzi z dziećmi bez względu na pogodę (oczywiście bez przesady), to warto dziecko zaopatrzyć w kalosze i płaszcz przeciwdeszczowy i zostawić taki zestaw w szatni :)
Obrazek
Obrazek
AgaGrusiecka
Ekspert
 
Posty: 3867
Rejestracja: 29 lip 2013, 12:55
Has thanked: 60 times
Been thanked: 176 times

Re: "Idziemy" do przedszkola, czyli co będzie potrzebne

Postautor: caixa » 01 sie 2013, 20:45

AgaGrusiecka, szkoda, że nie było cię wcześniej bo wielu rzeczy, o których piszesz dowiadywałam się po jakimś czasie.
Małej zostawiałam po 2-3 komplety ubranek. Były dni, że się nie przydały a były takie, że dostawałam ją w ostatniej sztuce.
Spinki- przepadło ich całe tuziny :lol: . Będę już wiedzieć, że mam nie dawać. :) O grzebieniu nie myślałam.
Chusteczki- u nas co miesiąc rodzice przynosili paczkę.
Nie wiem jak wygląda sprawa z kremami.
Czapkę zawsze zostawiałam.
Awatar użytkownika
caixa
SuperMama
 
Posty: 10674
Rejestracja: 16 lis 2012, 20:33
Has thanked: 40 times
Been thanked: 222 times

Re: "Idziemy" do przedszkola, czyli co będzie potrzebne

Postautor: Patrycja11 » 01 sie 2013, 20:53

AgaGrusiecka pisze:Kolejną rzeczą przydatną pierwszego dnia są chusteczki. Zwykle zostają jakieś zapasy z poprzedniego roku, ale można podarować grupie paczkę chusteczek (najlepiej tych wyciąganych z pudełka). Nie jest to wielki wydatek, a w pierwszych dniach przedmiot najbardziej pożądany
matko kochana, jak czytam to mi słabo. Umrę na zawał, jak Boga kocham.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Patrycja11
Moderator
 
Posty: 9186
Rejestracja: 30 paź 2012, 13:47
Lokalizacja: Konstantynów
Has thanked: 198 times
Been thanked: 117 times

Re: "Idziemy" do przedszkola, czyli co będzie potrzebne

Postautor: malaJu » 01 sie 2013, 20:54

Patrycja11, uwierz mi, ze to nie na łzy. Potem zaczyna się lepsze - katar! Duuużo kataru!
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: "Idziemy" do przedszkola, czyli co będzie potrzebne

Postautor: lmyszka » 01 sie 2013, 20:55

malaJu pisze:Patrycja11, uwierz mi, ze to nie na łzy. Potem zaczyna się lepsze - katar! Duuużo kataru!


Milcz =)))) =)))) =))))
<3 Wiktor <3 14.06.2009
<3 Kacper <3 14.08.2013
Awatar użytkownika
lmyszka
Moderator
 
Posty: 11299
Rejestracja: 27 paź 2012, 20:02
Has thanked: 77 times
Been thanked: 104 times

Re: "Idziemy" do przedszkola, czyli co będzie potrzebne

Postautor: Patrycja11 » 01 sie 2013, 20:56

malaJu pisze:Patrycja11, uwierz mi, ze to nie na łzy. Potem zaczyna się lepsze - katar! Duuużo kataru!
wolę katar niż łzy mojego syna. Ale wiesz jaka ja jestem :roll:
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Patrycja11
Moderator
 
Posty: 9186
Rejestracja: 30 paź 2012, 13:47
Lokalizacja: Konstantynów
Has thanked: 198 times
Been thanked: 117 times

Re: "Idziemy" do przedszkola, czyli co będzie potrzebne

Postautor: caixa » 01 sie 2013, 20:57

Patrycja11, dasz radę. Każda daje. To co ty zrobisz jak będziesz musiała oddać Gabrysia innej kobiecie? :lol:
Awatar użytkownika
caixa
SuperMama
 
Posty: 10674
Rejestracja: 16 lis 2012, 20:33
Has thanked: 40 times
Been thanked: 222 times

Re: "Idziemy" do przedszkola, czyli co będzie potrzebne

Postautor: Patrycja11 » 01 sie 2013, 21:00

caixa pisze:Patrycja11, dasz radę. Każda daje. To co ty zrobisz jak będziesz musiała oddać Gabrysia innej kobiecie? :lol:
never. :lol:
wolę nie wybiegać myślami tak w przyszłość :) ;;))
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Patrycja11
Moderator
 
Posty: 9186
Rejestracja: 30 paź 2012, 13:47
Lokalizacja: Konstantynów
Has thanked: 198 times
Been thanked: 117 times

Re: "Idziemy" do przedszkola, czyli co będzie potrzebne

Postautor: Deco-Ania » 01 sie 2013, 21:18

caixa pisze:Z informacji, które zdobyłam będą potrzebne:- pantofle- piżamka- ubranka na zmianę
dodałabym wygodne ubranka - zwłaszcza spodenki/spódniczki - takie bez guziczków, nap. Najlepsze są takie z gumka w pasie (ułatwiają życie w przedszkolu maluszkom i ... paniom)

caixa pisze:Jeśli opłaca się przelewem.
Upewnij się, czy można płacic przelewem. W naszym "starym" było to bardzo niemile widziane.
O rozliczeniu najczęściej dowiadywałam się w sekretariacie, kiedy poszłam wnieść opłaty. Ale sama sobie w domu to obliczałam.
Podobnie z terminem płatności - też dowiedz się do kiedy: w starym było do 15-go, w nowym jest do 10-go.

caixa pisze:Czy te młodsze dostają taką pomoc?
W naszym tak. Kiedy był czas posiłków, leżakowania do maluszków przychodziły dodatkowe panie (np. pani woźna, ktoś z kuchni, nawet pani dyrektor) i pomagał w jedzeniu, ubieraniu się/rozbieraniu. Poza tym stale z maluszkami była tzw. pomoc nauczyciela, jako drugi opiekun w najmłodszej grupie (i przyznać musze, że dla mnie robiła znacznie lepsze wrażenie, niż Pani, która była głównym opiekunem)

caixa pisze:słyszałam również, że podpisuje się jakieś oświadczenie, że pozwalam podcierać dziecko po skorzystaniu z toalety.
:shock: U nas nic takiego nie było. I uważam, że to śmieszne. Chociaz w dzisiejszych czasach trzeba mieć "podkładkę" na wszystko..

Komitet/Rada Rodziców
Jakieś dziwne twory jak dla mnie. O wysokości składki na komitet poinformowała rodziców pani dyrektor na pierwszym zebraniu.
Do Rady Rodziców tez niby byłam zapisana, ale kompletnie przez cały rok nic się w związku z tym nie zadziało.

chusteczki Oj tak! U nas trzeba było przynosić paczkę chusteczek higienicznych co dwa miesiące, raz w semestrze paczkę chusteczek nawilżanych.
Z rzeczy, które jeszcze mieliśmy przynieść to papier ksero (raz w semestrze).
I proszę - nie pytajcie mnie na co w takim razie poszły pieniądze z Komitetu Rodzicielskiego (bo na pewno nie też np. na prezenty dla dzieci z różnych okazji)
Obrazek
Obrazek
Deco-Ania
SuperMama
 
Posty: 10551
Rejestracja: 31 paź 2012, 11:07
Has thanked: 97 times
Been thanked: 194 times

Re: "Idziemy" do przedszkola, czyli co będzie potrzebne

Postautor: caixa » 01 sie 2013, 21:33

Deco-Ania, dzięki. Jako, że już 2 miesiące przedszkola za nami więcej.
W naszym przedszkolu płatności są do 10-tego, przelew mile widziany. ;;))
CO do pomocy. Kaja była w baaaardzo dobrej sytuacji bo była jako jedyna nowa. Duża uwaga była skupiona głównie na niej co nie przeszkodziło w doprowadzeniu jej do strachu przed zakładaniem bluzki. Musiała się zaplątać :roll: .
Awatar użytkownika
caixa
SuperMama
 
Posty: 10674
Rejestracja: 16 lis 2012, 20:33
Has thanked: 40 times
Been thanked: 222 times

Re: "Idziemy" do przedszkola, czyli co będzie potrzebne

Postautor: Deco-Ania » 01 sie 2013, 21:39

caixa pisze:Deco-Ania, dzięki. Jako, że już 2 miesiące przedszkola za nami więcej.
hihi - nie spojrzałam na datę pierwszego postu :-)
Ale może przyda się innym mamom.
Obrazek
Obrazek
Deco-Ania
SuperMama
 
Posty: 10551
Rejestracja: 31 paź 2012, 11:07
Has thanked: 97 times
Been thanked: 194 times

Re: "Idziemy" do przedszkola, czyli co będzie potrzebne

Postautor: AgaGrusiecka » 01 sie 2013, 22:17

Chusteczki tak jak pisze malaJu przede wszystkim na smarkające a nie płaczące nosy :) W każdym przedszkolu jest inny system. W jednych każą przynosić, u mojego syna płaciłam 10zł na cały rok, a u nas jest składka miesięczna na potrzeby klasy, w tym chusteczki i ręczniki jednorazowe (nie używamy szmacianych).
Deco-Ania pisze:I proszę - nie pytajcie mnie na co w takim razie poszły pieniądze z Komitetu Rodzicielskiego (bo na pewno nie też np. na prezenty dla dzieci z różnych okazji)

Co składek na komitet rodzicielski, wiem tyle, ile u mojego młodego w przedszkolu, bo u nas z racji składek klasowych komitetu nie ma. Z tego komitetu dzieci mają opłacane teatrzyki, oprawę muzyczną imprez (typu bal jesieni czy wiosny), pikniki i koncerty na terenie przedszkola, do tego dofinansowania do wycieczek i prezentów dla dzieci. Oczywiście na te prezenty idą grosze, więc my zdecydowaliśmy o prezentach wspólnych - do klasy zamiast tych indywidualnych za astronomiczną kwotę np. 10zł.
Rada Rodziców u nas odgrywa bardzo ważną rolę. Na zebraniach podejmuje różne decyzje dotyczące potrzeb przedszkola, występuje do Dyrekcji z prośbami w imieniu Rodziców, np. o organizację Zielonego Przedszkola, wyraża zgodę na współfinansowanie przez Rodziców programów, które piszemy i na które dostajemy dotacje.
caixa pisze:słyszałam również, że podpisuje się jakieś oświadczenie, że pozwalam podcierać dziecko po skorzystaniu z toalety.

Z tym podcieraniem jest tak, że nam nie wolno, aby nikt nie oskarżył nas o molestowanie seksualne dziecka. Jednak jest to dotykanie miejsc intymnych. Pewnie dyrekcja i nauczycielki przedszkola zabezpieczają się w ten sposób przed takimi właśnie oskarżeniami. My mówimy naszym Rodzicom, że nam nie wolno i koniec, dzieci mają wycierać się same. A w praktyce wiadomo jak to wygląda... zwłaszcza na początku :lol: Ale Rodzice, troszkę nastraszeni, trenują dzieci w domu w podcieraniu pupy.

Poprawiłam cytat. Pepsi.
Obrazek
Obrazek
AgaGrusiecka
Ekspert
 
Posty: 3867
Rejestracja: 29 lip 2013, 12:55
Has thanked: 60 times
Been thanked: 176 times

Re: "Idziemy" do przedszkola, czyli co będzie potrzebne

Postautor: lmyszka » 02 sie 2013, 6:00

AgaGrusiecka, z tym podcieraniem to jest masakra u Nas na początku Panie pomagały, o ile dziecko przyznało się że potrzebuje pomocy =))))
Ja tam zawsze wiem kiedy było cos grubszego =))))
<3 Wiktor <3 14.06.2009
<3 Kacper <3 14.08.2013
Awatar użytkownika
lmyszka
Moderator
 
Posty: 11299
Rejestracja: 27 paź 2012, 20:02
Has thanked: 77 times
Been thanked: 104 times

Re: "Idziemy" do przedszkola, czyli co będzie potrzebne

Postautor: Deco-Ania » 02 sie 2013, 7:02

AgaGrusiecka pisze:Z tego komitetu dzieci mają opłacane teatrzyki, oprawę muzyczną imprez (typu bal jesieni czy wiosny), pikniki i koncerty na terenie przedszkola, do tego dofinansowania do wycieczek i prezentów dla dzieci.
Brzmi logicznie i też myślałam, że o to chodzi. Tymczasem nie zawsze. Np. za koncerty w przedszkolu czy wyjścia do sali zabaw, wnosiliśmy dodatkową opłatę.
No dobra - może ze dwa razy w ciągu roku był teatrzyk.

AgaGrusiecka pisze:trenują dzieci w domu w podcieraniu pupy.
Musze przyznać, że wydaje mi się to trudniejsze niż odpieluchowanie. Kompletnie nie wiem jak podejść do tematu :-(
Obrazek
Obrazek
Deco-Ania
SuperMama
 
Posty: 10551
Rejestracja: 31 paź 2012, 11:07
Has thanked: 97 times
Been thanked: 194 times

Re: "Idziemy" do przedszkola, czyli co będzie potrzebne

Postautor: AgaGrusiecka » 02 sie 2013, 8:35

Rączki małego dziecka są jeszcze krótkie, więc na stojąco do pupy nie dosięgnie. Ja uczę swojego syna wycierać pupę na siedząco. Nie jest to łatwa do opanowania sztuka, ponieważ musi jeszcze utrzymywać równowagę na dużym sedesie. Kupuję mu papier nawilżany w Rossmannie i dzięki temu łatwiej się wyciera. Oczywiście potem pada hasło: "już wytarłem, teraz ty" i muszę poprawić, ale idzie mu już całkiem nieźle :)
lmyszka pisze:AgaGrusiecka, z tym podcieraniem to jest masakra u Nas na początku Panie pomagały, o ile dziecko przyznało się że potrzebuje pomocy =))))
Ja tam zawsze wiem kiedy było cos grubszego =))))

Oczywiście, że dziecko musi o pomoc poprosić. Dzieci do toalety chodzą same, nie wchodzę za nimi, nie sprawdzam (chyba, że długo nie wychodzą). Wiem, że są przedszkola, w których panie każą załatwiać potrzeby przy otwartych drzwiach, ponoć ze względu na bezpieczeństwo. Mnie wystarczy, że mam otwarte drzwi od łazienki, od poszczególnych kabin mieć nie muszę.
Obrazek
Obrazek
AgaGrusiecka
Ekspert
 
Posty: 3867
Rejestracja: 29 lip 2013, 12:55
Has thanked: 60 times
Been thanked: 176 times

Re: "Idziemy" do przedszkola, czyli co będzie potrzebne

Postautor: malaJu » 23 sie 2013, 20:48

ok, wpadłam na pomysł, by napisać tekst o wyprawce tej potrzebnej i ten wyimaginowanej ;)
Doświadczone - napiszcie, co z tzw. gadżetów naprawdę się przydało.
Niedoświadczone - napiszcie, czego zakup rozważacie.
AgaGrusiecka - a Ty powiedz, kto ma rację.

A ja potem zrobię z tego "myśli zebrane" dla potomności.

Najpierw może wkleję, co mnie natchnęło.
Jak wiecie, pracowałam w przedszkolu 10 lat, więc wiem mniej więcej, co jest potrzebne w placówce publicznej. Dziś trafiłam na linki, próbujące mnie nakłonić do zakupu własnie kilku "niezbędnych" rzeczy.
Na początek wprasowanki. Całkiem fajna opcja, by dziecko nie wyszło z cudzą bluzą lub, co gorsza, ktoś z naszą.
http://www.podpisane.pl/

a potem się zaczeło:
http://forkidi.pl/p/31/712/fartuszek-do ... olaka.html
http://forkidi.pl/StephenJoseph-lunchbox-dla-dzieci-zoo
http://forkidi.pl/p/37/223/spiworek-roz ... olaka.html

i takie teksty:
http://parenting.pl/portal/wyprawka-dla-przedszkolaka
http://www.abcprzedszkola.pl/artykuly/1 ... edszkolaka

Jak babcię kocham, nigdy nie był potrzebny w przedszkolu papier toaletowy przyniesiony z domu...
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: "Idziemy" do przedszkola, czyli co będzie potrzebne

Postautor: Patrycja11 » 23 sie 2013, 21:03

Ja myślę, że potrzebujemy ( zatem zaczęłam kupowanie ;) )

- spodnie dresowe
- dres
- koszulki do przedszkola, które będzie mógł pomalować, poplamić, porysować, cokolwiek..żeby obyło się bez fartuszka do malowania ;)
- ręczniczek, swój własny i dzięki Ju za link z wprasowankami. Przyda mi się.
- szczotka do zębów, bo chyba myją ząbki, nie?
- jakieś obuwie. Sama zastanawiam się jakie :XC Crocsy?
- piżamka

Na zmianę:
* majteczki
* spodnie
* gdyby się posiusiał to również skarpetki
* bluzeczki (jakby coś)

Najchętniej dałabym mu komórkę, żebym mogła dzwonić co chwilkę z pytaniem co porabia, ale to żarcik oczywiście :lol:
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Patrycja11
Moderator
 
Posty: 9186
Rejestracja: 30 paź 2012, 13:47
Lokalizacja: Konstantynów
Has thanked: 198 times
Been thanked: 117 times

Re: "Idziemy" do przedszkola, czyli co będzie potrzebne

Postautor: wikusia » 23 sie 2013, 21:09

Dziś dostałam kartkę pt "Niezbędne wyposażenie przedszkolaka" i jest tam:
-obuwie na zmianę
-dwa woreczki podpisane, jeden na buty, drugi na ubranka na zmianę
-kpl ubranek na zmianę
-fartuszek ochronny na zajęcia plastyczne
-chusteczki higieniczne 1 op po 100 szt
-ręcznik papierowy 2 szt

Reszty dowiem się po zebraniu.
wikusia
SuperMama
 
Posty: 606
Rejestracja: 23 lis 2012, 20:48
Has thanked: 10 times
Been thanked: 18 times

Re: "Idziemy" do przedszkola, czyli co będzie potrzebne

Postautor: caixa » 23 sie 2013, 21:12

malaJu, ja o 3/4 przedmiotów z tej listy nie słyszałam. :?

Ja mam/ miałam:
- piżamkę
- buciki na zmianę (wsuwane, żeby łatwo było małej założyć)
- kubeczek, szczoteczkę, pastę
- jasiek (pozostałą pościel zapewnia przedszkole)
- ubranka na zmianę (2 x majtki, 1 x skarpetki, spodenki, 2 x koszulka)
- chusteczki higieniczne wyciągane
- ręczniki papierowe
Ubrania - zakładam codziennie to co uważam. Nigdy nie martwiłam się, że dziecko zaleje mi bluzkę, spódniczkę czy spodnie

Chciałam kupić jeszcze jakieś akcesoria (kredki, kartony, plastelinę). To miecia podpowiedziała, że warto dostarczyć co jakiś czas.

Mam jeszcze pytanie organizacyjne. Czy przedszkola pracują tydzień przed rozpoczęciem roku?
Awatar użytkownika
caixa
SuperMama
 
Posty: 10674
Rejestracja: 16 lis 2012, 20:33
Has thanked: 40 times
Been thanked: 222 times

Re: "Idziemy" do przedszkola, czyli co będzie potrzebne

Postautor: malaJu » 23 sie 2013, 21:16

jak widać, co przedszkole to inna lista. Rozmawiałam z Agnieszką i jej rada jest tylko jedna zasadnicza: poczekać do zebrania.

Poza tym, podkreśliła, że w przedszkolu dzieci ciężko znoszą, gdy inne przynoszą swoje przybory, np. piśmiennicze. Takie kredki czy mazaki z Monster High mogą być powodem wielu kłótni i łez. Lepiej ich nie dawać, bo zaczyna się niezdrowa rywalizacja "proszę Pani, bo ona mi nie chce pożyczyć; a ona to nie chce się ze mną bawić". Poza tym, co wiem z własnego doświadczenia, takie rzeczy potrafią się "gubić".
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: "Idziemy" do przedszkola, czyli co będzie potrzebne

Postautor: caixa » 23 sie 2013, 21:18

malaJu, jeśli chodzi o artykuły... Nigdy nie pomyślałam, żeby dać je dziecku. Myślałam raczej, żeby przekazać je nauczycielce dla całej grupy. Wiesz, jako wsparcie dla przedszkola a nie dla dziecka jako jednostki.
Awatar użytkownika
caixa
SuperMama
 
Posty: 10674
Rejestracja: 16 lis 2012, 20:33
Has thanked: 40 times
Been thanked: 222 times

Re: "Idziemy" do przedszkola, czyli co będzie potrzebne

Postautor: malaJu » 23 sie 2013, 21:30

caixa, nie pisałam do Ciebie, tylko tak ogólnie. Wielokrotnie widziałam, gdy dzieci przynosiły zabawki i przybory z domu, mimo że to nie był dzień zabawek (zazwyczaj jeden dzień w tygodniu jest taki, że dzieci mogą przynieść coś z domu, żeby pokazać i pobawić się z kolegami). Dzieci bardzo chcą mieć to, co modne, co ma kolega. A jak jeden przynosi tyle, że szafce mu się nie mieści, to co począć. Czasem nauczycielki proszą, by zanieść do szatni albo chowają do biurka, ale piórnika za bardzo wynieść się nie da, bo przecież się przydaje.
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: "Idziemy" do przedszkola, czyli co będzie potrzebne

Postautor: caixa » 23 sie 2013, 21:35

malaJu, rozumiem. ;;)) Myślałam, że odniosłaś się do mojego posta odnośnie artykułów plastycznych.
Awatar użytkownika
caixa
SuperMama
 
Posty: 10674
Rejestracja: 16 lis 2012, 20:33
Has thanked: 40 times
Been thanked: 222 times

Re: "Idziemy" do przedszkola, czyli co będzie potrzebne

Postautor: rajeczka » 23 sie 2013, 21:43

W naszym przedszkolu jest taka lista:

WYPRAWKA DLA 3,4 - LATKA
TECZKA Z GUMKĄ NA KARTONY
½ RYZY PAPIERU KSERO
5 BLOKÓW RYSUNKOWYCH BIAŁYCH
2 BLOKI TECHNICZNE A-4 -BIAŁY I KOLOROWY
BLOK RYSUNKOWY KOLOROWY A-4
PAPIER KOLOROWY
NOŻYCZKI
2 SZT. KLEJU - W SZTYFCIE I W TUBCE
PLASTELINA
KREDKI ŚWIECOWE
FARBY PLAKATOWE-6 KOLORÓW
PĘDZELEK
ŁAPCIE (NIE KLAPKI) I PODPISANY WOREK NA ŁAPCIE
RĘCZNIKI PAPIEROWE (4 SZTUKI)
3 PUDEŁKA CHUSTECZEK HIGIENICZNYCH
z tego, wszystko co wyżej napisane przynosimy w pierwszym tygodniu. Każde dziecko ma swoją półkę i piórnik. Nadia nie miała kapci, tylko sandałki piankowee adidasa..łatwo założyć/zdjąć i są lekkie, ubrania na zmianę-szczególnie bluzeczki-różnie to bywało po obiedzie :)później zmądrzyłam się i zaniosłam fartuszek :) majteczki dla tych co z sikaniem są jeszcze na bakier. Jeszcze jasiek, bo często podczas leżakowania dzieci zabierały sobie. Nadia miała swoją przytulankę. Szczoteczki i akcesoriów nie dawaliśmy. Zabawek nie wolno zanosić, bo to groziło awanturami i bijatyką 8-) ..wtedy każde dziecko jak widzi coś nowego to chciało by się pobawić..w dużej grupie dzieci nie do przejścia...
caixa pisze:Czy przedszkola pracują tydzień przed rozpoczęciem roku?

w naszym całe wakacje :) w tym do końca lipca chodziła jeszcze jakaś grupa dzieciaków, a sierpień to miesiąc, gdzie nauczycielki szykują sobie klasy :)
Obrazek
Awatar użytkownika
rajeczka
SuperMama
 
Posty: 521
Rejestracja: 07 lis 2012, 20:08
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: "Idziemy" do przedszkola, czyli co będzie potrzebne

Postautor: AgaGrusiecka » 23 sie 2013, 21:51

Patrycja11 pisze:- szczotka do zębów, bo chyba myją ząbki, nie?

Zależy, w którym przedszkolu. Kiedyś dzieci myły wszędzie, ale według nowego stanowiska sanepidu nie powinny, bo szczoteczka to siedlisko bakterii. Przedszkola, w których dzieci myją zęby powinny mieć jakieś suszarki do szczoteczek (?), więc w wielu placówkach rezygnuje się z tego. Poza tym, jeśli dzieci myją zęby, to nie od pierwszego dnia, więc zdążycie się w te przybory zaopatrzyć.
caixa pisze:Chciałam kupić jeszcze jakieś akcesoria (kredki, kartony, plastelinę). To miecia podpowiedziała, że warto dostarczyć co jakiś czas.

Warto zapytać nauczycielkę, czy chcą. My z wdzięcznością przyjmujemy papier, ponieważ nasze dzieciaki rysują na potęgę, a potem te tony papieru zabierają do domu. Kiedy chciałam doposażyć grupę mojego dziecka w taki niepotrzebny w domu papier, to nauczycielka podziękowała, bo ponoć mają nadmiar.
Ja na pierwszy dzień przygotowuję:
- wygodne buty na zmianę (u nas na rzepy, w domu przed pójściem do przedszkola testujemy zakładanie). Zabieram je w worku, jednak uczę dziecko by butów wyjściowych do worka nie chowało, bo jak wrócą z ogródka, gdzie będzie trochę mokro po deszczu, to w worku zrobi się błoto)
- ubranka na zmianę (zwykle 2 zestawy spodenki, majtki, koszulki, bluzki z długim rękawem), można zostawić drugą parę butów. Ubranka też daję w worku, bo w przedszkolu młodego panie zabierają ten worek do klasy.
- paczkę chusteczek, żeby nauczycielki miały na start.
I to wszystko. Reszty dowiem się na zebraniu. Gdyby był w grupie, w której dzieci śpią po obiedzie, dałabym mu jeszcze piżamkę.
Co do fartuszków. Zapytajcie nauczycielki, czy trzeba coś takiego zakupić. Ja w swoim przedszkolu posiadam fartuszki dla dzieci, ale rzadko z nich korzystamy, ubranie kilkunastu dzieciaków pochłania mnóstwo czasu, który można wykorzystać na fajną zabawę. Farby, których używamy, zwykle dają się łatwo sprać :) Sama do malowania z dziećmi też się nie przebieram, więc czasem wracam do domu umazana :))
W każdym przedszkolu pod koniec sierpnia się pracuje. Są rady pedagogiczne, przygotowuje się klasy. Niektóre przedszkola są również normalnie czynne dla dzieciaków. A pytasz dlatego, że chcesz podejść i się czegoś dowiedzieć, czy chcesz "oswoić" dziecko z przedszkolem?
Obrazek
Obrazek
AgaGrusiecka
Ekspert
 
Posty: 3867
Rejestracja: 29 lip 2013, 12:55
Has thanked: 60 times
Been thanked: 176 times

Re: "Idziemy" do przedszkola, czyli co będzie potrzebne

Postautor: caixa » 23 sie 2013, 22:04

AgaGrusiecka pisze:A pytasz dlatego, że chcesz podejść i się czegoś dowiedzieć, czy chcesz "oswoić" dziecko z przedszkolem?


"Nasze" przedszkole miało dyżur w lipcu stąd moja wątpliwość czy zastanę kogoś teraz. Stresuje mnie (mimo wszystko ;) ) nowy podział grup :ymblushing: .
Awatar użytkownika
caixa
SuperMama
 
Posty: 10674
Rejestracja: 16 lis 2012, 20:33
Has thanked: 40 times
Been thanked: 222 times

Re: "Idziemy" do przedszkola, czyli co będzie potrzebne

Postautor: szaraczarownica » 28 sie 2015, 21:54

U nas lista wyprawkowa jest bardzo krótka:
- buty do przedszkola (nie wiązane)
- ubrania na zmianę (nie muszą być podpisane)
- worek na rzeczy (dowolny, byle by nie torba foliowa/plastikowa)
- pasta, szczoteczka, kubek, osłonka na szczoteczkę
- chusteczki nawilżane
- pieluchy (jeśli dziecko nieodpieluchowane)
- kocyk i poduszka, jeśli dziecko ma leżakować (nieobowiązkowe)
- ubranie na gimnastykę - krótkie spodenki, koszulka, skarpetki antypoślizgowe

Podręczniki kupuje przedszkole, my musimy tylko zapłacić. Cała reszta zawiera się w czesnym.
Awatar użytkownika
szaraczarownica
Moderator
 
Posty: 14783
Rejestracja: 27 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 187 times
Been thanked: 200 times

Re: "Idziemy" do przedszkola, czyli co będzie potrzebne

Postautor: malaJu » 28 sie 2015, 21:56

szaraczarownica pisze:U nas lista wyprawkowa jest bardzo krótka:

u nas jeszcze krótsza:
-szczoteczka
-pasta
-kubek
-worek ze strojem gimnastycznym
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: "Idziemy" do przedszkola, czyli co będzie potrzebne

Postautor: szaraczarownica » 28 sie 2015, 21:57

malaJu, no ale chyba ubrania na zmianę i buty też (domyślnie) na liście macie ;)
Awatar użytkownika
szaraczarownica
Moderator
 
Posty: 14783
Rejestracja: 27 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 187 times
Been thanked: 200 times

Re: "Idziemy" do przedszkola, czyli co będzie potrzebne

Postautor: malaJu » 28 sie 2015, 21:59

szaraczarownica, tego to ja nawet nie liczę jako wyprawki.
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: "Idziemy" do przedszkola, czyli co będzie potrzebne

Postautor: szaraczarownica » 28 sie 2015, 22:00

No ok, potraktowałam to raczej jako listę "co zabrać pierwszego dnia" :lol: Bo obawiam się, że mogę zapomnieć o czymś oczywistym :lol:
Awatar użytkownika
szaraczarownica
Moderator
 
Posty: 14783
Rejestracja: 27 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 187 times
Been thanked: 200 times

Re: "Idziemy" do przedszkola, czyli co będzie potrzebne

Postautor: kochecka » 28 sie 2015, 22:04

U Laury (będzie już w tym roku w grupie 3 latków )

Kredki  bambino  2 opakowania
Plastelina  bambino(2 opakowania)
Klej 3 sztuki
Papier ksero – 1 ryza
blok techniczny kolorowy, mały (format A4) 
1 blok techniczny biały, mały (format A4) 
Teczka z gumką (podpisana) 
Chusteczki higieniczne  po 100 sztuk 2 opakowania 
Chusteczki nawilżane – 2 opakowania
Kubek, szczoteczka bez etui, podpisane
3 pasty do zębów 
Buty na zmianę
Ubranka na przebranie(majteczki, koszulka itp.)
Poduszka i piżama
Awatar użytkownika
kochecka
SuperMama
 
Posty: 3432
Rejestracja: 27 paź 2012, 21:03
Lokalizacja: Zd-Wola
Has thanked: 43 times
Been thanked: 42 times

Re: "Idziemy" do przedszkola, czyli co będzie potrzebne

Postautor: martula_87 » 29 sie 2015, 8:04

U nas lista krótka;
ciuchy na zmianę dwa komplety podpisane w worku
i buciki niestety nasze nie spełniają wymagania co do tego żeby były łatwe do założenia dla dziecka bo muszą być ortopedyczne będą musiały mu panie trochę pomagać ;;)
Obrazek
Awatar użytkownika
martula_87
SuperMama
 
Posty: 8644
Rejestracja: 28 paź 2012, 6:39
Has thanked: 242 times
Been thanked: 93 times

Re: "Idziemy" do przedszkola, czyli co będzie potrzebne

Postautor: malaJu » 29 sie 2015, 8:12

Moi już spakowani. Szybko poszło, bo wszystko było już w osobnej szafce. Jest stres i ekscytacja. No i rodzi się pytanie - czy pochodzą chociaż do piątku...? :?
Awatar użytkownika
malaJu
Administrator
 
Posty: 10299
Rejestracja: 21 paź 2012, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 722 times
Been thanked: 264 times

Re: "Idziemy" do przedszkola, czyli co będzie potrzebne

Postautor: martula_87 » 29 sie 2015, 8:16

malaJu, ja dokładnie o tym samym myślę szczerze mam ogromną nadzieję bo mam dużo planów.
Przygodę z przedszkolem w styczniu zakończył po pierwszych 4 dniach i choroba więc teraz zakładam podobnie ;;)
No ale może nie będzie aż tak źle.
Obrazek
Awatar użytkownika
martula_87
SuperMama
 
Posty: 8644
Rejestracja: 28 paź 2012, 6:39
Has thanked: 242 times
Been thanked: 93 times

Re: "Idziemy" do przedszkola, czyli co będzie potrzebne

Postautor: Blue » 29 sie 2015, 9:27

U nas jeszcze fartuszek do prac plastyczno-kulinarnych był potrzebny,ale po ubraniach widziałam,że niekoniecznie był zakładany...
A tak to same podstawowe rzeczy-jak ubrania i buty na zmianę,kubek,szczoteczka,pasta i strój na gimnastykę.
Blue
SuperMama
 
Posty: 18363
Rejestracja: 11 lis 2012, 9:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 206 times

Re: "Idziemy" do przedszkola, czyli co będzie potrzebne

Postautor: kari » 29 sie 2015, 10:20

u nas jest:
- poduszka,
- poszewka na koc 160x200,
- chusteczki higieniczne w pudełku,
- chusteczki nawilżane,
- papier nawilżany,
- pakiet podręczników,
- 2 ręczniki małe,
- kredki,
- piżamka,
- buty na białej podeszwie (najlepiej)
no i ubrania na zmianę ( w żłobku były tylko higieniczne rzeczy u ubranka, buty na zmianę resztę dawał żłobek)
- kolorowanka
Awatar użytkownika
kari
SuperMama
 
Posty: 10247
Rejestracja: 28 paź 2012, 12:26
Has thanked: 64 times
Been thanked: 146 times

Re: "Idziemy" do przedszkola, czyli co będzie potrzebne

Postautor: Misiak » 29 sie 2015, 10:47

W naszym przedszkolu (prywatnym, z dofinansowaniem) wyprawka to:
Worek
Ciuszki na zmianę
Buciki na zmianę
Ręcznik
Szczoteczka do zębów
Ja dałam jeszcze podkład ceratowy na łóżko w razie gdyby Poli się zdarzyła "wpadka" na drzemce, choć jeszcze ani razu się nie "przydał", to wolę żeby był.

Resztę zapewnia przedszkole.
5.12.2012 Polunia <3
7.07.2023 Rodzina <3
Awatar użytkownika
Misiak
SuperMama
 
Posty: 4002
Rejestracja: 19 lis 2012, 10:33
Has thanked: 39 times
Been thanked: 67 times

Re: "Idziemy" do przedszkola, czyli co będzie potrzebne

Postautor: risonia » 29 sie 2015, 19:47

U nas w przedszkolu nie było listy więc nie wiem co spakować :(
Dwa worki jeden z butami drugi z ubraniami mamy , ale co jeszcze spakować na ten pierwszy dzień ??
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
risonia
SuperMama
 
Posty: 1939
Rejestracja: 29 paź 2012, 13:58
Lokalizacja: Konstantynów Łódzki
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: "Idziemy" do przedszkola, czyli co będzie potrzebne

Postautor: misiao1983 » 29 sie 2015, 19:58

Ja też nie wiem co, a zebranie jest 2 września, chyba po prostu wezmę tylko buty na zmianę i ubrania na zmianę, nic więcej.
Obrazek
[/url]Obrazek
Awatar użytkownika
misiao1983
SuperMama
 
Posty: 1097
Rejestracja: 04 cze 2013, 19:21
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: "Idziemy" do przedszkola, czyli co będzie potrzebne

Postautor: grafitowa » 29 sie 2015, 20:01

Ufff, a ja myślałam, że tylko ja jestem zielona w temacie hehe ;) Gdy podpisywaliśmy umowę, otrzymałam tylko informację, że mamy przynieść jakieś ciuszki na zmianę i tyle tylko.
Awatar użytkownika
grafitowa
SuperMama
 
Posty: 3696
Rejestracja: 25 lis 2012, 16:35
Has thanked: 22 times
Been thanked: 34 times

Re: "Idziemy" do przedszkola, czyli co będzie potrzebne

Postautor: 19anioleczek92 » 30 sie 2015, 9:32

U nas to samo,wiem,że mam zabrać buty na zmianę,piżamkę,ubrania na zmianę i poduszkę i to na razie tyle reszta na zebraniu z tego co wiem w pierwszym tygodniu września...
Awatar użytkownika
19anioleczek92
SuperMama
 
Posty: 4962
Rejestracja: 22 kwie 2013, 8:57
Has thanked: 22 times
Been thanked: 49 times

Re: "Idziemy" do przedszkola, czyli co będzie potrzebne

Postautor: szaraczarownica » 30 sie 2015, 9:38

O matko, zapomniałam. U nas na liście jest jeszcze rybka :D Zaraz jedziemy ją kupić :)
Awatar użytkownika
szaraczarownica
Moderator
 
Posty: 14783
Rejestracja: 27 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 187 times
Been thanked: 200 times

Re: "Idziemy" do przedszkola, czyli co będzie potrzebne

Postautor: kakonka » 30 sie 2015, 9:50

no to u nas pikuś- ubrania na zmianę i buty. Koniec
Awatar użytkownika
kakonka
SuperMama
 
Posty: 4139
Rejestracja: 27 paź 2012, 22:27
Lokalizacja: Aleksandrów Łodzki
Has thanked: 109 times
Been thanked: 34 times

Re: "Idziemy" do przedszkola, czyli co będzie potrzebne

Postautor: hatifnatka » 30 sie 2015, 10:36

ja nic nie wiem jeszcze, jutro mamy zebranie rodziców ;)
T 2011 <3 A 2013 <3
Awatar użytkownika
hatifnatka
SuperMama
 
Posty: 3995
Rejestracja: 04 lut 2013, 11:07
Has thanked: 94 times
Been thanked: 92 times

Następna

Wróć do Nauczyciel wychowania przedszkolnego

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości

cron